Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 263

Tema: Toksoplazmoza i TORCH

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    389

    Početno Toksoplazmoza i TORCH

    Evo mene opet, imam par pitanja za one koji se kuže u to. Radila sam TORCH i zanima me interpretacija nalaza na toksoplazmozu. Piše IgM negativno, IgG 1:16+ (donja granica za medium vrijednost?) i RVK 1:5+ (to nemam pojma kaj je). Kako je IgM pokazatelj recentnih infekcija, vjerojatno istu nisam imala i nisam zabrinuta nego više radoznala. Mene ustvari zanima je l' itko zna referentne vrijednosti za te nalaze (nema ih na papiru) ili možda ima link na stranicu s tim? Liječnica bu me glat otpilila ak ju to pitam. Sve sam prosurfala i niš. Btw koliko često taj test treba raditi, znam da je baš toksoplazmoza najopasnija u zadnjem tromjesečju? I da li se toksoplazmoza može dobiti iz proizvoda kupljenih u dućanu, npr. onih suhomesnatih? Mislim, koje su šanse, sve se može dobiti od svud pretpostavljam?

  2. #2
    roby avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Cherryville
    Postovi
    994

    Početno

    Bitno je da je IgM u redu. Ne zamaraj se.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Italija
    Postovi
    198

    Početno

    UdavDave... ako ti od neke pomoci.

    Kod mene na testu za toxo test pise:

    IgG positive >=8 U.I./ml
    IgM positive >=0.65

    E sada, obzirom da ja trudnocu vodim van Hrvatske, nisam sigurna da li toxo test rade u nekim drugim vrijednostima (znam da za neke testove imaju drugacije vrijednosti od hr)

    Inace, i kod mene su obje vrijednosti negativne i zato doc kaze: suhomesnato izbjegavati, sve meso, jaja, mlijeko dobro kuhati, macku ak imas- nemoj cistit pijesak. A sto se tice pregleda, nisam dobila nikakav odgovor da cu morati ici svaka 4 tjedna (kao sto je "pravilo").
    Kao sto rekoh... ak ti pomogne.

    Al i Roby dobro kaze... nekad se malo previse brinemo

  4. #4
    Becky avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    ...gdje je srce, tu je dom...
    Postovi
    358

    Početno

    Kao što si i sama napisala, bitno je da nemaš IgM. Pozitivan IgG znači da si preboljela infekciju toksoplazmom. Makar, ako su jako visoki ili rastući titrovi IgG, i oni mogu ukazivati na akutnu infekciju. Ovaj titar koji ti imaš, je nizak i znači samo preboljenje, tj znači da imaš zaštitna protutijela protiv toksoplazme. RVK (reakcija vezanja komplementa) je jedna od laboratorijskih metoda za dokazivanje virusnih, bakterijskih, parazitnih itd. infekcija.
    Infekcija toksoplazmom u trudnoći (dakle, u trudnice koja ju nije preboljela) je opasnija čim je trudnoća ranija. Tako plod bude pobačen ako infekcija nastane u najranijoj trudnoći, odmah nakon zatrudnjivanja. U prvom tromjesečju trudnoće ide ovako- većina te djece pri rođenju izgleda zdravo, ali dosta njih ima kasne posljedice infekcije koje se mogu manifestirati i do dobi od par godina (strabizam, gluhoća, smanjen vid, sljepoća, epi napadi, hidrocefalus, psihičko zaostajanje...). Manjina tih plodova završi ili smrću, ili pobačajem, ili se dijete rodi presitno ili teško bolesno (upala pluća, meningitis, hepatitis, osipi, anemija, žutica...). Ako se infekcija desi u 2. i 3. tromjesečju, većina djece kod poroda opet izgleda zdravo, ali se kasnije mogu razviti već navedene kasne komplikacije. Ostala djeca se rađaju teško bolesna (upala pluća, meningitis, hepatitis, osipi, žutica, anemija...).
    Danas se zato radi prenatalna dijagnostika toksoplazme. Ako se nađe da trudnica ima akutnu infekciju, i ona i plod se učestalo prate (praćenje titrova IgM i IgG, amniocenteza, UZV...), daju se lijekovi trudnici tijekom cijele trudnoće, a kad se dijete rodi, obavezno se napravi široka dijagnostička obrada da se utvrdi da li je bolesno ili nije, te se sukladno tome provodi terapija ako treba i do godine dana starosti.
    Što se tiče PREVENCIJE toksoplazmoze (dakle u trudnica koje nemaju pozitivan IgG, kao što ga ja nemam), preporuke su:
    -izbjegavati kontakt s mačkama i njihovim fecesom
    -ne jesti sirovo i temrmički nedovoljno obrađeno meso niti njime hraniti mačku
    -u vrtu uvijek nositi rukavice, potom dobro oprati ruke
    -dobro oprati svako voće i povrće prije jela
    -pažljivo i dugo prati ruke nakon kontakta sa sirovim mesom, voćem, povrćem i zemljom
    -jesti samo dobro ispečeno i skuhano meso
    (Toxoplasma se uništava: kuhanjem, sušenjem i dimljenjem mesa, zamrzavanjem ispod 20 C; a prenosi se: preko fecesa mačke- bilo direktno ili se on nalazi u zemlji, preko mesa, putem krvi napr.transfuzija, transplantacija organa- ako naravno T. u toj krvi ima, preko krvi pupkovine djetetu)
    Nadam se da je ovo bilo barem malo korisno!

  5. #5

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    86

    Početno

    jel se to radi svim trudnicama?
    sad si me malo prepala
    ja sam od malena imala mace
    a i u trudnoci ih nisam bas izbjegavala

  6. #6
    Becky avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    ...gdje je srce, tu je dom...
    Postovi
    358

    Početno

    Ma ne moraš se prepasti. U Hrvatskoj, za razliku od drugih naprednijih zemalja, još uvijek ne postoji rutinski screening trudnica na TORCH (najčešće infekcije koje mogu jako štetiti plodu- Toxoplasma, Rubella virus, Citomegalovirus, Herpes simplex virus), mislim da se rutinski radi samo u Međimurju i Istri. Ostalim trudnicama se radi prema indikaciji, dobroj volji ginekologa... Ja živim u Zg, nitko mi nije rekao da bi to trebala napraviti, ali ja sam na zaraznoj klinici samoinicijativno napravila i to i markere hepatitisa (mogla sam i varičelu, ali sam ju preboljela tako da to nisam radila). Korisno je za znati šta si preboljela a šta ne, tako da se znaš čega paziti i kako.

  7. #7
    Becky avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    ...gdje je srce, tu je dom...
    Postovi
    358

    Početno

    Zboravila sam ti odgovoriti- ako od malena imaš mačke, mala je vjerojatnost da one nisu bile u kontaktu s toksoplazmom, a time i ti. Svejedno napravi nalaz, da budeš mirna. Pa ako se i dokaže da imaš infekciju (u što čisto sumnjam), da se na vrijeme može početi s obradom i terapijom.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    389

    Početno

    Becky, hvala na odgovoru, koncizno i jasno, to sam htjela . Napominjem da je motiv svega isključivo moja radoznalost a ne briga i da se drugi ne opterećuju s tim informacijama, problemi s tokspolazmozom su stvarno vrlo rijetki. Mislim, ako čovjek malo prokopa i informira se, pa tih virusa i parazita oko nas je mali milion i nema smisla bez potrebe ili liječničke upute s tim se bedirati, možete se samo izbezumiti bezveze. U Velikoj Britaniji test na tokso opće ne rade npr. ako nema direktnog povoda. Ako imate normalna imuntiet i slušate doktora, nema razloga za paniku 8) .

  9. #9
    printemps avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    južna dalmacija
    Postovi
    175

    Početno

    Becky vidim da znaš puno toga o toxoplasmi,pa te molim da napišeš ako znaš dali ako si jednom imao toxoplazmu stvoriš imunitet i nemožeš ju više dobiti? meni je rezultat IgG pozitivan tokođer i varicella IgG, Pravovirus IgG, HSV IgG, EBV IgG, EBNA IgG i CMV IgG sve mi je to pozitivno dali to znači da sam to sve preboljela i više ih nemogu dobit :?
    Hvala

  10. #10
    Becky avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    ...gdje je srce, tu je dom...
    Postovi
    358

    Početno

    U principu pozitivan IgG kod svih infekcija znači preboljenje odnosno da postoje zaštitna IgG protutijela koja štite od ponovne infekcije istim uzročnikom. Ali, ako je IgG jako visok, i on može značiti infekciju, i onda treba pratiti da li on raste ili pada da se vidi u kojem pravcu infekcija ide tj da li je akutna ili prolazi (to da malo zakomplicira život, ali nemoj se s tim opterećivati). IgG može ponekad tijekom dugo, dugo godina i nestati, pa se može ponovo dobiti infekcija istim uzročnikom, ali to je jako rijetko.
    Sve ovo što si navela znači da si to ili simptomatski ili asimptomatski preboljela i da imaš zaštitna protutijela, jedino ako ti je rađeno napiši za EBV (navela si samo IgG EBNA, a rade se još i IgM anti VCA, IgG anti VCA i IgG EA).

  11. #11
    printemps avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    južna dalmacija
    Postovi
    175

    Početno

    Hvala na objašnjenju, evo da budem preciznija:EBV VCA IgM negativno, EBV VCA IgG pznitivno(63), EBV EA IgG negativno, EBNA IgG pozitivno (30). inače imam iza sebe 2x missed.ab, policistične jajnike (Lh:Fsh 2:1), visok prolaktin (1086), uglavnom strah me ponovne trudnoće da se ne ponovi pobačaj jer neznam pravi razlog prijašnjih osim što sam pročitala da su učestaliji pobačaji kod policističnih jajnika!

  12. #12
    Becky avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    ...gdje je srce, tu je dom...
    Postovi
    358

    Početno

    Printemps, to je ok, znači da si preboljela EBV- infekciju (razne kombinacije tih protutijela znače ili akutnu infekciju, ili preboljenu, ili reaktivaciju, tako da ih treba gledati sve odjednom).

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    59

    Početno

    becky, nadam se da ćeš svratiti malo do ovog posta i pomoći mi sa svojim opširnim znanjem. sestra kaže da su svi nalazi u redu (IgM negativan), ali muči me IgG koji je 164 IU/ml.
    budući da u referentnim vrijednostima stoji ako je veći ili jednako 8, da je nalaz pozitivan. nije li 164 zaista malo previše :?

  14. #14

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    IgG na što?

    Ne mora značiti ništa osim da si tu infekciju preboljela nekada i da si nedavno možda bila ponovno u kontaktu s istim uzročnikom što je dovelo do obnove titra protutijela.

  15. #15
    pam avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    91

    Početno

    Becky, vidim da se dobro razumijes u ove nalaze za TORCH, pa te molim da mi pojasnis ako mozes moj pozitivan nalaz na: Rubella IgG 80 IU/ml, HSV 1 IgG , CMV IgM 1,980 indeks, CMV IgG 6,9 IU/ml. Najvise me brine pozitivan CMV IgM 1,980 indeks. Sta sve te skracenice znace?

  16. #16
    Lulu avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    331

    Početno

    Citiraj Becky prvotno napisa
    Zboravila sam ti odgovoriti- ako od malena imaš mačke, mala je vjerojatnost da one nisu bile u kontaktu s toksoplazmom, a time i ti.
    cijeli život imam kod kuće mačke, po ulici sam uvijek skupljala one bolesne i dovlačila ih doma. ostala sam zapanjena kad su mi rekli da nikada nisam bila zaražena toksoplasmozom. kažu da to nije tako česta bolest kod nas. :/

  17. #17

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    118

    Početno Nalaz torch

    Hej curke!

    Samo da kazem da sam cijeli zivot u kontaktu sa macama i sada imam jednu slatku malu koju sam dobila 6 mj prije moje trudnoce i mogu vam rec da me danasnji nalaz jako razveselio, a iskreno, tome sam se cijelo vrijeme i nadala i tvrdila svima onima koji su me poprijeko gledali i kvocali da se moram "rijesit" macke, da sam toxoplazmu sigurno vec prebolila...

    Naime, danas mi je dosao nalaz od Torch, pozitivni su mi svi igG, Toxoplazma, rubela, HSV, CMU. Toxoplazma igG je 111, dosta visoko, zar ne!
    Dobro, skuzila sam da pozitivan igG znaci da sam nekad davno prebolila toxoplazmu i da imam antitjela, no zanima me sto bi znacilo da se ponovno zarazim s toxo dok sam trudna, da li bi bilo kakvih opasnosti i da li je zaraza uopce moguca :/
    Joj, nemogu docekat da se cujem sa ginicem, radi tek sutra popodne a ja lodo nestrpljiva, so please help ako neko nesto zna.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno Re: Nalaz torch

    Citiraj Mimolina prvotno napisa
    Dobro, skuzila sam da pozitivan igG znaci da sam nekad davno prebolila toxoplazmu i da imam antitjela, no zanima me sto bi znacilo da se ponovno zarazim s toxo dok sam trudna, da li bi bilo kakvih opasnosti i da li je zaraza uopce moguca :/
    Možeš odahnuti jer se ne možeš ponovo zaraziti.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    118

    Početno Re: Nalaz torch

    [/quote]
    Možeš odahnuti jer se ne možeš ponovo zaraziti.[/quote]

    :D :D
    Ljubim te bibai Tako sam sretna! A sad jos vise volim svoju macu

  20. #20
    pirica avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    2,873

    Početno

    Mimiolina jesi ti iz Zgb.? zanima me koliko dugo si čekala nalaz?

  21. #21

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    118

    Početno

    Citiraj pirica prvotno napisa
    Mimiolina jesi ti iz Zgb.? zanima me koliko dugo si čekala nalaz?
    Nisam iz Zagreba, a nalaze sam cekala 3 tjedna, bas zbog toga jer su ih slali u Zg. Meni su rekli u bolnici da oni krv salju srijedom u Zagreb, a isto tako srijedom se iz Zagreba vracaju nalazi. Znaci, tebi u Zagrebu ce nalazi biti gotovi za najduze za tjedan dana.

  22. #22
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Citiraj pirica prvotno napisa
    Mimiolina jesi ti iz Zgb.? zanima me koliko dugo si čekala nalaz?
    čeka se 14 dana u Fran Mihaljeviću.

  23. #23
    pam avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    91

    Početno

    ja sam cekala 10 radnih dana tj. 2 tjedna tjedan dana. [/quote]

  24. #24
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    I ja molim pomoć!Može li mi neko rastumačiti ove rezultate?
    Toxoplasma IgM -negativno
    Toxoplasma IgG -negativno
    Toxoplasma IgA -negativno
    Rubeola IgM -negativno
    Rubeola IgG -pozitivno (referentne vrijednosti su poz.>11,a kod mene 35 IU/ml)
    HSV 1/2 IgM -negativno
    HSV1 IgG -pozitivno
    HSV2IgG -negativno
    CMV IgM -negativno
    CMV IgG -pozitivno(ref.vrijednosti su poz.>0.4 ,a kod mene 0.8 IU/ml)

    Uf,samo mi je potrebno da mi neko kaže da su to dobri nalazi!
    (a na koji virus se odnosi oznaka hsv?)

  25. #25
    nellyxy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    166

    Početno

    Citiraj silkica prvotno napisa
    I ja molim pomoć!Može li mi neko rastumačiti ove rezultate?
    Toxoplasma IgM -negativno
    Toxoplasma IgG -negativno
    Toxoplasma IgA -negativno
    Rubeola IgM -negativno
    Rubeola IgG -pozitivno (referentne vrijednosti su poz.>11,a kod mene 35 IU/ml)
    HSV 1/2 IgM -negativno
    HSV1 IgG -pozitivno
    HSV2IgG -negativno
    CMV IgM -negativno
    CMV IgG -pozitivno(ref.vrijednosti su poz.>0.4 ,a kod mene 0.8 IU/ml)

    Uf,samo mi je potrebno da mi neko kaže da su to dobri nalazi!
    (a na koji virus se odnosi oznaka hsv?)


    toxo nikad nisi ni imala
    rubeolu si preboljela i imas antitjela
    Hsv 1 si preboljela i imas anitjela
    hsv 1 nisi nikad ni imala
    cmv si preboljela i imas antitjela

    dakle, nalazi su ti ok, nemas brige.

  26. #26
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Citiraj silkica prvotno napisa
    I ja molim pomoć!Može li mi neko rastumačiti ove rezultate?
    Toxoplasma IgM -negativno
    Toxoplasma IgG -negativno
    Toxoplasma IgA -negativno
    Rubeola IgM -negativno
    Rubeola IgG -pozitivno (referentne vrijednosti su poz.>11,a kod mene 35 IU/ml)
    HSV 1/2 IgM -negativno
    HSV1 IgG -pozitivno
    HSV2IgG -negativno
    CMV IgM -negativno
    CMV IgG -pozitivno(ref.vrijednosti su poz.>0.4 ,a kod mene 0.8 IU/ml)

    Uf,samo mi je potrebno da mi neko kaže da su to dobri nalazi!
    (a na koji virus se odnosi oznaka hsv?)
    HSV je herpes simplex virus.
    Pozitivni su ti IgG na rubeolu - zbog cijepljenja, IgG herpesa i citomegalo virusa zbog ranijih infekcija, sto su dobre vijesti.
    Kloni se macaka, rada u vrtu i nedovoljno termicki obradjenog mesa jer nemas aktivirana antitijela na toxoplazmozu.

    znaci, sve vijesti su dobre

  27. #27
    nellyxy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    166

    Početno

    Citiraj silkica prvotno napisa
    I ja molim pomoć!Može li mi neko rastumačiti ove rezultate?
    Toxoplasma IgM -negativno
    Toxoplasma IgG -negativno
    Toxoplasma IgA -negativno
    Rubeola IgM -negativno
    Rubeola IgG -pozitivno (referentne vrijednosti su poz.>11,a kod mene 35 IU/ml)
    HSV 1/2 IgM -negativno
    HSV1 IgG -pozitivno
    HSV2IgG -negativno
    CMV IgM -negativno
    CMV IgG -pozitivno(ref.vrijednosti su poz.>0.4 ,a kod mene 0.8 IU/ml)

    Uf,samo mi je potrebno da mi neko kaže da su to dobri nalazi!
    (a na koji virus se odnosi oznaka hsv?)


    hsv je herpes, 1 je onaj koji se javlja na usnama, a 2 je onaj koji se javlja na genitalijama.

  28. #28
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    :D Hvala na dobrim vijestima!

  29. #29
    mirjana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    997

    Početno

    Citiraj wewa prvotno napisa
    Citiraj silkica prvotno napisa
    I ja molim pomoć!Može li mi neko rastumačiti ove rezultate?
    Toxoplasma IgM -negativno
    Toxoplasma IgG -negativno
    Toxoplasma IgA -negativno
    Rubeola IgM -negativno
    Rubeola IgG -pozitivno (referentne vrijednosti su poz.>11,a kod mene 35 IU/ml)
    HSV 1/2 IgM -negativno
    HSV1 IgG -pozitivno
    HSV2IgG -negativno
    CMV IgM -negativno
    CMV IgG -pozitivno(ref.vrijednosti su poz.>0.4 ,a kod mene 0.8 IU/ml)

    Uf,samo mi je potrebno da mi neko kaže da su to dobri nalazi!
    (a na koji virus se odnosi oznaka hsv?)
    HSV je herpes simplex virus.
    Pozitivni su ti IgG na rubeolu - zbog cijepljenja, IgG herpesa i citomegalo virusa zbog ranijih infekcija, sto su dobre vijesti.
    Kloni se macaka, rada u vrtu i nedovoljno termicki obradjenog mesa jer nemas aktivirana antitijela na toxoplazmozu.

    znaci, sve vijesti su dobre
    jako slični su bili i moji nalazi (ja sam u panici isto popodne išla s njima kod svog ginića čim sam vidjela da mi je nešto pozitivno ) i odgovor je bio isti kao gore uz dodatak da bi bilo bolje da sam toksoplazmozu već preboljela, ovako sam je se jako morala čuvati.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    čakovec-zagreb
    Postovi
    220

    Početno

    curke, dajte mi pls. info jel ima neki privatni lab u ZG gdje bi se mogao raditi test na toxoplasmosu....

    Čini mi se kao da sam to negdje pročitala da se radi i privat, ali nemrem naći više....

  31. #31

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    čakovec-zagreb
    Postovi
    220

    Početno

    Kaj nitko ne zna?

    Našla sam u Breyeru i Laboru da se rade testovi imunoglobulina, ali nigdje ne piše da su baš za toxo? :?

    Ima neko iskustva?

  32. #32
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Citiraj nova trudnica prvotno napisa
    curke, dajte mi pls. info jel ima neki privatni lab u ZG gdje bi se mogao raditi test na toxoplasmosu....

    Čini mi se kao da sam to negdje pročitala da se radi i privat, ali nemrem naći više....
    ne radi se privatno TORCH

  33. #33
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    da li ima tko iskustva sa vađenjem TORCH-a u ZAvodu za javno zdravstvo?

  34. #34
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj mačkulina prvotno napisa
    da li ima tko iskustva sa vađenjem TORCH-a u ZAvodu za javno zdravstvo?
    Imam ja.
    Radila dva puta.Došla sa uputnicom,nalaze čekala desetak dana.
    Da li te nešto posebno zanima?

  35. #35
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    toxoplazmoza mi je IGM 0.11 - negativna (iako je negativno do <55) IGG mi je 0 - negativan

    Obzirom da sam u 14 tjednu trudnoće..malo me zbunio ovaj 0.11 IGM.

    Pitanje da li je moguće da je to početak infekcije toxoplazmoze, odnosno zašto je IGM 0.11 a IGG doslovno 0?

  36. #36
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ne bi rekla da je to početak infekcije.Debelo je nisko ispod donje granice.
    Meni je IgM prvi put bilo 0,06,a nakon 8 mjeseci 0,07.
    IgG oba puta je bio negativan(0).

    Ne brini ti si mačkulina ,a mačkama toksoplazmoza nije opasna .

  37. #37

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    čakovec-zagreb
    Postovi
    220

    Početno

    :D

    radi se test na toksoplazmozu i privatno....

    Ne budi mi lijeno okrenula sam par tel. brojčeka otprilike svih labosa za koje znam u ZG i naišla na pozitivan odgovor u LABORu, cijena testa 550 kuna :shock: i čeka se 7-10 dana na rezultat (valjda ga šalju na HZZJZ)....

  38. #38
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    ma mrakkkkk :D

    a ja danas saznala da se privatno radi i u ZAvodu za javno zdravstvo i na Franu mihaljeviću... i košta 550 kuna

  39. #39

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3

    Početno

    bok, svima!
    Imam macu zadnjih godinu i pol, a planiram trudnoću pa me zanima nešto u vezi testa na toksplazmozu:
    1. da li je test bolje napraviti prije trudnoće, tj. u vrijeme planiranja ili kad zatrudnim?
    2. ako sam dobro shvatila: to je test koji se vadi iz krvi ? (ili iz briseva)
    3. koga tražim uputnicu: ginekologa ili doktoricu opće prakse?
    4. i koje bi još testove trebalo napraviti prije trudnoće, prevencije radi?
    Hvala vam unaprijed na odgovorima!

  40. #40
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    1.Možda je najbolje uraditi prije trudnoće.Ako se pokaže da si imuna-super,a ako nisi-onda ćeš se pripaziti.
    2.Test se radi iz krvi.
    3.Uputnicu daje dr.opšte prakse(po preporuci ginekologa).
    4.Od ostalih testova mi padaju na pamet samo vaginalni brisevi.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3

    Početno

    hvala ti silkica. baš ono što me zanimalo! sutra se bacam na skupljanje uputnica.

  42. #42
    vindira avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    Ludbreg - centar svijeta
    Postovi
    544

    Početno

    Mene zanima da li čovjek koji je zaražen od toxoplazme može zaraziti drugoga?

  43. #43
    misliteljica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    319

    Početno

    Citiraj vindira prvotno napisa
    Mene zanima da li čovjek koji je zaražen od toxoplazme može zaraziti drugoga?
    Pročitala sam da je samo teoretski moguće tj. gotovo nemoguće.

  44. #44
    vindira avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    Ludbreg - centar svijeta
    Postovi
    544

    Početno

    Citiraj misliteljica prvotno napisa
    Citiraj vindira prvotno napisa
    Mene zanima da li čovjek koji je zaražen od toxoplazme može zaraziti drugoga?
    Pročitala sam da je samo teoretski moguće tj. gotovo nemoguće.
    Uh,hvala ti, sad si me smirila. Od MM prijatelju nisu dugo mogli otkriti što mu je,jučer su mu rekli da je zaražen toxoplazmom,a veli da uopće nije bio u doticaju s mačkama. Ne druže se oni često,al kakva sam paničarka dok sam čula tako sam se prepala da sam mu zabranila da se s njim druži. Znam da nije lijepo,ali borim se za našu bebu ako treba i kandžama.

  45. #45
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Citiraj vindira prvotno napisa
    Mene zanima da li čovjek koji je zaražen od toxoplazme može zaraziti drugoga?
    Pošto je Toxdoplazmoza parazit koji se prenosi mesom ili izmetom..da se izrazim slikovito..
    - on bi tvog muža trebao ugristi da mu putem ugriza prenese tog parazita ili
    - tvoj muž bi trebao doći u kontakt sa njegovim izmetom (stolicom)

    znači i u jednom i u drugom slučaju...NEMOGUĆE

  46. #46
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Na uputnici za TORCH mi stoji Zavod za javno zdravstvo grada Zagreba. Kad ukucam u google adresu mi izbaci Mirogojska 16. Jel netko ima informaciju od koliko sati rade?

  47. #47

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    ja sam u rockfelerovoj to određivala, mislim da rade od pola 8. nije nikakva gužva, ja sam došla oko 10h i čekala 5 minuta.
    nalazi za cca deset dana do dva tjedna, poslali su mojem ginekologu

  48. #48
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj freya7 prvotno napisa
    ja sam u rockfelerovoj to određivala, mislim da rade od pola 8. nije nikakva gužva, ja sam došla oko 10h i čekala 5 minuta.
    nalazi za cca deset dana do dva tjedna, poslali su mojem ginekologu
    to nije zarazna, jelda? ne bih trudna na zaraznu. oba doktora su mi rekli da idem u zavod za javno zdravstvo, serološki laboratorij, a ne u zaraznu....zato mi nije jasno, ovdje vidim da uglavnom svi to u zaraznoj obavljaju.

  49. #49
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    koliko puta sam zarazna ponovila...

  50. #50
    Točka avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    659

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa
    Na uputnici za TORCH mi stoji Zavod za javno zdravstvo grada Zagreba. Kad ukucam u google adresu mi izbaci Mirogojska 16. Jel netko ima informaciju od koliko sati rade?
    Evo: http://www.stampar.hr/Default.aspx?sec=210

Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •