Pokazuje rezultate 1 do 31 od 31

Tema: bicikl i mamin strah

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno bicikl i mamin strah

    m. je nedavno pocela za ozbiljno biciklirati po vani. mislim da je to za nju super, jer prsti od energije, zdravo je, imamo srecu da nam je zgrada u parku pa nema opasnosti od prometa i sve je to super. ona odlicno vozi, i stvarno uziva, ima bicikl s pomocnim kotacima koji je stabilan medjutim ipak povremeno padne u biti sad vec nije pala nekoliko dana, ali prvi dan kad je tek naucila voziti, pala je dva put. znam da je sve to normalno ali svejedno me nekako strah. pa sam htjela pitati da li su vasa djeca padala i dokle? kako ste prevladale svoje strahove ako ste ih imale? koje mjere opreznosti (osim kacige) koristite?

  2. #2
    Zoila avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    u sredistu elferingeworta
    Postovi
    466

    Početno

    koliko ti godina m. ima?
    Ako je 3.5 nadalje, ja bih joj skinula pomocne kotace. Djeca su stabilnija bez njih. Jos ako voli voziti, osjecat ce se slobodnija bez pomocnih, pokretljivija, i spretnija. Meni se cini da su mi decki vise padali sa bicikla dok su imali pomocne kotace nego kad su savladali voznju bez...

    i da, moji su svako malo padali sa bicikla, dobili su pusice u koljena i dlanove, i hop nazad na bicikl...to je dio odrastanja. Pri tim brzinama i to nisu bili neki strasni padovi

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    294

    Početno

    Bicikl je puno sigurniji bez pomoćnih kotača....a što se tiče padova, pa dijete mora padati, meni je to neizostavan dio odrastanja, baš kao i lice " musavo " od čokolade. Brižna majčice, pusti dijete da uživa!

  4. #4
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    tridesetrri, u ovakvim situacijama, najbolje se prisjetiti što je Dora rekla svojoj mami flower: mama, sjedni tamo i boj se (a mene pusti da uživam).

    Ne možemo ih zbog naših strahova sputavati.
    I, kako petrić reče, i padovi su dijelovi odrastanja: lakše će naučiti padati (i dočekivati se pri padu) sa maloga/niskoga bicikla, nego da čeka da poraste.

  5. #5
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Apricot je sve rekla. Moj M. je padao i s pomoćnima i sad pada bez, ponekad zaplače ako se jače udari, ali to je manje važno, a važnije je voziti se na biciklu.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    Citiraj petrić prvotno napisa
    Bicikl je puno sigurniji bez pomoćnih kotača...
    sto stvarno? pa nama je isto palo na pamet da joj skinemo pomocne kotace jer stvarno super vozi ali nekako sam mislilada je premala, ima tek 2 god i 8 mj. a i nije mi palo na pamet da je sigurnije bez pomocnih kotaca, ja sam mislila da je obrnuto samim tim sto je bicikl stabilniji s pomocnim.

    ....a što se tiče padova, pa dijete mora padati, meni je to neizostavan dio odrastanja, baš kao i lice " musavo " od čokolade. Brižna majčice, pusti dijete da uživa!
    naravno da je pustam da uziva, pa inace joj ne bi ni kupila bicikl
    ali da se brinem, brinem se itekako, i bez bicikla smo do sad zaradili nekoliko ozbiljnijih povreda, sivanja i sl....

    znaci kaciga i
    mama, sjedni tamo i boj se (a mene pusti da uživam).

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    Imamo iskustva s biciklima i uz to smo frikovi sigurnosti. Moji savjeti:
    - kaciga obavezno,
    - pazit da dijete ne vozi u natikačama, japankama, boso, i paziti na žnirance, da su dobro zavezani,
    - ostavit mačja oka na biciklu,
    - stavit svjetlo tj bljeskalicu ako postoji ikakva mogućnost da se dijete vozi u sumrak.
    Još je važno: ne izvlačiti sic iznad oznake - na štangi sica postoji oznaka do koliko treba biti u rami, iznad toga ne izvlačiti. I nikako nikako ne izvlačiti (podizati) guvernal iz rame preko oznake, jer to može uzrokovati izvlačenje guvernala u vožnji, i da vam dijete ostane s guvernalom u rukama, a guvernal se ne drži za ništa.
    Kad vilica pukne ili se iskrivi bolje je zamijeniti nego ravnati ili zavarivati, jer može ponovo puknuti na varu ili mjestu ravnanja - opasno po život.
    I računajte da mala djeca, ispod 4-5 godina, nemaju niti dovoljno snage u rukama ni dovoljnu koordinaciju da mogu sigurno koristiti ručnu kočnicu. Za takve malce obavezna je kočnica na pedale, tj. torpedo.

    Nemojte ovo shvatiti kao muku, to su male mjere opreza koje mogu puno značiti. I ne odgovaram vas od bicikla, naprotiv. Na biciklu smo prešli pola Hrvatske i imali neke od najljepših doživljaja.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    hvala ti.
    uvijek ima prikladnu odjecu i obucu za voznju, uopce ne vozi u sumrak i to sve sto si navela pazimo.
    I računajte da mala djeca, ispod 4-5 godina, nemaju niti dovoljno snage u rukama ni dovoljnu koordinaciju da mogu sigurno koristiti ručnu kočnicu. Za takve malce obavezna je kočnica na pedale, tj. torpedo.
    nas biciklic ima rucnu i ima ono da zakoci kad okrenes pedale unazad, jesi li na to mislila, ili?

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    [/quote]
    ono da zakoci kad okrenes pedale unazad, jesi li na to mislila [/quote]

    Da, to je to.

  10. #10
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Moj lima je isto puno vise padao dok je vozio sa pomocnim. Ono, udje u zavoj i nagne se malo i fiiiiiijuuuuuuu jer se digne na jedan pomocni i tras (jer se bicikl ne moze nagnuti dok ima pomocne), ili naglije skrene s guvernalom i isto fijuuuuu. Puno manje padanja otkad nema pomocne.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Što uže nogavice, da se ne zakvači za pedale!

  12. #12

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    da, i m. je oba puta pala u zavoju. prenaglo bi okrenula guvernal. tak da je pala postrance, a bicikl prek nje nimalo lijep prizor, al da kucnem o drvo ni jedne ogrebotine.
    sto da joj stvarno skinemo pomocne?
    moze li tako malo dijete uopce voziti bez pomocnih?

  13. #13
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj tridesetri prvotno napisa
    da, i m. je oba puta pala u zavoju. prenaglo bi okrenula guvernal. tak da je pala postrance, a bicikl prek nje nimalo lijep prizor, al da kucnem o drvo ni jedne ogrebotine.
    sto da joj stvarno skinemo pomocne?
    moze li tako malo dijete uopce voziti bez pomocnih?
    Za pocetak bi bilo dobro znati koliko je stara? Pa mislim, vi vidite kako joj ide vozenje bicikla, jel to vec ko dobar dan ili se bori?

  14. #14
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    m. ima 2god i 8mj pise gore...

    moji su dosta rano naucili voziti bez pomocnih, ida prije noe, koji je naucio nesto poslije cetvrtog rodjendana, a prije toga je na svaki nas prijedlog da mu skinemo pomocne, odgovarao: ali, ja sam jos maaaaali, pao bih...

    onda je jednog dana bicikl s pomocnima bio "pokvaren" i nesiguran za voznju, pa je pristao uzeti drugi, bez pomocnih, uz uvjet da mu tata pomaze... nije ni skuzio da je nakon desetak tatinih koraka provozao sam kad smo se vracali iz setnje vec je izvodio, dizao noge na kostur bicikla, zaustavljao se kao pod rucnom (okretom) i slicno... ko da vozi vec sedam godina

  15. #15

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    ima 2 god i 8 mj.
    ha cuj, vozi normalno, zapravo odlicno, ne vidim da se sa icim bori, osim sa zeljom da juri sto brze i uopce ne pazi. mislim gleda ona ispred sebe ali nije oprezna kad ide preko rinzola, kada skrece i sl. zato se i bojim. ona je inace malo taj hazarderski tip. puno je padala i bez bicikla.

  16. #16
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    ja bih joj skinula pomocne, objasnila da je tako opasnije, da treba paziti i da cemo vidjeti kako joj ide. ako bude puno padala, bila nesigurna ili nesto - vratit cemo pomocne...

    a mozda bih joj stavila i stitnike na laktove i na koljena (neke mekse na koljena da moze pedalirat)...

  17. #17
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    A sorry, nisam detaljno citala za godine

    Ja bi isto skinula i pustila par dana, pa cete vidjeti ili ide i li ne ide. Lako vratiti pomocne natrag

  18. #18
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    imam ja jednu hazaderku - moja je taktika da nisam prisutna kad ona ima svoje tjelesne akt. ja sam to prepustila tati - inace je to bilo stalno - ajoj, nemoj, past ces i sl... (koma znam, ali ja sam taj anksiozn tip) - ovako nam je svima bolje

  19. #19

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    kod nas je problem sto je mm jos veci panicar od mene
    no on ionako stalno radi, a ja imam jos i malu bebu tako da je u parku s njom uglavnom baka. gledam ih kroz prozor i m. juri na biciklu, a baka za njom. da nije tragicno bilo bi komicno. ne stvarno, zena ima preko 60 godina...
    i tako...a kupili smo bicikl da bi se m. izmorila. ali kao i sa svim ostalim - umorni smo mi, a ona i dalje prsti od energije.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    Moj strah od njene voznje na biciklu jos uvijek nije nestao... no to nema veze sa njom, nego sa mnom. Ja sam, naime, sa 9g. pala s bicikla tako da sam jedva ostala ziva. Za cm... Imam ogroman oziljak dan danas na čelu... stup još dan danas ima udubinu (tvrda glava) , a ogradu su promjenili.

    Naravno, ja sam glumila bmx frajericu pa je to zato tako i završilo, ali čisto želim reći... hm... da meni svi ti strahovi i ne izgledaju toliko nerealno, ali da - sputavaju djecu i ja također činim kao flower - ne idem i ne kvocam i nadam se da se tako što neće nikad dogoditi mojoj djeci.

    No, nesreća je u tome što je moja mama ispričala Omi za moj pad s bicikla (još prije par godina) tako da Omi baš ne voli bicikl. :/ Što mislite o tome? Da joj dopustim da ga ne voli ili da je pokušam više otvoriti prema vožnji (jer sad uvijek odbija i radije rola)?

  21. #21
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    moja sveki j e isto bila panicar i ne sklona fizickim aktivnostima, ni sama nije znala voziti bicikl, od straha a mm je bio uvijek dobar i pristojan djecak i na kraju nije nikad naucio voziti bicikl

    dobro, ja se prijetim da cu ga staviti na bicikl i polako, niz ulicu , al se ne da....

    i eto, ja panicar nisam, rano sam naucila voziti bicikl, a i odrasla sam u malom gradu gdje smo se stalno vozikali...iako mislav jos ne vozi bez kotaca mislim da ce skoro, i padao je koji put, ali to je dio odrastanja, niti ja panicarim kad padne, niti on.....

    meni je jedino problem bio prakticne prirode, u auto mi do sad nisu stali kolica i bicikl, pa nismo isli u zadnjevrijeme u voznju....

    to je mana zivljenja u zgradi, bicikl je tezak, nemamo lift, ne mogu nositi nju i bicikl....pa smo trenutno osudjeni na rijetke petke voznje....

  22. #22
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    mm je bio uvijek dobar i pristojan djecak i na kraju nije nikad naucio voziti bicikl
    eto nisam tvoj mm, ali potpisujem za sebe

  23. #23
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    i ja ko flower. doduse ne iz pristojnosti, nego jer me tata ucio (ja nespretna, a on s minimumom pedagoske strpljivosti).
    Sad me muci to sto necu moci u obiteljske voznje biciklom, jos malo pa ce se i djeca poceti sprdati sa mnom

  24. #24
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ajme kako su mi poznati ti osjecaji o kojim pricate..

    Moj lima jurca na biciklu k'o nespasen. Na igralistu toliko zna brzo juriti u krug, a dolje kamencici, a mama sjedi otrplike s ovim izrazom lica i jos samo dodajte graske znoja na celu...

    No navikne se covjek. Istina je da nikad nije sjeo na bicikl bez kacige, a dalje od toga bas i ne mogu ici.

    Evo vam za primjer scena od proslog ljeta.

    Otisli ja i lima u parkic kod Nike. Lima se vozio na svom biciklu, pa ga u jednom trenu odgurao na malo brdasce. Ja i Nika sjedimo i pricamo. Mislim si, pa dobro gore ga je odgurao, ne vidim ga trenutno od grmlja, al sigurno je sve ok. Za par sekundi se cuje, tup-tup, tup-tup, tup-tup... ja se okrenem a moje dijete vozi bicikl niz STEPENICE :shock: Istina nisu bile visoke, one sto su dugacke metar i visoke 15-20 cm. I kad je vidio da sam ga skuzila, s tolikim mi je ponosom izjavio da je uspio ici niz stepenice da sam ja samo zagrizla jezik i ostala ovako

    Trening, trening i trenig - nasih zivaca

  25. #25
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj zrinka prvotno napisa
    moja sveki j e isto bila panicar i ne sklona fizickim aktivnostima, ni sama nije znala voziti bicikl, od straha a mm je bio uvijek dobar i pristojan djecak i na kraju nije nikad naucio voziti bicikl
    ovo mi je jako poznato. pa sam naucila tek u gimnaziji u zagrebu. naucile me prijateljice.

    pa shodno, tome moje dijete vec odavno dobro vozi. ono na cemu insistiramo je kaciga. i neke zesce ture odraduje tata. (da mama ne padne u nesvjest) mada nisam inace strasljiva.

  26. #26
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    moj nije nikad pao, vozi jedno godinu dana. Sad ima 3g i 4mj i baš mu planiram skinuti pomoćne. ak obude htio naravno

    a apropos strahova. ja otkad njega imam bojim se potresa, poplava, zmija, guštera, požara, padova, bolesti, cjepiva, bojlera, pasa, bombi, ratova, penjalica, ljuljački, druge sobe, upaljača, oštrog kamenja, bombona..nastavi niz

    ali to ne pokazujem. i uvijek ima kacigu na glavi

  27. #27
    paci avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    752

    Početno

    Citiraj ninochka prvotno napisa
    a apropos strahova. ja otkad njega imam bojim se potresa, poplava, zmija, guštera, požara, padova, bolesti, cjepiva, bojlera, pasa, bombi, ratova, penjalica, ljuljački, druge sobe, upaljača, oštrog kamenja, bombona..nastavi niz

    Kao da slušam MM-a! I još noževa, ladica, batića za meso, olovki, mobitela, previše ljudi, razvezanih žniranaca... ma katastrofa jedna.

  28. #28
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    i
    Sad me muci to sto necu moci u obiteljske voznje biciklom, jos malo pa ce se i djeca poceti sprdati sa mnom
    meni ovo fali s mm
    sto mislite, ima li smisla da ga probam nauciti?
    mozda da mu kupim bicikl za rodjendan?

  29. #29
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Kladila bih se da sam već pisala post na ovu temu :?

    Nda, nema veze!

    Tan ima 3 i pol godine i vozi bicikl s pomoćnim kotačima godinu dana, koči na torpedo bez problema, pao je jednom jer je naglo zaokrenuo (2 dana nakon kupovine bicikla) pa je naučio da se to ne radi i možda još jednom ili dvaput se prevrnuo bezveze, ništ strašno i ništ za pamćenje. On baš nije neki hazarder, po ravnom vozi, ali ne juri ko drugi klinci (danas sam skoro dobila par infarkata gledajući dječurliju njegove dobi u parkiću kako izvode egzibicije s biciklićima bilo s pomoćnim, bilo bez njih, bilo na romobilu) i ne zanima ga skidanje pomoćnih kotača. U biti, njemu to što ima pomoćne ulijeva sigurnost tak da mi se čini da ih se dugo nećemo riješiti.

    Pamtim kako je prije godinu-dvije susjeda učila svog klinca voziti bicikl bez pomoćnih i nisam mogla vjerovati jer mu je to super išlo, a imao je negdje oko 2 i pol godine (nevjerojatno, ali istinito); malo je imao problema sa zaustavljanjem pa je susjeda morala trčeći dobro potegnuti, ali ipak...

  30. #30
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj zrinka prvotno napisa
    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    i
    Sad me muci to sto necu moci u obiteljske voznje biciklom, jos malo pa ce se i djeca poceti sprdati sa mnom
    meni ovo fali s mm
    sto mislite, ima li smisla da ga probam nauciti?
    mozda da mu kupim bicikl za rodjendan?
    zrinka, sad si me utješila: uvijek sam mužu nabijala na nos što tvoj muž zna ploviti
    e, a moj je biciklist - profesionalac.
    sad mi je lakše

  31. #31
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    e da apri
    vidis mm kaze bolje znati voziti brod nego bicikl


    ma makar sto

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •