Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 65

Tema: Budi se noću i vrišti.

  1. #1
    roby avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Cherryville
    Postovi
    994

    Početno Budi se noću i vrišti.

    Moja djevojčica od dvije i pol godine zna se noću probuditi. Tada traži da ju se nosi, počinje plakati naposljetku i vrištati.
    Kad je uzmemo k sebi ona se opire i vrišti, mlati nogicama. A kada ju ostavimo pruža ruke i iznova bi se držala.
    Onda se opet odguruje, ustaje, sjeda a sve to uz zatvorene oči i nerazgovjetan govor jer doslovce ne zatvara usta.
    Izgeda sablasno. Počnem i ja plakati s njom. To nekada traje 10 min. nekada pola sata. Ima li netko sličnih iskustava?

  2. #2
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Imamo mi, upravo ovih dana

    Naša Leona ima tri i pol godine i prije par tjedana smo se preselili. To je za dijete ipak šok, koliko god je pažljivo pripremali, pa je regresirala u dvogodišnjakinju i osim toga imala je nekoliko noćnih vrištećih epizoda od kojih se ledila krv u žilama.

    A kaj da ti velim, nema druge nego sjedi i čekaj da je prođe ono najgore i da ti dozvoli kontakt. Onog trenutka kad mi Leona dozvoli da je zagrlim i poljubim, dohvati se cice i zaspi u sekundi, ali zaista treba preživjeti tih x-minuta kad siroče urla, a ne da si pomoć. Srce mi se kida kad je gledam

    Razmisli je li se u njenom malom životu dogodilo nekaj stresno, pa je možda ovo reakcija. Što god bilo, ne brini - nije ništa neuobičajeno, mnoga djeca su kao mala imala barem jednu takvu epizodu, strašno je za doživjet, ali sve ti to ide u rok službe

  3. #3
    roby avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Cherryville
    Postovi
    994

    Početno

    Tako i kod nje, dok ona ne izusti ja idem pavati - do tada to traje a onda mirno zaspe u kreveticu. Prije mjesec dana je krenula u vrtić :/

  4. #4

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    835

    Početno

    I mi smo to prošli s Mijom (a s Tinom nas vjerojatno tek čeka :/ ). Mislim da velika većina djece prođe tu fazu. Izgledalo je vrlo dramatično, ali nakon nekog vremena sam se skulirala i kad bi "to" počelo nisam je ni pokušavala uzeti u ruke, tješiti ili bilo što drugo, jer sam naučila da postiže kontraefekt (tako je bilo kod mog djeteta, što ne znači da vrijedi za sve, ali tvoj opis je vrlo sličan). Samo sam sjedila mirno kraj nje na krevetu, pazila da se ne ozljedi ili padne i čekala da prođe. Sa strane gledajući to izgleda grozno-dijete divlja a mama ne poduzima ništa, ali kod nas je to zapravo bio najbolji način jer je svaka moja intervencija samo produljavala agoniju. (U početku smo i palili svjetlo, pokušavali je razbuditi, ali nije pomagalo.)
    Želim vam da što prije prođe ta faza.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    164

    Početno

    Citiraj mamanatali prvotno napisa
    I mi smo to prošli s Mijom (a s Tinom nas vjerojatno tek čeka :/ ). Mislim da velika većina djece prođe tu fazu. Izgledalo je vrlo dramatično, ali nakon nekog vremena sam se skulirala i kad bi "to" počelo nisam je ni pokušavala uzeti u ruke, tješiti ili bilo što drugo, jer sam naučila da postiže kontraefekt (tako je bilo kod mog djeteta, što ne znači da vrijedi za sve, ali tvoj opis je vrlo sličan). Samo sam sjedila mirno kraj nje na krevetu, pazila da se ne ozljedi ili padne i čekala da prođe. Sa strane gledajući to izgleda grozno-dijete divlja a mama ne poduzima ništa, ali kod nas je to zapravo bio najbolji način jer je svaka moja intervencija samo produljavala agoniju. (U početku smo i palili svjetlo, pokušavali je razbuditi, ali nije pomagalo.)
    Želim vam da što prije prođe ta faza.
    Potpisujem! Sva sreća da svaka faza prolazi. To mi je bilo najgore. Osjecas se tako bespomocno... :/

  6. #6

    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    77

    Početno

    Ja sam o tome razgovarala sa psihologom..
    Naime, moje dijete je treniralo tenis i imalo je aktivnost dosta kasno..
    Preporucuje se da djeca budu fizički aktivna do 18h, a poslije sve slabije...spavanje mora biti oko 20h, jer vrištanje i skakanje je zbog premora....
    Kada sam ja ukinula tenis u večernjim satima(danas ide na nogomet od 16-17h, dakle i dalje ima sportsku aktivnost) i kada mi zaspi oko 20:30, ne skače, ali ako nije spavao taj dan, ili ako je imao veće aktivnosti, putovanje i slično..i dalje zna imati takve skokove, vrištanja, itd..
    Ja mislim da je moja psihologica iz vrtića bila u pravu, jer smo se i mi preselili, i vrtić promjenili, ali je presudan bio premor djeteta...

  7. #7

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    58

    Početno

    Ista stvar, znalo je trajati i 3 sata s kratkim prekidima, Nika je 28 mj prosla i pocelo je prije nekih mjesec dana. TOtalno sam se bespomocno osjecala, koma, i isto bi se smirila sama od sebe, jednostavno bi mi rekla, mama idemo pavati.... Trenutno traje krace, nocas je trajalo svega 15ak minuta. I pedijatrica mi je rekla da je to normalno, sanjaju, javljaju se prvi strahovi od sjene, mraka. Mi smo kupili malu lampicu s winnijem sa zaruljom od 7 W i kad krene urlanje, upalim je, i brze se smiri, vidi nas, nije tak agresivno svjetlo, i puno brze prodje.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    58

    Početno

    Ista stvar, znalo je trajati i 3 sata s kratkim prekidima, Nika je 28 mj prosla i pocelo je prije nekih mjesec dana. TOtalno sam se bespomocno osjecala, koma, i isto bi se smirila sama od sebe, jednostavno bi mi rekla, mama idemo pavati.... Trenutno traje krace, nocas je trajalo svega 15ak minuta. I pedijatrica mi je rekla da je to normalno, sanjaju, javljaju se prvi strahovi od sjene, mraka. Mi smo kupili malu lampicu s winnijem sa zaruljom od 7 W i kad krene urlanje, upalim je, i brze se smiri, vidi nas, nije tak agresivno svjetlo, i puno brze prodje.

  9. #9
    jenny avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb,centar
    Postovi
    314

    Početno

    u knjizi penelope leach to se naziva NOCNA STRAVA.moja malena je to dozivljavala do skoro dvije navrsene godine,bilo je grozno,vodila sam je na hitnu jer nisam znala je li nesto nije u redu neuroloski.

    uglavnom.dijete je u nekom stanju sna ,a ima otvorene oci,odguruje te pa te zaziva i tako uokrug.usput gleda prestravljeno u jednu tocku ko da vidi duha,pa se i ti osjecas prestravljeno.vristi i baca se i tako skoro po pola sata,ako ne i duze.ugl. tu se radi o nekim djecjim strahovima.
    u toj situaciji nabolje ti je upaliti svijetlo i ,lakse ce ga smiriti da se potpuno razbudi.ne "raspravljaj s njime",jer ono nije budno.
    primi ga na ruke ako se baca tako da se moze ozlijediti.

    naravno,sve ovo sam procitala nakon sto je to sve prestalo,i to slucajno.

  10. #10
    jenny avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb,centar
    Postovi
    314

    Početno

    u knjizi penelope leach to se naziva NOCNA STRAVA.moja malena je to dozivljavala do skoro dvije navrsene godine,bilo je grozno,vodila sam je na hitnu jer nisam znala je li nesto nije u redu neuroloski.

    uglavnom.dijete je u nekom stanju sna ,a ima otvorene oci,odguruje te pa te zaziva i tako uokrug.usput gleda prestravljeno u jednu tocku ko da vidi duha,pa se i ti osjecas prestravljeno.vristi i baca se i tako skoro po pola sata,ako ne i duze.ugl. tu se radi o nekim djecjim strahovima.
    u toj situaciji nabolje ti je upaliti svijetlo i ,lakse ce ga smiriti da se potpuno razbudi.ne "raspravljaj s njime",jer ono nije budno.
    primi ga na ruke ako se baca tako da se moze ozlijediti.

    naravno,sve ovo sam procitala nakon sto je to sve prestalo,i to slucajno.

  11. #11
    jenny avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb,centar
    Postovi
    314

    Početno

    u knjizi penelope leach to se naziva NOCNA STRAVA.moja malena je to dozivljavala do skoro dvije navrsene godine,bilo je grozno,vodila sam je na hitnu jer nisam znala je li nesto nije u redu neuroloski.

    uglavnom.dijete je u nekom stanju sna ,a ima otvorene oci,odguruje te pa te zaziva i tako uokrug.usput gleda prestravljeno u jednu tocku ko da vidi duha,pa se i ti osjecas prestravljeno.vristi i baca se i tako skoro po pola sata,ako ne i duze.ugl. tu se radi o nekim djecjim strahovima.
    u toj situaciji nabolje ti je upaliti svijetlo i ,lakse ce ga smiriti da se potpuno razbudi.ne "raspravljaj s njime",jer ono nije budno.
    primi ga na ruke ako se baca tako da se moze ozlijediti.

    naravno,sve ovo sam procitala nakon sto je to sve prestalo,i to slucajno.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Purgeraj
    Postovi
    379

    Početno

    Citiraj pasam prvotno napisa
    Preporucuje se da djeca budu fizički aktivna do 18h, a poslije sve slabije...spavanje mora biti oko 20h, jer vrištanje i skakanje je zbog premora....
    Kada mi zaspi oko 20:30, ne skače, ali ako nije spavao taj dan, ili ako je imao veće aktivnosti, putovanje i slično..i dalje zna imati takve skokove, vrištanja, itd..
    Ja mislim da je moja psihologica iz vrtića bila u pravu, jer smo se i mi preselili, i vrtić promjenili, ali je presudan bio premor djeteta...
    Nakon sto sam procitao ovaj savjet više nema vrištanja...PASAM, hvala !

  13. #13
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    kad nam se prvi put dogodio night terror bila sam prestravljena. doslovno nas je gurala, urlala, bacala se po krevetu. ja u šoku, mm u šoku, a ona u delirijumu urlanja.
    trajalo nekih 10-ak minuta i odjednom sve stalo i utihlo i nastavila spavat.
    drugi put je tražila neku čašu. i urla li urla. a pri tom ne dozvoljava da joj se približim, ali uredno doziva mama i traži tu u*ranu čašu.
    sve u svemu strava i užas. srića je jedino šta je tih epizoda bilo svega 3-4.
    sve je to normalno kod dice. ne triba se zabrinjavat. bitno je da nije ništa "bolesno". proći će im i ti strahovi. :D

  14. #14
    ilena

    Početno

    Andrej vec dve noci vristi po 2 do 3 sata.Doktorka je rekla da je zdrav i da se budi iz navike(a u stvari on se i ne budi).Jedan tren trazi da ga uzmem,a vec sledeci se baca,bezi...Strasno...

  15. #15
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Podizem temu.
    Vec puna 2 tjedna svaku, bas svaku noc izmedu ponoci i 1, Sven se budi i iste sekunde pocne plakat, sjedne na krevet i place ko kisna godina. Nije budan, to se vrlo jasno vidi jer ima neki tupi pogled u prazno. Ne smijem ga ni taknut, odmah pocinje mlatarat nogicama i jos jace plakat.
    Citala sam da bi ga trebala pustiti tj. samo mu njezno pricati. Probala sam al ne pali, legao je, plakao, pritom se nekako cudno grceci. Uzas! Izgledalo je ko da ima neki napadaj.
    Probala sam ga nositi ali ni to nije upalio, probala sam i samo u tisini sjedit kraj njega i cekat da se smiri ali onda je trajaloooo skoro sat vremena.
    Jedino sto pali, a ustvari je uzasna metoda, je da ga uhvatim za lice i glasno ga zovem. Onda kao da se trgne, pogleda me i nasloni se na mene potpuno miran.
    Ponekad to bude i po 2-3 puta tokom noci. Isto tako je bilo i kad je krenuo u vrtic i to sam onda povezivala s tim. Ali sad mu se bas nista nije promjenilo, u vrtic voli ic, bas uziva.
    Jel to normalno da je to toliko cesto ili bi trebalo potrazit pomoc strucnjaka?

  16. #16
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Citiraj koksy prvotno napisa
    Podizem temu.
    Vec puna 2 tjedna svaku, bas svaku noc izmedu ponoci i 1, Sven se budi i iste sekunde pocne plakat, sjedne na krevet i place ko kisna godina. Nije budan, to se vrlo jasno vidi jer ima neki tupi pogled u prazno. Ne smijem ga ni taknut, odmah pocinje mlatarat nogicama i jos jace plakat.
    Citala sam da bi ga trebala pustiti tj. samo mu njezno pricati. Probala sam al ne pali, legao je, plakao, pritom se nekako cudno grceci. Uzas! Izgledalo je ko da ima neki napadaj.
    Probala sam ga nositi ali ni to nije upalio, probala sam i samo u tisini sjedit kraj njega i cekat da se smiri ali onda je trajaloooo skoro sat vremena.
    Jedino sto pali, a ustvari je uzasna metoda, je da ga uhvatim za lice i glasno ga zovem. Onda kao da se trgne, pogleda me i nasloni se na mene potpuno miran.
    Ponekad to bude i po 2-3 puta tokom noci. Isto tako je bilo i kad je krenuo u vrtic i to sam onda povezivala s tim. Ali sad mu se bas nista nije promjenilo, u vrtic voli ic, bas uziva.
    Jel to normalno da je to toliko cesto ili bi trebalo potrazit pomoc strucnjaka?
    koksy
    prije mjesec i pol i ja sam na pretražniku našla ovu temu, nakon što sam skoro otišla na hitnu, spasilo me je samo to što na drugom topicu je netko spomenuo night terror, pa sam imala bar neku nejasnu predodžbu o čemu se radi. Smirilo me je ovo što sam pročitala, pa nisam postala.
    Ali jučer se je ponovilo i bilo najgore dosad- treći put.
    Dakle, koliko znam, nekoj se djeci javlja svake noći, nekoj svakih nekoliko, dok opet ima onih koji kao Loryina Lorea imaju sveukupno samo par epizoda. Dalo bi se zato zaključiti da nema pravila, ja sam se već nadala da je to to, jer nije bilo ponavljanja preko mjesec dana.
    Nisam ti uopće pomogla, ali da znaš da smo prošle kroz isto barem sinoć...
    Eh da, kažu da se najčešće javlja otprilike 3 sata nakon što dijete zaspi, zato pretpostavljam da ti on zaspi oko 9. Tako da se znaš pripremiti. I I izgleda identično kao Sven u tim trenucima, kao da si njega opisivala, a i svako maženje ili bilo kakav dodir izaziva još veću histeriju. Bude mi baš grozno
    Pročitala sam da se to dešava starijoj djeci od naše, tj. uglavnom iznad dvije godine, pa oni znaju i cijele rečenice izgovarati, ali kad ih ujutro priupitaš za to, redovito se ničeg ne sjećaju-tako da te bar to utješi

  17. #17
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Nama se ovo počelo dešavat nekih 20-tak dana (i normalnih noči) nakon što smo joj izbacili dudu iz upotrebe. Ja sam se prestravila, i nakon treče noči vratila dudu. Ona ju u opće nije više koristila, ali su se epizode ponavljale neko vrijeme, čak su nastupale prije spavanja, nije se dala u sobu kao da se plašila zaspati. I prošlo je naravno. Samo da sam tada vidjela ovu temu Ne bih mislila da ću otjerati djete u ludilo time što sam joj uzela dudu.

  18. #18
    Gioia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    189

    Početno

    I mi smo imali dosta noći s takvim epizodama, i prošlo bi dva sata od buđenja do konačnog smirivanja, oko 2 ujutro do 4... Mislimo da su možda zubi, možda nešto sanja, možda... Obično se smiri kad joj damo par kockica čokolade, ali ni nju ne prihvaća odmah, nego se prvo mora pošteno isplakati i izvrištati, srce malo...

  19. #19
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Ma ja sam se nacitala o tom night terroru i znam da je to to samo bas nigdje nisam vidjela da je normalno da to bude svaku noc i po nekoliko puta. A i cesto je uzrokovan nekom promjenom a eto, njemu se trenutno bas nista nije promjenilo. Zato me najvise brine.

  20. #20
    Gioia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    189

    Početno

    Mi se iznenadili kad smo nedavno ugledali kutnjake, a ima samo sjekutiće za sada (njih 6) - probaj vidjet da nema možda i tvoj malecki kutnjake, možda ih to boli...............

  21. #21

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    244

    Početno

    I nama se to dešava, redovito od ponoći do 1 pol 2. I naravno kutnjaci idu van. Sad idem spavat s njim tako da se naspavam do ponoći jer onda počinje šou.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    BiH
    Postovi
    36

    Početno

    Moja kćerka se sinoć od pola 1 do pola 3 vrtila kao nikad dosada (naravno, morala sam je prenijeti kod nas na krevet). Ni minutu nije mogla spavati u jednom položaju, samo se okretala. U pola 3 je počeo i plač. Suze frkću, ne može se smiriti.
    Probala sam je i nositi i ljuljati i u mraku i na svjetlu, ništa nije pomoglo. Nije htjela piti ni mlijeko, ni čaj, čak nije htjela ni cuclu koju tako puno voli. Ajme, koja sikiracija.
    Sve je to nestalo oko pola 6 kad je zaspala na stomaku, na kojem inače nikada ne spava. Probudila se zdrava, vesela kao i uvijek.
    Stvarno ne znam šta bi moglo biti, da mi zna makar reći.
    Da nije možda bol u trbuhu???

  23. #23

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    okolica kanfanara
    Postovi
    36

    Početno

    Nina ima 15 mjeseci i u zadnjih dva tjedna oko ponoći se sjedne u krevetiću i plače nikako ju ne možemo smiriti to traje oko sat vremena i onda jedva zaspi

  24. #24
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Moja A., prekaljena noćna teroristica, nije već pola godine imala napad. Približio nam se peti rođendan, ako nekog ta činjenica može utješiti

  25. #25
    pale avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    981

    Početno

    Ajme, misli da smo i mi ovdje. Već tri dana za redom nema spavanja bez plača. Nikako ne želi ići spavati, plače i vrišti tolikodugo da na kraju zaspe u plaču Već dvi noći se budi u ponoć i plače do 1, stvarno smo se zabrinuli, ništa je ne može smiriti. Nadam se da je to samo faza jer ovo je psihički neizdrživo

  26. #26
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Mi se već dvije godine borimo s noćnim strahovima.
    Uskoro će T. navršiti četiri.
    Najbolje rješenje bilo je slijedeće: Nakon 3 sata sna djeca ulaze u fazu kad počinju intenzivno sanjati. U tom trenu već je kasno za intervencije. Tu početnu fazu treba prekinuti, dijete lagano razbuditi, ne do kraja. Zatim ga pustiti da dalje spava. Ja obično oko 23-pola noći T.-a dignem, prišapnem mu jel hoće vode ili pitam hoće li ići na wc. Redovno odgovori "Ne" bez otvaranja očiju. Zatim ga pustim na miru i tu noć smo (uglavnom) bez brige. Tako počinje novi ciklus sna, puno mirniji jer nije zaspao pun dojmova ili premoren.
    Proljeće i ljeto 2007. smo bili ko živi zombiji, on se svaku noć budio i vrištao. Ništa ga nije smirivalo od svih gore navedenih pristupa. Izgubila sam 6 kila u prva tri mjeseca tog užasa.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    38

    Početno

    Ukoliko djeca imaju ovakve napadaje plača ili vrištanja u prvih nekoliko sati nakon odlaska na spavanje (u prvoj trećini noći) onda je u pitanju noćni strah, ako se događa kasnije (zadnja trećina noći) onda se radi o noćnim morama.

    Epizode noćnog straha izgledaju užasno i zato ih često najgore podnose sami roditelji. Dijete uglavnom ničeg nije svjesno i sljedećeg se jutra ne sjeća. Pokušajte se smiriti i pomoći djetetu. Važno je maknuti stvari na koje bi se moglo ozlijediti.
    E sad, neki preporučuju da ga se probudi (uglavnom prije očekivane epizode koja se dešava uvijek u istom razmaku nakon odlaska na spavanje). Drugi kažu da je važno ne buditi dijete za vrijeme napadaja jer će nakon što ponovo dođu u tu fazu sna ponovo imati napad (mislim da to ipak nije uvijek pravilo). Noćni strah se pojavljuje kod 1-6% djece između 2 i 12 godina i prestaje sam od sebe. Može ga imati i novorođenčad ali rjeđe. Ne mora biti potaknut nikakvim potresnim događajem a jedna od stvari koja može pomoći je ustaljen raspored odlaska na spavanje i buđenja.

    Noćne more se javljaju kod malo starije djece (najčešće 5-6 godina) i njih je bitno razbuditi, utješiti i reći im da je samo san...jer oni se zaista plaše.

    Neću sad puno pisati, već sam pretjerala...
    Ako nekog zanima još ponešto nek me pita jer eto učila sam o tome a i proučavala za vlastite potrebe. Noćni strah najčešće nestane s odrastanjem al ja eto imam jedan rijetki primjerak: moj budući MM ima to i dalje i ne moram ni pričati koliko me uplašio prvi put kad sam to vidjela :shock: Danas se sasvim dobro nosim s tim, iako nije ugodno kad vas usred noći probudi vrištanje i lupanje. Čitala sam i da ima nasljedne komponente pa znam šta me čeka jednog dana

    Lijep pozdrav i mirne snove svima, malima i velikima

  28. #28
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...941&highlight=

    draga lynko, hvala ti na stvarima koje si napisala, vidim što studiraš pa bih ti samo htjela nešto pripomenuti što ti možda pomogne u daljnjem radu.
    ja ima osjećaj da sam magistrirala na noćnim vrištanjima. kao što čokolada reče, imam noćnog terorista već tri i pol godine i tek nedavno je prestao za sada. nemamo napade već par mjeseci.
    ono što me izludilo bio je razgovor sa psihologicom. Citiranje iz knjiga i čvrsti stavovi o tome što je što u nočnim vrištanjima i onda podastiranje istoga pred majku koja aktivno sudjeluje u stahoti vrištanja, je nešto što je izluđujuće. ja šumom, ona drumom, ja joj kažem on se ponaša ovak i onak, ona meni, ne, vi to krivo zapažate, to vam je zbog ovoga i ovoga....bar da se ponijela u smislu, možda vam je to zbog ovoga i onoga...ako razumiješ o čemu pričam.
    teoretiziranje je jedno a sudjelovanje u nečem (tako stravičnom) je potpuno drugo. svaka čast struci, našla sam super tekstova, žao mi je da sam zaboravila kako se zove američki doktor na čijem sajtu sam našla najdetaljnija objašnjenja. isčitala sam valda tone knjiga o istoj tematici, tako da je teško da će mi netko (u mom slučaju mlada vrtička psihologica tek počela raditi) znati dijagnosticirati o čemu se točno u mom slučaju radi - do mene same.

    kad mi je počela govoriti o tome da je to zato jer dijete najvjerojatnije ima nedostatak pažnje....mislila sam da ću ju zadaviti :/

    i, da, nasljedno je, i MM je imao...

  29. #29

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    38

    Početno

    Hvala ti na komentaru. Ovo što opisuješ je neozbiljno i nestručno ponašanje i žao mi je što je ta osoba tako olako shvatila tvoj problem.

    Ja se nastojim i nastojat ću uvijek staviti u kožu osobe s kojom razgovaram. Stručnjak nisam ali eto trudim se.

    Nadam se da će se kod tvog mirni snovi nastaviti.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    Citiraj koksy prvotno napisa
    Ma ja sam se nacitala o tom night terroru i znam da je to to samo bas nigdje nisam vidjela da je normalno da to bude svaku noc i po nekoliko puta. A i cesto je uzrokovan nekom promjenom a eto, njemu se trenutno bas nista nije promjenilo. Zato me najvise brine.
    Točno takva situacija je i kod nas. Svaku noć, nekoliko puta. Najgore mi je kaj ga ja nikak nemrem smirit, već automatski vrišti i zove tatu.Kad se smiri, malo spava mirno, pa opet počinje, ritat se, okretat, dok se sve to ne pretvori u ponovno urlikanje. Stalno čekamo kad će prestat. Ponekad - ali samo ponekad se dogoci da se probudi samo 1-2 puta. Teško je za izdržat. Inače je potpuno zdravo, veselo dijete. Ne znam do kada će se to nastaviti jer nas jako iscrpljuje. A dižemo se svako jutro u 5,30. Teško je, ali je opet lakše kad znam da nas ima više takvih, u biti da je dijete normalno, al eto, ima te strahove.

  31. #31
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Citiraj smajlić prvotno napisa
    Citiraj koksy prvotno napisa
    Ma ja sam se nacitala o tom night terroru i znam da je to to samo bas nigdje nisam vidjela da je normalno da to bude svaku noc i po nekoliko puta. A i cesto je uzrokovan nekom promjenom a eto, njemu se trenutno bas nista nije promjenilo. Zato me najvise brine.
    Točno takva situacija je i kod nas. Svaku noć, nekoliko puta. Najgore mi je kaj ga ja nikak nemrem smirit, već automatski vrišti i zove tatu.Kad se smiri, malo spava mirno, pa opet počinje, ritat se, okretat, dok se sve to ne pretvori u ponovno urlikanje. Stalno čekamo kad će prestat. Ponekad - ali samo ponekad se dogoci da se probudi samo 1-2 puta. Teško je za izdržat. Inače je potpuno zdravo, veselo dijete. Ne znam do kada će se to nastaviti jer nas jako iscrpljuje. A dižemo se svako jutro u 5,30. Teško je, ali je opet lakše kad znam da nas ima više takvih, u biti da je dijete normalno, al eto, ima te strahove.
    Da te utjesim, kad si vec mene citirala, nama je prestalo! :D

    Trajalo je skoro 2 mjeseca, jos uvijek se budi u isto vrijeme ali samo popije vode i nastavi spavat.
    Nadam se da ce i vama brzo prestati!

  32. #32

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    Citiraj koksy prvotno napisa

    Da te utjesim, kad si vec mene citirala, nama je prestalo! :D

    i!
    Tvoje riječi u Božja usta. Kod nas već traje jaaako dugo, u biti je prestao sa spavanjem sa 6 mjeseci kad je krenulo sa zubima. Ali ovo sadase razlikuuje od plača onda, ovo je puno groznije. Stvarno se nadam da će prestati.
    Super da barem vi imate svoj noćni mir

  33. #33
    beberonka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Rovinj
    Postovi
    65

    Početno

    Nama je trajalo 5-6 mjeseci,i mogla sam sat navijat po njoj,pocelo je sa godinu i nesto.Tek sad sam vidjela ove savjete i sjajni su.Tei su trajali oko 15minuta,ne duze i ja bih sjela pored nje i glasno pjevala njene omiljen pjesme ,ne vikala samo glasno pjevusila.Nikakvih promjena nije bilo, nije isla ni u vrtic ,ali su poceli nakon jednog naseg vikenda u gostima.Mozda je bivala malo umorna,a primjetila sam da voce popodne nikako nije smjela jest tad bi teror trajao duze.E sad da li je slucajno il ne bili smo na maskarama 2 i pol sata bila je odusevljena i ja sam mislila da ce ipak nocu biti neke reakcije ,al nama prestali napadi :? :? da li je to ono klin se klinom izbijail se poklopilo,al mi je suvise nevjerojatna slucajnost poslije tolikih mjeseci.A kad se rodila imala je do 3 mjeseca one grozne grceve od 19h pa do 23h,pa sam pomislila da li su i sad bili grcevi ili je onda bilo slicno ovim napadima,jer su dosta nalik?il sam ja vec flipnula :D

  34. #34
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    Ajme, sad kad ovo čitam....a mene moja mama vodila na saljevanje stravina kad me to ćopilo

    Sve mi se čini da će ovo moje čudo to naslijediti od mene :/

  35. #35
    pam avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    91

    Početno nocni teror

    da se pohvalim...i nama traje nocno budenje vec nekih 3mj...sada je pocelo i cesce nocu ( M.ima 13mj.) , posto sam pocela raditi prije mj.dana...prvo smo mislili da su zubici, pa da mu je jako vruce ..ali nista..
    i dalje se budi po nocu...vrti okrece place cendra... i tako barem 3x po noci,,a ja se dizem za posau u 7h...aaaa ..da vam ne pricam kako funkcioniram na poslu...kao zombi sam.... :shock:
    jooj ne znam do kada ce to trajati.....

  36. #36

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    151

    Početno

    Da malo podignem....evo sinoc se mali probudio, dosetao kod nas u krevet i na tatu krenuo-tata nosi me, tata nosi me...ja se dizem i govorim mu da ga tata nece nositi , neka spava, a mali krenuo plakati/urlati/vristati/bacati se , sve redom...i samo tatu hoce i to je to..tek kada shvati da ga tata nece nositi onda se nakon nekog vremena smiri, legne kraj nas i spava...
    (ja ga vise ne nosim, ali tatu "iskoristava" jos za to..tako da ga zna nositi cca od 3-6 ujutro i tako to...pa zbilja nastojimo kompletno ukinuti nosenje, jer je to suludo, ta budenje i nanasanje po cijelu noc..mali ima 2.5 godine.)
    vezan je za tatu prilicno...i jos k tome pripisujem sto tata radi nocne pa ga pola tjedna navecer nema doma i tako to...mislim ne znam ni sama...ali ovo je dogada cesce u zadnje vrijeme....bojim se i sama jer izgleda uzasno taj cijeli scenarij, pitam samu sebe jel to zbilja sve normalno...ali UVIJEK UVIJEK jedino sto trazi je da ga tata nosi i samo tata, tata, tata...
    uglavnom se ja dignem tada i pokusavam mu objasniti da je tata umoran, da ga nece nositi jer moramo svi spavati, itd.itd.a on urla i vristi...jel mozda njemu u glavici da tate nece biti, jer ga tak zbog posla nema? ne znam....ali 4 dana u tjednu je tata kompletno doma i zajedno su, tako da ne kuzim...zbilja smo stalno uz njega...

  37. #37
    vindira avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    Ludbreg - centar svijeta
    Postovi
    544

    Početno

    ja sam čitala da dok dijete ima taj night terror da ga se ne smije buditi ili maziti i čuvati jer to samo pogoršava stvar,nego ga pustiti da prođe samo od sebe jer se dijete nakon tog nazovimo napada ničega ne sjeća.Iako ima otvorene oči,neka djeca to proživljavaju zatvorenih očiju.Još sam čitala da ta noćna strava nastupi negdje 2 sata nakon što dijete zaspi jer je tada još u polusnu i da ga je dobro malo pomaknuti, pomaziti ga i sl.,ne probuditi.Napadaji traju od 5 - 30 min. i dalje kao da ničega nije bilo,normalno dalje spava.

  38. #38
    vindira avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    Ludbreg - centar svijeta
    Postovi
    544

    Početno

    miki2302 to hodanje ti isto može biti od noćnog terora,proguglaj malo night terrors i svašta ćeš o tome naći

  39. #39
    vindira avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    Ludbreg - centar svijeta
    Postovi
    544

    Početno

    Citiraj lynko prvotno napisa Vidi poruku
    Ukoliko djeca imaju ovakve napadaje plača ili vrištanja u prvih nekoliko sati nakon odlaska na spavanje (u prvoj trećini noći) onda je u pitanju noćni strah, ako se događa kasnije (zadnja trećina noći) onda se radi o noćnim morama.

    Epizode noćnog straha izgledaju užasno i zato ih često najgore podnose sami roditelji. Dijete uglavnom ničeg nije svjesno i sljedećeg se jutra ne sjeća. Pokušajte se smiriti i pomoći djetetu. Važno je maknuti stvari na koje bi se moglo ozlijediti.
    E sad, neki preporučuju da ga se probudi (uglavnom prije očekivane epizode koja se dešava uvijek u istom razmaku nakon odlaska na spavanje). Drugi kažu da je važno ne buditi dijete za vrijeme napadaja jer će nakon što ponovo dođu u tu fazu sna ponovo imati napad (mislim da to ipak nije uvijek pravilo). Noćni strah se pojavljuje kod 1-6% djece između 2 i 12 godina i prestaje sam od sebe. Može ga imati i novorođenčad ali rjeđe. Ne mora biti potaknut nikakvim potresnim događajem a jedna od stvari koja može pomoći je ustaljen raspored odlaska na spavanje i buđenja.

    Noćne more se javljaju kod malo starije djece (najčešće 5-6 godina) i njih je bitno razbuditi, utješiti i reći im da je samo san...jer oni se zaista plaše.

    Neću sad puno pisati, već sam pretjerala...
    Ako nekog zanima još ponešto nek me pita jer eto učila sam o tome a i proučavala za vlastite potrebe. Noćni strah najčešće nestane s odrastanjem al ja eto imam jedan rijetki primjerak: moj budući MM ima to i dalje i ne moram ni pričati koliko me uplašio prvi put kad sam to vidjela :shock: Danas se sasvim dobro nosim s tim, iako nije ugodno kad vas usred noći probudi vrištanje i lupanje. Čitala sam i da ima nasljedne komponente pa znam šta me čeka jednog dana

    Lijep pozdrav i mirne snove svima, malima i velikima
    eto,ja sam bila brzopleta pa nisam vidjela da si ti sve to lijepo objasnila već

  40. #40

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    151

    Početno

    ma sve to jasno meni, samo sto to meni ne izgleda kao da spava...dosece do nas, popne se na nas krevet, krene kao malo cmizdriti, pa tata nosi me, nosi me, onda tata kaze da nece , i ja se ukljucujem i govorim mu da je tata umoran, da moramo spavati, itd... onda on pocne jace plakati, na kraju dodje do urlikanja...ali kada ga pitam -smiri se, smiri, jel slusas mamu?-on se lagano pribere i govori mi da...onda mu objasnim sve vec navedeno, on kaze ok(u stilu leci cu i spavati), ja ga pustim, a on opet krene vristati i na tatu, tata nosi me, ja cu tatu i sve to prilicno histericno...tak da meni djeluje budno...neznam ni sama.inace je najnormalnije dijete, ide u vrtic, park , setnje, ok je sa djecom odraslima...al ovo me izluduje, neznam sto da mislim...

  41. #41

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    151

    Početno

    e da, da napomenem, kada smo sami doma (kad suprug radi nocne,dodje rano ujutro) MENI to nista ne radi...zna se probuditi isto usred noci, ali onda samo legne kraj mene i to je to.miran san.ali kad god je suprug doma onda imamo scene.dobro, ukoliko prespava cijelu noc, sve je u redu..ako dodje do nas, onda je lom!

  42. #42
    vindira avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    Ludbreg - centar svijeta
    Postovi
    544

    Početno

    a ne zadovolji se ni time što legne između vas dvoje,kraj tate? Kažeš da ga tata puno nosi? Možda da se suzdrži pa da ga ne nosi toliko pa će prestati,ne znam.Možda djetetu nije jasno zato što par noći tate ima,a par nema ili je to neka faza? Još je premalen da mu se objasni da tata nikamo neće otići,a malac ga je željan jer je više vremena s tobom nego s njim.Takav je barem moj,iako ima 14 mj.On je većinom sa mnom i voli biti sa mnom,al kad se tata pojavi nema veće sreće.Kad ga navečer stavljam spavati,a tata uđe u sobu po nešto,gotovo,nema šanse da zaspi ako ga tata barem malo ne pomazi.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    151

    Početno

    Da, tata ga jos nosi, ne svaki vecer, ali nosenje je jos prisutno.Ja sam to srezala na vrijeme, tako da mene to ni ne trazi...Ista stvar kao sto si napisala...super je nama zajedno, ali kad vidi tatu...mogu ja do sutra....
    neznam sto bih mislila o ovim nocnim epizodama....kazem, meni djeluje budno....ako bude veceras opet to, malo cu pozornije pratiti...do sada nisam bas tako gledala (mislim na iznad sve navedeno) na sve, uglavnom se sva prepadnem, pa od silnog straha sam i ja napeta i uzas...

  44. #44

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    58

    Početno

    Mi smo noćne strahove proživljavali preko godinu dana. Događali su se 3-4 puta mjesečno. Budio se oko 1 ili 2 sata ujutro i vrištao pola sata ili čak više. Kad sam ga primila, otimao se kao da ga netko kolje, a ako mi se uspio oteti iz ruku, sumanuto je trčao po sobi vrišteći.
    To mi je bilo odvratno razdoblje, jer sam bila kao zombi (taman zaspiš pa to krene, pa na kraju ne možeš zaspati, a on se ujutro probudi u 7h kao da ništa nije bilo).
    Završilo je negdje kad je imao 2 godine.
    Načitala sam se i ja toga puno. Jedan od savjeta koji sam isprobala:
    -zapisati datum i vrijeme kada se to događa
    -ako se uoči da se to događa otprilike u isto doba, preteknuti "nemili događaj": tj. ja sam ga lagano primila u naručje prije nego je došao taj 1 sat ujutro i malo ga nunala- ako se probudio, pitala bih ga je li žedan ili mu samo tiho pjevušila. Na kraju bi brzo i zaspao i vrištanja nije bilo.

    Držim fige svima da prođe.

  45. #45
    Handy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    226

    Početno

    Mi smo to imali do 4.g. i nismo ništa posebno radili, već smo ga nosili ili grlili. Prestalo je samo od sebe, ali smo bili kronično neispavani.

  46. #46
    kristina_zg avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,206

    Početno

    sad sam pronašla odgovor na svoje pitanje...pisala sam na drugom topicu o nespavanju i buđenju, plakanju usred noći...mrvice male...
    i moja Matea to prolazi, i kopkalo me što je sad to, jer zaista do sad s njom nije bilo nikakvih problema, a sad problemi sa uspavljivanjem, problemi tijekom sna..buđenje uz vrisak, bacanje, plakanje

  47. #47
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    mi smo noćas imali ovakvu epizodu vrištanja i bacanja (2 g.) kakve su ovdje opisane i koliko god je više puta ovdje napisano da se dijete ne smije buditi, on je prestao tek kad sam upalila svjetlo
    jer je onda prihvatio da ga dignem, poslije sam ga ponovno polegla, ugasila svjetlo, a on je noramalno zaspao dalje

  48. #48

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno

    moj se smiri isto tek kada se probudi posve i tada je spreman za akciju: nema spavanja sljedećih par sati, bez obzira što je je pospan i što je noć

  49. #49
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    Citiraj Stijena prvotno napisa Vidi poruku
    mi smo noćas imali ovakvu epizodu vrištanja i bacanja (2 g.) kakve su ovdje opisane i koliko god je više puta ovdje napisano da se dijete ne smije buditi, on je prestao tek kad sam upalila svjetlo
    jer je onda prihvatio da ga dignem, poslije sam ga ponovno polegla, ugasila svjetlo, a on je noramalno zaspao dalje
    kod noćnih strahova se ne smije buditi, kod noćnih mora se dijete može probuditi i ono je polusvjesno znajući da je nešto ružno sanjalo

  50. #50

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    119

    Početno

    Da li je koja od vas tj.djece išla u posjete ili imala kod sebe goste,pa da poslije dijete ima navečer traume tj.noćni teror? Moj sin ima 15mj i već toliko dugo on ima noćni teror.Primjetila sam da ako bi dan bio previše uzbudljiv navečer tj.po noći smo imali teror. Nekada je toliko vrištao i plakao da se razbudio i morao si u 4 ujutro ili 5 ujutro biti sa njime,pa onda opet spavanje,ali malo teže. Zar i tako mala djeca mogu imati teror. Da li mi tko može preporučiti knjigu da pročitam o tome?

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •