Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 75

Tema: epiduralna -dilema

  1. #1
    dubravka

    Početno epiduralna -dilema

    Prvi porod mi je završio carskim. Da li možda netko zna da li kod drugog poroda koji će biti najvjerojatnije vaginalnim putem mogu tražiti (naravno i dobiti) epiduralnu anesteziju. Negdje sam pročitala da se ne daje kod žena koje su već rodile carskim rezom. Ne znam koliko je taj stav opravdan i da li netko od vas ima iskustva u svezi toga.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,133

    Početno

    poznanica koja je rodila par dana prije mene je isto prvi porod imala carski, a sad je rodila vaginalno. Dobila je epiduralnu ali tek kad je bilo 100 % izvjesno da će porod i završiti vaginalno (neznam koliko je cma bila otvorena) tak da ju ja jedva dočekala.

  3. #3
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj mara prvotno napisa
    poznanica koja je rodila par dana prije mene je isto prvi porod imala carski, a sad je rodila vaginalno. Dobila je epiduralnu ali tek kad je bilo 100 % izvjesno da će porod i završiti vaginalno (neznam koliko je cma bila otvorena) tak da ju ja jedva dočekala.
    Epiduralna se daje samo kod otvorenosti od četiri do pet prstiju, ni prije ni poslije, a u toj fazi poroda se još uvijek ne zna kako će porod završiti.

    Druga je stvar što se neke žene do tih četiri-pet prstiju otvore za par sati, a drugima treba pola dana. Meni je trebalo jako, jako dugo. :?

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    ja sam takodjer to negdje vidjela nakon prvog poroda no pitala sam svojeg ginekologa u toku trudnoce, dok jos nisam znala kako cu roditi drugo.

    rekao je da nema nikakvog posebnog razloga protiv epiduralne kod VBAC. u tom je slucaju kontraindiciran jedino drip, no i to se navodno dopusta, ali uz poseban oprez.

  5. #5
    kety

    Početno epiduralna?

    Zna li tko da li se epiduralna može dobiti na vlastiti zahtjev u Rijeci? Prirodno je divno i krasno, ali ja ipak ako mogu izbjeći mrvicu boli, onda ću je izbjeći...

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Mozda rodis tako brzo da ne osjetis uopce jer i ta mogucnost postoji i ima i takvih

  7. #7

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    272

    Početno

    Meni su u porodu likari sami ponudili epiduralnu,ali ja je nisam htjela jer mi je to paranoja od uboda u kičmu.Ipak mi ne treba da slučajno fale koji mm pa da ja ostanem još i doživotni invalid.I ja sam se bojala boli,no kad to sve počne ti nemaš vremena za strah nego jedva čekaš da se to sve uspješno privede kraju.Ionako se poslije boli više i ne sjećaš pogotovo kad u ruke primiš živu i zdravu bebicu.To je moje iskustvo i nadam se da ću ga dogodine ponoviti! :D :wink:
    SRETNO!!!!!!!!!!!!!

  8. #8
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    Citiraj koka prvotno napisa
    Meni su u porodu likari sami ponudili epiduralnu,ali ja je nisam htjela jer mi je to paranoja od uboda u kičmu.Ipak mi ne treba da slučajno fale koji mm pa da ja ostanem još i doživotni invalid.I ja sam se bojala boli,no kad to sve počne ti nemaš vremena za strah nego jedva čekaš da se to sve uspješno privede kraju.Ionako se poslije boli više i ne sjećaš pogotovo kad u ruke primiš živu i zdravu bebicu.To je moje iskustvo i nadam se da ću ga dogodine ponoviti! :D :wink:
    SRETNO!!!!!!!!!!!!!
    mislim da se nekad stvarno malo pretjeruje sa strahovima vezanim za epiduralnu - to je postala tako uobicajena praksa, i zaista nema nikakve opasnosti da ostanes invalid! Cesto ljudi slusaju neke somnanbulne price bez da imaju stvarne informacije - kada dobijes epiduralnu NIJE istina da se ne mozes dizati, hodati itd... mozes sve, samo nemas osjecaj boli! Takoder NIJE istina da se se porod dovrsava vakumom, jer te na kraju iskopcaju s epiduralne, i s obzirom da se nisi mucila s trudovima, imas snage za tiskanje, koje znas da ce kratko trajati jer se glavica vec vidi!, i last but not least, nema polsjedica ni na bebu ni na tebe...
    Osjecaj i dozivljaj boli je jako subjektivan, i mislim da ne treba strasiti zene s epiduralnom koja stvarno omogucava da bezbolno uzivas u porodu i cekas trenutak da u ruke primis bebicu, s osmjehom na licu!

  10. #10
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    i last but not least, nema polsjedica ni na bebu ni na tebe...
    Ovo uopce nije istina.

  11. #11
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    i last but not least, nema polsjedica ni na bebu ni na tebe...
    Ovo uopce nije istina.
    Koje su moguće stetne posljedice?
    I ja se bojim boli, no toliko zelim trudnocu i bebu da sam sama sebi rekla: Rodit cu bez anestezije, samo da zatrudnim!
    No, kolegica na poslu mi je rekla da je i ona odbila, no da ju je toliko boljelo da se gorko pokajala.
    Stvarno ne znam...

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    i last but not least, nema polsjedica ni na bebu ni na tebe...
    Ovo uopce nije istina.
    Koje su to dokazane posljedice nakon epiduralne? Lijecnik sam po struci. Znam sto govorim. Naravno da ljudi imaju svoje osobne stavove i mogu nesto prihvacati ili ne - netko ako ga boli glava nece popiti tabletu nego ce si stavljati obloge, ali ne moze tvrditi da su tablete stetne!
    Strasno mi je kad netko govori bez da je imao ikakovog iskustva, ili ako je cuo neku pricu, na pola izmisljenu.

  13. #13
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    patra, super da si lijecnica ali kako se ne moze tvrditi da su tablete stetne? naravno da jesu, samo ako je korist puno veca nego steta, naravno da ce ih covjek uzeti.....
    da tablete nisu stetne ne bi pisala upozorenja na njima....

  14. #14
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    a sto se tice epiduralne:

    http://www.medicina.hr/clanci/epiduralna_anestezija.htm

    Nedostaci epiduralne anestezije
    ˇ Porod se može usporiti jer se majka ne može pokretati i koristiti gravitacijom
    ˇ Majka treba ostati u krevetu s glavom na istoj razini tijekom cijelog poroda
    ˇ Majci su potrebne neprestane infuzije i praćenje djetetovih otkucaja srca
    ˇ Majci se treba učestalo mjeriti krvni tlak
    ˇ Potrebna je kateterizacija
    ˇ Možda će biti potrebna uporaba forcepsa za dovršenje poroda
    ˇ Majka će imati vrlo malo kontrole nad svojim tijelom i vjerojatno neće uopće osjećati proces porođaja. Ovo može poremetiti vezu majka-dijete.
    ˇ Majka potpuno ovisi o sestrama i liječnicima za sve svoje potrebe
    ˇ Iznimno rijetko, ali ipak, postoje ozbiljni zdravstveni rizici kojih oba partnera trebaju biti svjesna

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    ovo je malo smijesno, ali nema veze.
    Ne ulazi mi se u neku nepotrebnu polemiku.
    Samo kazem, ukoliko se netko zaista boji boli, pod stresom je itd... epiduralna nije kontradicirana niti stetna.
    Majka se moze pokretati, ne mora ostati u krevetu, mora istina biti pod stalnim nadzorom, rijetko je potrebna upotreba forcepsa i majka ce imati kontrolu nad svojim tijelom za vrijeme porodaja.

  16. #16
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    evo sta dr husar kaze o epiduralnoj

    http://www.iskon.hr/bebe/page/2003/02/14/0253006.html

    Naravno, kao i svaka dobra stvar u medicini postoje i komplikacije tako da epiduralnu analgeziju ne treba promatrati nekritički. Zbog prejake relaksacije mišića dna zdjelice, nešto je viši postotak instrumentirano dovršenih porođaja. Također na mjestu davanja anestezije može doći do infekcije te do nehotičnog probijanja moždanih ovojnica i istjecanja likvora.
    Posljedica može biti i pad krvnog tlaka kod rodilje što može kompromitirati prokrvljenost posteljice i djeteta.
    Nadalje, nakon porođaja mogu zaostati vrtoglavice i glavobolje u trajanju od nekoliko dana do nekoliko tjedana.

    Sve pobrojane komplikacije nisu jako česte, ali ipak postoje. Naravno, iskusni opstetičarski timovi i anesteziolozi će ih imati rjeđe.

  17. #17
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    petra, zaista ne znam zasto bi bilo smijesno :? ....
    mislim, tko voli nek izvoli, super da postoji mogucnost izbora, mozda bih je i ja trazila da se je moglo u rodilistu u kojem sam ja rodila, medjutim profeosionalno bi bilo da lijecnik kaze argumente za i protiv ali ne mislim da je ispravno reci da nema posljedica....

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    sorry, imas pravo, apsolutno se slazem. I krivo sam upotrijebila rijec smijesno.
    Nije bila nikakva losa namjera. Naravno da je pametno procitati sve lose moguce posljedice koje postoje i pozitivno je biti maksimalno informioran o bilo kojem zahvatu.

  19. #19
    nana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    529

    Početno

    Ja sam dobila epiduralnu (koju uopće nisam planirala dobit), zato jer mi je prilikom pregleda "slučajno" probušen vodenjak, plodna voda je otjecala a Tara se nije spuštala i obzirom da sam bila u boksu cijeli dan, doktori su odlučili da mi daju epiduralnu, moram priznati da su mi objasnili što je to, kakve su posljedice ali i to da će mi kao pomoći da porod prođe ok, i da se počnem otvarati. Prihvatila sam epiduralnu, jer sam već bila izmorena, i jedva sam čekala da rodim. Što se posljedica tiče nisam imala glavobolje, osim što sam imala par dana "trnjenje" u nogama, dali zbog epiduralne ili ne, neznam ni danas :?
    Tako da je moje mišljenje također, tko voli neka izvoli. Ja osobno je najvjerojatnije nebi uzimala da je bilo sve normalno, mislim tok poroda.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    Prije nego odgovorim na Petrino pitanje da li postoje dokazane posljedice epiduralne da samo kažem da sam uvijek za slobodu izbora ali i za slobodu informiranosti. Meni je super kako su moj sestri u Beču kao opciju za porod ponudili epiduralnu ali joj je knjižici pisao popis mogučih nuspojava. Dakle austrijskim doktorima te nuspojave nisu bapske priče.

    Što je u medicini dokaz? Ako mislimo na studije i EBM onda da postoje dokazi evo samo neki od njih dalje ne stignem kopati


    Conclusions:The present data indicate that several types of analgesia given to the mother during labor may interfere with the newborn's spontaneous breast-seeking and breastfeeding behaviors and increase the newborn's temperature and crying.
    http://www.blackwell-synergy.com/rd....&vol=28&page=5


    Background. Epidural analgesia (EDA) has been reported to prolong labor. Whether this is by interference with endogenous oxytocin release or other mechanisms is unclear. With increasing numbers of women receiving an EDA, it is important to study its effects on labor. The aim was to study the concentration of plasma oxytocin and the progress of labor in women with and without EDA.


    Conclusion. EDA during labor may interfere with the release of plasma oxytocin, which may be one mechanism behind prolongation of labor. Larger studies are needed to clarify the effects of epidural analgesia and the role of oxytocin during labor.


    http://www.blackwell-synergy.com/lin....811107.x/abs/


    Conclusions: Nulliparous women have a high use of epidural analgesia in labour. Nulliparous women who choose epidural analgesia are more likely to breast-feed for shorter durations. Further exploration of the factors underlying this association should be undertaken.


    http://www.blackwell-synergy.com/lin...1-00117.x/abs/


    The course of labor with and without epidural analgesia.

    CONCLUSION: Epidural analgesia decreases uterine performance during oxytocin-stimulated labor, resulting in an increase in the length of the first and second stages of labor.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    Citiraj petra prvotno napisa
    Strasno mi je kad netko govori bez da je imao ikakovog iskustva, ili ako je cuo neku pricu, na pola izmisljenu.
    Slazem se da je iskustvo bitno ali u području o kojem pričamo još su bitnije reference. Naime isto kao što ja ne znam administrirati db2 bazu a dosta sam kvalitetno educirani informatičar u svom dijelu informatike tako ne vidim ni razloga da svojoj doktorici opće prakse vjerujem svaku riječ oko nutricionizma

  22. #22

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    272

    Početno

    Uopće mi nije bila namjera nikoga strašiti s raznoraznim pričama već sam samo iznjela svoje iskustvo i svoj stav o tome.Osim toga koliko god ljudi imali prakse ipak su samo ljudi i mogu pogriješiti.Inače tko voli nek izvoli.Ja ću i dogodine bez epiduralne,nadam se!Bez obzira na sve ,iskustvo rađanja je nešto što se ne da opisati ako se ne proživi! :wink:

  23. #23
    Kira

    Početno

    Ja sam prije par godina pročitala nešto što mi je bilo dovoljno da budem protiv epiduralne, čak i kad bi to bila jedina negativna stvar i bi bila samo 0,00001% točna.
    Naime američki doktori su rekli da je, u slučaju da ako adolescent proba drogu, veća šansa da će postati ovisnik ukoliko je majka primila epiduralnu kod poroda jer mu je doživljaj još ugodniji jer ga podsjeti na udobnost majčine utrobe.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Epiduralna je nesto sto svatko mora odluciti sam za sebe jer posljedica definitivno moze biti. Recimo u Canadi ti vec u trecem mjesecu trudnoce daju papir(barem sam tako cula od frendice koja je tu rodila) na kojem pise sve o epiduralnoj i one negativne stvari su jako zadebljane na tom papiru jer to je tvoja odluka a ako nedaj boze nesto krene kako ne treba oni imaju pokrice za sebe. Znaci cim se provode takve rigorozne mjere ima rizika iako je dostupna svima.

    Petra napisala

    Takoder NIJE istina da se se porod dovrsava vakumom, jer te na kraju iskopcaju s epiduralne, i s obzirom da se nisi mucila s trudovima, imas snage za tiskanje, koje znas da ce kratko trajati jer se glavica vec vidi!,

    Jeste iskopcaju te s epiduralne ali razlog zasto se na kraju koristi vacum nije taj zato sto ti nemas snage da tiskas i izguras djete van, jer istina je imas vise snage, ali nemas osjecaja dole i u dosta slucajeva kad ti kazu da guras djete van ne osjetis da li guras ili ne jer je sve jos uvijek paralizirano od epi i zbog toga se cesto djete na kraju izvlaci vakumom koji isto tako zna imati lose posljedice na bebu

  25. #25

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Ako se žena boji boli mislim da će porod bolje proći uz epiduralnu. Sam strah od boli može blokirati tijek poroda. A za bebu je sigurno epiduralna manje štetna od onog koktela (petidin+apaurin, čini mi se - petidin je opijat) koji se rutinski daje rodiljama. Jer u epiduralnoj je lokalni anestetik (slično kao kod zubara) a ne opijat.
    Ja nisam ni tražila niti mi je nuđena epiduralna. Ali znam slučajeve koji su prošli odlično (u Petrovoj, dobar timing, na vrijeme dana i na vrijeme prekinuta za izgon) i one lošije (u Americi - dana prekasno, zaustavila trudove, beba rođena jako teško - na lice - vjerojatno upravo zbog epid.)
    Bitno je da postoji izbor, a ne recimo ako rađaš po noći nema epiduralne jer nema dovoljeno anesteziologa za carske i za to.

  26. #26
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    ja sam ju imala, na svoj zahtjev.
    nije bilo nikakvih posljedica ni za mene ni za bebu.
    s tim da su je meni prekinuli jedno sat vremena prije nego sto sam rodila i dali drip jer smo morali pozuriti s porodom.

    a ovo za ovisnost- e pa to stvarno ne vjerujem.

  27. #27
    Marko2

    Početno

    Ja sam 11.01.2004. rodila u Sisku uz pomoć epiduralne. Nije istina da moraš biti 3-4 prsta otvorena da bi dobila epi. Ja sam bila otvorena 1 prst, bez trudova sa puknutim vodenjakom. Meni je epi davana putem katetera pričvršćenog uz rame. Količina se dodavala po potrebi. Zadnju dozu dobila sam pola sata prije izgona djeteta. Pod epi imaš motoriku, možeš hodati, dizati se samo nemaš osjećaj boli. Ja sam osjetila svaki trud samo nisam imala bolova. Što mi se kod epi svidjelo u razgovoru sa anesteziologom jest taj da žena kada normalno rađa prekine trud, dok kod epi trud ide jedan za drugim ne osjetiš ga i brže se otvaraš.Ja sam prvorotkinja i rodila sam za 3 sata.Što se Kokinog komentara tiče "Ipak mi ne treba da slučajno fale koji mm pa da ja ostanem još i doživotni invalid", to su gluposti i ja ne shvaćam da takvih razmišljanja još uvijek ima. Što se tiće Zrinkinih citata "Nedostaci epiduralne anestezije "
    ˇ Porod se može usporiti jer se majka ne može pokretati i koristiti gravitacijom
    ˇ Majka treba ostati u krevetu s glavom na istoj razini tijekom cijelog poroda
    ˇ Majci su potrebne neprestane infuzije i praćenje djetetovih otkucaja srca
    ˇ Majci se treba učestalo mjeriti krvni tlak
    ˇ Potrebna je kateterizacija
    ˇ Možda će biti potrebna uporaba forcepsa za dovršenje poroda
    ˇ Majka će imati vrlo malo kontrole nad svojim tijelom i vjerojatno neće uopće osjećati proces porođaja. Ovo može poremetiti vezu majka-dijete.
    ˇ Majka potpuno ovisi o sestrama i liječnicima za sve svoje potrebe
    ˇ Iznimno rijetko, ali ipak, postoje ozbiljni zdravstveni rizici kojih oba partnera trebaju biti svjesna

    Jedino što je kod mene bilo je naravno kateterizacija, jer nemaš osjećaja za mokrenjem i učestalo mjerenje krvnog tlaka. Ovo ostalo nije se kod mene dogodilo .
    Zato smatram da svatko ima pravo izbora. Ne vidim razloga zašto se treba mučiti, ako možemo roditi i bez boli.
    Danas imam prekrasnu curicu staru 5 mjeseci i ako budem opet trudna ići ću roditi uz pomoć epi.

  28. #28
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Marko2 prvotno napisa
    Ja sam prvorotkinja i rodila sam za 3 sata.
    Ja sam prvo dijete takodjer rodila za 3 i pol sata. Bez epiduralne. I skoro bez boli.
    Epiduralna se ne moze preporucivati kao rjesenje za brz porod. Stovise postoje neke studije koje pokazuju da ti je uz epiduralnu sansa za carski 20% veca ako si prvorotka.

    Citiraj "Marko2 prvotno napisa
    Ne vidim razloga zašto se treba mučiti, ako možemo roditi i bez boli.
    Ja nikad necu shvatiti zašto se porod izjednačava s mučenjem. I može se roditi bez boli ili uz smanjenu bol pomoću npr. hipnoterapije ili akupunkture.

  29. #29
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Ja nikad necu shvatiti zašto se porod izjednačava s mučenjem.
    očito je da nisi rađal 18 sati i nemaš blage veze ni pojma da to JE mučenje. ne znači da zato svoje dijete voliš manje.
    btw. ja sam prvorotka i u rađaoni sam bila 40 minuta i rodila, dakle bez epiduralne, ali zašto ne imati šansu..a ne da te odbije anesteziolog kojem se ne da

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Kao sto rekoh svatko odluci za sebe

    Moj primjer.

    Annabel prenjela 16 dana i radjala je punih 48 sati od toga 12 sati bila na dripu. Nisam uzela epiduralnu niti mi je ko ponudio.

    Noah rodjen dan poslije termina. Druga bolnica. Ponudjena epiduralna jer su mislili da ce opet to sve sporo ici kao i prvi put a vidjeli su da sam istaumatizirana od dripa i ideje da to sve opet tako dugo traje. Ja pristala iz straha. Zaboravili me pregledati prije nego su me odveli na epiduralnu jer su mislili ja spora ko puz.
    Epiduralna dana u 14 a Noah se rodio u 15. 40 doktor koji je dosao da me porodi (tj da pomogne jer su mi babice bile na porodjaju doktor je samo obzervirao jer su babice bile studentice) pitao ko je rekao da mi daju epiduralnu i zasto me nisu provjerili prije nego je dana i da je u potpunosti bezveze dana.

  31. #31
    mala_plavva

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Ja nikad necu shvatiti zašto se porod izjednačava s mučenjem. I može se roditi bez boli ili uz smanjenu bol pomoću npr. hipnoterapije ili akupunkture.
    ja sam epiduralnu odbila jer sam htjela prirodno, a i zato kaj se ja igala paranoicno bojim.
    ja sam rodila skoro pa odmah, porod mi je bio predivan, ali razumijem da postoje zene koje je frka poroda. kaj, treba ih onda pustit da se istraumatiziraju od straha i da im cijelo to iskustvo bude koma, ili im - kad to vec danasnja medicina moze - pomoci. nekim zenama porod je mucenje. super za tebe ako tebi nije bio, al ajmo malo bit objektivni i ne sudit po sebi i prihvatit da nekim zenama jest.

  32. #32
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj mala_plavva prvotno napisa
    kaj, treba ih onda pustit da se istraumatiziraju od straha i da im cijelo to iskustvo bude koma, ili im - kad to vec danasnja medicina moze - pomoci.
    Naravno da ne mislim da ih treba pustiti da se istraumatiziraju. Mislim da to trebaju moci rijesiti prije poroda, dakle da im se moze ponuditi psiholoska pomoc, hipnoterapija, radionice...

    Ja nisam bila objektivna nego subjektivna i rekla sam svoje misljenje.
    Meni rijec mucenja ima sasvim drugo znacenje i predstavlja mi ono sto jedno ljudsko bice moze uciniti drugom ljudskom bicu u svrhu ponizavanja, degradiranja, nanosenja psihicke ili fizicke boli, maltretiranja... Za mene je mucenje ono sto su radili npr. neki americki vojnici irackim zarobljenicima, i nikako tu rijec ne mogu povezati s porodom voljenog djeteta. Ma kakav on bio.

    Takodjer bi mi bilo super da sve rodilje mogu po zelji dobiti epiduralnu, makar ju ja nikad ne bih uzela jer ja eto, vjerujem da su one nuspojave stvarne i da mi to zapravo ne treba.

  33. #33

    Početno

    Citiraj Kira prvotno napisa
    Ja sam prije par godina pročitala nešto što mi je bilo dovoljno da budem protiv epiduralne, čak i kad bi to bila jedina negativna stvar i bi bila samo 0,00001% točna.
    Naime američki doktori su rekli da je, u slučaju da ako adolescent proba drogu, veća šansa da će postati ovisnik ukoliko je majka primila epiduralnu kod poroda jer mu je doživljaj još ugodniji jer ga podsjeti na udobnost majčine utrobe.
    Ma da, mama je za sve kriva...

    E sorry, ajde da dugogodišnje pušenje majke može uzrokovat zdravstvene probleme kod djeteta, ali da jedna injekcija prije (karikiram) 15 godina, uzrokuje kasniju ovisnost kod djeteta...

    Sigurna sam da su uzeli popis registriranih ovisnika i onda išli njihovim mamama od vrata do vrata pitat 'jeste vi možda primili epi kad ste rađali svoje dijete?'

    Ne može mi netko nabit kompleks da, ako svoje slijedeće dijete rodim uz epiduralnu, može postat ovisnik o drogama...nula bodova...ako postane ovisnik, moja eventualna krivnja će biti to da im nisam dovoljno jasno objasnila neke stvari, i da sam previdjela da imaju problema iz kojih traže pogrešan izlaz...ali ne zbog jedne injekcije...

  34. #34

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ja sam isto uvijek za mogucnost izbora, ali kako je rekla alamama, i za mogucnost informiranja.
    Isto ko i njezina sestra, rodila u Becu. Kod prijavljivanja u bolnicu dobila sam formular, kao nekakav upitnik o tome sto mislim o epiduralnoj, zelim li je na porodu itd.
    Formular je bio povelik, mislim na dvije stranice. Bilo je informacija raznih, ono nesto opcenito o epiduralnoj, zatim podosta pitanja o zdravstvenoj situaciji, nacinu prehrane, eventualnom konzumiranju alkohola cigareta itd. da ne nabrajam dalje. Uglavnom, dvije trecine stranice, bez pretjerivanja, bilo je ispisano sa mogucim nus pojavama.
    Meni je sad zao sto to nemam kod sebe jer na prijamu u bolnicu morala sam predati. Uglavnom, ja se nisam odlucila na epiduralnu, meni su se ti rizici cinili veoma stvarni iako je broj zena koje imaju nus pojave u manjini, ali isla sam po onome-nikad se ne zna.
    Super mi je to sto sam dobila totalno objektivne informacije i sto doktori s kojima sam ja kontaktirala tijekom trudnoce nisu zauzimali stranu ili imali bilo kakve emocionalne upadice ili subjektivna misljenja. U takvoj situaciji je vjerujem svakome lakse donijeti dobru odluku za sebe i dijete.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Sto se epiduralne tice, a i ostalih medicinskih dokaza!!! Ja vrsim medicinska istrazivanja, i mogu vam reci da se nesto dokaze kao tacno/netacno vazi cesto u 55% slucajeva. U vecini slucajeva se smatra da je nesto dokazano ako vazi 70-80% slucajeva.

    Hocu samo reci da se treba dobro informisati, cak i dublje od dokazano je

  36. #36
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj ninochka prvotno napisa
    Citiraj marta prvotno napisa
    Ja nikad necu shvatiti zašto se porod izjednačava s mučenjem.
    očito je da nisi rađal 18 sati i nemaš blage veze ni pojma da to JE mučenje. ne znači da zato svoje dijete voliš manje.
    btw. ja sam prvorotka i u rađaoni sam bila 40 minuta i rodila, dakle bez epiduralne, ali zašto ne imati šansu..a ne da te odbije anesteziolog kojem se ne da
    Evo meni je trebalo 20 sati da dijete dodje na svijet.. i svejedno to nisam ni jedne sekunde dozivljavala mucenjem. Dozivljavala sam to radom svojeg tijela da dijete dodje na svijet. I bez obzira sto je to trajalo 20 sati, sutra bih ponovo prosla sve to :D

  37. #37
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Marta slažem se s tobom u svemi što kažeš...

  38. #38

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    evo jedne koja je primila epiduralnu jer je bila indikacija za carski posto se nisam otvarala pa su mi prasnuli epiduralnu nakon 12 sati trudova svake 2-3 minute

    dobila sam onu koja ti kao kapa sve dok se ne otvoris za tiskanje pa te skinu da normalno istiskas

    meni je drzala sat vremena i nakon toga vise nije djelovala a zbog epiduralne sam prvo imala smrzavicu i jos se ispovracala i dehidrirala

    danas bih trazila drip nakon 3 sata, dok jos imam snage i pokusala pregurat trudove bez epiduralne

  39. #39
    mmmil

    Početno epiduralna

    Ne mogu vjerovati da ste u 21 stoljeću tako primitivne. Vi Rode ponekad stvarno niste normalne u svojim ekstremnim stavovima. OK, vi ste protiv epiduralne, ali dajte pustite žene da same odluče. Ne žele svi roditi u štaglju. Iz iskustva žena koje su rodile s epiduralnom, znam da nisu imale nikakvih posljedica i svi su mi je preporučili, a i danas je to rutina. U Americi 99 % žena rađa s epiduralnom, a i u nekim našim bolnicama (SD) uzima je svaka druga trudnica. Tako da im je to pod normalno. A uvijek se može dogoditi nešto loše. Ali zašto biti tako ograničen i primitivan. Stvarno mi ponekad idete na živce sa svojim ekstremizmom. Ja ipak najviše vjerujem liječnicima. A oni su ZA.

  40. #40
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Mislim da generaliziranje, a pogotovo vrijeđanje - nije potrebno.

    Do 21. stoljeća mogli su ljudi naučiti i osnove pristojnog komuniciranja.

    Ne kužim zašto nekog radi njegovog osobnog uvjerenja nazivati primitivnim, a cijelu skupinu žena (i ponekog muškarca) ekstremnim. Samo zato jer misliš drugačije?! :/

    Btw, nisu sve Rode protiv epiduralne. Ja nisam.
    Ali sam, kao i ostale, za pravo izbora. Informiranog.

  41. #41
    lidac2004

    Početno

    Ja sam u pocetku bila za epiduralnu ali kako se blizi kraj to se vise neckam.Jednostavno me strah pikanja u kicmu

  42. #42

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno Re: epiduralna

    Citiraj mmmil prvotno napisa
    Ne mogu vjerovati da ste u 21 stoljeću tako primitivne. Vi Rode ponekad stvarno niste normalne u svojim ekstremnim stavovima. OK, vi ste protiv epiduralne, ali dajte pustite žene da same odluče. Ne žele svi roditi u štaglju. Iz iskustva žena koje su rodile s epiduralnom, znam da nisu imale nikakvih posljedica i svi su mi je preporučili, a i danas je to rutina. U Americi 99 % žena rađa s epiduralnom, a i u nekim našim bolnicama (SD) uzima je svaka druga trudnica. Tako da im je to pod normalno. A uvijek se može dogoditi nešto loše. Ali zašto biti tako ograničen i primitivan. Stvarno mi ponekad idete na živce sa svojim ekstremizmom. Ja ipak najviše vjerujem liječnicima. A oni su ZA.



    Prvo to.

    A onda odakle ti ideja da je netko primitivan ovdje jer meni se ovo ucini kao dosta konstruktivna rasprava ili bolje receno razgovor.
    Epiduralna nije rutina i ta ti je informacija bezveze i niti jedan lijecnik nije ZA epiduralnu 100% jer da je ne bi morali potpisivati papire kad je se odlucis uzeti kako je to u Canadi i Americi jer tim svojim potpisom doktori se rjesavaju onog neceg sto bi po losem moglo krenuti.
    Oni je svakako daju ali je ne preporucaju kao casu vode ali je tamo malo zesci oblik demokracije pa niti ne mogu tako lako odbiti.
    Ruzno ti je ovo karakterisanje nas roda jer niti nas znas niti mi tebe znamo pa bi bilo lijepo ako se ne bi vrijedjali. Ja sam je uzela drugi put iz straha pa da li vidis da me netko ovdje popljuvao ili proglasio losom mamom zbog toga? Ja mislim da ne.

    Svatko ima pravo napraviti ono sto zeli ali isto tako ako pitas na ovako javnom mjestu treba i ocekivati da dobijas razne odgovore sto za sto protiv ali cini mi se da je vise protiv, ali to i dalje ne znaci da ta osoba mora odluciti na osnovu naseg pripovjedanja.

    Da je epiduralna losa, losa je i moze se i bez nje i za to postoje istrazivanja.

    Sve sto je prirodno je bolje i to je samo cinjenica, a zbog toga nema razloga da bilo koga vrijedjas ovdje.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    272

    Početno

    Ja sam epiduralnu odbila upravo iz straha da ne pogriješe koji mm,a ne zato da bi eventualno moglo biti posljedica za bebu.
    Osim toga smatram da je to stvar osobnog izbora i da svatko zna koliko može podnijeti.
    Meni je porod bez obzira na sve bio jedan prekrasan doživljaj i ponovila bi to opet bez epiduralne jer to treba doživit da bi se o boli moglo pričati.
    No,to ne znači da ako netko želi neka rodi sa ili bez epi.
    Mislim da je bespotrebno prepucavanje jer svatko ima pravo na svoje mišljenje dok god ne vrijeđa nekog drugog.

  44. #44
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    [code]Ja ipak najviše vjerujem liječnicima. A oni su ZA.[/code]
    Ima ih koji su protiv epiduralne. Jedan od njih je rekao da bi se zene kad bi mogle birati najradije porodile u nekom uskom zasticenom prostoru. Recimo cak i u ormaru. Valjda u ormaru da se lakse mogu poduprijeti kad tiskaju. Onda im valjda ne bi trebala epiduralna jer bi sve trajalo brze
    i onda bi bolovi bili podnosljiviji. Medutim ovi koji zele kemiju 21.stoljeca molim lijepo samo naprijed. Prosvjetljenje dolazi s problemima.

  45. #45
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    nikad mi nece biti do kraja jasno, zasto ako se pobunis protiv necega sto je uobicajno i trazis slobodu izbora (da, da slobodu izbora da mozes nesto drugo slobodno izabrati) uvijek se jako uvrijedjeno jave ljudi koji to shvacaju kao da zabranjujemo nesto?! a mi samo zelimo slobodu izbora, znaci da svatko prema svojoj zelji moze slobodno izabrati sto zeli....
    jel to tesko shvatiti?

  46. #46

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    10

    Početno

    Moja se je prijateljica prije 20 dana porodila u Sarajevu i kod nas stvari stoje tako da je epiduralna dostupna svima koji izraze želju da je prime. Ranije sam mislila da to nešto košta međutim ne, ona je jednostavno rekla da bi voljela bezbolan porod jer je jako strah i veliki je paničar. Porod je prošao super sve je u redu, nije bilo nikakvih posljedica, svo vrijeme prije poroda je hodala (znači nije tačno ono što sam ranije čula da se radi o privremenoj oduzetosti), čitala, zezala se. Jedina loša stvar je, kako kaže, to što na ovaj način porod duže traje.

    Ja nemam ništa protiv bezbolnog poroda i epiduralne anestezije. Mislim da ću je i ja tražiti.

  47. #47
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    NIje da je važno na načelnom nivou što ja mislim o epiduralnoj, al osjećam potrebu izjasnit se.
    Daklem, uvijek kod zubara uzimam anesteziju i tresem se ko prut od straha, ali rijetko uzimam tablete za bol koju nije uzrokovala neka liječnička intervencija.

    Budući da porod spada u red prirodnih bolova - ergo ne može bit tako gadna kao kad ti netko ruje po zubima, skalpelom reže trbuh ili nešto tome slično - epiduralnu neću uzet ni pod kojim uvjetima.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Ali zašto biti tako ograničen i primitivan.
    mmmil, zbog cega gorcina.

    Ja, kao i mnoge druge cure na forumu, smatram da se svima mora (ne moze ili neki ublazeni oblik, nego mora) pruziti dovoljno informacija, na osnovu cega zena moze da odluci da li je za ili protiv (u ovom slucaju) epiduralne. A to nije slucaj, obzirom da vecina ljudi sljepo vjeruje medicinskom osoblju k'o da se radi o nekoj proruzenoj ruci Boga. I to su samo ljudi koji ti prenose informaciju (cesto iz trece ili cetvrte ruke, i dobro isfiltriranu), i zele ici kuci da zaborave na nasa kriticna pitanja .... oni bi naravno da mi nista ne pitamo, prepustimo se sudbini koja se pojavilia u vidu ljekara i cekamo ....

    Moje licno misljenje o epiduralnoj nije bitno!!! Da li sam za ili protiv nije nikako relevantno, buduci da se rado iskljucivo o problemu neinformisanosti porodilja. Jer, zaista, ono sto ti ljekar kaze je samo preporuka i njegovo licno misljenje, a ne sama istina. U medicini istina ne postoji, samo pokusaj-promasaj metoda!!!

  49. #49
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    mmmil

    Sve sto nam nova tehnologija donosi nije nuzno i najbolje. Mislim da je to povijest dokazala.

    Neke stvari koje su proglasene fenomenalnima, s vremenom se pokazalo da i nisu bas tako fenomenalne, jer su s vremenom radjenje razne studije koje su pokazale da su te "fenomenalne" stvari stetne s neke druge strane.

    Evo ti samo 2 primjera. Prve anti bebi pilule... Fenomenalne, super.. bla, bla, da bi se s vremenom otkrilo kolike sve probleme su uzrokovale.
    Drugi primjer. Jednokratne pelene. Super. Nema pranja. Djeca "suha". Ali s vremenom se polako pocelo dokazivati da bas mozda i nisu najzdravije za klince i da im mozda stete na neki nacin. I iz tog razloga smo mi npr. s 18 mjeseci presli na platnene.

    Neznam jel si me shvatila. Ali ja sam vrlo skepticna prema tim "spektakularnim" otkricima koja nam olaksavaju zivot, jer se obicno s vremenom pokaze da nisu bas toliko spektakularna kako se to inicijalno mislilo. A sa prirodnim se ne moze pogrijesiti. I zato ja osobno nisam uzela epiduralnu.

    Ne se ljutiti.. svi mi imamo svoje misljenje. I slobodno ga mozemo iznijeti - bez vrijedjanja drugih. A to da su SVE Rode protiv epiduralne, nikako se ne mogu sloziti, jer je dosta cura rodilo upravo s epiduralnom Svatko ima pravo na izbor i to je ono najbitnije.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    i mene neke stvari smetaju na ovom forumu i skoro da sam se odjavila
    no dobro... :/
    ali što se tiče epiduralne tu svatko za sebe mora donijeti odluku,kako ja na to gledam ipak te piknu kraj kičme
    btw ja sam imala totalno bolnički porod (carski) i 5 mjeseci iza osjećam posljedice
    sad je najnovija putujući ugrušak
    ne kažem da bi bolje prošla na prirodnom,ali....
    u biti što je poanta mog posta cyber space je hvala Bogu velik i uvijek si nađeš neki forum koji ti odgovara,tako sam bar ja napravila
    pozdrav

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •