Pokazuje rezultate 1 do 25 od 25

Tema: Priprema izdojenog mlijeka

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno Priprema izdojenog mlijeka

    Zanima me kako pripremiti mlijeko koje sam izdojila i smrznula.
    Koristim se (kršitelj koda)-ovim vrečicama i steriliziranom izdajalicom.
    Smijem li mlijeko odmrznuti u mikrovalnoj i da li mora prokuhati tj. treba li se sterilizirati i kako?. Također koliko ranije smijem odmrznuti mlijeko? (beba papa na zahtjev pa je obično nestrpljiva ako mora duže čekati)
    Odnosno, smijem li prije posla (oko 7h) izvaditi mlijeko da se odmrzne a da ga dijete dobije npr. oko 12h?

  2. #2
    happy mummy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ST
    Postovi
    661

    Početno

    vec se na nekom topicu raspravljalo o ovome. ako sam dobro zapamtila: izdojeno mlijeko ne treba prokuhavati, odmrznuto moze stajati do 24 sata.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Ne preporuča se stavljati u mikrovalnu jer mlijeko može izgubiti vrijedne sastojke, a možda i stvoriti neke loše. Ja osobno nemam povjerenja u mikrovalnu ni za kuhanje, baš zbog toga. Inače se mikrovalna ne preporuča za zagrijavanje bočica jer mogu nastati džepovi jako vrućeg mlijeka koje onda speče bebu.
    Odmrznuti možeš u mlakoj vodi, ili ostaviti od jutra do podneva u frižideru (ne frizu).
    Ne prokuhavati nikako!

  4. #4
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Evo pogledaj si sto pise u ovom clanku o cuvanju mlijeka sa portala

    Pohranjivanje i čuvanje majčinog mlijeka

    Majčino mlijeko je živa supstanca koja je toliko dragocjena da je zovu i "bijela krv". Dokazano je da majčino mlijeko sadrži neke antibakterijske tvari koje sprječavaju rast bakterija u njemu i koje mu pomažu da duže ostane svježe.

    Da bi se sačuvale nutricionističke i antiinfektivne kvalitete izdojenog mlijeka, izuzetno je važno pravilno ga pohraniti.

    Sljedeće preporuke o čuvanju izdojenog majčinog mlijeka važe za majke koje imaju zdravu, donešenu djecu, koje spremaju mlijeko za kućnu upotrebu (za razliku od hranjenja u bolnici), koje peru ruke prije izdajanja i koje koriste spremnike, tj. posudice za mlijeko oprane deterdžentom u vrućoj vodi i nakon toga temeljito isprane. Svaki spremnik s mlijekom treba označiti datumom kad je mlijeko pohranjeno.

    Majčino mlijeko može se pohraniti na sljedećim temperaturama:

    Kolostrum:

    na 27-32 °C - 12 sati

    Zrelo mlijeko:

    Na sobnoj temperaturi

    do 15 °C ....... 24 sata

    19-22 °C ....... 10 sati

    25 °C ........... 4-6 sati

    30-38 °C ......... 4 sati

    U hladnjaku:

    na temperaturi 0-4 °C ....... do 8 dana

    U zamrzivaču:

    - u pretincu zamrzivača unutar hladnjaka (temperatura nije stalna zbog čestog otvaranja vrata hladnjaka) ....... do 2 tjedna

    - u pretincu zamrzivača koji je dio hladnjaka od dva dijela (zamrzivač ima posebna vrata)

    ....... 3-4 mjeseca

    - u zamrzivaču s konstantnim dubokim smrzavanjem na -19°C ....... 6 mjeseci ili duže

    Mlijeko pohranjujte u manjim spremnicima jer ćete tako smanjiti količinu bačenog mlijeka koje dijete nije pojelo.

    Mlijeko koje je bilo pohranjeno u hladnjaku ima više antiinfektivnih svojstava od onog zamrznutog.

    Za pohranjivanje je najbolje koristiti spremnike od tvrde plastike ili stakla, sa čvrstim poklopcem, ili u vrećice posebno namijenjene čuvanju majčinog mlijeka. Plastični spremnici bolji su od staklenih jer leukociti iz mlijeka prijanjaju na staklene stijenke i gube svoju djelotvornost.

    Jednokratne plastične boce se ne preporučuju.

    Prije upotrebe spremnike za mlijeko možete sterilizirati (npr. prokuhavanjem) ili oprati deterdžentom u vrućoj vodi i nakon toga dobro isprati pod mlazom vode.

    Mlijeko iz hladnjaka možete zagrijati pod mlazom tople vode, tako da povremeno tresete bočicu sve dok se ne postigne željena temperatura ili u vodenoj kupelji.

    Mlijeko nikada ne zagrijavajte do vrenja. Prokuhavanjem se gube ili smanjuju zaštitne tvari i neki enzimi, čime se smanjuje i njegova vrijednost.

    Izdojeno majčino mlijeko nije homogenizirano pa je normalno da se podijeli u dva dijela - masni dio i vodenasti dio, tj. mlijeko i vrhnje. Prije nego što provjerite temperaturu, protresite spremnik, čime ćete rasporediti masnoću u mlijeko.

    Kod zagrijavanja nemojte koristiti mikrovalnu pećnicu, jer visoka temperatura razara neke vrijedne sastojke, a moguće su i opekline djeteta nejednoliko ugrijanim mlijekom.

    Zamrznuto mlijeko trebalo bi staviti u hladnjak na period od 24 sata kako bi se postupno odmrzlo. Nakon odmrzavanja, zagrijati ga treba kao i mlijeko koje je bilo pohranjeno u hladnjaku. Takvo odleđeno mlijeko ne smije se ponovo zaleđivati.

    Specifična je situacija da neke žene primjećuju okus mlijeka koje kao da je pokvareno. To se događa kad je mlijeko puno lipaze (enzima koji razgrađuje mast u mlijeku), te ovisno o njegovoj količini, čudan žareći okus može se primjetiti i ako je kratko bilo pohranjeno u hladnjaku, a ponekad tek ako je bilo zamrznuto.

    Kako se to može spriječiti? Prvo treba zamrznuti nekoliko vrećica ili posudica, te ih nakon tjedan dana odmrznuti i provjeriti jesu li u redu. Ako okus nije dobar, majka ubuduće treba postupati na način da izdojeno mlijeko odmah nakon izdajanja zagrije gotovo do vrenja (da se pojave mjehurići na rubovima) i zatim ga naglo ohladi zamrzavanjem. Zagrijavanjem se sprječava aktiviranje lipaze.

    Većina djece odbija jesti mlijeko čudnog okusa, iako se ne zna točno je li štetno za bebu.

    Moguće je i da odmrznuto mlijeko poprimi sapunasti miris. Ova promjena mirisa nastaje uslijed zamrzavanja i nije opasna za dijete.

  5. #5

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    919

    Početno

    Hvala - članak je super!

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Moje je bilo sapunasto pa sam bacila par bočica jer se bebaču to nije baš pilo...

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    kako mislis sapunasto? ajde pliz opisi

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Okus i miris kao oni baby sapuni bez mirisa.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    259

    Početno

    a meni u bol. rekli da na sobnoj temp. vrijrdi 15 min koliko sam ga bacila
    ne zamjerajte na greškama, držim sisavca - ne da se od mene - čak se uselio u krevet

  10. #10

    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    3

    Početno

    posto neznam di da se pojadam, nadam se da sam odabrala dobru temu!
    moj je problem kaj imam punu skrinju izdojenog mlijeka( oko 2.5l ) spremljeno u sterilnim posudicama od 1dlc. neki dan sam odmrznula jednu s datumom 12.10 na nacin da je odstala u frizideu dok se nije odledila. to mlijeko mi je imalo neki cudni miris i okus! ne da je pokvareno vec nekak cudno uzegli!
    malo sam citala na netu da se to dogada zbog nekog enzima u mlijeku! ne kuzim jel to mlijeko smijem dati bebi ili ne????
    po onome kaj sam procitala mlijeko nije pokvareno zbog toga! zvala sam nekoliko dana na rodin sos telefon ali nitko mi se ne javlja! pa kaj cu to silno mlijeko baciti?????? HELP

  11. #11
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Pozdrav!
    Ne znam u koje doba si zvala telefon, njegovo radno vrijeme je radnim danom od 15 do 21 h,vikendom i blagdanom od 9 do 21 h. Moguce je da je bila guzva pa da ti nisi cula da je zauzeto vec da zvoni u prazno.

    Kad majcino mlijeko ima visok udio lipaze, onda se ono krene razgradjivati iako se gotovo odmah nakon izdajanja smrzava. Odmrznuto, ima dosta cudan miris (nama odraslima), ali je to mlijeko skroz upotrebljivo i u redu za koristenje.
    Stvarno pokvareno mlijeko ima intenzivno neugodan smrad.

    Gdje cuvas izdojeno, zaledjeno mlijeko?
    Znas kako ga spremiti (u koji dio hladnjaka) i koliko dugo ga smijes cuvati?
    Vjerojatno si informirana i pripremljena, vidim da ga odledjujes na optimalan nacin.
    Posljednje uređivanje od BusyBee : 22.11.2012. at 23:30

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    3

    Početno

    i bez obzira kaj je okus onak malo sapunast smijem ga dati bebi?
    mlijeko cuvam u sterilnim posudama za urin, u skrinji frizidera. onaj frizider koji ima gore posebno odvojenu skrinju. koliko znam tamo mote biti nekih 4 mjeseca!
    jel se smije naknadno u posudice nadoljevati mlijeko ili uvijek moram u posebu stavljati? thanx

  13. #13
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Jednom kad smrznes, ne smijes nadolijevati.
    Smijes drzati u frizideru i skupljati izdojeno u vise puta i onda odjednom zajedno smrznuti.

    Mlijeko smijes dati djetetu.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    41

    Početno

    Sutra ću bit odsutna iz kuće cijelo jutro, od 7 do podne i moram se izdojit. To će mi bit prvi put da bebi dajem izdojeno mlijeko.Zanima me ukoliko se izdojim rano ujutro recimo oko 6, može li to mlijeko ostat u bočici na sobnoj temperaturi i da ga beba popije recimo oko 9? Treba li se i tada mlijeko zagrijavat? Ili ga je bolje pohranit u frižider?

  15. #15
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Ako si sigurna da ce ga popiti unutar 4 sata, moze stajati na sobnoj temperaturi, iako je uvijek bolje i sigurnije da je u hladnjaku.
    Ako je na sobnoj, ne moras zagrijavati (u dnevnom, ne u spavacoj koju ne grijete npr. ). Ako cete zagrijavati (tko god ostane s djetetom), onda je najbolje u toploj kupkci grijati. Posudicu u kojoj je mlijeko, uroniti u posudu s toplom vodom (ne mora cijela biti u vodi).
    Posljednje uređivanje od BusyBee : 19.12.2012. at 12:02

  16. #16

    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    73

    Početno

    Bok!
    Ne znam gdje bi dalje postavila pitanje, a da ne otvaram novu temu. Isprika ako je netko to već pitao dalje....
    Mogu li od izdojenog mlijeka napraviti bebi griz? Pitala sam mamu, ali ona nije dugo dojila pa kaže: nikad mi to nije palo na pamet Nekako mi je čudno kuhati to mlijeko

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    905

    Početno

    Podižem temu.
    Danas sam bebi odledila mlijeko iz 3. Mjeseca znaci zamrznuto je 4 mj. Skladišteno na -27. Koliko sam čitala tako skladišteno moze biti do 6. Mjeseci.
    Međutim kad se odmrznulo u frižideru okus je meni bio odvratan a i čudan miris kao onaj miris kad beba povraća mlijeko. Nisam htjela Dat .. Jel to ok??
    Imam tonu zamrznutog mlijeka i ako sve bude ovako ne znam sto cu.. Inace to joj u kasice miješam ..

  18. #18
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Smrdi li onako nekako po sapunu i/ili metalu? Ako je to to, sve je ok. Ako dijete zeli jesti, super. Ako ne... e onda si u problemu, ako namjeravas smrzavati mlijeko za poslije.

    Vjerojatno je rijec o problemu s lipazom. Jel citas engleski? http://kellymom.com/bf/pumpingmoms/m...expressedmilk/

  19. #19

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    905

    Početno

    Bas mi smrdi po povracanom mlijeku. Nisam joj ni dala.
    Da, ako nece Morat cu sve bacit sta cu...
    Okus je bio bljutav

  20. #20
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Probaj opet. A mozes i stavljati u kasice. Ako je lipaza problem, onda je mlijeko posve ispravno za jelo, ma kako god smrdilo.

    Moje smrdi nakon odmrzavanja, ali sin ga je htio jesti. Za bebu ne znam, njoj nisam nikad davala izdojeno, niti sam se pokusavala izdojiti.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    905

    Početno

    Ma ja njoj to miješam u kašice ali onda cijela kašica smrdi ... Znaci nis joj ne moze bit od toga?

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ne. Moj je htio jesti, a smrdilo je grozno. Srecom bila je mala kolicina, poslije sam grijala skoro do vrenja pa zamrzavala. Tako nije smrdilo.

    I ovo koje je smrdilo je nakon odmrzavanja bilo drukcije boje, nekako je vuklo na narancastu.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    905

    Početno

    Hvala cure, onda cu joj Dat.. Prepalasam se da je pokvareno.. A nema razloga biti

  24. #24
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Stvarno su male sanse da je pokvareno.

    Ako ne zeli to smrdljivo, poslije mozes zagrijavati skoro do vrenja, kao sto je rekla Martina, a tek onda smrzavati.

  25. #25
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Ajde javi kad je prošlo, ja sam najstarijem znala malo mjesta u kašice, više od 2 litre sam poklonila, imala sam mlijeka na izvoz, samo sam izdvajala jer on jedno vrijeme nije htio piti direktor iz cice, ali taj problem sam riješila tek kad je cura trebala ponovo citat, za najmanjeg nisam izdvajala ništ, jer sam ipak mogla u hodu riješiti sve probleme koji su manje više bili isti ko i s velikima. A više od godinu dana izdavanja za mene je bilo čist dovoljno iskustva u zibotu

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •