Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 268

Tema: cijepljenje protiv gripe - da ili ne?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Novi Zagreb, Labin
    Postovi
    6

    Početno cijepljenje protiv gripe - da ili ne?

    Uskoro počinju cijepljenja protiv gripe.
    Da li cijepiti 15 mjesečno djete protiv gripe?
    Djete nije u jaslicama, ali ukućani su izložni raznim virozama, gripama
    i slično.
    U kojoj dobi djeca mogu početi primati tu vrstu cjepiva?
    Eventualne nuspojave, kolika je funkcionalnost tog cjepljenja,
    ( predpostavljam, kao i kod odrasle osobe )
    Vaša iskustva?
    Hvala!

  2. #2
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ja osobno ne bih cijepila dijete protiv gripe. Nisam bas najbolji primjer, jer nemam bas dobro misljenje o cjepivima. I ova zakonska pokusavam pomaknuti... A i ako cijepis dijete, jos uvijek postoje sanse da dobije gripu - recimo cijepis ga protiv gripe A, a on dobije gripu B. :/

    U principu, ne bih cijepila dijete protiv bolesti koja nije opasna po zivot.

  3. #3
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    ne bih cijepila dijete protiv bolesti koja nije opasna po zivot
    Slazem se. Ne bih cijepila.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    ako je dite dojeno tj mama jos doji onda nema potrebe dite cjepiti protiv gripe posto kroz majcino mljeko ce ono dobivati sva antitjela i zastitu , pogotovo za one bolesti koje je mater imala ili ima

  5. #5
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    potpisujem sve cure, a konkretno se ovom cjepivu protivila i mojs bivša pedica.
    ona kaže da to nikako nije preporučljivo za bebe bez nekog većeg razloga, jer veli da kod djece često budu gori simptomi nakon cijepljenja nego kod same bolesti.

  6. #6
    klmama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb, dubrava
    Postovi
    770

    Početno

    kod djece često budu gori simptomi nakon cijepljenja nego kod same bolesti.
    ovo sam osjetila na vlastitom primjeru-bivši šef nas je natjerao da se cijepimo, da se ne razbolimo, ostala sam nakon toga tjedan dana doma strgana a bila sam velka :D

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    Gripa je opasna po život!!!!

  8. #8
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj MamaAna prvotno napisa
    Gripa je opasna po život!!!!
    da, kao i život sam ...šalu na stranu, htjedoh reći da je sve u životu potencijalno opasno, nikad ne znaš što se može zakomplicirat, a može te sutra lupit auto, ali koja je šansa za to???
    i naravno da nas to ne sprečava da izađemo na cestu.
    uvijek treba odvagnut pros&cons .
    jer inače bi i to cjepivo bilo za djecu obavezno (sreć0om nije), a za to sigurno postoji i razlog.

    ja bih se da sam u nedoumici malo konzultirala i s pedijatrom.

  9. #9
    nana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    529

    Početno

    Tara nikada nije bila cijepljena protiv gripe, zato jer je naša pedijatrica mišljenja da ta cjepiva pomažu mozda 1-2 vrsti gripe, a nikada se nezna koja če vrsta te godine poharati . Tako da to cjepivo nismo koristili, a i nećemo.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    126

    Početno

    Pitala pedijatricu i ona je za. Gripa je 4 po redu uzročnik smrti male djece pa sam prihvatila njeno mišljenje. Cijepit ću ih obje (Mirta ide u vrtić).

  11. #11
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Nema brige ljudi, na radiju reklo da je nabavljeno 500 000 doza cjepiva - neće faliti. Ako se fakat pojavi nekakva tako smrtonosna GRIPETINA da se samo cjepivom može zaštititi (što je nemoguć slučaj - cjepiva nisu toliko efikasna) još uvijek se stigne

    U međuvremenu dojite svoju djecu, to je puno efikasnije.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Kod male djece je koma što moraju primiti dvije doze (ili možda i tri?) cjepiva protiv gripe da im se "primi".

  13. #13

    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Postovi
    45

    Početno

    da se nadovezem na topic:
    jel se koja od vas cijepila protiv gripe kad ste dojile svoje bebace?
    kaj mislite o tome? negdje sam citala da dr-i ne zabranjuju cijepljenje u dojenju.
    Kakava su vasa iskustva?

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Križ
    Postovi
    72

    Početno

    I mene jako zanima smiju li se mame dojilice cijepit protiv gripe.Zna li tko? :?

  15. #15
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    mislim da luciju necu cijepiti, al pokusavam nagovoriti mm-a da se on cijepi jer radi dosta s ljudima pa da nam ne donese gripu doma.

  16. #16
    ivarica

    Početno

    Citiraj fiona prvotno napisa
    Gripa je 4 po redu uzročnik smrti male djece ...
    u Hrvatskoj?

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    ja s esa ovim nebi slozila jer ne znam od kada su sva ta istrazivanja i podatci ali sigurno je i stopa smrtnosti od gripe bila veca kod nedojene djece nego dojene pa bi se tek nakon tog istrazivanja mogla napraviti tacna procjena i postotak.
    stvar je u tome da ako je majka nekad u zivotu prelezala gripu ona u svom organizmu ima i antitjela bas za tu bolest i kod dojenja djete prima od nje kroz mliko sve to. zato ne triba dite cjepiti od gripe ako je jos na majcinom mliku.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    Ja sam se cijepila u prvoj trudnoći i kad sam dojila.
    Grga je prošle zime imao gripu, i u zaraznoj su nam rekli da se obavezno cijepi da mu ne strada srce i mozak :shock:
    Ja inače nisam za cijepljenje protiv svega, ali tjedan dana strašnih temperatura bih htjela izbjeći.
    Iako nam je jedan doc u zaraznoj lijepo rekao: Povišena temperatura je naš prijatelj! Pa nek si ja mislim...

  19. #19
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Anuška prvotno napisa
    da se nadovezem na topic:
    jel se koja od vas cijepila protiv gripe kad ste dojile svoje bebace?
    kaj mislite o tome? negdje sam citala da dr-i ne zabranjuju cijepljenje u dojenju.
    Kakava su vasa iskustva?
    Ja sam se cijepila prošle godine - Orka je imala godinu dana i dojila sam puno puta na dan.
    Ni kod mene ni kod nje nismo primijetili nikakve simptome. Zapravo, ona je tad krenula u jaslice i bila često šmrkava, ali mislim da to nema veze sa cjepivom.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Bila sam neki dan na jednom predavanju gdje je rečeno da se djeca od 6 mj. mogu cijepiti protiv gripe, ali su to posebna cjepiva za djecu od 6. mj. do 3 godine. Ni ja nisam sigurna hoću li je cijepiti ili ne. Vjerojatno ne. Nisam sigurna ni za sebe. Što se tiče dojenja, ja isto dojim i mislim da nije kontraindicirano. Npr. trudnice se ne smiju cijepiti samo živim virusima, a cjepivo za gripu sadrži inaktivirane viruse.
    I još nešto. Jako mi je čudno uvijek čitati kako je dosta mama protiv ovih čak i obaveznih cijepljenja. Jasno mi je da možda baš i nije pametno procijepiti dijete sa svime što postoji na tržištu, ali obavezna cijepljenja su uvrštena u obavezna očito iz nekog razloga. A ima i nekih koja bi trebala biti na listi HZZO-a pa nisu iz financijskih razloga. Šansa da se dijete razboli od cjepiva je puno , puno manja od šanse da se razboli ako se ne cijepi. A i u slučaju bolesti od cjepiva, bolest je puno blažeg tijeka.
    I lako je vama sad govoriti na taj način i ne cijepiti svoje dijete kad je ostatak , nekih 95% ostale djece procijepljeno pa se vaše dijete uglavnom i nema od koga razboljeti od tih groznih boleština. a da svi razmišljau kao vi i vaša djeca bi se začas razboljela jer onda nitko ne bi bio cijepljen i čak i iskorijenjene bolesti bi se lako vratile. Kao što se sada što se sada polako vraća i tuberkuloza.
    Ja sam cijepila Leu protiv krpeljnog meningitisa jer imam u susjedstvu grozan primjer. Cura je prije 8-9 godina , s 15 godina išla doma iz škole, po pločniku iznad kojeg je bilo neko drvo s kojeg je pao krpelj na nju, koji je bio zaražen (koja je vjerojatnost da u gradu krpelj padne s drveta i još bude zaražen), dobila takav meningitis da je bila 3 mjeseca u bolnici i ima posljedice. Toliko.

  21. #21
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ja recimo nisam baš toliko religiozan. Vjera u cjepiva je toliko snažna da su ljudi u stanju napraviti kardinalne gluposti i ugroziti svoje i zdravlje svojih bližnjih, a sve "nevjernike" staviti na lomaču.
    Konačno otriježnjenje u mojem slučaju bilo je kada sam pronašao podatke o djeci kod koje su se razvila stanja slična sindromu trešenog djeteta kao posljedica netolerancije na cjepivo. Dakle redom:
    Citiraj branka1 prvotno napisa
    obavezna cijepljenja su uvrštena u obavezna očito iz nekog razloga.
    Da, financijskih. Za potrebe obaveznog cijepljenja izdvajaju se lijepi novci. Odakle? Iz budžeta. Kad bi Roda dobila samo 1% tih sredstava, bili bismo svi strašno bahati i važni
    Citiraj branka1 prvotno napisa
    A ima i nekih koja bi trebala biti na listi HZZO-a pa nisu iz financijskih razloga.
    Bullshit. Malkicu su skuplja, a efektnije je obaviti veći broj različitih cijepljenja nego jedno kako treba. Tako odgovorni ispadnu veća "guba". Fata je Fata, a dvaput je dvaput. Uostalom, kvalitetna cjepiva nisu zabranili, nego ih roditelji trebaju platiti iz vlastitog džepa.
    Citiraj branka1 prvotno napisa
    Šansa da se dijete razboli od cjepiva je puno , puno manja od šanse da se razboli ako se ne cijepi.
    Od "normalne" boleštine vjerojatnost razboljevanja je možda čak do 50% bez cjepiva, a 10% sa cjepivom. Ne, nisam pogriješio, kad se krene širiti zaraza onda se odjedamput pojavi suluda brojka ljudi koji su "neispravno" cijepljeni. Prije zaraze su svi ti ljudi bili "ispravno" cijepljeni :/ HMMM :? Očito nečije neznanje i nesposobnost treba pretočiti u nekakvo opće prihvatljivo opravdanje.
    Citiraj branka1 prvotno napisa
    A i u slučaju bolesti od cjepiva, bolest je puno blažeg tijeka.
    Točno, bolest nije akutna, nego postaje kronična. Na primjer, moji sinusi...
    Citiraj branka1 prvotno napisa
    I lako je vama sad govoriti na taj način i ne cijepiti svoje dijete kad je ostatak , nekih 95% ostale djece procijepljeno pa se vaše dijete uglavnom i nema od koga razboljeti od tih groznih boleština. a da svi razmišljau kao vi i vaša djeca bi se začas razboljela jer onda nitko ne bi bio cijepljen i čak i iskorijenjene bolesti bi se lako vratile. Kao što se sada što se sada polako vraća i tuberkuloza.
    Umjesto 95%, gdje na neku foru fali 5% i odgovornima daje osjećaj cilja kojem treba težiti, bolje je govoriti o 99% ili 99,9%, jer SVA djeca su cijepljena još u rodilištu. Dakle, osim ako dijete nije rođeno u kanalu kraj magistralne ceste pa su ga potom odgojili vukovi i medvjedi, 100% sigurno je bilo cijepljeno. Zašto? Zbog zastrašivanja, pritiska okoline i neznanja. To što dijete s 1 dan života ne može razviti apsolutno nikakav imunitet pa se potom skoro sva djeca moraju ponovno cijepiti protiv tuberkuloze, to je stvarni problem.
    Pedijatrica mi je nekidan opisala slučaj da su radili TBC probu na tromjesečnoj bebi koja je bila u kontaktu s bakom koja je obolila od TBC-a. Test je bio negativan.
    Zašto bi s gripom bilo išta drukčije?
    Za razliku od cjepiva gdje se može govoriti o nekakvim postocima zaštite, ljudi koji nekakvu boleštinu preleže imaju trajni imunitet. Dakle, imunitet dobiven cijepljenjem nije stvaran, jer se ne "primi" zauvijek. Hoće reći da će u slučaju lošijeg općeg imuniteta, dakle upravo onda kada to čovjeku najviše treba ZAKAZATI.
    Onda, u čemu je bit?

    Da se razumijemo, nisam a-priori protiv cjepiva, ali sasvim sigurno nemam ni religioznu vjeru u njih. Podržao bih mogućnost informiranog izbora.

  22. #22
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    potpisujem!

  23. #23
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Davore prekrasno si to objasnio



    Ja cu samo reci sto se cjepiva tice da je ovaj moj stav nastao nakon puno edukacije....
    Prije 3 god, kad me je frend pitao da li ga netko moze krivicno goniti ako ne cijepi dijete, ja sam kontala da je totalno lud, i da zasto ne bi htio cijepiti dijete?!?
    Prije nego sam uopce zatrudnila, kad mi je mama rekla da rodjaka doji malu od 3 godine, ja sam stvarno mislila da je to bolesno i nenormalno...

    A onda... zatrudnila.. i educirala se i citala... i na osnovu tih svih informacija naravno pocela mijenjati svoje stavove koje mi je prije tog vremena uglavnom nametnulo drustvo.

    Cjepiva:
    Prestala sam gledati na cjepiva kao nesto blazeno, nego vazem za i protiv (nakon sto sam procitala da su kancerogene tvari sastavni dio cjepiva, i da je to mozda uzrok ovih silnih rakova u danasnje vrijeme, ali lobby industrije cjepiva to nikad ne bi priznao - ipak su ogromne pare u pitanju; i da se moze oboliti od bolesti iako je dijete cijepljeno protiv nje!!, i da su neke zemlje napustile OBAVEZNO cijepljenje, natjera to covjeka da se malo zamisli, itd., itd.)
    Dojenje:
    Upoznala prednosti dugog dojenja (socioloski bolje prilagodjeno dijete, zastita od bolesti, bla, bla.)

    I gle sad... kao rezultat edukacije, na kraju sam se i ja odlucila za isto to za sto sam ih prije "kritizirala"

    Znanje je moc

  24. #24

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Svatko ima pravo na svoje mišljenje i nastoji se što bolje educirati i odvagnuti što je bolje za njegovo dijete i nitko se nema pravo miješati u tu odluku, osim ako se baš ne ugrožava dijete. Niti sam ja vas mislila kritizirati što ne cijepite svoju djecu, niti vi nemojte ostale. A jedino što stvarno stoji je da je apsolutno sve na svijetu RELATIVNO i da nema nijedne apsolutne stvari. Koliko god ovo glupo zvučalo.

  25. #25
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Uopće nije glupo, evo sinoć u znanstvenoj petici su opisali trenutnu tendenciju neprihvaćanja studija lijekova koje ne pokazuju kontraindikacije i općenito njihove loše strane.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Naravno. nas su i na faxu učili da je svaki lijek otrov, samo u određenoj dozi. I ja sam prva koja će biti protiv antibiotika za svaku prehladu jer su ionako često virusne i općenito za što manje lijekova ako nije potrebno pogotovo što svakih par godina izlaze s novim saznanjima i onda ispadne da je nešto što je do tada bilo općeprihvaćeno i poželjno, totalno pogrešno i štetno. Ali o nekim stvarima imam svoje mišljenje i mislim da, zapravo, uvijek treba procijeniti omjer koristi i štete. Kao uostalom i u svim ostalim aspektima. Ovo zadnje sad može ići i i vama u prilog kao i meni . Opet teorija relativnosti

  27. #27
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    apsolutno se slazem s brankom.

  28. #28
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Davore, potpisujem!

    meni osobno smeta što se ide metodom zastrašivanja umjesto metodom zdravog razuma i individualne procjene. nije isto jel beba zdrava, dojena, živi u dobrim soc.ekonom. uvjetima ili totalno suprotno.
    te komponente izuzetno utječu na imunitet, a totalno se zanemaruju kad se razmišlja o cijepljenju.
    kako reče na jednu drugu temu Zorana, to što je susjedu zabolio zub pa ga je morala izvadit, ne znači da ćeš i ti morati učiniti isto.

    također teorija da necijepljenjem se ugrožava zdravlje cijele populacije je vrlo upitna, jer ako cijepljenje štiti, kako to da se onda cijepljeni ljudi razbole :? ?

    za polio kažu da je gotovo iskorijenjen i da tih nekolicina slučajeva koji se godišnje pojave budu najčešće posljedica cijepljenja.
    ja ne vjerujem niti da je jedno ni drugo apsolutna istina, ali zaista tjera na razmišljanje i vaganje.
    a za mnoge bolesti za koje se tvrdi da su iskorijenjene zbog cijepljenja, kad se pogledaju statistike vidi se da su se drastično smanjile još puno prije masovnog procijepljivanja- zbog boljih uvjeta života.

    hvala bogu na internetu i da se danas puno lakše dolazi do informacija, a svima bi nam kao cilj trebalo biti pravo na informirani izbor.

  29. #29
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Pravo na informirani izbor je pravo na slobodu. Sloboda znači odgovornost, privatnost, pravo izbora.
    Malo je bedasto govoriti o slobodi ako je nešto nametnuto bez opravdanja.

    U novinama su se raspisali o cijepljenju od gripe na način kao da to radi čuda i kako je nepravedno da zaposleni nemaju pravo prednosti kod cijepljenja... totalni nonsens. Podsjeća na pumpanje medijske pozornosti kod estradnih zvijezda - u najmanju ruku kao da je to strašno važno.
    Šteta da se o dojenju ne piše na isti način, možda bi se netko osvijestio.

  30. #30
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Davore, evo opet te potpisujem.

  31. #31
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    ja tek sada ovo citam i potpisujem i ja Davora

  32. #32
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    bila je nedavno tv emisija "govorimo o zdravlju" bas na ovu temu.
    naravno da nasi vrsni virusolozi, pedijatri i epidemiolozi svi sakom i kapom nude cijepljenje (koje, bdw, za radni narod kosta 50 kn, za one starije 30, pa si probajte izracunati kolika je to dobit za proizvodjaca kad se tisuce svake godine cijepe samo u HR).
    ispada da si maltene neodgovoran ako se iz istih stopa ne odes cijepit i da je to neka magicna apsolutna zastita ...barem za ovu godinu...

    oni jos k tome zagovaraju cijepljenje cjelostanicnim ,zivim cjepivom :? koje je u mnogim zemljama (a i kod nas) napusteno zbog vecih nus pojava.
    da ne prepricavam cijelu emisiju, ono sto mi je ostalo kao veliki upitnik je:
    -zasto nitko kao prevenciju kod djece uopce , ni jednom rijecju nije ni spomenuo dojenje :? ?
    -tvrdi se da je gripa za djecu puno blaza nego za odrasle i da se cijepljenjem zapravo najvise stiti stara populacija s kronicnim bolestima koja najcesce ima teze posljedice.
    s druge strane se tvrdi da djeca obicno prebole gripu puno lakse i da im to u kasnijem zivotu pruza prilicno dobru podlogu za imunitet u starijoj dobi (kojeg, jelte, ipak treba malo popravit i cijepljenjem :? ).
    dakle moj upitnik je: ako preboljena gripa koja u djetinjstvu i nije tako opasna znaci kasniji dobar imunitet u starijoj dobi, zasto onda uopce cijepiti i nastaviti taj lanac?
    slobodno neka netko odgovori ako zna protuargument.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Ja nisam ni govorila o cijepljenju protiv gripe jer ni neću cijepiti Leu, već o cjepivima protiv nekih gorih, na sreću iskorijenjenih bolesti, koje su nekoć harale pandemijski.
    A što se tiče BCG-a, znamo da se u zadnje vrijeme ponovno pojavljuje sve više slučajeva TBC-a.
    I, da se krivo ne shvati, nisam ja a priori za sva cijepljenja i ja također mislim da je to malo (ili malo više) riskantno, ali mislim da treba procijeniti omjer koristi i štete za svako pojedinačno, a ne ih sve odmah odbaciti.

  34. #34
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj branka1 prvotno napisa
    .... ali mislim da treba procijeniti omjer koristi i štete za svako pojedinačno, a ne ih sve odmah odbaciti.
    ...ili prihvatiti

  35. #35
    ~lex~ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    794

    Početno

    Hm, ne znam kaj bi rekla na sve ovo.
    Zapravo sam protiv cijepljenja za svaki drek, pogotovo nakon mnogih saznanja od epidemiologa, imunologa i inih -oga.
    Međutim, vlastito iskustvo me natjeralo da se ove godine cijepim.
    Svake godine, naime, poberem gripu. Ne ono klasično šmrcanje, kašljanje i slinjenje, već pravu, pravcatu gripu uza sve radosti koje ona donosi - visoke temperature, bolove kostiju, glave, nenormalnu iscrpljenost i tako dalje.
    Zato sam se odlučila cijepiti. I cijepila sam se. Cjepivo se zove FluaRIX, proizvođač je GlaxoSmithKline i protiv sljedećih je tipova gripe: A/Fujian,
    A/New Caledonia, B/Shanghai. Usto valja primijetiti da je i za sezonu 2004/2005 i za sjevernu hemisferu.

    Zaključak: ako i ove godine dobijem tu pošast - sljedeće godine (niti ikada više) se ne cijepim.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    MJ, ...ili prihvatiti

  37. #37

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Tresnjevka
    Postovi
    147

    Početno

    Imam pitanje. Netko je napisao da ce se cijepiti jer radi s puno ljudi - pa da ne bi prenio gripu doma djetetu. ? Da li to stoji? Mislim - ako se JA cijepim protiv gripe, i npr. NE dobijem gripu - ima li sanse da samim cjepljenjem NE budem prenosnik?

    Mozda je pitanje glupo - ali - uvijek sam mislila da svi mozemo biti prenosnici bilo cega - samo je netko otporniji pa ne razvije bolest, a netko manje otporan pa se razboli... :?

    (ok, ok - lincujte me jer zivim u neznanju... 8) )

  38. #38

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Za bakterije možeš biti kliconoša (streptokok, meningokok, hemofilus, salmonela), dakle imati bakteriju i širiti je a ne biti bolesna, ali gripa te ili uhvati ili ne. O tvom imunitetu ovisi koliko jako, i da li će ti se zakomplicirati.

  39. #39
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno

    danas ce na radio Sljemenu u 14,30 u emisliji Zagrebacki razgovori biti emisija o cijepljsnju protiv gripe s posebnim naglaskom na cijepljenje djece.

    u najavi sam nacula nesto tipa; zasto se hrvatski epidemiolozi ne slazu sa svjetskima...

  40. #40
    gapi

    Početno Sastav cjepiva protiv gripe

    S obzirom da sam medicinske struke i da se u zadnje dvije godine detaljnije bavim cjepivima bit cu slobodna malo se raspisati o toj temi.

    A pro po sastava cjepiva protiv gripe
    S obzirom da se virus gripe kontinuirano mijenja, svake sezone u opticaju su druge varijante virusa. Trenutno su u masovnoj cirkulaciji virus tipa A (poditpovi H1N1, H3N2 i H1N2) i virus tipa B (on nema podtipove). Svake godine u veljači Svjetska zdravstvena organizacija preporuči sovjeve koji se uključuju u sastav cjepiva namjenjenog svjevernoj hemisferi. Slična preporuka daje se i u rujenu za južnu hemisferu. Svi svjetki porizvođači cjepiva slijede te preporuke. Preporuke se donose na temelju monitoriranja 118 nacionalnih centara koje izvješćuju o gripi, među kojima je i hrvatski. U nekim sezonama dolazi do mimoilaženja preporučenih sojeva i onih koji će biti u cirkulaciji u dolazećoj sezoni, ali to je relativno rijetko i mimoilaženje nikad nije 100%. Prema tome, čak i tada cjepivo ima određenu učinkovitost.
    U Hrvatskoj su registrirana 4 cjepiva protiv gripe s tim da jedno od njih ima i dječju formulaciju. Dječjim cjepivom cijepe se djeca od 6mj do 36 mjeseci. Sva djeca starija od 3 godine cijepe se cjepivom za odrasle. Samo djeca koja se prvi puta u životu cijepe protiv gripe dobivaju 2 doze u razmaku od mjesec dana. Svi ostali cijepe se jednom dozom.
    Za ovu sezonu u cjepivu se nalaze slijedeći sojevi:
    A/New Caledonia/20/99/(H1N1)
    A/ Fujian/ 411/2002 (H3N2)
    B/Shangai/361/2002
    Prvo slovo označava tip virusa, ime označava mjesto izolacije, prva brojka je laboratorijski broj, a druga označava godinu izolacije, kombinacija brojaka i slova u zagradi označava podtipove virusa tipa A.
    Sva cjepiva u hrvatskoj sadržavala su preporučene sojeve.
    Jedna od vrlo raširenih zabluda vezanih za cijepljenje protiv gripe je da je moguće dobiti gripe nakon cijepljenja.
    To NI U KOJEM SLUČAJU NIJE MOGUĆE. Naime cjepivo protiv gripe sadrži mrtvi virus i to ne cijeli nego samo njegove površinske protieine ili djelove ovojnice s površinskim proteinima. Upravo ti proteini potiču stvaranje zaštitnih antitijela. Prema tome u cjepivu nema komponente koja bi mogla prouzročiti gripu.
    Kod osoba koje su se razbolile nakon cijepljenja radi se o koincidenciji cijepljenja i infekcije nekim drugim respiratornim virusom. Naime, u vrijeme provođenja cijepljenja protiv gripe vrlo su aktivni i drugi respiratorni virusi kao što to obično biva u prelaznim sezonskim razdobljima. Druga opcija je da se osoba prekasno cijepila i da nije stigla stvoriti zaštitu do dolaska gripe. Zaštita se postiže za 2 tjedna. Treća mogućnost je da je u toj sezoni došlo do razmimoilaženja virusa u cjepivu i cirkulirajućih virusa. Međutim, kao što sam rekla to je relativno rijetko.

  41. #41
    gapi

    Početno Cijena cjepiva

    Nažalost postoji velika zbrka po pitanju cijena cjepiva. Naime, treba razlikovati količine cjepiva namijenjene besplatnom cijepljenju visokorizičnih skupina i količina namjenjenih ciejpeljnju ostatka populacije.

    Svake godine HZZO kupi određenu količinu cjepiva protiv gripe namijenjenu cijepljenju visokorizičnih skupina. Za ovu sezonu to je bilo nešto više od pola milijuna doza. To cjepivo kupljeno je u svrhu provođenja državno sponzoriranog (HZZO) programa prevencije gripe, a namjenjeno je BESLATNOM CIJEPLJENJU VISOKO RIZIČNIH SKUPINA:

    osobe > 65 godina starosti
    osobe svih životnih dobi s kroničnim bolestima srca, pluća i bubrega
    dijabetičari
    osobe s kompromitiranim imunološkim sustavom
    zdravstveni djelatnici

    Cijepljenje provode liječnici opće prakse, pedijatri i epidemiolozi u Zavodima za javno zdravstvo.

    Ukoliko nakon procjepljivanja visokorizičnih skupina PREOSTANE cjepiva, pojedinci izvan visokorizične skupine mogu se cijepiti po cijeni od 30 KN u Zavodima za javno zdravstvo ili kod svojeg liječnika opće medicine. To cjepivo nije predviđeno za daljnju preprodaju.

    Osim cjepiva koje je kupio HZZO, u Hrvatsku je uvezena i određena količina cjepiva namjenjena SVIMA koji se žele cijepiti protiv gripe, a ne pripadaju visokorizičnim skupinama. To cjepivo ima TRŽIŠNU CIJENU koja je viša od cijene koju je HZZO platio za više od pola milijuna doza.
    S obzirom da je veleprodajna tržišna cijena cjepiva bila veća od 30 KN, realna cijena cjepiva u ambulanti ili u apoteci bila je 50 - 60 KN. Mislim da je cjepivo za djecu od 6 mjeseci do 3 godine starosti bilo nešto skuplje.

    Prema tome, neki će se cijepiti besplatno, neki po cijeni od 30 KN, a neki po realnoj cijeni od 50 - 60 KN.

    Mislim da nitko ne može reći da se radi o previsokim cijenama. Naime treba uzeti u obzir da su cjepiva biološki preparati i da im je proizvodnja izuzetno složena te prolaze niz ispitivanja i od strane samog proizvođača i od strane agencija za lijekove. Svaka uvezena serija cjepiva prolazi i dodatno testiranje u Zavodu za kontrolu imunobioloških preparata nakon čega dobiva certifikat o provjeri kakvoće. Prema tome, da bi cjepivo bilo pušteno u promet prilaže se iscrpna dokumentacija o njegovoj učinkovitosti i dobroj toleranciji. Da je cjepivo prošlo kontrolu i u Hrvatskoj vidi se po markicama koje se zaljepe nakutiju s cjepivom. Razmislite o tome koliko stavri kupujete i po daleko višim cijenama, a ne prati ih ni približno detaljno izvješće o djelovanju, učinkovitosti i neškodljivosti. Godišnje se protiv gripe cijepi oko 250 milijuna ljudi te je učinkovitost tog cjepiva višestruko dokazana i kroz znastvene studije i u praksi.

    Cjepivo koje je kupio HZZO nije jeftinije zato što je lošije kvalitete. Naprotiv radi se o visokosofisticiranom cjepivu bez konzervansa (nema spojeva s živom). Razlika u cijeni postoji zbog razlika u količini i načinu nabave. Cjepivo koje je kupio HZZO bilo je dostupno i u slobodnoj prodaji.


    Cjepivo namjenjeno slobodnom tržištu može se kupiti u ljekarnama ili ih liječnici mogu naručiti od veledrogerija koje distribuiraju cjepivo protiv gripe.
    Ako kupujete cjepivo u ljekarni obratite pozornost na oznaku sezone za koju je cjepivo namijenjeno. Znači za ovu sezonu na kutiji će pisati sezona 2004./2005.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Gapi, zeljela bih te pitati tri stvari:
    1. je li postoji opravdani razlog da se netko tko na primjer nije u visokorizicnoj skupini (ukljucujuci i djecu) cijepi protiv gripe? Tj, ako mislis da postoji, koji je to razlog?
    2. da li se slazes s time da svako cijepivo (ukljucujuci i ono protiv gripe) smanjuje (barem privremeno) otpornosti organizma na sve bolesti?
    Je li to zanemarivo ili nije? Moze li se, na primjer, dogoditi da se netko cijepi protiv gripe i ne dobije je iz razloga koje si gore navela, ali zbog smanjenog imuniteta (i jos nekih drugih sitnica tipa godisnje doba, neprimjerena prehrana, stres itd....) dobije, na primjer, bronhitis?
    3. slusala sam predavanje jednog lijecnika koji je protiv rutinskih obaveznih cijepljenja bilo koje vrste, i koji kaze da niti jedno cijepivo koje se koristi u svijetu nije proslo ono sto se u znanstvenom istrazivanju zove randomized controlled trial i sto je temelj za dokazivanje neke znanstvene hipoteze. Sto mislis o tome?

  43. #43

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Gapi hoces mi malo objasniti ako znas zasto se tako velika galama dize oko cjepiva koja sadrze zivu i ona koja je ne sadrze. Ja sam citala da ta koja sadrze zivu ponekad mogu izazvati autizam.

    U Canadi je trenutno preporuka da se cijepe sva djeca od sest mjeseci pa na dalje. Djeca koja su mladfja od 9 godina a nikad prije nisu bila cijepljena trebaju dvije doze od mjesec dana razmaka. E sad u skolu sa Annabel ide sin od zene koja radi za WHO i koja je prosli tjedan bila u Zenevi na konferenciji i ona je odlucila da ne cjepi svoju djecu. Pitam se zasto i sta to ona zna sto mi ne znamo.

    Ja i muz smo dobili i muzu nista nije bilo a ja sam bila bolesna ko pas deset dana. IZ TOG RAZLOGA SAM ODLUCILA NE CJEPITI DJECU. Mi zivimo u Canadi gdje gripe ima puno vise nego u Hr i da sam tamo definitivno ne bih cjepila.

    I samo danaglasim da za Noah jos uvijek odbijam MMR ili BMR.


    Inace i ja potpisujem Davora sto posto.

  44. #44
    gapi

    Početno Tko se sve treba cijepiti

    Centers for Disease Control and Prevention (CDC) je respektabilan izvor informacija na koje se pozivaju liječnici i koje se navode na
    medicinskim kongresima. Nedavno sam bila na infektološkom kongresu u Opatiji gdje je bilo izneseno slijedeće. (Iste informacije možete pročitati i na stranicama
    CDC-a koje vam inace predlazem kao dobar i relevantan izvor informacija i za druge zdravstvene teme) http://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/rr5306a1.htm

    Cijepljenje se preporuča:
    1. Osobama s povećanim rizikom od komplikacija
    - osobe starije od 65 godina (veći rizik komplikacija i smrti)
    - osobe svih životnih dobi, a starijima od 6 mjeseci s kroničnim bolestima srca, pluća (uključujući i astmatičare), bubrega, dijabetesom,
    hemoglobinopatijama
    - osobe s oslabljenim imunološkim sustavom (HIV, terapija korikosteroidima)
    - osobe smješteneu staračke domove i druge ustanove za njegu i skrb
    - djece i adolescenti koji su pod dugotrajnom aspirinskom terapijom (povećan rizik od razvoje Reyovog sindroma - rijedak sindrom
    koji pokađa mozak i jetru, visoka smrtnost)
    - sve djece od 6 mjeseci do 23 mjeseca (povećan rizik od komplikacija, nažalost u prošloj godini u USA zabilježeno 152 smrtna slučaja zbog gripe)

    - trudnice i žene koje planiraju trdunoću u zimskim mjesecima (povećan rizik od komplikacija zbog gripe - zbog promjena imunološkog statusa
    uslijed hormonskih promjena, zbog smanjenog kapaciteta pluća, povećane potrošnje kisika, ubrzanog pulsa i dr.)

    Za djecu mlađu od 6 mjeseci cjepivo ne postoji. njih se može samo indirektno štititi cijepljenjem osoba koje su bliskom kontaktu.

    2. zdravstvenim djelatnicima (zbog ugrožavanja visokorizičnih)

    3. svim osobama u bliskom kontaktu s visokorizičnim skupinama (Roditelji male djece, dijabetičara, astmatičara i drugih visokorizičnih - cijepite se.
    Ako živite sa starijim roditeljima takoder. Ako radite u vrtićima i drugim ustanovama gdje dolazite u kontakt s visokorizičnima - cijepite se)

    4. osobama od 50 - 64 godine starosti (trećina ima barem jednu kroničnu bolest koja ih svrstava u skupinu visokorizičnih

    5. osobama koje putuju u organiziranim skupinama (krstarenja i slično)

    6. svi koji žele smanjiti mogućnost oboljevanja, komplikacija, upotrebu lijekova, posjete liječniku

    Svake godine 5 - 15% opće populacije oboli od gripe. Postotak zaraženih među djecom kreće se od 20 - 40% i oni su zapravo
    glavni prijenosnici infekcije. Odrasli su zarazni otprilike jedan dan prije pojave simptoma (potencijalno ste opasni i prije nego što to bude vidljivo) i
    4 - do 5 dana za vrijeme trajanja bolesti. Djeca su zarazna 10 i više dana, a virus počinju širiti i do 6 dana prije pojave simptoma.

    Gripa se često miješa s drugim repiratornim bolestima. Treba imati na umu da kod gripe dominiraju opći simptomi tipa visoka temperatura,
    glavobolja, opća slabost, malaksalost, a da se respiratorni simtomi javljaju tek sekundarno. Prema tome nije svako šmrcanje i kašljucanje gripa.
    Gripa je ozbiljna bolest od koje svake godine umire pola milijuna ljudi, a 5 milijuna završi u bolnici.

    Za visokorizične gripa je prvenstveno zdravstveni problem. Zdravi radnoaktivni trebali bi o cijepljenju razmisliti kao potencijalni širitelji zaraze
    na visokorizične, a u obzir bi trebali uzeti i radnu nesposobnost za vrijeme trajanja bolesti i smanjenu radnu učinkovitost nakon preboljenja gripe
    (taj period traje i do 2 tjedna).

    Očito je da gripa nije samo javnozdravstveni problem nego i socijalno ekonomski. Npr. jedna sezona gripe Canadu košta milijardu dolara.
    U Americi su direktni troškovi liječenja gripe oko 4 milijarde dolara, a indirektni tropškovi koji nastaju zbog radne nesposobnosti i samnjene radne
    učinkovitosti oko 8 milijardi dolara. Razmislite o tome koliko se poveća potrošnja lijekova u sezoni gripe, koliko se antibiotika popije zbog sekundarnih
    bakterijskih infekcija i koliko se poveća broj pojsjeta liječniku (180%)! I sami zbate kako izgledaju čekaonice u sezoni gripe.

  45. #45
    gapi

    Početno Indirektne mjere zaštite od gripe

    Cijepljenje je najefikasniji način zaštite od gripe, ali ne treba zanemariti niti indirektne načine sprečavanja širenja infekcije kao što su: izbjegavanje kontakata s oboljelima, izolacija ukoliko ste oboljeli, što češće pranje ruku (virus se na ravnim glatkim površinama može zadržati i do 48 sati), izbjegavanje diranja nosa, ustiju i očiju, upotreba jednokratnih maramica i njihova dispozija ravno u smeće nakon uporabe, redovito prozračivanje prostorije i slično.

    Naravno da pozdravljam sve mame koje su ustrajne u dojenju i koje na taj način (prenoseći antitijela putem mlijeka) štite svoje bebace. Prema tome, dojiljama se cijepljenje također preporuča jer mame prenose zaštitu na bebice samo protiv onih bolesti na koje su i same imune.

  46. #46
    gapi

    Početno Da li cijepljenje oslabljuje imunitet?

    Cijepljenje NE oslabljuje imunitet. U cjepivima se nalaze virusi i bakterije u formi u kojoj ne mogu izazvati bolest, a ipak STIMULIRAJU naš obrambeni sustav na stvaranje SPECIFIČNE zaštite tako da u slučaju kontakta sa stvarnim virusom ili bakterijom imamo već unaprijed stvorenu obranu koju vrlo brzo možemo mobolizirati.
    Prema tome, cjepiva POTIČU, a nikako ne smanjuju imunost.

    Cijepljenjem ne samo da ste zaštićeni od jedne bolesti nego je manja šansa da obolite i od nekih drugih bolesti.

    Na primjeru gripe to izgleda ovako. Virus gripe unišava stanice na površini dišnog sustava. Intaktna sluznica dišnog sustava je prva crta obrane od respiratornih virusa. Prema tome, ako vam je zbog gripe uništena prva crta obrane, otvoren je put ulaska drugih virusa i bakterija. Upravo iz tog razloga se gripa često komplicira tzv. sekundarnim bakterijskim infekcijama pa na kraju završite na antibioticima premda oni naravno nisu indicirani u liječenju pirmarne bolesti koja je virusnog porijekla.

    Osobe koje se redovito cijepe protiv gripe uočile su da su manje osjetljive i na druge respiratorne viruse.

    Istraživanja su pokazala da se među cijepljenom djecom manje javljaju infekcije koje se daju i nedaju prevenirati cjepivima u odnosu na djecu koja nisu cijepljenja.

    A pro po imunoloskog kapaciteta male djece, on je ogroman. Razmislite samo o tome da dijete već u toku samog poroda prolaskom kroz porođajni kanal i kasnije u kontaktu s vanjskim svijetom odmah dolazi u kontakt sa velikim brojem virusa i bakterija, a da je do tada živjelo u manje više sterilnoj okolini.


    Predlažem da si pročitate članak koji je prije dvije godine objavljen u Pediatricsu: Addressing Parents’ Concerns: Do Multiple Vaccines Overwhelm or Weaken the Infant’s Immune System?
    Ovo je linkic

    Općenito o cijepljenju možete se informirati na stranicama CDC-a http://www.cdc.gov/nip/

  47. #47

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    ja vec danima vazem i vazem....

    za jakova se nekako ne brinem, vidim da je dosta otporan. filip me malo vise plasi i vec smo se dogovorili da u petak idemo na cijepljenje no malo sam zalosna jer smo mu rekli da do skole vise nema cijepljenja
    ovih je dana pobrao neku virozu, i navalili smo s vitaminima i echinaceom i propolisom i cini mi se da se dobro izvukao.

    znaci, ako je imunitet ok, moze i dobiti gripu i nece biti tako strasno, jel?

    ne mogu o tome s pedom, hm. posebna situacija. 8)

  48. #48
    gapi

    Početno

    [quote="Natasa30"]Gapi hoces mi malo objasniti ako znas zasto se tako velika galama dize oko cjepiva koja sadrze zivu i ona koja je ne sadrze. Ja sam citala da ta koja sadrze zivu ponekad mogu izazvati autizam.

    Veza između autizma i MMR cjepiva nije dokazana. Prije otprilike 15 godina izišla je jedan studija koja je upućivala na tu povezanost, a kojoj su mediji dali veliki publicitet. Nakon toga izašle su brojne druge studije koje su osporile tu vezu, međutim damage was done. Predlažem da pogledasslijedeći link
    http://www.cdc.gov/nip/vacsafe/conce...sm/default.htm

  49. #49
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Onaj članak sa http://pediatrics.aappublications.org/ mi je skroz guba. Potpuno je u skladu s religioznim ozračjem koje se nadvija nad problematiku cijepljenja. Sve se nalazi unutra, čak je i dojenje afirmativno obrađeno. Naravno, nikakvi rizici cijepljenja ne postoje, a uspjeh svakog cijepljenja je momentalan, trajan i sve 5.
    Sumarum: današnja cjepiva su bolja od onih prije 100 godina :? Hmm... pa i maziva za aute su danas bolja od onih prije 100 godina.
    Lijepo se dade pročitati da postoje kvalitetnija i manje kvalitetna cjepiva, implicitno se dade zaključiti da cijepljenje beba uglavnom nema smisla prije dva mjeseca života i da je za mame isto tako važno imati zdravu crijevnu floru kako bi inicijalna kolonizacija bebinih crijeva krenula u pravom smjeru. Potiskivanje imuniteta neposredno nakon cijepljenja je potvrđeno, ali bagatelizirano.
    Moj zaključak je: dojite svoju djecu da ostanu zdrava, to čak i znanstvene studije o cijepljenju potvrđuju.
    Što se tiče cijepljenja, ja sam i dalje za informirani izbor. Zašto? Zato što cijepljenje prema kalendaru cijepljenja i s predviđenim cjepivima nije jedini mogući izbor.
    Što se pak tiče savršenosti cjepiva za gripu (a i ostalih cjepiva isto tako), WHO ima mrvicu rezervirano mišljenje: ABC News

    Reductio ad absurdum: Pliva Zdravlje ili bolje The Register - ako se bjesnoća može izliječiti bez cjepiva, onda je valjda gripa tek mačiji kašalj za današnju medicinu ... ili možda nije :?

  50. #50
    gapi

    Početno

    Čisto sumnjam Davore da biste odbili cijepljenje u slučaju ugriza bijesne životinje.
    Izuzeci u medicini uvijek postoje, a kada imaju pozitivan predznak zadovoljstvo je svekoliko, ali to ne znači da će se prestati s postekspozicijskim cijepljenjem. Nedavno mi je jedan infektolog pricao o slucaju mladog decka koji se negdje u Lici zarazio bjesnoćom loveći životinje radi krzna. Nije bio ugrižen nego se zarazio derući kožu pri čemu se očito ozlijedio. Samo je nekoliko ljudi preživjelo bjesnoću.

    A pro po zabrinutosti WHO za cjepivo protiv gripe, to se odnosi na buduće cjepivo protiv ptičje gripe. Tu postoji puno problema: period potreban za razvoj novog cjepiva, ograničen kapacitet proizvodnje (300 milijuna doza godišnje u odnosu na ogromne potrebe koje će tada biti), regulatorni problemi vezani za registraciju cjepiva, alokacija cjepiva (tko će imati prednost s obzirom da ga neće dovoljno biti) i dr.

    Svi se boje pandemije jer je ptičji virus H5N1 izuzetno patogen, a mi otpornosti na njega nemamo. Do sada je od 44 zaražena, 32 umrlo što znači da je smrtnost oko 80%. Ako stvarno do toga dođe, nagrabusili smo.[/quote]

Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •