Pokazuje rezultate 1 do 27 od 27

Tema: Alergija na penicilin

  1. #1
    Alyssa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    774

    Početno Alergija na penicilin

    Cure, jel' zna netko gdje se najbrze i najsigurnije testirati na penicilin? Kad sam bila mala imala sam neku reakciju (osip i temperatura) za koju su mislili da je od penicilina, ali nikad nisam testirana i nikad poslije nisam dobivala nista na bazi penicilina, jer sam uvijek govorila da postoji mogucnost alergijske reakcije.

    Sad me na VV traze testiranje prije postupka. Na Rebru su mi rekli da treba ostati par dana u bolnici, a i da testiranje nije 100% nego 98% sigurno :?

  2. #2
    aenea avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,467

    Početno

    Ja sam prije nekih desetak godina radila test na alergije, između ostalog i na penicilin. Dr opće prakse mi dala uputnicu, otišla na Šalatu, tamo mi izvadili malo krvi, malo me popikali po rukama i otišla odmah doma. I pokazalo se da imam alergiju na penicilin. Također su mi rekli da ta testiranja na alergije nisu baš potpuno sigurna zbog nečeg u vezi reagensa, više se ne sjećam točno. Žao mi je, ali ne znam gdje bi to mogla najbrže rješit.
    I ne kužim zakaj te traže da se testiraš?

  3. #3
    iva_luca avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,905

    Početno

    Testiranje na alergene se obično provodi ambulantno osim kada se radi o antibioticima: za njih to mora biti obavljeno klinički, tj. zahtijeva par dana. Ja sam prošle godine obavila testiranje na dva antibiotika i dolazila sam na "cjelodnevni" boravak. Bockali su me i grabali uz apliciranje otopine na ogrebano mjesto .... Imala sam iglu u veni za slušaj šoka (da mi lakše mogu dati antišok terapiju) i bila pod budnim okom sestre ili doktora.
    Meni su preporučili SD i usprkos strašnoj gužvi i dugom čekanju, kad sam jednom uspjela ući u postupak, bili su više nego divni.
    Uz put su me testirali i na najčešće alergene, obavila sam neke laboratorijske pretrage (samu participaciju platila više od 400,00 kn) i doznala da sam alergična na grinje, trave, ambroziju i jedan antibiotik. Doktor je bio jako drag i dogovorio mi i neke druge pretrage kod kolega da zaokruži cijelu sliku.



    [/b]

  4. #4
    aenea avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,467

    Početno

    Sad mi stvarno nije jasno kako su meni sa običnim laboratorijskim pretragama ustanovili alergiju na penicilin.. :/

  5. #5
    iva_luca avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,905

    Početno

    Nemam pojma, moguće da se radi o tajmingu - ako je reakcija bila nedavno, po nekakvim se vrijednostima iz krvnog uzorka navodno može zaključiti. Barem sam ja to tako razumjela. Kod mene se radilo o distanci od desetak godina.
    Ako griješim, nek me netko ispravi jer zbilja "nisam doma" u ovome.

  6. #6
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Alyssa, ni mene nisu htjeli pustiti u postupak na VV-u bez testiranja, jer mi na svim papirima piše cave penicillin ("dijagnozu" davno postavio liječnik opće prakse).
    Meni u našoj općoj bolnici nisu htjeli napraviti testiranje jer ih je "bilo strah" reakcije i mogućih komplikacija (super pravdanje, zar ne?). Ipak mi je jedan divni umirovljeni dr. (koji je radio i na Sv. Duhu) testiranje napravio u privatnoj klinici. Prvo je napravio RUSH TEST s Cristacillinom (1:1 i 1:10). To je lagano grebanje i bockanje kože podlaktice i stavljanje tog Cristacillina i histamina (kontrola).
    Imala sam blago pozitivnu reakciju pa je preporučio RAST na PPL (peniciol-polylizim) i sredio da mi to naprave na Sv. Duhu. To je test koji se radi iz seruma, a sjećam se i da je ekipa na Sv. Duhu bila jako ljubazna i nalaze su mi poslali poštom.
    Eto, nije bilo nikakvog ležanja (možda bi bilo u bolnici) ali traje poprilično dugo (praćenje reakcija na koži). Dr. je bio siguran da nisam alergična (i nisam) jer se alergija javlja ili nakon 1. ili 9. inekcije (ja sam se kao dijete osula nakon 4.).
    Nadam se da sam pomogla.
    Sretno!

  7. #7

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,983

    Početno

    Ja sam testiranje obavila u privatnoj poliklinici na Salati. Prof. je izuzetno strucan i ljubazan. Testiranje traje oko 2 sata i isti dan dobijes nalaze. Trenutno nisam u Zg ali ako te poliklinika zanima, mogu potraziti kontakt kad dodjem doma (koncem iduceg tjedna).

  8. #8
    Pandora Aura Monroe avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    992

    Početno

    Podižem. I mene su s VV poslali na alergološko testiranje na penicilin, a kako sam već u postupku, prilično je hitno. Ne stignem više u bolnice pa ako tko zna kakvu privatnu ambulantu, polikliniku i sl. gdje to mogu obaviti, bila bih zahvalna. Vidim da se ovdje spominje privatna poliklinika na Šalati. Ima li tko možda kakve konkretnije informacije? Točnu adresu, broj telefona, bilo što...

  9. #9
    laky avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    vječita lutalica......na samom jugu ,srcem u Slavoniji
    Postovi
    3,564

    Početno

    ja sam im rekla da sam alergična na pencilin i tu je završila priča a isto sam kao beba imala samo reakciju ne pravi sok.to je nesto novo da šalju na testiranje

  10. #10
    Pandora Aura Monroe avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    992

    Početno

    Ma sestre su mi rekle da to trebam napraviti, jer ako sam prava alergičarka, to onda mijenja proceduru u laboratoriju :? , medije itd. Dr. L. mi nikad do sad nije ništa spominjao, ali danas sam ga pitala pa je slegnuo ramenima u stilu "ako se napravi, neće štetiti". Sad sam na sto muka, bojim se da neću stići, još mi je uz sve to i na poslu nenormalna gužva.
    Laky, ipak si me uspjela smiriti!

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    37

    Početno

    radila sam testiranje na Salati isto prije postupka na VV. Ispalo negativno, mada sam kao mala imala dosta jaku reakciju na penicilin, kazu da se to moze promijeniti godinama. Malo bi bilo cudno, ali odnijela sam taj papir o testiranju, doc obavio svoje i sve je bilo ok, nikakvih reakcija.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    37

    Početno

    vidim da pitas za privatno, paralelno sa Šalatom sam otisla samovoljno i privatno u polikliniku Šalata, Novakova 17, imas njihovu internet stranicu, oni su onda isto obavljali testiranje na penicilin, pa nazovi.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    174

    Početno

    Citiraj laky prvotno napisa
    ja sam im rekla da sam alergična na pencilin i tu je završila priča a isto sam kao beba imala samo reakciju ne pravi sok.to je nesto novo da šalju na testiranje
    ja sam im isto to rekla, jer sam jednom imala reakciju i završila na hitnoj. Sestre na VV su rekle da se moram testirati a ja fino rekla to Lučiju i on mi je rekao da mogu raditi i bez penicilina i da ne moram ići na testiranje. U liječničkom kartonu se vodi alergija a oni neka nađu zamjenske lijekove za to. S obzirom da mi je sveki liječnica nije me pustila na testiranje jer veli da je to dosta opasno.

  14. #14
    sretna35 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,110

    Početno

    Ja sam bila u istoj situaciji, sestra je potencirala testiranje jer sam spomenula da sam samo jednom u djetinjstvu imala neku malu reakciju, budući je postupak bio pri kraju, a privatni labos nije radio zbog kolektivnog godišnjeg, sva sam očajna upitala dr. za savjet

    on me je samo pitao: "Da li ste ikada pili sumamed?" Ja sam rekla da da i da nije bilo problema. On je rekao da ona nema problema (navodno sjeme obrađuju u nekoj vrsti penicilina). Još mi je reako da nikada ne priznam sve . I stvarno nikada nije bilo problema. A ja se ni dan danas nisam testirala.

    No ako ima vremena za testiranje nije ga na odmet obaviti.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Oz..
    Postovi
    354

    Početno

    Ja sam kao klinka doživjela anafilaktički šok, najvjerojatnije kao kombinacija penicilina i moji bubrežnih teškoća, sva sreća da sam bila u bolnici.Godinama nakon toga sam govorila da sam alergična na penicilin, sve dok nisam napravila test.Dio testova sam radila na Rebru, a dio u Merkuru.Dakle nisam alergična i ono što mi se dogodilo bio je splet nesretnih okolnosti.Danas bez problema mogu koristiti penicilinske lijekove.Moj savjet je da svakako napraviš testiranje.

  16. #16
    pčelica2009 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Sl.Brod
    Postovi
    1,057

    Početno

    Poliklinika "Šalata"-Novakova 17.Tel:01481-22-33.Testove radi Dr.Branimir Frank.Meni su testovi bili gotovi isti dan za 2-3h.

  17. #17
    Ria avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Srcem na jugu!
    Postovi
    669

    Početno

    Ja nemam veze s postupkom, ali imam s alergijom na penicilin koju sam dobila u osnovnoj školi. Prije par godina raidili su mi testiranje iz krvi koje je dalo negativan rezultat no unatoč tome nikad mi više nitko nije htio dati pencilin jer smatraju da ukoliko je do reakcije došlo samo jednom uvijek postoji opasnot. Tako da sam u biti taj test radila bezveze.
    Možda je ovo s testiranje u bolnici i ležanjem par dana na odjelu ipak relevantno jer ovaj test iz krvi očito nije.

  18. #18
    pčelica2009 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Sl.Brod
    Postovi
    1,057

    Početno

    "Šalata" radi pikanje pod kožu tzv. histaminske probe.

  19. #19
    emira avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,647

    Početno

    Da li se netko testirao nedavno?
    Trebala bih se testirati na penicilin i acetilsalicilnu kiselinu. Za sada se raspitala samo za SD i odustala, jer zahtjeva kompletnu internističku obradu i hospitalizaciju.
    Tražim neku bržu, a pouzdanu varijantu...

  20. #20
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj emira prvotno napisa Vidi poruku
    Da li se netko testirao nedavno?
    Trebala bih se testirati na penicilin i acetilsalicilnu kiselinu. Za sada se raspitala samo za SD i odustala, jer zahtjeva kompletnu internističku obradu i hospitalizaciju.
    Tražim neku bržu, a pouzdanu varijantu...
    Probaj nazvati imunoloski laboratorij Rebro i tamo pitati.
    Klinička jedinica za laboratorijsku dijagnostiku alergijskih bolesti


    dr. sc. Marija Rudolf, dipl. biolog


    Osnovna djelatnost Kliničke jedinice za laboratorijsku dijagnostiku alergijskih bolesti je laboratorijska dijagnostika atopijskih bolesti koje se očituju kao sklonost organizma da u dodiru s alergenima reagira stvaranjem protutijela IgE. Alergološko ispitivanje stoga obuhvaća laboratorijske testove koji otkrivaju i precizno mjere količinu ukupnog i specifičnog protutijela IgE u krvi kod alergijskih bolesti dišnog sustava (alergijski rinitis i astma), alergijskih bolesti kože (atopijski ekcem/dermatitis, urtikarije i angioedema), alergija na hranu i alergijskih bolesti probavnog sustava, te alergija na ubode insekata. Također, određivanjem ECP-a (eozinofilno kationskog proteina) prati se upalna reakcija alergijske astme, kao i uspješnost primijenjene protuupalne terapije. Dio djelatnosti odnosi se na laboratorijsko ispitivanje i dokazivanje preosjetljivosti na lijekove (antibiotici i analgetici), kao i otkrivanje reakcija koje uzrokuju različite vrste konzervansa.

  21. #21
    snupi avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    2,247

    Početno

    ja sam alergicna na pencilin. nemoj se igrati sa tim. Drugo imas pencilinski spektar je veliki bitno je da saznas na koju vrstu ti tijelo reagira, ja sam bila zbog njega dva tjedna u bolnici dok me nisu ocistili. ja sam isla na testiranja ali to je bilo prije 10 godina sad ne znam kak to danas ide.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    227

    Početno

    Cure ja sam alergična na penicilin. Meni je dr s alergološkog predložila pouzdanije testiranje koje uključuje dan u bolnici. Nisam to nikada obavila, niti me mpo dr tražio. Prošla sam 2 ivf-a. Postoji li mogučnost da su postupci neuspješni zbog te alergije??? Sad ste mi dale za mislit....

  23. #23
    tal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2014
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    286

    Početno

    Bok cure , slučajno provirila tu jer sam i ja alergićna na penicilin i uz to u postupku pa me zanima šta to znaći njima u labosu za postupak ? Moj dr.me je upitao za alergije i ja sam mu navela penicilin pa me sad kopka zašto je tolko bitno , ustvari šta ima veze penicilin sa postupkom ?

  24. #24
    emira avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,647

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Probaj nazvati imunoloski laboratorij Rebro i tamo pitati.
    Klinička jedinica za laboratorijsku dijagnostiku alergijskih bolesti


    dr. sc. Marija Rudolf, dipl. biolog


    Osnovna djelatnost Kliničke jedinice za laboratorijsku dijagnostiku alergijskih bolesti je laboratorijska dijagnostika atopijskih bolesti koje se očituju kao sklonost organizma da u dodiru s alergenima reagira stvaranjem protutijela IgE. Alergološko ispitivanje stoga obuhvaća laboratorijske testove koji otkrivaju i precizno mjere količinu ukupnog i specifičnog protutijela IgE u krvi kod alergijskih bolesti dišnog sustava (alergijski rinitis i astma), alergijskih bolesti kože (atopijski ekcem/dermatitis, urtikarije i angioedema), alergija na hranu i alergijskih bolesti probavnog sustava, te alergija na ubode insekata. Također, određivanjem ECP-a (eozinofilno kationskog proteina) prati se upalna reakcija alergijske astme, kao i uspješnost primijenjene protuupalne terapije. Dio djelatnosti odnosi se na laboratorijsko ispitivanje i dokazivanje preosjetljivosti na lijekove (antibiotici i analgetici), kao i otkrivanje reakcija koje uzrokuju različite vrste konzervansa.
    Hvala . S obzirom da ih nisam mogla dobiti na tel, probala sam s varijantom naručivanja mailom, ali su mi odgovorili da oni to ne rade, već da se trebam javiti u imunološko alergološku ambulantu.

  25. #25
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    muž mi je alergičan na penicilin, kad je bio mali bila je neka frka kad su mu dali penicilin, od tad nije uzimao ga, a ni testirao
    klinci su alergičari, veći su znali dobivati nenadane temperature ( jedna od alergijskih simptoma ) na Klavocid i od onda im nisam davala više klavocid, klinac ovo proljeće bio na testiranjima i ispalo penicilin 1 razred, alergologica nije komentirala ništ u svezi toga, možda bi i zaboravila da mali sad nije bio u bolnici i svugdje crveno napisali da ne smije penicilin, istina on je uvijek znao dobivati Zinat ili nešto slično, kad sam razvergla priču. Bum kad idem kod alergologice ponovo pitala kaj u svezi toga, a dotle neće uzimat takve pripravke.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jun 2023
    Postovi
    7

    Početno

    Zna li netko gdje se može privatno (ili u bolnici o svom trošku, dakle bez uputnice) obaviti testiranje na amoksicilin? Tražim samo ono s iglama, ne provokacijski test.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jun 2023
    Postovi
    7

    Početno

    Poruka moderatoru: Znam da ovo nije namjenjeno za kontaktiranje moderatora, ali ne znam kako drukčije pitati - htio sam pitati zašto mi nije odobreno pitanje o testiranju na alergiju na amoksicilin.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •