Pokazuje rezultate 1 do 12 od 12

Tema: Pasterizacija i vitamini

  1. #1
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno Pasterizacija i vitamini

    Jel se spomenutim procesom (staklenka u pećnicu pa blabla) ubijaju vitamini i što je već zdravo?

    Moj tata bi mi radio male porcije voća (ribana jabuka i kruška, banana...), pasterizirao pa da imam za recimo na plažu, u gradu i sl.

    Kad smo kod toga, jel smiju jabuka i banana stajati tak u kašicama, recimo mjesec dana? Mislim, s obzirom da potamne.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Probat ću odgovorit koliko znam.
    Termičkom obradom gube se termolabilni vitamini. Ne znam koji su to sve, ali C vitamin sigurno. On je također i fotolabilan pa se razgrađuje stajanjem na svjetlu ili u svjetloj ambalaži.
    Jabuke i banane potamne zbog oksidacije, znači kisik iz zraka reagira s njima. Kad ne bi stajale na zraku ne bi potamnile ili bi eventualno samo na vrhu staklenke. Ovo se može spriječiti dodavanjem limunovog soka ali to kod veće djece. Ta oksidacija sama po sebi nije štetna, ali je estetski problem.
    Ipak mislim da je bolje voće davati neprerađeno, sezonski. Kad nema sezonskog snađeš se sa sušenim, a ni smrnuto bobičasto nije loša opcija.

  3. #3
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    gita, tenks!

    Suma sumarum, neću Jani naškoditi ako pasteriziram? Samo ne bude bilo vitamina?

    Ne mogu joj davati samo sezonsko jer onda ne bi niš jela. Sušeno je ok kao dodatna namirnica, ali recimo marelice moram kuhati da omekšaju, dakle papa vitaminima.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Ma nećeš joj naškodit, pasterizacijom se minimalno mijenja sastav. Uvjek je bolje pasterizirano nego sterilizirano, ali nažalost to i kraće traje. Trebala bi teglice držat u frižideru.
    Ja ti ovo voće koje je tvrđe ne kuham nego izrežem na komadiće i izmiksam sa štapnim mikserom. Možeš dodat malo rižinog mlijeka da se lakše zmiksa.

  5. #5
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Citiraj gita75 prvotno napisa
    Ja ti ovo voće koje je tvrđe ne kuham nego izrežem na komadiće i izmiksam sa štapnim mikserom. Možeš dodat malo rižinog mlijeka da se lakše zmiksa.
    Misliš na sušeno tvrđe?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Sorry. Sušeno ipak ubacim u vruću vodu da omekša.
    Mislila sam na jabuke, kruške i breskve koje su još dosta tvrde.

  7. #7
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Dugim hlađenjem, osobito smrzavanjem se uništi više C vitamina nego kratkim ukuhavanjem. Najviše vitamina C strada od kisika. Čak i nakon prženja (recimo krumpirića) ostane značajan udio C vitamina.

    Preporuka: nabavi bočice s vakuumskim (klik-klik) poklopčićima, potrpaj unutra što ti treba i zajedno s poklopcem strpaj u mirkovalnu tako da je poklopac samo lagano postavljen kako bi para mogla ići van. Kad bočica krene doslovno skakutati po mikrovalnoj prekini grijanje, otvori pećnicu i pritegni poklopac. Par sekundi potom se para pod poklopcem ohladi i poklopac zagrize.

    Ako nedajbog vidiš iskre oko poklopca, onda znači da poklopac nije aluminijski i gasi odmah. Aluminijski poklopci smiju u mikrovalnu.

  8. #8
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Moj tata stavi sadržaj u staklenku, pa to u pećnicu (ne znam detaljno, mislim da ju onda preokrene). Jel to isto kao u mikrovalnoj?

    gitaj, ja takvo voće ni ne miksam, samo naribam i sirovo jede.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Ma i ja planiram počet ribat. Nekak mi je brže izmiksat, kaj mogu ljena sam .

  10. #10
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj Jelka prvotno napisa
    Jel to isto kao u mikrovalnoj?
    Nije, ali vrijedi probati. Mikrovalna je fora jer se radi o sekundama.

  11. #11
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Citiraj Jelka prvotno napisa
    Jel to isto kao u mikrovalnoj?
    Nije, ali vrijedi probati. Mikrovalna je fora jer se radi o sekundama.
    A ovdje se radi o nula sekundi za mene, a gušt za didu.

    Hvala!

  12. #12
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Zanima me pasterizacija baznog soka znači ono bez šećera,jel to radim u pećnici ili rajnglu ili nekaj drugačije,kak je hlađenje ostavljanje u mediju tj. vodi ili vađenje i zamotavsnje
    Jel mogu napraviti i suhu tvar nekaj ko pekmez kad iztisnem sok,opet bez cukora.
    Inače kad radim pekmez radim ga s min. šećera i stoji mi do idućeg pakiranja
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 15.07.2018. at 11:57

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •