Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 151

Tema: uloživ cerviks

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Postovi
    3

    Početno uloživ cerviks

    Drage moje, imam pitanje.
    Upravo sam se vratila od ginekologa, u 8. tjednu trudnoće sam, ovo mi je druga trudnoća.
    U nalazu piše - cerviks 1 članak, uloživ za vršak prsta, tvrd. Kaže mi da je to normalno za drugorotkinje i da se ne trebam uopće zabrinjavati, ali eto, brinem se.
    Ne sjećam se točno (a sada ne mogu do toga) kako mi je pisalo u prvoj trudnoći, ali sigurno mi nije pisalo "uloživ".
    Ako je jedan članak, nije li to malo, tj. nije li to skraćen cerviks? Kaže da uloživ ne znači da se otvaram, nego da mi je takvo stanje ostalo nakon prvog poroda. Ako je cerviks tvrd, to je dobro s obzirom na tjedan trudnoće.
    Čitam po internetu pa svima kojima je takva "dijagnoza" propisano je mirovanje - meni ništa o tome nije rečeno...
    Molim za pomoć, ima li tko s takvim problemom, a da nije prvorotkinja, jer se, navodno, to razlikuje...
    Hvala svima!

  2. #2
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Koliko znam (a nisam stručnjakinja, već sam imala probleme s otvaranjem u trudnoćama), uloživost za vršak prsta u drugorotkinja je normalna. Moj mi je gin u drugoj trudnoći rekao da otvaranja najčešće kreću poslije 15 tjedna (kako beba u maternici raste tako je i veći pritisak na cerviks). Mislim da zasad ne trebaš brinuti, a na sljedećim kontrolama (posebno poslije 15 tjedna) ginekolog može mjeriti duljinu cerviksa (cervikometrija) i time vidjeti koliki je cerviks, je li došlo do otvaranja unutarnjeg ušća... i je li potrebno mirovanje.

    Želim ti da ti ovakakv nalaz kakav ti je sad ostane do pred kraj trudnoće.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    Meni je tako bilo Pola prve i cijelu drugu trudnocu. Rodila sam oba puta u 41. Tjednu.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    ja sam sad 33 tjedna i uloživa sam za pola prsta. gin kaže da to ne označava otvorenost... i nije mi posebno napomenuo mirovanje..isto mi je 2.beba

  5. #5
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Bitna je zatvorenost unutrašnjeg ušća, a to baš i ne mogu ustanoviti palpatorno prilikom vaginalnog pregleda.

  6. #6
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    izvan hrvatske ne rade vaginalne preglede u trudnoci tako da tu informaciju ne bis ni znala da zivis npr u zapadnoj europi. kao sto su rekle cure, bez drugih naznaka za problem to ti je samo jedna varijacija normale.
    Posljednje uređivanje od Danci_Krmed : 18.01.2012. at 19:14

  7. #7
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    zanimljivo ja sam cijelu prvu trudnoću bila uloživa za prst i nitko mi nije rekao da moram mirovati, naprotiv rintala sam za 100 ljudi, vozila auto itd....je li to može uzrokovati kakve probleme bebi-znatiželjna sam iz jednog razloga..hvala

  8. #8

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    Ivana..tako i meni. nikakvih posljedica.

    Btw.. Meni je sad rekao doc da sam otvorena za prst do plodovih ovoja i da bih trebala mirovat. Ja rekla da ne mogu mirovat jer imam bebu doma....a i nisam tip... Odmorim se kad osjetim težinu u trbuhu... Inače se osjećam super... Treća trudnoca.. Jel imao netko takav slučaj?

  9. #9

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    A bas si razmišljam da mi se uopće ne ide na te preglede...i kaj sad...da nisam bila ne bih znala...a šta sad kad imam tu informaciju? Da ljetnim u krevet i pravim se bolesna?

  10. #10

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    Legnem u krevet (ubi me ovaj iPad)

  11. #11
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    kad sam ja u nekoliko navrata rekla na britanskim mailing listama da se u hrvatskoj rutinski rade vaginalni pregledi u trudnoci dobila sam odgovore da im je to za ne vjerovati.

    bas bi trebali napisati clanak o vag pregeldima u trudnoci za rodin portal.

  12. #12
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Danci, uz duzno postovanje, ali zene zive tu i imaju tu informaciju. ponavljajuci jedno te isto nece ih nekom magijom preseliti u zapadnu europu ili im izbrisati pamcenje, zar ne?

    na pocetku trudnoce sam pitala ginekologa sta znaci ta ulozivost jer sam prvu trudnocu skoro cijelu "bila nesto uloziva". rekao je koliko je grlic tvrd odnosno mekan. i da me to ne plasi jer sam zatvorena. i da su ulozivost i zatvorenost dvije stvari. i da je cetvrt clanka, trecina canka, pa ponekad i pola ok, dokle god si zatvorena.

  13. #13
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Ja sam bila uloziva, skracenog cerviksa na 1/4 clanka i s otvorenim unutarnjim uscem. 3 mjeseca horizontale i na kraju rodila u 41 tjednu (zadnjia 3 tjedna radila sve i svasta).

    Psihicki sam u to vrijeme cuvanja trudnoce ispaljivala, bilo me uzasno strah i dani su trajali godinama.

    Za drugu trudnocu jednpg dana nisam pametna sto cu. Ici na vaginalne preglede ili ne dati da me cackaju i pogorsavaju stanje...
    Bojim se da ako ne budem nikad radila vag pregled da cu mislit crno.. Eh ..

  14. #14
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Da nije bilo tih vaginalnih pregleda, moga prvoga djeteta danas ne bi bilo. Isto kao i S2000, drugi sam dio prve trudnoće preležala i na kraju imala inducirani porod. U drugoj trudnoći ležala sam do 33 tjedna, onda polako se počela kretati, a od 35. tjedna više nisam mirovala. Rodila sam s 38 tjedana čim mi je dr. skinuo šav serklaže.
    Slažem se da ne treba bespotrebno čačkati, ali ženama koje imaju oslabljen cerviks taj je pregled vrlo bitan.

  15. #15
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    laura29, naravno da su pregledi bitni kad su indicirani iz nekog razloga - ja sam govorila o rutinskim pregledima.

    zelim vam samo reci da su odredjene stvari varijacije normale, imamo topica gdje primjerice zene govore da imaju maternicu koja je okrenuta prema ovamo ili onamo, daje im se kao primjer patologije ili problema kad je to u 99% slucajeva varijacija normale. ni jedna od nas nema savrseni cerviks niti savrsenu maternicu, jer savrseno prosjecno tijelo ne postoji, nego postojimo svi mi koji skupa stvarmo taj neki prosjek.

    iznjela sam informaciju da ako se odredjeni pregled ne radi rutinski u vecini zemalja, da ta informacija nije nuzno ni razlog za zabrinuti se. i naravno da se upitamo zasto se takvi pregledi rutinski rade.
    Posljednje uređivanje od Danci_Krmed : 19.01.2012. at 09:18

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    442

    Početno

    Pretpostavljam da ja spadam u grupu trudnica s indikacijom jer sam imala konizaciju, pa su vaginalni pregledi za mene nužni. U mom slučaju spasili su mi obje trudnoće. Prva trudnoća prošla je uz strogo mirovanje s cerviksom skraćenim na pola članka koji je do kraja trudnoće skroz nestao, porod na 38+2. Sada sam 34. tjedna trudna, cerviks se na pola trudnoće naglo skratio i omekšao, postao uloživ i napravljena mi je serklaža. Dakle, pitanje je bilo kako i što se radi u zapadnim zemljama i ispada da smo mi jedna zaostala zemlja jer radimo vaginalne preglede i serklaže. S obzirom da sam bila suočena i s jednim i s drugim, odlučila sam se malo više informirati i pročitala brdo članaka i iskustava na stranim forumima. Moj zaključak je bio da sistem prenatalne brige nije usporediv, kao ni općeniti zdravstveni sustav, te da se u našoj zemlji vodi o trudnicama poveća skrb. Vani sve to košta puno više, pa je pristup puno ležerniji, što ne znači i pametniji. Dakle, zbog tih nevaginalnih pregleda se ne zna kakvo je stanje, dogodi se prijevremeni porod i tek te onda u sljedećoj trudnoći liječnik pomnije prati i radi ti preventivnu serklažu. Zar baš mora doći do toga? Tako da sam ja ipak pro vaginalnih pregleda, opreza nikad dosta. Nisam medicinske struke, ovo je samo moje subjektivno mišljene.

  17. #17
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Druga trudnoća - do 36. tjedna sve čvrsto, zatvoreno i neuloživo.
    U 37. tjednu 2 cm do ovoja.
    U 39. tjednu sam šetala okolo 6 cm otvorena i sa 40+2 došla u rodilište na finish.

  18. #18
    Totto avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    190

    Početno

    Danci_Krmed, a kako znati da li je nešto indicirano, ako se ne izvrši vag. pregled? Ja recimo imam BH kontrakcije od 20 tt, do tad mi dr. nije radio vag preglede, ali nakon 24 tt mi ih radi jer su mi kontrakcije svakodnevne i česte, sad u 32 tt i prilično jake, pa želi napraviti vag. pregled da bi utvrdio da li se otvaram ili ne. To ne znači da bi me da se počnem otvarati odmah stavio na mirovanje (još uvijek radim).

  19. #19
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Bok svima,

    U prvoj trudnoci mi je pisalo uloziva za vrsak prsta! Bez ikakve preporuke mirovanja. Rodila 39+4! Otvorila sam se u 35tt oko 1cn, da bih mi gin. tek tada rekao mirovanje. I sa tim 1cm dosla roditi! Sada cekamo drugu bebicu ! Niti sto pise, niti mi sto govori! Sa 28+4 mi je rekao zatvorena! S tim da uopce ne mirujem cega me poprilicno strah radi prijevremenog poroda! Takodjer gin. svima radi po defaultu vaginalni pregled do zadnjeg! Svakako drage trudnice neka vam trudnoca bude skolska!

  20. #20
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Totto, ne glumim lijecnika, jednostavno kazem kako se stvari rade u drugim zemljama, gdje statistike ishode trudnoce i poroda po pitanju zdravlje majke i djeteta nisu bitno razlicite od nasih. Zapravo ovaj topic me je jos vise intrigirao da napisemo clanak za rodin portal u vezi vaginalnih pregleda u trudnoci - bile bi to odavno napravile nego je veliki problem naci informacije na internetu o vaginalnim pregledima u trudnoci jer se ne rade rutinski u razvijenim zemljama pa se o tome teze nadju informacije - tako da cu morat direktno pitati nekoliko lijecnika njihovo misljenje. Nadam se da cu to ubrzo napraviti i da cu vam javiti sto mi kazu.

    Ali, razmatrate molim vas Pepitino iskustvo. Ima puno zena koje imaju slicno iskustvo.

  21. #21
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Ali, razmatrate molim vas Pepitino iskustvo. Ima puno zena koje imaju slicno iskustvo.
    Nije isto biti otvoren prst-dva-tri do plodovih ovoja u 37. tt i u 20. tt.
    Beba rođena u 37.tt vjerojatno neće imati nikakvih posljedica, ali porod u 20.tt znači gubitak djeteta.

  22. #22
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    otvorenost ne nuzno znaci prijeteci porod.

    (sastavila sam mail i poslala na pet adresa, nadam se da cu kroz koji dan imat odgovore za podjeliti)

  23. #23
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Ne znači nužno, a što ako ipak dovede do prijevremenog poroda? Koliki je postotak trudnica koje su oko 20.tt trudnoće otvorene prst-dva do plodovih ovoja i koje su s takvim nalazom bez mirovanja uspjele dogurati do termina? Nekako mi se bezazlenijim čini vaginalni pregled u trudnoći nego prijevremeni porod i gubitak bebe .

  24. #24
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Citiraj Kate76 prvotno napisa Vidi poruku
    Pretpostavljam da ja spadam u grupu trudnica s indikacijom jer sam imala konizaciju, pa su vaginalni pregledi za mene nužni. U mom slučaju spasili su mi obje trudnoće. Prva trudnoća prošla je uz strogo mirovanje s cerviksom skraćenim na pola članka koji je do kraja trudnoće skroz nestao, porod na 38+2. Sada sam 34. tjedna trudna, cerviks se na pola trudnoće naglo skratio i omekšao, postao uloživ i napravljena mi je serklaža. Dakle, pitanje je bilo kako i što se radi u zapadnim zemljama i ispada da smo mi jedna zaostala zemlja jer radimo vaginalne preglede i serklaže. S obzirom da sam bila suočena i s jednim i s drugim, odlučila sam se malo više informirati i pročitala brdo članaka i iskustava na stranim forumima. Moj zaključak je bio da sistem prenatalne brige nije usporediv, kao ni općeniti zdravstveni sustav, te da se u našoj zemlji vodi o trudnicama poveća skrb. Vani sve to košta puno više, pa je pristup puno ležerniji, što ne znači i pametniji. Dakle, zbog tih nevaginalnih pregleda se ne zna kakvo je stanje, dogodi se prijevremeni porod i tek te onda u sljedećoj trudnoći liječnik pomnije prati i radi ti preventivnu serklažu. Zar baš mora doći do toga? Tako da sam ja ipak pro vaginalnih pregleda, opreza nikad dosta. Nisam medicinske struke, ovo je samo moje subjektivno mišljene.
    Serklaza moze lose zavrsiti, takodjer se ne radi svugdje na svijetu i to ti vjerojatno doktori mogu reci, ne postoji nacin za sprijeciti porod ako je poceo. Postoje kortikosteroidi koji mogu pomoci razvoj pluca i postoje neki jaki ljekovi koji mogu event za 24-48 h odgoditi porod. Ali kad porod pocne, gotovo je, koji god da je tjedan...
    Imala sam takodjer kirursku konizaciju, fali mi dobar dio cerviksa. Puno veci problem je bio u mom psihickom stanju nakon zaplasivanja od strane doktora, nego realni problem.
    U prvoj trudnoci su me inducirali zbog otvorenosti, retrogradno sam shvatila da sam dobila iz te indukcije de facto nedonosce, bez obzira na vise od 38 tj trudnoce jer mi djeca ocito trebaju dugo "sazrijevati" u trbuhu.
    Reci cu svoje misljenje, a to je da je potrebno poznavati i osluskivati svoje tijelo. Slusati kada ti ono kaze da mirujes ili vise odmaras, ali i slusati kad ti kaze da je sve ok.
    U drugoj trudnoci sam odbijala vaginalce do 20 tj kad me dr nagovorio, zaplasio me strasno, rekao da cu izgubiti bebu, da se ne smijem maknuti iz kreveta do 37. tj (a osjecala sam se odlicno). Da je cerviks povucen, mekan ne znam sto li vec, da ga gotovo uopce nema. Od straha sam se pocela jako lose osjecati i imala sam neke bolove/kontrakcije slijedeca 4 tjedna do slijedeceg pregleda. Mislim da je opet napravio pregled i bilo je isto. Onda sam se polako pocela smirivati, i sa smanjenjem panike bolovi su prestali, a ja sam se pocela kretati, u 29. tj vec i kupati u moru, odmarala bi se kad bi osjecala da trebam ali sam radila normalno vise manje sve.
    U 36. tj imala sam opet pregled, nalaz isti onom u 20. tj, unatoc mom kretanju, dojenju, ponekom nosenju starijeg djeteta. U 40. tj dr predlaze indukciju jer je procjena bebe skoro 4,5 kg. Odbijam i radjam s puna 42 tjedna bebu te velicine. Cerviks je sve to super izdrzao.
    Ne govorim ja nikom recept za trudnocu, nego iznosim moje misljenje i iskustvo.

  25. #25
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Citiraj laura29 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znači nužno, a što ako ipak dovede do prijevremenog poroda? Koliki je postotak trudnica koje su oko 20.tt trudnoće otvorene prst-dva do plodovih ovoja i koje su s takvim nalazom bez mirovanja uspjele dogurati do termina? Nekako mi se bezazlenijim čini vaginalni pregled u trudnoći nego prijevremeni porod i gubitak bebe .
    pa kaj se ne bi to moglo dijagnosticirati na neki drugi nacin, npr. preko uzv, umjesto vaginalno sto jos dodatno nosi rizik od infekcija

    mozda je prijevremeno otvaranje uzrokovano upravo vaginalnim pregledima, nikad ne znas

    trudnoca nije stanje za cesto cackanje po private parts

  26. #26
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj laura29 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znači nužno, a što ako ipak dovede do prijevremenog poroda? Koliki je postotak trudnica koje su oko 20.tt trudnoće otvorene prst-dva do plodovih ovoja i koje su s takvim nalazom bez mirovanja uspjele dogurati do termina? Nekako mi se bezazlenijim čini vaginalni pregled u trudnoći nego prijevremeni porod i gubitak bebe .
    Zanimljivo je ovo tvoje pitanje, probat cu pronaci neke statistike ovaj tjedan nadam se. Znam da ono sto sam citala o mirovanju nije uvijek nuzno pomoglo (statisticki gledano), ali moram vidjeti za biti sigurna.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    442

    Početno

    Smedja čestitam na hrabrosti i drago mi je da je sve dobro završilo. Mislim da nije dovoljno samo osluškivati svoje tijelo jer moje se osjećalo izvrsno, sve sam radila, putovala i bila ful pozitivna, a cerviks je počeo popuštati. Na serklažu sam se odlučila nakon što smo pratili cervikometrijom stanje cerviksa kroz desetak dana, a stanje se pogoršavalo. Pregledala su me uz moju liječnicu još dva uvažena liječnika i svi su se složili da je krajnje vrijeme za serklažu. Itekako mi je jasno i da aj postupak može dovesti do prijevremenog poroda u slučaju npr. infekcije, ali ne mislim da sam imala izbora. Hoću reći serklaža je spriječila prijevremeni porod. Moja beba se od 29. Tjedna nalazi glavom u maloj zdjelici unatoč mirovanju, šta bi tek bilo da ne mirujem? Cijelo vrijeme nemam tegoba i osjećam se dobro.

    Ono što se ja još pitam je koliko su zaista vaginalni pregledi štetni? Zar onda nisu i odnosi jednako štetni? A nitko se ne buni protiv njih u trudnoći, dapače događaju se sigurno češće nego odlasci ginekologu, nesterilnim se zadire u isto područje, ako me razumijete. Zašto bi onda liječnićki pregled bio potencijalno opasniji u smislu prijenosa neke bakterije?

  28. #28
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Zato što bakterije iz ordinacija i bolnica nisu bezazlene kao kućne bakterije partnera na kojeg se tijelo (sluznica) već navikla i živi sa njim u mirnom suživotu.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    442

    Početno

    Ok, prihvaćam donekle. Ali ne radi li se tu uglavnom o aerobnim bakterijama koje kao takve žive i u našem organizmu, pa svejedno prijeđu u mokraćni ili cervikalni kanal uslijed recimo pada imuniteta? Neke opasnije bakterije mogu postojati kod nas ili kod partnera, a na takve se organizam ne može naviknuti, koliko god one bile kućne. Ne idem sad u ekstreme, zna se koje su opasne bolničke bakterije, ali su puno opasnije ili da kažem češće uzrokuju komplikacije nakon oprativnih zahvata nego vaginalnih pregleda. Zaista, nisam medicinske struke i ovo su samo moja razmišljanja i iskustva iz prve ruke.

  30. #30
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Potpisujem Kate76.

    U prvoj trudnoći do 20. tt sam se izvrsno osjećala, normalno funkcionirala, ali nakon 20 tt zbog straha od gubitka bebe nisam se dobro osjećala, strepila sam do 38. tt. Bio je to velik psihički pritisak za mene i cijelu moju obitelj. Nakon skidanja šava serklaže nalaz otvorenosti ušća bio je isti kao i prije stavljanja šava. Rodila sam dva tjedna kasnije, porod mi inducirali. Strogo, ali doslovno strogo, mirovala sam.
    U drugoj sam se trudnoći bolje osjećala, od početka pazila što radim, nakon 32. tt počela se polagano kretati, a nakon 35. nisam više mirovala. Rodila sam u roku 24 sata nakon skidanja šava.
    Pitam se što bi se dogodilo s mojim djetetom da nisam imala serklažu i da nisam mirovala. Svaka je trudnoća priča za sebe.
    Što se tiče bakterija, seks i mirovanje ne idu zajedno jer i te "kućne bakterije" kod otvorenosti ušća mogu stvarati probleme.
    Ako vaginalni pregledi u trudnoći i serklaža mogu spasiti život moga djeteta, onda sam svakako za njih. Nisam sigurna bih li mogla biti dovoljno hrabra odbiti ih, ali znam da si nikada ne bih mogla oprostiti da zbog odbijanja pregleda i zahvata nešto bude mojoj bebi. Vjerujem procjeni svoga ginekologa o nužnosti toga zahvata, ipak je to njegova struka i trebalo bi mu biti u interesu zaštititi i majku i dijete.
    Uostalom, svaka od nas je dovoljno zrela osoba da donese odluke za koje misli da su najbolje za nju i njezino dijete.

  31. #31
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Reci cu svoje misljenje, a to je da je potrebno poznavati i osluskivati svoje tijelo. Slusati kada ti ono kaze da mirujes ili vise odmaras, ali i slusati kad ti kaze da je sve ok.
    Nažalost, nisam od onih koja ću uvijek poslušati svoje tijelo jer mislim da "sve mogu". Ponekad mi je potreban glas razuma sa strane koji će me upozoriti i reći mi da malo usporim. Često mi žene same sebe dovodimo do ruba izdržljivosti.
    Posljednje uređivanje od laura29 : 23.01.2012. at 09:19

  32. #32
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Cure, stigao je prvi odgovor od britanske primalje koja zivi i radi u Australiji i predaje na sveucilistu Sunshine State. Ima linkova, pogledajte. Boldala sam ono sto je vazno za ovu diskusiju. Kao sto vidite, situacija nije crno-bijela i vaginalni pregledi mogu i prouzrokovati prijevremeni porod. Ima puno toga ovdje za razmisljati, pozivam vas da pogledate linkove i da cekate jos odgovora da dobijemo potpuniju sliku.

    Druge odgovore stavljam kad stignu.

    Dear DanielaThere is no evidence to support routine vaginal examinations during pregnancy. The practice is cultural rather than research based, therefore there is little information out there. I think there is an assumption worldwide that this is not happening therefore not an issues. However, it is common in the US and elsewhere ie. Croatia.



    It is probably easier to argue it from the other side ie. 'where is the evidence to carry out a VE in pregnancy?'. There is no literature supporting it and guidelines either don't mention in or make statements against it. For example:



    The WHO guidelines for care in pregnancy don't mention routine VE: http://www.who.int/maternal_child_ad...924159084x/en/.



    The National Institute of Clinical Excellence (UK) state that "Routine antenatal pelvic examination does not accurately assess gestational age, nor does it accurately predict preterm birth or cephalopelvic disproportion. It is not recommended." http://www.nice.org.uk/nicemedia/pdf...Eguideline.pdf.



    In addition to the procedure not providing any helpful information it theoretically could cause harm for example:

    - introducing infection

    - stimulating prostaglandin production in the cervix (when pre-term labour is suspected a VE is avoided for this reason)

    - it is uncomfortable

    - it is disempowering for women

    - the findings can be used to provide inaccurate information to women regarding when labour may start. A multip may be walking around 4cm dilated for most of her pregnancy and be nowhere near labouring. A primip can have a cervix that is firm and closed and give birth that day.



    I hope that is some help. Croatian women need to start saying 'no' and be supported programs such as your's to do so. Practice will only change if women demand it.



    Good luck

  33. #33
    Totto avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    190

    Početno

    Poštujem mišljenje primalje, ali dio "it is disempowering for women" je takva glupost da mi se kosa diže na glavi. Vagina je dio ženskog tijela, kao i svaki drugi dio tijela, vag. pregled nije najugodnije iskustvo (meni ponajviše zbog metalnog spekuluma, ali hvala Bogu pa ga dr ne koristi u trudnoći), ali da mene jedan najobičniji vaginalni pregled sa dva liječnikova prsta lišava snage ili dostojanstva je idiotarija samo takva. Druga priča su neugodni liječnici, ali sa ljubaznim i pažljivim stručnjakom vag pregled je kao pregled grla u ordinaciji doktora opće prakse.

    Otišla sam off ali me jako ljuti kad se žena predstavlja kao nježno i krhko biće čija bi vagina trebala biti tabu čak i za ginekologe.

  34. #34
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Ja nisam nijezna ni krhka, ali kad svaki mjesec netko kaze da mora ugurati prste u meni da provjeri 'nesto' bez da mi objasni zasto to radi (osim da se to tako radi) i kad skuzim da to nije potrebno - bome se osjecam kao da mi je netko oduzeo moc odlucivanja nad svojim tijelom. kad netko zenu stavi u tako nizak polozaj taj netko stvara dojam iz pocetka tko u ovom odnosu ima moc. cast izuzecima naravno.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    442

    Početno

    Uz dužno poštovanje zanimanju i iskustvu primalje, ipak mislim da recimo jedan primarijus mora znati više i bolje od nje. Istina, guranje prstiju u vaginu nije ugodno iskustvo, ali nije ni pregled grla (uvijek me tjera na povraćanje), pa ga ipak zato neću odbiti.
    Istina je da porod može nastupiti i pored izvanrednog nalaza taj isti dan, isto kao što žene koje su otvorene mogu na kraju završiti na indukciji.
    Ali kakve su statistike? I može li se čovjek osloniti na te podatke?
    Uostalom, svaka žena može odbiti pregled po svojoj savijesti isto kao što može odlučiti ne posjećivati ginekologa za vrijeme trudnoće. U redu je informirati žene o potencijalnim rizicima, ali nisam sigurna da treba zagovarati ovu ili onu opciju. Smeta me što ispadamo neprosvjećena zemlja gdje liječnici dovode zene u opasnost i još ih time i ponizavaju. Mislim da ovdje vrijedi ono pravilo "potencijalna korist za majku i dijete je veća u odnosu na štetu".

  36. #36
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Ovo je prvi odgovor kojeg sam dobila, sinoc sam pisala mail zena je u Australiji i obzirom na vremensku razliku u najpovoljnijoj poziciji da prva odgovori na mail. Ali kao sto vidis ona je u svom odgovoru dala mjesta gdje mozete provjeriti njene konstatacije, dakle Svijetska zdravstvena organizacija i NICE (to je tijelo koji je kao provjera kvalitete za britanski zdravstveni sustav). Oni svi skupa znaju vise od jedne osobe, pa pozivam da pogledate njihove smjernice i sto ih je navelo da dodju do te smjernice.

    Druge odgovore naravno postam kad ih budem dobila.

  37. #37
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Je li se za mišljenje pitalo i nekog priznatog hrvatskog ginekologa?

  38. #38
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    jesam

  39. #39
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Dr Alfirevic je cijenjen ginekolog, predstojnik klinike za ginekologiju i porodnistvo sveucilista u Liverpoolu i predsjednik Cochorane Collaboration, vrlo ugledne institucije koja se bavi istrazivanjima. I ovdje bas komentira vaginalne preglede, i zasto se rade.

    Ne mislim pametovati, ne zelim glumiti lijecnika, nego zelim poticati vas koje ovo citate na razmisljanje na to zasto se odredjene stvari rade te da istrazite dalje same.

    - Često pitam svoje prijatelje u Hrvatskoj je li istina da svaka zdrava trudnica mora imati po desetak vaginalnih pregleda tijekom trudnoće, klistir i brijanje prije poroda i epiziotomiju nakon poroda. Kažu - ako to prestanemo raditi, a nešto ode po krivu, tužit će nas. Ja im, pola u šali, pola u zbilji, odgovoram da bi nas u Liverpoolu tužili da to radimo, a mene je rad u Cochrane kolaboraciji uvjerio da je liječnicima puno lakše raditi nešto, pa makar i medicinski bezvrijedno, nego ništa.

    Međutim, ne prepisati nikakvu terapiju često je zdravije i poštenije. Uvjeriti zdravu trudnicu da je bolesna kako bi se radili nepotrebni pregledi je nadriliječništvo. Zanimalo nas je i kako u jednoj vrhunskoj britanskoj zdravstvenoj ustanovi izgleda vođenje trudnoće.
    - Siguran sam, ako bih došao raditi u bilo koje hrvatsko rodilište i počeo “liječiti” trudnice kako to radim ovdje u Liverpoolu, ismijali bi me i kolege i pacijenti - kaže dr. Alfirević. U njegovoj klinici trudnicama se radi svega nekoliko krvnih pretraga i kontrola tlaka, dva ultrazvučna pregleda, i nikakvi vaginalni pregledi. Čekanje spontanog poroda tolerira se i do 2 tjedna iza termina, bez ikakvih dodatnih pregleda, a porod se obavlja u bilo kojem položaju koji trudnici odgovara, u zasebnoj sobi s normalnim krevetom, samo uz babicu i članove obitelji.
    www.slobodnadalmacija.hr/Prilozi/Nedjeljna/Nedjeljna/tabid/95/articleType/ArticleView/articleId/116601/Default.aspx
    Posljednje uređivanje od Danci_Krmed : 23.01.2012. at 12:45

  40. #40
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Ako se ne napravi niti jedan vaginalni pregled između 18. i 30. tt, kako onda trudnica može znati da spada u rizičnu skupinu (mislim na one koje prije trudnoće nisu imale nikakvih problema s cerviksom, gdje nije bilo konizacije)?
    Zar se u zapadnim zemljama takvoj trudnici mora prvo dogoditi kasni spontani pobačaj da bi u drugoj trudnoći ušla u rizičnu skupinu gdje se onda rade vaginalni pregledi?

  41. #41
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Ne znam laura, to treba pitati nekog tko bi to znao. Ali ne vjerujem da se 'kocka' na nacin na koji si opisala, nego da velika vecina zene nisu u rizicnoj skupini i da u slucaju da prijeti kasni spontani iz nekog razloga da se tada intervenira umjesto da se rutinski intervenira.

    Pricekajmo da vidimo tocno kakvi su drugi odgovori na moj upit.

  42. #42
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    U VB rodilje nakon 6 do 12 sati od poroda idu s bebama kući. Zašto? Zbog skupog bolničkog nadzora rodilja i beba? Zbog empatije prema rodiljema i želji da što prije budu u toplini svoga doma? (Ne znam, zato pitam iako je OT)
    Slažem se da su neke rutinske radnje prilikom poroda nepotrebne (jer su i meni bile neugodne): klistir, brijanje, strogo ležanje na leđima i lijevom boku, epiziotomija... Ali mislim da i u našim rodilištima kreću tim putem da porod bude što pirodniji, ako je moguće.

  43. #43
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    I meni je ovo zanimljiva tema. Preležala sam dosta u obije trudnoće, imala 2 serklaže. I sad se pitam, da živim u nekoj drugoj zemlji, bi li izgubila bebe ili bih mirnije proživjela trudnoće. Znam da nikad neću saznati odgovor, ali svejedno mi je to pitanje često u mislima.

    laura29 u kom si tjednu rodila?
    Kate76 lijepo je vidjeti po potpisu da si već u 35-tom tjednu

  44. #44
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Citiraj klara prvotno napisa Vidi poruku
    i
    laura29 u kom si tjednu rodila?
    s 38+0.

    Klara, što je bilo u tvojim trudnoćama razlog mirovanju?
    Posljednje uređivanje od laura29 : 23.01.2012. at 14:10

  45. #45
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    Ja nisam nijezna ni krhka, ali kad svaki mjesec netko kaze da mora ugurati prste u meni da provjeri 'nesto' bez da mi objasni zasto to radi (osim da se to tako radi) i kad skuzim da to nije potrebno - bome se osjecam kao da mi je netko oduzeo moc odlucivanja nad svojim tijelom. kad netko zenu stavi u tako nizak polozaj taj netko stvara dojam iz pocetka tko u ovom odnosu ima moc. cast izuzecima naravno.
    u prvoj trudnoci sam u 25.tt zavrsila u bolnici zbog prijeteceg prijevremenog. nisam se otvarala, ali sam prokrvarila i imala nekoliko epizoda kontrakcija. uz jake i bolne BH i placentu praeviu. u tih nekoliko mjecesi u bolnici, pogledali su me dva puta. sami su rekli da nije dobro cackati. i nisu cackali. no isla sam svaka 2tj. na uzv. ostalo vrijeme lezala u bolnickoj sobi.
    drugu trudnocu sam odlucila slusati svoje tijelo.
    stvarno smo imali ok komunikaciju i zao mi je sto ga i u orvoj nisam slusala na vrijeme jer sam osjetila da nesto ne stima. no, prvi put si trudna i nemas pojma o nicemu, slusas doktora koji govori da je sve ok jer trudnoca je drugo stanje, a ne bolest, pa sam se tako i ponasala. nisam stala kad sam trebala stati i spurala sto na sat.
    i tako, drugu trudnocu slusam svoje tijelo. ono mi govori da sam trudna. napravim test i prije nego je zavrsio ciklus. trudna sam.
    osjecam se fantasticno, sve je ok.
    cemu zuriti na pregled, zasto da prckaju po meni. sve je ok.
    vadim par puta betu, beta raste, odgovara tjednima.
    kad sam vec usla debelo zagazila u drugi mjesec, na nagovor muza odem na pregled. vaginalni, sve super. ajde, pristanem na UZV iako sam pod dojmom stetnosti ili ne istog, a kad tamo.....eh...kiretaza.
    treci put, slusam tijelo, takodjer osjetim da sam trudna prije zavrsenog ciklusa, napravim test, jesam. napravim betu, sve ok.
    cekam 6.-7.tj. ovog puta cu ipak napraviti pregled ranije, no cekam ga da ne odem prerano na pregled, cekam kada bi srce trebalo vec kucati. docekam. ne kuca.
    a svo vrijeme mi je tijelo slalo signale da je sve ok. imali smo small talks tijelo i ja uz kavu, svako jutro. i sve je bilo ok.
    spontani je krenuo bez upozorenja, tamo negdje u 8.tj.
    cetvrti put, poucena svime do sada, uzimam iskustvo i "sta mi govori moje tijelo" tako da, osim sto ne osjetim da sam stavljena u nizak polozaj niti da netko nad menom ima moc, odlazim svaki mjesec na skolski pregled koji podrazumjeva i vaginalni i ultrazvucni i nakon svega, da mi preskoci nesto od toga, ja bi trazila da mi napravi.
    jer i prvi put da sam imala skolske preglede vidjela bi se placenta prije nego sam zavrsila u predradjaoni i ja bi svoje ponasanje u trudnoci prilagodila stanju.
    drugi put ne bi isla na kiretazu kad sam vec usla u treci mjesec. ne bi prolazila emocionalnu agoniju.

    mozda ti pregledi nisu "dostojanstveni", no to mi je mala cijena za ono sto mi se moze dogoditi. odnosno trudnoci.
    nisam izgubila povjerenje u svoje tijelo niti sam ga prestala slusati, samo sve sto mi govori i sve signale koje mi salje stavljam u objektivne okvire okolnosti.

    i zato ne prihvacam univerzalne odgovore poput "svima su nepotrebni" ili "svima su potrebni". "kod nas svi rade ovako", "nitko to u zapadnom svijetu ne radi osim kod nas".
    iskreno, ponekad mi je to i drago. ponekad bi ih "zadavila", al ponekad mi je i drago i osjecam se mirnije. a i moja smirenost utjece na sam razvoj trudnoce, zar ne?

    malo sam se raspisala, sorite

  46. #46
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Draga Leonisa, nema to sto mogu dodati tvom postu osim :hug:. Tvoja smirenost itekako utjece na razvoj trudnoce, ali to znas i bez da ti ja kazem

    Vjerujem da sve zene koje citaju ovaj topic bi sve napravile da pomazu svojoj djeci, vec rodjenoj ili jos u trbuhu, i sve smo dobre majke sto god i kako god odlucile. Jedino zelim dakle poticati zene da razmisljaju, da proispituju sto je to rutina i zasto je rutina. Od slucaja do slucaja, zene do zene, trudnoce do trudnoce ima velikih razlika i treba se postaviti prema svakom slucaju individualno, na osnovu dokazane prakse, a ne jer je "puno lakše raditi nešto, pa makar i medicinski bezvrijedno, nego ništa."

  47. #47
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj laura29 prvotno napisa Vidi poruku
    U VB rodilje nakon 6 do 12 sati od poroda idu s bebama kući. Zašto? Zbog skupog bolničkog nadzora rodilja i beba? Zbog empatije prema rodiljema i želji da što prije budu u toplini svoga doma? (Ne znam, zato pitam iako je OT)
    Sjecam se kad mi se rodio brat (u Kanadi) da je mama bila u bolnici pet dana. Kad se rodio drugi brat dvije godine kasnije bila je tri dana. Par godina nakon su pocele zene odlaziti doma nakon svega par sati u bolnici nakon poroda (ako je sve bilo ok). Lijecnicki pregledi nakon toga kod svog lijecnika su se podrazumijevali i nije se trebalo cekati satima u red da se stigne do lijecnika kao sto ja cesto moram sada.

    Sjecam se da su se radile studije svaki put kad bi mijenjao broj dana boravka i doslo do nekog optimuma da nije predugo ali ni prekratko (studije su mjerile koliko se djece opet vratilo u bolnicu iz nekog razloga te druge ishode nakon otpusta). Sredstva u zdravstvu (i opcenito) su ogranicena, i vjerujem da cete se sloziti da bi svaka zena bila dan krace u rodilistu ako je sve u redu da to znaci da djeca na neonatologiji ili kardiologiji mogu dobiti neki moderniji aparat, ili da se specijalisti mogu poslat na neku dodatnu edukaciju za unapredenje skrbi koje nude djeci.

  48. #48
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    Draga Leonisa, nema to sto mogu dodati tvom postu osim :hug:. Tvoja smirenost itekako utjece na razvoj trudnoce, ali to znas i bez da ti ja kazem

    Vjerujem da sve zene koje citaju ovaj topic bi sve napravile da pomazu svojoj djeci, vec rodjenoj ili jos u trbuhu, i sve smo dobre majke sto god i kako god odlucile. Jedino zelim dakle poticati zene da razmisljaju, da proispituju sto je to rutina i zasto je rutina. Od slucaja do slucaja, zene do zene, trudnoce do trudnoce ima velikih razlika i treba se postaviti prema svakom slucaju individualno, na osnovu dokazane prakse, a ne jer je "puno lakše raditi nešto, pa makar i medicinski bezvrijedno, nego ništa."
    hvala
    i mogu se u potpunosti sloziti s tvojim postom
    promisljen i individualan pristup. ni jedan ekstrem nije dobar, bilo da se radi o cinjenju ili necinjenju. odnosno, rizican je.
    bitno je da zena zna zasto nesto radi, odnosno ne radi. i treba se za te informacije izboriti.

  49. #49
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    kamen po kamen - palaca

    trudnica po trudnica - dostojanstvena trudnoca i porod

  50. #50
    yellowkitty avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2011
    Postovi
    127

    Početno

    Vaginalni pregledi kao rutinski dio nadzora nad zdravom trudnoćom zapravo su napušteni, pa bi tako trebalo biti i ovdje. Ima već jako puno liječnika koji ih ne rade, barem u Zg. No, to ne znači da se nikada ne rade. Kao i za sve interventne stvari, potrebna je indikacija, medicinski razlog. Ponekad žena kaže da osjeća pritisak, ima bolove, neki čudan iscjedak ili sl. i liječnik će tad predložiti vag. pregled.
    Kaj se tiče serklaže: kad se trudnici skine serklažni šav i ona 2 tjedna nakon toga ima inducirani porod, može biti sasvim sigurna da je imala serklažu totalno nepotrebno. eh, kad bi to mogla znat unaprijed....

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •