Pokazuje rezultate 1 do 21 od 21

Tema: Dexametazon

  1. #1
    ana-blizanci avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    834

    Početno Dexametazon

    evo vako....dosta čitam o tome kako u zadnjim mjesecima trudnicama daju dex.mene zanima da li je to nešto obavezno ?i da li je inaće praksa da žene s blizanačkom trudnoćom bar mjesec dana preležu na odjelu radi čuvanja trudnoće? to pitam jer sam trudna 25+3 tj, blizanci, otvorena za vrh prsta.inače strogo mirujem...samo ležim.unaprijed hvala!!!

  2. #2
    clumsy mom avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    1,302

    Početno

    Evo ja recimo nisam primala dexametazon i rodila 2 momka sa apgarima 9. Doduše ja sam rodila u Beogradu pa to možda ovde nije praksa.

    Inače, čekala sam porođaj 20-tak dana jer sam, kao što već rekoh, rodila u Beogradu a živim 300km od njega pa su me oni hospitalizovali malo ranije da me trudovi ne iznenade. Inače sam svih dana "ležanja" u bolnici po barem 2 puta dnevno silazila sa 4. sprata u prizemlje po ukrštenice i vodu za cimerku i mene (3l obavezno pošto smo se nalivale kao kamile). Cimerka je nosila kvadriplete i nije smela ni do toaleta pa sam ja bila vodonoša sa svojih 30kg viška

  3. #3
    ana-blizanci avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    834

    Početno

    svaka čast...ja nemogu da prijeđem 5 skala već se umorim.a reci mi da si bila otvorena?inaće, :D za dečkiće.ja isto čekam dva dečka...kolika im je bila kilaža?

  4. #4
    dupla duplica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    970

    Početno

    ja sam ti oba puta bila bez dexa i bilo kakvih drugih lijekova, nisam se otvarala do kraja, a odležala sam prvi put 12 dana (zapravo čekala porod od 37. tjedna do 38+6 kad sam rodila), a drugi put sam već znala pa sam ih nagovorila da me puste doma do 37, uzela si sama još 4 dana i došla u bolnicu 14.8., a rodila 16.8. - dakle ukupno 14 dana ležanja za 2 trudnoće.

    drži se hrabro, vjeruj doktorima, ali i nemoj dati da te drže predugo bez veze u bolnici, doma je ljepše!

  5. #5
    ana-blizanci avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    834

    Početno

    zahvaljujem na odgovorima.....ja trenutno pijem pre par.doc se nećkao da li da odem na šivanje ali pošto se nisam otvarala već 10 tjedana i pošto bebaći stoje poprijeko rekao je da misli kako ipak šivanje neće biti potrebno.samo moram mirovati.....

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    293

    Početno

    Ja sam imala serklaž u 23tj. jer mi se cerviks naglo skratio. Odtada strogo mirujem doma i sad sam u 29tj primila dex.
    Zašto ti je doc dao prepar?

  7. #7
    clumsy mom avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    1,302

    Početno

    Citiraj ana-blizanci prvotno napisa
    svaka čast...ja nemogu da prijeđem 5 skala već se umorim.a reci mi da si bila otvorena?inaće, :D za dečkiće.ja isto čekam dva dečka...kolika im je bila kilaža?
    Stavljen mi je preventivni serklaž u 16. sedmici a na tokolizi sam bila od 28. sedmice (tablete). Rođeni momci od 2700-47 i 2600-47 u 37. sedmici carskim rezom. Čak i da su ostali duže u stomaku ne bi bili veći jer sam doslovbno pucala po šavovima - stomak mi je poslednjih dana bio gladak i sjajio se kao staklo, cimerka se zezala da može da se ogleda na njemu

  8. #8
    ana-blizanci avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    834

    Početno

    stavio me na pre pare jer sam u prvoj trudnoći rodila 10 dana ranije od termina pa ga je sada strah da nebi rodila dosta ranije.reka je da bi bia zadovoljan kad bi rodila u 37.tjednu. a i ja bi bila zadovoljna. inače kako je izgleda roditi na carski????

  9. #9
    clumsy mom avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    1,302

    Početno

    Uspavaju te kao trudnjaču a probudiš se kao mama (u našem slučaju dupla :D ). Rana te otkida do prvog podoja a onda jedino o čemu razmišljaš jeste koliko ima sati do narednog dojenja

  10. #10
    ana-blizanci avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    834

    Početno

    a reci mi koliko traje taj carski!i kako odlaziš na zahod nakon toga?da li smiješ se dizati iz kreveta?imam toliko pitanja.....

  11. #11
    clumsy mom avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    1,302

    Početno

    Pa ovako, meni su masku stavili u 8:20 a momci su rođeni u 8:30/8:31. Probudila sam se konačno negde oko 10:30 što bi značilo da sam verovatno i pre toga bila tu i tamo budna ali se ne sećam (amnezija zbog anestezije). Imala sam kateter prva tri dana jer sam bila načelnicina pacijentkinja pa ga nisu skidali dok nisam isprimala sve boce, inače se skida sutradan po porodu (dan poroda se računa kao nulti, da bi razumela šta su meni kad radili). Prvo pranje (u krevetu, obavljaju ga bolničarke) imala sam oko 18h nultog dana a prvo ustajanje narednog jutra pre vizite ali samo do umivaonika i nazad.

    Prvi podoj je bio prvog dana uveče u 20h, naredni u 23h (druga beba) a onda do trećeg dana na svaka 3h naizmenično jedna pa druga beba. Trećeg dana mi je donesena beba1 (Boris) u kolevku pored kreveta a beba2 (Matija) donošena na podoj na 3h. Borisa su uveče u 23h odnosili u box kod brata jer je u sobama bilo hladno noću (decembar) pa kad je već imao uz koga da se šlepa zašto da se smrzava uz mamu. Zašto i Matija nije bio u kolevci uz mamu ne znam, valjda je takva politika bolnice i niko nije hteo da mi to objasni.

    Ustajanje čim ti skinu kateter. Kod mene je to bilo dakle drugog dana. Zamoliš sestru da te otprati do kupatila i pomogne ti da se istuširaš mada sestre same dođu, ne puštaju te samu barem ne tog prvog puta.

    Zez kod carskog sa blizancima je mnogo veći višak kože koji ostane nakon vađenja beba i ona više naleže na ranu nego kod mama sa jednom bebom. Ja sam u tu svrhu užicala jednu pelenu od pedijatrijskih sestara da bih bukvalno podvezala stomak jer drugačije nisam mogla ni ustati ni dojiti.

    Kući smo došli 5. dana

  12. #12
    dupla duplica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    970

    Početno

    Ja sam na carski rodila sa spinalnim blokom, dakle budna. Kod planiranog carskog to je moguće, ipak si pri svijesti i vidiš dječicu odmah po porodu.
    Oporavak je nešto na šta se treba pripremiti i ako si odlučila dojiti dobro bi bilo raspitati se za mogućnosti da ti netko od tvojih dođe u pomoć. Vjerojatno neće dopustiti, ali vrijedi pokušati.
    Jer prvi dan provedeš na intenzivnoj, bez djece. Onda (kod nas u Ri) dobiješ djecu na rooming in kad stigneš u sobu, no problem je što se još ne možeš sama ustajati ni hodati, a kamoli dignuti bebu kad treba. Ja sam se nekako snalazila, ali je jako teško, to me i koštalo jer sam na kraju razvila postnatalnu depresiju - previše me to bolilo da ne mogu dojiti kao prve klince. Nisam fizički mogla zadovoljiti njihove osnovne potrebe, a nemaš nikoga na raspolaganju stalno. Oni će ti uzet bebu i dati joj bocu (a zašto pitam se? jer zaključe da je gladna - glupost! umjesto da ih stavljaju na prsa često). Moj problem je bio da nisam imala realna očekivanja.
    Ali zapravo je važno da se odmaraš kad možeš da se tijelo oporavi. Ipak je to ozbiljna operacija. I onda kad dođeš doma, ako ne prije, nek te maze i paze, a ti odmaraj i doji.
    I hrabro!

  13. #13
    ana-blizanci avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    834

    Početno

    ajme cure puno vam hvala.....nadam se da ću roditi normalnim putem.... ....ovo mi se čini jezivim.inaće imam krivu kralježnicu(skolioza)pa nemogu primit epiduralnu.

  14. #14
    ana-blizanci avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    834

    Početno

    da li je spinalna isto što i epiduralna? :?

  15. #15
    Pooh avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    454

    Početno

    Mislim da ti spinalna i epiduralna nisu isto, ali neka odgovore cure koje su ziher.
    Meni se cini da se epiduralna daje protiv bolova kod vag. poroda, a da spinalna sluzi da bi se obavio carski, ali da si ti pri svijesti, pa mozes odmah vidjeti bebace.


    Mi smo naruceni za kratku hospitalizaciju za 12 dana, kada cemo biti 28+5 da bi dobili dex.
    Inace sam sasvim zatvorena i za sad je sve super .
    Dr. kaze da cemo to tako napraviti jer je jedna posteljica, a to bas nije simpaticno...

  16. #16
    marči avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb-medveščak
    Postovi
    2,242

    Početno

    spinalna i epidurala nisu isto:
    Spinalna anestezijaSpinalna anestezija nastaje kad se lijekovi injiciraju u tekućinu koja okružuje kralježničnu (spinalnu) moždinu. Bolni signali iz spinalnih živaca su blokirani prije nego što stignu do mozga, pa kirurg može bezbolno obaviti operaciju. Ovisno o položaju tijela nakon injiciranja, blokirana je cijela donja polovica tijela ili samo jedna strana tijela. Nakon nestanka djelovanja anestetika, ponovno se uspostavlja osjet i motorika (mogućnost pokretanja). U dva do četiri posto pacijenata nakon spinalne anestezije nastaje glavobolja.

    Epiduralna anestezija
    Epiduralna anestezija je slična spinalnoj, osim što se anestetik injicira izvan ovojnice spinalne moždine. Bolni osjeti su blokirani prije nego što dosegnu mozak, ali u većine pacijenata očuvana je motorika. Pri kontinuiranoj epiduralnoj anesteziji postavi se mala plastična cjevčica (kateter) za dodatnu kontrolu boli nakon operacije.

  17. #17
    ana-blizanci avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    834

    Početno

    hvala cure na odgovoru....ipak mislim da neću moći na niti jednu...imam iskrivljenu kralježnicu(skolioza) pa mi to nesmiju dati.

  18. #18
    Pooh avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    454

    Početno

    Kod nas je ovako izgledalo:

    Prvi dan
    vadenje krvi,
    urin (trakica, epruvata),
    mjerenje tlaka,
    vaganje i
    ctg.

    Drugi dan
    mjerenje temp,
    tlaka,
    vadenje krvi,
    kratki ctg nakon budenja i
    kasnije duzi od cca 20 min,
    i urin osim sto sam drugi dan predavala za prvi jutarnji urin za urinokulturu u casi
    i prva inekcija dexametazona, koja se daje u guzu i pece, ali nista strasno.

    Treci dan
    mjerenje temperature,
    tlaka,
    kratki ctg,
    2. inekcija dexametazona,
    uzimanje cerviksalnog brisa,
    vaginalni UZV i
    ctg od 20 minuta.

  19. #19
    Pooh avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    454

    Početno

    Ja sam prvu turu dobila u 29 tjednu, a drugu 3 tjedna kasnije.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    veseli Baltazargrad
    Postovi
    1,560

    Početno

    pooh to je bilo u kojoj bolnici?
    i kada si na kraju rodila koji tjedan?

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    [quote="marči"] U dva do četiri posto pacijenata nakon spinalne anestezije nastaje glavobolja.

    [/quoteo]

    kako je moguće da ja uvijek uletim u manji postotak??

    da nastavim na temu. ja sam za to da svaka trudnica s blizancima dobije dexametazon.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •