Pokazuje rezultate 1 do 11 od 11

Tema: jednojajčani blizanci - razlike

  1. #1
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno jednojajčani blizanci - razlike

    Post od tamy na razdvajanju me potaknuo da otvorim ovaj.
    Vjerojatno će pitanje mamama jednojajčanih blizanaca biti glupo i bezveze, ali mene to zaista zanima i ne vidim bolje mjesto od ovoga da ga postavim
    Kako ih raspoznajete? Mislim, jesu li oni fizički zaista identični u svakom pogledu? Ili jedan može imati npr. madež a drugi ne, i da li je to onda znak raspoznavanja?
    Pogotovo tek nakon što se rode, dok ih još ni vi niste sasvim upoznali.
    Jeste li se ikad zapitali da li ste nakon što ste im dali imena možda koji put pobrkali i da se sad možda npr. Marko zove Ivan ili obrnuto?

    Ispričavam se unaprijed ako se netko uvrijedi, stvarno mi nije bila namjera bilo što takvoga. Jednostavno sam se našla na mjestu gdje bih mogla dobiti odgovor na svoje (dugogodišnje) pitanje i moja znatiželja je bila prejaka da ne postavim pitanje.

  2. #2
    dupla duplica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    970

    Početno

    Jednojajačani blizanci nikada nisu posve identični, iako su geni isti, zato se i uobičajeni izraz "identični blizanci" (identical twins) zamijenjuje izrazom monozigotni blizanci (monozigotic twins), tj. u nas jednojajčani.
    Postoje blage razlike nastale nekakvim sitnim utjecajima intrauterino, kao neke mikro-mutacije. Tipa madež koji jedan ima, drugi ne (kao npr. moja seka i ja).
    A onda su tu i kasniji okolinski utjecaji pa se i razvojem naglase neke razlike inpostaju vidljive. Nas dve, npr., izgledamo isto kad spavamo (mišiči su opušteni skroz), dok budne ne sličimo tako jako - razlike u karakteru vide se i na licu (različito "držimo" mišiće lica, očiju, usta...). To je samo fizički dio. A o razvoju osobnosti i polarizaciji ličnosti pri definiranju identiteta da i ne govorimo...

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    179

    Početno

    e pa ovako:
    nasa prica pocinje prijevremenim porodjajem i 8 nedeljnim boravkom u bolnici. tamo su, kao i svi ostali blizanci, imali naljepnice na ledjima sa imenom i maticnim brojem. tih prvih mjesec dana su bili potpuno isti a ipak toliko razliciti.
    onda su ih otpustili kuci...
    mi se uhvatili za glavu sta sada. i problem rjesili ovako:
    1) privh mjesec dana nismo odljepljivali naljepnice s ledja (btw i dan dans ih cuvamo za uspomenu)
    2) odredili smo da nam jedno djete bude "zeleno" a jedno "plavo" - to bi vam znacilo da smo R. uvijek oblacili u sve moguce varijante plave a B. u zelene. ova podjela, ali mnogo fleksibilnija, traje i danas.
    3) flasica od starijeg R. je uvijek sa lijeve strane (kao sto se cita) a to mu je bilo mjesto i u kolicima (moja mama koja ih je cuvala od njihovih 6 mjeseci bi se redovno zbunila ako bi im promjenili mjesto)
    4) lista ko je kada kakio, piskio, jeo... i te papire i danas cuvamo

    Danas, 3g, B. ima mali ben na guzi, R. na ruci. R. ima rupice na obrazima kada se smije (ali ga treba nasmijavati da ga prepoznas )

    ako su goli pred kupanje recimo ja ih fino pitam:koji si? i tako si rjesim sve probleme (ok jedino je frka ako mi na pitanje ko si? odgovore sa: dejv (depche mode)

  4. #4
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Citiraj tamy prvotno napisa
    e pa ovako:
    nasa prica pocinje prijevremenim porodjajem i 8 nedeljnim boravkom u bolnici. tamo su, kao i svi ostali blizanci, imali naljepnice na ledjima sa imenom i maticnim brojem. tih prvih mjesec dana su bili potpuno isti a ipak toliko razliciti.
    onda su ih otpustili kuci...
    mi se uhvatili za glavu sta sada. i problem rjesili ovako:
    1) privh mjesec dana nismo odljepljivali naljepnice s ledja (btw i dan dans ih cuvamo za uspomenu)
    2) odredili smo da nam jedno djete bude "zeleno" a jedno "plavo" - to bi vam znacilo da smo R. uvijek oblacili u sve moguce varijante plave a B. u zelene. ova podjela, ali mnogo fleksibilnija, traje i danas.
    3) flasica od starijeg R. je uvijek sa lijeve strane (kao sto se cita) a to mu je bilo mjesto i u kolicima (moja mama koja ih je cuvala od njihovih 6 mjeseci bi se redovno zbunila ako bi im promjenili mjesto)
    4) lista ko je kada kakio, piskio, jeo... i te papire i danas cuvamo

    Danas, 3g, B. ima mali ben na guzi, R. na ruci. R. ima rupice na obrazima kada se smije (ali ga treba nasmijavati da ga prepoznas )

    ako su goli pred kupanje recimo ja ih fino pitam:koji si? i tako si rjesim sve probleme (ok jedino je frka ako mi na pitanje ko si? odgovore sa: dejv (depche mode)
    preslatko

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    179

    Početno

    a mene bilo stid sto vam pisem

  6. #6

    Početno

    tamy to je tako simpa.....

  7. #7
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Tamy, baš mi je slatko ovo što si napisala
    Večeras sam i sa MM-om filozofirala na ovu temu, pa smo se sjetili još nekih stvarčica na koje nismo znali odgovore
    Npr. ako je isti genski kod, šta je sa različitom DNK? Otiscima prstiju? To nemaju isto, zar ne?

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    157

    Početno

    Tamy, pa to je bio šou, to je fantastično! I ja sam još uvek na spisku ko kad jede, kaki, čisto da ne pamtim, da na to ne mislim, nego samo pogledam i znam... kao, što li plače? pogledam, nije još vreme, hajde da vidimo šta je u pitanju...

    Kod vas je još više smejanja bilo, mnogo je simpatično!

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    179

    Početno

    Citiraj Brunda prvotno napisa
    Večeras sam i sa MM-om filozofirala na ovu temu, pa smo se sjetili još nekih stvarčica na koje nismo znali odgovore
    Npr. ako je isti genski kod, šta je sa različitom DNK? Otiscima prstiju? To nemaju isto, zar ne?
    jos uvijek nemamo vremena da se bavimo naukom (i ovih 24h u danu namje malo da stignemo obaviti svakodnevne obaveze ) tako da pojma nemam o ovim pitanjima. sorry.

  10. #10
    dupla duplica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    970

    Početno

    DNK je ista. Otisci prstiju ne, ali to ionako nije genski definirano, svaka osoba ima različit otisak. Ne znam puno o tome.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    250

    Početno

    Ja s raspoznavanjem nisam imala nikakvih problema od trenutka kad smo ih u rodilištu dobili da ih nosimo kući. Njima su se različito formirali oblici glavica i nikad mi ih nije teško razlikovati. Osim mene razliku zna još i MM i moji mama i tata koji su često bili s njima od početka.
    Kasnije smo otkrili i da Karlo ima spojena dva prstića na jednoj nozi, a i pojavili su im se madeži na različitim mjestima. Svi drugi ljudi uvijek govore da su potpuno isti, što je meni :?
    Meni su čak i njihovi glasovi različiti, pa i kad me zovu iz druge sobe znam tko me zove, i kad trče kužim razliku u načinu kretanja. Ima tu još more drugih stvari. Karakterno su vrlo slični a opet toliko različiti. Npr. Bruno će uvijek prije podijelit neku igračku s drugima nego Karlo.
    Nedavno je Karlo izbio zubić u naletu ljuljačke, pa ih i ostala rodbina sad lako može raspoznati.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •