Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345
Pokazuje rezultate 201 do 215 od 215

Tema: Savjet za šivaći stroj

  1. #201
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Donji konac je problem... Ako se konac već zapetljao s donje strane (gornji šiva ravno, a donji radi kugle i gužva) vjerojatno makina dugo stajala ili dugo nije čišćena, pa je ispod metalne pločice (one kroz koju ide igla) hrpa mucica, prašine i komada konca - treba to očistiti i po potrebi podmazati. Dovoljno je i da samo zapne komadić konca ispod te ubodne pločice i napravi "čušpajz" s donjim koncem.
    Može bit i da nisu jednake debljine gornji i donji konac, da je neki od njih pri kraju i slično...

    Iz mog iskustva (a nek vještičica kaže svoje kad svrati) mogući problemi su slijedeći:

    Najnajvjerojatnije donji konac nije naveden kako treba ili je ispao iz vodilice (ima jedan perni limić na nosaču kalema u koji treba pažljivo uvući konac prema slici iz uputa - svaka mašina je ista, a opet svaka ima svoje "cake").
    Rješenje: provjeriti kako je namotan kalemčić, pažljivo navesti tako da se odmata u smjeru kako je napravljen onaj sićušni zarez kroz koji ide konac, A NE OBRNUTO... Može bit i da napetost donjeg konca nije podešena kako treba, jer kad se primi konac kalem u nosaču treba se spuštati polaaaako sam od sebe (pod djelovanjem gravitacije) tj. ne smije ni ispasti ni ostati visiti na koncu... Nije to lako podesiti, traži malo truda i vježbe. Ako se donja špula ne vrti, negdje je komadić konca na osovini, pa blokira... Treba nemilosrdno sve raskopati, zaroniti unutra onim kistom koji se dobije u priboru za održavanje i izvući van to što blokira... Izvadi se grajfer van i treba polako vrtiti kotač za okretanje igle, sve dok ne ispadne. AKo je ispod pločice, treba je podignuti, pomest kistom ili ispuhati smeće i vratiti na mjesto.

    Zna se dogoditi da makina zafrkava i ako nije debljina ili kvaliteta konca ili debljina igle usklađena s materijalom, ako nije dobra napetost materijala (na mojoj staroj Bagatici to se lijepo dalo štelati, sad na novoj Toyoti ni ne znam kak bi... Doznat ću kad mi bude zatrebalo... ). Još uvijek moram virkati u upute jer nisam sve popamtila.

    Eh, da - kad je mašina raskopana, nije ju zgorega podmazati... Ja sam obično tak lijena pa trpim dok lupa i zapinje, ali nema spasa, treba se i time baviti. Kad sama sebe uspijem natjerati, očistim i sredim mašinu NAKON šivanja, a ne prije nego počnem, ali to su rijetki trenuci!

    Sretno!

  2. #202
    snoopygirl avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    1,201

    Početno

    hvala, probat ću sve navedeno pa se javim

    špula nije klasična metalna već je dosta plosnati dio na koji se namota konac, te se umetne tako reć u špulu. znači izvaditi se može samo onaj namotuljak konca. kad hoću provuć konac, sprovedem ga kroz neki razrez sa strane. jesam ga opisala

    probala sam sa par raznih namotuljaka, možda nije bilo dovoljno konca :/ namotano.

    probat ću sve dobro očistit, namotat konac, promjenit iglu pa probat.

    hvala

  3. #203
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Da se nadovežem na Peterlin

    Pored onoga što je ona navela moguće je i sljedeće:
    - neodovarajuća igla za mašinu u smislu predugačka, ušice na pogrešnoj visini ili jednostavno - kriva igla
    Igla ne mora biti naočigled kriva, a da to ipak jeste.
    Test za krive igle - položiti na ravnu podlogu, zarezanim dijelom dolje i pogledati iglu u odnosu na ravnu podlogu (poželjno prema svjetlu)
    Krive igle su jako čest izvor problema i čest uzrok kvara mašine, stoga prije svakog šivenja uzeti novu odgovarajuću iglu, preporučene marke za vašu mašinu. Za to pitati u radnji/predstavništvu, npr. meni su za Brother rekli da kupujem Schmetz igle, a za Berninu original Bernina ili Organ igle i toga se pridržavam. Paket igala košta smiješno u odnosu na cijenu popravke.

    -donji konac namotan na špulu nejednako ili prelabavo - pažljivo i ujednačeno namotati špulu, ne mora biti puna

    - zatezač gornjeg konca "preskočio", pa koliko god zavrćeš na 9 on ima tenziju konca 0 - otvoriti zatezač gornjeg konca, očistiti i ponovo složiti kako valja i trebuje pritom sa puno pažnje slijedeći uputstvo za upotrebu

    - u zatezaču gornjeg konca ima komadića konca, mucica ili šta god - rješenje identično prethodnom

    - mucice u držaču špule - ispuhati ili očistiti četkicom

    - kao što Peterlin reče - obavezno rastaviti kompletan petljač konca, ispuhati i iščačkati sve iz njega, sve pažljivo vratiti nazad, skinuti ubodnu ploču i očistiti sve na vidiku, posebno transportere.


    I još nešto - podešavanje donjeg konca ipak prepustite majstoru, mnogo je tu zezanja; jednom dobro podešen donji konac traje koliko i držač špule na kome je podešen - ja sam primjer, sve podešavam zategnutošću gornjeg konca

  4. #204
    Dream avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    966

    Početno

    Citiraj vještičica prvotno napisa
    ...mnogo je tu zezanja; jednom dobro podešen donji konac traje koliko i držač špule na kome je podešen - ja sam primjer, sve podešavam zategnutošću gornjeg konca
    Točno tako i treba!

  5. #205
    Slary

    Početno

    Pozdrav svima....
    Moja mama ima masinu...Seidel and Naumann klasa 14
    To je neka stara masina u drvenom ormaru,sije kozu... To je sve sto znam o njoj.
    Ako netko nesto zna o toj masini recimo za kolko bi je mogao prodati bio bih vam jako zahvalan.

  6. #206
    timo

    Početno Pomoć!!

    Pozdrav svima,

    nova sam u šivanju,dobila sam jednu staru mašinu,(Merrit,) međutim, ne znam s njom rukovati. Događa mi se upravo to sto ste spomenuli, gornji šav još ide kako- tako ravno, ali dolje bude sve zapetljano. Moj ju je muž već 2x furao na popravak ;(negdje u Gajnice,) gdje su nešto popravili i rekli da je sve o.k., no ja nisam bila s njim ,tako da mi nisu mogli objasniti.
    Zna li kamo bih mogla otići da mi netko pokaže kako se na nju šiva??

  7. #207

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Priključujem se.

    Bagat stroj, ima 25 godina (nije Ruža, al se sad ne mogu sjetiti kak se zove ), švrlja s donje strane, konac prezategnut, užas... treba mi samo za rubljenje i krpanje rupica na koljenima, ništa komplicirano...
    Ne mogu skužiti kak to raspetljati.
    Dobra duša?

    GPS lokacija u lokaciji.

  8. #208
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Jel imas uputstva? Donji konac se obicno stavi u jedan dio koji se onda opet stavlja u stroj. Na tom dijelu postoji najcesce saraf kojim se regulira zategnutost donjeg konca.

  9. #209
    mimimuc avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    tako blizu a tako daleko
    Postovi
    207

    Početno

    provjeri kako ti je uveden gornji konac , ili nije dobro stavljen ili ti nije dobro zategnut , (pa ti to izgleda kao da donji ne valja)

  10. #210
    mimimuc avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    tako blizu a tako daleko
    Postovi
    207

    Početno

    Citiraj timo prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav svima,

    nova sam u šivanju,dobila sam jednu staru mašinu,(Merrit,) međutim, ne znam s njom rukovati. Događa mi se upravo to sto ste spomenuli, gornji šav još ide kako- tako ravno, ali dolje bude sve zapetljano. Moj ju je muž već 2x furao na popravak ;(negdje u Gajnice,) gdje su nešto popravili i rekli da je sve o.k., no ja nisam bila s njim ,tako da mi nisu mogli objasniti.
    Zna li kamo bih mogla otići da mi netko pokaže kako se na nju šiva??


    gornji konac ti nije dovoljno zategnut ili nije dobro naveden

  11. #211

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    361

    Početno

    Vidim da mnogo cura ima zapetljane donje konce. Provjerite je li spuštena papučica nakon što ste namjestili materijal za šivanje. Zvuči glupo i jednostavno, ali to je najčešća početnička greška ( a to znam po sebi ).

  12. #212

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    veseli Baltazargrad
    Postovi
    1,560

    Početno

    pitanje...
    jel radi na Kaptolu još taj dućan s novim i polovnim Bagat mašinama?
    I jel puno dati za Bagat Ružu , neiskorištenu navodno, 1200kn?

  13. #213
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Meni se ne cini jako puno. Moj majstor je prodavao rabljenu Ruzu za 1000kn i uz garanciju za nju od cini mi se godinu dana. To su dobre masine.

  14. #214

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    veseli Baltazargrad
    Postovi
    1,560

    Početno

    hvala marta..

  15. #215
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    u ovom ducanu imate stvarno dobrih i kvalitetnih masina
    od prilicno jeftinih pa do najskupljih

    uz put me zanima jel ima neko Bernette Berninu i ak imate kako ste zadovoljne
    razmisljam si da kupim ovu

Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •