Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 215

Tema: prirodna kozmetika-za početnike

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    375

    Početno prirodna kozmetika-za početnike

    Imam par pitanjca za iskusnije;

    1. Gdje kupujete u zg i koju marku? Do sam sam vidjela samo u bio&bio
    2. Što je najbolje za suhu i osjetljivu kožu i kosu?
    3. Da li je sigurna upotreba u trudnoći i dojenju?
    4. Jel komplicirano sam mučkati i spravljati preparate, gdje nabavljate sastojke za to?
    5. Koliko je to skuplje od uobičajene kozmetike?


  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    24

    Početno

    Na jednom drugom forumu već dugo vremena pratim post o prirodnoj kozmetici - ima kojih 100-njak stranica, uistinu je dobar pa ako hoćeš mogu ti poslati PP koji je to forum. Uistinu je pun korisnih savjeta.

  3. #3
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    1. Imas zasad dvije marke ulja koje su dobre, to su primavera i oshadhi, a uskoro ce doci i pranarom.

    2. Od biljnih ulja makadamija, badem, avokado, psenicne klice (zapravo, gotovo sva), od etericnih palmarosa, busin, sjeme mrkve, rimska kamilica, ruza, neroli, smilje, od hidrolata ruza, rimska kamilica, lavanda, busin. I to nije sve

    3. Neka ulja se ne smiju koristiti u trudnoci i za vrijeme dojenja, naprimjer sa hormon like djelovanjem (npr kadulje), pa onda fenolna (origano, klincicevac), ketonska (vetiver), tj. ima ih koja imaju neuro/hepato bla-bla toksicno djelovanje, pa ako nisi dobro upoznata sa kemijom etericnih ulja, najbolje da za svako pojedino - pitas.

    4. Nije komplicirano, sastojke nabavis od dva gore navedena branda, a ambalazu, blata, gline, glicerole i sl. u kemigu, koji ce uskoro otvoriti maloprodaju u bauerovoj (oko vec nisu) , pa ce se moci doseati u ducan i kupiti (dosad se narucivalo jer su bili iskljucivo veleprodaja).

    5. Ne znam na sto mislis pod uobicajelna kozmetika, jer imas kremu za 50 kn, al imas i za 2000. U pocetku ce ulaganje biti nesto vece, ali sve dosta dugo traje, i nakraju ispadne jako povoljno.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    375

    Početno

    Citiraj mare979 prvotno napisa
    Na jednom drugom forumu već dugo vremena pratim post o prirodnoj kozmetici - ima kojih 100-njak stranica, uistinu je dobar pa ako hoćeš mogu ti poslati PP koji je to forum. Uistinu je pun korisnih savjeta.
    Može!

    Hvala svima na super odgovorima, ak ima još tko kaj za dodat, niko sretniji od mene!

  5. #5
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Na forum.hr ides na pdf moda i kozmetika, pa imas topic pod nazivom uvod u prirodnu kozmetiku

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    24

    Početno

    Citiraj kobila_suzy prvotno napisa
    Na forum.hr ides na pdf moda i kozmetika, pa imas topic pod nazivom uvod u prirodnu kozmetiku
    Upravo na ovaj topic sam mislila samo nisam znala smijem li reklamirati druge forume.
    Kobila_suzy jesi li ti moža aromaterapeut?

  7. #7
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Da.

  8. #8
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Da.

  9. #9
    silvy avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    188

    Početno

    DM ima svoju liniju prirodne kozmetike, meni je suuuper!

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    375

    Početno

    E, ovak; sad sam nešto švrljala po netu i forumu kojeg ste mi preporučile. Doista se tamo mnogo pisalo, trebat će mi par mjeseci da pročitam te sve postove i ono što me sad zanima. Pa kad na ovom forumu već govorimo o osvještenosti, platnenim pelenama, ulošcima, zagovaramo prirodno itd., bilo bi super da se malo educiramo i o ovome. Čini mi se osobito važno ono što sam do sad pročitala o čestim ali opasnim sastojcima kozm. preparata koje svakodnevno koristimo a reklamiraju se kao prirodni, zdravi i sl. Naime, dibutyl phtalate (DBP ili DEHP) koji služe kao plastifikatori u kozm. proizvodima, između ostalog štete bebama u maternici. Ovo me jako šokiralo, budući sam trudna, a puno se mažem svim i svačim. Išla sam proučavati sastojke sa etikete proizvoda u svojoj kupaoni i u većini njih nalaze se barem 2-3 sastojaka sa crne liste. To me navelo da se zamislim što zapravo radim svom tijelu.

  11. #11
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Mozes postavljat i ovdje pitanja, bas mi se dijeli znanje, tamo je zaista hrpa postova, ni meni se neda sve citati .

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    375

    Početno

    Citiraj kobila_suzy prvotno napisa
    Mozes postavljat i ovdje pitanja, bas mi se dijeli znanje, tamo je zaista hrpa postova, ni meni se neda sve citati .
    Super :D
    E, ovako je kod mene krenulo. Jučer sam na telki gledala prilog o prirodnoj kozmetici. Budući da radim u centru za oblikovanje tijela i mršavljenje, i sama se volim trackati svim i svačim, ali do sad ne znam kako nisam razmišljala o tome s čime se zapravo trackam. I tako sam počela kopati po tome. Do sad sam znala jedino za korist čistog bademovog ulja s kojim sam se počela mazati otkako sam trudna. Kupila sam ga u ljekarni, al ne znam koliko je zapravo čist? Ja inače imam suhu kožu a na podlaktici imam tzv. pureću kožu, hrapavu i crvenu. Hrapavost sam uspjela ukloniti, čini mi se zahvaljujući bademovom ulju, ali crvenilo je još uvijek tu. Nisam nikad išla dermatologu, pa ne znam jel to neko patološko stanje i jel ima nešto iz prirodne kozmetike što bi tome pomoglo?
    I zanima me sve ako imaš što još za preporučit.

  13. #13
    Dolisa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Split
    Postovi
    792

    Početno

    Evo da se i ja ovdje javim. Nedavno sam prestala koristiti sve kreme i kremice, i iskljucivo zelim prijeci na sve prirodno.
    Dakle stanje je ovakvo: Lice ispirem cajem od listova nevena (bez casice, ne znam zasto je to bitno, ali meni se cinilo da je tako "cisce"), mazem se maslinovim i bademovim uljem. Isto radim i svojoj bebi, znaci nikakve kreme.
    Kupila sam danas Biofarm - jel ovo ok zna li tko :? bademovo ulje i Primaverina e.u. grapefruita i klementine (u nedostatku narance, a nekako sam zabrijala da moram koristiti citruse), i to cu jedno po jedno pomijesati s bademovim. To planiram koristiti umjesto kreme za lice. Da li je ova kombinacija ok, moze li joj se, ili mora dodati jos neko e.u., i da li se treba dodati jos kakav sastojak da bi ovo funkcioniralo? Inace, u konacnici planiram na 50ml bademovog staviti po 5 kapi od svakog eu, koliko sam razumjela moze do 10 od svakog? Kako idu ti omjeri?

    A joj pitanja...stvarno sam pocetnica ali cvrsto odlucila da ne koristim nikakve kemije na kozi. Mislim da nije bas preprepreskupo, ovo danas sam platila stotinjak kuna (kupovala u BioVegi) a da sam uzela vece bademovo, ne sjecam se proizvodjaca, doslo bi me oko 150. Osim ako mi kobila_suzy sad ne nabroji jos jedno 5-6 stvari koje trebam da bi upotpunila pripravak...

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    24

    Početno

    Ja sam prije pola godine isto počela koristiti prirodnu kozmetiku. Od tad mi se koža preporodila. Uopće nije suha, skoro da se ne moram mazati kremom, predivno. Namažem se svako 2-3dana urtekramovim mlijekom za tijelo jer super miriše.
    Razlog zbog kojeg sam prešla na prirodnu kozmetiku je post od kemijskog inžinjera na ovom topicu http://forum.sijelo.com/showthread.php?t=1026
    Nevjerovatno je čime se mažemo, zar ne?

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    24

    Početno

    Švedica

    Do sad sam znala jedino za korist čistog bademovog ulja s kojim sam se počela mazati otkako sam trudna. Kupila sam ga u ljekarni, al ne znam koliko je zapravo čist? Ja inače imam suhu kožu a na podlaktici imam tzv. pureću kožu, hrapavu i crvenu. Hrapavost sam uspjela ukloniti, čini mi se zahvaljujući bademovom ulju, ali crvenilo je još uvijek tu. Nisam nikad išla dermatologu, pa ne znam jel to neko patološko stanje i jel ima nešto iz prirodne kozmetike što bi tome pomoglo?
    I zanima me sve ako imaš što još za preporučit.
    Ja ti odgovaram kao laik, i sa onim što sam naučila na netu.
    Bademovo ulje iz lijekarne ti ništa ne valja, nije hladno prešano pa nema bitnih sastojaka u sebi. Pođi u bio&bio kupi ulje od jojobe ili bademovo. Maži ga iza tuširanja na mokru kožu, vidjet ćeš promjene za par dana. Imaš još i drugih ulja: avokado, koštica marelice, noćurak, pšeničnih klica, sezama. U bio& bio možeš zatražiti katalog primavere u kojem ti je opisano za što služi koje eterično i bazno ulje. Za lice ti valja jedino jojoba, marelica, ulje divlje ruže , lješnjaka, a sve to ovisi kakav ti je tip lica. Ja npr. imam dehidriranu tanku kožu koja ne podnosi masne kreme jer mi se odmah stvore bubuljice, također na vrućini mi se zna na čelu malo zasjajiti. Ja sam koristila jojobu samu bez eteričnih ulja. Nevjerovatna mi je bila činjenica da sam na lice nanosila ulje, a da mi koža cijeli dan nije nimalo masna, da je ugodno meka, ništa ne zateže, super.
    Ja ovdje pišem samo za bio&bio jer u mom gradu ima samo ta prodavaonica. Mislim da su oshadhi bazna ulja još kvalitetnija, jer su na onom forumu neke cure koje su koristile primavera bazna ulja znale napisati da su im se nakon nekog vremena znale javiti reakcije na jojobu. Mislim da jojobu prodaje bio terra.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    24

    Početno

    "Dolisa"
    Lice ispirem cajem od listova nevena (bez casice, ne znam zasto je to bitno, ali meni se cinilo da je tako "cisce"),
    - ovo je ok, neven smirjuje kožu.
    mazem se maslinovim i bademovim uljem. Isto radim i svojoj bebi, znaci nikakve kreme.
    - maslinovo ulje zatvara pore kože pa i nije baš najbolja opcija za mazanje, bademovo je ok. Ako su ti jako skupa bazna ulja možeš kupiti hladno prešano sezamovo ulje u prodavaonici zdrave hrane ono ti je ok za kožu.
    Kupila sam danas Biofarm - jel ovo ok zna li tko :?
    biofarm ti je katastrofa nemoj mazati to na sebe.
    bademovo ulje i Primaverina e.u. grapefruita i klementine (u nedostatku narance, a nekako sam zabrijala da moram koristiti citruse)
    primavera eterična ulja su super, a za omjere mješanja pitaj kobilu_suzy. Nisam sigurna da citrusna smiju na lice, znam da je dobro et. ulje sjemenki mrkve, no za početak ti je najbolje samo bazno ulje da ti se koža ne bi šokirala od et. ulja. Meni naprimjer ne odgovara Hausckha jer u sebi ima puno raznih eteričnih ulja, i unatoč tome što su to miksale stručne osobe meni se na koži pojavi reakcija u obliku crvenila lica.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    24

    Početno

    "Dolisa"
    Lice ispirem cajem od listova nevena (bez casice, ne znam zasto je to bitno, ali meni se cinilo da je tako "cisce"),
    - ovo je ok, neven smirjuje kožu.
    mazem se maslinovim i bademovim uljem. Isto radim i svojoj bebi, znaci nikakve kreme.
    - maslinovo ulje zatvara pore kože pa i nije baš najbolja opcija za mazanje, bademovo je ok. Ako su ti jako skupa bazna ulja možeš kupiti hladno prešano sezamovo ulje u prodavaonici zdrave hrane ono ti je ok za kožu.
    Kupila sam danas Biofarm - jel ovo ok zna li tko :?
    biofarm ti je katastrofa nemoj mazati to na sebe.
    bademovo ulje i Primaverina e.u. grapefruita i klementine (u nedostatku narance, a nekako sam zabrijala da moram koristiti citruse)
    primavera eterična ulja su super, a za omjere mješanja pitaj kobilu_suzy. Nisam sigurna da citrusna smiju na lice, znam da je dobro et. ulje sjemenki mrkve, no za početak ti je najbolje samo bazno ulje da ti se koža ne bi šokirala od et. ulja. Meni naprimjer ne odgovara Hausckha jer u sebi ima puno raznih eteričnih ulja, i unatoč tome što su to miksale stručne osobe meni se na koži pojavi reakcija u obliku crvenila lica.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    375

    Početno

    mare979 jesi li ti iz zg? Naime, vidjela sam u samom centru zg, u Petrinjskoj, dućan sa kozmetikom, al ne znam jel riječ o pravoj prirodnoj ili prirodna wonabe. Isto sam tako vidjela u City centeru na 1. katu također dućan sa takvom kozmetikom i šokirala se; za paket od 3 malecka sapuna oko 100 i nešto kn! Pa zar takve stvari tolko koštaju? Koja je cijena jednog preparata u bio&bio? Zna li tko nešto o ovome? Dakle, na kojim lokacijama u zg ima prodajnih mjesta ali sa pravim prirodnim sastojcima (osim bio&bio) a ne neke fensi šmensi lažnjaci?

  19. #19
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj mare979 prvotno napisa
    Ja npr. imam dehidriranu tanku kožu koja ne podnosi masne kreme jer mi se odmah stvore bubuljice, također na vrućini mi se zna na čelu malo zasjajiti. Ja sam koristila jojobu samu bez eteričnih ulja.
    ista stvar :/

    no ja jojobu koristim noću, a danju stavim kremu.

    jeste probale "nikel" iz "priroda liječi"? ja sam kupila njihovo jojobino ulje, a imaju i kojekakve prirodne kremice.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    24

    Početno

    N, nisam iz Zagreba, ja sam iz Dubrovnika. Znam da u Zagrebu bio&bio ima u Ilici, i u Jurišićevoj, znam da još postoji dućan bio terra i neki u staroj vlaškoj 7 ali ne znam gdje. Ja povremeno dođem u zagreb.

    ms. ivy
    no ja jojobu koristim noću, a danju stavim kremu.
    i ja je stavljam noću, ponekad po danu ako puše bura ili ako me zateže.

    ms. ivy
    jeste probale "nikel" iz "priroda liječi"? ja sam kupila njihovo jojobino ulje, a imaju i kojekakve prirodne kremice.
    jesam, ne sviđaju mi se, a i ne znam kakva im je kvaliteta

  21. #21
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Sad sam preletila, poslije cu se vratiti.

    Dobre i kvalitetne marke baznih i etericnih ulja su primavera life i oshadh. Primaveru uvozi biovega, i dila se u ducanima bio&bio i biljnim ljekarnama. Oshadi prodajna mjesta pogledajte na www.oshadhi.hr. Uskoro dolazi i pranarom, to ce uvoziti kemig.

    Svi ostali ponudjaci ulja su tako-tako. Treba se fakat kuzit u problematiku pa znat procijenit da li je to sto prodaju ok ili ne. Npr, regenbogen ima dobra bazna ulja, ali etericna su im tako tako, neka su okej, za druga je pitanje sto je unutra. Biofarm, holyplant i sl prodaju rafinirana bazna ulja, a biofarmova etericna nisu ni e od etericna.

    Za lice su dobra gotova sva bazna ulja, ukljucujuci i maslinovo. Maslinovo nece zatvoriti pore, problem maslinovog lja je u njegovoj gustoci i relativno velikim molekulama u odnos na druga ulja, pa se ne upija dobro, i zato se ne korist, ali moze ga se u mjesavinu dodati do 10% jer i ono ima svoje mjesto u prirodnoj kozmetici.

    Sto se tice citrusnih ulja, u globalu ih je bolje izbjegavati za lice jer su neka od njih fototoksicna. Klementina nije fototoksicna, ai grejp jest, stoga ako ces a stavljati u mjesavinu a lice, koristi ju samo navecer, tj. ne na sunce s tim najmanje 12 sati. Za lice je dovoljno napraviti 2%-tnu otopinu, to je a 10 ml baznog ulja 4 kapi etericnih.

    Poslije cu se jos vratiti pa cu detaljno isati...

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    24

    Početno

    Očito je da kobila_suzy sve dileme stručno razjasni.
    Meni se maslinovo ulje ne sviđa stavljati jer smrdi i teško se upije. S druge strane jojoba se upije za tren.

  23. #23
    Dolisa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Split
    Postovi
    792

    Početno

    Cure, hvala

    Znaci nabaviti novo bademovo, tj. bazno, i neko drugo etericno za dan. Ali koje? Imam kombinirani tip koze lica, tj. sve osim t-zone mi je sklono isusivanju. A ovih dana su se pojavile i neke nazovi-akne, samo na obrazima sa strane...citala sam da je kobila_suzy negdje preporucila eu nocurka za osjetljivu kozu. Moze li klementina u kombinaciji s jos nekim, ili sve skupa da ne koristim nijedan citrus za dan?
    Je li ok koristiti jednu kombinaciju, npr. ovu citrusnu, za noc, a drugu za dan?
    A sad sama sebi kompliciram...
    Dojim, ne znam da li sam spomenula, znam da je neka eu potrebno izbjegavati kod dojenja...
    I pitanje (nevezano za kozmetiku, ali ako netko zna): prija mi je prosle godine bila na Kubi, i primijetila da nema uopce komaraca. Kad je pitala kako to, pokazali su joj na saksije sa zasadjenim bosiljkom na prozorima. To navodno odbija komarce. Da li bi npr. eu bosiljka imalo isti ucinak?

  24. #24
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Ja bih ti kao bazu za lice preporucila kombinaciju jojobe, badema i divlje ruze (moze i nocurak), a etericna busin, sjeme mrkve ili ruzmarin verbenon, sirokolisnu lavandu ili mirtu cineol. Mozes i klementinu ako hoces, ali nema bas neku kozmeticku svrhu. Grejp si ostavi za tijelo, odlican je za celulit .

    Etericno ulje bosiljka se koristi izmedju ostalog i za odbijanje kukaca, pa tako i komaraca . Samo nemoj pretjerivati, ima jak miris.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    24

    Početno

    zanima me da li postoji bazno ulje od gospine trave (kantariona)?

  26. #26
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Da, zapravo macerat . Kod nas se najcesce radi u maslinovom ulju, ja osobno radim u sezamu, bademu ili makadamiji, jer mi se onda lakse upija.

    Svedica, koza ti je suha? Kao bazu probaj kombinirati makadamju sa bademom, mozes dodati i kantariona, a od etericnih blage koncentracije, do 1%, nekih od slijedecih ulja: smilje, sjeme mrkve, busin, njemacka kamilica, rimska kamilica, palmarosa.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Lux
    Postovi
    905

    Početno

    A što je sa onim fensi uljima za lice (decleor) meni je nekad bilo super neroli, je li to isto puno kemije ili fakat samo bazno plus eterično. Mogu ja to sama napraviti??
    Nisam više sigurna za tip kože, inače je masna sklona miteserimai osjetliva(savršena kombinacija ), ali često dehidrirana, ali nakon problema sa ekcemima isušena, većina krema su me peckale, pa se ne usudim ništa probati osim nivea obična i eucerin sa 12% omega masnih kiselina...

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    24

    Početno

    kobila_suzy koji macerat kantarionovog ulja bi mi preporučila za lice. Ja imam doma nekakvo , ustvari dobro je, ali mislim da ću ga brzo potrošiti jer je multipraktik. Mažem se ovim mojim po licu i primjetila sam da mi se koža lica smirila. Inače imam čisto lice ali mi se od upale jajnika jako pogoršao ten.
    Također ga mislim pomješati s jojobom samo ne znam u kojem omjeru, pa ako može pomoć. :/

  29. #29
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Pa u principu je svejdeno koji je, u sezamu bi bilo okej, dodas ga 10-20%, jojobe ne vise od 30%, a ostatak neko univerzalnije bazno ulje, ako ti je koza masna recimo ljesnjak.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    planeta zemlja
    Postovi
    284

    Početno

    samo pazi da ne izlazis na sunce kada stavljas kantarion.
    izaziva fotosenzibilnost.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    375

    Početno

    Jel ko bio na web stranici BIOmedis.hr? Ima tko kakvih iskustava/saznanja o njihovim proizvodima?

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    24

    Početno

    Ja sam čula da kreme od biomedisa znaju osobama koje imaju osjetljivu kožu izazvati alergiju.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    24

    Početno

    Ma nisam mogla da ne kopiram ovaj post sa onog foruma što sam prethodno navela. Ugodno čitanje
    hemijski_inzenjer (hemijski inzenjer) - 21. januar 2005. u 16.48 (registrovani član)
    Zavrsila sam hemijski fakultet i kozmetikom se bavim već vise od 10 godina. Raduje me da je ova tema pokrenuta na Serbian Cafe-u i želim da dam svoj doprinos. Unapred se izvinjavam sto vam rusim iluziju, ali diskusija se zove: "Istina o kozmetici koju koristimo" i mislim da je vreme da se ta istina sazna.

    Zar vas vise interesuje spoljasnji izgled nego sopstveno zdravlje i zdravlje vase dece? Zar je moguće da niko nije do sad reagovao na pismo Dasane od 13. januara 2005. o stetnosti komercijalne kozmetike? Da li je neko uopste otisao na sajt Environmental Working Group http://www.ewg.org/reports/skindeep/browse_products.php ili na http://www.safecosmetics.org//facts/skindeep.cfm? Sajtovi su odlicni i vrlo edukativni, čak i početnici mogu lako da se snadju. Takođe preporucujem i: www.nottoopretty.org

    Ne mogu, a da ne reagujem na pismo sa psudonimom: Žena_zmaj ((prvo)borac za istinu) od 16. januara 2005. koja kaže da je do sad koristila Dr. Hauschka Rose Cream, ali se vraca na Niveu jer je 5 puta jeftinija, a radi isti posao. Nije mi samo jasno za koju se to istinu ona (prvo)bori. Moj odgovor je: tačno je da radi, ali radi o glavi. Pošto vidim da je cena u pitanju predlazem još jeftinije rešenje: ODLAZAK NA BENZINSKU PUMPU!

    Kao dokaz prilazem sastav Rose cream i sastav "plave" Nivea kreme mada se ni ostale Niveine kreme ne razlikuju mnogo od ove.

    DR. HAUSCHKA ROSE DAY CREAM
    Water (Aqua), Peanut (Arachis hypogaea) Oil, Althaea officinalis Extract, Beeswax (Cera flava), Avocado (Persea gratissima) Extract, Hypericum perforatum Extract, Shea (Butyrospermum pakii) Butter, Rose (Rosa gallica) Wax, Lecithin, Rose (Rosa gallica) Petal Extract, Rose (Rosa canina) Hip Extract, Fragrance (essential oil)

    NIVEA CREME
    Triple Purified Water, Mineral Oil (sporedni proizvod naftne industrije), Petrolatum (sporedni proizvod naftne industrije), Glycerin (može da bude biljnog porekla ali uglavnom se u komercijalnoj kozmetici koristi onaj dobijen od nafte jer je jeftiniji) , Isohexadecane (dobijen od nafte), Microcrystalline Wax (dobijen od nafte), Lanolin Alcohol, Paraffin (sporedni proizvod naftne industrije), Panthenol, Magnesium Sulfate, Decyl Oleate (dobijen od nafte), Octyldodecanol (dobijen od nafte), Aluminum Stearate, Fragrance, Methylchloroisothiazolinone (pesticid), Methylisothiazolinone (pesticid), Citric Acid, Magnesium Stearate

    Da li ovde negde vidite ijedan prirodan sastojak (osim vode) kao sto su bademovo ili jojobino ulje, shea butter, možda ekstrat neke biljke ili esencijalno ulje? Ne, ništa osim jednog "divnog" koktela derivata nafte kojih naftna industrija ionako ne zna kako da se oslobodi!
    Naučno je dokazano da su derivati nafte karcinogeni, a mineralno ulje, petrolatum, microcrystalline wax, parafin i mnogi drugi sastojci kozmetike zvani PETROCHEMICALS su upravo to-NAFTA. Koza propusta te supstance i one odlaze u krvotok. Problem nije ako se to desi jednom ili dva puta, organizam se izbori sa tim i izbaci, ali kozmetika se koristi decenijama, telo se prezasiti i ne može vise da se brani, a rezultat su mnoge bolesti i defekti kod još nerođene dece za koje se pitamo: "Odakle?".

    Vrhunac cinizma je da mnoge kozmeticke kuce reklamiraju svoje linije naravljene bez konzervanasa sto je naravno tačno, ne daj Boze da nas tako velike i ugledne kozmeticke kuce lažu! Ne, nema konzervanasa, ali zato su stavili samo "malko" PESTICIDA! I čak se muce da tri puta prociste vodu koju stavljaju u kreme. Hvala, ali zaista ne treba!
    Da li znate da je tzv. BABY OIL ustvari obično MINERALNO ULJE "obogaceno" sa malo vestackog mirisa (parfum/fragrance) koji takođe predstavljaju derivate nafte? Znaci mi nasu decu mazemo naftom i ko zna cime još jer se tačan sastav parfema ne zna, a odavno su prestali da ga prave od prirodnih sastojaka kao sto su etericna (esencijalna) ulja. Razlog: SKUPO! I vas omiljeni preskupi parfem poznatog svetskog modnog kreatora ili još poznatije kozmeticke kuce koji se reklamira kao "INTOXICATING FOR YOUR SENSES" je upravo i bukvalno to-OTROV ZA VASA CULA!

    Što se konzervanasa tiče parabeni su jedni od najrasprostranjenijih i najcesce koriscenih. Metil, etil, propil i butil parabeni su po strukturi slični hormonu estrogenu i zbog toga narusavaju hormonsku ravnotezu u telu i sumnja se da izazivaju rak dojke i reproduktivnih organa. Kao dokaz najbolje je procitati clanak u "Glasu javnosti": "Zdrav zivot: Hemikalije iz kozmetickih preparata pronadjene u tumoru dojke" od 15. marta 2004.
    http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/a...hiva-index.html

    Nemojte da mislite da zvucnija i skuplja kozmeticka imena ne upoterebljavaju stetne hemikalije. Samo okrenite teglicu ili kutiju vase omiljene skupe kreme i pocnite da čitate sastav (ingredients). Prva četiri sastojka cine osnovu kreme, sve ostalo je dodato u vrlo malim kolicinama. Sastojci su poredjani po kolicini u opadajucem nizu sa prvim sastojkom koga ima najviše. Naoruzajte se hemijskim recnikom i sve će vam biti jasno.

    Naše prabake nisu koristile Lancome, Estee Lauder, Vishy, Body Shop, Avon, Lush ili mnoge druge nego jaja, jogurt, krastavac, cajeve, maslinovo i druga ulja i ten im je bio bolji nego mnogim danasnjim ženama koje se bore sa aknama, mitiserima, rosaceom, dermatitisom, a koriste "najnovija dostignuca svetskih naucnika koji rade naporno na pronalasku još novijih i savrsenijih sastojaka". Jedino sto oni rade je ispitivanje na zivotinjama i ljudima dokle mogu da idu tj. koliko jeftinih hemikalija mogu da stave i u kojoj kolicini, a da vam ne izazovu alergijsku reakciju na kozi. Šta će se desiti posle 10-20 godina neprekidne upoterbe niko ne ispituje.

    Kad smo kod jeftinih kozmetickih supstanci evo glavnih sastojaka jedne tipicne kreme bez obzira da li se radi o jeftinoj iz dragstora ili o preskupoj varijanti na istu temu, ali "sa imenom":

    a) kao prvo 70-90% te kreme čini najobičnija destilovana voda;
    b) na drugom mestu su tzv. emolienti i humektanti koji su obično neki od derivata nafte (mineralno ulje, petrolatum, glicerin), propilen (ili butilen) glikol (daleko jeftinija vestacka zamena za glicerin, glavni sastojak antifriza i uzgred budi receno NEUROTOKSIN, izazivac kontaktnog dermatitisa, ostecenja bubrega i jetre) i mnogi drugi;
    c) onda slede emulgatori, rasprsivaci, zgusnjivaci... koji se dodaju u kolicini od 0.1-2%;
    d) i na kraju idu konzervansi koji se dodaju u kolicini manjoj od 0.5%
    Znaci, ako na spisku vidite da se prirodna ulja i biljni ekstrakti nalaze iza stearata to znači da ih u kremi ima manje od 2%, a ako se nalaze iza metil i propil parabena onda ih ima manje od 0.5%, a u tako maloj kolicini oni i ne mogu da deluju.
    ZNACI PLACAMO VODU I NAFTU... I "MALO" TOKSINA!

    Sminka i farbe za kosu su još gori slučaj jer pored svega sadrže i boje koje se u Americi zovu FD&C i D&C boje i dobijene su iz tecnog ili polucvrstog katrana koji je otrovan u čistom stanju. Ove boje su dokazani karcinogeni, a ima ih čak i u hrani.

    Nisu samo kreme i losioni problem već i samponi, sapuni, gelovi za tusiranje, kupke... Vecina sadrzi neki od lauril ili lauret sulfata (sodium lauryl sulfate-skraceno SLS, sodium laureth sulfate, ammonium lauryl sulfate, ammonium laureth sulfate) koji odlično čiste nasu kozu i kosu, tako dobro da nam ništa ne ostane, čak ni nas prirodni zastitni sloj koji nas je stitio od pamtiveka! Zato ima tako mnogo ljudi koji se zale na svrab, suvu i osetljivu kozu, suv skalp i perut i ne mogu naći leka. Probaju sve i svasta, a naročito "najnovija dostignuca vrednih naucnika koji rade samo za nasu dobrobit". Ovi sulfati često sadrže i formaldehid za koji je dokazano da izaziva ostecenje DNA i rak pluca u laboratorijskim uslovima.

    To je vrlo lukavo smišljeno, prvo se "operes" lauril sulfatom jer moras da se kupaš naravno, a onda posto ti je koza nepodnosljivo suva moras i da se namazes nekom od njihovih kremica i to bogato jer su ti "sunce ili hladnoca dosta isusili kozu", a i radi zastite od "elemenata".
    Mnogi kozmeticki sastojci su u toku proizvodnje zagadjeni dioksinom-najjačim karcinogenom ikada ispitivanim!

    NE BACAJTE Teško ZARADJEN NOVAC NA OTROVE! Bolje je tim parama obezbediti svojoj porodici i sebi kvalitetnu prirodnu hranu, garderobu, udoban (netoksican) dom i godisnje odmore. Tako ćete ostati mladi i duhom i telom!
    Odgovor za pseudonim: Organska kozmetika bi bio da nema potpuno organske i prirodne kozmetike, u sve je covek umesao svoje hemijske prste, ali najcistiju kozmetiku prave: DR. HAUSCHKA, LAVERA, WELEDA (osim sampona jer sadrže SLS).
    Evo i dva dobra autora za citanje: Kim Erickson "Drop-dead Gorgeous" i Judi Vance "Beauty to Die for".

    Nastavak:

    ZA \"OK AKO JE TAKO\"
    Slazem se da je nemoguće potpuno izbeci toksine iz hrane, zemlje, vode, vazduha, kozmetike... ali zato je neophodno INFORMISATI SE I IZBEGAVATI u sto vecoj meri ono za šta znamo da je stetno, umerenost tu ne pomaze. Ponavljam da se stetne posledice ne vide i ne osete odmah. Evo jednog primera: Da li bi svom detetu dozvolila da umereno (koja je to kolicina?) jede žele bombone koje sadrže mineralno ulje i FD&C boje (dokazani kancerogeni) ili cinnamon rolls koji sadrže propilen glikol (neurotoksin) i polisorbate 60 i 80 (koji mogu da sadrže 1,4-dioksan, dokazani kancerogen), a koje jedu deca sirom Severne Amerike? Ili ne bi uopste dozvolila?

    Zbog čega ima toliko obolelih od raka, dijabetesa, alergija, mentalnih bolesti... i zašto je sve vise dece obolelo od ADD (attention deficit disorder)? Nekoliko miliona dece u Severnoj Americi boluje od hiperaktivnosti i taj broj stalno raste, a svaka 8. žena će u toku svog zivota oboleti od raka dojke (nekad je odnos bio jedna u 100). U sledećih 20 godina broj obolelih od raka će se povecati za 60%! Zar nije vreme da nešto preduzmemo? Ili da sedimo mirno i molimo se Bogu da to ne budemo bas mi? Zivotni vek je produzen zahvaljujuci medicini, ali covek u stvari
    duže živi bolestan.

    Što se tiče Burt\'s Bees kozmetike, iako vlasnika kompanije lično
    poznajem, moram da kažem da je ta kozmetika delimicno prirodna jer sadrzi vestacke mirise i vestacki vitamin E (tocopheryl acetate) zbog čega i naglasavaju na pakovanjima u kojoj meri je svaki od proizvoda prirodan. Takođe proizvodi sadrže i boraks tj. natrijum borat koji u sebi može da ima arsen.

    Na primer Royal Jelly Eye Creme je 94.45% prirodna krema, a ne 100% kao sto je neko napisao u ovoj diskusiji. Probala sam njihove proizvode, kreme su dosta masne za moj normalan tip koze, mada mi se svidja njihov Repair Serum iako je mesavina ulja u pitanju (pa je malo masniji) jer ima odlične sastojke bez boraksa i vestackog mirisa (koristim ga uvece pred spavanje). Karmini, grozdjana mast i olovke su odlicni (100% prirodni), ali \"tinted moisturizer\" nikako ne preporucujem jer se loše razmazuje i daje neprijatan osecaj na licu (barem meni). U svakom slučaju najbolje je koristiti njegove 100% prirodne proizvode. Nadam se da će ovo pomoći.

    ZA \"ZENU BORCA\"
    Ja uopste nisam rekla da kompanije koje sam navela kao prirodne prave
    savrseno čistu kozmetiku sa sastojcima bez mane, ali su njihovi
    proizvodi najpriblizniji onome što se smatra pravim prirodnim i najmanje stetnim. Ja se slazem da svako tezi sto vecem profitu, pa tako i oni, ali nigde nisam procitala niti čula da Dr. Hauschka preuvelicava trovanje kremama.

    Takođe bih naglasila da od cena njegovih krema ne \"otpadaju\" usi jer
    se cene krecu od 30-40 kanadskih dolara za 30mL sto znači da je on u
    klasi Biotherm i Clinique. Rekla si da si probala Clinique Dramatically Different Cream 50mL koji kosta oko $50 koliko bi kostalo i 50mL Dr. Hauschka Quince dnevne kreme. Sad koristis LaRoshe-Posay Toleriane Light
    Facial Fluid 40mL koji kosta $23, a toliko kostaju i Niveine kreme za lice sto znači da je njihova cena otprilike duplo manja sto je na nivou Welede koja je prirodna i certifikovana od strane nemackog BDIH
    standarda (kao i Dr. Hauschka, Lavera i Logona). Od cena Dior, Lancome, Chanel, Elizabeth Arden, Estee Lauder i ostalih koje se krecu od $50, pa navise usi mogu da otpadnu i bukvalno, a da ne govorim o pet i vise puta skupljim La Mer i La Prairie.

    Mišljenja oko fitoestrogena koje sadrzi soja su podeljena, neki
    strucnjaci smatraju da su korisni za nas organizam jer sprečavaju vezivanje ksenoestrogena (vestacka jedinjenja koja imaju sličnu molekulsku strukturu ljudskom estrogenu) za receptore u nasem telu, a neki se sa tim ne slazu. Ako je neko zabrinut uticajem fitoestrogena iz soje i njenih proizvoda kao sto je lecitin moguće ih je izbeci upotrebom drugih proizvoda koji ih ne sadrže (na pr. vecina Weledinih proizvoda).

    Slazem se da je trovanje hranom, lekovima, vazduhom i vodom veliko (za tu temu bi trebalo otvoriti novu diskusiju), ali ne bih rekla da je trovanje kroz neku kremu ili kozmeticki proizvod neznatno s obzirom da koza upija u velikoj meri ono sto nanesemo na nju , da dnevno koristimo 5-15 (neko i vise) kozmetickih proizvoda decenijama i da se uticaj hemijskih sastojaka uvecava kada deluju kombinovano.

    Jedan od primera:
    \"There is concern that when formaldehyde-releasing preservatives (such as imidazoliddinyl urea, diazolydinyl urea and hydroxymethyl glycinate) are present in a formulation with amines, such as triethanolamine (TEA), diethanolamine (DEA), or monoethanolamine (MEA), that nitrosamines can then be formed, because nitrosamines are carcinogenic substances that can potentially penetrate skin (Fundamentals and Applied Toxicology, August 1993, pages 213-221)\"

    ZA \"BOBANSTEV\"
    Probaj hidrantnu, a ne masnu kremu. Na zalost krema koju sada koristis pored svega ima i petrolatum, isohexadecane, ozokerite i paraffinum liquidum koji su derivati nafte i dobro je sto ti ne odgovara. Ono sto piše na prednjoj strani kutijice je ustvari ono sto krema sadrzi u malim kolicinama i nije toliko bitno jer je mnogo jače dejstvo stetnih sastojaka. Naravno da niko neće na prednjoj strani da napise na primer: \"sadrzi petrolatum, isohexadecane, ozokerite, paraffinum liquidum i parabene koji mogu da vas učine bolesnim...\" već \"sadrzi kompleks taj i taj, vitamine, to i to ulje, ntioksidanse, minerale... koji mogu da vas prolepsaju...\"

    Ja sam imala sličan problem kao i ti, ali se meni nije perutala koza
    lica već je bila dosta suva i gruba iako sam koristila masne kreme. Kozi je potrebno dosta vlage i malo masnoce da tu vlagu sacuva od
    isparavanja sa povrsine. Ja sada koristim Dr. Hauschka Quince Day Cream (quince=dunja, ne znam kako bi to rekli nemci) jer je hidrantna i malo masnija za zimu, a leti mi odgovara njegova Moisturizing Day Cream jer nije uopste masna. Rose Day Cream je najmasnija.

    Na zalost imaju samo te tri dnevne kreme, ali Lavera, Weleda i Logona
    imaju takođe kvalitetne kreme i veci izbor, a sve njih sigurno možeš da nadjes u Austriji jer su to nemacke kompanije osim Welede koja je
    svajcarska. Koristila sam Laverinu kremu sa aloe verom za osetljivu kozu i Logoninu sa ruzinim uljem za suvu koja je dobra za zimu. Imaju i odlične maske, mleka za ciscenje, tonike, losione za telo, kreme sa SPF-om, sminku... samo izbegavaj njihove sampone i kupke jer imaju SLS (osim Dr. Hauschka). Najbolji proizvodi za kosu su DRUIDE koji se proizvode u Kanadi i sertifikovani su kao prirodni u Francuskoj (Ecocert), ali ne znam da li ih ima u Evropi. Ja sam imala izuzetno suvu kosu i kozu, ali od kada ne koristim proizvode koje sadrže SLS koza mi je sjajna i meka iako losion za telo koristim povremeno, a kosa vise nije suva. Molim te javi mi da li ti se svidjaju prirodni proizvodi ako se odlucis da ih probaš. Nadam se da će ovo pismo pomoći da razlikujes dobre od loših proizvoda. Na zalost cudotvorni sastojak ili savet ne postoji.

    Testove za proizvode svih najpoznatijih kozmetickih firmi mogu da se
    nadju u nemackom Oeko Magazinu.

    Nastavak 2:

    hemijski_inzenjer (hemijski inzenjer) - 3. februar 2005. u 17.17 (registrovani član)
    Zahvaljujem se svima na odzivu i podrsci. Oduvek sam znala da naše žene umeju da mucnu glavom i da odvoje dobro od lošeg. Izvinjavam se sto nisam ranije pisala.

    ZA SVE ZAINTERESOVANE ZA KOZMETIKU BEZ STETNIH DODATAKA
    Evo spiska kozmetickih kuca koje većinu svojih proizvoda prave bez
    stetnih sastojaka. Na spisku su 3 nemacke kompanije (br. 1-3) i jedna
    svajcarska kompanija (br. 4). Sve četiri kuce spadaju u takozvanu prirodnu kozmetiku i vecina njihovih proizvoda je sertifikovana od strane nemackog BDIH standarda za prirodnu kozmetiku sto znači da ne sadrže stetne dodatke. Proizvodi navedenih kompanija se prodaju i u Evropi i u Severnoj Americi. U Evropi ima još proizvodjaca koji su sertifikovani od strane BDIH standarda ali nisu dostupni u Sev. Americi. Takođe ima i proizvodjaca u Sev. Americi koji u vecini proizvoda ne koriste stetne sastojke ali koji nisu sertifikovani jer ekvivalent nemackom BDIH standardu u Sev. Americi ne postoji. Međutim, još vise je NAVODNIH prirodnih i "organic" proizvodjaca koji koriste stetne sastojke (naročito u Sev. Americi) tako da je običnom coveku teško da se snadje u moru proizvoda. Sto je
    najgore ni prodavacice kozmetike nisu obavestene o stetnosti pojedinih sastojaka tako da od njih se ne može ocekivati pomoć, a I da jesu naravno da vam ne bi o tome govorile jer im je posao da prodaju, a ne da vas oteraju iz prodavnice. Među proizvodjacima konvencionalne kozmetike (koji ne tvrde da su prirodni ili "organic") nisam, bar do sada, uspela da nađemni jedan proizvod bez stetnih dodataka. Zbog toga preporucujem samo četiri navedene komanije.

    1.DR. HAUSCHKA www.drhauschka.de (na nemackom jeziku sa engleskom verzijom)
    www.drhauschka.com (za Severnu Ameriku)

    2. LOGONA www.logona.com (na nemackom)
    www.logona.com/E/index.htlm (na engleskom)

    3.LAVERA www.lavera.de (na nemackom)
    www.lavera.co.uk (za Veliku Britaniju)
    www.lavera-usa.com (za Severnu Ameriku)

    4.WELEDA www.weleda.com

    Što se tiče Shiseido kozmetike, na zalost i njihovi proizvodi imaju
    istu bazu kao i sva konvencionalna kozmetika na trzistu. Bio Performance Advanced Super Revitalizer na primer kao glavne sastojke ima vodu, glicerin, cyclomethicone, dimethicone i squalene (dobijen iz maslinovog ulja), pored toga sadrzi i parabene kao konzervans (o stetnosti parabena je dosta pisano u prethodnim pismima).

    Cyclomethicone i dimethicone su silikonska ulja koja daju taj fini osecaj koji opisujes: "... lice i vrat su mi uvek nekako vlazni, kao da sam se tek umila i stavila hidratantnu kremu, nema zatezanja, zuljanja, nema sijanja, izvanredno prihvata makeup..." Silikonska ulja su relativno novo "otkrice" kozmeticke industrije i koriste se u sve vecoj meri jer daju "silky and powdery feel", a bezbojni su, bez mirisa, odbijaju vodu i lepo prijanjaju za kozu. Međutim koza nema nikakve koristi od njih. U kreme su stavljena samo da bi dala "osecaj" jer prekrivaju kozu i ima se utisak da je koza nezna i
    glatka. Iako proizvodjaci tvrde da su silikonska ulja potpuno bezopasna to nije dokazano (problemi sa silikonskim implantima i usnama).

    Shisedo kreme imaju i PEG koji sadrzi dokazane kancerogene 1,4-dioksan i etilen oksid. Takođe tu je i butilen glikol i EDTA koji: "Alter skin structure, allowing other chemicals to penetrate deeper into the skin, increasing the amounts of other chemicals that reach the bloodstream." Znaci u kozu i krvotok nam prodiru pored dobrih sastojaka (sto nam je i bio cilj) i losi (sto nam svakako nije cilj, ali se ipak desava verovali mi ili ne).

    Dobro je sto kažeš "subjektivan osecaj" jer ih zbog toga kozmeticke
    kuce tako i prave-da osecaj kad koristimo njihove proizvode bude dobar. A takav osecaj pruzaju petrohemikalije i silikonska ulja, zbog toga oni uvek cine bazu proizvoda i RETKO će se naći proizvod koji ih ne sadrzi. Prava prirodna kozmetika kao osnovu koristi prirodna ulja I ekstrakte koji sadrže vitamine, minerale, antioksidante... i nema trenutni efekat kakav ima konvencionalna, ali zato daje dugorocne rezultate. Ja ne tvrdim da konvencionalna kozmetika nema vitamine, minerale, antioksidante..., ali uz sve njih dobijate i kancerogene supstance koje su stetne u bilo kojoj kolicini da su dodate.

    Ni StriVectin se ne razlikuje mnogo od ostalih: Propylene Glycol
    (neurotoksin), PEG-100 Stearate (sadrzi kancerogen etilen oksid),
    Triethanolamine (TEA-sadrzi kancerogen etilen oksid i gradi kancerogene nitrozamine), DMDM Hydantoin (ispusta kancerogen formaldehid) i naravno nezaobilazni parabeni kojih ima u 90% konvencionalne kozmetike.

    Što se tiče kozmetickog policajca, čije je ime Paula Begoun, moram da
    kažem da je i njen interes da zaradi sto vise novca nudeci svoju
    kozmetiku, a sve pod izgovorom da brine o nama i nasoj kozi. U svojim
    proizvodima ona koristi parabene, petrohemikalije, silikonska ulja, PEG, TEA, propilen i butilen glikol, polisorbate 20 i 80, EDTA, natrijum lauret sulfat... Njeni proizvodi su upravo primer svega onoga sto treba izbegavati u kozmetici. Ona opravdava upotrebu stetnih sastojaka koji njoj odgovaraju jer ih stavlja u svoje proizvode.

    Pošto kažeš da imaš cetvorogodisnjeg sina i bebicu mislim da bi njima
    prvo trebalo da promenis kreme, ulja, kupke itd. Penaten pripada Johnson & Johnson kompaniji koja je ugledna firma, ali sastav njihovih proizvoda nije bas tako ugledan. Pošto su to proizvodi za decu mi i ne sumnjamo da su oni kvalitetni i bez mane. Međutim, njihove kupke i samponi obično imaju lauret sulfate ( sodium laureth sulfate i ammonium laureth sulfate) koji uvek sadrže 1,4-dioksan i etilen oksid - dokazane kancerogene, a konzervisu se formaldehidom takođe dokazanim kancerogenom. Bebi kreme se prave od petrohemikalija i silikonskih ulja. U njihovom sastavu sam nasla polyethilene, termoplastiku koja izaziva rak, ostecenje bubrega i jetre u laboratorijskim uslovima. Vecina bebi proizvoda ostalih
    kompanija ima sličan sastav tako da ih treba izbegavati.
    Decija koza je nezna i tanka, a pogotovu kod male bebe. Sve sto
    nanesemo na kozu ona vrlo brzo upije i te supstance odlaze direktno u krvotok za razliku od unosa hrane koja prvo prođe probavni trakt gde se eleminise deo stetnih supstanci, pa zatim jetra još jednom sve precisti. Istrazivanja pokazuju da je unos stetnih sastojaka 10 puta veci kroz kozu nego kroz usta.

    Iz iskustva tvrdim da su najbolje kolekcije za bebe i decu Logonona i
    Weledina. Obe kolekcije su pravljene na bazi ulja (znaci nosilac
    korisnih sastojaka je prirodno ulje, a ne petrohemikalije) i proizvodi sadrže ekstrakt nevena (Calendula na engleskom, Ringelblume na nemackom) koji je odličan ne samo za deciju kozu već i za odraslu. Takođe Weleda ima kremu Calendula Diaper Care sa cink oksidom (zinc oxide) koji je antiseptik, sluzi kao barijera i sprečava upale i crvenilo od mokrace. Takođe je bitno promeniti i pastu za zube. Paste za zube (decije i za odrasle) u sebi imaju natrijum lauril sulfat, boje dobijene od kancerogenog katrana, vestacke arome i zasladjivace. Lavera, Logona i Weleda imaju odlične decije paste za zube, doduse ne pene kao one koje sadrže natrijum lauril sulfat, ali zato ne sadrže ni kancerogene. Iste firme imaju odlične paste i za odrasle.

    Za suncanje su najbolje Dr. Hauschka vodootporne kreme i losioni sa SPF od 8, 15, 20 i za decu 22. Imaju i stik sa SPF 30 za nos, obraze itd. Laverina kolekcija za suncanje je takođe dobra, imaju voodotporni losion za decu sa SPF 30. Svi ovi proizvodi su zasnovani na cink oksidu i titanium dioksidu koji prekrivaju kozu u tankom sloju i odbijaju sunceve zrake. Hemijski SPF (octinoxate, octisalate, oxybenzone, avobenzone...-za koje se sumnja da su ksenoestrogeni tj. imitiraju estrogen i remete hormonsku ravnotezu u organizmu) reaguju sa kozom koja ih upija i posle nekog vremena ih treba ponovo naneti na kozu sto nije slučaj sa cink oksidom i titanium dioksidom.

    Što se tiče kupanja sa mirisom mentola, taj miris je vestacki osim ako u sastavu ne piše da je u pitanju etarsko ulje u šta sumnjam. Još bolja varijanta je da se kupi etarsko ulje eukaliptusa i da se doda nekoliko kapi u vodu za kupanje ili inhaliranje. Samo voditi racuna da na flasici bude naznaceno da je pravo etarsko (esencijalno) ulje, a ne "fragrance" jer se i u tom slučaju radi o vestackom. Za bebe i malu decu je bolje koristiti ulje od lavande ili kamilice jer je eukaliptus jak za njih.

    Da li si procitala sastav na poledjini kutije pre nego sto si kupila
    ALDO VANDINI proizvode? Iako nisi strucna, za sastav ti i nije potrebna neka strucnost. Dovoljno je da pri kraju spiska potrazis parabene: ETHYLPARABEN, METHYLPARABEN, BUTHYLPARABEN, PROPYLPARABEN, ISOBUTHYLPARABEN, ISOPROPYLPARABEN... Ako ima ijednog od njih to je dovoljan razlog da ne kupis kremu, pa makar sadrzala i najbolji ekstrakt ili ulje najbolje biljke ili alge na svetu! Da li bi svesno povecavala svoju kolicinu estrogena u telu i rizik za dobijanje raka dojke i reproduktivnih organa?

    Kažeš da: "... oba produkta sadrže morske minerale i alge.Uz to još
    piše da je zagarantovano na prirodnoj i biljnoj bazi i da sadrzi algine extrakte, zatim ulja i vitamin E (čije su uloge da vrati vlaznost kozi i da je stiti)." Ja ne kažem da to nije tačno i da ti proizvodi to ne sadrže. Ali bitno je šta je NOSILAC tih sastojaka. Na Internetu sam nasla sastav njihovih proizvoda za telo koji pored algi, minerala, raznih ekstrakata i vitamina E sadrže: Propylene Glycol (neurotoksin), PEG jedinjenja (sadrže kancerogene), Parfum (sadrzi kancerogene), Polysorbate 20 (sadrzi kancerogene), parabene (ksenoestrogeni)... Sumnjam da su im kreme za lice boljeg sastava.
    Moramo da shvatimo da nam sve to ulazi u krvotok zajedno sa algama,
    mineralima, vitaminima i ostalim. Takođe moramo da shvatimo da neće ništa opasno ODMAH da nam se desi, osim možda neke alergijske reakcije na neke od sastojaka. Sve ovo o cemu pricam desava se posle DUGOGODISNJEG IZLAGANJA stetnim sastojcima koji se gomilaju u organima jer dolazi do zasicenja i telo ne može da ih izbaci. Govorim o tome da treba da se INFORMISEMO sto vise i IZBEGNEMO RIZIKE koji se mogu izbeci.

    Za mesovitu kozu i proširene pore bi bilo najbolje koristiti LOGONA
    liniju za kombinovanu kozu koja ima, pored pene za ciscenje, maske i
    pilinga, dnevnu i nocnu kremu sa hamamelisom (Hamamelis Virginiana ili Witch Hazel na engleskom) jer je ekstrakt te biljke prirodni astringent tj. skuplja pore. Ako ne možeš da nadjes Logonu onda probaj LAVERA FACES-Combination Skin liniju koja je takođe dobra.
    Lavera ima odličan gel za predeo oko ociju sa uljem nocurka, jojobinim uljem, vitaminima C i E, ruzinom vodom i ekstraktom zelenog caja koji je odličan antioksidant. Ako je koza oko ociju dosta suva onda je bolje koristiti Dr. Hauschka Eye Contour Day Cream koji je masniji, a takođe sadrzi jojobino ulje, kakao puter, ekstrakt sargarepe, divlje deteline, kantariona i nevena. Iz prilozenog se vidi da ima svega kao i u konvencionalnoj kozmetici samo sto su nosioci prirodna ulja i ekstrakti, a ne petrohemikalije.
    Probaj da ih nadjes u prodavnicama zdrave hrane kao sto su Wild Oats,
    Whole Foods Market i druge manje koje imaju kozmetiku.
    Za manje oziljke od akni zaista ne bih znala šta da koristis.

    ZA "za hemijskog ing. - 30. januar 2005. U 12.07 (*.chello.no)"

    Savetovala bih isto sto i Sanji. Znaci Logona i Lavera samo ne znam da li ih ima tamo gde živis. Ako ne možeš njih da nadjes probaj da
    potrazis Weledu ili Dr. Hauschku i njegov Moisturizing Day Cream jer je pogodan za masniju kozu. Za tvoju vrstu koze su dobri njegovi toneri koji takođe sadrže hamamelis. Najbolje je da prvo pogledas njihove sajtove. Za uporne akne mogla bi da pomogne maska sa glinom od Lavere (Exfoliating Gel Face Mask) koja isusi i ocisti tu bubuljicu. Logona ima Sage (zalfija) & Mint Blemish Stick koji takođe dezinfikuje i isusuje, a imaju i Sage Blemish Pencil koji sluzi kao korektor za akne. Iako imaš masniju kozu ne bih savetovala običan sapun već neki blag gel za ciscenje iz Logonine ili Laverine kolekcije za mesovitu kozu. Ja uvek koristim mleko za ciscenje, ali moja koza je normalna ka suvoj. Za skidanje sminke je dobar Dr. Hauschka Cleansing Cream koji u sebi ima mleveni badem tako da u isto vreme radi i blag piling.

    ZA "ZABRINUTU MAMU"

    Što se tiče Aloe Vera gela kompanije Forever Living, on sadrzi kao
    konzervanse Potassium Sorbate i Sodium Benzoate. Potassium Sorbate je
    bezbedan dok sa Sodium Benzoatom to nije slučaj. Na trzistu (u Severnoj Americi) mogu da se nadju aloa vera gelovi koji su konzervisani samo Potassium Sorbatom (Lily of the Desert je jedan od njih). Što se tiče lecenja akni gelom aloe vere nisam čula da ga je neko koristio za to. Budite vrlo oprezni kod izbora leka jer akne mogu da nestanu, a da se pojavi neki drugi problem.

    ZA "zahvalna - 31. januar 2005. u 13.26 (*.skaut.net)"

    To sto Vam se javlja crvenilo i sto Vam ni jedna krema ne odgovara je
    verovatno posledica alergije na nešto sto je prisutno u vecini krema.
    Pošto se kozmeticki proizvodi sastoje od mnogobrojnih sastojaka nemoguće je sa sigurnoscu utvrditi koji je od njih u pitanju. Možda je neki od parabena koji su poznati iritanti ili njihova kombinacija jer ih ima u 90% kozmetickih proizvoda. Na sreću imate sestru u Nemackoj koju mozete da zamolite da vam posalje proizvode neke od kompanija cija sam imena i Internet adrese gore navela. Pošto je koza suva predlozila bih Dr. Hauschka Eye Contour Day Cream koji je masniji (ali nije tezak) i pogodan za dosta suvu kozu. Ako Vam
    ne odgovara onda probajte Intensive Care Eye Creme od Logone iz
    kolekcije za zrelu kozu. Iz iste te kolekcije preporucujem i Intensive Care Relaxation Mask. Izvinjavam se, ali ne znam imena na nemackom. Za lice bi odgovarala Dr. Hauschka dnevna krema od dunje ili ruze (možda prva za dan, a druga, masnija, za noć) Lavera ima kremu sa lipozomima za zrelu i suvu kozu, a za ciscenje se može koristiti mleko i tonik za osetljivu kozu (kolekcija se zove Faces). Logona ima specijalne vitaminske kreme od kojih bih Vam preporucila sa sargarepom ili avokadom. Pocnite sa jednom dnevnom i jednom za oko ociju, pa ako odgovara onda isprobajte još nekoliko i sigurna sam da ćete i Vi konacno naći onu pravu. Javite mi kako napredujete.
    Napisite mi kakva je to: kremabaHT (neutralna krema), ko je pravi i
    koji je njen sastav. Ostali sastojci su u redu i mozete da ih dodate u maloj kolicini da bi osnovna krema mogla da ih primi tj. da se umesaju. Mada bih Vam ja ipak savetovala da izmesate 90mL jojobinog ulja i 10mL ulja nocurka, iscedite jednu kapsulu vitamina E u tu mesavinu i dodate po 2 kapi čistog, pravog etarskog ulja lavande, kamilice, palisandrovog tj. ruzinog drveta (rosewood), paculija i geranijuma ili bilo koje od njih. Ova mesavina je odlicna zamena za nocnu kremu. Držite je u frizideru. Nanosite je na čisto lice pola sata pre spavanja da koza ima vremena da upije. Obavezno mazite i vrat. Za dan koristite neku od hidrantnih koje sam Vam predlozila.

    hemijski_inzenjer (hemijski inzenjer) - 3. februar 2005. u 17.35 (registrovani član)
    ZA "istine i zablude - 31. januar 2005. u 13.54 (*.skaut.net)"

    Lica poznatih licnosti gledamo u filmovima i na slikama u casopisima
    koje su propustene kroz razne filtere, svetlo je optimalno podeseno,
    sminku su nanosili vrhunski sminkeri, radjeni su liftinzi, ubrizgavan je botoks i normalno je da osoba izgleda lepo, zdravo i mlado. Međutim da li ih je neko od nas video uzivo? Kad se Madonina slika na primer pogleda izbliza vide se bore ispod sminke. Da li ste videli Faru Fosit ili Melani Grifit izbliza na slikama? Ko bi trebalo onda da izgleda bez bora ako ne one koje mogu sebi da priuste šta god požele? Nedavno sam videla sliku Donatele Versace u svom viktorijanskom kupatilu gde je ceo jedan zid prepun polica sa kremama i losionima. Ali kad pogledate nju vidi se da je odavno presla 50.

    ZA "GOST 085 - 29. januar 2005. u 11.02 (*.crnagora.net)"

    Čula sam da je Hemelova kozmetika dosta popularna kod nas. Interesuje
    me šta sadrže njihove kreme i da li su tako prirodni kao sto tvrde, pa bih te zamolila da mi napises kompletan sadrzaj jedne od njihovih krema.

    Potražila sam Shahnaz Herbal kozmetiku na Internetu, ali koliko vidim
    daju samo "aktivne" sastojke a ne sastav celokupne kreme. Ukoliko
    nađetesastav kozmetike posaljite mi i ja ću vam prokomentarisati sastojke. Mogu samo da preporucim da se nikako ne kupuju kreme koje ne daju potpun sastav već samo "aktivne" sastojke, jer ponekad ono sto nije navedeno, a nalazi se u kremi može da bude i te kako aktivno ali u negativnom smeru.

    Kozmetika DHM sadrzi vise stetnih sastojaka među kojima i parabene
    tako da je ne preporucujem za koriscenje. Parabene su čak stavili i u
    proizvode za bebe.

    Pošto vidim da se u nekim pismima pominju navodno prirodne kozmeticke
    kuce kao sto su Aveda i Origins koji pripadaju Estee Lauder kompaniji
    ili Body Shop (neko je spomenuo i Kiehl's kao prirodan) moram da kažem da i oni stavljaju u sve svoje proizvode supstance koje su otrovne, mutagene, kancerogene i teratogene.

    ZA Nadu iz NS

    Ne mogu da ti preporucim ni jednu kozmeticku kucu osim one četiri koje sam navela. Kancerogeni su opasni u bilo kojoj koncentraciji da se nalaze i to bi bilo kao kad bih ti rekla: " Krema A je losija jer sadrzi vise kancerogena i može da izazove rak za 5 godina, a krema B je bolja jer sadrzi manje kancerogena i može da izazove rak tek za 20 godina."

    ISPRAVKA: Testovi za proizvode vecine najpoznatijih kozmetickih firmi
    mogu da se nadju u nemackom Oeko Magazinu. Njihov sajt je
    www.oekotest.de (greškom sam u jednom od prethodnih pisama dala kao oekomagazin.de). Oni ocenjuju proizvode na osnovu hemijskih analiza kojima utvrdjuju da li su stetne materije prisutne u kozmetickom proizvodu (bilo da su tu dodate namerno, slučajno ili da su nastale u hemijskim reakcijama posle pakovanja proizvoda). Po mojim saznanjima to je jedini svetski casopis u kome se objavljuju objektivni rezultati testova razlicitih kozmetickih proizvoda (na osnovu hemijskih analiza, a ne na osnovu tvrdnji proizvodjaca ili sastojaka proizvoda navedenih na pakovanju).

  34. #34

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    375

    Početno

    :shock: za ovako dugačak tekst i :shock: za ono što piše u njemu!


  35. #35
    Dolisa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Split
    Postovi
    792

    Početno

    Opet ja imam pitanje. U BioVegi sam nasla bazna ulja marke Aromatica. Da li ona valjaju ili ne?
    Primavera ima eu mirte, jedno je Turska, drugo Maroko. Koje da uzmem?
    Uzela bih mirtu i sjeme mrkve, a ako bih kombinirala badem i jojobu kao bazna, u kojem omjeru sve skupa. U kojem ako dodam i divlju ruzu. Dodavat cu pomalo jednu po jednu stvar kako mi koza bude prihvacala svako ulje.
    Hvala!

  36. #36
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Mirta treba biti kemotip cineol, najcesce je zelene boje, i najcesce dolazi iz Francuske i s Korzike. Mitra kemotip mirtenil-acetat je crvene boje, a najcesce je iz Tunisa i Maroka. Al ovo sve je okvirno, i zna se desiti i da crvena mirta bude keotip cineol, zato bi trebala traziti od prodavaca da ti pokaze certifikat da vidis koji je kemotip u pitanju. Mirta kemotip cineol u sebi ne smije imati mirtenil-acetata. Za primaveru ne znam sto imaju, ali za oshadhi znam da im na bocici pise kemotip koji je unutra .

    Na 30 ml baznog ulja mozes staviti do 12 kapi etericnih: tvoja kombinacija bi mogla izgledati: 15 ml badema, 10 ml jojobe, 5 ml divlje ruze, 5 kapi mirte cineol, 5 kapi sjemena mrkve.

    Za Aromaticu ne znam kakva su im bazna ulja - nikad nisam kupovala njihova.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    375

    Početno

    kobila-suzy Molim te za tvoje mišljenje, sori ak gnjavim...
    Dakle u Biovegi ima ulje za trudnice od Primavere Life sa sljedećim sastojcima: ulje od suncokreta, badema, makad., et. ulja lavanda i mand. crvena. E sad, to piše na našem jeziku, dok na njemačkoj etiketi, tj. sastavu se spominju i parfem; citral,eugenol,geraniol,benzyl benzoate, citronellol, farnesol, limonene, linalool. Mene zanima jel to u redu s obzirom da bi Primavera trebala imati isključivo prirodne proizvode. prodavačica mi je rekla da su svi proizvodi prirodni, da neki sadrže konzervanse i sl. ali i da su oni prirodni a ne kemijski. Jel to točno?
    Bila bih ti jako zahvalna na odgovoru, jer sam početnica pa ne bih htjela da me neko vesla, a želim naučiti sve o tome.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    375

    Početno

    Eh da! I nabavila sam knjigu od Matilde Ivaniš - "Mala kućna ljekarna"- Aromaterapija. Nadam se da su info pouzdane u toj knjizi. Ima mnogo recepata s obzirom na tip kože za preparate svih namjena, od kreme za lice do šampona, pa se bacam na izučavanje!

    Također sam u Biovegi pokupila brošure Urtekram (šamponi, sapuni, dezići, losioni...) i Hennaplus (boje i preparati za kosu) - to bi voljela probat, pa ak ima tko iskustva, neka viče, molim lijepo.

  39. #39
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Svi ovi sastojci sto si nabrojala su zapravo prirodne sastavnice etericnih ulja - e sad, dal su oni dodavali jos i sintetske pa ih navode, ili po svapskom zakonu moraju tako pisati - ne znam. Koliko sam upoznata, na trzistu prirodne kozmetike primavera je jedna od rijetkih marki koja posjeduje certifikate koji u svijetu organske kozmetike nesto znace.

    Matildina knjga je, meni osobno, prestura, pise samo o uljima koje primavera ima u ponudi, nerijetko ne naglasava vaznost kemotipova, ali za pocetnike je u redu, jer su sve recepture bezopasne. Za nekoga koga zanima tematika, a ne zeli previse ulaziti u kemiju, preporucam knjigu Slobodanke Postic: A kao aromaterapija. Pisana je jednostavnim jezikom, a opet naglasava sve ono sto je bitno i sto se u tzv. laickoj aromaterapijskoj literaturi cesto izostavlja.

  40. #40
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Gledam sad primaverin cjenik, oni imaju samo jednu vrstu mirte, i to crvenu. Dakle, to nije kemotip cineol.

  41. #41
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Pikulica, nekako si mi promakla :?

    Nisam više sigurna za tip kože, inače je masna sklona miteserimai osjetliva(savršena kombinacija ), ali često dehidrirana, ali nakon problema sa ekcemima isušena, većina krema su me peckale, pa se ne usudim ništa probati osim nivea obična i eucerin sa 12% omega masnih kiselina...
    Od baznih ulja mozes koristiti badem, makadamiju, divlju ruzu, nocurak, jojobu. Od etericnih za reguliranje masnoce: mirtu cineol, sirokolisnu lavandu, eukaliptus dives ili geraniju. Za vlazenje idealno etericno ulje je busin. Npr na 30 ml baznih ulja stavis 4 kapi sirokolisne lavande, 4 kapi busina, 2 kapi nerolia (kad ga toliko volis).

  42. #42

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Lux
    Postovi
    905

    Početno

    Hvala KS!
    Ma taj mi neroli prekrasno miriše, a odlučila sam se fakat riješiti većine kemije, pa sam sad opet na Hauschka, ali oni imaju 3 krema pa bih probala nešto i sama napraviti. Sapun mi je ok ulola sa kozjim mlijekom. Smijem li pokušati napraviti nešto za djecu? Za sad u kupku stavljam samo maslinovo za malenog, ali primjetim da na nožicama(potkoljenice) ima suhu kožu, imam domaćeg gospinog ulja je li ok da mu suho mažem time sad dok nije izloženo suncu ??

  43. #43

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    375

    Početno

    kobila-suzy puno fala na info, ma ti si zakon!
    Da, istina da je knjiga od Matilde štura, al za nekog kome je to prvi info je ok, neke stvari su mi jasnije. Potražit ću knjigu koju preporučuješ.

    Gledam sad primaverin cjenik, oni imaju samo jednu vrstu mirte, i to crvenu. Dakle, to nije kemotip cineol.
    E ovo mi, pliz pojasni jer niš ne razumijem što to znači...

  44. #44
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    Dolisa je pitala za mirtu. Mirtu kemotip cineol koristimo za regulaciju lucenja sebuma, jako je korisna za masnu kozu. Mirta uobicajena je mirta kemotip mirtenil-acetat, ona ima druge svrhe, a to je ona koju ima primavera. Dakle, tko hoce mirtu na lice radi regulacije sebuma, mora raziti mirtu cineol, a to trenutno ima oshadi i pranarom (prije dva dana ga uvezao kemig, ali jos ne znam na kojim prodajnim mjestima ce biti u ponudi).

    Pikulica, mozes mazati sa gospinom travom. Pa i preko ljeta, samo navecer (da prodje 12 sati do izlaganja suncu).

  45. #45

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,138

    Početno

    kobila_suzy, može savjet i za mene ?

    Imam kožu sklonu crvenilu, osjetljivu. Koju kombinaciju baznih i eteričnih ulja, te u kojem omjeru, preporučuješ za dan i noć ?

    Također, koje ulje preporučuješ za bebu ? Trebalo bi nam neko za kupanje i njegu kože.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    375

    Početno

    E ovak, prvo kaj bi htjela napraviti u kućnoj radinosti je mlijeko za čišćenje nečistoće i šminke, tonik i kremu. Jesu li mi za to potrebni macerati ili je sasvim dovoljno bazno ulje, eu, i cvjetna vodica? Jel potrebno dodavati vodu (ak da u kojem omjeru)? Što će mi od sastojka temeljno skinuti nečistoću i make up a da je dobro za suhu i osjetljivu kožu?

    kobila_suzy nadam se da te ne davimo previše...

  47. #47
    Dolisa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Split
    Postovi
    792

    Početno

    Citiraj kobila_suzy prvotno napisa
    Gledam sad primaverin cjenik, oni imaju samo jednu vrstu mirte, i to crvenu. Dakle, to nije kemotip cineol.
    To sam i ja nekako mislila, jer su mi nabrojali samo ovu Tursku i Maroko. A ja sam specificno rekla cineol.
    Moja je koza definitivno osjetljiva, ali nekako je skroz masna otkad sam rodila. Prije je bila suha da ne moze gore. Pa sad... :? A nista, sutra moram po oshadi mirtu i sjeme mrkve (jer su opustoseni za Primaverina eu, pa nemaju ni ovo drugo)

    Kobila_suzy, muchas gracias!
    Totalno sam navucena na eu, samo izgleda da cu i ja morati nabaviti neku knjigicu cisto radi toga sto je tu i beba, pa da ne koristim neke stvari koje mogu nastetiti. A onaj bosiljak sam nakapala na malo pamuka, pa stavila u ormar (imam fobiju od kukaca, duga prica), bebin ormar, na prozor, ma razmahala se s njim. Ima malo jak miris, ali se naviknes!

  48. #48
    Dolisa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Split
    Postovi
    792

    Početno

    Nabavila sam ruzmarin v., a ove druge uopce nisu imali, ali ce mi naruciti i ne garantiraju da ce stici jer im u zadnje vrijeme Primavera oskudno salje. Sad cu ukombinirati ovo sto imam, tj. ruzmarin (koji ocajno mirise), i 2 kapi klementine jer me ubi miris ruzmarina. Nisu imali ni divlju ruzu, jojobu jesu.
    Vidjela sam onu knjigu A kao Aromaterapija, ali je malo skupa, mislim oko 250kn. Tako da ce to morati pricekati dok se psihicki pripremim na investiciju.

  49. #49
    kobila_suzy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    487

    Početno

    A kao aromaterapija kosta 170,00 kn.

    Svedica, zelis napraviti mlijeko za ciscenje? Treba ti ulje, voda (hidrolat), po zelji neko eu, i emulgator. Kao pseudoemulgator moze se korisiti vosak. Isto vrijedi i za kremu. Kao tonik koristis cisti hidrolat, to je dovoljno, ali po zelji mozes dodavati glicerin, dekspantenol, alantoin, aloe veru, i koju kap eu. Sad sam u letu, poslije ti napisem omjere.

    la_mama, moze ti pomoci (ovo je samo primjer, ne moras se slijepo drzati toga) 10 ml badema, 10 ml macerata nevena, 5 ml divlje ruze, 5 ml nocurka ili borzine, 2 kapi rimske kamilice, 2 kapi busina, 2 kapi sjemena mrkve. Za djecu su od baznih ulja najpogodniji badem i makadamija, a od etericnih neces pogrijesiti sa mandarinom, rimskom kamilicom, lavandom.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    244

    Početno

    trudna sam i moram mirovat, pošto ležim već 2,5 mj, a trudna sam tek 3, već sad imam užasno puno celulita, ne smeta me na guzi ali koljena su mi koma, šta da radim.
    Za lice koristim eucerinovu kremu, kao i prije trudnoće sli mi više ne odgovara. Koža mi je mješovita s izrazito suhim obrazima i jako masnim nosom, sklona dermatitisu i alergiji na sunce, što da radim.
    Hvala

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •