Pokazuje rezultate 1 do 33 od 33

Tema: Pretrage u toku višestruke trudnoće

  1. #1
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno Pretrage u toku višestruke trudnoće

    Koje ste sve pretrage obavljali u toku višestruke trudnoće?
    Mislim da je ovo jedno od najčešćih pitanja višestrukih mama pa bi možda bilo dobro da ovdje, na jednom mjestu, iznesemo svoja iskustva za buduće mame.
    Ja sam svaka dva tjedna radila UZV, urin, vaganje, mjerenje tlaka. Obavila sam i hepatitis nalaze, krvnu grupu i još nešto (moram pogledati u fascikl, to ću nadopisati). Nikakve druge preglede nisam ni tražila ni dobila od liječnika, pretpostavljam zato jer je trudnoća tekla super uredno, bez tegoba.

    Cure, pišite, sjetite se koliko su nama falile ovakve informacije!

  2. #2
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Ja idem na kontrolu svaka 3 tjedna.
    Mjerenje tlaka, urin, uzw+vag. pregled.
    Do sada sve ok.
    Sledeći pregled je u petak, držite nam fige

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    osnovni pregled, kao i vi, svaka 3 tjedna ili manje (zavisno o mojim krvarenjima). napravljeni su mi i svi brisevi u 9. tjednu.
    ponudjeno mi je da radim double test sto sam odbila-to je bilo negdje u 15. tjednu.
    a, negdje oko 25.tjedna radila sam i ogtt test.

    doc me htio na par dana oko 20.tjedna poslat u bolnicu, no kako su krvarenja stala, odustao od toga.
    na preventivne preglede poslana sam u 33.tjednu, ostala cekati nalaze, a docekala mrvice :D

  4. #4
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Citiraj Val prvotno napisa
    na preventivne preglede poslana sam u 33.tjednu, ostala cekati nalaze, a docekala mrvice :D
    Val koji su to bili preventivni nalazi? I sa koliko tjedana su se mrvice rodile?

  5. #5
    dupla duplica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    970

    Početno

    Meni u pravilu samo redoviti pregledi s ultrazvukom svaki put, prvo jednom mjesečno, pa svaka 2 tjedna, a zadnja 2 mjeseca mislim i tjedno.
    U rodilištu sam ležala prvi put 12 dana, drugi put 2 dana. Tada su mi radili preglede za mogućnost carskog (EKG, pregled interniste) i pregledi krvi, uključujući OGTT (test na dijabetes) - iako nisam bila rizična za to (nisam dobila ni blizu 20kg), ipak to rade svima koji leže na odjelu??!!! (neugodno je jer na tašte piješ gorku tekućinu i onda ti vade svakih pol sata krv - a pritom ne smiješ jesti. grozota za izgladnjelu trudnicu! ).

  6. #6
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    Dupla duplica - i ja sam ležala prije poroda 6 tjedana u Petrovoj, ali nisam radila ni EKG ni pregled interniste ni OGTT ni... Samo sam ležala kao kakav kukac ili mahuna koja samo što se ne raspukne. Dva puta u toku ležanja su mi radili krvnu sliku i urinokulturu, Pre-par+Retafer. I to je to. Valjda, tj. očito nije bilo potrebe za dodatnim pretragama.
    :D

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    Citiraj Snjeska prvotno napisa
    Citiraj Val prvotno napisa
    na preventivne preglede poslana sam u 33.tjednu, ostala cekati nalaze, a docekala mrvice :D
    Val koji su to bili preventivni nalazi? I sa koliko tjedana su se mrvice rodile?
    ma, to su uobicajene pretrage-krvna slika, urinokultura, brisevi. samo sam ih cekala 5-6 dana, a tada su me uhvatili lagani trudovi pa su me zadrzali (iako su mi cimerice rekle da me ne bi ni pustili doma). rodila sam 2 dana iza toga i bila sam trudna tocno 34 tjedna. rano. kao sto sam rekla, bruna je zaostajala u razvoju i pokosio me visok tlak.

  8. #8
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Citiraj Val prvotno napisa
    Citiraj Snjeska prvotno napisa
    Citiraj Val prvotno napisa
    na preventivne preglede poslana sam u 33.tjednu, ostala cekati nalaze, a docekala mrvice :D
    Val koji su to bili preventivni nalazi? I sa koliko tjedana su se mrvice rodile?
    ma, to su uobicajene pretrage-krvna slika, urinokultura, brisevi. samo sam ih cekala 5-6 dana, a tada su me uhvatili lagani trudovi pa su me zadrzali (iako su mi cimerice rekle da me ne bi ni pustili doma). rodila sam 2 dana iza toga i bila sam trudna tocno 34 tjedna. rano. kao sto sam rekla, bruna je zaostajala u razvoju i pokosio me visok tlak.
    val koliko je bruna zaostajala i kada su ti počeli problemi sa tlakom?
    Zao mi je što te tlačim ali to je ono što me jako brine s obzirom na moju prošlu trudnoću :/

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    snjeska, do nekog 30-og tjedna bebe s se podjednako razvijale, na tom pregledu sven je imao oko 1800g, a ona 1700g. na porodu sven je tezio 2300, a ona 1850g. pretpostavka je da vise nije dovoljno dobivala iz posteljice.
    e, sad, tlak...na redovnim pregledima tlak mi je znao biti i 140/80. to je neka granica normalnog tlaka. kako ja na tlakomjer reagiram kao neki ljudi na injekciju nadala sam se da je od toga.
    prvih nekoliko dana u bolnici tlak je bio ok, no, kad su se pojavili prvi trudici tlak je skocio na 150 i varirao sljedeca 2 dana.
    e, kad me pocelo gusiti iznosio je 200/110 i terapijom se spustio na 150. kako ga nisu mogli jos sniziti odlucili su me poroditi carskim.

    moja pretpostavka je (u bolnici nitko nista ne objasnjava) da je tlak porastao usljed laganih trudova. bilo mi je koma sto lezim u bolnici, ali kako se sve to odigravalo, zahvalna sam sto sam tada bila tamo.

  10. #10

    Početno

    mogu li ja nesto pitati...ustvari pitala bi stosta jer izgaram od znatizelje, ali evo...
    sve kazete da ste lezale prije poroda u bolnici.. jel to bas bilo neophodno ili su vas drzali, onako, prevencije radi...

  11. #11
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    Kod mene se radilo o prijevremenom otvaranju. Otprilike u 32. tjednu, na redovitoj kontroli, doc je napipao Svenovu glavicu i reako da je ušće mekano i da sam otvorena 2 prsta. Poslao me odmah na odjel kao mjeru opreza i čuvanja blizanačke trudnoće i tako sam preležala 6 tjedana, tijekom kojih se nisam otvorila više ni milimetra, sve do poroda.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    pa, mene su poslali u bolnicu kako bi mi na jednom mjestu i brze (brze bi bilo da sam ih radila privatno ili cak u ambulanti) odradili prethodno nabrojane pretrage. trebala sam biti sam par dana tamo, ali su mi cimerice rekle da blizankuse, u principu, ne pustaju doma. sad, da li je kod mene bio to slucaj ili me matijevic zadrzao zbog laganih trudova, ne znam.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    sarajevo
    Postovi
    161

    Početno

    Redovni nalazi krvi i urina, mjerenje krvnog pritiska, ultrazvucni pregled.

    Ali radila sam i tripl test. Ne znam , valjda zbog osjecaja nemoci koji mi se javio kad me milion ljudi pitalo hocu li raditi amniocenetezu. To vam ljudima ovdje dodje ko vode se napiti...kao pa sta ti fali i sl.
    Na kraju sam se pozalila ginu i priznala da me sve to uzasno opteretilo, pa je rekao da su svi UZ markeri dobri i da mi on ne bi radio amnio ni da ja insistiram, a ako vec hocu jos nesto da uradim tripl jer nije invazivan za bebe. Znala sam da nije bas pouzdan, ali eto bilo mi je drago kad je stigao rezultat da nema rizika.

    Sad kontam kako sam bila opterecena, ali valjda sam takva. Mislim , ima hiljadu stvari koje mogu krenuti krivo tokom trudnoce i poroda, pa jos uz pritisak sire okoline lako je pozeljeti odbaciti bar jednu-dvije sumnje.

  14. #14
    Pooh avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    454

    Početno

    Da li ste svaki put radile i vaginalni pregled?

  15. #15
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    Eh da, Pooh, već sam zaboravila. Na svakoj redovnoj kontroli u trudničkoj ambulanti, obavili smo i vaginalni pregled sa mjerenjem trbuha (ono klasično, razdaljina od vrha trbuha do piše).

  16. #16

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    48

    Početno

    Ništa posebno rekla bi ja , svaki put vaginalni pregled, UZV, težina, tlak, otkucaji srca, 2 puta vadila krv, RH faktor i to je to. Ništa posebno, osim što je češće.

  17. #17
    MIJA 32 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    3,516

    Početno

    Ja sam uoči postupka napravila briseve,krvne grupe (MM i ja),papa test.
    Kad sam ostala trudna urinokulturu 2x do sada (svaki put je bilo sve u redu),OGTT test (isto uredan).
    Na preglede idem cca svaka 3 tjedna i onda mi mjere tlak,kilažu,urin,radi mi UZV i gleda me vaginalno.
    Za sada je sve 5 na svakom pregledu :D

  18. #18
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    A mjerenje protoka?
    Vidi li se to na običnom uzw ili mora biti CD?

  19. #19
    dupla duplica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    970

    Početno

    Mislim da mora biti color doppler.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    sarajevo
    Postovi
    161

    Početno

    Za mjerenje protoka definitivno mora biti color dopler.

    Nego vidim da je kod vas skoro uobicajen vaginalni pregled? Jel' klasicni vaginalni ili UZ vaginalnom sondom.
    Meni je klasicni vaginalni pregled uradjen dva puta, 1. na pocetku ( kolposkopski, uz briseve) i 2. zbog odluke da li raditi cerklaz.

  21. #21
    marči avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb-medveščak
    Postovi
    2,242

    Početno

    mislim da se vaginalni radi do kojeg 9-10 tjedna onda kreće trbušni (vanjski uzv), tako je barem bilo kod mene.

  22. #22
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    Razlika je između UZV pregleda i ginekološkog pregleda. UZV je u prvih par mjeseci (ne sjećam se točno) bio vaginalni, kasnije preko trbuha, dok je ginekološki pregled uvijek vaginalni, do kraja trudnoće, tj. dok ima potrebe za takvim pregledom (vidi gore: ostavljena sam u bolnici jer je doc prilikom VAGINALNOG pregleda napipao glavicu).

  23. #23
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    vaginalni uzw se radi do 15. tjedna, poslije ide uzw. pregled preko trbuha+ vaginalni pregled

  24. #24
    marči avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb-medveščak
    Postovi
    2,242

    Početno

    vaginalnim se može vidjeti koliko se cerviks skraćuje, ali ako nema indikacija,vaginalni se ne radi jer on jednako kao i palpacija mogu potaknuti otvaranje, odnosno mogu dodatno iritirati cerviks, posebice kod rizičnih trudnoća.

  25. #25
    mamasch avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,437

    Početno

    Marči, meni su na svakoj kontroli radili vaginalni pregled, sve do posljednjeg kad je doc skužio da je cerviks omekšan i skraćen. Znači sve do tada, rizična ali uredna trudnoća nije bila indikacija da se ne radi svaki put vaginalni pregled. Grrrrrrr mogli su mi nešto i zeznuti... a i ja glupača samo sam dolazila na kontrole i izvalila se na stol... koja koza, ha?! Sve ono vjeruješ svojim doktorima, koji su u principu korektni i kvalitetni, ali ne znaš svoja prava i ispadaš bedak. Stvarno ću se morati za iduću trudnoću dodatno educirati

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    sarajevo
    Postovi
    161

    Početno

    Ma zato i pitah jel' se mozda mislilo na vaginalnu sondu jer mi se cinilo previse na svakoj kontroli raditi i vaginalni pregled.

  27. #27
    marči avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb-medveščak
    Postovi
    2,242

    Početno

    mamasch, a ja sam se osjećala zakinuto jer mi ga nisu radili :/ mada sam znala da može iritirati...mene mučilo koliki mi cervik
    tek negdje u 28. tjednu i onda više niti jednom, a nakon zadnjeg palpacijskog pregleda s 33+2 mi pukao vodenjak i rodila 9 dana kasnije! :/

  28. #28
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Meni ga rade svaki puta i ne doživljavam ga kao neku agresivnu pretragu :/
    Kod moje dr. to traje doslovno par sekundi.

    Marči tko je tebi vodio trudnoću i gdje s rodila??

  29. #29
    marči avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb-medveščak
    Postovi
    2,242

    Početno

    dr. grujić-koračin, a na merkuru (gdje sam i rodila) dr. čanić

    oboje su mi bili ODLIČNI!!!!

    a da, kod kosa sam išla na 3D jer tada još grujić nije imala 4D!

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    263

    Početno

    Ja tu bas nisam mjerodavna posto sam cijelu trudnocu prelezala u petrovoj od 14. do 32+3 tj kad sam i rodila i radili su mi uzv svaka 4 tjedna, urin, KKS I CRP svaki tjedan, OGTT test. Protoke su mi radili u 28. tjednu i 32. tjednu. Sve uzv-e su mi radili preko trbuha od 14. tjedna trudnoce.
    Visoki tlak sam dobila u 28. tjednu trudnoce.

  31. #31

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    293

    Početno

    Ja sam isto radila standardne preglede svaka tri tjedna urin, tlak, jednom uzvpregled, a na slijedećem pregledu samo ginekološki. Osim toga kks, krvna grupa, urinokultura i brisevi.
    Dodatno sam još dva puta išla kod privatnika na 3d uzv i on mi je u 23tj otkrio skraćeni cerviks i hitno me poslao u bolnicu. U bolnici su mi napravili serklaž, nakon kojeg sam ležala 12 dana. tamo su mi radili i kks, crp, urinokulturu i briseve. Primila sam i rogam inekciju jer sam rh-.
    Nakon 14 dana su me primili na kontrolu i ponovo su mi radili briseve, urinokulturu, kks,crp,uzv. Dosad svi brisevi bili sterilni, nažalost na ovom zadnjem nađen enterokok i u pon moram slati mm kod doca da mi da terapiju. Mislim da i mene čeka ležanje u bolnici za par tjedana.

  32. #32
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    tea2 ti ćeš na sv.duh?

    ajd pređi u petrovu da ležimo zajedno

  33. #33

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    293

    Početno

    Da, ja ću na sv.duh. Ma sad sam našla doca koji me prati i sve zna o mom slučaju pa mi se neda mijenjati već treću bolnicu.
    Bilo bi baš super kad bi ležale zajedno. Već se dovoljno poznajemo. Ne pričam o ovim stvarima čak ni svojim prijateljicama.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •