Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 54

Tema: Tumor hipofize - posljedica; nedostatak hormona rasta

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Petrinja
    Postovi
    64

    Početno Tumor hipofize - posljedica; nedostatak hormona rasta

    nekoliko puta sam pregledala temu "Djeca s posebnim potrebama" i nisam našla nikoga tko se bori s problemima nedostatka hormona rasta kod djeteta pa n ovaj način molim ako ima tko da mi se javi. Naime moja curica je prije dvije godine operirala tumor na hipofizi i uz sve posljedice je došlo i do toga da organizam ne luči hormon rasta. Od utorka ga uzimamo u injekcijama ali toliko je upitnika u našem životu da bi mi bilo drago da mi netko pomogne iz vlastitog iskustva, ako netko takav ima. Iako se nadam da je djece s takvim problemom malo, svjesna sam da je život okrutan i molim da mi se jave mama ili tata koji su u istom problemu.

  2. #2
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Tea, tako mi je žao zbog tvoje malene.
    Nešto malo iz iskustva znam o tome, ali vjerojatno nedovoljno da bih odgovorila na sva tvoja pitanja ili umirila tvoje nemire.

    Osim toga, što te zanima?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Petrinja
    Postovi
    64

    Početno

    Zanima me sve, kako i kad djeca reagiraju na homon i općenito iskustva roditelja na ta stalna bockanja iglom, jer se hormon daje Nordipenom što je slično kao i kod dijabetičara, dakle svakodnevno jedan ubod dnevno.

  4. #4
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Oprosti, ne bih to znala.
    Mi imamo problem sa smanjenim izlučivanjem hormona rasta, visinom pri dnu krivulje, ali u granicama normale.
    Doktori to još nazivaju produženim rastom koji neće završiti kada bi inače, već godinu-dvije kasnije, kad se postigne visina djeteta po genskom zapisu. Dijete ne uzima hormonalnu terapiju, ali smo se svojevremeno raspitivali kod dr. Dumića na Rebru i prof. Ljubičić (koja je u mirovini) u Vinogradskoj i saznali nešto.

    Možda se javi netko tko ima više iskustva?
    Vjerujem da ćete se ubrzo priviknuti na novu situaciju, a rezultati terapije neće izostati. Držim vam fige.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Petrinja
    Postovi
    64

    Početno

    Adiomare, hvala na podršci u svakom slučaju. Mi smo na žalost redoviti pacijenti prof Dumića već dvije godine i tek sada smo počeli sa Norditropinom (hormonom rasta) jer do sada nismo mogli zbog tumora, ali vrlo smo optimistični u pogledu svega toga. A i ona dobra stara kaže "što te ne dotuče to te ojača" pa tako i mi što više problema to smo jači. Najviše sreće imamo sa samom Teom, ona je tako krasno i strpljivo dijete da je to neopisivo pa se nadam da će i novonastalu situciju prihvatiti i nadalje kao i sad u početku -jako dobro. Još jednom hvala!

  6. #6
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,656

    Početno

    Ne znam nista o djeci s ovim problemom, ali imam poznanicu koja je kao odrasla operirala tumor na hipofizi i uzima hormone vec godinama. Opcenito je odlicnog zdravlja ako te to tjesi.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Petrinja
    Postovi
    64

    Početno

    Hvala NatašaM, tješi me i to jako, naime i sama sam upoznala nekoliko takvih osoba i znam da su prognoze odlične, jer sve što joj hormonalno nedostaje ona dobiva umjetnim putem. No, i dalje tražim nekoga tko ima iskustva s hormonom rasta jer sve osobe koje znam da su prošle situaciju kao i moja Tea imale su više sreće i hipofiza im je nastavila lučiti hormon rasta, a kod nje je i taj segment zakazao , a kako i nebi kad ona u stvarnosti hipofize skoro da i nema, ostavljeno je tako malo da je to neznatno.

  8. #8
    pinocchio avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,058

    Početno

    TeaK, imaš pp.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    TeaK, sjecam se nekih stvari sa studija a tu je i hormon rasta kod djece: u svakom slucaju, rezultati se pokazuju relativno brzo (i vidljivo) nakon uvodjenja hormona rasta, smanjuju se masne naslage, lice gubi bebasti izraz i dijete dobija na visini. Hormon se administrira sve do postignuca zadovoljavajuce (ili prosjecne) visine za odraslu dob. Djeca ih dobro podnose (to nije lijek, to je hormon koji je poznat nasem tijelu i u formi kojoj se daje je substitut za nesto sto nam nedostaje).

    Medjutim, treba napraviti totalni hormonski profil i pratiti da nema drugih hormonskih odstupanja jer efekt hormona rasta uvelike ovisi o ravnotezi drugih hormona hipofize. Hipofiza je najvažnija žlijezda s unutarašnjim lučenjem u ljudskom organizmu i lučenjem svojih hormona regulira intenzitet lučenja ostalih žlijezda s unutrašnjim lučenjem i to štitne žlijezde, nadbubržnih žlijezda, spolnih žlijezda, ali i mliječne žlijezde (koja nije endokrina vec egzokrina žlijezda). Nadam se da je vas lijecnik dobar i da prati nove trendove u endokrinologiji a na vama je da se sto vise informirate o ovoj temi sto ti ocigledno i radis.

    Kikici pusa.

  10. #10

    Početno Re: Tumor hipofize - posljedica; nedostatak hormona rasta

    [Evo da vam se javim.sasvim slucajno nabasala sam na vas post koji me se jako dojmio i zaintrigirao me, iako sam ovdje zbog svojih necakinja i iz sasvim drugih razloga ( cak nisam ni mama
    ali sa hormonom rasta i hormonima općenito kao i sa prof dumićem "druzim se" cijelog zivota.sada sam vec mlada zena, a druzenje je zapocelo u ranom djetinjstvu. Prije svega da vam kazem da ste u dobrim rukama odnosno u jedinim kompetentnim u drzavi.Imate srecu i to veliku da imate dijete sa takvim problemom sada, a ne kao moji roditelji prije 25 godina kada je situacija u zdravstvu bila katastrofalna, a o hormonu rasta mogli smo samo sanjati.
    Evo moje price-kratko.
    Moja je hipofiza oštecena, luci se vecina hormona osim adh-minirin lijek -da li ga pije vase dijete ??No tijekom lijecenja kako nisam rasla dostatno (ovo vrijedi i za gdju cije dijete je na "granici) krenula sam na terapiju hormonom rasta.Naime, i ja sam navodno bila na granici i li tek malo ispod granice( sad se to bas i ne bi reklo-kasno je za plakanje), a hormon je bio preskup i ocito se davao na kapaljku probranima tako da sam se ja svoje doze docepala tek u desetoj godini do dvanaeste i to -draga gdjo-kakav svaki dan !!! svaki tjedan jednom!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1 da da tako vam je to bilo. i zato svi vi koji milsite da je sada stanje u zdravstvu koma, nemate pojma kako je bilo prije.I moji roditelji su se brinuli i molili da narastem da ne prolupam psihicki jer sam "drukcija " itd..na kraju su uzeli stvar u svoje ruke i za 200,000 DM smo kupili lijek koji sam uzimala od 12 do 13 g 3 puta tjedno.tada je vec bilo kasno ali ipak...da se reagoralo na vrijeme dostigla bi pi prosjecnu visinu, a ovako imam 147cm. 8)
    Sto vam zelim reci ?U svoj nesreci, a ja vas dobro razumijem, imate veliku srecu. Uzimate DOBAR i siguran hormon(moj je bio miljama daleko od toga po kvaliteti ), besplatan vam je, prof dumić je izvrstan( tim vise sto mu ej lijek na listi-.........) cijela 4.djecja jedan od boljih odjela na kojima sam bila i vjerujem da ce vasa tea dobro reagorati na terapiju i dostici zadovoljavajucu visinu.
    mozda vam se moja visina cini katastrofalnom, ali je moja i ja sam danas visokoobrazovana mlada zena, jako slatka, posebna i sarmatna dzepna venera.na svoju visinu gledam kao Dar jer me cini drukcijom, a opet nije to sad neka katastrofa visina(sa petama 155cm :D .
    Obzirom da sam toliko dugo u endokrinologiji i hipofizi ako imate kakvih pitanja slobodno me pitajte.
    i vjerujte Dumicu !!!!! ne trazite okolo nikoga,
    sretno od srca. i sve ce biti u redu

  11. #11

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Petrinja
    Postovi
    64

    Početno

    Myakica, vjeruj mi ja bih bila sretna majka da mi Tea dođe na visinu od 150 cm, pa nije to tako malo, uostalom i sama kažeš da je to s petama 155, nije sve baš u visini , ali čekati je totalna koma... Imamo sreće pa je ona sada sa nepunih 8 godina počela sa Norditropinom tako da su joj šanse jako dobre da naraste. Što se tiče Dumića i endo odjela sve same pohvale, iako smo tamo proveli jako malo vremena većinu smo odradili ambulantno, ali odmah poslije operacije bila je tamo i kada joj je bilo najgorije bili su više nego OK. Minirin uzima po potrebi u obliku spreja a to je ono od svakih 24 do 36 sati, kako kada, ovisi o njenim aktivnostima i ostalo... Budući da ona nema hipofizu kod nje je sve moguće, ali sve hormone koje za sada pije dobro prihvaća i reagira jako brzo. Da se pohvalimo u prvih mjesec dana narasla je 1 cm i promjenila broj obuće što je nakon skoro tri godine mirovanja :D

  12. #12
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj TeaK prvotno napisa
    Da se pohvalimo u prvih mjesec dana narasla je 1 cm i promjenila broj obuće što je nakon skoro tri godine mirovanja :D
    Bravo, od srca se radujem ovome!

    No tijekom lijecenja kako nisam rasla dostatno (ovo vrijedi i za gdju cije dijete je na "granici) krenula sam na terapiju hormonom rasta.
    myakica, vjerojatno si mislila na mene..
    Ne znam što da ti kažem.. mi smo redovito dva puta godišnje odlazili na kontrole kod dr. Dumića, dok nam on nakon tri godine praćenja sam nije rekao da mi tako ne pripadamo. Dijete je niže od vršnjaka, ali mjerenja su uvijek (iako bliže donjoj crti) unutar normalnih vrijednosti, tako da nije vrijedilo insistirati. Rekao nam je da će dijete imati fazu produženog rasta i hormoni se ne daju ako hipofiza luči hormone u minimalno-potrebnoj mjeri, makar dijete nije košarkaš. Inače, još jedan razlog zbog kojeg u slučaju mog sina dr. Dumić odbija hormone je i taj, što uzimanjem hormona rasta dijete naraste par cm (2,3,4) niže nego bi naraslo po genskom zapisu.
    MM ima visinu 174cm, dosegnuo ju je sa svojih 17,18 godina, dakle dosta kasnije. Očito je istu situaciju naslijedio i sin, pa se ja (u nekoj opsesivnoj mjeri) ne brinem.
    Ono što bih (možda) mogla napraviti je otići na još jedan kontrolni pregled sada, nakon pet godina pauziranja.
    Ali to zaista samo ako sin bude želio. Ne želim da svoju trenutačnu visinu (164 cm/14,5 god.) shvati kao možebitni nedostatak.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Petrinja
    Postovi
    64

    Početno

    Tri mjeseca na hormonu i narasla ja 3 cm, broj obuće je za dva broja narastao. Stvarno smo presretni, a ona najviše. Još jednom hvala svima na podršci i lijepim riječima.

  14. #14
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    vibrrrrram da Tei i dalje ovako dobro ide

  15. #15
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    TeaK, javljaj nam se redovito s ovako dobrim vijestima! :D

  16. #16
    pinocchio avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,058

    Početno

    :D bravo za curku

  17. #17
    Maruška avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,926

    Početno

    Bravo!

  18. #18

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Petrinja
    Postovi
    64

    Početno

    Hvala , hvala, jako smo si ponosni i važni pa smo tu veselicu morali podjeliti a javiti ćemo se i dalje, jer jako smo :D :D

  19. #19

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Vrbovec
    Postovi
    29

    Početno

    Jako mi je drago što sam vas pronašla. :D
    Majka sam 3-godišnje djevojčice Elene koja je s visinom na donjoj granici ( 5-10 percentila) i ima još neke karakteristike koje upućuju na nedostatak hormona rasta ( lutkast izraz lica, masni pojas u stuku, visoki glas, microtiu desnog uha).
    Bile smo kod prof. Dumića i sada smo u stadiju praćenja njenog rasta.

    Uglavnom da skratim, puno mi je lakše kad vidim da ste zadovoljni dr. Dumićem, te da smo došli kod dobrog liječnika.
    A najviše se radujem kad vimim da imate puno uspjeha s umjetnim hormonom rasta.

    Puno sreće i dalje.

    Puse od Elene i mame.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Petrinja
    Postovi
    64

    Početno

    Bili smo malo na godišnjem pa nas nije bilo. Slajice bilo kako da mogu pomoći slobodno se javi bilo na PP ili privat mail. Što se tiče prof. Dumić imam samo lijepe riječi i možeš se u potpunosti opustiti i vjerovati mu.
    A mi se samo možemo dalje hvaliti sada je visina 121 cm.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Vrbovec
    Postovi
    29

    Početno

    Za sada nemam nekih pitanja. Za sada...
    Vidim da ste se vi susreli s nedostatkom hormona rasta prije dvije godine zbog tumora na hipofizi.

    Moja Elena je od rođenja sitna ( i dinamitna ) i još ustvari ne znamo u čemu je problem. Da li je ona "normalno sitna" ili je problem s hormonom rasta.

    Uglavnom, pratimo se kod Dumića, sljedeća kontrola je u listopadu, pa ćemo vidjeti što će reći i javiti vam, naravno.

  22. #22
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    Citiraj TeaK prvotno napisa
    Bili smo malo na godišnjem pa nas nije bilo. Slajice bilo kako da mogu pomoći slobodno se javi bilo na PP ili privat mail. Što se tiče prof. Dumić imam samo lijepe riječi i možeš se u potpunosti opustiti i vjerovati mu.
    A mi se samo možemo dalje hvaliti sada je visina 121 cm.
    :D

  23. #23
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Čitam i veslim se sa vama .

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    11

    Početno

    drage moje dame,mame ...dosla sam tu vama u "susjedstvo" zahvaljujuci "pinochio jer sam se raspitivala o endokrinologu...i ona me uputila na ovaj post,citajuci ga najprie sam se rastuzila,rasplakala i na kraju obradovala kad sam vidila da tea raste :D .

    ja sam mama od tonija koji ima 5god.i tezak je14,5kg i visok 103,5cm pratimo njegov rast već 2,5god kod dr. skrabica u splitu i on smatra da bi toni trebao pocet sa terapijom sad u 10mj.kad hormon rasta dode na besplatnu listu i meni treba sad drugo misljenje prepostavljam da mi preporucate dr.dumica kako doci do njega jel se puno ceka,ima li on privatnu ordinaciju,?

    puno vam hvala

  25. #25

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Petrinja
    Postovi
    64

    Početno

    Čeka se dva do tri mjeseca ali ima privatno ambulantu - mislim ponedjeljkom na KBC Rebro. Norditropin tj. hormon rasta je već sad na besplatnoj listi tj. ide nabavka preko bolnica na uputnicu i ne plača se. Reakcije djece su dobre, a mi se stvarno ne možemo nahvaliti koliko smo sa svim zadovoljni , a pogotovo Teinom reakcijom na njega. Kažu da djete godišnje raste 10 do 12 cm, a to bi značilo 1 cm/mj. Ako se vratimo unatrag Tea je u 4 mj bila visoka 116 cm i imala nogicu 32, a sada nakon 4 mjeseca Norditropina visoka je 121 cm i nogica je narasla na broj 33.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    11

    Početno

    leak neznam na koji je lijek nas dr. u st. mislia kad je rekao da ide na listu besplatnih llijekova.bit cu jako slobodna i pitat vas broj tel ili mob od.dr dumica,

  27. #27

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Petrinja
    Postovi
    64

    Početno

    edek imaš PP.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    11

    Početno

    hvala ti draga

  29. #29

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Petrinja
    Postovi
    64

    Početno

    Evo nas opet malo, sada imamo 122,8 cm !!!!

    :D

  30. #30
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno


  31. #31

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Petrinja
    Postovi
    64

    Početno

    Dugo me nije bilo, ali mislim da zaslužujete da s vama podjelim veselje koje nas i dalje okružuje. U međuvremenu je tumor nestao do kraja i sada smo sretni.

    Trenutna visina je 127 cm i idemo dalje. Hormon nam je postao normalna pojava u kući i kikačica je već veliki doktor po tom pitanju.

    Hvala vam svima još jednom na podršci u najtežim trenutcima.

  32. #32
    mali karlo avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    1,464

    Početno

    super :D

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    TeaK, sjajno, ovo stvarno dobro izgleda. Please javljaj se s novim centimetrima .

  34. #34
    Maruška avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,926

    Početno

    :D

  35. #35
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    127x :D

  36. #36

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Petrinja
    Postovi
    64

    Početno

    Hvala vam svima, ali prošlo je mjesec dana i sada imamo 128.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split-Beograd-NYC
    Postovi
    1,059

    Početno

    Tea, pa vi rastete skolski, tocno centimetar na mjesec. 128 ! I jos jedno za travanjski cm.

  38. #38
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Timmy prvotno napisa
    Tea, pa vi rastete skolski, tocno centimetar na mjesec. 128 ! I jos jedno za travanjski cm.
    x

  39. #39

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Petrinja
    Postovi
    64

    Početno

    hvala, hvala, mi smo stvarno školski tipovi i jako smo sretni zbog toga i naravno zbog vaše podrške....

  40. #40
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Tea, neznam jel znas engleski, al ak znas, evo jednog foruma i jedne "ploce" gdje roditelji razgovaraju o svojim iskustvima s hormonom rasta i njihovom djecom

    http://www.magicfoundation.org/www/m...sage-board.htm

    i

    http://forums.parentprojectmd.org/cg...num=1204850891

    Ja, nazalost (il na srecu), neznam skoro nista o toj temi. Al vibram sve najbolje za vas ~~~~~

  41. #41

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Petrinja
    Postovi
    64

    Početno

    Dugo, dugo se nisam javljala, ali ja kad se javim samo je dobro u pitanju.

    Kikačica je sad prava cura;
    visina 138
    težina 37 kg

    i što je najbitnije dobili smo nalaz MR koji je nakon 5 g prvi put UREDAN :D
    prvi put da više nema tumorskih stanica i tako smo sretni.

  42. #42
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    stvarno predivne vijesti!
    veselim se s vama! :D

  43. #43
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    TeaK predivne vijesti!!!
    veselim se s vama :D

  44. #44

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Evo da pitam ovdje da ne otvaram sl. temu...

    Kako ste primjetili zaostatak u rastu?
    Sami ili doktor?
    Kako se uopće dođe do dijagnoze da se ne luči dovoljno hormona rasta?

    Imam minijaturnu curicu, rođena mala, a i slabo napreduje.
    Samo slušam filozofije kako nisu svi isti i kako je najvjerojatnije takva.
    Trenutno tražim konkretna objašnjenja da imam s čim iznaganjat pedijatricu da nam da uputnicu za endokrinologa.

    Moja mala je u zadnjih 7mj. (što imamo zapisano kod dr.) narasla 4,5cm.
    Po tablicama kad pratim vidim da je krivulja rasta u smanjenom usponu u tih 7mj.
    Sad je 22mj, 79cm i 8,6kg.

    Odradili smo i kardiologa i gastroenterologa, sve je u redu, neke sitne smetnje koje ne bi trebale utjecat ni na rast, ni razvoj ni na debljanje.

    Ali ja i dalje nisam mirna. Ne mirim se sa "genetikom", znam da danas za puno genetskih problema postoji terapija.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    4

    Početno

    sweety, na žalost imam dosta iskustva s poremećajem rasta (nije rastao kako treba još dok mi je bio u trbuhu!) Rođen je s 1690g i 39cm u 38.tjednu trudnoće. Na 1.rođendan imao je 69cm i 7250g. Sada, sa 18 mjeseci, nemam pojma jer nam je dijete prilikom pretraga za poremećaj rasta doživjelu takvu traumu da je prestao pričati, pa smo odlučili da do daljnjega ne idemo doktoru osim u slučaju krajnje nužde. Kako god, nije baš OK jer je upravo prošao upalu grla koja ga je skroz osušila - rekla bih da ima max 8300g.
    Ovako ti to nekako ide: ako sama ne "potegneš" i ne inzistiraš da dijete pogleda specijalist, sve su ti šanse da te pedijatrica otpili sa "što bi htjela, dijete je sitno, ni mi odrasli nismo svi isti..."
    Kad stigneš do specijaliste (pedijatar endokrinolog), moguće je svašta: mi smo doživjeli dosta neugodnih pretraga, a i komentara. I MM i ja smo liječnici pa slobodno kritiziram kolege. Iskreno, da nismo liječnici ne znam kako bismo si krčili put: ovako to radimo isključivo vlastitim znanjem i argumentima iskopanim s interneta (obzirom da izgleda da se radi o vrlo rijetkom sindromu, pri čemu naš sin uopće nije tipičan primjer). Kolege imaju i previše posla s manje zagonetnim slučajevima. Ja upravo prevodim otpusno pismo koje planiram poslati na nekoliko adresa koje sam također sama iskopala na netu.
    Činjenica: dijete u 2.godini života naraste 12 cm, centimetar više ili manje. Dakle, cm/mjesec. Dovoljan argument za uputnicu je to što se tvojoj curi izravnala krivulja rasta, tj. "pala" je sa svoje dotadašnje krivulje na neku nižu (ako sam te dobro razumjela?)
    Kolika je rođena? Kako jede? Moj malac ne jede. Ništa ne voli - hranimo ga tako da ga pustimo da gleda TV, a ponekad je potrebno i držati mu ruke, sve da bi pojeo nekih 180mL kašice u cca sat vremena. Neće ni slatko ni slano ni kiselo ni ljuto, ni domaće ni gotove kašice, ni slane štapiće, ni sokove, niti jedno adaptirano mlijeko (ja se isključivo izdajam već 18 mjeseci jer nije htio ni sisati...) Već smo svi na rubu živaca. Srećom, imam i krasnu curu koja je već u školi i koja je bila i još je prekrasno i savršeno dijete: da je Malac kojim slučajem bio prvi, mislim da nikad ne bismo imali drugo.
    U svakom slučaju, vjeruj svom instinktu i ako misliš da nešto nije u redu - doista je velika šansa da vjerojatno nije u redu. Odi endokrinologu, makar i samo zato da te smiri. Javi se ako te što zanima.

  46. #46
    boškarin avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zapad
    Postovi
    385

    Početno

    Mene zanima, ako može koja inf. Moj je malac 5 i pol godina i jedva 16,5 kg, visine 104 cm. A da pomenem da je nejelac.Najniži je u svojo vrtićkoj grupi i u nekoliko navrata sam opominjala i tete u vrtiću da ne forsiraju njegovu visinu, jer mu pomalo smeta. Najviše me pila kad mu teta kaže : Pa kad ćeš više narasti????
    Pa sam ga odvela na pretrage i koštana zrelost šake mu je za cca 2 i pol godine. prof. Dumić nas je naručio u lipnju na pregled pa ako se pokaže da nije narastao slijedi nam obrada na rebru. Činjenica jest da vjerojatno postoji problem ne bježim od toga
    MM je 183cm, a ja 160 cm...

  47. #47
    boškarin avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zapad
    Postovi
    385

    Početno

    A jesam nepismena...

  48. #48

    Datum pristupanja
    Dec 2013
    Postovi
    1

    Početno pozdrav!!!

    mvilovski@gmail.com
    Citiraj TeaK prvotno napisa Vidi poruku
    Dugo, dugo se nisam javljala, ali ja kad se javim samo je dobro u pitanju.

    Kikačica je sad prava cura;
    visina 138
    težina 37 kg

    i što je najbitnije dobili smo nalaz MR koji je nakon 5 g prvi put UREDAN :D
    prvi put da više nema tumorskih stanica i tako smo sretni.
    volela bih se cuti sa vama i moj bratanac ima problem kao vasa cerkica !!!

  49. #49

    Datum pristupanja
    Jul 2016
    Postovi
    4

    Početno

    Evo da osvježim ovu temu. Mali mi je 5 god i 3 mjeseca i 105,5 cm. I vodili ga na obradu i ispada da će trebat počet uzimat hormon rasta.
    Može malo iskustva ovih šta su to prošli. Da li su djeca uhvatila vršnjake i općenito.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Jul 2016
    Postovi
    4

    Početno

    Evo moj mali je nešto slično s visinom kao vaš pa me zanima kako je prošlo u ovih 6 godina sa vašim djetetom.
    Hvala

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •