Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 124

Tema: Noćni izlasci

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    74

    Početno Noćni izlasci

    Štovane!
    Otvorila sam ovu temu, jer je nevidim momentalno na forumu. Ja nemam tinejđera ali ga imam u svojoj blizini , tj.moji nećaci i djeca mojih prijatelja. Naime, zanima me koje je vaše iskustvo ili razmišljanje o terminu večernjem izlazaka tinejđera u dobi do 18 godina . Obzirom da imam primjer gdje su curice stare jedna 16 godina a druga 19 godina izlašle u disco oko 11 sati. I gdje ova mladja od 16 godina sa dobrim punoljetnim prijateljem autom otišla kuć i u 03.30 a ova starija je ostala do 04.30 i neznam kako je došla kući. Jeli to danas normalno ? Znam da ova od 19 nije maloljetna ali je po meni ipak "malo veće" dijete koje živi sa roditeljima, koja se školuje i koja bi trebala završiti i više od srednje škole ako želi nešto postići više u životu pa i na kraju biti neovisna i naći svoj posao. A o ovoj maloljetnoj da i ne trošim rijeći, jer tu nemam objašnjenje. Znam da se izlazi vani možda oko 11 sati ali da se dolazi tako kasno, možda netko to tolerira ali neznam jeli to baš uredu pogotovo curice. Kažu mi da u tim jutarnjim satima znaju ostati dečki - fraaeri koji samo "love" cure koje bi rado "odvukli" a i cure rado i pristaju, neke. Kakav je vaš stav o tome?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    rigidan i konzervativan 8)

    po mišljenju većine

  3. #3
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Moj stav je također jako konzervativan i ovo što si ti napisala ne bih nikada dozvolila svom djetetu. Meni to nije normalno. I neće mi nikada biti. I ako mi kaže kako drugi mogu, e pa žao mi je neka mogu ti ne možeš.
    Jučer gledam policijsku patrolu, klinac 15 godina, vani iza 23 sata, gura motor :shock: , naravno odveli ga u postaju, zvali roditelje, i još im rekli da će im soc. službu zvati jer je dijete bilo vani iza 23 sata samo. I šta će njemu motor????
    A nedavno mi sestrična za jednu curicu od 12 godina kaže kako se šminka, kao već je tako velika. Velim ja njoj "kaj se ima šminkati sa 12 godina?" "Je, pa to ti je danas mormalno", Kažem ja njoj, "Još će i seks sa 12 postati normalan?". A kaže ona "Pa da, hoće". Meni neće nikada i ne mogu to prihvatiti. I nije mi nikako jasno kako dijete od 15 godina ako mu roditelj kažer da ne može van, ono samo ode i još se vrati u tko zna koje doba doma. Kakv je to odgoj?

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ana kad nas operu

  5. #5
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    sve me strah šta će biti kad moja mala naraste (MM već kuje plan s šogorom kako će nji dva ići u "ophodnju" i usput posjetiti koji šank )
    prije mi je komentira da šta ima veze što cura od 15-16 stoji vani do 2-3 ure poslin ponoći, ali od kad ima kčer ... ništa van prije 30-te

    moja sestra (17g) ima izlaz subotom, do 23:30 a ljeti može do ponoći (osim kad bi išla s nama ili bratom - 27g)
    eventualno petkom do 22, i ljeti radnim danom do 22
    a da ima kakav disko u Šibeniku mogla bi (samo) subotom izaći do 1:15-1:30 (kao i ja nekad)
    kad položi vozački i bude sama vozila, onda će biti druga pravila

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Punoljetnom djetetu u svakom slučaju ne mislim davati policijski sat vraćanja doma.

    A za mlađe...Po dogovoru. Moja mama nikad nije uspjela shvatiti da je daaaaaaaleko opasnije vraćati se doma u 1, nego u 6 kad već ima ljudi koji idu na posao i kad više nije mrak (pogotovo ljeti).

  7. #7
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    da je daaaaaaaleko opasnije vraćati se doma u 1, nego u 6 kad već ima ljudi koji idu na posao i kad više nije mrak (pogotovo ljeti).
    vračali se moj brat i frend mu, ujutro oko 7 doma (nisu smili voziti pa su se upješačili) i neke bakice komentirale kao eto dva fina dečka idu na ranu misu a ne ka njihovi lijeni unuci spavaju do podne

  8. #8
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    A za mlađe...Po dogovoru. Moja mama nikad nije uspjela shvatiti da je daaaaaaaleko opasnije vraćati se doma u 1, nego u 6 kad već ima ljudi koji idu na posao i kad više nije mrak (pogotovo ljeti).
    ovo je genijalan argument
    ja sam u srednjeskolskim danima obitavala u Samoboru a izlazila (ne precesto doduse) u Zgb, pa bih ostala prespavati kod frendice. Tako da mi nisu mogli uvjetovati do kad smijem biti vani, ali su me onda gnjavili da se sljedeci dan do 9 ili 10 sati moram vratiti doma u Samobor. A to je tek bila tlaka.
    Negdje pocetkom faksa su mi prestali postavljati granice. Dobro, jednom je bilo frka kad 2-3 dana nisam dosla doma niti se javila... (tad jos nije bilo mobitela 8) )

  9. #9
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    ana kad nas operu
    Ne bude nam prvi put .
    Ali neka mi netko molim vas objasni kaj uopće maloljetna osoba ima raditi vani iza 23 sata?

  10. #10
    luce2006 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    759

    Početno

    ja se pridruzujen klubu rigidnih i konzervativnih 8) i potpisujem ovo

    Citiraj ana.m prvotno napisa
    Ali neka mi netko molim vas objasni kaj uopće maloljetna osoba ima raditi vani iza 23 sata?

  11. #11
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ja se načelno mogu složiti s vama i svim opasnostima koje danas prijete ali, stvarno, ne mogu zaboraviti sebe i moje izlaske u to doba. A sigurno ne spadam u mlađe koprisnice foruma. Cijelo društvo je počelo izlazit oko 16.te godine, izlazili smo oko 22, 23, vraćali se doma između 3 i 5. Ako nekoga zanima što smo radili: do 12 u kafiću, onda u disko, nitko se nije drogirao, nitko nije ostao trudan, mrvica alkohohola i to je to. Svi odlični đaci. Starcima, naravno, to u početku nikako nije bilo jasno ali ja sam dala ultimatum - ne idem van dok se ne budem mogla vraćati kući kada i ostali, popustili su za dva mjeseca.
    Istina, nisam odrasla u ZG.

    Zato, ne znam što će biti kada B odraste :/

  12. #12
    blis avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    705

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Moja mama nikad nije uspjela shvatiti da je daaaaaaaleko opasnije vraćati se doma u 1, nego u 6 kad već ima ljudi koji idu na posao i kad više nije mrak (pogotovo ljeti).
    Hm, a gdje si u 1 kada je opasno?
    Moj sin ima 14 i nemam problema s ikakvim ograničavanjem izlazaka jer ne izlazi (tu i tamo koji rođendan koji uvijek završi do 22). S druge strane on je sportaš, pa i sam zna da ne može imati i ovce i novce, a i ljeti se naizlazi noću s tatom (bivši muž), ali oko toga ne brinem jer su njih dvojica zajedno u većem društvu roditelja i djece vršnjaka.
    Što će biti kada dođe u srednju i kada počnu pravi izlasci ne znam, ali imam plan dozvoljavati večernje/noćne izlaske samo u posebnim situacijama (neki koncert npr.), a ne svakotjedno vikend bauljanje.

  13. #13
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ja sam s 18 mogla biti vani do kad sam htjela, pa i tako da se vratim doma drugi dan na rucak , uz uvjet da unaprijed kazem do kad ce to biti, ili da nazovem ako dodje do promjene plana.
    i moja mama je oduvijek kuzila da je pametnije da idem doma u 6 nego u 1.
    meni je to ok i za vlastito dijete, ako cu u njega imati povjerenja i ako to povjerenje nece iznevjeriti. a ja se nadam da cemo uspjeti izgraditi ok odnos i da ce sve biti u redu sto se povjerenja tice...

    inace, kakve veze ima je li dijete zensko ili nije, totalno poludim od toga

    ja sam sa 16 godina smjela prespavati kod decka ili on kod mene. mojoj mami je bilo vazno da, ako jesam spolno aktivna, neka to onda bude negdje na toplom i sigurnom, a ne da se petljam po parkiralistima i klupicama. i super mi je taj njen stav.
    a najzanimljivije u cijeloj prici jest da sam ja uz takav liberalan odgoj jos dugo nakon 16te bila djevica i kad sam provela noc s deckom u toj dobi, to jest bilo u krevetu ali uz video, pizzu, kokice i malo ljubljenja i grljenja.
    jer (pre)rani ulazak u spolne odnose nema veze s tim do kad si vani, ili smijes li sa 16 prespavati kod decka, nego s tim jesu li ti roditelji usadili temeljno samopostovanje i samopouzdanje, koje onda vodi tome da si svoj, da vjerujes u sebe, da ne radis nesto zato da se drugima svidis, da ne padas pod tudje utjecaje, i da si sposoban reci Ne! kad je to potrebno.

  14. #14
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    e da, i bila sam odlicna ucenica

  15. #15
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Lut, potpisujem od prve do zadnje

  16. #16
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    meni je bolje da ne prepricavam svoje izlaske...

  17. #17
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    ja odnedavno pratim mupovu stranicu .

    kikica je otišla na jedan roćkas. ja ju odvezla u 19h. rekla je da će oko 21h u grad, jer da ne planira tamo ostati. ok.

    zove ona u 21h. sjela na krivi bus, ne zna gdje je. ja joj objašnjavam kud treba ići, i čučim na mobitelu dok se nije snašla. i onda drugi dan pročitam da su na TOJ stanici - sat vremena ranije (oko 20h) - neka četvorica istukla drugu četvoricu, oteli im novce i mobitele.

    pa ja vas pitam...

    ja vjerujem kikici, ali ne vjerujem kojekakvim mutnim tipovima koji se motaju po gradu. ograničenja nisu zbog nje, već da se ne nađe u opasnoj situaciji.

    prije je mogla do 23h, sad mi dođe subotom između 23.30 i 24h... za to vrijeme ja sjedim doma i "štrikam" . ono što mi je bitno da zna je - da me u bilo koje doba i s bilo koje lokacije - može zvati da dođem po nju.

    u moje doba - izlasci su bili drukčiji. i ja sam izlazila u 047 , i to do kraja radnog vremena. i vraćala se doma kroz pustoš... ali u moje doba nije bilo pametno napadati i pljačkati ljude (tada je još bila milicija ).

  18. #18
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Još mi je to daleko, pa ne znam konkretno odgovoriti, ali mislim ga puštati da izlazi, umjereno. Želim znati kamo i s kim ide i spremna sam ići po njega da se ne mora noću sam vraćati. Umjereno se odnosi na to da mi se gadi gubljenje noći i krepavanje u krevetu po cijele dane, da ne postoje ni subote ni nedjelje, ni nekakav normalan dnevni ritam. Mladi ljudi imaju potrebu družiti se i izlaziti, ali to ne bi smjelo utjecati na njihove obaveze i normalan obiteljski život. I ja sam izlazila, išla sam i u diskače i u kafiće, ali moji izlasci su ipak većinom bili vezani uz razne stvari kojima sam se bavila i uz to društvo. I na prvom mjestu mi je uvijek bila škola, odnosno faks. Otprilike to očekujem i od M.

  19. #19
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Sorcie, a koliko kikica ima godina? Manje od 16? I kaj da ju negdje recimo čisto rutinski zaustavi policija, i odvede u postaju i nazove tebe doma i kaže ti da dođeš po nju i da će javiti socijalnoj službi da je dijete bilo vani iza 23h? Pa neka ranije ode van pa će duže biti vani, a opet ne duže od 23h.
    Ili ja previše gledam TV ?

  20. #20
    Iva avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Prečko
    Postovi
    463

    Početno

    Samo ću reći da potpisujem Lunu i Lutonjicu od A do Ž

  21. #21
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Nisam skuzila ovo s klincima mladima od 16 - kaj u Hrvatskoj postoji policijski sat u 23 h za klince do 16 g. starosti?

  22. #22
    Iva avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Prečko
    Postovi
    463

    Početno

    Da,mlađi od 16 ne smiju biti vani iza 22 sata bez pratnje punoljetne osobe

  23. #23

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    drugi dan pročitam da su na TOJ stanici - sat vremena ranije (oko 20h) - neka četvorica istukla drugu četvoricu, oteli im novce i mobitele.
    Eto. Sr..nja se događaju i u 8 navečer. Kao što se i drogirati, opijati i seksati može i u 8 navečer. Inzistiranjem na preranom vraćanju doma u pubertetu može dovesti samo do gomile frustracija djeteta, pogotovo ako cijelo društvo smije ostajati puno duže, no tim restriktivnim mjerama nećete zaštiti djecu ni od kriminala ni od poroka.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Ovo gore je toliko loše i gramatički nepravilno sročena rečenica da je to strašno. Iskreno se nadam da će netko ipak uloviti smisao.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    Od jeseni 1992. do ljeta 93. s nama je živjela moja sestrična iz Bosne koja je tad bila maturantica. Klinci iz njenog razreda su se od svog 1. gimnazije nalazili u Jabuci petkom u neka doba, oko 22, 23 i prije 3 ujutro nisu išli doma. Što je meni bilo neshvatljivo.
    Mi smo joj rekli da joj nećemo određivat ništa, em je punoljetna, em mi nismo starci, pa je par puta išla.
    Jednom je pričala kako joj nije baš svejedno kad se u 3 u noći ona i još jedna vraćaju kroz mrak. A mi (suprug, njegova sestra i ja) graknemo u glas "A nama, misliš da je nama lako? kad u tri u noći idem piškit i gledam visi li tvoja jakna u hodniku i ako je nema nemogu ponovo zaspat?!"
    Cure se to jako dojmilo, poslije nije ostajala tako do kasno.

    Ja sam tada imala nekih 25, 26 godina, i osjećala sam se ko da sam iz drugog filma. Mislila sam si: nisam valjda već tolko stara... Jest da nisam nikad bila za tulume

    Ja sam s 18, 19 uredno imala rok za povratak 23 h, i nisam smjela spavat kod dečka (sadašnjeg muža). Ali sam smjela ić na višednevne planinarske izlete. Pa vidite...

  26. #26
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa
    Sorcie, a koliko kikica ima godina? Manje od 16? I kaj da ju negdje recimo čisto rutinski zaustavi policija, i odvede u postaju i nazove tebe doma i kaže ti da dođeš po nju i da će javiti socijalnoj službi da je dijete bilo vani iza 23h? Pa neka ranije ode van pa će duže biti vani, a opet ne duže od 23h.
    Ili ja previše gledam TV ?
    ne gledaš. ja sam uvjerena da ona ovaj tvoj tekst zna napamet ... naime, ja joj ga prije svakog izlaska recitiram po par puta... :?

    da svi roditelji razmišljaju na sličan način - ja bih mogla nešto napraviti. ali, ostali roditelji puštaju svoje klince i do 1 ili čak i duže. ovo je prvo vrijeme u kojem se još netko vraća doma, pa mi je lakše da ide pola sata kasnije, ali u društvu. a da me strah - ne moram ti ni reći...

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ovi argumenti da se zločini dešavaju u osam navečer mi ne piju vodu

    da dešavaju se i u 8 ujutro,ali 16 godišnjak/inja nema što raditi vani u 3 ujutro....NEMA jer valjda ide u školu,a pošto radim u srednjoj znam koliko obaveza i učenja ima prosječan učenik

    ja prva neću kidat svoj san da bi išla po nekog na drugi kraj grada....

    jasn mi je buđenje x puta do 3 godine,ali da se moram buditi kad ta osoba ima 16,17 godina no pasaran
    pa bilo to u raskoraku sa svim knjigama,psiholozima i doktorima

  28. #28

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    405

    Početno

    hmmm...
    naizlazila sam se u životu stvarno puno, od negdje 15te.
    brat je bio 2 godine stariji, pa sam uglavnom izlazila na mjesta kao i on.
    dogovor je bio da svaki vikend neki starci dođu po nas.

    to mi je bio super deal, starci su uvijek znali gdje smo i nisu se brinuli kaj će nam se desiti na putu doma.
    izlasci su bili nekad do 1, nekad do 2.
    ako je bio tulum, bilo im je draže da ostanem tamo spavati, nego da se vraćam usred noći doma.
    naravno, uvijek su znali di sam.

    sa 18 više nismo imali nekih ograničenja, ako se i ovo prije uopće moglo tako nazvati.

    moram priznati da mi je puno značilo njihovo povjerenje. zbog njihovog stava i odnosa prema meni nikad nisam imala potrebu probati neke droge i slično. makar se cugalo. znali su cijelu moju ekipu, ali ne da su me prisiljavali da ih sa njima upoznam, nego je to sve došlo prirodno.

    doduše, bilo je situacija da smo rekli da idemo sa izviđačima na vikend izlet u rijeku, a mi bi zapravo išli u rijeku na tulum, ili čak do ljubljane.
    ono što su mi ugradili je da nikad ne slažem lokaciju. dakle, nikad nisam rekla da idem na tulum u zagreb, a odem u ljubljanu, što smatram pozitivnim, jer što god da se desi, šok je umanjen zbog znanja lokacije.

    kada usporedim sebe i ostatak mojih ekipa sa onima koji su imali rigorozne starce dolazim do jedne žalosne istine koju roditelji možda nekad previde:

    mi, koji smo izlazili i za koje su starci rađe žrtvovali svoje spavanje vikendima, postali smo normalne, samosvjesne osobe sa određenim stavovima prema nekim stvarima u životu. izdivljali smo se u postpubertetu, tulumarili vikendima, završili školu, upisali fakultete,...

    oni koji su dobili svoju slobodu sa 18 ili više kao da su htjeli nadoknaditi sve što smo mi prošli.
    djevojka iz mog razreda do 17 nije smjela van, sa 17 se počela prepijati, experimentirati sa svim živim drogama i, makar je cijeli život glasila za štrebericu, na kraju je završila kao heroinski ovisnik.
    napominjem, njena je obitelj bila b.o., nikakva mučenja, zlostavljanja, manjak ljubavi. samo visoki stupanj strogoće.
    takvih je primjera u mojoj okolini milijon.
    također znam dečka kojeg su starci zaokupili sportom koji je postao izvor divljanja kasnije, pa je on odlaske na natjecanja počeo povezivati sa slobodom i večeri na istima provodio sa ekipom slične sudbine prepijajući se po hotelskim sobama, a i sada kada ima oko 25, 26 godina nema mjeru što se alkohola tiče. misli da je fora ako se prepije i pokaže kolko može, stalno radi stvari da bi se osjećao prihvačenim.

    mislim da je ne dopuštanje klincima da prožive neke stvari kada trebaju, a tu prvenstveno mislim na druženje sa vršnjacima, stvaranje određenog psihičkog defekta.
    od 0 slobode do apsolutne koja nastupa ili samostalnim životom ili punoljetnošću nastupa određeni šok i stanje megalomanije koje je po meni pogubnije od strepnje šbb kbb...
    ljudi, djetetu vam može pasti cigla na glavu kad ste vi sa njim. nema garancije.
    nećete ga zato držati vječno zatvorenog u kući.
    a i tamo ga može stresti struja, itd.

    bolje naći kompromis i izgraditi povjerenje, dogovoriti javljanja, dolaske po njih i sl. nego zatvoriti dijete u zlatni kavez... to će vam se sigurno vratiti. i nećete biti sretni zbog toga.

    a što se aktivnog sexualnog života tiče - danas se to može kontrolirati jedino normalnom usađenosti stavova u glavi.
    ako dijete želi sa nekim spavati, može to napraviti i poslije škole u nekom parku, lažući vam da ima 7 sat...
    a što bi onda? ne bi ga pustili u školu?

  29. #29
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Sorcie, ma skužila sam ja da si ti kaj se toga tiče "stroža" od mnogih, ali kažeš da subotom ostaje nekad i do 24h. Nije to malo predugo?

  30. #30
    blis avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    705

    Početno

    Citiraj lavache prvotno napisa
    kada usporedim sebe i ostatak mojih ekipa sa onima koji su imali rigorozne starce dolazim do jedne žalosne istine koju roditelji možda nekad previde:

    mi, koji smo izlazili i za koje su starci rađe žrtvovali svoje spavanje vikendima, postali smo normalne, samosvjesne osobe sa određenim stavovima prema nekim stvarima u životu. izdivljali smo se u postpubertetu, tulumarili vikendima, završili školu, upisali fakultete,...

    oni koji su dobili svoju slobodu sa 18 ili više kao da su htjeli nadoknaditi sve što smo mi prošli.
    Nisam sigurna da se može tako generalizirati. Do kraja srednje škole sam malo izlazila. Što zbog staraca koji su smatrali da nemam što raditi 3x tjedno noću vani, a što zbog toga jer mi se noćni izlasci nisu uklapali u ostale obaveze (između ostalog i sportske). Naravno da sam nekada bila ljuta kada ne bih mogla ići van, ali nisam niti bila stalno zaključana u kuću i družila sam se s vršnjacima u drugo doba dana. Tek na faxu sam počela tulumariti i stvarno žestoko izlaziti i lomiti. I uopće se nisam osjećala zakinutom i odbačenom jer sam veći dio srednje provela doma, i završila sam fax, radim, ne pijem, imam obitelj, smatram se normalnom i samosvjesnom osobom,....

  31. #31

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    405

    Početno

    pardon, ja sam mislila na izlaske vikendom. dakle, petak ili subota.
    preko tjedna se moglo otići ''na kavu'' i podrazumijevalo se vraćanje doma do 9...

    ne kažem da je to pravilo. naravno da postoji još gomila faktora koji utjeću na to kako će stvari ispasti.
    jednako je generalizirana i teza da ako ga zdrilam da neide nigdje, biti će dobar...
    jer to nije potpuna istina.

    sjetite se sebe dok ste bili klinci - pa starci se ponekad mogu postaviti na trepavice, ali dijete će svoj cilj ostvariti.

    ako će htjeti pušiti, čak su i veće šanse da će to raditi prije škole ili nakon nje, po putu do doma, ako se želi inatiti starcima.
    zaboravljate taj ključni moment - inat.
    a mislim da je kod današnjih klinaca puno jači nego što je bio kod nas...

    ako se mene pita - ključ normalnog odrastanja djeteta u koje možemo imati povjerenje je isključivo dobra informiranost i kreiranje dobrih stavova. ako dijete ima čvrst stav prema određenim stvarima, nema šanse da zaglibi.
    i nemojmo ih podcjenjivati.
    dijete je povodljivo ako na taj način dobiva razumijevanje i pažnju koju bi trebalo dobiti na drugom mjestu - kod kuće.

    tu je i maximum našeg uplitanja.
    naravno, uz kompromise.

    osim kreiranja stavova, naravno da je bitno i kreiranje dobrog ukusa koji vodi do izbora društva, mjesta izlazaka, itd.

    dakle, te se stvari ne rješavaju od jednom i na način da ograničavamo slobodu baš u tolikoj mjeri.

  32. #32
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa
    Sorcie, ma skužila sam ja da si ti kaj se toga tiče "stroža" od mnogih, ali kažeš da subotom ostaje nekad i do 24h. Nije to malo predugo?

    gle, meni je zbog (mog) straha - i 20h prekasno.

    cijeli tjedan ide u školu, uči, sad je opet krenula na treninge (s kojih ju dovozim oko 24h), pomaže u kući... ne mogu joj sve zabraniti.

    daj prijedlog - kako ju dovesti ranije doma .

  33. #33
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    P kaj ja znam, između 23 i 24 nije velika razliak, ode ranije van i opet je jednako dugo vani. Jedino je pretpostavljam problem kaj drugi ostaje duže od 23h. I to je nekako vječan problem roditeljima. A kako mogu drugi...?

  34. #34
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    kada usporedim sebe i ostatak mojih ekipa sa onima koji su imali rigorozne starce dolazim do jedne žalosne istine koju roditelji možda nekad previde:

    mi, koji smo izlazili i za koje su starci rađe žrtvovali svoje spavanje vikendima, postali smo normalne, samosvjesne osobe sa određenim stavovima prema nekim stvarima u životu. izdivljali smo se u postpubertetu, tulumarili vikendima, završili školu, upisali fakultete,...

    oni koji su dobili svoju slobodu sa 18 ili više kao da su htjeli nadoknaditi sve što smo mi prošli.
    Sigurno je da preveliko sputavanje može dovesti do ovakvog, suprotnog efekta. Ali, postoji i druga strana medalje. Ja znam puno onih koji su žestoko tulumarili, potrošili se u tome već u dvadesetima, izgubili interese, prerano ostarjeli. Mnogi nisu ni završili faks, a ako i jesu bilo je to dosta kasno, tako da u struci nisu daleko dospjeli. Da ne govorim o onima koji su potrošili godine da se riješe repova iz tog tulumaškog razdoblja (droga, alkohol, razorene veze). Mnogi ih se nisu nikad ni riješili.

    Mene je u to vrijeme bilo i u Lapu, Saloonu, Kulušiću, Jabuci, Big Benu, ali sam i pjevala i svirala u bendu za srednjovjekovnu glazbu, pjevala u zboru, bavila se kazalištem, navečer učila strane jezike, išla po brdima s planinarskim društvom, putovala po Europi s likovnom grupom iz gimnazije i škvadrom s vjeronauka. To su bili moji najdraži izlasci i od toga mi je mnogo više ostalo nego da sam noći i noći pogubila "viseći" negdje. Takvu nekakvu aktivnu i ispunjenu mladost želim i mom M.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    405

    Početno

    kao što rekoh, nije pravilo
    Zdenka2, apsolutno se slažem s tobom...
    dakle, ne treba se brinuti kako djetetu zabraniti izlaske, nego kako usmjeriti djete da interesi budu kvalitetni.

  36. #36

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Citiraj luce2006 prvotno napisa
    ja se pridruzujen klubu rigidnih i konzervativnih 8) i potpisujem ovo

    Citiraj ana.m prvotno napisa
    Ali neka mi netko molim vas objasni kaj uopće maloljetna osoba ima raditi vani iza 23 sata?
    I ja se pridružujem klubu rigidnih i konzervativnih. I za mene riječ konzervativan nema negativnu konotaciju. A moji tinovci (14 g) nisu nezainteresirani za život, imaju svoje interese - sin rukomet, kćer subotom navečer ide u crkvu gdje mlade cure okuplja jedna divna časna sestra, pjevaju uz gitaru i divno se druže. Ponekad nakon toga cure odu na sok - to mogu tolerirati (iako jedva) - najviše do 21.30. I MM dolazi po nju.
    Ni ja nisam izlazila dokasna niti u diskače i ne smatram da sam zbog toga zakinuta. Ponekad mi se čini da mnogi roditelji dozvoljavaju svojoj djeci i ono što ne bi trebali jer im je tako lakše - lakše je pustiti ih nego satima objašnjavati da to što čini većina ne mora uvijek biti ispravno.

    Ajmo sad pranje - spremna sam!!!

  37. #37
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    I za mene riječ konzervativan nema negativnu konotaciju.
    OT (oprostite moderatori, ne mogu odoljeti), riječ konzervativan po definiciji nema negativnu konotaciju. Ona znači "onaj koji čuva", od latinskoga conservare, čuvati.

  38. #38
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa
    P kaj ja znam, između 23 i 24 nije velika razliak, ode ranije van i opet je jednako dugo vani. Jedino je pretpostavljam problem kaj drugi ostaje duže od 23h. I to je nekako vječan problem roditeljima. A kako mogu drugi...?
    pa nije problem u "ranije" i "duže". poanta je u tome da ranije može biti samo sama - a poslije je s drušvom.

    do koliko tvoje maloljetno dijete ostaje vani? kako ti rješavaš taj problem?


  39. #39

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Lavache, ako dijete dobije kuci paznju koju treba, mislis li da onda uopce na to isto dijete moze utjecati kada izlazi i do kada ostaje van?
    Meni se nacelno svidja ono sto pisete ti i Lutonjica. Ali, ako su vasi odnosi s roditeljima bili skroz ok, mislite li da bi ih ugrozilo to sto bi vas oni sputavali u npr. odlascima u diskoteke?

  40. #40

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    255

    Početno

    heh pazi sad dvostrukih mjerila..
    sin izlazi u petak van i dobije od oca izlaz do ponoci.....kcer nakon par dana kaze idem van do kada mogu ostati....kaze moje zakonito ,u 8 da si doma..godina dana razlike medju njima...

    pitam ja njega poslije A ZAŠTO?
    kaze on ona je curica!?

    ma mislim...necu potpisati niti jednu skupinu jer pravila nema (osim onih nametnutih od policije...no pravila postoje da bi se kršila ,generalno)

    ne mozete uporedjivati izlazak do ponoci u Zagrebu i isto u Dubrovniku...ne mozete uporedjivati izlazak ljeti i zimi...ima bilion stvari za i protiv...
    ne mislim da se moraju klatariti u 3 ili 4 po ulicama,ali da moraju u 11 coriti u krevetu ako ide vikend i nemaju treninge..e pa ne moraju..
    ja sam do faxa morala glumiti pepeljugu koja je na prvi zvuk onog odbrojavajuceg tanjura prije dnevnika morala biti doma...
    onda su me pustili na miru kad sam se upisala na fax i ja sam podivljala....danima se nisam pojavljivala kuci,mimoilazila sam se sa starcima oko 6,oni na posao ja doma.......mislim....krajnost

    klince smo peglali i jos ih peglamo,i o podmetnutoj drogi u sokovima,i o odlasku sa nepoznatom ekipom,voznja sa alkoholiziranima,odvajanje od ekipe ,pedofilija,nastrani turisti,ludi Talijani i sl.

    ne kazem da su samim time nedodirljivi ili sigurni,no ne mislim da ce sigurniji biti u 11,a u teskoj opasnosti u 12?

    auto,a ni motor nece dobiti do 18te,mobitele imaju ,tata ih ceka budan i pripravan...osim toga ovo je turisticki grad...zimi mrtav,ali totalno,tako da nekog izlaska ionako nema(rodjendani,nova godina)....a ljeti bi bilo u najmanju ruku neozbiljno reci im u 11 imate biti u krevetu...

    sorry ekipa :/

  41. #41
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    do koliko tvoje maloljetno dijete ostaje vani? kako ti rješavaš taj problem?

    . Za sada ih hvala Bogu nemam, za sada se svadimo oko držanja za ruku i trganja iz ruke i trčanja na cestu .Baš sada razmišljam o nečem. Sjećam se Smogovaca i kada je Dunja morala biti doma iz kina do 20h. Tako je tada bilo u stvarnom životu, a smatram da je tada vani bilo ipak puno manje opasno nego danas, A što više nereda na cesti, kriminala i ne znam ti ja čega, djeca su duže vani. Naopako :/

  42. #42
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    ovi argumenti da se zločini dešavaju u osam navečer mi ne piju vodu
    nije ni bilo napisano tak da se napiju vode .

    nego kao obrazloženje za strah - u bilo koje doba. pravila nema. (i bila sam jako sretna što je tamo bila sat vremena kasnije.)

  43. #43

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,650

    Početno

    Mislim da bi bilo licemjerno od mene da branim svojoj djeci izlaske kad sam i sama izlazila. I nikada neću prežaliti što me onda kad su svi mogli izlaziti duže od mene, nisu puštali da ostanem vani još tih pola sata-sat.
    Na meni je samo da do tada izgradim odnos pun povjerenja između mene i moje djece, i da u njih ulijem dovoljno samopouzdanja da ne podlegnu negativni utjecajima kako bi se "dokazivali".

  44. #44

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    Citiraj maria71 prvotno napisa
    ovi argumenti da se zločini dešavaju u osam navečer mi ne piju vodu
    nije ni bilo napisano tak da se napiju vode .

    nego kao obrazloženje za strah - u bilo koje doba. pravila nema. (i bila sam jako sretna što je tamo bila sat vremena kasnije.)
    nije išlo tebi

  45. #45

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    405

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Lavache, ako dijete dobije kuci paznju koju treba, mislis li da onda uopce na to isto dijete moze utjecati kada izlazi i do kada ostaje van?
    Meni se nacelno svidja ono sto pisete ti i Lutonjica. Ali, ako su vasi odnosi s roditeljima bili skroz ok, mislite li da bi ih ugrozilo to sto bi vas oni sputavali u npr. odlascima u diskoteke?
    može utjecati, nije to pravilo koje nema iznimku.

    hmmm. let's put it this way - da su me sputavali, u pravom smislu riječi, onda naš odnos ne bi bio skroz ok...
    ne zbog toga što ja ne bi bila zadovoljna, nego zato što bi mene kao osobu netko vidno sputavao. a to nikada nije dobro.
    mislim da je caka zapravo u pristupu roditelja, s tim da krajnji rezultat može biti isti; recimo - nema izlaska.

    ne znam točno kako da to opišem jer ni sama nemam pojma kako je moj stari to postizao.
    dakle, on nikada nije rekao ''ne smiješ'', samo je situaciju u kojoj bi možda netko to i rekao formulirao u nešto što je normalno, razumljivo i izaziva manji otpor.
    mislim da je bio svjesan da sa zabranom postiže kontraefekt kod djece koja izgrađuju svoje JA i koja i tako imaju prirodan otpor prema stvarima sa uskličnikom na kraju jer, to je takva faza.
    a rezultat je na kraju bio isti - nismo išli van ako je bila takva situacija.

    da se vratim na izlaske sa još jednim primjerom - frendica iz razreda nije smjela van kao mi ostali.
    zato je svake subote bježala van sa drugog kata.
    što ju je dovelo do još jedne opasnosti - mogla je npr. pasti sa drugog kata i ubiti se.
    umjesto da starci popuste ako već znaju da drugi klinci idu van i da ih moji roditelji voze doma.

    dakle, zabrana= inat.
    a inat može dovesti u realnu opasnost.

    a ako dijete želimo zaštititi od stvari koje, na žalost, postaju ili jesu svakodnevnica, to nećemo napraviti zabranama.

    već se puno puta tu reklo - pušiti, piti, sexati se ili drogirati može se i u sred bijela dana.
    da se to spriječi treba puno više od zabrane.
    a proces traje od rođenja.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    A mene bas zanima kako je tvoj tata to postizao.
    Ja nemam bas neko dobro osobno iskustvo. Moji su bili strogi. Ja sam se inatila, bjezala, pravila probleme i da ne nabrajam dalje sve divote mog tinejdzerskog zivota. (stalno je u igri bila prica o izgradjivanju povjerenja, ali oni su to nekako sve prepustali meni...a dijete ko dijete uvijek zabrlja pa smo se onda uvijek vrtili ukrug) Pa je moj tata nedavno rekao, kad bi me mogao ponovo odgajati, pustio bi me da radim sve ono sto mi nisu dozvoljavali. Ali, nekako ne vidim ni u tome rjesenje. :/

  47. #47

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    405

    Početno

    puno sam puta analizirala taj njegov stav prema nama...

    jedan primjer kojeg se često sjetim:
    dobila sam jedinicu.
    kažem - idem van...
    on kaže bok čitajući novine. uputi mi jedan pogled.

    vraćam se za pola sata doma jer me peče savjest što sam vani a dobila sam jedinicu.
    i što je najbolje - zadovoljna sam što sam doma!

    opet kažem, nije to bilo postignuto preko noći.
    valjda je od rođenja instinktivno ugrađivan taj mode savijesti... nemam pojma...

  48. #48

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Super je reagirao.
    Moji su meni za te stvari drzali dvosatna predavanja plus uveli sankcije plus setali okolo po pet dana sa "ima slike-nema tona" izrazom na licu.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Zaboravila napisati: rezultat je bio da sam ja sve lose stvari krila kad god i gdje god sam mogla plus sto sam kasnije totalno ignorirala sankcije. I onda bi izbijao kaos. Koji sam isto naucila ignorirati.

  50. #50
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Ja vjerujem da se to može postići na taj način da od samog početka pokazuješ djetetu da ga postuješ kao osobu, sa svim njegovim željama i potrebama. I da stvarno poštujemo te potrebe bez obzira što ih nekada ne razumijemo i ne slažemo se s njima. To ne znači da kao roditelji nemamo pravo reći: ne, ti danas ne možeš izaći na taj i taj način van, jer je mene jednostavno strah toga. Imamo pravo to reći ali i preuzeti odgovornost za tu odluku a ne prebacivati na dijete tu odgovornost ili osjećaj krivnje što se uopće usudio pitati takvo nešto.

    Neko spominje organizirane aktivnosti. Naravno da su one super ali nisu garant da se ništa neće desiti. Ja sam se kao dijete u izviđačima svašta nagledala, sa 10 godina su mi nudili cigaretu ako želim biti "velika" i u tom društvu. Mama je to u tren oka sredila Naslušala sam se svakakvih priča i sa putovanja folklora, npr.

    Meni se čini da je razlika između sigurnog i zadovoljnog djeteta od djeteta koje to nije u tome što će oboje probati, eksperimentirati, biti znatiželjni ali prvi će zaključiti: OK, probao sam, možda je i fora ali meni to ustvari i ne treba. Drugi će se zakačiti i na drogu, alkohol, stalne izlaske i svašta još, u tome će tražiti odgovore.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •