Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 140

Tema: vitamin B6 produzuje luteinsku fazu ciklusa

  1. #1
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno vitamin B6 produzuje luteinsku fazu ciklusa

    kad sam pokusavala zatrudnit nasla sam ovaj podatak na babycenter i fertility friend forumu.
    poanta je u tome da druga (luteinska) faza ciklusa, dakle ona nakon ovulacije, mora trajati barem 10ak dana, ako se dobro sjecam.
    ako traje krace, to moze znaciti da nema dosta "uvjeta" za implantaciju, a na engleskom to zovu "luteal phase defect".
    i tako sam skuzila da cure na tim forumima redovito prate bazalnu temp. i ostale simptome, pa je po tome lako utvrditi koliko ti traje ta faza ciklusa.
    i tad sam skuzila da meni traje svega 1o, sto je, po ovom nize kvotanom na granici, ali po nekim drugim izvorima premalo.
    "lijek" za to je povecan unos vitamina B6 (piridoxin).
    bas me zanima jeste li o tome sto cule i isprobale?
    ja jesam i stvarno mi je produzilo lut. fazu na 13-14 dana , ali davno je to bilo pa sam vec skoro zaboravila .

    Eh, da i pomaze kod jutarnjih mucnina jednom kad zatrudnis .
    Evo da iskopiram s http://conception.lifetips.com/faq.a..._A__type__E__0
    1. Vitamin B6
    Vitamin B6 is a great fertility vitamin. Given the choice of just one vitamin to take I´d choose B6 over any other vitamin.

    2. Foods
    Vitamin B6 can be found in yeast, whole grains, legumes, liver, eggs, cereal, meat and fish.

    3. PMS and Morning Sickness
    Vitamin B6 helps to alleviate PMS and morning sickness.

    4. Luteal Phase Defect
    Vitamin B6 helps to lengthen the luteal phase. A luteal phase is the time from ovulation to menstruation. If the luteal phase is below 10 days it´s considered deficient.

    5. Dosage
    It is beneficial to take at least 50 mg (up to 200 mg) of vitamin B6 daily - all cycle long. I saw great results with just 63 mg of the B6 a day.

    As with any supplement, be sure to seek the advise of your physican before starting a new regimen.

    6. Hormone Levels
    Vitamin B6 is known for helping to normalize the reproductive hormone levels which in turn helps to lengthen the luteal phase and to minimize PMS and morning sickness.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    182

    Početno

    Hmmm, meni bi baš tako nešto i trebalo. Sad me zanima u kojem obliku si pila taj vitamin, 50 mg ako sam dobro shvatila treba primiti dnevno tog vitamina? Jel ga se može kupiti u tabletama i kojim ili postoji nekakav drugi način?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    101

    Početno

    Ta sam ! Lutealna faza 10 dana, saznala sam za B6 i pocela sam da ga pijem ovaj mesec

  4. #4
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Do sada se nisam htjela opterecivati s mjerenjem bazalne, ali cini se da cu morati. Pretprosli ciklus, kada sam bila kod Lucija, na 11. dc, vidio mi je folikul od 19 mm. Dakle, jos nije bilo ovulacije. Menga mi je dosla 24. dc. I to mi se cinilo nekako prekratko. I zadnji ciklus je bio isto kratak - 23 dana.

    Da li je prekasno sada poceti mjeriti, ili moram cekati pocetak iduceg ciklusa?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    101

    Početno

    Jelka, mislim da nije prekasno, na FF naglasavaju da ne mora da se meri T za vreme M, ja sam merila od pocetka do kraja, cisto radi navike...

  6. #6
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    meli, ja sam uzimala oko 100 mg, na svoju ruku.
    ako uzim,as kroz neko dulje vrijeme, trebalo bi se svakako konzultirat s lijecnikom.
    navodno je efektivna minimalna doza od 50 mg.
    Jelka, nikad nije prekasno .
    A cini mi se za zene koje pokusavaju zanijeti ali im bas ne ide da je prvi korak mjerenje bazalne temp. i svakodnevna kontrola sluzi + upisivanje u tabelu (ima na www.fertilityfriend.com ).
    Nakon neka 3 ciklusa se iz tablice moze prilicno tocno odrediti da li i kada dolazi do ovulacije, koliko traje lutein. faza, da li je doslo do trudnoce ...

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    182

    Početno

    Thanks! :D Htjela sam te zapravo pitati koji proizvođač i što piše na bočici?

  8. #8
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    od Plive, Plivit B6, male su kutijice.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    116

    Početno

    Samo da dodam nešto bitno!!!! B vitamini nikad ne djeluju sami već u kombinaciji s ostalim B vitaminima tako da uz PlivitB trebate obavezno uzimati i B-complex!!!! Ja sam svemu tome dadala još i Folic plus!!

  10. #10
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    mislim da je Nattie u pravu, ali ne zato sto ne djeluje sam, nego ako se uzimaju vece kolicine samo jednog od vitamina iz B kompleksa, to moze uzrokovati nedostatak drugih.
    takodjer treba biti oprezan i ne uzimati nekontrolirano vece kolicine kroz duze vrijeme jer moze uzrokovati neke nus pojave zivcanog sustava (znojenje, trnce u rukama...?) i ovisnost.
    ali mislim da to dolazi nakon doza vecih od 200mg dnevno kroz duze vrijeme...neka nadopunu tko zna tocno .

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    bol
    Postovi
    93

    Početno

    Mislim da je Nattie u pravu.Vitamini B-skupine djeluju sinergistički što znači da ne djeluju jedan bez drugoga.Moj savjet je uzimati B-complex+ vitamin iz B skupine za kojim postoji povećana potreba u ovom slučaju B6.Mislim da ne postoji velika mogućnost predoziranja,može se dogoditi da budete non-stop gladne,inače B6 i B12 poboljšavaju i krvnu sliku ako ste anemične,B complex odlično djeluje na živčani i probavni sustav,nokte,kožu i kosu.Možda ne bi bilo loše napraviti pauzu između dvije kutije ili koristiti pola preporučene dnevne doze i papati povrće,meso,ribu,iznutrice.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Iadera
    Postovi
    32

    Početno

    Ajme meni,upravo sam pogledala na FF i lutealna faza mi je u zadnja
    3 ciklusa trajala 7,8 i 9 dana! To je skroz malo! :/ A prije sam znala
    imati spotting za kojeg sam saznala da je isto vezan za kratku
    lutealnu fazu!
    A meni moj dr. nije još dao da vadim sve hormone
    pa da to i potvrdim!!!
    Ništa, bacam se na B-komplex!

  13. #13

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    101

    Početno

    Minky, predlazem ti da insistiras i da trazis od tvog ginekologa da te posalje na analizu hormona, vidis da imas simptome da ti lutealna faza ne valja, sto da cekas kad ima leka za to (mislim da se pije progesteron u drugoj polovini ciklusa)

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    USA
    Postovi
    117

    Početno

    Imam nesto da vas pitam Please nemojte mi se sad smijati. Ja vam pola pojmova ovdje ne znam. A ovdje ih nisam cula ni od koga.
    Dakle, sta znaci mjeriti bazalnu temperaturu? Da li je to uobicajena temp. koju mjerimo uvijek, recimo i kad mislimo da smo dobili gripu i sl.?

    Sta je to lutealna faza? Koliko bi trebala normalno trajati?

    Sto se tice tih vitamina ovdje ih doktori propisuju zajedno sa folid acid-om i mislim vitamin e, c i dosta vrsta vitamina b, kada zena zatrudni. Nisam pitala prije za pripremanje trudnoce. To cu uciniti drugi put

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    USA
    Postovi
    117

    Početno

    Mislila sam Folic-acid tj Folna kiselina.
    Evo sta sam nasla o tome:
    PRE-NATAL KAPSULE SU VITAMINSKO MINERALNA FORMULA ZA ŽENE, TE OSOBITO TRUDNICE I DOJILJE.
    Stručnjaci su dokazali - žena treba planirati trudnoću i za nju se pripremiti. Kliničkim ispitivanjima nepobitno je dokazano da su DJECA ŽENA KOJE SU UZIMALE VITAMINSKO MINERALNE DODATKE bila rađana sa statistički značajno manjim brojem oštećenja.
    PRE-NATAL KAPSULE iznimno su bogate FOLNOM KISELINOM, VITAMINOM C, ŽELJEZOM I KALCIJEM. KOMPLETAN SADRŽAJ NUTRIENATA (15 vitamina i vitaminima sličnih tvari i osam minerala u prirodnim i keliranim formama) GARANCIJA SU DA ĆE ŽENA IMATI SVE POTREBNE TVARI, PA I U VRLO VAŽNOM PERIODU DOK JOŠ NE ZNA DA JE TRUDNA

    SASTAV : četiri kapsule sadrže % RDA
    Vitamin A acetat 8000 I.U. 100
    Vitamin D3 400 I.U. 100
    Prirodni vit. E (d-alfa tokoferol sukcinat) 30 I.U. 100
    Vitamin C 120 mg 200
    Vitamin B-1 1.7 mg 100
    Vitamin B-2 2.0 mg 100
    Vitamin B-3 (niacinamid) 20 mg 100
    Vitamin B-6 2.5 mg 100
    Pantotenska kiselina 10 mg 100
    Vitamin B-12 8 mcg 100
    Biotin 300 mcg 100
    Folna kiselina 800 mcg 200
    PABA 2 mg *
    Hilin bitartarat 20 mg *
    Inositol 20 mg *
    Elementarni kalcij
    ( iz kalcij citrata i karbonata ) 1300 mg 100
    Elementarni magnezij
    ( iz magenezij oksida) 450 mg 100
    Elementarni kalij
    ( iz kalij citrata i klorida ) 10 mg *
    Elementarni cink
    ( iz keliranog cink citrata ) 15 mg 100
    Elementarni mangan
    ( iz keliranog mangan glukonata ) 2 mg 100
    Elementarno željezo
    ( iz keliranog fero fumarata )** 45 mg 250
    Elementarni bakar
    ( iz keliranog bakar glukonata )** 2 mg 100
    Elementarni jod
    ( iz kalij jodida ) 150 mcg 100

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    USA
    Postovi
    117

    Početno

    FOLNA KISELINA 800 mcg
    Folna kiselina pripadnik je skupine B vitamina.
    U CENTRU INTERESA ISTRAŽIVAČA I LIJEČNIKA NAŠLA SE KADA JE NEPOBITNO UTVRĐENO DA NEDOSTATAK FOLNE KISELINE U PRVIM TJEDNIMA TRUDNOĆE MOŽE IZAZVATI TEŠKA OŠTEĆENJA NOVOROĐENČETA.
    Tako je utvrđeno da je fona kiselina neophodna za:
    STVARANJE ERITROCITA (crvenih krvnih stanica)
    STVARANJE NUKLENINSKIH KISELINA (potrebnih za rast i razmnožavanje svih stanica)
    PRAVILAN METABOLIZAM BJELANČEVINA
    PRAVILAN RAD MOZGA, TE DUŠEVNO I EMOCIONALNO ZDRAVLJE

    Već je davno poznato da je razvoj raka grlića maternice povezan s nedostatkom folne kiseline. Prve promjene PAPA testa mogu se riješiti dodatkom čiste folne kiseline. Danas se smatra da nedostatak folne kiseline pogađa gen koji štiti od raka (America Journal of Clinical Nutrition). Poznato je također da nedostatak folne kiseline igra značajnu ulogu u razvoju depresija, te neki antidepresivi ne djeluju bez dovoljno folne kiseline u organizmu.
    REZERVE FOLNE KISELINE U ORGANIZMU SU VRLO NISKE, PA SE ČESTO JAVLJA NEDOSTATAK FOLNE KISELINE KOD LJUDI, NAROČITO KOD ŽENA. Muškarci skloni alkoholu također često imaju nedostatak folne kiseline. Najbolji oblik za osiguranje dovoljno količina folne kiseline u organizmu je unošenje čiste folne kiseline.


  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    182

    Početno

    Ja otkako pijem folnu kiselinu tj. prenatal (kako u kojoj fazi ciklusa) nemam problema više s CINOM, niti imam kakve upale dolje, dok je prije to bio čest slučaj, a nisam uzimala nikakve vitamine.
    Za ljubičicu: bazalnu temperaturu je detaljno opisala NATTIE; ukucaj u pretražnik, pa će ti se izbaciti.
    Lutelana faza traje iza ovulacije do menstruacije, normalno bi bilo 14 dana.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    101

    Početno

    Citiraj Ljubicica prvotno napisa
    Imam nesto da vas pitam Please nemojte mi se sad smijati. Ja vam pola pojmova ovdje ne znam. A ovdje ih nisam cula ni od koga.
    Dakle, sta znaci mjeriti bazalnu temperaturu? Da li je to uobicajena temp. koju mjerimo uvijek, recimo i kad mislimo da smo dobili gripu i sl.?

    Sta je to lutealna faza? Koliko bi trebala normalno trajati?

    Sto se tice tih vitamina ovdje ih doktori propisuju zajedno sa folid acid-om i mislim vitamin e, c i dosta vrsta vitamina b, kada zena zatrudni. Nisam pitala prije za pripremanje trudnoce. To cu uciniti drugi put
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...=114423#114423

    Ljubicice, ovo ti je link na post u kome je NATTIE dosta toga objasnila, ako hoces jos detaljnije, imas dobar sajt, http://www.fertilityfriend.com/Faqs/, ovo je link za FAQ (pitanja i odgovore), mislim da ces tu naci odgovore na sve sto te zanima

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    USA
    Postovi
    117

    Početno

    Cure hvala na objasnjenju Mislila sam da sam jedina koja pojma nema o ovom stvarima

    Citiraj meli prvotno napisa
    Ja otkako pijem folnu kiselinu tj. prenatal (kako u kojoj fazi ciklusa) nemam problema više s CINOM, niti imam kakve upale dolje, dok je prije to bio čest slučaj, a nisam uzimala nikakve vitamine.
    Ista sam ti i ja takva. Zacas se prehladim, cak i ako osjetim 5 minuta da si mi noge hladne. Mislim da su dobre i PriCare-Concieve za one koje zele zatrudniti.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    150

    Početno

    Mene ta bazalna temperatura totalno zivcira.
    Prvo sam mjerila sa obicnim - zivinim toplomjerom pa sam mislila da on nije ok. Trazila sam toplomjer za mjerenje bazalne. Kad su mi rekli cijenu odustala sam, ali sam zato kupila digitalni i sad citam na rodama da je ipak pouzdaniji zivin toplomjer.
    Nikako ne mogu odrediti koliko mi traje koja faza; predovulacijska odnosno luteinska (ili kako se vec zove). Ciklusi su mi uredni variraju od 28 do 30 dana. Iako sam nedavno skuzila da su mi ciklusi vec duze vrijeme ustaljeni na 30 dana. Ma ustvari mislila sam da se poznajem u potpunosti, da kuzim svaku promjenu na svom tijelu, ali ocito ne. Jer nakon dvije godine pokusavanja jos uvijek nista.

  21. #21
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    mogu iz vlastitog iskustva s toplomjerima reci da su digitalni isto ok, ali ne treba se oslanjat na broj kojeg "oglasi" prvi alarm, jer je to obicno prije nego kod zivinog toplomjera.
    ja bi obicno uvijek ponovila mjerenje bar jos jednom i ako je temp. opet ista-to je to.
    a zna se cesto dogodit da je prva temp. niza od druge, jer prvi put nije dovoljno dugo drzan toplomjer.
    ma treba malo vremena da udjes u stos, ali ako paralelno pratis i cervikalnu sluz, zaista mozes dobro upoznati svoje tijelo i prilicno tocno znati odrediti barem u nazad kad se dogodila ovulacija i koliko ti traje koja faza ciklusa.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    150

    Početno

    Jucer sam bila na pregledu i doktorica je utvrdila da mi je kratka ova druga luteinska faza ciklusa. Bila sam dosta zabrinuta jer sam nekada imala redovite cikluse i ovulaciju na 14. dana ciklusa. No, u posljednje vrijeme mi se to malo pobrkalo. Iako dobivam menstruaciju izmedju 28. i 30 dana cini se da mi se ovulacija pomaknula na 16., 17. ili jos kasniji dan ciklusa. Gotovo sam sigurna da se to poremetilo nakon HSG-a, ali doktorica tvrdi da je to nemoguce. Nesto sumnja u hormone pa me poslala ponovno ih raditi, iako su prvi put bili ok (osim prolaktina navnodno "nezabrinjavajuce lagano povisen").
    Doktorica je vidjela ovulaciju tek za 3 -4 dana sto ce mi biti 20. ili 21. dan ciklusa. :/
    Dobila sam dabroston tablete da pijem 10 dana.
    Sta ce biti nakon toga... we will see? :?

  23. #23
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    obavezno nam javi rezultate hormona, bas me zanima
    drzim fige da sve bude u najboljem redu

    inace, ne vjerujem prolaktinu ni kad je povisen za jednu jedinicu - iako ima zena koje zatrudne i sa vrijednostima prolaktina u hiljadama, ja ocito nisam ta

    narocito obrati paznju na nivo progesterona, ocito dr. ide na varijantu nadoknade tog hormona (mada mi je cudno sto to radi prije nalaza, a narocito sto ti je ta druga faza inace 13 dana, koliko sam ja shvatila.)

    sta ti mislis, kad ti nastupa ovulacija? osim po bazalnoj temp. mozes to znati i po cervikalnom sekretu, a i bolovima u jednom od jajnika. ako je to priblizno na sredini ciklusa, ne bi trebalo da ti je lutealno faza kratka :?

    doduse, kod mene ima i ovulacije (na vrijeme), i lutealna faza je normalne duzine, a trudnoce ni na mapi...

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    150

    Početno

    Inace sam imala cikluse 28. dana i na 14. dan ovulaciju.
    Sada imam takodjer 28 ili 30 dana, a ovaj mjesec mi je doktorica vidjela da cu ovluirati tek subotu ili nedjelju tako da ce to biti 20. ili 21. dan ciklusa sto znaci da ce luteinstka faza trajati samo 7-8 dana i zato mi je dala dabroston da tu fazu produzi na 10 dana.

    Krivo sam se izrazila hormoni umjesto u jednini hormon, jer me doktorica poslala kontrolirati samo prolaktin, a progesteron sam radila prije i bio mi je ok. Rezultati su mi krajem sljedeceg tjedna, pa javim.

  25. #25
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Mislit cemo na tebe, Dabo!

    Ja sam inace jucer kupila B6, B complex i novu bocicu Folica plus. S obzirom da sam ja blesava bacila papirice iz kutije ( ), mozete li mi reci kako da ih uzimam, tj. koliko dnevno i kada (uz jelo, kao Folic, prije ili poslije jela...)? Na tabletici ne pise koliko je mg, ali B6 je Plivin, a complex Krkin.

    Kaj se tice te kratke lutealne faze, evo osjecam cijelo jutro ovulacijsku bol u lijevom jajniku, pa pretpostavljam da je to prilicno siguran pokazatelj ovulacije. Pratit cu kad cu dobiti M pa da tocno vidim koliko ta faza traje.


  26. #26
    plavaa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Postovi
    1,031

    Početno hahahaha

    jelkice, pa stavrnoooooo
    jesi sasava

    ja ti na zalost ne mogu pomoci, al cure ce se vec javiti..

  27. #27
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    plavaa, ja sam jedna veeelika smusena baba! Jos si jucer kontam kako mozda IPAK ne bih trebala baciti uputstva, kao fol sve sam zapamtila. I onda posegnem za kantom za smece i baj-baj.

    Ah, nikad necu nauciti!

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    Jelo, B complex se pije jednom dnevno. Ja pijem od Naturaj Weltha. Valjda je i za Krkin jednako. Za B6 ne znam. Možda se netko drugi javi...


  29. #29

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    101

    Početno

    Folic plus ima manje koncentracije po svakoj tableti tako da se preporuča 3 tbl dnevno (ja sam donedavno pila 2, a onda sam skužila da piše 3). A osim folne ima i D vit. i kalcij (što je navodno dobra kombinacija za trudnice i žene koje namjeravaju ostati trudne)
    Jelka, evo sta je napisala Mala 01, nadam se da ce ti koristiti
    a najjednostavnije ti je da nazoves apoteku i da pitas !

  30. #30
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Hvala Lidija! Imam jednu blizu ureda pa cu ih pitati.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    USA
    Postovi
    117

    Početno

    Znate li koliko dugo bi se folic plus trebao piti, tj da li bi se trebala praviti neka pauza ili kratki prestanak?

  32. #32
    TIGY avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    828

    Početno

    Cure, evo nešto ukratko o tome:

    Folic plus

    Kalcij i folna kiselina

    Posebno formuliran proizvod za trudnice i žene koje namjeravaju zatrudnjeti

    Posebno važno razdoblje
    Trudnoća je jedno od najuzbudljivijih razdoblja u životu žene. Ako namjeravate zatrudnjeti ili ste već trudni, doživjet ćete mnogo fizičkih i emocionalnih promjena. Možda ćete primijetiti da se vaše prehrambene navike mijenjaju. Dok ste trudni, jedini ste izvor prehrane za svoju bebu. Stoga je veoma važno da jedete uravnoteženu i raznovrsnu hranu. Ona će Vam pomoći da unosite dovoljno hranjivih sastojaka u svoj organizam i u organizam vaše bebe. Svim ženama koje namjeravaju zatrudnjeti preporučuje se da dnevno uzimaju 400 µg folne kiseline radi normalnog razvoja spinalnog kanala nerođene bebe. Preporučenu količinu folne kiseline potrebno je osigurati od trenutka kada odlučite zatrudnjeti pa do 12. tjedna trudnoće, a prema potrebi i dulje. Osim toga, vašoj će bebi trebati i kalcij i vitamin D. Pošto ćete Vi biti bebin jedini izvor tih tvari, važno je da ih osigurate u dovoljnoj količini, čak i prije nego zatrudnite. Stoga je FOLIC Plus formuliran upravo s ovim sastojcima i namijenjen je kao dodatak hrani upravo u ovom posebnom razdoblju vašeg života.

    Što je folna kiselina?
    Folna kiselina je jedan od najvažnijih vitamina B skupine, nužnih tijelu za održavanje zdravlja. U trudnoći se povećava potreba za folnom kiselinom - folna kiselina ne samo da sudjeluje u razvoju živčanog sustava fetusa, nego je potrebna i za tvorbu nukleinskih kiselina koje prenose osobine roditelja na dijete. Osim toga, folna kiselina sudjeluje i u tvorbi crveni krvnih stanica, te u sintezi bjelančevina i tako pomaže osnovne funkcije u tijelu tijekom trudnoće, zapravo tijekom cijelog života.

    Izvori folne kiseline
    Prirodni izvori folne kiseline su tamnozeleno lisnato povrće, jetra, kvasac, grašak, grah, leća, soja, integralne žitarice, brokula, sok od naranče, bademi, prokulica.
    U tablici koja slijedi naveden je sadržaj folata/folne kiseline izražen u mikrogramima (µg) po standardnom obroku kratko kuhanog povrća:

    Namirnica: mikrogrami (µg)
    -prokulica 100
    -špinat 80
    -mahune 50
    -cvjetača 45
    -krumpir 45
    -mladi krumpir 40

    Za primjer, FOLIC Plus sadrži jednake količine folne kiseline koliko i:
    -4 porcije prokulica ili
    -porcija špinata ili
    -8 porcija mahuna

    Jetra je vrlo dobar prirodni izvor folne kiseline, no ne savjetuje se trudnicama kao redoviti izvor te tvari, jer ima visoki sadržaj vitamina A. Prevelike doze vitamina A treba u trudnoći izbjegavati.
    Važno je zapamtiti da se folna kiselina lako uništava kuhanjem.
    Možete dakle pomoći sebi i svojoj bebi birajući što ćete jesti. Ipak, nije moguće hranom unijeti dnevno potrebne količine. U tome će Vam, međutim, pomoći FOLIC Plus.

    Kalcij u trudnoći
    Kao i drugih hranjivih tvari, u trudnoći trebate i više kalcija nego obično. Kalcij je važan mineral za vaše zdravlje tijekom trudnoće, a nužan je i za formiranje zdravih kostiju i zubiju vašeg još nerođenog djeteta.
    Kalcija ima u mnogim namirnicama svakodnevne prehrane. U najbolje prirodne izvore kalcija ubrajaju se mlijeko i mliječni proizvodi i špinat. Svakodnevno uzimanje FOLIC Plus-a osigurava zadovoljenje i vaše povećane potrebe za kalcijem.
    Tri FOLIC Plus tablete sadrže 800 mg kalcija, što približno odgovara količini kalcija sadržanog u:
    100 grama punomasnog sira ili
    170 grama špinata ili
    četiri čaše jogurta ili
    skoro litru mlijeka

    Zašto vitamin D?
    FOLIC Plus sadrži i vitamin D jer on pomaže Vama i vašoj bebi da iskoristi kalcij. Zapravo, vitamin D je najodgovorniji za apsorpciju kalcija u organizmu.

    Način upotrebe
    Uzimajte 3 FOLIC Plus tablete dnevno, po mogućnosti s obrocima, od dana kada odlučite zatrudnjeti pa barem do 12. tjedna trudnoće.
    FOLIC Plus možete uzimati i tijekom cijelog razdoblja trudnoće.
    Imate li bilo kakvih pitanja u svezi sa svojom prehranom i zdravljem, posavjetujte se s liječnikom ili farmaceutom.
    Ne prekoračujte preporučene količine, osim na liječnikov zahtjev.


    Sastav
    3 FOLIC Plus tablete sadrže:
    Količina %RDA*
    Folna kiselina 400 µg 200
    Kalcij 800 mg 100
    Vitamin D 7,5 µg 150

    *RDA = dnevna količina koju preporučuje Europska zajednica (EU)

    Energetska vrijednost ugljikohidrata, bjelančevine i masti je zanemariva.
    Dijetetski proizvod.
    Pogodan i za vegetarijance.
    Ljubicice :D označila sam ti odgovor na tvoje pitanje ( bold ) ...

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    USA
    Postovi
    117

    Početno

    Hvala TIGY srce si

    Sada me jos zanima da li to ima ovdje(America) taj Folic Plus. Juce sam isla u jednu od apoteka (CVS Pharmacy) i nasla sam nesto slicno tome ali proizvidjac je sama ta apoteka. Nije mi bas toliko sigurno bilo za kupiti. Da li neko zna gdje mogu naci te tablete ovdje?

    Hvala na odgovoru

  34. #34

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    USA
    Postovi
    117

    Početno

    Hvala Tigy

    For you my dear

  36. #36

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    NZG
    Postovi
    1,110

    Početno

    Citiraj Ljubicica prvotno napisa
    Sada me jos zanima da li to ima ovdje(America) taj Folic Plus. Juce sam isla u jednu od apoteka (CVS Pharmacy) i nasla sam nesto slicno tome ali proizvidjac je sama ta apoteka. Nije mi bas toliko sigurno bilo za kupiti. Da li neko zna gdje mogu naci te tablete ovdje?
    Folic plus- proizvođač Perrigo Ltd., Velika Britanija
    Uvoznik za HR:Medika

  37. #37
    trinity avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Solin - Split
    Postovi
    676

    Početno

    Mala01, ljubičica nam je u SAD-u, ne u HR

  38. #38

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    NZG
    Postovi
    1,110

    Početno

    Znam, to sam skužila. Samo sam napisala tko je proizvođač, tj. što piše na bočici..

  39. #39
    jadro avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    1,568

    Početno

    ...a meni moja dr.ginekologica kaze da period nakon ovulacije traje uvijek 14 dana, jer zuto tijelo traje toliko. Pa sad? :shock:
    A sto ako traje duze od 14 dana? :?

  40. #40
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Skužila sam danas da sam zadnjih 10 dana pila duplu dozu B-complexa i B6 vitamina, tj. dvije tabletice dnevno umjesto 1. Valjda mi to ne može pobrčkati tijelo? :/

  41. #41
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Hej komadi!

    Pisat cu o ovome ovdje kako ne bih opterecivala Odbrojavanje.

    Dakle, ovaj mjesec sam uspjela produziti trajanje ciklusa. Vjerujem da je to bilo zbog onih silnih B vitamina.

    No, nesto me muci. Na 25. dc osjetila sam probadanje u trbuhu kao da cu taj tren procuriti. Ali nicega nije bilo. Znate i same da mi je to probudilo (lazne) nade, pored cicki koje uopce nisam osjetila ovaj ciklus. Cak mi je i temperatura malo pala taj dan. Da sam tada zbilja dobila, ciklus bi dakle trajao 24 dana. Sto otprilike odgovara prijasnjim ciklusima.

    I onda kao da se desila nekakva sklopka, kao da je preskocilo. Dobila sam 3 dana kasnije, na 28. dc.

    Zapravo, moje pitanje je - da li su ti vitamini zbilja mogli toliko utjecati na cicke, i za tocno 3 dana produziti ciklus? Jel se tajna krije u tome sto sam tih 10-ak dana uzimala preveliku dozu?

    Kako mi je ovo prvi mjesec da pratim bazalnu, ne mogu reci da li mi se luteinska faza produzila ili se dogodilo nesto drugo.


  42. #42

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    150

    Početno

    Drage moje,
    i meni se sve zbrkalo. Nakon sto je i meni doktorica utvrdila kracu drugu fazu ciklusa dala mi je dabroston. Popila sam zadanu kuru i prestala piti proslu nedjelju. Doktorica mi je rekla ako ne dobijem u roku od 3 dana neka napravim test na trudnocu. Kako m. nije dosla treci dan sam napravila test i bio je negativan, ponovila sam ga i cetvrti dan i opet je bio negativan. Kod doktorice sam bila u petak da mi da recept za klomifen s kojim cu startati sljedeci ciklus i rekla joj da jos nisam dobila m. i da su mi testovi negativni, ali je ona rekla da neka se nista ne zabrinjavam i neka se strpim. Danas mi je 9 dan od dabrostona, a m. ni traga. Sto da radim? Zvati cu danas doktoricu da vidim sto ona misli.
    Inace ne osjecam nikave simptome niti da bih trebala dobiti niti da sam trudna. Osjecam se bezveze. Jel netko imao slicno iskustvo? Da li se moze ostati u drugom stanju, a da testovi ne budu pozitivni?

  43. #43
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Dabo, po onom sto sam dosad procitala - itekako je moguce. ja bih se na tvom mjestu jos malo strpila i za dva dana ponovila test (Clearblue) prvim jutarnjim urinom. drzim fige za plusonju!

  44. #44
    TIGY avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    828

    Početno

    Ohhh Ljubičice
    koje prekrasne ruže !!! :D Thanks !!!

  45. #45
    trinity avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Solin - Split
    Postovi
    676

    Početno

    tigy, imaš PP

  46. #46

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    USA
    Postovi
    117

    Početno

    Nema na cemu Tigy :D

    Sta vi mislite, da li je prekratka druga faza kada se m dobije 10 dana nakon uvulacije?

  47. #47

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    150

    Početno

    Mislim da je. Mislim da bi trebala biti duza od 10 dana ako sam ja to sve skupa dobro skuzila :?

  48. #48
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Mislim da je 10 dana minimum. Ispod toga je zabrinjavajuce. Ja sam za svaki slucaj pocela piti B vitamin i ta faza mi se produzila. Jeeeee!

  49. #49

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    USA
    Postovi
    117

    Početno

    Ja svoju temperaturu i ovulaciju nisam nikada prije pratila. Uglavnom ciklusi su mi bili 28-30 dana. Ovaj mjesec sam pocela i kako mi je doktorica potrvdila o je bila 19 dc, a dobila sam 29 dc. Mozda je to i normalno posle spontanog, u svakom slucaju pitacu je danas.

    Jelka, drago mi je da ti se produzilo :D

  50. #50
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    Podižem ovu temu, za sve koji otvaraju topic: "Kratka lutealna faza"

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •