Pokazuje rezultate 1 do 31 od 31

Tema: peludna alergija kod djece

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno peludna alergija kod djece

    m. vec nekoliko dana smrca, kise i malo su joj crvene okice, nista strasno ali se ne razvija nego stalno tako isto. meni je to izgledalo kao da ju je propuhalo, propuh ili tako nesto.
    medjutim svekrva mi vec dva put kaze da se njoj cini da je to alergija tj. peludna groznica.
    e sad mm to ima, i to dosta gadno ali m. je dojena pune dvije godine, jako smo pazili s dohranom...bas me to baca u ocaj...
    zanimaju me iskustva mama cija djecica imaju peludnu groznicu tako malena, koji su znakovi i simptomi, gdje je dobro odvesti dijete na provjeru i ostale info.

  2. #2
    LeeLoo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,657

    Početno

    ...i Karlo je zadnjih dana počeo kihati,i nos mu malo curi..-jednom sam i pomislila da je alergija.jeli moguće? :/

  3. #3
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Mislim da je itekako moguće, pogotovo sad kad sve cvjeta i leti zrakom. Prošle godine se, čini mi se upravo počevši s takvom alergijom, F. razvio i opstruktivni bronhitis.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    mislim cinjenica jest da je nasa zgrada smjestena u parku i koncentracija alerglena je tolika da cak i ja koja nikad nisam imala alergiju kisem

  5. #5
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Probaj joj davati zelenu magmu s mlijekom ai ne kravljim. Meni pomaže a djeca je smiju piti. Podiže imunitet. Pa čak da i nije alergija ne može štetiti.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    75

    Početno

    Ne znam koliko cu ti pomoci.
    Ja imam peludnu alergiju od svoje druge godine, i upravo ti simptomi:
    crvene oci koje svrbe, smrcav nos i povremeno kihanje.
    Svibanj je mjesec kulminacije i vec za 15-tak dana, u lipnju, sve
    bi mi proslo.
    Koji god lijek da uzmes, ne znam da li bih ga preporucila djetetu.
    To stvarno ne znam.
    Meni su moji jedino u oci kapali Neomicin kapi, jer ja sam ih trljala dok vise na njih ne bih vidjela, ali to je krajnost.
    Claritin sirup je mislim za djecu stariju od 2 godine i mislim da je dobar.
    Sto sam bivala starija, sve sam manje paznje obracala na svibanjsko smrcanje i kihanje, kontrolirala sam se u netrljanju ociju.
    Cini mi se da je gotovo i nemam. Sada samo ponekad prosmrcam u setnji.
    A testiranje?
    Ako nije jak napad alergije, mozda ne bi bilo lose to zaobici.

  7. #7
    Leina mama avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    550

    Početno

    Za malu djecu mislim da se protiv alergija koristi Rinolan sirup.

    Moj je nećak imao velikih problema s alergijama u toj dobi. Nisu ga odmah testirali, doktori su rekli da djeci koja imaju problema s alergijama do treće godine te alergije znaju i same proći jer se organizam u tom razdoblju sam izbori i ojača imunitet. Njemu je tako i bilo - nakon treće godine (ali i vađenja krajnika, ak je to imalo utjecaja) više nema problema s alergijama.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,264

    Početno

    nama je malo prije dr prepisala Fenistil kapi za alergiju na KOMARCA, rekla je da takvo nešto nije vidjela nikad u životu...

    došla sam doma s posla i nisam prepoznala vlastito dijete... na mjestu uboda na sredini čela fruga 5 cm i 4 cm prema van... zatvorila joj oči koje su natečene i plave... + svi ostali ubodi po nogicama i licu... da je vidite nebi vjerovali... uopće ali uopće si nije slična...

    rekla je dr... a šta bi tek bilo da je pikne pčela????????????????

    bolje da ne znamo

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Da malo podignem temu.
    Ima li nečije dijete problema sa peludnim alergijama u ovo doba?
    Kako ste, kako se liječite?

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Joj, kako sam ja sretna žena - moj E. je od rođenja alergičar, kasnije su mu ustanovili alergijsku astmu, a na zadnjoj kontroli sve se to dosta dobro povuklo ulaskom u pubertet. Nije prošlo, ali nalazi su značajno bolji. Posebno su se smanjile alergije na razne vrste peludi.

    Nije on jedini alergičar u obitelji, mm pati cijeli život od alergija na pelud trava, a moj stariji sin L. je osjetljiv na prašinu i grinje.

    Iako mi se čini da je akutni problem alergija iza nas, još se dobro sjećam što smo radili.

    Evo, ovdje kopiram upute iz Dječje bolnice Srebrnjak za kontrolu okoliša (to je općenito za astmu):

    KONTROLA OKOLIŠA
    Astma je kronična upalna bolest dišnih puteva koji su izrazito osjetljivi na podražaje iz okoline.

    Podražaje iz okoline uzrokuju tzv. "pokretači astme"". Oni su mnogobrojni i raznovrsni:
    - kućna prašina, grinje - mogu se ukloniti na temp. iznad 60oC, treba ukloniti tepihe, tapisone, pokućstvo od tekstila, čupave igračke... prašinu brisati vlažnom krpom koja se može prati na visokoj temperaturi
    - najjači alergen je dlaka mačke, psa, hrčka - ne držati kućne ljubimce u prostoriji gdje se spava, biti na oprezu pri posjetu ZOO-u i sličnim mjestima gdje ima životinja

    - peludi: stabala, korova, trava - upoznajte se s kalendarom cvatnje, u vrijeme cvatnje izbjegavati boravak u prirodi, pri visokim koncentracijama peludi držati prozore zatvorene u stanu i/ili automobilu, zračiti stan navečer kad je koncentracija peludi najniža, svakodnevno prati kosu, pripaziti pri uzimanju meda

    - plijesan - nastaje na vlažnim mjestima, zidovima, u kupaonici i sl; ta mjesta redovno čistiti i dezinficirati

    - akutne infekcije dišnog sustava (izazvane virusima, bakterijama i sl.) - izbjetavati kontakt s bolesnicima, često prati ruke, zračiti prostorije, koristiti jednokratne maramice, uzimati lijekove

    - tjelesni napor vrlo često može biti pokretač napada astme - vodite "astma dnevnik", mjerite vrijednost vršnog protoka zraka, pitajte liječnika koji lijek treba uzeti da bi se spriječio napad

    - duhanski dim - izbjegavati kontakt

    - različite kemikalije: sredstva za čišćenje, kozmetička sredstva, boje, lakovi...

    - jake emocije: smijeh, plač, ljutnja

    - hrana: orasi, jagode, agrumi, čokolada, brašno mlijeko - ukoliko se utvrdi alergija, u potpunosti iizbjegavati uzimanje tih namirnica

    Pridržavanjem uputa mogu se smanjiti jačine napada, te smanjiti potreba za uzimanjem lijekova. U kombinaciji s propisanim lijekovima postiže se cilj liječenja astme: kontrola bolesti i normalan život

    Dječja bolnica Srebrnjak - Referentni centar zaakliničku alergologiju djece http://www.bolnica-srebrnjak.hr/
    Ostalo što mi pada na pamet: doma treba imati kalendar peludi, a ima toga i na web stranici Zavoda za javno zdravstvo: http://www.stampar.hr/hr/peludna-prognoza-za-hrvatsku

    Dalje: mehanički skidati pelud: prati djetetu ruke, prati lice, prati kosu djetetu svakodnevno prije spavanja, ispirati nos (rinohorn ili aqua maris sustav), često mijenjati posteljinu, NE provjetravati u vrijeme dok je visoka koncentracija peludi u zraku, prati zavjese...(Primjer: mislim da moj E. u životu nije otišao spavati, a da nije oprao kosu...To je uhodana navika i za nju kod njega ima razloga i potrebe. Nismo toliki čistunci, ali dobro se pokazalo.)


    MM ne može kositi travu oko vikendice u ovo doba godine (jer bi završio na hitnoj) pa imamo angažiranog lokalnog fizikalca da to obavi za nas. Nisam djeci dozvoljavala da se igraju u visokoj travi, pa se moralo često kositi, a tako je i danas. Puno smo prilika za roštiljanje propustili zbog toga jer su i djeca i on osjetljivi na pelud. Lakše im je ljeti u jesen, proljeće je ufffff...

    Još mi je ovo palo na pamet: mojim sinovima pomaže solna lampa u sobi, ali to nije za peludne alergije nego protiv grinja.

    Od lijekova: stariji sin - ništa, mlađi sin je na trajnoj terapiji inhalacijskim lijekovima za astmu, a rinitise rješava redovitim ispiranjem nosa, održavanjem vlažnosti sluznice i slično (ali tu ti moji savjeti nisu od koristi, terapija se kroji po mjeri).
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 16.05.2016. at 15:40

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Dodatak: od prirodnih preparata protiv alergije je dobro ulje crnog kima

    Krivo sam napisala da moj stariji ne uzima ništa, uzimaju oba u sezoni ulje crnog kima, a i mm po potrebi.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Mi svi troje smo alergičari, sigurno. Najviše me brinu sinovi simptomi koji se jave povremeno. Sada je očito da pati. Ispred kuće imamo drvored lipe u cvatu i čini mi se da nam stvara probleme. Meni pomaže nasonex, ali sinu baš ne. Otežano diše i čini mi se da ima blagu alergijsku upalu, jer malo šlajma mu se slijeva niz grlo i blago je promukao. Vodila sam ga kod liječnice. Dobio je antibiotik uz napomenu da ima blagi bronhitis. Popio je antibiotik i bilo je malo bolje. Od tada je prošlo desetak dana i sada opet ima problem. Dajem rinolan i sprejam nasonex koji smo dobili uz taj antibiotik, ali čini mi se da slabo djeluje. Što mi je činiti? Dalje od orl se nismo pomakli. IGe je uvijek znatno povišen.
    Da nastavim terapiju ovako odokativno i čekajući da prođe ili da ipak idem korak dalje?

  13. #13

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Upravo sam pročitala o ulju crnog kima. Peterlin, od kojeg proizvođača uzimate i gdje? Htjela bi probati, ali provjeren pripravak.

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj rena7 prvotno napisa Vidi poruku
    Upravo sam pročitala o ulju crnog kima. Peterlin, od kojeg proizvođača uzimate i gdje? Htjela bi probati, ali provjeren pripravak.
    Kupovala sam u biljnoj ljekarni Lavanda mia nekakvo organsko ulje crnog kima dok su djeca bila mala. Ne sjećam se proizvođača. Sad više ne pazim toliko. Otkad idu u školu, piju crni kim u kapsulama, Baraca ili Oleo Therapy, koji nađem.

    Imaš u Bio&bio organskog ulja.

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Rena, kupi su rinohorn ili aquamaris i ispiri djetetu nos. Jednostavne metode često pomognu više nego kortikosteroidi, npr. Nasonex. Nadam se da su te upozorili da kod njega trebaš raditi pauze da si ne oštetiš sluznicu trajno. Uzmi uputnicu za alergologa. To je ipak drugačija priča nego običan pedijatar. Treba napraviti solidnu dijagnostiku.

  16. #16
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj rena7 prvotno napisa Vidi poruku
    Mi svi troje smo alergičari, sigurno. Najviše me brinu sinovi simptomi koji se jave povremeno. Sada je očito da pati. Ispred kuće imamo drvored lipe u cvatu i čini mi se da nam stvara probleme. Meni pomaže nasonex, ali sinu baš ne. Otežano diše i čini mi se da ima blagu alergijsku upalu, jer malo šlajma mu se slijeva niz grlo i blago je promukao. Vodila sam ga kod liječnice. Dobio je antibiotik uz napomenu da ima blagi bronhitis. Popio je antibiotik i bilo je malo bolje. Od tada je prošlo desetak dana i sada opet ima problem. Dajem rinolan i sprejam nasonex koji smo dobili uz taj antibiotik, ali čini mi se da slabo djeluje. Što mi je činiti? Dalje od orl se nismo pomakli. IGe je uvijek znatno povišen.
    Da nastavim terapiju ovako odokativno i čekajući da prođe ili da ipak idem korak dalje?
    Idi alergologu.
    nelijecena alergija je cesto podloga za druge infekcije.
    Posljednje uređivanje od sirius : 16.05.2016. at 19:01

  17. #17
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Kako se alergija lijeci?
    Znam da se moze drzati pod kontrolom raznoraznim kortikosteroidima... ja sam za svoje alergije bila kod alergologa i on mi je dao kortice koje ne koristim.

  18. #18
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Je, na to lijecenje sam mislila. Drzanje pod kontrolom.

  19. #19
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    M. je vec 6 godina u sezoni na terapiji antihistaminicima.
    Od kad uzima teraoiju nije imao niti jednu epizodu teskog disanja ili oticanja ( to mu se znalo dogadati nakon boravka u prirodi kod visoke koncetracije).

  20. #20

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Naša pedijatrica je odlična, ali ovo guranje problema pod tepih me plaši. Ne znam, možda je ispravno i nema mjesta panici, ali plaši me. Plaši me i to što ovih dana uopće ne reagira na rinolan i nasonex. Ok, dajem tek tri dana, ali zar antihistaminici ne djeluju odmah? Možda bi alergolog preporučio drugu terapiju? Morat ću moliti uputnicu za alergologa.

  21. #21
    cikla avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Vojvodina
    Postovi
    430

    Početno

    L. je prethodne tri godine imala simptome polenske alergije. Prve godine se javio kašalj, svrab i curenje nosa i svrab očiju. Dobila je kao terapiju antihistaminik, ali od njega joj je samo prestala iritacija očiju. Alergolog je rekao da treba samo proći do puberteta, ali da može prerasti u astmu. Krenuli smo sami da je lečimo svime što smo čuli ili pročitali da može pomoći:
    - ispiranje nosa
    - pre izlaska mazanje nosnica kantarionovim uljem
    - kozije mleko
    - slanina i luk
    - med, propolis, polen.

    Kao što je i Peterlin navela, nismo provetravali sobe kada je velika koncentracija polena u vazduhu, plus menjanje odeće i pranje ruku, lica, kose čim dođe kući.

    Mislim da joj je terapija polenom najviše pomogla. U početku smo se plašili kako će reagovati, pa smo joj davali jako male količine (par granula rastopljenih u vodi). Jako smo pazili da ne udahne polen pre mešanja sa vodom. Onda smo povećavali dozu, do kafene kašičice dnevno. Tako šest nedelja, pa pauza od par meseci i onda ponovo.

    2013 je imala jake simptome alergije od polovine III do VIII meseca.
    2014 simtomi su se javili krajem IV i prestali su kada je počela piti kozije mleko u V. (Dosadilo joj mleko i nije ga više pila, tako da je u VIII opet kašljala.)
    2015 je imala blagi kašalj tek od VI meseca i trajao je par dana, da bi se opet javio u VIII.
    2016 još nije imala reakciju. Čekamo da procveta lipa u komšiluku.

  22. #22
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj cikla prvotno napisa Vidi poruku
    L. je prethodne tri godine imala simptome polenske alergije. Prve godine se javio kašalj, svrab i curenje nosa i svrab očiju. Dobila je kao terapiju antihistaminik, ali od njega joj je samo prestala iritacija očiju. Alergolog je rekao da treba samo proći do puberteta, ali da može prerasti u astmu. Krenuli smo sami da je lečimo svime što smo čuli ili pročitali da može pomoći:
    - ispiranje nosa
    - pre izlaska mazanje nosnica kantarionovim uljem
    - kozije mleko
    - slanina i luk
    - med, propolis, polen.

    Kao što je i Peterlin navela, nismo provetravali sobe kada je velika koncentracija polena u vazduhu, plus menjanje odeće i pranje ruku, lica, kose čim dođe kući.

    Mislim da joj je terapija polenom najviše pomogla. U početku smo se plašili kako će reagovati, pa smo joj davali jako male količine (par granula rastopljenih u vodi). Jako smo pazili da ne udahne polen pre mešanja sa vodom. Onda smo povećavali dozu, do kafene kašičice dnevno. Tako šest nedelja, pa pauza od par meseci i onda ponovo.

    2013 je imala jake simptome alergije od polovine III do VIII meseca.
    2014 simtomi su se javili krajem IV i prestali su kada je počela piti kozije mleko u V. (Dosadilo joj mleko i nije ga više pila, tako da je u VIII opet kašljala.)
    2015 je imala blagi kašalj tek od VI meseca i trajao je par dana, da bi se opet javio u VIII.
    2016 još nije imala reakciju. Čekamo da procveta lipa u komšiluku.
    Zaboravila sam to, ali i ja sam svojima davala (i još uvijek to redovito imam u kući) kombinaciju med-propolis-cvjetni prah koju moj tata nabavlja od svog prijatelja medara. Vjerojatno je i to pomoglo. Počela sam s tim kad su imali 3 i 4 godine. Baš sam danas napala novu staklenku i stavljala djeci u jutarnji čaj.

    Cikla, hvala na podsjećanju.

  23. #23

  24. #24
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ulje treba poceti uzimati par mjeseci prije sezone alergije.
    Tada ima ucinak kod nekog.

  25. #25
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Svejedno je, bitno da gore piše Nigela Sativa (to je latinski naziv) 100%

    Ne očekuj čuda jer točno je što sirius kaže - to ulje treba dugo uzimati. Moji su to uzimali više manje cijelu godinu, pauze sam znala napraviti slučajno, kad bi se bočica ispraznila pa ne bih drugu kupila iduća 2 tjedna.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 17.05.2016. at 10:09

  26. #26
    sara79 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2015
    Postovi
    1,173

    Početno

    Ok. Hvala vam.....

  27. #27

    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    12

    Početno

    Pitanje.....moja mala ide u vrtić,ima 2god i 4 mjeseca,prošlu cijelu god joj je curio nos,nije imala hvala bogu nikakve upale,samo nos i kašalj,ali cijelu god bez prestanka,kada je prestala ići u vrtić 15.06 nije jednom zakašljala i nos nije curio,evo krenula je u vrtić 3 dana i nos curi,kiše....ja mislim da je alergija...e sad me zanima vi koji imate djecu pa znate da je alergija,da li njih i po noći muči zaštopan nos i kašalj ili samo preko dana,kada van izađu?

  28. #28
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj inesskica prvotno napisa Vidi poruku
    Pitanje.....moja mala ide u vrtić,ima 2god i 4 mjeseca,prošlu cijelu god joj je curio nos,nije imala hvala bogu nikakve upale,samo nos i kašalj,ali cijelu god bez prestanka,kada je prestala ići u vrtić 15.06 nije jednom zakašljala i nos nije curio,evo krenula je u vrtić 3 dana i nos curi,kiše....ja mislim da je alergija...e sad me zanima vi koji imate djecu pa znate da je alergija,da li njih i po noći muči zaštopan nos i kašalj ili samo preko dana,kada van izađu?
    Da li u sobi u jaslicama imaju tepih?

    Ako imaju - to ti je vjerojatno alergija na prašinu. Moj mlađi se s tim patio dugo, ali on je i inače alergičar i astmatičar.

    Pitaj pedijatra za moguće uzroke.

  29. #29

    Datum pristupanja
    May 2014
    Postovi
    12

    Početno

    Ma ne vjerujem da je na prašinu,nemaju tepih u sobi,niti ja doma nemam,ali cijelo ljeto je bila kod bake na moru gdje ima tepiha na bacanje,pa jednom nije kihnula!
    Najgore je kad legne spavati,guši se,nos zaštopan,a kada se igra ništa,niti ne kašlje!
    Sve je isto kod nje recimo unazad 2 mjeseca,kada nije nos uopće curio,osim što je evo krenula u vrtić....kao da je alergična na vrtić

  30. #30
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    prasina je bila samo ideja, ali iako nema tepiha mogla bi biti. no u svakom slucaju postoji mogucnost da joj nesto smeta tamo.

  31. #31
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    a možda je na ambroziju, u kombinaciji s grinjama idealna kombinacija za nespavanje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •