Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 214

Tema: Kombinirani probir u I. tromjesečju

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno Kombinirani probir u I. tromjesečju

    Nakon što sam pročešljala sve teme i ustanovila da ne postoji ni jedna s ovim naslovom (ispričavam se ukoliko mi je nešto promaklo), odlučila sam je započeti. Ponovo sam isčitala postove o amniocentezi i iako sam na nekim stranicama aktivno sudjelovala i pomislila kako sam završila sa svojom pričom nakon što sam AC odlučila odbiti, ipak sam ponovno pod velikim dojmom i javlja se potreba da pomognem poticanjem ove teme.

    Imam 40 godina, treća trudnoća, spontana. Nakon odličnih rezultata kombiniranog probira odlučila sam da AC neću prihvatiti. Problem vidim u tome što sam za taj test saznala sama, informirajući se preko neta.

    Ne znam koliko trudnica, posebno onih u mojim godinama, zna za taj neinvazivni test (spomenula ga je samo jedna aktivistica na temi koju je započela Barbie dok je čekala nalaze svoje druge AC i to kao nekakav oscar kojeg provode u Austriji).

    Molim da se jave sve one koje su taj test napravile, kao i one koje o tome ne znaju ništa, spremna sam podijeliti s njima sve što znam. Rezultati testa toliko su me smirili i mir koji sada osjećam najviše zaslužuje moje nerođeno dijete.Takve osjećaje želim svima. Javite se.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    59

    Početno

    ciao!
    evo ja sam upravo prije pet minuta pitala ako itko išta zna o tim testovima (nisam znala kako se zovu). u 32 godini sam, i ne znam bih li trebala ići na te testove, i kako uopće izgledaju? što saznajem iz njih?
    hvala unaprijed....
    p.s. pročitala sam tvoj post na amniocentezi, i podržavam te apsolutno u tvojim razmišljanjima koja si tamo iznijela. hrabro, iskreno, i puno ljubavi prema svojoj familiji... i TM i djeca su sretni što te imaju...

  3. #3

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno

    Smartic, ponegdje sam naišla na termin bio-kemijski probir, pretpostavljam da to znači isto što i kombinirani probir. Radi se isključivo između 11. i 13/14. tjedna. Čini mi se da je najbolje nuhalni nabor izmjeriti negdje privatno gdje imaju najmoderniji UZV aparat. Tom nalazu dodaju se nalazi hormona u krvnoj plazmi i to slobodnog B-Hcg i PAPP-A (pregnancy associated plasma protein A), što nazivaju još i dvohormonskim testom ili double testom, no to nije onaj isti double test koji se donedavno radio,on nije obuhvaćao mjerenje PAPP-Ae. Taj drugi dio testa radi se u labosu bolnice "Sestre milosrdnice" i plaća se 295 kn, znači, ne ide na uputnicu. Sve informacije mogu se dobiti na broj (o1)3787 152; 3787 163. Rezultati testa nisu nikakva konačna dijagnoza, oni samo svrstavaju u nisko ili visoko rizične za Down sindrom i trisomiju 13 i 18, znači to je sve što otkrivaju. Donedavno sam mislila da je AC jedina 100% metoda otkrivanja ovih poremećaja, no čitajući danas ponovo neke stranice na forumu pojavilo se mnogo priča o lošim rezultatima AC da bi na kraju bebe bile normalne. Pa, i Barbie je radila AC dvaput. Na svojim sam postovima govorila kako bih svakako napravila AC da su me svrstali u visoko rizične, no sada više stvarno nisam sigurna. Čak je i moja doktorica, nakon što sam joj pokazala nalaze komb. probira rekla kako kod AC često mogu pokupiti stanice majke umjesto djetetove, znači ni to nije ništa 100% sigurno, još je i k tome rizično za plod, pa se i ja sve više dvoumim.
    No, ostajem kod toga da je dobro što odnedavno možemo napraviti komb. probir koji je prilično siguran pokazatelj a nije ni malo invazivan i također smatram da tuđe priče ne treba uzimati kao vodilju za svoje odluke, već je najbolje osloniti se na vlastito biće i razmišljanja. Često me iznenadi koliko je jako to moje 6. čulo. Već kod UZV pregleda gdje smo ustanovili da je nuhalni nabor i sve drugo u redu, osjetila sam se potpuno mirnom i bez nervoze i nestrpljivosti dočekala sam kompletan nalaz koji je stigao poštom 10 dana nakon pregleda jer smo test radili u Sloveniji. Moja prijateljica bila je nestrpljivija od mene same i stalno me zivkala da provjeri jesu li mi stigli rezultati.
    Svjesna sam da komb. probir nije sasvim siguran, ali kako su mnoge i rekle na ovim stranicama, ništa vam u životu ne daje 100% garanciju, i postoje tolike druge bolesti koje vaše dijete može dobiti tijekom života. Strašno je imati bolesno dijete, pa isto tako razumijem one koje naprave pobačaj. Ja sama ne znam što bih da nešto nije bilo u redu. Sve je to prestrašno.
    MM i ja odlučili smo se za Sloveniju, kliniku Dravlje, jer smo imali pozitivna iskustva kada smo prije pet godina išli na IVF i uspjeli dobiti prekrasnu curicu i tu se uvijek ugodno osjećamo, kilometraza nam je manja nego do Zagreba, autoput jeftiniji, pa čak smo i probir platili manje a ta nam informacija nije bila poznata -60 E za kompletnu pretragu. Uvjerena sam da ćete u Zagrebu privatno dobiti jednako kavalitetnu uslugu.
    Ne znaš bi li trebala ići na te testove, to ćeš morati odlučiti sama nakon što se dobro informiraš. Kako je to sasvim bezopasan test, možeš ga napraviti ukoliko misliš da ćeš nakon toga biti mirnija. Uvijek moraš računati na to da postoji i jedan mali broj lažno pozitivnih kako i negativnih rezultata. U kojem si tjednu? Želim ti sve najbolje!!!

  4. #4

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno

    P.S. propustila sam reći vrlo važno: kombinirani probir smatra se 90% sigurnim nalazom, što je po meni vrlo visoka garancija bez obzira na lažne rezultate.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    59

    Početno

    hvala ti na brzom odgovoru.. ja sam u 13 tjednu, i idući tjedan idem kod svoje gin. pa ću se još sa njom malo posavjetovati. inače, baš sam dobila jednu knjigu i krenula sam se malo bolje informirati pa onda donijeti konačnu odluku.
    još jednom hvala, i sretno!

  6. #6
    Teta Eta avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    471

    Početno

    Nisa, samo mogu reci :D :D :D

  7. #7

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno

    Smartic, ako si u 13. tjednu nemoj dugo čekati, mislim da ti je slijedeći tjedan zadnji period kada možeš napraviti kombinirani test-probir. Važno ga je napraviti u periodu kada je beba od tjemena do trtice duga oko 40mm. Važno je to zbog nuhalnog nabora, jer kako beba raste on se sam po sebi počinje smanjivati i kasnije više nije nikakva indikacija u smislu treba li se sumnjati na Down sindrom ili ne. Postoje dva formulara koja se skidaju s neta, jedan je informirani pristanak kojeg ćeš potpisati, a drugi je formular kojeg će ispuniti ginekolog koji će izmjeriti nuhalni nabor, osobne podatke ispunit ćeš sama i s tim papirima treba otići dati krv u lab. Sestre milosrdnice ili ćeš ih poslati poštom. Ako sutra nazoveš jedan od brojeva koje sam jučer navela, tamo će ti sve podrobno objasniti. Formulare imam na desktopu ali ih nisam uspjela ubaciti na post. Lako se nađu preko googlea. Prvi traži pod Prenatalni probir sindroma Down u 1. tromjesečju a drugi pod Informirani pristanak za prenatalni probir.
    Nisam ti napomenula još jednu stvar. Iako se danas zna da starost majke nije jedini rizik za pojavu sindroma Down i drugih poremećaja, dob majke ipak ulazi u procjenu koju napravi kompjuter zajedno s nalazima nuhalnog nabora, slobodnog b-hcg i PAPP-Ae. Tako je u mojem konačnom nalazu gdje rizik za Down zbog moje dobi iznosi 1:113, on zbog ostalih nalaza korigiran na 1:2239, a za trisomiju 13+18 koji zbog dobi iznosi 1:925, korigiran je na 1:18486. Markerom su mi podcrtali da je ukupan rizik nizak i da kariotipizacija nije indicirana. Tvoje godine ne predstavljaju neki veliki rizik, pa si još jednom razmisli, iako ovaj probir u EU preporučuju svim trudnicama, svake dobi, i obavezni su ga napraviti ukoliko trudnica to želi. Razmisli si bez prevelikog pritiska, uvjerena sam da nemaš razloga za brigu. Javi se ako ti još nešto nije jasno...

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Već se pisalo na forumu o tome:

    ovdje

    i

    ovdje

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno

    MartinP, hvala na tvojoj opaski, znači ipak mi je promaklo.
    Budući je ovaj test novija stvar, i kod nas ga nazivaju na više različitih načina, vjerujem da nas sve to dosta zbunjuje.
    Na stranicama poliklinike Harni koristi se termin KOMBINIRANI PROBIR kojeg sam i ja nastavila koristiti. Ako idete gledati stranice na engleskom jeziku, također se koristi termin "combined test".
    Na formularima labosa bolnice "Sestre milosrdnice" nazivaju ga "prenatalnim probirom sindroma Down", dok ga moja ginekologica zove "bio-kemijskim probirom". Bilo bi dobro da netko pokrene inicijativu da se test počne nazivati jednim terminom, jer čini mi se, on će postati važan test u prenatalnoj zaštiti trudnica.
    Je li Vinogradska bolnica isto što i bolnica "Sestre milosrdnice"? To zbunjuje sve one koje ne poznaju Zagreb. Pročitala sam da samo jedan laboratorij u Hrvatskoj obavlja te testove.
    Slijedeća stvar koja može zbunjivati je kratica PAPP-A (pregnancy associated plasma protein A) koja nema veze s onim brisom PAPA kojeg radi redovne kontrole uzimaju svim ženama.
    I zadnje što vas ne smije zbuniti jest to što double ili dvohormonski test koji je uključen u kombinirani probir nema veze s onim double testom koji se uz triple radio početkom drugog tromjesečja. Prvi obuhvaća hormone slobodni b-hcg i PAPP-A, a drugi alfa fetoprotein, i slobodni b-hcg. Prvi se obavlja isključivo između 11. i 13/14. tjedna, dok se drugi obavljao, čini mi se u 15. ili 16. tjednu zajedno uz triple.
    Ako sam dobro shvatila, termin "biokemijski probir" obuhvaća sve one testove koji se rade preko krvi ili plazme i tu spadaju double, triple i četverohormonski testovi a budući je za kombinirani probir važan i nalaz nuhalnog nabora, to svakako nije naziv kojeg treba koristiti umjesto termina "kombinirani probir".Koristila sam informacije sa stranica poliklinike Harni a ukoliko sam nešto krivo interpreirala, molim da me netko stručniji ispravi.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno

    MartinP, hvala na tvojoj opaski, znači ipak mi je promaklo.
    Budući je ovaj test novija stvar, i kod nas ga nazivaju na više različitih načina, vjerujem da nas sve to dosta zbunjuje.
    Na stranicama poliklinike Harni koristi se termin KOMBINIRANI PROBIR kojeg sam i ja nastavila koristiti. Ako idete gledati stranice na engleskom jeziku, također se koristi termin "combined test".
    Na formularima labosa bolnice "Sestre milosrdnice" nazivaju ga "prenatalnim probirom sindroma Down", dok ga moja ginekologica zove "bio-kemijskim probirom". Bilo bi dobro da netko pokrene inicijativu da se test počne nazivati jednim terminom, jer čini mi se, on će postati važan test u prenatalnoj zaštiti trudnica.
    Je li Vinogradska bolnica isto što i bolnica "Sestre milosrdnice"? To zbunjuje sve one koje ne poznaju Zagreb. Pročitala sam da samo jedan laboratorij u Hrvatskoj obavlja te testove.
    Slijedeća stvar koja može zbunjivati je kratica PAPP-A (pregnancy associated plasma protein A) koja nema veze s onim brisom PAPA kojeg radi redovne kontrole uzimaju svim ženama.
    I zadnje što vas ne smije zbuniti jest to što double ili dvohormonski test koji je uključen u kombinirani probir nema veze s onim double testom koji se uz triple radio početkom drugog tromjesečja. Prvi obuhvaća hormone slobodni b-hcg i PAPP-A, a drugi alfa fetoprotein, i slobodni b-hcg. Prvi se obavlja isključivo između 11. i 13/14. tjedna, dok se drugi obavljao, čini mi se u 15. ili 16. tjednu zajedno uz triple.
    Ako sam dobro shvatila, termin "biokemijski probir" obuhvaća sve one testove koji se rade preko krvi ili plazme i tu spadaju double, triple i četverohormonski testovi a budući je za kombinirani probir važan i nalaz nuhalnog nabora, to svakako nije naziv kojeg treba koristiti umjesto termina "kombinirani probir".Koristila sam informacije sa stranica poliklinike Harni a ukoliko sam nešto krivo interpreirala, molim da me netko stručniji ispravi.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno

    Ispričavam se što sam dvaput kliknula. Kompjuter mi signalizira da ne može otvoriti stranicu, pa ja kliknem još jednom.

    MartinP, pregledala sam još jednom dobro postove koje si preporučila, zaista totalna konfuzija u smislu naziva za test: papp test, ultrazvučno-biokemijski probir sto je dobar naziv no predug, prenatalni probir sindroma Down koji po meni može uključivati i double/triple test predviđen za 2. tromjesečje, kombinirani test/probir... gađamo se svakakvim terminima i mislim da su žene sasvim zbunjene.

    Ne znam koliko si duboko ušla u problematiku. Što predlažeš?

  12. #12

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno

    Teta Eta, slučajno sam na stranici "AC da ili ne" tražila nešto i vidjela tvoje postove. Odmah sam shvatila zašto si mi se na ovu temu javila. Prošle smo, zapravo, kroz slično iskustvo po pitanju AC. Nisu nas dobro informirali oni koji su to trebali i do informacija smo došle same, surfajući po netu. U tom periodu intenzivnog surfanja potpuno sam bila zapostavila sebe, pomalo i svoju obitelj, vjerojatno si i ti slično proživjela.

    I ti u svojim postovima spominješ kombinirani probir ali kao Screening Triple test, što još dodatno dokazuje zavrzlamu u terminologiji.

    Mislim da je dobro što sam potaknula ovu novu stranicu, i još k tome kratak opis kombiniranog probira ubacila i na stranicu "Prenatalni probir sindroma Down u 1. tromjesečju", tako da su se ove dvije stranice našle jedna uz drugu, pa mi se čini da je sve sada manje zbunjujuće.

    Čini mi se da su se na ovoj stranici na jednom mjestu našle sve najvažnije informacije o kombiniranom probiru i toplo se nadam da će ženama biti od velike pomoći u odluci da li se upuštati u invazivne pretrage ili ne. Ukoliko sam propustila reći nešto važno, molim javite se.

    Tebi mnogo hvala na podršci.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno

    Teta Eta, slučajno sam na stranici "AC da ili ne" tražila nešto i vidjela tvoje postove. Odmah sam shvatila zašto si mi se na ovu temu javila. Prošle smo, zapravo, kroz slično iskustvo po pitanju AC. Nisu nas dobro informirali oni koji su to trebali i do informacija smo došle same, surfajući po netu. U tom periodu intenzivnog surfanja potpuno sam bila zapostavila sebe, pomalo i svoju obitelj, vjerojatno si i ti slično proživjela.

    I ti u svojim postovima spominješ kombinirani probir ali kao Screening Triple test, što još dodatno dokazuje zavrzlamu u terminologiji.

    Mislim da je dobro što sam potaknula ovu novu stranicu, i još k tome kratak opis kombiniranog probira ubacila i na stranicu "Prenatalni probir sindroma Down u 1. tromjesečju", tako da su se ove dvije stranice našle jedna uz drugu, pa mi se čini da je sve sada manje zbunjujuće.

    Čini mi se da su se na ovoj stranici na jednom mjestu našle sve najvažnije informacije o kombiniranom probiru i toplo se nadam da će ženama biti od velike pomoći u odluci da li se upuštati u invazivne pretrage ili ne. Ukoliko sam propustila reći nešto važno, molim javite se.

    Tebi mnogo hvala na podršci.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    252

    Početno

    Jel mi može netko napisati koje bi bile normalne vrijednosti slobodnog b-hcg i PAPP-A za trudnoću od 12 tjedana.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno

    Draga Vmartina,

    napisat ću ti vrijednosti koje stoje u mojem nalazu:

    Free B-hcg: 35,7IU/I equivalent to 0,756 MoM
    PAPP-A: 1.600 IU/I equivalent to 0,621 MoM

    Surfajući po netu rijetko sam nalazila na informaciju o okvirima u kojim bi se trebale kretati vrijednosti ovih hormona. Mislim da sam u nekoliko navrata i nabasala na nekakve brojke, no automatski sam ih preskakala jer ih s ničim nisam mogla usporediti i ništa mi nisu značile.

    Jesi li ti dobila nalaze i koje vrijednosti stoje kod tebe? Baš me zanima, voljela bih znati...

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    252

    Početno

    Sutra idem po nalaz pa ti javim

  17. #17

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno

    Evo, našla sam neke vrijednosti:
    B-Hcg- 1,0 MoM Unaffected fetuses-normal
    2,OMoM Down sindrom
    0,18 MoM Trisomy 13+18

    PAPP-A 1,0 MoM- normal
    0,44 MoM-risk for trisomies 21, 13+18
    0,32 MoM

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    252

    Početno

    Nisa, meni stoji ovako B-hCG 47,2 i 1.15 MoM
    PAPP-A 1.24 i 0,62 MoM
    Na dnu nalaza u svim rubrikama (T 21, T 18 i biokemiski test) stoji rizik manji od graničnog, a dobni je 1:396. Nuhalni mi je 1,5 mm. Šta misliš?

  19. #19

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno

    Koliko vidim, nalazi su nam slični, naš nuhalni nabor bio je isto 1,5 na 12+2 tjedana. Tvoj b-hcg je viši od mog, ali prema onom što sam danas pronašla to je blizu normalnog, dok su nam PAPP-A slični. To je sve u redu, po mom mišljenju, i ja sam svrstana u nisko rizične a imam 40 godina.

    Nakon ovakvog nalaza ja sam uspjela pronaći potpuni mir, mislim da i ti možeš biti mirna i mirno odbiti AC.

    Koliko godina imaš?

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    252

    Početno

    33, al me medicinari tretiraju kao da imam 103 . Vadila sam nalaz s 12+1. Gdje ti nalaziš te vrijednosti? Daj mi molim te napiši stranicu da i ja virnem.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    252

    Početno

    33, al me medicinari tretiraju kao da imam 103 . Vadila sam nalaz s 12+1. Gdje ti nalaziš te vrijednosti? Daj mi molim te napiši stranicu da i ja virnem.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    252

    Početno

    33, al me medicinari tretiraju kao da imam 103 . Vadila sam nalaz s 12+1. Gdje ti nalaziš te vrijednosti? Daj mi molim te napiši stranicu da i ja virnem.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    252

    Početno

    33, al me medicinari tretiraju kao da imam 103 . Vadila sam nalaz s 12+1. Gdje ti nalaziš te vrijednosti? Daj mi molim te napiši stranicu da i ja virnem.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    252

    Početno

    Oprosti, nije mi htio poslati pa sam stisnula previše puta

  25. #25

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno

    Kao što vidiš to se i meni desi. Pokušala sam i diskonektati se, pa ponovo poslati, no opet mi je poslao dvaput. Dolazim do zaključka da treba čekati, bez obzira koliko.

    Vidim da neke aktivistice znaju ubaciti stranicu na koju treba ići, ja to još ne znam napraviti, no potrudit ću se naučiti.

    Danas sam jednostavno utipkala u Google naziv PAPP-A, otvorila nekoliko naslova koji su mi se činili ok i kako znam engleski nije mi bilo teško snaći se. Ove podatke koje sam ti danas poslala našla sam upravo na engleskim stranicama i dalje nisam ni tražila na hrvatskim.

    Pretpostavljam da je tvoj b-hcg veći od mog zbog mojih godina. Možeš i dalje gledati tekstove na netu, no zaista mislim da sada možeš biti potpuno mirna, pogotovo ako imaš samo 33 godine. Procjenu koja je iznesena u tvom nalazu napravio je kompjuter, i čini mi se da je mogućnost za grešku minimalna.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno

    Probat ću jednostavno prepisati:

    http://www.genecare.com/102/id/
    EARLYSCREENINGFirstTrimesterScreening

  27. #27

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno

    Evo, uspjelo je. Podatke ćeš naći na otprilike pola stranice, ispod podnaslova First Trimester Markers, pa pojedinačno obrađuje markere za kombinirani probir. Tekst je pisan za stručnjake, a ne laike, ima previše detalja od kojih samo zaboli glava.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno

    http://www.poliklinika-harni.hr/teme...12&godina=2007

    Evo, pokazao mi suprug kako se to radi. Ovo isto vrijedi pročitati.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    252

    Početno

    Ok, puno hvala!

  31. #31

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    132

    Početno

    mozete li mi molim vas pomoci da shvatim rezultate kombiniranog probira u mom slucaju?? naime, imam 30 godina, prva trudnoca, radila sam test sa 12+5 (UZV sa 12+4).. UZV ok, nuhalni nabor 1,14..

    i onda.. za T21 pokazuje rizik manji od granicnog, kao i za T18.. dobni rizik je 1:651, ali ono sto me brine jeste da biokemijski test pokazuje rizik veci od granicnog!!!!! doktorica je zaokruzila ovaj dio koji pokazuje manji rizik kod T21, ali sam ja i dalje jako zabrinuta zbog biokemijskog testa...

    i da, rekla je da to nije zabrinjavajuce, nema mjesta panici, ali da ako zelim biti sigurna uradim double test.. meni se to zaista ne radi jer ne mogu vise podnijeti sav taj stres...

    da li mi neko moze pomoci da shvatim sta sve ovo znaci, uzasno sam zabrinuta!!!

  32. #32

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    36

    Početno

    Kao što ćeš na mnogo mjesta pročitati ovdje na forumu, sve je jednostavnije kad znaš kako ćeš se postaviti prema eventualnim lošim nalazima.

    Double i Tripple test su neinvanzivne prenatalne pretrage i nema ni boli ni fizičke muke, opet ponavljam - ako se odlučiš na bilo koji, moraš biti prije toga načisto što s rezultatima.

    Mnogo nas je ovdje koji smo prošli te testove, i AC itd., daj si malo truda pa preko pretražnika pročitaj što se sve pisalo o tome. Ja ti želim dobre nalaze i sretno!

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    9

    Početno Re: Kombinirani probir u I. tromjesečju

    Drage moje.
    je li mi možete odgovoriti za koliko vremena su rezultati kombiniranog probira gotovi?
    Nisam iz Zagreba, pa ako rezultati nisu gotovi isti dan, da li mi ih šalju poštom?
    Thanks.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno

    Holli, mislim da su testovi u Zagrebu gotovi isti dan, nalaze ti mogu i mailati, ili poslati poštom što traje dulje. Informiraj se na (01) 3787163.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno

    Dzani_sa,
    malo su mi nejasni tvoji rezultati. Dobni rizik, kako vidim po svojim nalazima, uvijek je veći, kasnije ga biokemijski nalazi umanje.

    Ako ti je doktorica rekla da je sve u redu, vjerojatno i jest tako.

    Meni su u Ljubljani dali informaciju da postoji i četverohormonski test (mislim da je to triple + inhibin A, ako se dobro sjećam, tu bi informaciju trebalo provjeriti).
    To je mnogo sigurniji test (80%) i bilo bi dobro da se raspitaš da li taj test rade u Hrvatskoj. Kako sam shvatila u Sloveniji je double/triple prevaziđen i nitko ga ne spominje. Potražiš li malo po netu, vidjet ćeš da triple smatraju vrlo nesigurnim, negdje se čak navodi da se i dalje provodi jer od njega ima koristi samo farmaceutska industrija.

    Budi mirna i sretno.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno

    Dzani_sa,
    malo su mi nejasni tvoji rezultati. Dobni rizik, kako vidim po svojim nalazima, uvijek je veći, kasnije ga biokemijski nalazi umanje.

    Ako ti je doktorica rekla da je sve u redu, vjerojatno i jest tako.

    Meni su u Ljubljani dali informaciju da postoji i četverohormonski test (mislim da je to triple + inhibin A, ako se dobro sjećam, tu bi informaciju trebalo provjeriti).
    To je mnogo sigurniji test (80%) i bilo bi dobro da se raspitaš da li taj test rade u Hrvatskoj. Kako sam shvatila u Sloveniji je double/triple prevaziđen i nitko ga ne spominje. Potražiš li malo po netu, vidjet ćeš da triple smatraju vrlo nesigurnim, negdje se čak navodi da se i dalje provodi jer od njega ima koristi samo farmaceutska industrija.

    Budi mirna i sretno.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno

    ://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=55&Tekst2ID=149&Show=2208

    Dzani_sa, pogledaj ovu stranicu.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    132

    Početno

    Nisa, hvala puno na odgovoru.. I meni su nejasni, kod mene je bas biokemijski los..

    Evo rezultata

    T21 (Biokem.rizik + NT) = 1: 1027, rizik manji od granicnog

    Biokemijski test = 1:156, rizik veci od granicnog

    Dobni rizik = 1: 651

    T18 (Biokem.rizik + NT) = 1: 10.000, rizik manji od granicnog.

    Kako sam ja shvatila, cilj ovog kombiniranog probira upravo i jeste da se uzmu zajedno u obzir i UZV i biokemijski rezultati, a ne samo jedno ili drugo..

    Dakle, ono sto je (valjda) vazno jeste da upravo taj kombinirani pokazuje rizik manji od granicnog..

    Ipak, kada sam vidjela ono 1: 156 uzasno sam se uplasila..

  39. #39

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    132

    Početno

    Nisa, jos jedno pitanje, mozes mi reci gdje si tacno radila test? Koliko sam vidjela negdje u sloveniji, ljubljana.. Mozda bi i ja otisla pa se tamo raspitala o tim neinvazivnim metodama koje mi jos uvijek stoje na raspolaganju (sada sam 15 tjedan, dakle do 18 imam vremena)..

    Ako mozes, posalji mi PP, hvala unaprijed...

  40. #40

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    9

    Početno

    Draga Nisa,
    molila bih te da nam napišeš detaljnije o tom četvorohormonskom testu koji si spomenila, podatak o njemu nisam našla na ovim stranicama.
    Kako je to NEINVAZIVNA metoda, mislim da bi dosta curki bilo zainteresirano za njega.
    Da li se radi bilo gdje u Hrvatskoj ili samo u Sloveniji? Ipak je nama s juga, Slovenija malo daleko.
    Unaprijed thanks!

  41. #41

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno

    Dzani_sa,

    Kao prvo iznenadila me forma tvog nalaza. Kod Martine, a i kod mene, u nalazu su izražene vrijednosti hormona B-hcg i PAPP-A u MoM, nakon toga naznačen je rizik prema godinama starosti i na kraju ukupan rizik za pojedine trisomije. Nije izražen rizik samo prema biokemijskom probiru kao kod tebe.

    Ako uspoređujem tvoj s mojim nalazom, kod tebe ukupan rizik jest veći od mog, no još uvijek je manji od graničnog i zato pokušaj ostati mirna i sabrana. Kombinirani test nije nikakva konačna dijagnoza, i kako kažeš, uzima u procjenu sve elemente, ne samo biokemijske vrijednosti. Nuhalni nabor kod tebe je manji od našeg u to vrijeme i to je vrlo važno uzeti k znanju i smiriti se. Jer kad sam prošla ultrazvučni pregled, prvi dio testa, već tada je dobni rizik bio značajno korigiran zbog dobrog nalaza nuhalnog nabora i doktorica je i taj nalaz smatrala dovoljnim da mogu sasvim biti mirna. No, ja sam htjela napraviti i hormonski dio. Tada mi je dala informaciju da se može napraviti i četverohormonski test ukoliko budem željela biti još sigurnija.

    Negdje sam zapisala, no nisam uspjela pronaći gdje: četverohormonski test potrebno je napraviti isto u točno određenom stadiju razvoja bebe, kada je promjer glavice određene veličine. Ako misliš da ćeš biti mirnija, učini i njega. Jedino mi se čini da ćeš morati djelovati odmah.

    Raspitaj se ipak radi li se četverohormonski test kod nas?

    Ako ne, možeš se obratiti Zdravstvenom Zavodu Dravlje u Ljubljani, na broj: 00386-1-510-68-00. Javit će ti se jedna od sestara, no one neće znati taj podatak o veličini glavice. Pokušaj dogovoriti telefonski razgovor s doktoricom Babnikovom ili nekim drugim doktorom i objasni da te nalazi kombiniranog plaše i da bi htjela napraviti 4verohormonski test. Oni će ti sve objasniti.
    U zavodu možeš napraviti još jedan ultrazvuk i dati će ti uputnicu s kojom ćeš otići izvaditi krv u u lab. poliklinike u blizini Kliničkog centra u centru Ljubljane.

    Ukoliko nazoveš i dogovoriš nešto, javi mi se da ti dam još neke detalje kako bi to što lakše obavila.

    I stvarno, smiri se, nađi ono lavovsko u sebi, bebice radi. Na kraju će ipak sve biti u redu.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno

    Holli, zaista ne znam radi li se i gdje četverohormonski test kod nas?

    Zadnja stranica koju sam preporučila ne otvara se, nešto sam fulala.

    Idite na Roda tekstove--roda i trudnoća--pogled iznutra--Prenatalna testiranja-riskirati ili ne?

    Na toj stranici, u drugoj po redu tabeli spominje se KVADRIPL test, to je četverohormonski=triple plus inhibin A. Informaciju o njegovoj sigurnosti u procjeni (80%) dobila sam od doktorice u Ljubljani.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno

    Evo, nazvala sam nekoliko brojeva, ne želim reći koga da ne ispadne kao loša reklama. Nitko nije čuo za četverohormonski ili kvadripl test, pa se i ja sada pomalo osjećam bedasto.

    Preporučili su mi samo da provjerim u Petrovoj bolnici.

    Izglada preostaje samo Slovenija ili Austrija.

    Pronjuškat ću još malo po netu, pa ako nešto saznam, javljam se.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

  45. #45

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    132

    Početno

    Nisa, puno ti hvala, stvarno si divna, djelujes jako smirujuce i zaista se trudis da pomognes.. Zaista, jos jednom hvala, predivna si, tvoj bebac ce zaista biti sretan sa takvom mamom..

    U svakom slucaju, ja sam se isto malo interesirala, nisam saznala gdje bih mogla uraditi test u zg (mada sam i ja ranije cula za taj test, cudi me da oni koje si zvala nisu znali nista o tome. no, dobro..)... A sada sam zbog posla u sarajevu, i vjerovatno cu morati ostati jos neko vrijeme tu, tako da mi je malo problem organizirati nesto dalje..

    Kako sam vidjela u ovom tekstu koji si pronasla, kvadri test se moze raditi od 14 do 22 tjedna.. mada, moram ti priznati da si me smirila svojim rijecima, tako da razmisljam da li uopce raditi dalje te testove.. mozda trebam samo pronaci to "lavovsko" u sebi

    puno ti hvala jos jednom, zaista ti zelim sve najbolje, i tebi i bebici..

  46. #46

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno

    Dzani_sa, molim te, imaj u vidu da u Rodinom tekstu "Prenatalna testiranja-riskirati ili ne?" granicu za quadruple test postavlja između 14. i 18. tjedna, a tu je i veličina ili opseg glavice kojeg su mi spomenuli u Ljubljani.

    Različiti izvori, različiti podaci. Zato, raspitaj se, ipak, pa ako saznaš što, obavezno javi.

    Sretna sam što sam te uspjela smiriti. Ipak, imaj u vidu da sam samo laik koji želi puno znati na ovu temu i, naravno, želi pomoći, a na tebi je da sebe radi, još puno istražuješ i informiraš se i na kraju doneseš pravu odluku u skladu sa svojim osjećajima i osjećajima svog supruga. Hoćeš li napraviti četverohormonski test ili ići na AC mora biti vaša odluka bez obzira na sve naše priče, jer svi smo mi različiti ljudi s različitim životnim situacijama i uvjetima.

    Prije pet godina imali smo vrlo loša iskiustva s vantjelesnom oplodnjom u Zagrebu. Ubrzo sam uspjela zatrudnjeti nakon IVFa u Ljubljani i cijelu priču ubrzo zaboravila. Briga oko nove prekrasne bebe potpuno me preuzela, no kasnije sam si često znala postaviti pitanje jesam li smijela cijelu priču zadržati za sebe. Nisam imala pravih dokaza s kojim bih nastupila, no tko zna možda bih ipak nekom bila pomogla da ne doživi isto što i ja. Neki akteri te moje priče ipak će izgleda sjediti na optuženičkoj klupi, no to i nije neka satisfakcija. Zato sam odlučila da sada ne šutim i sjedim skrštenih ruku, ukoliko barem malo mogu pomoći.

    Hvala na podršci.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno

    Otvorila sam novu temu- Četverohormonski ili quadruple test i dobila informaciju da se ipak kod nas taj test još ne provodi. Pratite i tu stranicu, vjerojatno će biti još postova.

  48. #48
    Kaća avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    78

    Početno

    bok svima,
    imam dva pitanja i molim ako mi netko može pomoći.

    1: dobila sam rezulate kombiniranog probira na kojima piše da je za T21, Biokemijski test i T18 rizik manji od graničnog. To mi je jasno, ali me zanima ako mi netko može rastumačiti ove vrijednosti:
    beta hCG 23.1 ng/ml (0.49 korig. MoM)
    PAPP - A 0.59 mlU/ml (0.56 korig. MoM)

    krv sam vadila sa 11+4 (po ultrazvuku)
    na papiru na kojem je nalaz piše: gestacijska dob na dan vađenja krvi: 10+6
    zanima me radi li se tu o istoj stvari, ako da zašto se ne podudara??

    2. drugo je pitanje: AB Rh(D) - (neg) to mi piše u trudničkoj; a pored toga gdje piše indirektan Combsov test - piše: Sc 37/07 crvenom kemijskom i ispod toga je udaren pečat na kojem stoji: IAT: NEG .
    Te nakon svega iše kontrola u 28 tj. trudnoće.
    MM je A+
    Zanima me zna li ko što znači ovo IAT: NEG i što mi je činiti ako ima razloga za brigu. Doc nije ništa spominjao oko toga..
    Please help & thanks in advance,

  49. #49

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    195

    Početno

    Kaća,
    pogledaj si postove između mene i Vmartine od 10. i 11. svibnja na istoj ovoj stranici. Naći ćeš naše rezultate i moći malo usporediti. Svi nalazi hormona pretvaraju se na kraju u MoM (multiple of the median).

    Važno je što je kod tvog nalaza naznačeno da je rizik manji od graničnog, pa mislim da se ne trebaš dodatno sekirati.

    Što se tiče gestacijske dobi, ne znam da li se tjedni ne podudaraju zbog toga što su često bebice manje ili veće od standardnih mjera za određeni tjedan. Kad sam s 20 tjedana radila UZV, mjere moje bebe bile su za 18 tjedana, što znači da je ona nešto mlađa, da sam imala kasnu ovulaciju i da ću najvjerojatnije prenijeti preko termina.

    Treba točno provjeriti što se točno podrazumijeva pod gestacijska dob: starost bebe koju procjeni uzv aparat ili ili trudnoća koju svatko navede prema zadnjem danu menstruacije.

    Što se RH faktora tiče, o ovome jako malo znam, i suprug i ja smo 0+. U vezi toga najbolje je da se obratiš nekom drugom.

    Mnogo sreće tebi i bebici

  50. #50
    imported_tičica

    Početno

    kad je riječ o ultrazvučnom kemijskom probiru željela bih da sa Vama podijelim svoje iskustvo, da imate informaciju više kod tih pretraga.

    Naime moja gin me je uputila da napravim papp nalaz i odem ja u Vinogradsku. Predam uputnicu za ultrazvuk i u međuvremenu odem izvaditi krv. Vratim se na ultrazvuk ; kad na ultrazvučnom pregledu dr. Lepušić ( trudnice koje ćete ići na mjerenje nuhalnog nabora kod bebe zapamtite to prezime i NI slučajno nemojte ići kod njega ), naime nakon pregleda kaže mi da je sve divno i krasno i napiše mi izmjer nuhalnog 3.6 mm (koje me svrstava u vrlo visoku rizičnu skupinu...)

    Taj dan popodne zove me na mobitel dr. Tišlarić sa endokrinologije ( divna i krasna doktorica i hvala bogu da postoje takvi stručnjaci u zdravstvu) i kaže da su mi nalazi krvi toliko savršeni te da mi se nalazi ultrazvuka nikako ne poudaraju sa nalazima krvi a s obzirom da je i ona uočila faksimil dotičnog ginekologa napomenula mi da taj nalaz jednostavno poništim i odem napraviti novi ultrazvučni pregled ; napomenula mi je još par doktora u Vinogradskoj koji su stručni za mjerenje nuhalnog nabora ; npr. dr. Tučkar, dr. Kuna, dr. Košec...

    Otišla sam privatno na ultrazvuk gdje mi je izmjeren nuhalni nabor od 0.8 mm...znači od 3.6 mm ja došla na 0.8 mm, a odstupanja u pogrešci mjerenja smiju biti 0.01 mm.

    i tako sam ja od visoko rizične skupine 1:20 došla na 1:3241 rizik manji od graničnog
    rezultati su da ne mogu biti bolji

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •