Stranica 19 od 23 PrviPrvi ... 91718192021 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 901 do 950 od 1149

Tema: Odgadjanje cijepljenja i susretljiv pedijatar.

  1. #901
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj maminja prvotno napisa Vidi poruku
    Radi se o tek rođenoj bebi koja još nema izabranog pedijatra. U rodilistu smo uspješno odbili cijepljenje.
    Nisam mislila da pedijatar izda laznu potvrdu, to nikako ne bi bilo u redu koliko god da se ja protivim cijepljenju i tako nešto nikad ne bih niti tražila. Mislila sam na prijavu socijalnoj službi, ne znam kako to sve pravno funkcionira. Ako je liječnik dužan čuvati liječničku tajnu onda ne bi smio odavati podatke iz kartona mog djeteta ili...? Stvarno ne znam.
    Što se tiče jaslica/vrtića/škole, kako izgleda ta potvrda od pedijatra? Bilo bi mi u redu da napiše da je dijete zdravo i sposobno za vrtić, iako necijepljeno. A ne da mi napiše da je dijete nesposobno, razlika je, iako ne znam dal pravno ima kakve razlike. Dakle, ne želim da itko laže i piše lažne potvrde.
    Bilo bi mi iznimno važno da uspijem naći pedijatra kojem mogu otvoreno reći da ne želim cijepiti i koji me neće maltretirati, vršiti pritisak na mene, sprdati se sa mnom ili emocionalno ucjenjivati. Eto, ako znate koga takvog, lijepo bih molila podatke u inbox. Hvala!


    Poslano sa mog EML-L29 koristeći Tapatalk
    Tvoja obaveza kako roditelja je izmedu ostalog pruziti djetetu adekvatnu zdravsvenu skrb. Primarni izabrani pedijatar na racun zdravstvenog osiguranja je tvoje pravo , ali ne i obaveza.
    Dakle, sve sto zelis mozes obavljati i samo privatno , ali se podrazmjeva pod dobru skrb da pruzis vise manje sve sto je propisano obavezom za pedijatre u sustabu.
    Znaci pracenje napredovanja i posjet lijecniku kad je dijete bolesno. Cisto sumnjam da bi bilo tko isao prijavljivati roditelja socijalnoj sluzbi samo zbog necjepljenja , ali isto tako ako dijete dobije neku bolest koja se cjijepi mogli bi te prijaviti vrlo lako. Upis u vrtic mozes lako zaboraviti. Gradski vec godinama ne primaju djecu koja nisu cijepljena. Za skolu sam vec napisala.
    Posljednje uređivanje od sirius : 18.04.2019. at 13:02

  2. #902
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj maminja prvotno napisa Vidi poruku
    Bilo bi mi u redu da napiše da je dijete zdravo i sposobno za vrtić, iako necijepljeno. A ne da mi napiše da je dijete nesposobno, razlika je, iako ne znam dal pravno ima kakve razlike. Dakle, ne želim da itko laže i piše lažne potvrde.
    Bilo bi mi iznimno važno da uspijem naći pedijatra kojem mogu otvoreno reći da ne želim cijepiti i koji me neće maltretirati, vršiti pritisak na mene, sprdati se sa mnom ili emocionalno ucjenjivati. Eto, ako znate koga takvog, lijepo bih molila podatke u inbox. Hvala!
    Po meni, necijepljeno dijete nije sposobno za kolektiv jer ugrožava svojim necijepljenjem drugu djecu. To nije nikakva emotivna ucjena, nego je dovođenje roditelja druge djece pred svršen čin (npr. malih neurorizičara koji se cijepe po odgođenom kalendaru bi po meni imali emotivno pravo znati ako ima netko tko se ne cijepi zbog uvjerenja u grupi s njihovim djetetom, pogotovo nakon slučaja majke u Srbiji koja je izgubila bebu zbog necijepljenog djeteta u bolnici - to necijepljeno dijete je normalno prebolilo ospice, njeno je umrlo, kontakt je bio ostvaren u bolnici).

    Nakon ospica u ovo ljeto u Dubrovniku i prošle godine u Srbiji sumnjam da će se naći pedijatar koji će ti izdavati takve potrvde, ali možda dobiješ savjeta u inbox, ne znam ja za te sub-rosa aktivnosti.

    Tvoj stav o necpijepljenju će te izolirati od državnih vrtića i škola koji će inzistirati na tim potvrdama (a pretpostavljam i privatnih), budući da je slučaj dubrovačke epidemije i srpske epidemije relativno sjvež i jer je provaks kampanja u uzletu, a antivaks u silasku. Tako da ne vidim kako ti je to dugoročno izvediva strategija sve da i dobiješ tu jednu potvrdu.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 18.04.2019. at 13:03

  3. #903
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Pa ima epidemija i u BiH,ali se kod nas vise ne pise o tome.
    Zadnje sam vidjela preko 400 slucajeva ospica u Sarajevskom kantonu,a ima ih i na drugim mjestima

  4. #904
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ima epidemija i u BiH,ali se kod nas vise ne pise o tome.
    Zadnje sam vidjela preko 400 slucajeva ospica u Sarajevskom kantonu,a ima ih i na drugim mjestima
    OK. Al sumnjam da ta epidemija u BIH labavi hrvatska pravila, očekivala bih suprotno.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 18.04.2019. at 13:06

  5. #905
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Mi smo dobili za upis potvrdu da je dijete zdravo i necijepljeno. ( njoj je falilo mislim 1 cjepivo po kalendaru)
    Nije pisalo da li je sposobno ili ne.

  6. #906
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Pretpostavljam da je bila med. indikacija za kasniju procjepu - dakle, ped. je to izdao na temelju med. razloga, ne razloga logistike (tipa nismo stigli) ili uvjerenja (ne želim cijepiti dijete).

  7. #907

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Na potvrdi pisu dvije rečenice. Jedna je dali je dijete sposobno za vrtić i zdravo i tu će pedijatar zaokružiti da i druga dali je dijete cijepljeno i tu će zaokružiti ne.
    a dalje mislim da je odluka pojedinog vrtića da li će upisati dijete ili ne. Mogu a i ne moraju

  8. #908
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Nas vrtic uz prijavu trazi kopiju knjizice cijepljenja

  9. #909
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Nas vrtic uz prijavu trazi kopiju knjizice cijepljenja
    Svaki to trazi.

  10. #910
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Pa onda nema veze potvrda i sto pise u njoj,sto ne?
    Vrtic vidi nema cjepiva, i automatski moze odbiti prijavu.

    Jer kod nas se potvrda dr trazi tek nakon sto dijete bude primljeno, ne u sastavu prijave


    I da, gledajuci kako su blizu epidemije, ja sam za strozu kontrolu cijepljenja

  11. #911
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Pa onda nema veze potvrda i sto pise u njoj,sto ne?
    Vrtic vidi nema cjepiva, i automatski moze odbiti prijavu.

    Jer kod nas se potvrda dr trazi tek nakon sto dijete bude primljeno, ne u sastavu prijave


    I da, gledajuci kako su blizu epidemije, ja sam za strozu kontrolu cijepljenja
    Pa da. Vrtici u pravilu odbijaju upis zadnjih nekoliko godina ako nema medicinske indikacije.

  12. #912
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Maminja, mislim da izbjegavanjem u rodilištu ili nalaskom pedijatra koji će izdati potvrdu nećeš riješiti problem. Samo ćeš ga odgoditi. I mislim da ćeš morati uložiti više vremena u informiranje o cijepljenju, nego u informiranje o tome kako ga izbjeći. Rodilište - nije njihova briga - dijete je zdravo, otpustili su ga. Pedijatar - OK, informirao te, ali tvoja je odgovornost. Ali, na vrtićkom i školskom sustavu ćeš zapet jer te neće primit u kolektiv, jer su oni odgovorni za taj kolektiv i tu se više ne radi (samo) o tvom djetetu jer oni moraju štititi i drugu djecu, i zato traže preslike cijepnih knjižica, a ona tvog djeteta će bit (ako će bit) prazna. Tako da ćeš si vjerojatno zapravo trebati, nakon što kupiš vrijeme, uzeti vremena promisliti svoje uvjerenje.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 18.04.2019. at 13:26

  13. #913
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Teško da će dobiti poruke u inbox, premalo ima postova.

  14. #914
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Da, trebala bi još nekome replicirati, ali zapravo sumnjam da na Rodi ima puno antivakstera, povukli su se na neka druga mjesta. Maminja, po meni, u demokraciji se nečija sloboda izbora ne ograničava, osim ako ne ugrožava slobode drugih. Svojim izborom ugrožavaš druge jer nitko nije otok.

  15. #915

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    15

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa Vidi poruku
    Ti bi tražila od privatnog pedijatra da izda lažnu potvrdu o cijepljenju?
    Jer ako ne cijepiš drugu ti niti ne može napisati.
    E sada sam zbilja sve čula.
    Naravno da ne zelim laznu potvrdu. To sam vec napisala. Samo ne zelim pritisak od strane pedijatra niti prijave socijalnim sluzbama.
    Dakle, zelim pedijatra koji ce lijeciti moje necijepljeno dijete i nece me forsirati niti emocionalno ucjenjivati.

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Maminja, mislim da izbjegavanjem u rodilištu ili nalaskom pedijatra koji će izdati potvrdu nećeš riješiti problem. Samo ćeš ga odgoditi. I mislim da ćeš morati uložiti više vremena u informiranje o cijepljenju, nego u informiranje o tome kako ga izbjeći. Rodilište - nije njihova briga - dijete je zdravo, otpustili su ga. Pedijatar - OK, informirao te, ali tvoja je odgovornost. Ali, na vrtićkom i školskom sustavu ćeš zapet jer te neće primit u kolektiv, jer su oni odgovorni za taj kolektiv i tu se više ne radi (samo) o tvom djetetu jer oni moraju štititi i drugu djecu, i zato traže preslike cijepnih knjižica, a ona tvog djeteta će bit (ako će bit) prazna. Tako da ćeš si vjerojatno zapravo trebati, nakon što kupiš vrijeme, uzeti vremena promisliti svoje uvjerenje.
    Obzirom da je beba tek rodjena, imam vremena do vrtica i skole pa mi je sad primarno da nadjem adekvatnog pedijatra.
    Medjutim, za jaslice i vrtice kuzim da ne upisuju necijepljene, ali skola je obavezna pa ne znam kako to funkcionira.
    Ja nisam antivaxer nego sam za slobodu izbora, tko zeli neka se cijepi, ali ne zelim da mene netko prisiljava i ugrozava moje ljudsko pravo da odlucujem sto ce se injektirati u moje tijelo. I to bez ikakve odgovornosti.
    Jako sam se dobro informirala o cijepljenju i mogucim posljedicama, procitala sam znanstvene clanke za i protiv, i donijela sam odluku kakvu jesam. Ne bih ovdje raspravljala o samom cijepljenju nego me zanimaju prakticne i pravne stvari.
    Dakle, da li me pedijatar mora prijaviti ako ne cijepim dijete? Dal postoje pravne posljedice? Dal moze odbiti lijeciti moje necijepljeno dijete?
    Opet ponavljam, za privatnika pitam NE zato da izda laznu potvrdu, nego ocekujem manji pritisak obzirom da ga placam.


    Poslano sa mog EML-L29 koristeći Tapatalk

  16. #916
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj maminja prvotno napisa Vidi poruku
    ali skola je obavezna pa ne znam kako to funkcionira.
    i cijepljenje je obavezno, zar ne?

  17. #917

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Iako je za školu još rano razmišljati, ali oni će upisati i necijepljeno dijete jer je OŠ obavezna. Školski liječnik će te pitati za razloge i on može prijaviti necijepljenje , a i ne mora. Mislim da je procedura takva da prvo prijavljuje epidemiološkoj službi (ukoliko uopće odluči prijaviti) i onda te oni pozivaju na cijepljenje. Kako ide dalje ne znam.
    Šta se tiče pedijatra i on te može i ne mora prijaviti

  18. #918

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    15

    Početno

    Citiraj nevena prvotno napisa Vidi poruku
    Šta se tiče pedijatra i on te može i ne mora prijaviti
    Što se desi ako me pedijatar prijavi?


    Poslano sa mog EML-L29 koristeći Tapatalk

  19. #919
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Platiš kaznu, bila je 2000 kuna, ne znam da li je i sada tolika. Svaki put kad se ne odazoveš.
    I onda se uključi CZSS, bilo je nakon tri neodazivanja.
    A što dalje, to ovisi o tebi dodijeljenoj socijalnoj radnici. Već dulje nije bilo teme o necijepljenju, pa su ova moja saznanja stara barem 2 godine.

    I, još nešto. Pišeš da se protiviš injektiranju nečega u TVOJE tijelo, a to nije tvoje tijelo, nego djetetovo.
    Vjeruj, nikako ne želiš da u bebino tijelo uđe uzročnik pasjeg kašlja, difterije, tetanusa ili dječje paralize, a da to tijelo nema antitijela za borbu s njima.
    Vjeruj, ne želiš.

    Odgađaj, maksimalno odgađaj, i razmišljaj i slušaj. Svi smo presjekli i cjepili. Djece radi. Mi tu nismo bitni.

    Misliš li da je ijednom roditelju lako kad vodi dijete na cijepljenje? Nije, ali je bolje mala muka nego ona neizreciva.

    Nije ni meni lako bilo voziti muža i odraslog sina na cijepljenje protiv žute groznice, ali morali su se cijepiti, zemlja u koju putuju zahtijeva to. I sva ostala cjepiva. Čak je i muž morao priložiti svoj cjepni karton kad je bio dijete. Sinov imam doma.

    Cijepljenje je ipak malo veće dostignuće meficine. Globalno. Ne možemo mu izbjeći ako želimo biti građani svijeta.

  20. #920

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    15

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Platiš kaznu, bila je 2000 kuna, ne znam da li je i sada tolika. Svaki put kad se ne odazoveš.
    I onda se uključi CZSS, bilo je nakon tri neodazivanja.
    A što dalje, to ovisi o tebi dodijeljenoj socijalnoj radnici. Već dulje nije bilo teme o necijepljenju, pa su ova moja saznanja stara barem 2 godine.
    Jel 2000 kn po cijepljenju ili ukupno za sve? I sta ako sve uredno platim, dal me onda itko i dalje ganja ili sam mirna? Dal me itko moze natjerati da cijepim dijete?
    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    I, još nešto. Pišeš da se protiviš injektiranju nečega u TVOJE tijelo, a to nije tvoje tijelo, nego djetetovo.
    Vjeruj, nikako ne želiš da u bebino tijelo uđe uzročnik pasjeg kašlja, difterije, tetanusa ili dječje paralize, a da to tijelo nema antitijela za borbu s njima.
    Vjeruj, ne želiš.
    Da, al ja sam djetetu skrbnik i ja odlucujem za njega do punoljetnosti.
    Nema ovdje win-win situacije, samo manje lose. Istina je da se dijete moze zaraziti, svjesna sam rizika i strah me, naravno. Al sam vise zabrinuta zbog nuspojava cjepiva. No dobro, necu sad o tome jer mogu u nedogled.
    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Odgađaj, maksimalno odgađaj, i razmišljaj i slušaj. Svi smo presjekli i cjepili. Djece radi. Mi tu nismo bitni.
    Kako da ogdadjam? Sta da kazem pedijatru ako ne postoje realni razlozi da se cijepljenje odgodi?
    Zasto ste vi presjekli i cijepili, zbog pritiska drustva, straha ili...?


    Poslano sa mog EML-L29 koristeći Tapatalk

  21. #921
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Cijepila sam jer sam smatrala da je manji rizik od nuspojava nego od potencijalne bolesti i njezinih komplikacija.
    To je jedini razlog. Ne zbog pritiska ili upisa u vrtic.

  22. #922
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj maminja prvotno napisa Vidi poruku
    Zasto ste vi presjekli i cijepili, zbog pritiska drustva, straha ili...?


    Poslano sa mog EML-L29 koristeći Tapatalk
    Citali smo dokaze i slusali lijecnike. Suocena sa statistikom, cijepljenje je logicna odluka jer su puno vece sanse komplikacije i smrri od bolesti nego komplikacije od cjepiva. Sto je tebe toliko prepalo vezano za cjepiva? Koje izvore si citalalala?

    Nakon pojave ospica u dbk sam docijepilq i sebe. Svake god se cijepimo protiv gripe jer je dijete astmaticar.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 18.04.2019. at 19:09

  23. #923
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Dakle, gleda se postotak komplikacije i tezine komplikqcije od bolesti vs. postotak komplikacije i tezine komplikacije od cjepiva.

  24. #924
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Cijepila sam djecu jer time stitim njihovo, ali i kolektivno zdravlje. Cijepila bih svoju djecu i da cijepljenje nije obavezno. Da nema cjepiva dala bih sve od sebe da ga nabavim. Lijecnica sam i zbog potencijalne izlozenosti docijepila sam i sebe prosle godine u jeku epidemije ospica u Du. Nisam presjecala nikakve osobite strahove jer su sanse od pogubnih nuspojava cjepiva puno manje od pogubnih nuspojava voznje bicikla ili setnje gradom.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  25. #925

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    557

    Početno

    Dakle, meni je jasno da ženu ponesu razne informacije, skoro pa da sam bila podložna paranoji oko svega, sve-ga, ali negdje se mora povući crta.

    Moja je bila ta da ne bih mogla sebi oprostiti bolest koju sam mu mogla spriječiti. Odnosno, svaku nuspojavu si mogu oprostiti, ali nedjelovanje ne mogu. Ako se i desi, a nije, desila se višom silom i to stvarno ne možeš znati. Ali za bolest, to nije višom silom i znaš jako, jako dobro da se može desiti. Ne samo da može, već je vjerojatnost puno veća.

    Ono što sam primijetila kod necjepiša jest to da ne vjeruju da su te bolesti stvarne,da su posljedice stvarne. U tom je problem,što je to postalo pitanje vjere. A oko vjere rasprave nema, ljudi ili vjeruju ili ne. Sad ovisi s kojeg si spektra. Vjeruješ li da te svi zadnjih 70 godina, ili koliko već, lažu, ili ne.

    No, to ne bi smjelo biti i nije pitanje vjerovanja već isključivo vjerojatnosti, statistike i zdravog razuma.

    Pa sad, ti vidi s čime bi mogla živjeti da se desi.



    Sent from my ZTE BLADE A910 using Tapatalk

  26. #926

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    6

    Početno

    Maminja,buduci da ti je beba tek rodjena,vjerujem da imas vremena za promjeniti misljenje pa ti u to ime sugeriram da malo pogledas izvrsnu Facebook grupu naziva Cijepljenje-vakcinacija-grupa za sve koji imaju pitanja/nedoumice. U grupi pisu ljudi koji su strucnjaci (pedijatri,imunolozi,znanstvenici)i na laiku razumljiv nacin odgovaraju na pitanja. Pitanja se mogu postaviti i anonimno. Primjetila sam da je nekoliko ljudi iz kategorije “neodlucni” promjenilo stav nakon sto su im neke stvari odlicno objasnjene u grupi. Znam da nije bilo pitanje,ali eto,cisto navodim svoje pozitivno iskustvo.

  27. #927
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj maminja prvotno napisa Vidi poruku

    Kako da ogdadjam? Sta da kazem pedijatru ako ne postoje realni razlozi da se cijepljenje odgodi?
    Zasto ste vi presjekli i cijepili, zbog pritiska drustva, straha ili...?


    Poslano sa mog EML-L29 koristeći Tapatalk
    Ako ne postoje realni razlozi, ne odgađaš nego odeš na cijepljenje.

    Prije toga se informiraj o prednostima i rizicima, tako da ne donosiš odluku samo na temelju forumskih komentara i svog mišljenja.

    Ont. ja sam bila zahvalna do neba kad je moje dijete napokon primilo sva cjepiva i sustiglo ostale po kalendaru, jer je to značilo da se njegovo zdravstveno stanje poboljšalo toliko da može primiti sva cjepiva. Sad je ok. Prije toga me uvijek mučio strah hoće li mu se štogod nakalemiti, što bi mu dodatno pogoršalo zdravlje (alergijska astma).

  28. #928
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj sasa prvotno napisa Vidi poruku
    Cijepila sam djecu jer time stitim njihovo, ali i kolektivno zdravlje. Cijepila bih svoju djecu i da cijepljenje nije obavezno. Da nema cjepiva dala bih sve od sebe da ga nabavim. Lijecnica sam i zbog potencijalne izlozenosti docijepila sam i sebe prosle godine u jeku epidemije ospica u Du. Nisam presjecala nikakve osobite strahove jer su sanse od pogubnih nuspojava cjepiva puno manje od pogubnih nuspojava voznje bicikla ili setnje gradom.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Potpisujem.
    Ovako smo i mi cijepili.
    Davne 2000. godine smo kupovali i skupo plaćali 3u1 cjepiva, zatim ona druga, protiv rubeole te cjepivo protiv hepatitisa b koje tada nije bilo po kalendaru pa smo i cjepivo protiv kozica platili jer je kći ušla u tinejdžerske godine kada obolijevanje vuče razne komplikacije.
    I na kraju cijepljenje protiv hpv virusa koje je jedino cjepivo protiv raka od koje svake godine umre 100 žena u RH.
    I tko iole normalan to ne bi iskoristio?!?
    I isto kao što smatram da nije u redu kada gripozni kolega ipak dođe na posao i kašlje po svima nama pa se svi i razbolimo, nije u redu da necijepljeno dijete pohađa bilo koji kolektiv i to oslanjajući se na kolektivni imunitet, a znamo da za kolektivni imunitet treba procijepljenost biti 95%


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  29. #929
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj maminja prvotno napisa Vidi poruku
    Ja nisam antivaxer nego sam za slobodu izbora, tko zeli neka se cijepi, ali ne zelim da mene netko prisiljava i ugrozava moje ljudsko pravo da odlucujem sto ce se injektirati u moje tijelo.
    Konkretno naša te (iznimno cijenjena) pedijatrica ne bi tužila, ali te ne bi ni primila.

    Nama je preporučila navrijeme cijepljenje protiv pneumokoka. To se pokazalo odličnim. Isto tako dok nam je dijete koje nije dojeno bilo jako malo, preporučila nam je da se mi cijepimo protiv gripe da mu ne prenesemo gripu. Obavijestila sam i bližu rodbinu za tu preporuku i oni koji i danas najviše vole moje dijete su se cijepili, iako se inače ne cijepe. Ostali su odabrali da se ne smiju približavati u vrijeme gripe.

  30. #930
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Sad tek vidim da mi je u proslom postu ostao citiran dio koji nema veze s odgovorom, jer sam se zapravo suzdrzala komentara.

    Cula sam toga i uzivo. Ne znam pristojno odgovoriti pa bolje da i dalje ne odgovaram.

  31. #931
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Konkretno naša te (iznimno cijenjena) pedijatrica ne bi tužila, ali te ne bi ni primila.

    Nama je preporučila navrijeme cijepljenje protiv pneumokoka. To se pokazalo odličnim. Isto tako dok nam je dijete koje nije dojeno bilo jako malo, preporučila nam je da se mi cijepimo protiv gripe da mu ne prenesemo gripu. Obavijestila sam i bližu rodbinu za tu preporuku i oni koji i danas najviše vole moje dijete su se cijepili, iako se inače ne cijepe. Ostali su odabrali da se ne smiju približavati u vrijeme gripe.
    Ja se samo sjećam sa kojom sam strepnjom prošle godine išla na more. Moje dijete po kalendaru cijepljenja još nije bilo cjepljeno protiv ospica, a išli smo u okruženje gdje dolaze i obitelji iz zemlje gdje je baš bila epidemija istih.
    Srećom nitko ih nije donio.

  32. #932

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    15

    Početno

    Ja ne bih raspravljala o opravdanosti ili neopravdanosti cijepljenja nego me zanimaju prakticne i pravne stvari. Opet ponavljam: pronalazak pedijatra, placanje eventualne kazne, hendlanje sa socijalnim sluzbama i drzavom, upis u jaslice/vrtic/skolu...itd.

    Poslano sa mog EML-L29 koristeći Tapatalk

  33. #933
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj maminja prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne bih raspravljala o opravdanosti ili neopravdanosti cijepljenja nego me zanimaju prakticne i pravne stvari. Opet ponavljam: pronalazak pedijatra, placanje eventualne kazne, hendlanje sa socijalnim sluzbama i drzavom, upis u jaslice/vrtic/skolu...itd.

    Poslano sa mog EML-L29 koristeći Tapatalk
    Onda ces tesko u ovom trenutku naci na forumu nekog sa iskustvom. Ne znam nikoga tko je na forumu , a apsolutno je protiv svake imunizacije i da trenutno trazi pedijatra.

  34. #934
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Da, antiwaxeri više nisu u modi, pa ni na Rodi. Sry, zakasnila si jedno 10+ godina...
    Posljednje uređivanje od Argente : 20.04.2019. at 21:15

  35. #935
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Antivakserski tutoriali su navodno banani s vecine siteova tako da ces u nekom trenu morati s nekim razgovarati o tome, praksa sustava ce te s tim suociti

  36. #936
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj maminja prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne bih raspravljala o opravdanosti ili neopravdanosti cijepljenja nego me zanimaju prakticne i pravne stvari. Opet ponavljam: pronalazak pedijatra, placanje eventualne kazne, hendlanje sa socijalnim sluzbama i drzavom, upis u jaslice/vrtic/skolu...itd.

    Poslano sa mog EML-L29 koristeći Tapatalk
    Ja se još nadam da ovo nije ozbiljno napisano, nego kao provokacija. Inače mi zvuči zbilja za socijalnu službu. Ako je ozbiljno, onda mi je skoro drago da nema mjesta u vrtićima pa otpadaju neopravdano necijepljena djeca. Nadam se da je sustav krut u tome i da nema velikih rupa kako izigrati svu našu djecu.

  37. #937
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ja se još nadam da ovo nije ozbiljno napisano, nego kao provokacija. Inače mi zvuči zbilja za socijalnu službu. Ako je ozbiljno, onda mi je skoro drago da nema mjesta u vrtićima pa otpadaju neopravdano necijepljena djeca. Nadam se da je sustav krut u tome i da nema velikih rupa kako izigrati svu našu djecu.
    Ma ne, vjerojatno je žena isprepadana raznim strahovima da cjepivo izaziva autizam i ne znam ni ja kakvim čudesima.... Treba se informirati, objektivno i kako treba. Možda je malo i zakasnila (to se obično radi prije rodilišta) ali dobro, nadam se da će uspjeti prikupiti sve informacije koje treba i donijeti odluku u skladu s tim. Inače, može se s pedijatrom dogovoriti odgoda ako je dijete boležljivo - ali u protivnom postoji regulativa.

  38. #938
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Ja iz tog posta ne vidim volju da se informira kako zastititi svoju djecu, a i našu od njezine. Sloboda izbora je tu jako drska, ako svojom odlukom ugrozava zdravlje i tudje djece. Da sad ne ponavljamo ispocetka da je procijepljenost bitna za kolektivnu zastitu, a ne antivakserski argumenti o slobodi izbora da se moje dijete cijepi pa ga njezino kao ne ugrozava, a njezino je sigurno jer je vecina cijepljena.

  39. #939
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ja iz tog posta ne vidim volju da se informira kako zastititi svoju djecu, a i našu od njezine. Sloboda izbora je tu jako drska, ako svojom odlukom ugrozava zdravlje i tudje djece. Da sad ne ponavljamo ispocetka da je procijepljenost bitna za kolektivnu zastitu, a ne antivakserski argumenti o slobodi izbora da se moje dijete cijepi pa ga njezino kao ne ugrozava, a njezino je sigurno jer je vecina cijepljena.
    Ma istina, ali opet - bez potvrde o cijepljenju neće moći upisati dijete u vrtić ni u školu. Nema tu baš tak puno slobode. Ima malo fleksibilnosti i to je sve. Do škole obično većina roditelja uspije skupiti informacije. S druge strane - procijepljenost jest bitna, ali ima slučajeva u kojima djecu koja nisu cijepljena štiti imunitet ostalih (moj mlađi je bio takav) pa treba imati određenu razinu razumijevanja. Naravno, s mjerom, jer kad bi svi tako razmišljali - ode i kolektivni imunitet nizbrdo. Nadam se da će maminja naći pedijatra s kojim će biti zadovoljna i koji će joj sve lijepo argumentirano objasniti.

  40. #940
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Peterlin, osnovna skola je obavezna, moraju upisati dijete
    a tvoje dijete je primjer zasto je kolektivni imunitet bitan i spada u onu skupinu koju su necjepise ugrozavali
    i ja sam kao i Cathy prosle godine strepila kad je pocela epidemija ospica, jer najmladja jos nije bila cijepljena po kalendaru
    i moram se sloziti s Jelenom, ne vidim ni ja nikakvu volju o dodatnom informirani

  41. #941
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj Ginger prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, osnovna skola je obavezna, moraju upisati dijete
    a tvoje dijete je primjer zasto je kolektivni imunitet bitan i spada u onu skupinu koju su necjepise ugrozavali
    i ja sam kao i Cathy prosle godine strepila kad je pocela epidemija ospica, jer najmladja jos nije bila cijepljena po kalendaru
    i moram se sloziti s Jelenom, ne vidim ni ja nikakvu volju o dodatnom informirani
    Znam da moraju, ali onda imaju okapancije sa stručnom službom škole i czss ako dijete nije primilo sva cjepiva odlukom roditelja - bez brige, vode oni računa o tome.

  42. #942

  43. #943
    Nikolaa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2017
    Postovi
    42

    Početno

    Citiraj maminja prvotno napisa Vidi poruku
    Samo ne zelim pritisak od strane pedijatra niti prijave socijalnim sluzbama.
    Dakle, zelim pedijatra koji ce lijeciti moje necijepljeno dijete i nece me forsirati niti emocionalno ucjenjivati.
    Maminja, za to jednostavno odi kod privatnika.
    Važno je samo da nikad ne odeš kod državnog pedijatra, jer sve dok ne odeš, za HZZO-ov sustav tvoje dijete "ne postoji" i nikad te neće pitati ni za što.
    Mi smo dugo išli samo kod privatnika, i sve je išlo glatko, bez gnjavaže i bez ikakvog pritiska.
    Ako te zanima više detalja, pošalji svoj email. Forumske poruke ne funkcioniraju, osim za fancy članove.

    Ako ti se slučajno dijete razboli, naravno da i tome služi privatnik, a ne samo za sistematske preglede. A naročito ako si sklona potencijalne tegobe rješavati naprednijim medicinskim praksama od onih barbarsko-zapadnjačkih - praktikanti takvih struka se obično ozare kad kažeš da dijete nikad nije cijepljeno, nema ni govora da bi te netko gnjavio radi toga. Kad se naša beba prehladila, riješili smo stvar homeopatski, i došla je sebi u roku od keks.

    Što se tiče vrtića i škole - to ne znam kako bi se moglo riješiti u HR jer nikad nisam ni pokušao naći rješenje - mi smo se u međuvremenu odselili u državu u kojoj možemo un-schoolati (btw. ovdje ni cijepljenje nije obavezno i - gle čuda čudnoga - nije se dogodio nikakav pomor stanovništva ). Ali ne mogu zamisliti da bi te u nekakvom, recimo, valdorfskom vrtiću/školi gnjavili oko necijepljenja. Samo dobro pronjuškaj izvan mainstreama, i sigurno će se naći lijepo rješenje. A ako ništa drugo - pa jednostavno se preseliš tamo gdje je klima povoljnija za tvoje sklonosti - mislim, pa nije sad u toj Hrvatskoj toliko dobro da čovjek mora ostati po cijenu sistematskog filanja svojeg djeteta teškim metalima, neurotoksinima, itd.

    Evo i malo literature u vezi forumske dogme da cijepljeni ne prenose ospice:
    http://www.greenmedinfo.com/blog/mea...rchers-confirm

    http://www.greenmedinfo.com/blog/why...e-vaccinated-2

  44. #944
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    U RH se ni fakultet (konkretno medicinski) ne može upisati bez pregleda i potvrde školske liječnice ( ona je državna, nema privatnih) koja pak traži potvrdu od obiteljskog liječnika o eventualnim dijagnozama i terapiji i knjižice cijepljenja.
    Takav postupak je i pri upisu u osnovnu školu, valjda i vrtić.
    Tako da bi najbolje bilo da svi koji se ne misle držati pravila, jednostavno odsele i problem riješen.
    Vjerujem da će u državama koje su uređenije od naše spokojno živjeti i raditi što hoće (sarkazam).



    Sent from my iPhone using Tapatalk

  45. #945
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Opcija za slanje privatnih poruka se uključuje nakon nekog minimalnog broja postova, nije za fancy članove, ali nije ni odmah od prvog posta. Strpite se, pišite još malo i uključit će vam se opcija.

  46. #946

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,405

    Početno

    Citiraj Nikolaa prvotno napisa Vidi poruku
    Evo i malo literature u vezi forumske dogme da cijepljeni ne prenose ospice:
    http://www.greenmedinfo.com/blog/mea...rchers-confirm

    http://www.greenmedinfo.com/blog/why...e-vaccinated-2

    Kao prvo, sto tocno mislite kada kazete "da cijepljeni ne prenose ospice"?

    Koliko sam ja do sada shvatila to se odnosi na tvrdnju da osoba koja je upravo cijepljena moze zaraziti drugu osobu sa cijepnim sojem ospica.

    A, kopiram s jedne rasprave "ta teoretska mogućnost nije dovela niti do jednog jedinog slučaja horizontalne zaraze cijepnim sojem morbila u preko pola stoljeca primjene cjepiva protiv morbila i milijuna doza koje su davana sirom svijeta (čak i u iznimno rijetkim slučajevima dokazanog cijepnog soja u izlučevinama cijepljenih s postvakcinalnim osipom)?

    Ta teorija osipavanja virusa se naziva kolokvijalno shedding i to je doslovno teorija mjerljiva u astronomskim jedinicama. Čak i u slučaju osipanja komponente za zausnjake i rubelu šansa da vas netko zarazi cijepnim sojem je desecima puta manja no vaša šansa da osvojite EuroJackpot. Toliko su takvi slucajevi rijetki da redovno završe kao case-study reports publicirano u stručnoj literaturi."

    Tu je i jedna studija koja o tome govori:
    A systematic review of human-to-human transmission of measles vaccine virus.

    To sto ste vi linkali s time nema nikakve veze i govori o necem sasvim drugom i ocito da po obicaju netko tko pojma nema iskrivljuje i tumaci stvari kako mu drago.




  47. #947
    In love avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,482

    Početno

    Nikola, da, u “razvijenim” zemljama cijepljenje nije obavezno ali je procijepljenost svejedno jako visoka jer su valjda i ljudi “razvijeniji” pa razume da je cijepljenje jako bitno.

  48. #948

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    15

    Početno

    Citiraj Nikolaa prvotno napisa Vidi poruku
    Maminja, za to jednostavno odi kod privatnika.
    Važno je samo da nikad ne odeš kod državnog pedijatra, jer sve dok ne odeš, za HZZO-ov sustav tvoje dijete "ne postoji" i nikad te neće pitati ni za što.
    Mi smo dugo išli samo kod privatnika, i sve je išlo glatko, bez gnjavaže i bez ikakvog pritiska.
    Ako te zanima više detalja, pošalji svoj email. Forumske poruke ne funkcioniraju, osim za fancy članove.

    Ako ti se slučajno dijete razboli, naravno da i tome služi privatnik, a ne samo za sistematske preglede. A naročito ako si sklona potencijalne tegobe rješavati naprednijim medicinskim praksama od onih barbarsko-zapadnjačkih - praktikanti takvih struka se obično ozare kad kažeš da dijete nikad nije cijepljeno, nema ni govora da bi te netko gnjavio radi toga. Kad se naša beba prehladila, riješili smo stvar homeopatski, i došla je sebi u roku od keks.

    Što se tiče vrtića i škole - to ne znam kako bi se moglo riješiti u HR jer nikad nisam ni pokušao naći rješenje - mi smo se u međuvremenu odselili u državu u kojoj možemo un-schoolati (btw. ovdje ni cijepljenje nije obavezno i - gle čuda čudnoga - nije se dogodio nikakav pomor stanovništva ). Ali ne mogu zamisliti da bi te u nekakvom, recimo, valdorfskom vrtiću/školi gnjavili oko necijepljenja. Samo dobro pronjuškaj izvan mainstreama, i sigurno će se naći lijepo rješenje. A ako ništa drugo - pa jednostavno se preseliš tamo gdje je klima povoljnija za tvoje sklonosti - mislim, pa nije sad u toj Hrvatskoj toliko dobro da čovjek mora ostati po cijenu sistematskog filanja svojeg djeteta teškim metalima, neurotoksinima, itd.

    Evo i malo literature u vezi forumske dogme da cijepljeni ne prenose ospice:
    http://www.greenmedinfo.com/blog/mea...rchers-confirm

    http://www.greenmedinfo.com/blog/why...e-vaccinated-2
    Nikolaa, puno hvala na odgovoru. Privatni pedijatar je svakako opcija, al u slučaju da će se morati više pregleda obavljati ipak bih htjela i socijalnog jer nemam bas toliko para da malog za sve vodim privatno. Evo, zovem privatnog neuropedijatra, kompletna obrada kosta 1050 kn, pregled kukova 400 kn! A ja sam ipak prosječan građanin što se tiče platežne mogućnosti.
    S ostalim forumašima ne bih raspravljala o korisnosti/štetnosti cijepljenja jer sam se već potrošila na drugim forumima oko te teme i stvarno više nemam snage. Ja nisam antivaxer, neka se cijepi tko god želi, ja stvarno nemam ništa protiv. To sam sve već rekla pa da se ne ponavljam. Međutim, moje osnovno ljudsko pravo je da odlučim što će se ubrizgati u moje tijelo i smatram da me nitko ni na što ne smije prisiljavati. Isto vrijedi i za dijete kojem sam roditelj i zakonski skrbnik. Također, svim zagovornicima cijepljenja bih preporučila da malo sami istraže tematiku, da slijepo ne vjeruju niti medicinskom establišmentu (čitaj: farmaceutskim firmama) niti osobama poput mene. Ukoliko znate engleski pročitajte znanstvene radove ZA i PROTIV pa procijenite sami.
    Znači, teoretski sve preglede mogu obaviti kod privatnika, to se priznaje u sustavu? Dakle, nije da moram biti prijavljena kod nekog socijalnog? Da li je taj privatnik dužan prijaviti me socijalnim službama? Našli smo socijalnog pedijatra prema mjestu stanovanja, imamo prvi pregled uskoro pa čisto da znam ako mi bude pravio probleme oko cijepljenja da se pokupim privatno.
    Što se tiče odlaska iz Hrvatske, to je za sad teoretski opcija (ne samo zbog cijepljenja, naravno), ali do moguće realizacije će proći dosta vremena. Bumo vidli.

    Poslano sa mog EML-L29 koristeći Tapatalk

  49. #949
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    U kakvom sustavu? Misliš da neki sustav kontrolira vodiš li ti dijete na preglede pedijatru?

  50. #950

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,405

    Početno

    Citiraj maminja prvotno napisa Vidi poruku
    Također, svim zagovornicima cijepljenja bih preporučila da malo sami istraže tematiku, da slijepo ne vjeruju niti medicinskom establišmentu (čitaj: farmaceutskim firmama) niti osobama poput mene. Ukoliko znate engleski pročitajte znanstvene radove ZA i PROTIV pa procijenite sami.
    Zasto ste toliko uvjereni da zagovrnici cijepljenja nisu i sami istrazivali i da upravo stoga sto ne vjeruju osobama poput vas, te provjeravaju i informacije koje ste vi prihvatili zdravo za gotovo, ne mogu bolje odvagati ZA i PROTIV od vas koji to ocito niste ucinili?

    Obzirom da se pozivate na znanstvene radove onda trebate znati i da je konsenzus struke i znanosti taj da dobrobiti cijepljenja daleko nadmasuje moguce nezeljene nuspojave od istog, zbog cega se uostalom i dalje cijepimo.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •