Pokazuje rezultate 1 do 7 od 7

Tema: jedna ili dvije posteljica...blizanacka transfuzija

  1. #1
    Pooh avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    454

    Početno jedna ili dvije posteljica...blizanacka transfuzija

    Kakvi su bili vasi blizanci? MONO ili BIAMNIATI?

    Meni trenutno vise uopce nije jasno koji su nasi :? .

    Na prvom uzv(9+5), kad smo potvrdivali trudnocu, gin je vidjela dvije amn.vrecice, ali samo jednu zumancanu.

    Na drugom uzv-u (12+5) su vidjeli LAMBDA ZNAK, veselili se kakav je to skolski primjer lambde... jedna posteljica sprijeda, druga s traga (sv.duh.pregledavao me je neki specijalizant, ali ne znam koja je doktorica bila...).
    Klinci su BA/BC najbolja varijanta :D . Svi happy.

    Sa iduceg uzv-u na sv. duhu (dr. hafner) mi pise T ZNAK. To sam skuzila tek doma i nisam ga mogla pitati sto to znaci...a on nam nije nista posebno rekao.

    Dva tjedna nakon toga sam bila na vaginalnom kod njega i samo na kratko uzv da cujemo puls i sa tog preglada mi pise BA/BC.

    U petak smo bili u klinici vili kod dr. kosa, koji je takoder vidio T ZNAK i kaze da su malci jednojajcani i da je to jedna posteljica (dakle moze doci do blizanacke transfuzije ), pitao tko me je to prvi put gledao na sv. duhu, i rekao da nema sanse da je jedna posteljica sprijeda, a druga s traga.


    I sad mi nije jasno tko je u pravu i ako je T ZNAK, znak za jednu posteljicu, kako to da je dr. hafner i na iducem pregledu pisao BC/BA??

    Mislim, pitati cu sve na iducem pregledu, ali me to sad kopka...


    Inace sa malcima je za sad sve super .

    Da li je neka od vas imala slucaj blizanacke transfuzije i kako je to proslo?

  2. #2
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Jooj Pooh nemoj se mučiti time,
    pa i ako su jednojajčani ne znači da će imati blizanačku transfuziju

  3. #3
    Pooh avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    454

    Početno

    Naravno da ne znaci !!!!

    Samo me zanimaju iskustva forumasica.

    I nije i jasno zasto jedni vide jedno, a drugi drugo, ali o tome cu s dr. na iducem pregledu .

    p.s.
    sad sam vidjela da sam malo gram. fulala u naslovu toppica. Moze li to netko ispraviti?

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    157

    Početno

    ijaoo, sta je to blizanacka transfuzija?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    poohica, koliko ja znam kos je jedan od boljih strucnjaka vezanih za uzv-tako da bi moglo biti tocno ono sto ti je on rekao.

    znaci, ako su jednojajcani-imas dva decka...btw, svidjaju mi se imena koja ste odabrali

  6. #6
    Pooh avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    454

    Početno

    Citiraj Val prvotno napisa
    poohica, koliko ja znam kos je jedan od boljih strucnjaka vezanih za uzv-tako da bi moglo biti tocno ono sto ti je on rekao.
    Tu informaciju smo i mi dobili, te da je bas jako strucan za blizanacke trudnoce, pa je to i bio razlog zasto smo otisli kod njega, a ne kod bilo koga. Tako da si i ja mislim da bi ono sto je on rekao moglo biti tocno, pogotovo jer je bio jaaako siguran.

    btw, svidjaju mi se imena koja ste odabrali
    Hvala .

  7. #7
    Pooh avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    454

    Početno

    Citiraj mici prvotno napisa
    ijaoo, sta je to blizanacka transfuzija?
    Evo 2 linka o bliz. transfuziji:

    http://www.multiplebirthsfamilies.co...es/pre_q6.html

    http://www.twin2twin.org/What_Is_TTTS.htm



    Ako netko bas i ne barata s engleskim...ovako sam ja shvatila cijelu stvar:

    Blizanacka transfuzija je bolest posteljice.
    Dogada se samo kad bebe dijele jednu posteljicu (MC - monoamniati).
    Moze se dogoditi svakome i ne moze se predvidjeti.
    Sto ranije do nje dode, to je opasnija.
    Moze se razviti u bilo kojoj fazi trudnoce, te do nje moze doci i na samom porodu cak i ako je trudnoca protekla sasvim uredno.

    Radi se o tome da posto bebe dijele posteljicu moze doci do toga da jedna dobiva vise hrane od druge, te dolazi do neravnomjernog rasta.
    Jedna beba je donor, a druga primatelj.
    Rizici su veliki za obje.

    Beba primatelj je cesce veca, ima previse krvi, njeno srce mora pojacano raditi sto moze dovesti do njegovog otkazivanja.
    Ta beba takoder moze imati previse plodne vode i zauzimati vise mjesta za rast u maternici, sto moze biti neugodno za majku i izazvati prijevremeni porod.
    Ta beba takoder moze zadrzavrti tekucinu u svom tijelu sto moze dovesti do bolesti disnog, probavnog sustava, te ostecanja srca i mozga.

    Beba donor je cesto manja, postaje anemicna. Njena amn. vrecica je mala, s manje plodne vode i beba stisnuta uz stijenku maternice bas i nema mjesta za rast.
    (sad na jednoj stranici sam procitala da je srce te bebe isto preoptereceno, a na drugoj da je manje i da je ta beba po porodu zbog toga jaca, iako manja... ???)

    Ako se ne lijeci, TTTS ima veliki postotak smrtnosti, a bebe koje prezive cesto teske hendikepe.

    Pod lijecenje spada:

    Amniocenteza kojom se izvlaci visak plodne vode kod blizanca primatelja.

    Laserska operacija kojom se odvajaju zile u posteljici, kako bi svaki imao svoj dio.

    Induciranje poroda, ako to stupanj trudnoce dopusta, a zakljuci se da bebe imaju vece sanse za razvoj van maternice.

    Cure koje se vise razumiju u cijelu stvar neka me isprave ako sam nesto krivo napisala .

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •