Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 116

Tema: kolik, grcevi, dojene bebe, umjetno mliko....

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno kolik, grcevi, dojene bebe, umjetno mliko....

    cure pravim neko istrazivanje ( ma pustite me, pravim se pametna ) pa mi treba podatak koliko je samo dojenih beba imalo grceve ili kolik a koliko beba koje su hranjene na umjetno mliko i sta su vam savjetovali pedijatri da radite da bi ti grcevi prestali

    ( ako moderator misli da ovo nije tema za ovde neka slobodno makne)

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    dobra je tema 8)
    Ja cu svoju analizu napisati veceras kad mi Zorka zaspe, buduci da je ovo jedna od problematika koje traze ´da se baci pogled na problem sa svih strana

  3. #3
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    fortuna, ako sam dobro shvatila, hoces da ti pisemo svoja vlastita iskustva sa svojom djecom? ne istrazivanja i statistike?

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    da litala.ako ti je beba imala kolik a samo je dojena sta su ti savjetovali ili ako je beba bila na umjetnom mliku ista stvar tj sta su ti savjetovali da radis da bi se smanjili grcevi, kolik i slicno.

  5. #5
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    pa ja te ustvari, na srecu, necu bas usrecit

    99. kad sam rodila idu, dojila sam je iskljucivo nekih mjesec i pol, mozda mjesec i dvadeset dana. kolike (ili grcevi) javile su joj se negdje kad je imala mozda sedam dana, javljale su se prosjecno nekih 5 puta tjedno, otprilike u isto doba dana (oko 5 popodne) i trajali prosjecno nekih sat, dva. nije bilo jako strasno. dalo se pregrmit. prestale su nakon nekih mjesec dana (dakle, jos uvijek u onom kratkom periodu kad je bila iskljucivo dojena). ja sam pila mlijeko (najcesce kao kakao) i to dosta cesto (vjerujem minimalno jednom dnevno).

    savjet koji sam dobila - ne nosat dijete, mora se naucit da ne moze sve po njenom. sto se moje prehrane tice - nikakav savjet.

    02., kad sam rodila nou, vec je situacija bila totalno drugacija. njega sam iskljucivo dojila nesto preko sest mjeseci. nisam pila mlijeka uopce (osim mozda kuhanog u necemu - griz, kolac i sl.) i to negdje od 2000.

    noa uopce nije imao nikakve grcevite ni kolikaste epizode. ni jednom.

  6. #6
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    lucija je bila na adaptiranom mlijeku, imala je grcice mozda dva puta po par minuta.
    dobili smo savjet da damo neke kapi, dali smo, prosli su ( sad- ne znam dal od kapi il bi prosli i inace)

  7. #7

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Vrbovec
    Postovi
    1,797

    Početno

    Pia je bila samo dojena i imala je grčeve, ali sam skužila i od čega Imala jr grčeve kad sam ja konzumirala kravlje mlijeko ili jela zelenu salatu. Preporodila se kad sam skužila što je i prestala to jesti!

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    163

    Početno

    Magdalena je isključivo dojena i nije imala uopće grčeve tako da nismo tražili savjete.
    Hm, Fortuna, nismo nešto od pomoći, ali evo čisto statistički se javljamo za rubriku: dojena beba bez grčeva.

  9. #9
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    M je bila od početka na adaptiranom i imala je grčeve prvih dva tjedna. Po preporuci patrnažne a i pedijatrice davali smo joj kapi Sab Simplex protiv grčeva. Ne sjećam se više je li joj to pomagalo ili nije, samo znam da grčevi nisu dugo trajali.

  10. #10
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    obje cure dojene, nikad nije bilo ni kod jedne grceva .

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    19

    Početno

    Adaptirano - nikad nije imao grčeve.

  12. #12
    Maggie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    145

    Početno

    Eli je imala grčeve od negdje 5 do 8-9 tjedna, javljali su se obično oko 9 navečer i pomagala je samo cika. ( isključivo je dojena )
    Nismo to pedijatrici ni spominjali.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    490

    Početno

    1. dijete: samo dojeno do 2 1/2 mjeseca, dalje samo adaptirano. grcevi (ako su to zaista bili grcevi, ali nisam 100% sigurna) trajali nekoliko tjedana nakon navrsenog 1 mj. (dakle u periodu samog dojenja), kasnije nista. nisam pitala savjet od pedijatra, ali sam od nekih zena cula da bi trebalo lagano masirati trbuscic (ali nisam probala).
    2. dijete: samo dojeno. nije bilo grceva.
    3. dijete: samo dojeno do 2 1/2 mj, dalje uz mali dodatak adaptiranog. nije bilo grceva.

    napominjem, ako je bitno, da sam sa sve troje ja svakodnevno konzumirala dosta kravljeg mlijeka i mljecnih proizvoda.

  14. #14
    Cvrčak avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb, Medvescak
    Postovi
    582

    Početno

    Nas Lovro je iskljucivo dojena beba i imao je stvarno jake grceve sve do puna 3 mj. Kako ih je napunio tako su prestali (ravno skolski). Bili su praktici cijeli dan ali najjaci navecer i to oko 9. Jadan misic je vristao od bola. Savjeti su bili svakavi od prehrane (mlijeko, svjeze voce i povrce, suhomesnati proizvodi, cokolada, krumpir, grah i slicni proizvodi ma nisam sigurna da je bilo ista sto netko nije naveo da smeta). Doc nam je rekla da izbacimo suhomesnate i svjeze voce i povrce te nam je preporucila Sab simlex kapi ili caj od koromaca. NISTA NISTA NISTA nije pomoglo. Nesto malo je bilo bolje kad sam izbacila suhomesnate proizvode a sve drugo nije davalo nikakve rezultate. A vjeruj mi u jednom trenutku sam doslovce jela samo jaja i rizu.

    Jedino sto je pomoglo je spavanje. NA savjet moje mame pocela sam Lovru uspavljivati vec oko 7 pa bi zaspao prije nego sto su grcici poceli jako pa bi ih nekako spavajuci na meni prespavao uz "samo" jecanje u snu.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Adaptirano mlijeko (****). Nije imao grčeve.

  16. #16
    dorena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Crikvenica
    Postovi
    470

    Početno

    1.dijete - dojeno, imao grceve od navrsenih 15-ak dana pa do 4 mjeseca (mama pila oooogromne kolicine kravljeg mlijeka, nije pojma imala da su vjerojatno od toga), dobila savjet da ne jedem krompire jer su od njih grcevi (jer napuhuju) :shock: .

    2.dijete - dojeno, imala je svega 2-3 puta grceve, u jako blagom obliku, savjet nam nije ni trebao jer je vrlo brzo proslo

  17. #17
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    zara je bila isključivo dojena, imala je užasne grčeve (ili šta već :/ ) od svog 2. do 4. mjeseca, svako popodne po nekoliko sati, nekad je pomagala cica, ali nekad ni to...
    pedijatrici smo to onako usput spomenuli, nasmijala se i rekla "a proći će, to je tako kod nekih beba", a budući da je to i moje mišljenje, nisam ju tražila nikakav dodatni savjet. zari znači ništa nismo davali.
    e da, sad sam se sjetila da sam ja pila čaj od nečega (komorač?) ali mislim da nije bilo efekta.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    41

    Početno

    Tin je iskljucivo dojena beba i imao je grceve od 1. do 4. mjeseca.
    Dobili smo savjet da masiramo trbuscic i da probamo vidjeti dal je gore nakon neke hrane koju ja pojedem.
    Nekad mi se cinilo da je bilo gore ako sam jela krumpir al neznam sigurno jel to imalo ikakav utjecaj.
    Mlijeka sam puno pila.
    Patronazna nam je rekla za kapi al je dodala da ne vjeruje da pomazu i da ih roditelji daju jer nastoje na sve nacine pomoci. Probali smo ih davati dva tjedna i nije pomoglo pa smo prestali.

  19. #19
    Morwen avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Postovi
    562

    Početno

    Anna je bila isključivo dojena i - nikad nikakvih grčeva :D .

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,133

    Početno

    Irma - samo i isključivo dojena.
    Grčevi - nikada

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Oba djeteta sam prvo vrijeme kombinirano dojila i davala formulu, sa starijim skroz. On je imao malo grčeva negdje s mjesec dana (tjedan-dva po sat vremena oko podneva). Nisu to bili baš pravi grčevi, više neka nelagoda od vjetrova. Imam dojam da je bilo vezano za moje prežderavanje zelenom salatom dan prije.
    Mlađi nije uopće imao ništa slično grčevima.

  22. #22
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    Martha je imala s 15 dana grčiće, tad je bila na kombinaciji cice i adaptiranog. Onda nije imala mjesec dana ništa pa su se opet javili, ali sam skužila da joj je to uglavnom kad naglo pocica mliko pa joj se sve nagomila u stomačiću. Ili kad ne podrigne kako triba.
    P. S. Adaptirano je pila prva dva tjedna dok mi nije došlo mliko. Inače je konzumirala "Sab simplex"- mislim da joj je to pomoglo.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Fortuna, mozda bi bilo dobro da definiras sto se smatra kolikama...
    Searsi, na primjer, smatraju da bebe sa kolikama su samo one koje imaju napade iznenadnog , neobjasnjivog i neutjesnog placa
    -koji traje barem tri sata dnevno, javlje se barem tri puta tjedno i traje barem tri tjedna (zovu to zakonom trojstva.... )
    -javljaju se u prva tri mjeseca zivota
    -vrlo rijetko traju vise od tri mjeseca
    -javljaju se kod bebe koja je inace zdrava i dobro napreduje
    Moja cura je bila iskljucivo dojena, nije imala kolike, ali prva dva i pol mjeseca je bila placljiva predvecer i tu je samo dojenje pomagalo.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Mene isto jako muci definicija grceva, kolika, whatever. I u biti me jako smeta to sto velika vecina doktora na sami spomen nekih od simptoma automatski kaze: to je to, evo vam te i te kapi, dajte taj i taj caj itd.
    Kad sam ja rodila, nisam bila dovoljno upoznata s ovim problemom. Vec u rodilistu, treci dan mislim, pocelo je plakanje i nervozna u vecernjim i nocnim satima. Lijeka je bilo, zvao se dojenje i sisa, ali, nasla se recimo jedna djecja sestra koja je rekla da su to sigurno grcevi jer je na mom stolu vidila bocicu soka od borovnice. I kao to je uzrok. Ajde dobro, mislim se.
    U bolnici su nam rekli da bebi ne dajemo nista, ako stvarno ima jake grceve mozemo probati sa skroz malo caja od komoraca. Ali to ono stvarno u ekstremnim slucajevima.
    Dosla ja s bebom kuci, naravno ista pjesma. Beba place u vecernjim satima, kome god se obratim svak ima svoju preporuku i savjet tipa: Jesi li jela ista s lukom, aaaaaaaa to ti je sigurno od toga. Jesi li jela nesto od bijelog brasna? Ma sto posto je to? Jesi li jela grasak? E vidis tu ti je bila greska. :?
    I jesmo mi probali koji put dati caj od komoraca. Naravno da nije pomoglo. Sta nam je dala doktorica? Kapi nekakve koje isto tako nisu pomogle.
    Nije bitno.
    Bitno je da ja kad analiziram taj problem, mislim se koliko sam ustvari bila blesava. Bilo mi je tako ocito da djetetu pomaze dojenje i sisa. Bilo mi je tako ocito da djetetu pomaze moja blizina i nosenje. Bilo mi je tako ocito da djetetu smetaju stalni posjeti, uzimanje od strane posjetitelja itd. Djetetu je u ta dva mjeseca bilo tako tesko. Pokusavalo se prilagoditi na vanjski svijet, a ja nisam uopce bila svjesna da je bilo toliko toga sto njoj smeta. I osjecala sam ja u sebi sto je u biti problem. Ali, nisam valjda bila dovoljno pametna da se oduprem svim bapskim pricama i posjetama koje su mi redovno ostavljale grc u zelucu.
    Ja ne kazem da tog perioda ne bi bilo da je bilo sve drugacije. Bilo bi ga, ali bi ga mozda drugacije prosli i ja bi bila mirnija jer sam znala da sam uspjela uspostavit dobru komunikaciju sa svojom bebom. Ovako mislim da sam napravila propust sto se nisam oslonila na svoj instinkt. Iz takozvanog obzira prema nekome.
    Moguce da je bilo dana kad je njoj stvarno nesto smetalo od hrane. Vjerujem da je dosta prduckala od Daktarin gela jer smo muku mucili s gljivicama. Mislim da joj je problematicno bilo i kravlje mlijeko kojeg mi nikad nitko nije spominjao kao moguci problem, a ja sam ga po preporuci pila sigurno pola litre dnevno.
    Znam ja to sve sada, ali kasno Marko na Kosovo stize. Bilo pa proslo, sa drugim djetetom cu znati sigurno bolje, a i sa ovim sam nakon tog kriticnog perioda vidila sto je ustvari jedna jedina istina: Nitko mi nikad nije tako dobro govorio kako joj pomoci, osim moje bebe. Jedini glas koji nikad ne smijem ignorirati je taj unutarnji. Moj i njezin.
    A sto se doktora tice, naravno da su njima to sve grcevi i kolike. Jer Boze moj, kako da suvremena medicina objasni tako suptilnu pojavu kao sto je nemir kod bebe, neprilagodjenost, strah....Uvijek je lakse napisati recept za kapi ili uvaliti reklamu za nekakav caj.
    Ne kazem...ima mozda beba kojima te kapi pomognu, ali mislim da ogroman postotak beba sa tzv. grcevi dijagnozom u biti nema veze sa grcevima. A i sami doktori su jako neusuglaseni oko ovoga. Jer u biti, doktori ne znaju sto uzrokuje te grceve kojih u biti nema. :shock: Ili mozda ipak ponekad ima? :?

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    hvala vam svima cure a ti zorana, bas zbog toga sta si sama napisala sam i otvorila ovu anketu. cula sam da ljecnici u hr spominju cifru od 50% dice da imaju kolike, ovde spominju neku cifru od 10% ......... kapi se daju mada nije dokazano da one pomazu.... kad se rece da dite ima kolik onda mame misle da su dobile dijagnozu jer je dite bolesno a pravo objasnjenje sta je kolik nema :?
    zanimalo me sta ljecnici preporucuju i sta preporucuju dojenoj djeci jer su umjetna mlika ionako preradevine kravljeg pa ako mama koja doji mora smanjiti konzumiranje mlika sta savjetuju djeci koja se hrane na bocicu ( ili mozda preskacu to i samo pripisuju kapi)

    i sad ono sta je najinteresantnije a jako je povezano sa zoraninom recenicom Nitko mi nikad nije tako dobro govorio kako joj pomoci, osim moje bebe. Jedini glas koji nikad ne smijem ignorirati je taj unutarnji
    a zasto? zato sta kolik i problemi sa snom su nepoznanicama u siromasnim zemljama ( djelovima azije, afrile, latinoamerike)di prodavac ne pokusava ubit instikt mater uvaljujuci joj miljun i jednu stvar sta mora kupit vec je ona prisiljena virovat samoj sebi i svom instiktu, gdje je beba stalno uz mamu i gdje je beba dojena na njen zahtjev.

    ono obrazlozenje da se criva nisu jos do kraja razvila i slicno su samo nagadanja i razumijem ako se radi o prijerodenoj bebi da je problem u tome ali nema logike da se priroda nije za sve pobrinila i da bebe rodene nakon 9 miseci imaju nerazvijena crijeva .

    jel zna netko od kad postoji dijagnoza "kolik" :?

    hvala cure

  26. #26
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Lovro je bio isključivo dojena beba do šest mjeseci starosti...
    Grčevi su se počeli javljati sa 11 dana starosti, bili svakodnevni do negdje 2 mjeseca i povremeni do 3 mjeseca starosti. Najčešće su se javljali oko 6 ujutro do 9 ili 10 sati ujutro.
    Mi smo se spominjali sa patronažnom koja mi je savjetovala kako se hraniti u ta tri mjeseca (lešo, kuhano i bez klope koja napuhuje, jogurt umjesto mlijeka, itd...), i koja nam je objasnila da medicina ne zna (ali sumnja) zašto dolazi do tih grčeva kod novorođenčadi...naime, radi se o nezrelim crijevima i nerazvijenoj flori i fauni crijeva (nerazvijene crijevne resice i nema bakterija...) i postepenom razvoju tih crijeva što vjerovatno uzrokuje grčeve...(ženi vjerujem jer je bila duuugooo godina med. sestra u bolnici, muž joj je dok itd... a i čitala sam....). Ona nam je rekla da u osnovi čajevi (od komoranča) i sab simplex kapi ne uklanjaju grčeve, no mnogi misle da pomažu bebama, te ako želimo... no prema njenom mišljenju najbolja je masaža crijeve...kasnije smo čuli za kuminovo ulje (ili kimovo ulje) koje se preporuča za bebice za masažu crijeva..nabavili smo kuminovo ulje u masti (samo u vazelinu bez konzervansa), svaku večer masirali bebicu (crijeva), beba je svako jutro između 6 i 7 doooobrooo kakala i više nije bilo frke sa grčevima (počeli smo s time negdje iza 2 mjeseca starosti)...

    čak i kad Lovro nije kakao 2 dana, navečer bi mu izmasirali crijeva i kakica krenula ujutro (na kraju smo to prakticirali do početka dohrane)..sada kaka ko' lud...u stvari, ne znam kad ne kaka....

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    ja bi vas jos jednu stvar zamolila
    ja nemam babe koju mogu pitat kako je to bilo onda pa ako neke od vas ima u zivotu pliz jeli bi mogla pitat babu dali one znaju za kolike i dali su njihova dica ako su slobodno dojena plakala uvik oko iste ure

    ja se sicam da mi je jedna baba ovo lito kad je vidila da ja dojim mog maloga jako se iznenadila posto je mislila i da je adrian ( zbog velicine) jos stariji nego sta je i onda je pricala kako je njena mater dojila puno dice u selu i da nije bilo plakanja ko sada i ta recenica mi sad stalno odzvanja u usima . ( nekkao povezujem taj zivot davno prije kod nas i ovaj sta je sada u zemljama di nema kolika)

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    Dr. Sears je dao super opis kolika i kaže da se uzrok ne zna.
    Kolike se javljaju barem tri puta tjedno, po barem 3 sata i traju do 3.mjeseca.
    Uzrok bi mogao biti to što djetetu nedostaje maternica.
    Grga je bio dojen i nije imao grčeve. Marta je isto dojena i ima grčeve.
    Masaža trbuha, vježbe s nogicama je sve što su mi preporučili.
    Zanimljivo je da djeca koja imaju kolike su i inače tzv. fussy babies, rjeđe imaju stolicu, osjetljivija su na zvukove i pokrete, teže se sama umire, imaju osjetljivu kožu. (otvorit ću topik o Martinoj koži).
    Sears još veli i to da ako grčevi prestanu promjenom majčine prehrane ili niste sigurni da li dijete ima grčeve- znači da se ne radi o kolikama.
    Nema lijeka- to su samo lijekovi za roditelje

  29. #29

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    To je super razlog: fali im maternica!
    A jos uz to ima toliko puno stimulacije oko njih, mame ih ne ljuljaju u ritmu svojega tijela 24 sata dnevno, nervozne su, pod stresom itd....

  30. #30
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    zorana, ja ne znam staviti smajlica koji pljesce, al jako mi se svidja tvoj post :D
    moji oboje dojeni iskljucivo i na zahtjev, nisu patili od vecernjih nervoza niti kolika niti grcevi.
    vjerujem da puno udjela ima i nase maksimalno slijedjenje njihovih potreba, nosenje, dojenje, blizina, a tek onda eventualno njihova fiziologija ili karakter.

  31. #31
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Oboje djece isključivo dojeni do 5,5 mjeseci, oboje imalo grčeve u različita doba dana, Marija od otprilike 3 tjedna starosti do 3,5 mjeseci, Tomislavu su počeli i prije, kad su prestali nije moguće odrediti jer su mu u međuvremenu počeli drugi probavni problemi.
    Preporuke pedijatra i patronažne: izbjegavati hranu koja napuhava i mlijeko (fermentirane mliječne proizvode može). Davala sam im nešto SabSimpleksa, ali sam brzo prestala jer nije imalo efekta. S Tomislavom sam čak probala homeopatski pripravak Colocynthis, malo kao da bi se smirio kad bi to uzeo (možda i zato što bi osjetio slatkast okus), ali nakon nekog vremena bi počeo istim intenzitetom. Marija mi je pila i čaj od komorača - opet bez učinka.

    Jedino što je pomagalo je bila dobra stara cika, no i to kojiput na vrlo kratko.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    Oboje djece sam dojila/Jocu još dojim, Luka je imao grčeve do navršena 3 mjeseca, ponekad po cijele dane, ponekad u večernjim satima.
    Josip je imao skoro do 4 mjeseca, ali kraće su trajali i lakše smo ih prebrodili.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    886

    Početno

    Niko je bio dojen, a 'grčiće' je imao prvih par dana i još jednom nakon dva-tri tjedna. Grčiće sam stavila pod navodnike jer ja ne mislim da su to bile kolike (iako svi, uključujući ped pretpostavljaju da su bili) već privikavanje na novi svijet, učenje dojenja....Mislim da je to roditeljima a pogotovo pedijatrima najlaške objašnjenje i 'dijagnoza' za bebin plač. Preporuka naravno kapi koje, naravno, nisu pomogle. Samo dojenje, blizina, maženje je rješavalo stvar.

  34. #34
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    zorana, super post

  35. #35

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    886

    Početno

    Citiraj Nani prvotno napisa
    Mislim da je to roditeljima a pogotovo pedijatrima najlaške objašnjenje i 'dijagnoza' za bebin plač.
    Tu naravno mislim na one roditelje koji uopće ne razmišljaju o uzrocima bebinog plača već bez razmišljanja kažu 'Ah ima grčiće'....kao da si time olakšavaju moguću svoju krivicu bebinog plača....vidjela na svoje oči...bebica plače, ja savjetujem da se stavi na prsa, da se dijete nosi i mazi, a mama kaže 'ma to neće pomoći, to su grčići i pomoći nema'....

  36. #36

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno Kaj su to uopće kolike

    Opet ja sa Searsom. On veli da grčevi nemaju veze s načinom roditeljstva. Njegovo 4. dijete je imalo kolike. Kaže da je jako frustrirajuće za roditelje čije prvo dijete ima kolike jer misle da nekaj krivo rade. Definitivno cica i nošenje pomažu, ali na žalost ne protiv pravih kolika. A ljudi zapravo ne znaju što su pravi grčevi, jer ono što se riješi cicom nisu pravi grčevi. Znam jer je Marta po Searsu prava fussy baby.

  37. #37
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    I ja sam pročitala ove definicije kolika, prvo tu na forumu pa kod Searsa (zanimljivo je da on piše kako su oni postali pravi 'attached' roditelji baš sa svojom 'fussy' kćerkicom).

  38. #38

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    251

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Nije bitno.
    ...Bilo mi je tako ocito da djetetu pomaze dojenje i sisa. Bilo mi je tako ocito da djetetu pomaze moja blizina i nosenje. Bilo mi je tako ocito da djetetu smetaju stalni posjeti, uzimanje od strane posjetitelja itd. Djetetu je u ta dva mjeseca bilo tako tesko. Pokusavalo se prilagoditi na vanjski svijet, a ja nisam uopce bila svjesna da je bilo toliko toga sto njoj smeta. I osjecala sam ja u sebi sto je u biti problem. ...
    Zorana , pepisujem tvoj post u potpunosti . I izdvajam ovo gore.
    tako sam prosla s 1. djetetom. Vec tad sam citala nesto o ovom vecernjem zamoru (ili kako ga neko zovu "vecernja anksioznost", naime , mnogi smatraju da su grcevi mit).I cini mi se logicnim da se ono sto nazivamo grcevima javlja uvijek u isto doba dana -jer se dijetetu spava uvijek oko iste ure! s 2. djetetom sm bila pametnija i pokusala sam ispraviti svoje pogreske. u prvom redu sam je stavljala spavati i na najmanji znak umora, kad bi beba izgubila interes za neku aktivnost , druzenje...-prekinula bih.I nije bilo grceva.Oboje dojeni , ja jedem sve sto mi se jede osim jako alergenih namirnica, ali to je druga prica. Iz sadasnje perspektive - rekla bih da klasicno definirani grcevi ne postoje . Moguce je da je dijete naduto , ali da place 2 ili vise sati zbog vjetrova koji ga muce , cini mi se pretjeranim.

  39. #39

    Početno

    Karlo je isključivo dojen do 6 mjeseci, iako su me na svašta nagovarali, jedna cura mi je po MM poslala čaj od komorača zbog grčeva, da bi mu se ja rasplakala i rekla da ne dolazi u obzir...Hvala Bogu pa sam imala njegovu potpunu podršku, a tako je i danas - kad je K u pitanju, on mi da prijedlog da napravimo ovo ili ono, ali moja je zadnja.

    Grčeve je K imao od tri tjedna do 4 mjeseca, svakodnevno, ali ne u isto vrijeme, i bio je totalni pakao s time...ali izdržali smo, nosali ga na smjene i gle čuda, svi smo živi i zdravi...

  40. #40

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    1,536

    Početno

    ne znam je li tema jos uvijek aktualna, ali da dam svoj obol:

    dojili na zahtjev, nekoliko milijuna puta dnevno - grceva imali NISMO!

  41. #41
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    To je super razlog: fali im maternica!

    Upravo tako!!! Nema tih kapi koje ce im olaksati prelazak na ovaj svijet, ako njima fali maternica.....

    Moje osobno misljenje: ako dijete place bilo kada, mozda mu smeta nesto iz mamine prehrane tipa kravlje mlijeko, ALI ako je to u odredjeno vrijeme dana (najcesce navecer) i traje odredjeni period, onda su to kolike.... Dakle govorimo o dvije razlicite stvari..

    Nazalost, ni jedan doktor ti nece reci recept za lijek protiv kolika, svi nude kapi ili odmahuju rukom - "proci ce" - a tebi dani traju k'o vjecnost , osim pedijatra M.D. Karp koji je napisao knjigu "The happiest baby on the block". On je super dobro objasnio zasto druge teorije nastanka kolika "ne piju vodu", i zasto je jedino logicno to da djetetu jos nije zrel zivcani sistem i nije se u stanju nositi sa svim podrazajima iz okoline (znaci prerano rodjene bebe imaju jaaaako velike sanse da imaju kolike) - a rijesenje je oponasanje situacije u maternici da bi se olaksao prelazak na ovaj svijet... S tim da je apsolutna tocka na "i" sisanje, koje je prirodni smirujuci refleks - za koji na zalost mnogi ne znaju...

    Ma mislim, knjiga mi je bas bila prekrasna (na nekim dijelovima se ponavlja, i tako, ali u totalu, svima kojima sam posudila su se ugodno iznenadili)... i sto je najbolje, promijeni ti nacin razmisljanja i natjera da se malo zamislis... recimo jedna stvar koju je on spomenuo je da u nekim (za nas) "primitivnim" zemljama tipa Afrike ili Balija, gdje su zene u 24h kontaktu s bebom, s njom spavaju, nose je konstantno, doje 100x na dan - tamo KOLIKE NE POSTOJE... zar to nije fascinantno? Oni za to neznaju!! A u zapadnom svijetu, gdje dijete treba od rodjenja biti u drugoj sobi, ne nositi ga da se ne navikne na ruke, obavezno dojiti max svaka 3 sata da se valjda ne bi navikao - gle cuda, dijete ima kolike... Da se razumijemo, neka djeca ne bi imala kolike ni u ovim uvjetima, a neka bi i da sve napravimo - svi smo razliciti..... Ali natjera to covjeka da se malo zamisli...

    Sto je najbolje, on u ovoj knjizi daje rijesenje za dijete koje vristi... Znaci, da se ne mora cekati da dijete prodje "tu fazu", nego sto se moze konkretno napraviti... Opisuje tocno korak po korak sto raditi, a zadnji korak na listi je sisanje... Eto za nas je bilo dovoljno samo sisanje da bi sve bilo OK, ali za drugu djecu je mozda potrebno tih par koraka prije sisanja da bi se primirila...

    Kome god sam do sada posudila ovu knjigu - dijete mu nije imalo kolike Sto da kazem nego ni moje nije imalo kolike (ali JE kod nas bilo dana da je bio prikopcan na siku od 16 do 22h!, mozda da mu nisam dala da toliko dugo bude pristekan, vrlo vjerojatno bi vristao i vro vjerojatno bih danas rekla da je imao kolike.. ovako se samo sjecam da je bilo predvecerja da se on nije htio skinuti sa sike.. )

    Toplo preporucam trudnicama kao materijal za citanje

  42. #42
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    klap, klap, klap (ovo ja pljescem anchie )

  43. #43

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    anchie sve to sta si napisala sam ja do sada jedno 20 puta spominjala apogotovo cinjenicu da u pojedinim djelovima svita zene ne znaju sta je kolik i problemi sa snom kod beba.

  44. #44
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    klap, klap, klap (ovo ja pljescem anchie )
    Slažem se.
    Mene zanima jel se ta knjiga može kupiti u Algoritmu.

  45. #45
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    anchie prekrasno si ovo napisala! ja bih posudila knjigu (bar na par dana da skopiram)

  46. #46
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    ako se i ne moze kupiti, gotovo sigurno ti je oni mogu naruciti. pitaj.

  47. #47
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ides... koliko obozavatelja imam 8) Nisam ni slutila kad sam se vratila natrag na topic

    Felix
    Javi mi se na pp, knjiga je trenutno kod mene jerbo trenutno nemam trudnih frendica

  48. #48

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Možda ima još nešto u tom "primitivnom" bavljenju s djetetom. Naime, djeca ako su u nekoj marami, nosiljci i sl. nisu ravno ispružena kao na krevetiću, i ako im ostane imalo zraka nakon obroka bez problema ga podrignu - ne ode u crijeva. Osim toga mame se kreću s djecom, a mnoga djeca s kolikama (na pr. ja )se smire kad ih se vozika okolo bilo u kolicima bilo u autu)

  49. #49
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Da, medju ostalim stvarima, on i to objasnjava u knjizi... Recimo, nekoj djeci je vrlo stresno lezati na ledjima jer im je to strani polozaj - nikad nisu bila na apsolutno ravnoj podlozi do tada, i jos ako im se za vrijeme lezanja na ledjima ukljucuje morov (ako se ne varam) refleks - evo cirkusa... Dijete izvan sebe...

    Ma puno on toga objasnjava u knjizi, i to tako logicno i jednostavnim jezikom - za ne vjerovati

    I to kretanje... i s tim se bavi isto.... apsolutna istina... dijete je 9 mj. 24h stalno bilo u pokretu! Zamisli cuda kad ga stavis u njegov krevetic ispruzenog, bez ikakvog pokreta, i u tisini (a 9 mj. je slusalo kojekakve zvukove, sustanje krvi kroz mamine zile, itd... Tek onda sam shvatila zasto se bebaci pale na ventilatore, ves masine, usisavace, itd. )

    Tako da kad bi mi netko rekao da ne drzim dijete na rukama jer cu ga navici na nosenje- moj odgovor je bio: VEC JE PREKASNO! ON JE VEC NAVIKNUT! :shock: NOSILA SAM GA 9 MJ. 24H DNEVNO!

  50. #50

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Lara je isključivo dojena i imala je jake grčeve. Pojavljivali bi se u večernjim satima i trajali po par sati u naletima do 4 mjeseca. Ne sjećam se svega šta nam je pedijatrica rekla, ali znam da nam je rekla za kapi da možemo pokušati, ali da joj to ako su grčevi neće pomoći. Tako da nismo ništa davali, nego bi ju jednostavno nosili i hopsali s njom. Nakon grča ili serije grčeva za smirivanje bi pomagalo dojenje ili bijeli šum (usisivač, napa) i onda opet slijedeća serija.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •