Pokazuje rezultate 1 do 42 od 42

Tema: sids - u sarajevskom porodilistu

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno sids - u sarajevskom porodilistu

    Desilo se prije neki dan, novine objavljuju tek danas...
    Prva trudnoca, dugo zeljena, devet mjeseci lezanja, carski rez, rodi se velika i zdrava muska beba, mama u intenzivnoj, oni vec znaju da mama nema dovoljno mlijeka pa dohranjuju bebu. Usred noci pocinje komesanje u porodilistu, dijete nose na hitnu rehabilitaciju, ali je kasno, majci ne govore nista, ali ona zove muza jer je osjetila da nesto ne valja i da se to nesto odnosi bas na njenu bebu.
    Roditeljima kazu; sin vam je umro od sids-a (roditelji btw nemaju pojma sta je to - mogli su im reci i od raka prostate).
    Sutradan policajka, koja je u porodilistu cuvala neku zenu, zove roditelje i kaze da je vidjela bebu tu noc, okrenutu na trbuh, pozvala osoblje koje je utvrdilo da se beba ugusila, pitala da li da zove policiju, ali su joj ljekari rekli da ne treba. Policiju su pozvali tek nakon sto je otac ili neko od rodbine poceo praviti haos u porodilistu.
    Uradjena je obduklcija, nalazi se cekaju.
    Niko vjerovatno, kao ni do sada nece odgovarati.
    Kako se moze novorodjence samo okrenuti na trbuh???? Kako oni odmah nakon poroda znaju da beba treba dohranu????

    Sokirana sam potpuno.


    I ja trebam tamo ici da se porodim za koji mjesec???????

  2. #2

    Datum pristupanja
    May 2004
    Postovi
    50

    Početno


  3. #3

    Početno Re: sids - u sarajevskom porodilistu

    Citiraj ninet prvotno napisa
    Kako se moze novorodjence samo okrenuti na trbuh???? Kako oni odmah nakon poroda znaju da beba treba dohranu????
    Ne može, i ne znaju, al se prave pametni...

    Ajme kako mi je žao...Jadna beba, jadni roditelji...

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno

    Grozna prica. Ali ovako - ako je beba rodjena u Kosevu, cisto sumnjam da se mogla sama okrenuti na trbuh, jer oni tamo jos uvijek motaju bebu od glave do pete u onu pelenu. Beba nema slobodne ni ruke ni noge da bi se mogla okrenuti. Drugo, porodiliste na Kosevu je baby-friendly i nemaju adaptirana mlijeka ni bocice, vec bebe koje placu sopaju glukozom na spricu. To su uradili mom bebacu. A da je Kosevo grozno jeste i ja ga vise ocima svojim ne zelim vidjeti. Iducu bebu radjam u Vojnoj bolnici. Jos se uvijek kajem sto sam dala da me nagovore na Kosevo. Jako mi je zao i bebe i roditelja.

  5. #5
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Majo, da je beba rođena bilo gdje, sa ne znam kako slobodnim rukama... nema šanse da se mogla sam okrenuti.
    Čisti javašluk i greška sestara!
    Ovo je strašno da strašnije ne može biti. A krivac ima ime i prezime!

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno

    Ma da, to sam i htjela reci - nema sanse da se beba mogla sama okrenuti. Kad sam bila u porodilistu, smjestili su me iz intenzivne u "box" koji je bio preko puta sobe sa bebama. Tu su bile smjestene bebe, dok ih ne "podijele" mamama. Tu su bebe presvlacili i sve ostalo. Jednu noc iza ponoci, Dzan je jako plakao jer ja nisam imala pojma o dojenju i nije dobivao mlijeko - sestra je dosla sva onako rascupana i trgnuta iz slatkog sna i pocela se derati na mene kao sta mu vise radis i iscupala ga doslovno iz mojih ruku i odnijela u taj box, uspricala mu glukozu, malo ga ljuljala i vratila mi ga kad je zaspao. Ja sam bila toliko izgubljena da nisam znala sta da kazem, a kamoli da reagujem na to sve sto je uradila. Zato kazem - Kosevo me vise nikad vidjeti nece!
    A BTW, u kojim novinama je bio taj clanak - nisam vidjela u Avazu?

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Clanak ces naci u crnoj hronici Oslobodjenja...

    I Kosevo i Drzavna su baby friendly, samo kad dodje kakva komisija,donator ili treba otici na kakav seminar...
    U Kosevu bebe koje nisu sa majkama hrane na sondu. (bar je tako bilo)
    Ne mogu zamisliti da je neko postavio novorodjence na trbuh - do duse u onim povojima je valjda tesko razaznati sta je stomak, sta su ledja.

    Da li se beba mogla ugusiti jer su je odmah nakon hranjenja "oteli" od majke i polegli, bez da je podrignuo (bljucnuo visak....)?
    I taj "sids" - pa to je cisti nemar! Valjda roditelji nisu adekvatno "podmazali" osoblje.

    Grozno. Jadno malo bice.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sverige-Sarajevo
    Postovi
    251

    Početno

    Jaooooo, jadni roditelji, uzas

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno

    Nisam vidjela clanak... Ne znam fakat kako im se to moglo desiti, jer ja kad sam bila u porodilistu, svi su insistirali na tome da beba spava na boku. Ne na ledjima, ne na trbuhu, ves samo na boku. Cak su mi davali srolane pelene, da mu stavim iza ledja i ispod trbuka, kako bi bio "ucvrscen" u tom polozaju. evo par slikica iz porodilista...





  10. #10
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    C, nema slicica

    Uzgred, SIDS se povezuje (između ostaloga) sa cijepljenjem. Evo i linka: http://www.mercola.com/2000/nov/19/vaccine_sids.htm
    Sve bebe se rutinski cijepe u bolnici. Vrlo je upitno koliko to ima smisla obzirom na nerazvijeni imunitet.
    Što se ležanja potrbuške tiče, ne baš tako davno SVE bebe su postavljane tako, mislim upravo kako bi se spriječilo gušenje :?

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Hm, imunizacija...nisam o tome ni mislila, a moguce je. Valjda ce obdukcija pokazati. Najgore mi je sto se ovakav slucaj objavi, napisu se dva tri clanka i onda padne u zaborav, sad sam sigurna da o daljem toku istrage necemo ni saznati...Citala sam o djevojcici sa rupom na kosti lobanje u HR...zna li se sta je uzrok, da li je iko napisao nesto o tome nakon sto je senzacija splasnula?

    Takodjer me hvata paranoja u vezi s tim obdukcijskim nalazom; po principu "kolege smo jel'te"...


    Uhhh.Bas me drzi nekakva jeza i zalost od jucer.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    101

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Sve bebe se rutinski cijepe u bolnici. Vrlo je upitno koliko to ima smisla obzirom na nerazvijeni imunitet.
    Što se ležanja potrbuške tiče, ne baš tako davno SVE bebe su postavljane tako, mislim upravo kako bi se spriječilo gušenje :?
    Vakcinacija se obavlja upravo zbog nerazvijenog imuniteta, u cilju da pretstavlja zastitu do momenta kad beba sama pocne razvijati sopstveni imunitet.

    SIDS je najcesci u beba koje su spavaju potrbuske...

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno

    Ne vjerujem da je zbog vakcinacije, jer bebe na Kosevu primaju BCG tek par minuta prije izlaska iz porodilista. Na dan izlaska se uzima krv iz pete radi mjerenja nivoa bilirubina, pa se onda pristupa BCG-iranju. Dakle, u ovom slucaju tesko da je to razlog, ali valjda ce se saznati na kraju. U Vojnoj bolnici (iliti sad Opcoj) bebe ne primaju BCG u rodilistu, vec se nakon 5 ili 8 dana nose na Kosevo da prime BCG.
    Slike iz porodilista su na http://public.fotki.com/mayah79/dzanko-bananko/, to je moj sinko, a stavila sam slike samo da se vidi kako iz zamotavaju i da ja je prakticno nemoguce da se beba sama obrene na trbuh.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno

    Ja sam takodjer dosta citala o SIDS-u upravo iz razloga spavanja na trbuhu. Moj sin i dan danas spava na trbuhu i nikako drugacije. Kao sto se vidi na slikama, beba od 3 dana ne spava. I nije nikako spavao do svog sestog dana zivota. Tad sam ga stavila na trbuh da spava. Spavao je sa nogicama skvrcenim ispod trbuha i guzom dignutom gore. Nocima nisam mogla spavati jer sam se brinula da mi se dijete ne ugusi, ali srecom eto nije. Mislim da uzroci SIDS-a nisu jos uvijek dovoljno istrazeni.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    101

    Početno

    Prica je inace, stravicna... zao mi je tog malog bica, mogu misliti kako se osecaju njegovi roditelji bebica se verovatno ugusila jer je bila postavljena na trbuh i naravno da se nije mogla sama ''okrenuti'' u taj polozaj. Ne verujem da se radi o SIDS-u, jer mislim da se taj sindrom javlja u nesto starijih beba... :/ nadam se da ce pronaci razlog te tragedije i da ce pronaci krivca

    Mayah79, ja sam isto bila beba koja je iskljucivo spavala na trbuhu... ma koliko me puta drugacije postave, uvek sam se vracala na trbuh i dan danas tako spavam Medjutim, procitala sam da nije sustina u spavanju potrbuske, nego se okrivljuju i gasovi i isparenja iz decjeg duseka, koje dete, kad lezi potrbuske udise u vecem procentu. Svakako da SIDS nije do kraja ispitan... :/

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno

    Sjetih se jos jednog momenta iz porodilista... Mali je plakao i plakao i sestra je dosla i stavila ga da u cosak kreveta da "stoji". Na slikama se vidi taj "krevet" ilikakoseveczove, i ona je njega uzela i postavila u cosak i on se na par minuta smirio. Meni je to bilo uzasno vidjeti, pa sam ga uzela u ruke.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    886

    Početno

    Offtopic, mišić ti je presladak....

  18. #18

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Uzas, odoh sad pogledat u Oslobodjenju
    I ja ne vjerujem da je rijec o sidsu. Mada, koce mu ga znat....

    I ovdje ( u Austriji) bebe okrecu na stomak, ali ih nedgledaju. Mada je ovdje sve to super uredjeno, mada se meni nije svidjelo sto su Editu okrenuli na ledja. Cak sam to i rekla sestrici, a ona me cudno pogledala i rekla da ne brinem jer je oni nadziru. Ipak, cetiri sestrice i 30-40 beba. Ne znam koliko mogu nadzirat. A stavljaju ih potrbuske zbog grceva.
    S druge strane, mislim da se beba ne moze ugusiti ako spava potrbuske. znam mnosto djece koja su od rodjenja tako spavala.
    Mayo, ja sam razmisljala da li Editu da rodim u Sarajevu ili Austriji. Srecom razum je prevladao, mada mi je zao svih ti zena koje se tamo namuce. Uskoro mi se najbolja prijateljica poradja, pa vec strepim (za nju i sve ostale zene)...

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno

    Snorki, ako ti je zao prijateljice, lijepo joj savjetuj da ide obavezno u Vojnu (Opcu) bolnicu. I ako nadjes clanak, daj link. Ja sam danas trazila u arhivi ali nisam nasla...
    I jos nesto u prilog Opcoj bolnici - beba je odmah sa mamom i nakon carskog reza. Ja sam bila :shock: kad sam to cula iz prve ruke, jer sam ja na Kosevu dobila bebana tek treci dan i to na bukvalno dvije minute. Tek smo cetvrti dan bili zajedno.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    I ja sam gledala u arhivi Oslobodjenja, ali nisam nasla tekst.
    Napisat cu ti pp, kad stignem. Trenutno mi je dijete budno

  21. #21

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    ima tekst na linku
    www.Jutarnje.ba

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sverige-Sarajevo
    Postovi
    251

    Početno

    Ne mogu da nadjem text, u kojoj je rubrici?

  23. #23

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sverige-Sarajevo
    Postovi
    251

    Početno

    Nasla sam.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    ovo je nocna mora svake trudnice i jako mi je zao majke, oca i najvise tog malog andelcica sto je odmah morao otici nazad bez da ga je mama uspila poljubiti
    ne razumijem kako s eneka bolnica moze zvati baby friendly ako na takav nacin zamotavaju bebe sta je vise nego uzas i bolno za bebu koja je mjesece provela sva skvrcena i onda je odmah tako isprave bez sanse da se ono samo namjesti.... i da.. ovo mi vise zvuci kao da je ili neciji totalni nemar ili je netko namjerno stavi bebu na stomak.
    ne mogu zamisliti da oni koji rade sa bebama ne znaju koji su sve rizici da bi djete umrlo iznenadnom dojenackom smrcu.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno

    Ma katastrofa i uzas jedan! Posebno bahato se odnose prema "sekcijama" - tako su nas zvale! Ja sam ih preklinjala da mi daju nesto protiv bolova, pa mi je na kraju MM donio tablete. Molila sam ih da mi djetetu presvuku pelenu, jer je vec 2 sata ukakan, a ona meni "vi sekcije najduze ostajete, donestite svoje pelene pa cemo ga presvuci". A da ne pricam o tome da ne dozvoljavaju da majke presvlace svoje bebe. Dalje, posteljina na kojoj sam lezala za vrijeme operacije je stajala onako krvava tri debela dana i ja sam na kraju cistacicu molila da mi je zamjeni, jer pobogu kod sestara nisam mogla doci na red. A da ne spominjem da sam ta tri dana bila sva krvava od glave do pete kao da su me iskasapili i jos se izderali na mene kad sam trazila da se operem. Ma fuj!!! Fuj, fuj, fuj!!!

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    cure zao mi je sta vammoram to reci ali pliz nosite digitalne kamere, slikavajte, snimajte sve i onda dajte u novine ili na tv jer sve dok se suti nista se nece promjeniti al da vidis kako bi bilo promjene da se ima crno na bjelo kad se izderu ili kad se tako ponasaju prema jednoj zeni koja je upravo rodila.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Ako vam dozvole da imate kameru! Ili si nemojte dozvoliti da vam netko kaže da to nije dozvoljeno!

  28. #28
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Bas jucer gledam broj poroda u Sarajevu i po prvi put sam primijetila da se na Opcoj porodilo 12 zena, a na Kosevu samo 7...

    pitanje je dana kad ce Opca preuzeti sve porode u gradu, nikakvo cudo kad se imaju na umu uslovi na Kosevu.

    mada, ni Opca me ne odusevljava - ludi su za indukcijom poroda. nikako mi nije jasno zasto se porod shvata kao trka sa vremenom, ko ce prije uspjeti istjerati bebu iz majke...

  29. #29

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno

    Pa moraju gospoda spavati, pogotvu ako trudovi dodju u neka doba noci. Nekako na ovoj temi se uvijek sjetim svog poroda, pa tako i ovaj put... kad sam bila u porodilistu (to je bio ponedeljak, a za utorak je planiran carski), dobila sam iznenada prve trudove negdje oko 17.00 i trazila sestru. Dok sam ja docekala da ona popije kafu i ispusi cigaru, bilo je vec 18.00, a ja imala trudove na 15 minuta. I tako ona meni snimi bebu i kaze nema tonova :shock: I ne bi to meni bilo :shock: da mi nije rekla hajd ti fino uz stepenice, niz stepenice pet puta 4 sprata i cekaj da dodje druga smjena. Mislim koja crna druga smjena ako nema tonova!!!
    Ma samo se iznerviram svaki put kad se sjetim umjesto da mi se rastegne ogrmoni smjesak na licu!!!

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Majo, a sto je bio carski kod tebe?

    Ja se sve vise premisljam da idem u opcu, pa sta mi Bog da.

  31. #31
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    ma cijela mi je ta prica nevjerovatna, mislim, zasto su se ljudi uopste prihvatili tog poziva ako nemaju elementarnog osjecaja za humanost i etiku.

    znam za zenu koja se porodila na Kosevu negdje popodne i dobila dijete tek iduce veceri, nakon ne znam koliko propitivanja i trazenja, da bi joj se sestra okrenula i rekla: jesi se to ti tek sad sjetila svojeg djeteta...

    a onda je zbog guzve na odjelu premjeste u podrumsku sobu sa napola ludom romkinjom...

    ili price za zene sa carskim - one to same biraju, da im bude lakse , i onda im govore: evo, ove sto su se patile na (normalnom) porodu odose kucama sa svojom djecom, a vi morate ostati...

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno

    Kod mene je carski planiran zbog disproporcije karlice i bebine glavice. I to je trajna indikacija za carski rez nazalost. Ja sam na kraju mislila da ce mi se beba roditi glavata, ali nije. Glavica je bila normalne velicine, ali je moja karlica jednostavno bila preuska. I on nije bio posebno tezak 3500 gr. Mjerili su me (nekakvom spravom koja mene najvise podsjeca na onaj veliki skolski sestar :? ) prije zakazivanja jedno 5 puta, a to kad sam dobila trudove jos jedno najmanje 6 puta. Pa plus sto sam imala trudove na 2 minute, a bila otvorena samo 2 prsta. I pupcanica je bila 2x omotana oko vrata, pa je on bio naopkao okrenut i svasta nesto.
    Uglavnom, ja licno mislim da je vaginalni porod puno laksi od carskog.
    I jos nesto: kad sam napokon sa intenzivne njege "spustena" u boxove, totalno sam se razocarala u zivot. Dvije zene su na krevetima lezale na sred hodnika, jer je pobogu dosla neka strankinja za koju je morao biti obezbjedjen box u kome bi gospoja bila sama. I samo njeno dijete je moglo biti obuceno u svoje stvari, a ne u one krpetine, zato sto je to dijete gospoje strankinje. Cijela bolnica se digla na noge zbog nje. Sramota!!!

  33. #33
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    znaci, jedini izlaz je pravit' se englez
    uopste me to ne cudi, nas narod je tradicionalno glup kad se radi o postavljanju prioriteta - svi misle da je sve strano bolje od bilo cega naseg

  34. #34
    Mostarka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Francuska
    Postovi
    461

    Početno

    Zaprepastena sam ! Uzas. Pa sta je sa tim doktorima po nasoj lijepoj BiH ???? Sve su to mesari.
    Da je bilo 500 maraka i boca viskija onda bi vise pazili na dijete. Uzaaas.

  35. #35
    white_musk avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,838

    Početno

    ja sam se porodila u vojnoj bolnici i (zbog moje kilaze, iako nisam bila nesto posebno sad debela) bila sam tema ismijavanja svima, ali bukvalvno svima od cistacice do doktora. Dok nisam rekla da sam apsolvent medicine.Onda se sve odjednompromjenilo.Cak su svi neprestano zvali da se informisu kako smo ja i beba.A mog muza su sami obavjestili da dodje na porod. Pa to cestitke, pa to hvalospjevi meni, ma nema.

    Medjutim, moram vam reci, prije nego sto sam rekla da sam apsolvnet,prosla sam divljacko probijanje vodenjaka od strane jednog studenta ili sta je vec,mukotrpne indukcije koje su mi ukljucili jer im je presporr islo.

    Jedini covjke koji je stvarno covjek i uvijek bi njega trazila na porodu je dr. Salko Masic koji je veliki covjek i prijatelj i psiholog.

    Samo cu vam reci, ja nisam dala nista novaca, ali mogu misliti kakv bi tretman bio da jesam...

    ALI, necu da postedim ni KOsevo...

    dva dana prije poroda dobila ja bolove.ja i muz otisli.STAJALA SAM 5 SATI U HODNIKU NIKO ME NIJE HTIO DA PREGLEDA!!!!!
    Snimise mi zvukove i odose. Ja i muz molili,onda odemo u vojnu i za 15 min sam vec bila regledana i uradjen UZ ma sve.

    Prema tome, mene ce KOsevo vidjeti samo u autu kad budem prolazila kraj njega, ako bas nemognem nijednim drugim putem.

    A buduci da imaam zelju specijaliziarti ginekologiju i akuserstvo, to cu najvjerojatnije u vojnoj ako ne uspijem nigdje vani.

    A sto se tice ovog zalosnog slucaja, NEMAM RIJECI, SAMO BOL....

  36. #36
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    e da, to za kilazu, cula sam za iskustvo jedne poznanice kojoj su sestre rekle da se pokrije (na stolu za poradjanje) po butinama da ne bi isprepadala doktora!!!

    mislim, ja sam definitivno overweight ali to nije tema za sestre - nikoga se na svijetu ne tice koliko je neko drugi debeo ili mrsav - a narocito se takvi komentari ne bi smjeli cuti u trenucima kad se zene poradjaju!

    nevjerovatno koliko je ovo primitivno podneblje, zamislite takve komentare u bolnicama na zapadu, ma hajte!

  37. #37

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    A ja iz patriotskih razloga htjela da se porodim u Kosevu
    Srecom MM je bio prisebniji
    kad sam se porodila u Austriji, babica je prisla i izvinjavala mi se deset minuta sto mi se vise nije posvetila, jer se nije nadala ovako brzom porodu. Ja neneviknuta na tako lijepo ophodjenje bila sam :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

  38. #38

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    952

    Početno

    Ne čudite se, moja kolegica je došla sa 113 kg rodit (o.k.bilo je žene, ali nije monstrum !). Kaže joj doktor-kako ste mogli tako razdebljati se, na što sličite, kako će te rodit? BTW, došla je u rodilište 9 prstiju otvorena i rodila nakon 10 min. I tada mu rekla: "Evo kako doktore rađaju debele!!!" (ali mrzit će ga do kraja života!)
    Zbog bebača i njegovih roditelja mogu samo plakati..

  39. #39

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno

    Kad smo vec kod Vojne bolnice (u kojoj namjeravam slijedeci put roditi, aBd), moja prijateljica je uspjela nabaciti 30 i kusur kg i dosla na porod sa nekih 106 kg u istu bolnicu. Doktor joj je zakazao inducirani porod jer se plasio da bi se beba mogla ugusiti od silne mase...

  40. #40
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    mislim halo, koje silne mase? jel to danas trebaju radjati (i zivjeti, kad smo vec kod tog) samo manekenke?!

    nevjerovatno kako propaganda oblikuje umove i tako obrazovanih ljudi (ili bi bar trebali biti takvi)...

  41. #41

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    ....Oni ko klinika za plasticnu hirurgiju...

    Savjet za mame iz Sarajeva; Mene su svi prepadali kako se svasta moze desiti ako se doktor ne podmiti...bla bla. Meni svejedno nije palo napamet da podmicujem jer znam da je uloga doktora kod normalnog poroda zanemariva u odnosu na ulogu babice - nadam se da se neko nece naci uvrijedjen - ali i moje je iskustvo potvrdilo...doktor se ukazao samo da izmjeri otvorenost i u zadnjih 5 minuta da se "pika" da me on porodio. Valjda sam ga trebala odmah zakitit stotkom izvucenom iz dekoltea spavacice, kad mi je rekao da mi sin ima veliku "chunu"...primitivac...
    Babica je bila uz mene sve vrijeme...bodrila me, pomagala, umiljavala se doktoru dok sam se ja brukala jaucuci pri pregledu itd.
    Srecom, ovo je bilo poznanstvo po privatnoj osnovi, ali da nisam imala tu opciju i da sam morala nekom platiti...opet bih platila babici.

  42. #42
    white_musk avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,838

    Početno

    Jedno malo mozda podobro udaljeno pitanje od teme,la mozda i nije...

    Jel vas bolilo puno kad vam je doktor mjerio koliko ste otvorene.Ja sma se bacala.Mislim s obzirom da na porodu nisam glasa pustila i kod otvaranja.A kakao me je doktor napao zato sto sam se grcila od bolova.Ma usi vam ne cule sta mi je izgovorio

    a dobila sam 3 flase dripaza otvaranje.

    Iskreno receno, ja mislim da su oni mene na silu porodili dsa meni jos nije bilo vrijeme

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •