Pokazuje rezultate 1 do 11 od 11

Tema: Kako objasniti smrt?

  1. #1
    mala laia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    648

    Početno Kako objasniti smrt?

    Nisam uspjela pronaći ništa o tome (ako griješim slobodno me ispravite), ali nedavno smo se susreli sa pojmom gubitka (uginula nam je predraga kujica nakon 16 godina) i Laia se svako toliko sjeti pitati za nju.
    Obzirom na dob i Lain senzibilitet u pojašnjavanju (ona je vrlo razumna i voli poslušati, ali joj, naravno, objašnjenje mora biti logično i razumljivo), zapravo ne znamo što bi bilo najbolje da joj kažemo.
    Ona zna da je kujica bila već dugo vremena bolesna, nije mogla hodati, stalno je bila kod "doktora", na kraju je prisustvovala davanju lijekova, infuzije i injekcija... a konačno, neplanirano, i samom činu umiranja (kojeg nije razumjela)...

    1. Pokušali smo sa: Ona je morala u bolnicu, gdje će joj doktori pomagati... (ali što dalje...a i mislimo da ovo nije najbolje...)
    2. Došao je mali anđeo... (cijeli dan je provjeravala gdje je...)
    3. Druži se sa drugom kujicom (koja je preminula prošle godine, moja...)
    4. Na nebu?!

    Jutros je ponovno pitala gdje je, i ponovno smo ostali zatečeni... Odgovorili smo da joj je sada dobro, i da se igra sa drugim psićima daleko... Ali čini mi se da to također nije ono što bi trebali...

    Pomagajte!

  2. #2
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    bilo je par dobrih topica na ovu temu. Prođi kroz pretražnik.

  3. #3
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

  4. #4
    mala laia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    648

    Početno

    Zahvaljujem!!!
    Ne znam zašto mi pretražnik nije to isto otvorio prije...

  5. #5
    zekana avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Slavonka u Hercegovini
    Postovi
    932

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa Vidi poruku
    Ne radi link

  6. #6

  7. #7
    zekana avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Slavonka u Hercegovini
    Postovi
    932

    Početno

    MM-u je umro deda. Pokušala sam biti direktna, ali bez objašnjenja i ulaženja u stvari koje ne mogu objasniti. Mica ima 3 godine. Ali je jako znatiželjna i vidim da ju to zanima jer ne razumije. Jel umro deda? A jel umro deda? A jel umrla ... (mala komšinica)? Vidim da joj nije jasno. A kuda se zavući u rasprave, nikuda. Ona zna da je deda umro. Kad su ljudi jako stari ili jako bolesni oni umru. Zaspu i odu u raj

    Bože oprosti, ali samo sam pogoršala stvar. Mama, mama, hoću i ja u raj, ali mama hoću i ja da umrem pa da idem u raj...

    očito sam krenula krivim smjerom od samog početka. Kad imaš pričalicu koja je izuzetno pametna i sve ispipava, kako objasniti smrt nekoga koga je često viđala, a više ga nema. I da budemo jasni- sigurno će pitati gdje je i zašto ga nema.

  8. #8
    zekana avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Lokacija
    Slavonka u Hercegovini
    Postovi
    932

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    hvala, sad ću ja copy-paste isti tekst tamo

  9. #9
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2016
    Postovi
    321

    Početno

    Citiraj zekana prvotno napisa Vidi poruku
    MM-u je umro deda. Pokušala sam biti direktna, ali bez objašnjenja i ulaženja u stvari koje ne mogu objasniti. Mica ima 3 godine. Ali je jako znatiželjna i vidim da ju to zanima jer ne razumije. Jel umro deda? A jel umro deda? A jel umrla ... (mala komšinica)? Vidim da joj nije jasno. A kuda se zavući u rasprave, nikuda. Ona zna da je deda umro. Kad su ljudi jako stari ili jako bolesni oni umru. Zaspu i odu u raj

    Bože oprosti, ali samo sam pogoršala stvar. Mama, mama, hoću i ja u raj, ali mama hoću i ja da umrem pa da idem u raj...

    očito sam krenula krivim smjerom od samog početka. Kad imaš pričalicu koja je izuzetno pametna i sve ispipava, kako objasniti smrt nekoga koga je često viđala, a više ga nema. I da budemo jasni- sigurno će pitati gdje je i zašto ga nema.
    moje iskustvo....kad mi je dijete reklo da bi islo u nebo vidjet tko je sve tamo i posjetiti baku i djeda onda sam mu rekla da se tamo samo jede povrce i nikad se ne dijele pokloni niti gledaju crtici niti igraju igrice. to je bilo dovoljno.
    a na pitanje zasto su umrli sam rekla da su oni ucinili svijet ljepsim i veselijim i da su ih anđeli zvali na marendu da ih počaste. i to je dobro proslo...

  11. #11
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Svojem djetetu sam objasnila u nekakvoj najranijoj dobi smrt i ljudi i životinja na način da su ili jako stari i jako bolesni, ili stari, ili bolesni, ili su doživjeli neku nesreću,...
    I time sam obuhvatila po meni sve mogućnosti, jer ne volim da nešto ostane nejasno.
    Dalje ako nešto pita pojasnim, ali istinu, ne izmišljam.
    A raj sam pojasnila da vjerujemo da ljudi idu u raj i tamo im je lijepo, ništa ih ne boli, sretni su,... ali da ustvari nemam pojma da li raj postoji. Nadam se da postoji.

    Jako mi je važno davati iskrene i točne odgovore.


    Nevezano za temu smrti, ali vezano za točne odgovore,... U zadnje vrijeme me dijete (8 g.) opet ispituje što je točno menstruacija, jer se stalno spominje kad ja ne mogu na kupanje zbog menstruacije,...
    Znao je otprilike.

    Onda mi dojadilo i pojasnila sam mu u detalje. I gdje su točno jajnici i gdje maternica i što je ovulacija i posljedično menstruacija, menopauza, od kad do kad žene imaju menstruaciju,... Sve točno, jasno i kako je,... Postavio je par pitanja i gotovo. Jasno mu je i ne zanima ga više.

    Kod pojma "menstruacije" najteže mi bilo objasniti krv, jer on krv povezuje s nečim opasnim i bolnim.
    Posljednje uređivanje od Anemona : 05.06.2016. at 15:40

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •