Stranica 5 od 23 PrviPrvi ... 3456715 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 201 do 250 od 1144

Tema: Odgadjanje cijepljenja i susretljiv pedijatar.

  1. #201

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    cjepivo je uvedeno 1968.
    Kod nas u medijima svugde ide informacija o 1971.
    Mada shvatam da je tačna informacija bitna, nemam živaca da isleđujem po internetu koja je tačna godina gde i u kojoj republici i u kom obimu stanovništva.
    Neka bude 1968., to svakako ne menja poentu onog što sam napisala.
    Nažalost, ako je verovati našim medijima, svakako postoji ne tako zanemarljiv procenat obolelih, a vakcinisanih jednom dozom, kod kojih očigledno imunitet nije potrajao.
    E sad, ako mediji lažu, tu svakako pomoći nema. Ja nisam u prilici da dobijem pouzdanije informacije iz nekog drugog izvora.

  2. #202
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    mjenja za mene

  3. #203

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    mjenja za mene
    Da, ne samo za tebe, za više ljudi koje poznajem .

  4. #204
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Rođena '69. i cijepljena s oko godinu dana, u studenome '71 (tad se cijepilo samo 1 dozom). Nisam prebolila ospice. Pitala sam opću dr. ima li se smisla cijepiti opet (mjesto radnje sjeverna Hrv.), rekla je zasad ne.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 14.02.2018. at 11:46

  5. #205

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Rekoh sebi mora da se na Rodi ipak negde priča o vakcinama.
    Ina to je korisna info, ja nikako ne uspevam da saznam ima li svrhe da odrasli sada prime vakcinu. Ne mogu da nadjem svoj pedijatrijski karton, negde je u kući, da vidim koje vakcine i kada sam primila. Možda da uradim titar?
    Krećem se u velikom kolektivu, a prepala me prijateljica kada mi je rekla da kod nje u kolektivu (orkestar) dobijaju morbile jedan po jedan...

  6. #206
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Je li možeš nazvati neki pandan Zavoda za javno zdravstvo kod vas? Meni je dr. rekla da nema smisla da se cijepim jer sam je pitala u kontekstu ako će mi trebat terapija za reumatsku bolest (steroidni kortići) - da se nema smisla cijepiti pa onda ići na takvu terapiju. Plus kod nas još nije epidemija, a najugroženiji je dio Dbk, a ja sam u Zgbu gdje je procijepljenost veća od Dbk, tako da su to sve faktori za koji je ona rekla da misli da ne trebam više čačkat oko toga pa nisam zvala ZZJ. Ja ne znam postoji li uopće više takvo cjepivo "u jedan", za odrasle.... možda su vaši otišli dalje u smislu nabavili nešto takvo...
    Posljednje uređivanje od ina33 : 23.02.2018. at 11:21

  7. #207

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Nešto se konačno (prekasno) pokreće kod nas, jer našeg predškolca su pozvali za pet dana na revakcinaciju, što je bar mesec dana ranije nego obično.
    Trebalo je tu nesretnu drugu dozu da im daju pre četiri meseca, na početku svega, a ne u punom jeku epidemije.
    Vissnja,pa kakvi su simptomi kod odraslih, pretpostavljam da su to mahom vakcinisani jednom dozom, ne verujem da je puno nevakcinisanih u tim generacijama? Očigledno razvijaju kompletan set simptoma sa sve osipom, kad su već sigurni da su to morbili?

    Najsigurnije je, mislim, proveriti titar IgG antitela na morbile. Onda -valjda- znaš na čemu si. Ako je počela (re)vakcinacija medicinskog osoblja kako mediji tvrde, pretpostavljam da postoji nešto za odrasle, samo pitanje kome je dostupno i u kojim količinama.

  8. #208

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    pulinka koliko sam shvatila u privatnim klinikama odavno se daje Priorix odraslima, i revakcina posle mesec dana
    to mi je juce rekla i sestra u nasem dz, da su dobili preporuku da urade titar (ako ne znaju da li su prelezali) i da se onda jave ako treba da prime

    za odrasle nema dostupnih vakcina u drzavnim ustanovama, ali ima privatno

  9. #209

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Hah, tipično za nas, državno nema, a privatno sve štima...
    Pretpostavljam da se i titar svugde radi samo privatno.
    MM radi u tri različita velika školska kolektiva, prošle godine je tek preležao varičele i nimalo mu se nisu dopale, pa mi je logično da ga ubedim da makar on sebi proveri titar na morbile.
    Zato i pitam kako izgledaju morbili, da li i vakcinisani razvijaju osip? Kod nas hara viroza sa vrlo visokom temperaturom, ali po svim simptomima to je i dalje samo gadan grip.

  10. #210
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Evo nekog članka:

    https://www.blic.rs/vesti/drustvo/ma...kupi-i/szn7sg2

    "Epidemiolog Predrag Kon objasnio je da su, pored nevakcinisane dece, u riziku od bolesti svi građani koji su rođeni pre 1993. godine i koji su od tog virusa zaštićeni samo jednom dozom cepiva."

    "Za samo dva dana u Beogradu je od malih boginja obolelo 39 ljudi, a stručnjaci predviđaju da će dnevno biti i 100 zaraženih samo u glavnom gradu, ako se bolest ne zaustavi. Razlog širenja krije se u padu stepena imunizacije, koji mora da bude iznad 95 odsto da bi kolektiv bio zaštićen. Prema podacima Gradskog zavoda, među obolelima u Beogradu najviše je dece u uzrastu do četiri godine (88), dok su na drugom mestu ljudi starosti od 30 do 39 godina (65). Najzaraznija beogradska opština je i dalje Zemun, u kome je 84 osobe obolelo od morbila. Od 272 osobe koje su u preseku 6. januara obolele, samo njih šest je vakcinisano sa dve doze MMR-a." (pretpostavljam da su ovi od 30-39 godina mame i tate oboljele djece)

    "Imamo 152 osobe koje su potpuno nevakcinisane, a svega sedam je primilo jednu dozu vakcine. To je nešto više od dva odsto onih koji su vakcinisani, a ipak oboleli, što odgovara epidemijama koje su bile u Evropi u 21. veku, gde je bilo do pet odsto onih koji su kompletno vakcinisani, a 10 odsto onih koji su primili jednu dozu, a ipak su oboleli."

  11. #211

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    koliko sam shvatila vakcinisani dobiju osip (ako se zaraze ipak) ali ne i komplikacije u vidu meningitisa, upale pluca...

    titar se privatno radi svuda, a ove nedelje jedan veliki labos ima i akciju, snizenje na titar za morbile 30%

  12. #212
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ajde super.

  13. #213

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj vissnja prvotno napisa Vidi poruku
    titar se privatno radi svuda, a ove nedelje jedan veliki labos ima i akciju, snizenje na titar za morbile 30%
    Na ovo ne znam jel da se smejem ili da plačem Ali hvala za sve informacije, znači ipak se osipaju svi...

    Ina, sve sam ih već pročitala . Epidemiologu naravno verujem, ali našim tabloidima i njihovoj interpretaciji tuđih reči - joj, tu bude svega...

    Juče me đavo nagnao da opet čitam najnovije članke, pa po jednom tabloidu Novi Sad ima preko 800 bolesnih od morbila, po većini ostalih dostupnih informacija, cifra je negde desetostruko manja ...
    Posljednje uređivanje od pulinka : 23.02.2018. at 16:34

  14. #214
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Tako svejedno je li u nekoj republici bivše Juge cjepivo uvedeno 1968 ili 1971, jer nije odmah nakon uvođenja cijepljenja nestalo ospica.
    Trebalo je nekoliko desetljeća da se dosegne takozvana eliminacija.
    Tako da podatak je li netko rođen prije ili nakon uvođenja cijepljenja ne može biti dovoljan za zaključiti o tome je li bio u kontaktu s prirodnim ospicama. Niti ne može biti dovoljan za zaključivanje je li netko cijepljen ili ne, jer prvih godina nakon uvođenja cjepni obuhvati nisu bili tako visoki kao što su bili prije desetak godina (ne mogu reći kao sada, jer već nekoliko godina opadaju).
    Ospice u odrasloj dobi izgledaju jednako kao u dječjoj dobi, ali su češće komplikacije.
    Prema opisima u literaturi, izgleda da oni koji su se cijepili jednom dozom (ili s dvije, što je puo rjeđe) a ipak obole, razviju blažu kliničku sliku od necijepljenih.
    Ne postoji cjepivo za djecu i cjepivo za odrasle. Isto je cjepivo za sve, neovisno o dobi (ja sam se prije desetak godina, u dobi od 40-tak godina cijepio istim MPR cjepivom kojim se cijepe jednogodišnjaci jer sam išao anketirati oboljele a nisam znao jesam li i koliko puta cijepljen u djetinjstvu). Odrasli koji nisu sigurni da su cijepljeni ili da su prebolili ospice (a nemaju mogućnost ili vremena provjeriti razinu specifičnih protutijela), mogu se najnormalnije cijepiti (istim cjepivom kojim se cijepe jednogodišnjaci). Naime, ako nisu bili cijepljeni ranije, cjepivo će ih zaštititi sada. Ako su bili cijepljeni ranije, cjepivo će biti nepostrebno i beskorisno, ali neće niti smetati/škoditi, jer će protutijela i iunološka memorija stečena ranijim cijepljenjem brzo neutralizirati cjepne viruse.

  15. #215

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Hvala mujice, tebi sam se nadala, ali nisam znala da li dolazis na forum.
    U ponedeljak planiram da zakazem vakcinaciju (da li treba i revakcina posle mesec dana?), samo ako me prodje grlobolja koja me stegla. Pretpostavljam da bi trebalo biti zdrav prilikom vakcinacije?

  16. #216
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Ako nema vremena ili je prekomplicirano odrediti protutijela, najsigurnije je docijepiti se "napamet". U odrasloj dobi je dovoljna jedna doza, tim više što je to možda već druga ili treća doza. Bolje je biti zdrav u vrijeme cijepljenja jer će biti bolji imunološki odgovor na cjepivo.

  17. #217
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Mada, Amerikanci i odraslima preporučuju dvije doze s razmakom od minimalno 4 tjedna...

  18. #218

  19. #219
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Od kad se smatraju odrasli?
    Što je kod djece 7+godina,koji je tu razmak?

  20. #220

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    evo ako nešto znači, rekla mi je medicinska sestra sa pedijatrije da su oni dobili preporuku da se vakcinisu, sa dve doze, druga ide 28 dana posle prve

  21. #221
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Od početka listopada 2017. do 5. ožujka na teritoriju Srbije i dijelu Kosova koji pokriva Zаvоd zа јаvnо zdrаvljе Коsоvsка Mitrоvicа, registrirana su ukupno 3.123 pacijenta zaražena morbilama, a 1.581 slučaj laboratorijski je potvrđen u Institutu za virusologiju i imunologiju Torlak. Nајmlаđi pacijent je beba stara 15 dаnа, а nајstаriјi u dobi od 70, dok su najbrojniji pacijenti u skupinama mlаđim оd pеt i stаriјim оd 30 gоdinа, a većina njih - 95 posto, uopće nije cijepljena, nеpоtpunоg je ili nepoznatog statusa.
    7 osoba preminulo...

    https://www.tportal.hr/vijesti/clana...-foto-20180306

    Posljednje uređivanje od Jelena : 06.03.2018. at 15:22

  22. #222

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Devet . Tj. čeka se potvrda za još dve.
    Revakcinisala predškolca, razmatramo revakcinaciju i nas matorih.

  23. #223

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    pulinka i mi se raspitujemo. privatne klinike u Beogradu traze da se prvo urade antitela iz krvi, a ja bih najradije sad s posla otisla i primila vakcinu.
    kazu prvo antitela, pa kod imunologa pa vakcina ako treba.

  24. #224

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    A ne moze vas cijepiti vas lijecnik? Napise vam recept, kupite cjepivo i odnesete u ordinaciju.

  25. #225

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj vissnja prvotno napisa Vidi poruku
    pulinka i mi se raspitujemo. privatne klinike u Beogradu traze da se prvo urade antitela iz krvi, a ja bih najradije sad s posla otisla i primila vakcinu.
    kazu prvo antitela, pa kod imunologa pa vakcina ako treba.
    Da li sam paranoična ako pretpostavim pozamašnu zaradu na svemu? Privatna lab. za titar, privatni imunolog jer možeš deset puta umreti dok dočekaš državnog, i tek onda privatna usluga kupovine i davanja vakcine.
    Državno zdravstvo oteže svim mogućim silama, jer ne zaboravimo, dobar deo njih radi i privatno. I eto, tuđa nesreća, nečija zarada.

  26. #226
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    https://www.jutarnji.hr/vijesti/svij...-sebe/7206072/

    U Srbiji dvogodišnja Nađa zbog autoimune bolesti nije bila cijepljena, zarazio ju ospicama necijepljeni dječak. Umrla je.

  27. #227
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    ...
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 05.04.2018. at 12:29

  28. #228

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Mujica (ako citas), koliko je opravdano/potrebno/korisno djecu iznad godine dana cijepiti Priorixom u dvije doze? Dijete staro 14 mjeseci.

  29. #229
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Moji su se cijepiti u dobi tek s 18 mjeseci i cijepljeni su u dve doze,prvo tad drugo kod upisa u školu.

  30. #230

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Nisam mislila na to, nego dvije doze Priorixa u razmaku od mjesec ili dva.

  31. #231
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Moj mali je cijepljen s 18mj jednom dozom Priorixa.
    Jel bi trebale ići dvije? Pedica ni niš rekla.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  32. #232

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj eryngium prvotno napisa Vidi poruku
    Moj mali je cijepljen s 18mj jednom dozom Priorixa.
    Jel bi trebale ići dvije? Pedica ni niš rekla.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk
    Ne, zato i pitam. Sad sam prvi put cula za dvije doze.

  33. #233
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Mislim da ne to je kolko sam skužila samo ako se kasnije cijepe

  34. #234
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Koliko kasnije? Pol godine? Godinu? Dvije?

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  35. #235
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Više od šest godinakolko sam skužila ,ali doći će mujica
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 05.04.2018. at 19:55

  36. #236

    Datum pristupanja
    Dec 2013
    Postovi
    3

    Početno

    Molim u inbox ime pedijatra u ZG, privatni ili javni, koji prima necjepiše i ne radi probleme. Imam bebu od 4mj. nije uopće cijepljena a pedijatrica nas traži da joj više ne dolazimo ako nećemo cijepiti.

  37. #237
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Trebate mujicu? Evo stiže... mujicaaaa!!!!
    Uvijek dođe kad sam tu.

  38. #238

    Datum pristupanja
    May 2018
    Postovi
    1

    Početno

    Također molim u inbox ime pedijatra u ZG ili okolici, koji prima necjepiše i ne radi probleme. Cjepila sam dijete do 3 godine, ali smo imali niz kožnih i gastro problema.

  39. #239
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Davor nije te bilo skoro deceniju tu

  40. #240
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Efektivno... pa otprilike tako nekako. Znao sam kratko zabasati.
    Vidim ekipa je na broju.

  41. #241
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Samo da te pozdravim!

  42. #242
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno


    Fakat su svi još uvijek tu.
    Nastojat ću još navraćati.

  43. #243
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    https://www.tportal.hr/vijesti/clana...-foto-20180528

    Sumnja na slučaj ospica u dbk bolnici, ako dobro shvaćam odrasla osoba. Nadajmo se da ih neće potvrditi.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 28.05.2018. at 13:29

  44. #244
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Uh....

  45. #245
    Ribica 1 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2015
    Postovi
    717

    Početno

    Izgleda da je Albanske nacionalnosti pa mozda nije nikad ni cijepljen sve ovisi kakvi su zakoni u Albaniji. Mene zanima ako sam ja cijepljena kao dijete je li jos imam antitijela ili to s vremenom "ispari".

  46. #246
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    S vremenom "ispari". Samo pitanje koliko vremena.
    Znam da se moze provjeriti titar i eventualno opet cijepiti

  47. #247

  48. #248
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Cijepiti se zbog moralne panike ili...?
    Posljednje uređivanje od Davor : 28.05.2018. at 22:49

  49. #249
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Što bi to bila moralna panika?

  50. #250
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Nezadrživa potreba pokazati imaginarnim drugima svoju neokaljanost trenutno važnim moralnim strahotama. Pod moralnu strahotu stavi bilo kakvu stvar, biće, pojavu ili osobu koja je u nemilosti medija i kreni moralno paničariti. Na primjer, ospice, istanbulska konvencija, Trump, itd.
    Aktualna vijest je da su čovjeka stavili u izolaciju, a čovjek ima ospice. Nije rečeno zašto je čovjek s ospicama stavljen u izolaciju, ali zvuči kao da bi izvan izolacije bio sposoban pokrenuti zombi apokalipsu. Jedini logičan potez moralnog paničara je učiniti sve da bi sebe učinio što različitijim od razloga moralne panike.
    Najbolji primjer moralne panike u zadnjih 10 godina mi je Angelina Jolie i njena amputacija dojki - za svaki slučaj.

Stranica 5 od 23 PrviPrvi ... 3456715 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •