Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 191

Tema: kako popraviti kvalitetu jajašca?

  1. #51

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    4

    Početno

    Fritulice,

    Hvala na lijepim zeljama. Nisam ti odgovorila na prvo pitanje glede stimulacije:
    Posljednjih 3-4 IVF-ova sam uradila sa jako malo stimulacije (do 6 Gonala i 4-5 Menopura) jer svakako ne dobijam vise od 2 stanice (3 stanice bi bio veeeeliki uspjeh i sreca). Dr. Radoncic mi uglavnom kombinira prirodni ciklus sa jako malo stimulacije.

    Sto se tice DHEA, i to sam probala ali sam nakon koristenja od nekih 2-3 mjeseca pocela dobijati ciste (ne mora uopce znaciti da ima neke veze sa DHEA), pa sam imala anovulatorne cikluse (ispostavilo se da mi je prolaktin bio dosta povisen ali sam to sredila sa Dostinexom), pa svasta nesto, tako da nisam bila na IVF-u skoro godinu dana. Uz to su mi prije ovog posljednjeg IVF-a na punkciji nasli ciste a ne oocite iako su folikuli izgledali jako lijepo i estradiol je odgovarao dvjema jajnim stanicama. U postupku prije toga (u ozujku) sam iz potpuno prirodnog ciklusa imala 3 folikula ali su 'pobjegli' sat prije aspiracije (negdje na naplatnim kucicama dok sam putovala iz Sarajeva prema Zagrebu - to mi je palo jako tesko).
    Inace, mnogi doktori ne preporucuju DHEA i jedini clanak o tome je iz tog centra za reprodukciju kog si i ti citirala i zasnovan je na samo nekoliko slucajeva. Stvarno ne znam sta da mislim ali se bojim da nesto ne zeznem :/ .

    Sad sam narucila cajeve od one Danice Luketic iz Visnjana i nadam se CUDU VELIKOM.
    Samo se bojim menopauze.

    pusa svima vama,
    ujnatetka :/

  2. #52

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    Citiraj ujnatetka prvotno napisa
    Hvala na lijepim zeljama. Nisam ti odgovorila na prvo pitanje glede stimulacije:
    Posljednjih 3-4 IVF-ova sam uradila sa jako malo stimulacije (do 6 Gonala i 4-5 Menopura) jer svakako ne dobijam vise od 2 stanice (3 stanice bi bio veeeeliki uspjeh i sreca). Dr. Radoncic mi uglavnom kombinira prirodni ciklus sa jako malo stimulacije.
    Da kažu da je za nas poor responderice bolja blaža stimulacija bez supresije. Jeste li ikad probali s Cetrotide-om?

    Hvala što si s nama podijelila iskustvo s DHEA-om. I ja sam danas googlala o tome i našla dosta negativnih komentara po tom pitanju.



    U postupku prije toga (u ozujku) sam iz potpuno prirodnog ciklusa imala 3 folikula ali su 'pobjegli' sat prije aspiracije (negdje na naplatnim kucicama dok sam putovala iz Sarajeva prema Zagrebu - to mi je palo jako tesko).
    Baš mi je žao što su folikuli pobjegli, ali zanimljivo kako ih je bilo 3 u sasvim nestimuliranom postupku...neka tako bude češće, ma neka bude bingo!

    Znam kako je teško putovati na postupke i sve organizirati...iz mjeseca u mjesec...

  3. #53
    rikikiki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,248

    Početno

    Citiraj fritulica1 prvotno napisa
    ujnatetka, dr radončić je odličan doktor i vjerujem da će ti on donijet malog


    Lutajući po Internetu, našla sam da bi na kvalitetu i kvantitetu (kod žena s povišenim FSH-om) mogao utjecati DHEA pripravak, tj. da su postignuti odlični rezultati kod žena koje su ga koristile. Već sam jednom na forumu postavila pitanje na tu temu ali mi se nitko nije javio...pitat ću i ovdje; zna li netko nešto više o tome?

    Evo zanimljivog linka: http://humrep.oxfordjournals.org/cgi...ull/15/10/2129
    Ja sam koristila DHEA (doduše 50 mg, a ne 80) kroz dva mjeseca i za vrijeme njegova korištenja nisam dobila stanicu (bile 3 punkcije). E, sad....da li stanica nije bilo ili ih dr. nije uspio ispunktirat :? Da li stanica nije bilo zbog DHEA ili ih i inače ne bi bilo ... nemam pojma! Znam samo da više neću eksperimentirat s takvim stvarima .... uf... da mi doktor zna da gutam sve što pročitam da bi moglo pomoći....

    Ujnatetka, koliki ti je najviši FSH?

  4. #54

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    306

    Početno

    Očito su i meni našli cistu prilikom punkcije u prirodnom ciklusu jer nisam dobila jajnu stanicu a imala sam super endometrij, super veličinu folikula, super vrijednosti estradiola.


    Tako da to više ništa ne kužim. :?
    Kako se uopće može znati da li folikul ima jajnu stanicu osim nakon punkcije?
    Inače su mi svi hormoni OK.

  5. #55

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    Citiraj rikikiki prvotno napisa
    Ja sam koristila DHEA (doduše 50 mg, a ne 80) kroz dva mjeseca i za vrijeme njegova korištenja nisam dobila stanicu (bile 3 punkcije). E, sad....da li stanica nije bilo ili ih dr. nije uspio ispunktirat Da li stanica nije bilo zbog DHEA ili ih i inače ne bi bilo ... nemam pojma! Znam samo da više neću eksperimentirat s takvim stvarima .... uf... da mi doktor zna da gutam sve što pročitam da bi moglo pomoći....
    A i ja sam skoro otisla po to u ljekarnu... ali nekako sam u zadnji čas odlučila još pričekati...i sad što duže "čačkam" o tome, manje mi se sviđa. Navodno bi DHEA trebala sniziti FSH i povoljno utjecati na kvantitetu i kvalitetu j. stanica...ali evo čini se da nije baš tako...

    Citiraj didicro prvotno napisa
    Očito su i meni našli cistu prilikom punkcije u prirodnom ciklusu jer nisam dobila jajnu stanicu a imala sam super endometrij, super veličinu folikula, super vrijednosti estradiola.
    Po ovom svemu što si nabrojala, vjerovatno je j.s. pobjegla. Neće doktor napisati/ reći: "Vjerovatno mi je pobjegla j. stanica prilikom punkcije" već: Nema oocite, ili ne dobije se oocita...a to mi odmah protumačimo kao prazan folikul tj. cista...

    Ajde, neka drugi put uhvate dobitnu j. stanicu.

  6. #56

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    306

    Početno

    fritulica1 nisam baš sigurna jer sam osobno na uzv svojim očima vidjela taj folikul i odmah nakon toga smo ga punktirali.

    Jedino da nije pukao npr.prije 2 sata pa da još nije uspio nestati tj. možda folikulu treba par sati da se pretvori u žuto tijelo.

    Pojma nemam. :?

    Znam da žena nema svaki put jajnu stanicu u folikulu ali mislila sam da barem estradiol ili LH trakica pokazuje nešto više. Ali eto iz mog primjera baš ne pokazuje ništa.

  7. #57

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    306

    Početno

    Zar može jajna stanica pobjeći prilikom punkcije?
    Kaj to ovisi o spretnosti doktora?

  8. #58

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    Citiraj didicro prvotno napisa
    Zar može jajna stanica pobjeći prilikom punkcije?
    Kaj to ovisi o spretnosti doktora?
    Ja mislim da je odgovor na oba pitanja: Da.

  9. #59
    Lambi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    926

    Početno

    ujnatetka,kao prvo~~~~~~~~~~~~~~~~~ -em da ostaneš što prije trudna

    kaj se tiće prezrelih stanica,uputila pitanje drRado.,na što je on odgovorio da su prekasno punktirane,tako da postoje prezrela j.s,predložio konzultacije sa nalazima da mi može nešto više reći i pojasniti

    na otpusnom pismu piše ,oocite nedostatne kvalitete :/
    nekako mi je od ovog stim,ivf ostao gorak trag,poljuljalo povjerenje

  10. #60

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    4

    Početno

    Drage moje,

    Moj najvisi FSH (kojeg sam radila prije vise od 2 godine) je bio 25. Obzirom da moze biti samo visi a tome nema pomoci, uopce vise ni ne zelim da radim FSH i LH - uz to mi to izaziva uzasno puno stresa. Uradim samo prolaktin jer se on moze efikasno sniziti (a imala sam povisen prolaktin nekoliko puta).
    Sto se tice snizavanja FSH nekim drugim lijekovima i pripravcima, to apsolutno nema smisla. Visok FSH je samo indikator da su rezerve jajasaca pri kraju. Snizili ga ili ne, to je fakt i mi imamo onoliko jajnih stanica koliko nam ih je Bog dao na pocetku naseg zivota (muskarci su u puno boljoj poziciji (kao i uvijek) - spermatozoidi se stvaraju skoro do kraja njihovog zivota).

    Kad govorimo o punkciji koja ne rezultira pronalaskom oocite, prema onom sto sam procitala i dozivjela, to se nekad moze desiti usljed nespretnosti doktora a nekad su i folikuli prazni (sto smo starije, to se cesce desava). I nikad se to ne moze znati prije punkcije. U stvari, moglo bi se i znati ako bi se estradiol pratio vise dana uzastopce i ako laboratorija radi jako detaljne/tacne nalaze, i na kraju, ako to doktor zna dobro analizirati.

    O DHEA - imam jos uvijek jednu kutiju koju sam dobila iz SAD-a ali stvarno vise nisam sigurna da zelim eksperimentirati s tim. Kao sto sam vec rekla, pokusacu sa onim istarskim cajevima, mozda se nesto desi.
    Uz to na meni radi moja prijateljica (ona je reiki majstor ili kako se god to zove, radi homeopatiju i uvijek do sada mi je pogodila rezultat IVF-a, cak i UZV-a - kad sam imala ciste).
    Uzasnuta sam kratkim vremenskim rokom koji mi je preostao ali se borim.

    Drage 'sisters in arms', zelim svima nama tu najvecu srecu. Ponekad mi se cini da sam jedina nesretnica na svijetu kad vidim sve ove prekrasne bebe i trudnice. Posebno sam tuzna kad vidim svog najdrazeg muza kako gleda bebe i malu djecu ili kad se igra sa sestrinim djecacima. Hoce srce da mi prsne i suze odmah krenu. Onda se logiram na neki od foruma i vidim koliko nas ima. Ovaj zivot bas i nije fer ali mi se moramo boriti. Ni oni koji nam izgledaju perfektno sretni, mozda to u stvari nisu (barem ne u potpunosti).

    odoh sad raditi i pusa svima vama

    ujnatetka

  11. #61

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    7

    Početno DHEA tablete - smanjene rezerve i kvaliteta jajnih stanica

    Citiraj fritulica1 prvotno napisa
    ujnatetka, dr radončić je odličan doktor i vjerujem da će ti on donijet malog


    Lutajući po Internetu, našla sam da bi na kvalitetu i kvantitetu (kod žena s povišenim FSH-om) mogao utjecati DHEA pripravak, tj. da su postignuti odlični rezultati kod žena koje su ga koristile. Već sam jednom na forumu postavila pitanje na tu temu ali mi se nitko nije javio...pitat ću i ovdje; zna li netko nešto više o tome?

    Evo zanimljivog linka: http://humrep.oxfordjournals.org/cgi...ull/15/10/2129
    Više informacija o DHEA tabletama možete dobiti na slijedećem linku (priložen je i case study):
    http://www.centerforhumanreprod.com/...e_ovaries.html
    http://www.centerforhumanreprod.com/pdf/dheafs.pdf

    DHEA tablete su koristili kod žena koje su bile dijagnosticirane da imaju smanjene rezerve jajnih stanica, tj. kvaliteta je bila slaba. Jedna od indikacija je visok FSH. U toj klinici i u nekim drugim klinikama u Americi imaju vrlo dobre rezultate sa DHEA.
    Prvu informaciju o tim tabletama sam dobila na jednom forumu u Sloveniji od dviju žena koje su imale visok FSH i seriju neuspješnih IVFa...Obje su nakon konzultacije sa klinikom u NY i uz znanje svojih liječnika 2-4 mjeseca pile te tablete i nakon napravljenog IVFa su zatrudnjele (obje su sa DHEA imale mnogo bolji rezultat u broju i kvaliteti stanica, nego što je to bio slučaj prije).
    Iako sam prije 4 godine brzo i bez problema zatrudnjela (bez ikakvih stimulacija i tretmana), sada imam problema - naime već 2 godine pokušavam, međutim bez uspjeha. S obzirom da za svoje godine imam relativno visok FSH (37 godina, 10 FSH), doktor sumnja na smanjene rezerve jajnih stanica. Sada sam na tretmanu sa klomifenom, međutim čini se da dobro ne reagiram jer već zadnjih nekoliko puta imam samo 1 folikul na ciklus. Na jesen idem na prvi IVF i ako bude neuspješan, probat će sa DHEA tabletama. Ako neka od forumašica ima dodatne inormacije o DHEA i rezultatima, molim da mi se javi...

  12. #62
    Lambi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    926

    Početno

    chantal ,
    dali ti fsh varira u svojoj vrijednosti,spusti li se ispod 10?

  13. #63

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    306

    Početno

    chantal tvoja informacija zvuči čudesno!

  14. #64

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    7

    Početno

    Citiraj Lambi prvotno napisa
    chantal ,
    dali ti fsh varira u svojoj vrijednosti,spusti li se ispod 10?
    Da. U veljači je bio 12,6, zatim svibnja 8,9 zadnji mjesec je bio 10,3. Januara je bio oko 17.

  15. #65
    Lambi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    926

    Početno

    unutar 6 mj .,moj fsh prvo je bio 10 pa 5.4,ne znam kaj to govori :/

  16. #66

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Postovi
    7

    Početno

    Citiraj Lambi prvotno napisa
    unutar 6 mj .,moj fsh prvo je bio 10 pa 5.4,ne znam kaj to govori :/
    Ne znam točno. Čitala sam da liječnici uglavnom kao referentnu vrijednost uzimaju najvišu vijednost FSHa. Na CHR website-u sam našla tabelu sa uobičajenim FSHa vrijednostima glede na broj godina.
    http://www.centerforhumanreprod.com/pdf/fshlevels2.pdf

  17. #67
    rikikiki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,248

    Početno

    I meni su bili različiti rezultati FSH ... unutar godine dana od 27,8 do 2,02.
    Gleda se najviša vrijednost koja je zabilježena.

  18. #68

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    26

    Početno prehrana

    Zapravo iskreno nemam nekih osobnih iskustva s ovim o čemu pišem, pa sve treba uzeti s rezervom, iako ima logike. Naime, čitala sam da je izuzetno bitna prehrana. Bio je jedan znastveni članak koji sam dobila mailom i nažalost izbrisala koji je govorio o tome kako postoji analogija između izgleda hrane koju jedemo i zdravlja nekih organa. Pa je naprimjer utvrđeno kako je orah jako zdrav za mozak, rajčica i brusnica za srce, a za zdravlje jajašaca navedene su smokve!!!
    Nisam sigurna koliko je to doista tako, ali ne zvuči mi loše, pa nije zgorega probati...

  19. #69
    rikikiki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,248

    Početno

    Čula sam i ja za suhe smokve namočene u maslinovom ulju...navodno da poboljšava kvalitetu jajnih stanica .... nisam probala, ali mogla bih!
    Cure, evo vam jedan forum u kojem se puno spominje visoki VSH, DHEA i suhe smokve!
    http://www.doktor.co.yu/forum/viewtopic.php?t=15006

  20. #70

  21. #71
    rikikiki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,248

    Početno

    ovo je otišlo na krivu temu .... baš sam smotana

  22. #72

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    Citiraj rikikiki prvotno napisa
    Čula sam i ja za suhe smokve namočene u maslinovom ulju...navodno da poboljšava kvalitetu jajnih stanica .... nisam probala, ali mogla bih!
    I ja sam čula za smokve i masl. ulje. ali ta mi je kombinacija :/

    malo sam virnula na link (http://www.doktor.co.yu/forum/viewtopic.php?t=15006), i svašta novog sam saznala, super su cure.

    I moj zadnji FSH je visok (10.4). Može li njega podignuti klomifenska terapija? (meni nekako taj klomifen nikako nije sjeo, a nevjerovatno je koliko sam se depresivno osjećala dok sam ga koristila :/ )

  23. #73
    Tia avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Viškovo-Rijeka
    Postovi
    847

    Početno

    Citiraj fritulica1 prvotno napisa
    I moj zadnji FSH je visok (10.4). Može li njega podignuti klomifenska terapija? (meni nekako taj klomifen nikako nije sjeo, a nevjerovatno je koliko sam se depresivno osjećala dok sam ga koristila :/ )
    FSH može se podignti od klomifena vidi ovo

    FSH također može biti povećan zbog Decapeptyla. To se desilo meni u zadnjem IVF. 2. dc sam počela s Decapaptylom, a 3. dc vadila homone kad ono FSH 26,1. Prestravila sa se no onda sam pronašla ovo
    Initially, triptorelin causes an increase in the amount of FSH and LH released from the pituitary gland, with resulting increase in testosterone production in men, and oestrogen production in women. However, chronic administration of triptorelin desensitises the pituitary gland. This means that it produces less and less FSH and LH, ...
    izvor

  24. #74

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    158

    Početno

    Citiraj "fritulica1" ([size=1 prvotno napisa
    meni nekako taj klomifen nikako nije sjeo, a nevjerovatno je koliko sam se depresivno osjećala dok sam ga koristila :/ [/size])
    Ovo moram potvrditi. I ja se od klomifena osjećam strašno depresivno, čemer i jad, sva sreća da depresija traje svega par dana dok ga uzimam jer da je duže koknula bi ili sebe ili nekog drugog.

    Što se tiče kvalitete js, ja sam bila na tri klomifena dnevno i dobila 2 js super kvalitete, biologica ih nahvalila na sva usta. Reakcija je bila bolja nego na Menopur ili Gonal. Nažalost nisu se primili, ali u idućem ciklusu ću probat istu terapiju. Dok recimo s 1 ili dva klomifena nije bilo rezultata.
    Tako da nikad se ne zna....

  25. #75

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    Ovo moram potvrditi. I ja se od klomifena osjećam strašno depresivno, čemer i jad, sva sreća da depresija traje svega par dana dok ga uzimam jer da je duže koknula bi ili sebe ili nekog drugog.
    Znači i ti?! To je definitivno od klomifena, evo vidim i u linku što ga je stavila Tia (hvala):

    I have been experiencing side effects. I have hot flashes and bad mood changes, and I find it difficult to sleep.
    .

    Zubice, kod tebe su znači j. stanice kvalitetnije nakon klomifenske stimulacije? Ja nisam baš primijetila neki pomak... kod mene uvijek po jedna stanica (s klomifenom ili bez njega), a embrio dogura do 6 stanica...nikad dalje...

    Znači, klomifen, osim što bi trebao djelovati na količinu j. stanica, djeluje i na kvalitetu?

    Što se tiče stimulacije (gonali, klomifeni...), zna li netko koliko vremena je potrebno da se izluče iz tijela?

  26. #76

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    Što se tiče stimulacije (gonali, klomifeni...), zna li netko koliko vremena je potrebno da se izluče iz tijela?
    Evo našla sam odgovor u jednom topicu. Pisala je ina33:

    BTW, treba stvarno hormone vaditi kad imaš jedno barem 3 ciklusa mira od stimuliranja, tad je rel. reprezentativno, a ako se radi o vel. stimulaciji onda bih rekla i više - tipa 5 mjeseci.

  27. #77

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    158

    Početno

    Kad sam pila dva klomifena dnevno imala sam jedan folikul i stanicu ne baš dobre kvalitete. Ali s tri imala sam 4-5 folikula i js super kvalitete. A bila sam jako skeptična :/
    Možda je to samo slučajno, ali eto neki pomak ipak je pa ću u idućem postupku svakako probati istu terapiju.

    Da barem nema tih nuspojava, pila sam 3 odjednom, navečer, svaku noć bi ružno sanjala, a po danu se osjećala fuj i bljak.
    Ipak lakše to nego pikat se.

  28. #78

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    158

    Početno

    e da, i ciklus nakon uzimanja klomifena vadila sam hormone štitnjaće i TSH mi je bio povišen. Gornja granica je bila 4,95, a meni je bio 5,50. Tako nešto. Nije reprezentativno jer nisam imala dužu pauzu.

  29. #79

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    Citiraj zubica prvotno napisa
    e da, i ciklus nakon uzimanja klomifena vadila sam hormone štitnjaće i TSH mi je bio povišen. Gornja granica je bila 4,95, a meni je bio 5,50. Tako nešto. Nije reprezentativno jer nisam imala dužu pauzu.
    Svejedno ti provjeri TSH uoči novog pokušaja jer bi za ostvarenje uspješne trudnoće on trebao biti max 2.

  30. #80
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    Antioksidanse kojeg proizvođača bi preporučili?
    Ima li neki da ih ima više u jednoj tabletici. Nastojim biti praktična.
    I to sa smokvama: ne postoji nikakva druga procedura osim staviti smokve u masl. ulje 40 dana :? :?

  31. #81

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    berlin, kazu da su Symbion antioksidansi(A,C,E + selen) dobri.
    Ja sam trenutno na Centrum multivitaminima.

    sa smokvama u ulju nemam iskustvo.

  32. #82

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    119

    Početno

    probaj ovdje vidjeti ...

    www.thefertilesoul.com

    ja sam veliki fan kineske medicine jer je meni pomogla (a dijagnoza je bila jako, jako losa, imam male zalihe jajasca i nisam bas reagirala na stimulaciju), tako da to uzmi sa zrnom soli.

    sretno !

  33. #83
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    Ja sam moju smokvicu - za početak samo jednu, doduše malo veću, potopila u maslinovo ulje i već me hvata jeza od tog okusa.
    Ostalih otprilike pola kila je u tegli i sada će čekati 40 dana.
    Eto da i to probam.

  34. #84
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Cure, a kako dr. može zaključiti da imam malu rezervu jajnih stanica, ako mi je FSH o.k. (5,8 je, a gornja je granica 12 ili tu negdje)? Naime, to mi je MPO-ovac rekao kad me je pogledao na UZ 4. dan ciklusa. Sad krećem u stimulirani s 30 gonala i on prognozira da ću dobiti oko 4, 5 stanica, ne više :?
    Inače, mama mi je ciklus izgubila već u 42., bojim se da je to nasljedno i da se i meni bliži menopauza.

  35. #85
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    I da, Dalmatinka sam i obožavam smokve i maslinovo ulje, ali samu kombinaciju :/ nisam se usudila probati.

  36. #86
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    Na prvo pitanje ti nemam odgovor, a što se tiče drugog mogu ti reći da je iznenađujuće podnošljivo.

    Je li netko zna kakav je utjecaj L-arginina na žene? Jako me zanima.

  37. #87

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,585

    Početno

    vikki,
    ima tu par stvari za procjenu rezerve JS: dobar FSH je jedna od njih, kada se on gleda potrebno je vidjeti i koliki je estradiol; takodjer se ultrazvucno prebrojavaju antralni folikuli u ranoj folikularnoj fazi; koliko znam vani za procjenu ovarijske rezerve jos rade inhibin B (objasnjenje: http://www.sharedjourney.com/define/day3.html ) pa i AMH ( http://www.sharedjourney.com/test/amh.html )
    Inhibin B su cure isle vaditi u Beograd, za AMH nisam sigurna. (Ja znam da mi FSH i broj antralnih folikula ukazuju da su rezerve JS smanjene, sto s obzirom na moje god. nije nista neobicno, pa onda nisam isla na daljnju provjeru svih detalja)

    Za FSH se onako odokativo gleda da je skoro do 10 OK, od 10-12 je jos OK, no krece prema voznji na rezervi; 12-15 voznja na rezervi; 15-20 jos manja rezerva.

    berlin,
    o primjeni L-arginina za zene sam negdje vec pisala - koliko se sjecam trebao bi uticati na povecanje cirkulacije kroz jajnike, maternicu...a dobra cirkulacija je bitna za proizvodnju dobrih JS i endometrij


  38. #88
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj vikki prvotno napisa
    Cure, a kako dr. može zaključiti da imam malu rezervu jajnih stanica, ako mi je FSH o.k. (5,8 je, a gornja je granica 12 ili tu negdje)? Naime, to mi je MPO-ovac rekao kad me je pogledao na UZ 4. dan ciklusa. Sad krećem u stimulirani s 30 gonala i on prognozira da ću dobiti oko 4, 5 stanica, ne više :?
    Inače, mama mi je ciklus izgubila već u 42., bojim se da je to nasljedno i da se i meni bliži menopauza.
    Nije ti 4-5 malo za tvoje godine, to je čisto pristojno . Od toga bi ti mogla bit tri embrija, vjerojatno će ti vratit sva tri jer ženama u većim godinama na VV-u vraćaju tri u nadi da će se koji primit (ne ciljaju trojke). Vjerojatno je brojao antralne folikule plus uzeo u obzir godine, ne znam jesi li mu rekla to za mamu. Sretno!

  39. #89
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    A najvjerojatnije je šacao na temelju svog iskustva kako reagiraju žene u tim godinama, onako kako sam ja skužila čisto laički iz sudjelovanja u postupcima, a možeš onda mislit koliko je njegovo iskustvo veće da već šacajući može skužit - žena u tim godinama koja dobije više stanica najčešće ima ili PCOS ili ima produljene cikluse. Hoću ti reći, to ti nije loše, uopće, bit će od toga "materijala za rad". Prije sam se na to šacanje jako ljutila, a, što sam više u ovome, vidim da je to relativno lako odredit, i bez krvnih pretraga, na temelju iskustva.

  40. #90
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Da, ovu gore tvrdnnju nisam našla na internetu i nemam znanstvenih podloga - to se meni tako čini.

  41. #91
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    Draga lilium, hvala ti.
    Malo ću sada potražiti po forumu.
    Ma, jučer kada sam pitala gđu u Twin labu, ona je ostala malo začuđena kada sam rekla da je to za mene. Kao uzimaju ga muškarci koji imaju problema sa neplodnošću.

  42. #92

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    A kako se ocjenjuje kvaliteta jajne stanice? Vide li biolozi odmah po punkciji o kakvoj je stanici riječ? Ili samo po razvoju već oplođene stanice (ali u tom slučaju je i spermić zaslužan za razvoj situacije)?

    Čini mi se da je u mom slučaju i jedno i drugo fijakasto (i stanica i spermić), ali mi je zato endometrij uvijek pravi ljepotan.

  43. #93
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj fritulica1 prvotno napisa
    A kako se ocjenjuje kvaliteta jajne stanice? Vide li biolozi odmah po punkciji o kakvoj je stanici riječ? Ili samo po razvoju već oplođene stanice (ali u tom slučaju je i spermić zaslužan za razvoj situacije)?

    Čini mi se da je u mom slučaju i jedno i drugo fijakasto (i stanica i spermić), ali mi je zato endometrij uvijek pravi ljepotan.
    . Vide ti i po jednome i po drugome, tj. jedno (jajna stanica) često uvjetuje drugo. Da bi stanica bila kvalitetna mora bit i punkcija pogođena (timing). Imaš na netu slika kvalitetnih stanica ovih i onih, pa kako izgledaju embriji i sl. - to se sjećam da sam guglala u očaju kako ni u MB-u do blastociste i ko zna kakve su to meni stanice. Sjećam se da sam guglala ključnu riječ "blastocyst picture". Evo tog linka, ako čitaš eng:

    Slike ljudskih jajašaca - kvalitetni vs. nekvalitetni:

    kvalitetni vs. nekvalitetni:

    http://www.advancedfertility.com/egg1.htm

    Nezrele stanice:

    http://www.advancedfertility.com/egg2.htm

    Abnormalne:

    http://www.advancedfertility.com/egg3.htm

    Čudne:

    http://www.advancedfertility.com/egg4.htm

    Kako izgleda stanica po punkciji - prije ispiranja:

    http://www.advancedfertility.com/egg5.htm

    To je cijela neka nauka - te neki kumulusi te ovo te ono - u svakom slučaju, imaju parametre za ocjenu.

    Slike embrija - blastociste.

    http://www.advancedfertility.com/blastocystimages.htm

  44. #94
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Na prvome linku imaš jedan "good looking egg", a obrazlaže se zašto je neki dobar, zašto nije dobar - znači, vide po punkciji tj. ispiranju, a onda takvi lošiji generirraju i lošije embrije. Ali, opet ti je to sve onako... nije crno-bijelo, iako na fotkama je. Sjećam se da sam ja toliko buljila u taj good loking egg i zašto ne mogu takvo jedno ja producirat da, kad sam izašla s posla, a na nebu pun mjesec, pomislila sam - eto, ovo je good looking egg, a ne biće ti moji od 38 godina. Eto, nadam se da sam te malo utješila i nasmijala, ja sam buljila nad ovim slikama pitajući se ajme da mi je vidit sliku moga...

  45. #95
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    lilium, ina
    Nažalost, čini se da je Luči ipak u pravu. Iako je moj FSH relativno nizak (5,8), čini se da je rezerva jajnih stanica zaista mala. Od jučer primam 4 gonala - jutros samo jedan folikul na lijevom jajniku, desni ništa. Uh, "malo" sam razočarana jer će mi ovo biti jedini od države poklonjeni stimulirani. Ne znam da li se to promijeniti još.
    Eto, malo sam se požalila
    Cure, txs

  46. #96
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj vikki prvotno napisa
    lilium, ina
    Nažalost, čini se da je Luči ipak u pravu. Iako je moj FSH relativno nizak (5,8), čini se da je rezerva jajnih stanica zaista mala. Od jučer primam 4 gonala - jutros samo jedan folikul na lijevom jajniku, desni ništa. Uh, "malo" sam razočarana jer će mi ovo biti jedini od države poklonjeni stimulirani. Ne znam da li se to promijeniti još.
    Eto, malo sam se požalila
    Cure, txs
    Može se promijeniti, naravno. Sretno!

  47. #97

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    ina33, hvala ti na linkovima, fenomenalni su.
    I prosvijetlila si me, stvarno mi je ta kvaliteta jajne stanice bila misterij.
    Znači biolozi nakon punkcije vide njen oblik (izgled) pa odmah znaju o kakvoj se stanici radi...
    Nekoliko puta sam odlučila poslije punkcije priupitati biologa o kvaliteti te ulovljene stanice ali uvijek bih to zaboravila, a i nisam bila potpuno sigurna može li se procjenjivati kvaliteta odmah po punkciji...
    sad i ja stalno piljim u good looking egg i pitam se hoću li ga ikad ja snijeti...

    vikki, sretno!

  48. #98
    hanumica fata avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Berlin
    Postovi
    389

    Početno

    drage cure, je li neka od vas uzimala DHEA i kakva su vam iskustva i misljenja?

    vidim da se koristi dosta u USA, vec su dobro razradili i protokole i kako vidim vrte se uglavnom oko vrijednosti 75-100mg na dan (uglavnom 3Xdnevno) kroz interval od minimalno 3-4 mjeseca prije nego se ide u stimulaciju i vide bilo kakvi efekti na IVF-u.

    onih nekoliko solidnijih publikacija na tu temu su obecavajuce (premda su neke samo case studies) i pokazuju ne samo bolju kvalitetu JC kod aging ovaries, nego i bolje embrione i stopu implantacije.

    pokusava li neko i sta vam kazu doktori oko toga?
    takodje se pitam treba li prestati uzimati za vrijeme stimulacije?

  49. #99
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj hanumica fata prvotno napisa
    drage cure, je li neka od vas uzimala DHEA i kakva su vam iskustva i misljenja?

    vidim da se koristi dosta u USA, vec su dobro razradili i protokole i kako vidim vrte se uglavnom oko vrijednosti 75-100mg na dan (uglavnom 3Xdnevno) kroz interval od minimalno 3-4 mjeseca prije nego se ide u stimulaciju i vide bilo kakvi efekti na IVF-u.

    onih nekoliko solidnijih publikacija na tu temu su obecavajuce (premda su neke samo case studies) i pokazuju ne samo bolju kvalitetu JC kod aging ovaries, nego i bolje embrione i stopu implantacije.

    pokusava li neko i sta vam kazu doktori oko toga?
    takodje se pitam treba li prestati uzimati za vrijeme stimulacije?
    Rikikiki je nešto pisala oko tih protokola s DHEA, možda je razgovarala s jednim našim MPO-ovcem o tome, ali da se to standardno koristi u RH, daleko od toga, a ni u MB-u nešto ne preporučaju bez obzira ako im se obrati starija žena, s rubnim FSH-om, koliko sam informirana. Ti američki protoli se malo teže probijaju do Europe (em oni vezano za teorije oko NK stanica od dr. Beera), em te novitade sa serotoninom tijekom IVF-a, DHEA itd. Sigurno će i pino nešto kompetentno moći reći na tu temu.

  50. #100

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    Rikikiki nije nesto bila zadovoljna DHEA-om, vise se sad ne sjecam zbog cega, a nemam vremena guglati.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •