Stranica 1 od 7 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 322

Tema: Bazalna temperatura

  1. #1
    plavaa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Postovi
    1,031

    Početno Bazalna temperatura

    mamma Juanita me zamolila da izdvojim ovo o mjerenju bazalne temperature u novi topic (sve ovo možete naći i na topicu vitamin B6 produzuje luteinsku fazu ciklusa), kako bi ove korisne informacije bile uočljivije.. Dakle, evo ga :

    Citiraj Jelka prvotno napisa
    Do sada se nisam htjela opterecivati s mjerenjem bazalne, ali cini se da cu morati. Pretprosli ciklus, kada sam bila kod Lucija, na 11. dc, vidio mi je folikul od 19 mm. Dakle, jos nije bilo ovulacije. Menga mi je dosla 24. dc. I to mi se cinilo nekako prekratko. I zadnji ciklus je bio isto kratak - 23 dana.

    Da li je prekasno sada poceti mjeriti, ili moram cekati pocetak iduceg ciklusa?
    Citiraj Lidija88 prvotno napisa
    Jelka, mislim da nije prekasno, na FF naglasavaju da ne mora da se meri T za vreme M, ja sam merila od pocetka do kraja, cisto radi navike...
    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    Jelka, nikad nije prekasno .
    A cini mi se za zene koje pokusavaju zanijeti ali im bas ne ide da je prvi korak mjerenje bazalne temp. i svakodnevna kontrola sluzi + upisivanje u tabelu (ima na www.fertilityfriend.com ).
    Nakon neka 3 ciklusa se iz tablice moze prilicno tocno odrediti da li i kada dolazi do ovulacije, koliko traje lutein. faza, da li je doslo do trudnoce ...
    Citiraj Ljubicica prvotno napisa
    Imam nesto da vas pitam Please nemojte mi se sad smijati. Ja vam pola pojmova ovdje ne znam. A ovdje ih nisam cula ni od koga.
    Dakle, sta znaci mjeriti bazalnu temperaturu? Da li je to uobicajena temp. koju mjerimo uvijek, recimo i kad mislimo da smo dobili gripu i sl.?

    Sta je to lutealna faza? Koliko bi trebala normalno trajati?

    Sto se tice tih vitamina ovdje ih doktori propisuju zajedno sa folid acid-om i mislim vitamin e, c i dosta vrsta vitamina b, kada zena zatrudni. Nisam pitala prije za pripremanje trudnoce. To cu uciniti drugi put
    Citiraj meli prvotno napisa
    Za ljubičicu: bazalnu temperaturu je detaljno opisala NATTIE; ukucaj u pretražnik, pa će ti se izbaciti.
    Lutelana faza traje iza ovulacije do menstruacije, normalno bi bilo 14 dana.
    Citiraj Lidija88 prvotno napisa
    Citiraj Ljubicica prvotno napisa
    Imam nesto da vas pitam Please nemojte mi se sad smijati. Ja vam pola pojmova ovdje ne znam. A ovdje ih nisam cula ni od koga.
    Dakle, sta znaci mjeriti bazalnu temperaturu? Da li je to uobicajena temp. koju mjerimo uvijek, recimo i kad mislimo da smo dobili gripu i sl.?

    Sta je to lutealna faza? Koliko bi trebala normalno trajati?

    Sto se tice tih vitamina ovdje ih doktori propisuju zajedno sa folid acid-om i mislim vitamin e, c i dosta vrsta vitamina b, kada zena zatrudni. Nisam pitala prije za pripremanje trudnoce. To cu uciniti drugi put
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...=114423#114423

    Ljubicice, ovo ti je link na post u kome je NATTIE dosta toga objasnila, ako hoces jos detaljnije, imas dobar sajt, http://www.fertilityfriend.com/Faqs/, ovo je link za FAQ (pitanja i odgovore), mislim da ces tu naci odgovore na sve sto te zanima
    Citiraj Ljubicica prvotno napisa
    Cure hvala na objasnjenju Mislila sam da sam jedina koja pojma nema o ovom stvarima

    Citiraj meli prvotno napisa
    Ja otkako pijem folnu kiselinu tj. prenatal (kako u kojoj fazi ciklusa) nemam problema više s CINOM, niti imam kakve upale dolje, dok je prije to bio čest slučaj, a nisam uzimala nikakve vitamine.
    Ista sam ti i ja takva. Zacas se prehladim, cak i ako osjetim 5 minuta da si mi noge hladne. Mislim da su dobre i PriCare-Concieve za one koje zele zatrudniti.
    Molim Vas da onda daljnju raspravu o ovome nastavite na ovoj temi
    I, da.. Ako ima koja forumasica koja bi htjela napisati tekst o mjerenju bazalne temperature, da bude uputa i objasnjenje svima, slobodno napisite i stavite u novi topic.. Ja cu ga oznaciti sa "Vazno"
    -----------------
    Ubacujem jos i ovo, s topica na http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...=114423#114423
    :
    Citiraj NATTIE prvotno napisa
    Vidim da postoje neke sumnje oko mjerenja.....kao što već znate ja sve volim istestirati u više primjeraka tako da sam s temperaturom napravila isto!!!!

    1.) U Hrvatskoj NEMA bazalnih toplomjera!!!!! To je činjenica! Taj bi nam trebao jer je jako precizan i dobiješ uputstva i tablicu s njim. Kako sam temeljita po tom pitanju, vjerujte u Hrvatskoj ih nema i podvalit će vam skupi digitalni pod bazalni.....osobno iskustvo .

    2.)ŽIVIN TOPLOMJER vs. DIGITALNI~ moje istraživanje je pokazalo da je živin točniji je ga možeš držati koliko hoćeš dugo ispod jezika i pokazat će točno, dok digitalni ako malo popustiš pritisak odmah zvoni da je gotovo. Testirala sam s više digitalnih i više živinih tako da bi istu temperaturu mjerila s jednim pa s drugim i probala sam varijantu s jednim i drugim u ustima. Rezultat je bio isti. Pitala sam ginekoligicu i apotekarice oko toga i rekle su mi da je živin najbolji i da temperaturu mjerimo samo iz jednog razloga ---> DA SE VIDI SKOK IZMEĐU FOLIKULARNE (pre ov.) FAZE I LUTEALNE (post ov.) FAZE I NIŠTA DRUGO!!!! Ginić te tablice pogleda samo da bi to provjerio da li se ovulacija desila!

    3.)ORALNO vs VAGINALNO(može i analno)~ako ne dišeš na usta tokom noći i ako ne zaspeš pa ti toplomjer ispadne, bolje je oralno. Vaginalno se preporučuje onima koji dišu na usta i kojima ispada toplomjer ali specijalno kod onih kojima je mala razlika između temperature u pred ovul. fazi i post ovul. fazi jer vaginalno mjerenje detektira manje oscilacije u temperaturi koje su kod takvih osoba potrebne.

    4.)Da nema zablude---->BBT SE MJERI SAMO UJUTRO NAKON MINIMALNO 3 SATA NEPREKINUTOG SPAVANJA, U ISTO VRIJEME, PRIJE DIZANJA IZ KREVETA, PRIJE JELA, PIĆA, PRANJA ZUBI I BILO KAKVIH POKRETA!!! SVE NAKON TOGA NE VRIJEDI BEZ OBZIRA ŠTO PONEKAD DOBIJETE ISTI REZULTAT. Tokom dana temperaturu mijenjaju dnevni događaji i metabolizam!!!!!!

    5.)Mjerenje ispod ruke se ne prihvaća kao BBT.

    6.)Impuls progesterona od samo 2,5 nečega uzrokuje skok bazalne temperature od minimalno 2 stupnja celzija (ili 4 stupnja farenhajta). Smatra se da je do ovulacije došlo kad su 3 dana za redom temperature više za minimalno ta 2 stupnja od pred ovulacijkih. Sve ostale oscilacije temperature u post ovulacijskoj fazi su nebitne ukoliko temperatura ostaje u višem rangu. 18 dana povišene temperature s izostankom menstruacije znači trudnoću u 95% slučajeva.

    Mislim da je to sve......
    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    ja imam knjigu koja mi je skroz pribliza ovu simptotermalnu metodu i na jednostavan nacin objasnila kako se to u tijelu dogadja .
    radi se o knjizi Tony Weschler "Taking charge of your fertility" i toplo vam je svima preporucam (narucila preko Amazon.com).
    jednom kad udjes u djir, nista lakse, a stvarno je fantasticno imati uvid u to sto ti se dogadja u tijelu.
    tako sam ja i prije nego sto sam napravila test bila prilicno sigurna da sam trudna !
    stvar je u tome da nakon implantacije tijelo pocinje luciti dodatni progesteron, a on lagano povisi temperaturu, pa se to na tabeli moze i vidjeti kao jos jedan mali "skokic".
    u trudnoci zbog djelovanja temp. ostane stalno na toj lagano povisenoj razini (meni je to bilo oko 36,9C), a ako na tebeli uocis i prije nego dobijes mengu da je temp. pocela padat, znaci nista od trudnoce .
    ali barem znas sto se desava.
    curke, nadam se da sam vas zaintrigirala, pogledajte samo na babycentrovom forumu kako sve "cekalice" prate BBT (Basal Body Temperature chart) i medjusobno si komentiraju i interpretiraju tabele http://bbs.babycenter.com/board/prec...526506?i=10#go , a ovo je popis svih podforuma kojih imaaaa http://bbs.babycenter.com/boards/bbs...#bbs-fertprobs
    -----------------------------------------------
    Evo sto stara dobra Tony W. kaze u svojoj knjizi :

    "Generalno pravilo je da 18 povisenih temperatura nakon ovulacije znaci da ste trudni. I to mozete saznati bez da potrosite i novcica na test za trudnocu (mada je preporucljivo da vam trudnocu potvrdi lijecnik).
    Uz to, obicno se moze cak i prije odrediti jeste li trudni na dva nacina:
    1.Mozete biti prilicno sigurni da ste trudni ako vase temperature ostaju povisene 3 dana nakon vase najduze (do tad) luteinske faze. (npr. ako vam je obicno lut. faza trajala 12 dana, a najduza 13 dana, ako vam je sad 16 dana, najvjerojatnije ste trudni).
    2. ako primijetite 3. nivo pov. temperatura iznad crte, you are almost certainly pregnant (gotovo ste sigurno trudni)."
    Citiraj NATTIE2 prvotno napisa
    Što se tablica tiče, tu sam stvarno doktor .....toliko sam ih već polu-profi komentirala da stvarno znam i previše za moje dobro
    Nakomentirala sam se puno obećavajućih tablica da sam došla do univerzalnog zaključka koji sam proslijedila FF osoblju i sada u helpu imaš njihove statističke podatke oko toga! Radi se o dužini lutealne faze, pozitivnim testovima i značaju temperature u tom dijelu. Evo nešto od toga:
    http://www.fertilityfriend.com/Faqs/..._pregnant.html
    http://www.fertilityfriend.com/Faqs/...sic_chart.html

    U biti sve se svodi na tipično ponašanje tvoje temperature u tom dijelu ciklusa i promjenama koje nastaju u slučaju trudnoće a koji su najčešće vidljivi samo dan prije M i dan M!
    Hvala mammi Juaniti koja se angazirala da se ovo ovako uredi

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    USA
    Postovi
    117

    Početno

    Interesujuci se za ovo, nesto sam i naucila o bazalnoj temp. POdijelicu s vama

    Mjerenje bazalne temperature
    Neposredno nakon ovulacije znatno raste razina hormona progesterona sto se izmedju ostalog ocituje porastom bazalne tjelesne temperature za 0.3-1 Celzijev stupanj. Temperatura ostaje povisena sve do pocetka slijedece menstruacije. Redovnim mjerenjem bazalne temperature moze se kod 80% zena utvrditi nastup ovulacije. Bazalna temperatura je vanjska temperatura tijela mjerena ujutro prije ustajanja iz kreveta i obavljanja bilo kakve aktivnosti. Mjerenje treba obavljati po mogucnosti uvijek istim termometrom i na istom mjestu tijela. Najjednostavnije je mjerenje u ustima, pod jezikom. Preporucljivo je koristiti poseban "bazalni" temometar koji ima povecan razmak izmedju temperaturnih jedinica kako bi se s vecom sigurnoscu zapazile male promjene temperature. Temperaturu je potrebno mjeriti svaki dan nakon prestanka menstruacije dok ne nastupi skok koji oznacava ovulaciju. Nakon toga je mjerenje nepotrebno. Vrijednosti temperature je najbolje biljeziti na papir ili na poseban temperaturni graf. Standardno se preporucuje apstinencija od spolnih odnosa tri dana nakon zabiljezenog porasta temperature, medjutim u svjetlu novih podataka o zacecu nakon ovulacije jedan dan je vjerojatno dovoljan. Pearl index iznosi 3-4.

    Pearl index
    Pearl index je vrijednost koja se koristi u medicinskoj znanosti za ocjenu ucinkovitosti kontracepcijskih metoda. Oznacuje broj nezeljenih trudnoca na 100 zena koje kontracepcijsku metodu koriste godinu dana. Pearl index za kondom je 3, za zenski kondom 5, dijafragmu 6, cervikalnu kapu 6-9, spermicidna sredstva 6, kontracepcijske tablete 0.1-0.9, spirala 1-3. Pearl index za metode prirodne kontracepcije usporediv je s vecinom ovih metoda ako se ispravno provodi. Medjutim, zbog nedovoljne discipline te povremene nepredvidljivosti prirodnih procesa taj broj za ove metode moze iznositi 2-20.

  3. #3
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    E bas super kaj si ovo izdvojila!

    Imam jedan problem dok mjerim temperaturu. Uzasno mi se piski!!! :/ Stavim toplomjer u usta, ispod jezika, i minute mi prolaze kao dani. Digla bih se i otrcala na WC, ali se ne smijem pomaknuti. Postaje mi to mjerenje pravo opterecenje. Pomislila sam da ne pijem nista navecer, ali znam sebe, zaboravit cu na to.

    Kak vi taj problem rjesavate?


  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    150

    Početno

    Ovo nisam skuzila:
    Standardno se preporucuje apstinencija od spolnih odnosa tri dana nakon zabiljezenog porasta temperature, medjutim u svjetlu novih podataka o zacecu nakon ovulacije jedan dan je vjerojatno dovoljan.
    Sta to znaci, ovo je bilo u smislu kontracepcije ili....?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    808

    Početno

    Da Dabo Neke zene mjere bazalnu u svrhu zaceca,dok druge tu metodu koriste kao kontraceptivnu metodu.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    150

    Početno

    Ah, ja sam sa potpomognute pa sam skroz zabrijala.
    Zaboravila sam vreijeme kada sam i ja razmisljala o metodama protiv zaceca.

  7. #7
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Citiraj Jelka prvotno napisa
    Imam jedan problem dok mjerim temperaturu. Uzasno mi se piski!!! :/ Stavim toplomjer u usta, ispod jezika, i minute mi prolaze kao dani. Digla bih se i otrcala na WC, ali se ne smijem pomaknuti. Postaje mi to mjerenje pravo opterecenje. Pomislila sam da ne pijem nista navecer, ali znam sebe, zaboravit cu na to.

    Kak vi taj problem rjesavate?

    Ja imam digitalni toplomjer i mjerenje traje samo minutu.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Iadera
    Postovi
    32

    Početno

    Citiraj TeddyBearz prvotno napisa

    Ja imam digitalni toplomjer i mjerenje traje samo minutu. [/quote]
    Baš iz tog razloga kupila sam digitalni i uspoređivala. Bilo mi je
    i do 0.5 razlike! A to je dosta! :shock: Sad sam opet na običnom!

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    NZG
    Postovi
    1,110

    Početno

    Jooj, sad sam se sasvim izgubila... kaj je onda bolje?
    ja sam isto kupila digitalni baš iz tog razloga što je brzo gotovo jer se uvijek budim u zadnji čas i onda mi je lakše samo "piiip" u uho nego držati 5 min toplomjer u ustima... onda opet zaspim! :shock:
    Naravno, dvoumila sam se (nije bio jeftin) pa sam si mislila bit će to i buduća investicija (kad jednom dođe beba, a doći će valjda).
    Eto, i sad recite vi meni... s čim da mjerim? Istina digitalni pokazuje svaku put drukčije (ovisi kak duboko gurneš u uho itd...)
    :?

  10. #10
    trinity avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Solin - Split
    Postovi
    676

    Početno

    Mala01, najbolje je da mjeriš običnim toplomjerom, on ti je najtočniji što se tiče rezultata
    Digitalni imaš par vrsta, najčešći su oni koji su izgledom kao i obični, očitanje traje oko 1 minute, ili oni za u uho gdje očitanje traje oko 1-2 sekunde. Niti jedan od tih digitalnih nije posve pouzdan, a neće ti puno pomoći ni kod bebe ako želiš znati točnu temperaturu.
    Ja imam Braun-ov za uho koji koristim za usporedbu kod Nina i koliko puta da očitavam temp. toliko različitih rezultata dobijem i odaberem srednju vrijednost, ali kad želim znati točnu temp. onda koristim klasični. Digitalni sam dobilna na poklon, a dobar je samo bio u fazama kad je Ninu mjerenje temp. bilo traumatično i odbijao je mjeriti temp.
    Za sebe koristim isključivo klasični toplomjer za mjerenje bazalne temp.

  11. #11
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Ja imam i taj digitalni za u uho, njega ne koristim za bazalnu. Koristim obični digitalni i to oralno. Nikakvih problema sa njim nisam imala. Doduše, nisam uspoređivala temperaturu sa nekim drugim toplomjerom, ali ne vidim ni zašto bi to radila. :?

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    NZG
    Postovi
    1,110

    Početno

    Citiraj trinity prvotno napisa
    Mala01, najbolje je da mjeriš običnim toplomjerom, on ti je najtočniji što se tiče rezultata
    Digitalni imaš par vrsta, najčešći su oni koji su izgledom kao i obični, očitanje traje oko 1 minute, ili oni za u uho gdje očitanje traje oko 1-2 sekunde. Niti jedan od tih digitalnih nije posve pouzdan, a neće ti puno pomoći ni kod bebe ako želiš znati točnu temperaturu.
    Ja imam Braun-ov za uho koji koristim za usporedbu kod Nina i koliko puta da očitavam temp. toliko različitih rezultata dobijem i odaberem srednju vrijednost, ali kad želim znati točnu temp. onda koristim klasični. Digitalni sam dobilna na poklon, a dobar je samo bio u fazama kad je Ninu mjerenje temp. bilo traumatično i odbijao je mjeriti temp.
    Za sebe koristim isključivo klasični toplomjer za mjerenje bazalne temp.
    Hm, znači da sam olako potrošila 400kn Dvoumila sam se između maybe baby (koji isto toliko košta, a čula sam da ne koristi baš) ili tog digitalnog, i eto, odlučila se za ovo drugo što se nije očito pokazalo kao dobra investicija... mogla sam si za 400 kn kupit cipele! ali što je tu je. vračam se na živin toplomjer, a ovaj ću valjda iskoristiti kad mi dijete dođe na vratašca! Tnx, anyway!

  13. #13

    Početno

    Procitavsi cijeli ovaj topic morala sam jednostavno provjeriti stanje stvari, jer je i mene jako zbunilo ovo s toplomjerima. I kod mene je stanje ovakvo -
    prvo mjerenje s digitalnim: 36.79,
    prvo mjerenje zivinim: oko 36.70,
    drugo mjerenje digitalnim: 36.69
    drugo mjerenje zivinim: 36.70
    trece mjerenje digitalnim: 36,50 !

    Argh! Sad tek vise ne znam sto misliti.

    Mala1, kakav je to toplomjer za 400 kn? :shock:
    Meni nisu ni ponudili nista skuplje od 100 kn, a kupila sam neki od 60kn, Samsungov i to samo zato jer ima dvije decimale, inace bih uzela jos jeftiniji . Ali sad nakon ovog mjerenja mislim da cu sljedecih par dana mjeriti s oba, bar da vidim razliku...

  14. #14
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Ne kužim te usporedbe. :? Zašto je bitno da li se razlikuju digitalni i živin? A vidim da su razlike minimalne. Pa mjerit ćete samo sa jednim i taj će vam pokazivati ok, uopće se nema smisla zamarati sa tim 0.1 stupnjem razlike. :?

    Ja mjerim sa digitalnim već mjesecima i nemam nikakve zamjerke. Sa živinim nisam ni probala, jer sigurno neću čekati 5 minuta da u 6 ujutro izmjerim temperaturu.

  15. #15

    Početno

    Pa i ja uvijek mjerim digitalnim, bas zato jer je najbrzi, ali iznenadila me nepreciznost od cak 0.2 stupnja koja mozda nekim curama niti nije znacajna, ali kod mene su dosta mali pomaci u temperaturi pa 36.5 i 36.7 moze biti znacajno. Imam cesto "flat" temperature... Mislim, kad se vec uopce zamaram mjerenjem, onda neka bude kako spada

    Inace, potpuno te razumijem po pitanju 5 minuta cekanja u cik zore. Ponekad mi se i ova digitalna minuta cini kao vjecnost...

  16. #16
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Ma ne, kužim ja da ti je bitno 0.2 stupnja, nego sam mislila da će ti digitalni to ionako pokazati kad mjeriš samo sa njim. Znači, čak i da ti inače pokazuje nekih 0.1 stupnja razlike od živinog, vjerojatno će ipak biti dosljedan onome što sam mjeri. E jesam sad zakomplicirala...

  17. #17

    Početno

    Ajoj, jesmo se upetljale, ha? Mozda niti ja nisam bila bas najjasnija s onim mjerenjima, ali sve to sam izvela u desetak minuta, pa mi se digitalac nije pokazao uvjerljivim jer je pokazao toliku razliku u tako kratko vrijeme. Ali dobro, vise nije niti bitno.

    Moje misljenje je da ako se svako jutro mjeri pod istim uvjetima u isto vrijeme i istim toplomjerom da je mjerenje relevantno. Ne mjerim u krevetu (jer MD ima nesto protiv s vremena na vrijeme?!) ali zato svako jutro guram toplomjer u usta cim usecem u kupaonu. Probala sam provjeravati da li se promijeni temperatura u tih pet koraka i nema razlike. :/

  18. #18
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Citiraj Khirka prvotno napisa
    Moje misljenje je da ako se svako jutro mjeri pod istim uvjetima u isto vrijeme i istim toplomjerom da je mjerenje relevantno.
    Da, to sam i ja mislila.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    NZG
    Postovi
    1,110

    Početno

    Citiraj Khirka prvotno napisa
    Mala1, kakav je to toplomjer za 400 kn? :shock:
    Meni nisu ni ponudili nista skuplje od 100 kn, a kupila sam neki od 60kn, Samsungov i to samo zato jer ima dvije decimale, inace bih uzela jos jeftiniji . Ali sad nakon ovog mjerenja mislim da cu sljedecih par dana mjeriti s oba, bar da vidim razliku...
    Ma ne pitaj to je neki Boschov. Mislim, super je, fakat, ali nije TAK dobar. A još i nema dvije decimale
    A što se tiče tih uzastopnih mjerenje... baš sam i ja htjela s vama podijeliti moje iskustvo. Naime, ja sam primijetila da mi je PRVO mjerenje (digit. ili živinim, svejedno) uvijek NAJVIŠE! A kasnije mi pada (kad se već dignem iz kreveta, hodam itd.) :? a svi savjetuju da se ne smiješ micati dok ne izmjeriš jer bi se tijelo moglo "probuditi" pa se temp. povisi. Eto, meni je recimo već nekoliko dana PRVA temp (bazalna) između 36.8-37.1 ?! A poslije mi zna biti i niža.... A ovulacija je prošla.

  20. #20
    delfina

    Početno

    Evo da se i ja pridružim zbunjoli oko temperature. Meni je normalna temperatura oko 36.5. Kupila sam digitalni iz razloga što ujutro nemam vremena (ni strpljenja) mjeriti sa živinim toplomjerom. No na tom digitalnom je temperatura uredno 36.2. Kad izmjerim sa živinim dobijem za 0.3 veću vrijednost.
    Jednu večer sam čisto probe radi išla nekoliko puta uzastopno mjeriti i temperatura je bila od 35.8 do 36.7, a sve to unutar 10-tak minuta. E sad ti budi pametan. Ili taj digitalni baš i nije pouzdan ili ja imam valunge ali onda ih ima i MM jer je i njemu prikazivao cijelu paletu različitih vrijednosti :?

  21. #21
    bepina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    77

    Početno

    Da li je normalno imati temeraturu 36.0.
    Jučer na prvi dan ciklusa bila mi je 36.3 i to mi se već činilo nisko, a danas je 36.0, molim iskusne da mi kažu da li bih možda trebala promijeniti toplomjer.
    Pokušala sam viriti u tuđe liste i tamo sam vidjela uglavnom više rezultate mjerenja od mog.

  22. #22

    Početno

    Bepina, mislim da se ne bi trebala zabrinjavati oko toga, pa nisu to preniske temperature. Meni je normalno oko 36.2-36.3 na pocetku ciklusa, a vidjela sam da ima puno karata gdje je temperatura i ispod 36.0. Mozes si pogledati u Chart gallery, ima zbilja puno grafova s kojima mozes usporedjivati. A ako imas VIP status, iskoristi ga pa pretrazuj do mile volje sa svim mogucim uvjetima .

    Ja sam odlucila vratiti se dosadasnjem mjerenju, digitalac u kupaoni. Sad sam dva dana mjerila u krevetu i samo sam se iznervirala sbog razlicitih temperatura. Ah :/

  23. #23
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Citiraj bepina prvotno napisa
    Da li je normalno imati temeraturu 36.0.
    Meni zna biti i 35.9, svatko ima drugačiju temperaturu.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Iadera
    Postovi
    32

    Početno

    Citiraj bepina prvotno napisa
    Da li je normalno imati temeraturu 36.0..
    Ma ti si naša cool cura! Don't worry!

  25. #25
    bepina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    77

    Početno

    Hvala curke, svako malo se uplašim da nešto nije u redu pa tako i sa temperaturom.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    243

    Početno

    Bepina, moja temperatura u prvom djelu ciklusa ide od 36,0 do 36,3, a u ciklusu kad sam ostala trudna jedan dan mi je bila i 35,9 tako da ti je to sasvim ok, netko ima nižu netko višu temperaturu. Ne moraš brinuti.

  27. #27
    bepina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    77

    Početno

    Hvala svima, zaista. baš je super što na forumu možeš pitati svaku sitnicu, a da ne ispadneš gnjavator (kako često bude kod liječnika).

  28. #28

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    NZG
    Postovi
    1,110

    Početno

    Kakve su vam temp. prije nego morate dobiti m.? Meni je danas 27 dan (znači trebala bi dobiti sutra-inače su mi točni ciklusi) i danas ujutro mi je temp. bila 36.9, a neki dan čak i 37?!
    Hvala vam...

  29. #29
    bepina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    77

    Početno

    Ja sam tek ovaj ciklus počela mjeriti, no iz svega naučenog na ovom forumu i općenito o bazalnoj, prije M. temperatura bi trebala pasti. Ostanak visoke temperature znak je trudnoće . Sretno!

  30. #30
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Mala, i ja imam (relativno) tacne cikluse, idu od 27 do 29 dc, i obicno dva dana prije crvene odvratnosti temp. pocne da pada; ne mjerim bazalnu, vec vecernju, uvijek poslije ovulacije bude 37,0, i tacno znam sta se desava ako spadne na 36,7 i nize...

    nadam se da ce ti ta temp. potrajati jos nekih osam i po mjeseci

  31. #31

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    101

    Početno

    Mala, zelim ti lepi, veliki +

    Razveseli nas !

  32. #32
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Mala, s obzirom da nema tvoje tablice na FF, tesko je reci. Kakve su ti temperature bile zadnja 2 tjedna?

    Inace, i mene to zanima. Kak se temperatura ponasa pred mengu? Naravno, zanimaju me oba slucaja - i kad dode i kad ne dode :D .

    Malo sam virkala tude tablice na FF i pokusala vidjeti sto me ceka za tjedan dana pa nisam nista skuzila. Curke dajte nam pomozite! Ima li mozda neki site s primjerima?


  33. #33
    bepina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    77

    Početno

    Na fertility friendu imaš puno primjera, ja sam ih malo pregledavala (također prema preporukama forumašica).

  34. #34
    bepina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    77

    Početno

    Joj, baš sam blesava uopće nisam vidjela da si napisala da si FF već pregledala. Sorry.

  35. #35
    ivee

    Početno

    Može jedno pitanjce? Kako se oslonit na bazalnu temperaturu pogotovo u zimske dane?
    Mala prehladica ili virus može poremetiti temperaturu :/ . I što se dogodi temperatura malo poraste, a mi mislimo ovulacija.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    NZG
    Postovi
    1,110

    Početno

    Citiraj Jelka prvotno napisa
    Mala, s obzirom da nema tvoje tablice na FF, tesko je reci. Kakve su ti temperature bile zadnja 2 tjedna?
    Ma ja sam tek počela mjeriti ovaj mjesec, i trebalo mi je malo da skužim to na FF site-u... inače su mi temp. od ovulacije iznad 36.5! Ali nisam ja sigurna u sve to... meni je UVIJEK ujutro vruće kad se probudim jer je MM zima prek noći i onda je meni vruće ne znam jel to može utjecati na temp? ma sve pokušavam naći neki razlog za te "visoke" temp. jer mi je teško povjerovati da je to stvarno od trudnoće :? sad svaku malu bol u trbuhu pripisujem mengi! :/
    no, sutra ću se riješiti svih nedoumica, najkasnije prekosutra jer mi nikad baš ne kasni puno... Ali hvala vam na dobrim željama! Riječi vam se pozlatile!

  37. #37
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Citiraj ivee prvotno napisa
    Može jedno pitanjce? Kako se oslonit na bazalnu temperaturu pogotovo u zimske dane?
    Mala prehladica ili virus može poremetiti temperaturu :/ . I što se dogodi temperatura malo poraste, a mi mislimo ovulacija.
    Imaš kućicu koju označiš ako imaš povišenu temperaturu, "fever". To se meni dogodilo prošli mjesec i FF jednostavno nije zabilježio te dvije temperature na chartu, kao da ih nisam ni izmjerila.

  38. #38
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Mala, a kako mjeris temperaturu? Oralno, ili ispod pazuha? Naime, ja sam prvi dan mjerila ispod pazuha, bila je 37,1! :shock: A naravno nisam bila bolesna. Onda je Nattie rekla da je samo mjerenje ispod jezika pouzdano i probala tako. Bila je (ne sjecam se tocno) oko 36,4. Ja sam ti ujutro kao mala pec, skroz vruca, MM mi se uvijek prishmajhla.

    Tak da ti to moze biti razlog visokih temperatura.

    BTW, a zakaj ti nemas glisticu u potpisu?


  39. #39

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    NZG
    Postovi
    1,110

    Početno

    Citiraj Jelka prvotno napisa
    Mala, a kako mjeris temperaturu? Oralno, ili ispod pazuha? Naime, ja sam prvi dan mjerila ispod pazuha, bila je 37,1! :shock: A naravno nisam bila bolesna. Onda je Nattie rekla da je samo mjerenje ispod jezika pouzdano i probala tako. Bila je (ne sjecam se tocno) oko 36,4. Ja sam ti ujutro kao mala pec, skroz vruca, MM mi se uvijek prishmajhla.
    Tak da ti to moze biti razlog visokih temperatura.
    BTW, a zakaj ti nemas glisticu u potpisu?
    Mjerila sam u ustima jutros i bila je 36.9 ili 37 (nisam baš ni gledala jako bistro jer sam znala da moram dobiti pa mi nije bilo ni tak važno, a sada... :shock: ).
    Kaj se tiče zmijice.. ne znam kako da si to stavim

  40. #40
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Jesi probala pročitati uputstva na topicu Kako staviti ticker... (tako nekako ide)? Mislim da je tamo čisto zgodno objašnjeno, a ak ti ne ide, napravit ću ti ja i sve ti objasniti.

    I meni je to bilo jako komplicirano u početku, ali zapravo je super zgodno.


  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    USA
    Postovi
    117

    Početno

    Kad ste vec kod temperature, kakva vam je za vrijeme ovulacije tj kako znate da ce ovulacija uskoro biti? Koji su vam jos pokazatelji da ovulacija dolazi?
    Koji dan ciklusa vam obicno dodje ovulacijai nakon koliko dana posle nje dodje M?


  42. #42

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    NZG
    Postovi
    1,110

    Početno

    E Jelka, tnx! Vidjela sam taj topic ali uopće nisam znala da je to za to! baš sam biserka!
    Ljubičica, sve ovo što si pitala zapravo je i bit mjerenja bazalne. Tj. ako to skužiš onda si na konju! Ja ti mogu reći svoje iskustvo, ali mislim da je to dosta individualno i nema pravila. Ja sam počela mjeriti ovaj mjesec i inače imam točne m. (28, točno u dan) i temp. su mi bile u prvom dijelu do ovulacije negdje do 36.6, a onda se počelo povisivati (36.7-36.9). No kako sam ti ja to sve uzela kao eksperimentalni pokušaj, nisam se previše koncentrirala na sve to. Mjerila sam prije dizanja iz kreveta i to je to.
    Inače, jutros mi je temp bila OPET 36.9! Danas mi je 28 DC. MM mi ne da još raditi test jer smo se već puno puta razočarali pa me kao želi zaštiti od toga
    Pa trebala se već spustiti, JEL TAKO?!?

  43. #43
    bepina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    77

    Početno

    Da vam iskreno kažem cure, ja se nadam da ću ostati trudna i prije nego naučim uspoređivati svoje tablice.

  44. #44
    plavaa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Postovi
    1,031

    Početno

    Citiraj bepina prvotno napisa
    Da vam iskreno kažem cure, ja se nadam da ću ostati trudna i prije nego naučim uspoređivati svoje tablice.
    Drzim ti fige da i bude tako

  45. #45
    SNOOPY avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZAGREB, Novi Zagreb
    Postovi
    387

    Početno

    Citiraj Ljubicica prvotno napisa
    Kad ste vec kod temperature, kakva vam je za vrijeme ovulacije tj kako znate da ce ovulacija uskoro biti? Koji su vam jos pokazatelji da ovulacija dolazi?
    Koji dan ciklusa vam obicno dodje ovulacijai nakon koliko dana posle nje dodje M?

    U principu, dan prije ovulacije meni temp. padne! Tj. U prvom dijelu ciklusa temp. mi je do 36,5, dan prije ovulacije padne za 0,1 - 0,2 stupnja i onda krene rasti do kraj ciklusa do 36,9. Dan prije menge opet padne za 0,1 - 0,2.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    USA
    Postovi
    117

    Početno

    Hvala na odgovorima Znaci to se najvise moze skontati po temperaturi.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    150

    Početno

    Inace, ja skuzim ovulaciju po pojacanoj sluzi, bolovima u jajnicima i zeljom za...
    To je bilo prije kada sam pratila ovulaciju da slucajno ne bih ostala u drugom stanju i tocno sam mogla skuziti koji mi je to dan tj. plodni dani. Od kad sam pak pocela pratiti kako bih ostala u drugom stanju NISTA NE KUZIM!

  48. #48
    bepina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    77

    Početno

    Meni je čudno to što sam jutros izmjerila temperaturu u 6.30 i bila je 36.1, a tri sata kasnije (da toliko sam još spavala) bila je 36.3, kako sam neposredno nakon mjerenja trebala na WC uzet ću prvu vrijednost, no nije mi draga ta promjena (čini mi se ipak prilično velika za relativno kratko vrijeme).

  49. #49
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Računaj da ti se temperatura za sat vremena (dodatnog spavanja ) povisi za otprilike 0.1 stupanj. Tako da je ovo što si izmjerila čisto ok.

  50. #50
    bepina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    77

    Početno

    Hvala, čini se da će me ovo mjerenje natjerati na uredan život, redovno lijeganje i rano ustajanje. :D

Stranica 1 od 7 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •