Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 281

Tema: nuhalni nabor

  1. #1
    ponosnamama

    Početno nuhalni nabor

    glupo pitanje al dosta po forumu citam o tome
    sto je to tocno i sta znaci

  2. #2
    ponosnamama

    Početno

    ispravak ko nunalni

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    split
    Postovi
    251

    Početno

    a to je nabor čini mi se na vratu i mjerenjem debljine tog nabora može se odrediti koliki je rizik da djete ima Downov sindrom. mislim da je tako i da ako to mjerenje pokaže veći rizik i nalazi u krvi mislim da te onda šalju na amniocentezu jer jedino ona 100% sigurno (ako postoji nešto 100% sigurno ) utvrđuje postojanje te bolesti...
    ja sam to tako shvatila, neka me isprave cure ako sam nešto krivo shvatila

  4. #4
    Mali Medo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Sisak
    Postovi
    320

    Početno

    Preneseno sa stranica Poliklinike Harni:
    "U traganju za specifičnim ranim ultrazvučnim znacima (biljezima ili markerima) koji bi mogli ukazivati na povišeni rizik od nasljednih ili stečenih poremećaja - kromosomopatija fetusa, znanstvena istraživanja potvrđuju izuzetnu vrijednost ultrazvučnog nalaza nuhalnog nabora (nuchal translucency). Nuhalni nabor označuje ultrazvučni nalaz nakupine tekućine (limfe) između kože i potkožne fascije u predjelu vrata ili vrata i leđa embrija, koji se otkriva ultrazvučnim pregledom između 11. - 14. tjedna trudnoće, odnosno kada je udaljenost tjeme trtica (CRL) između 45 - 84 mm. Uobičajeno se tolerira debljina nabora manja od 99. centile za CRL.
    Mnogobrojne studije pokazuju povezanost nalaza ovog ultrazvučnog biljega (nuhalni nabor > 3 mm) s točno određenim kromosomskim aberacijama, a prije svega s aneuploidijom i Downovim sindromom. Povezanost ovog nalaza s Downovim sindromom je u toj mjeri značajna da većina autora koji proučavaju ovaj fenomen svrstavaju ultrazvučni nalaz vratnog nabora u screening postupke za Downov sindrom. U najvećoj od ovih studija (King's group) u preko 96.000 trudnoća (22 perinatalna centra, 306 ginekologa) je ovaj ultrazvučni nalaz otkriven kod 82% fetusa s Downovim sindromom (učestalost lažno pozitivnih rezultata: 8.3%). Osim povezanosti s kromosomskim aberacijama, nalaz vratnog nabora je također biljeg za druge genetske sindrome, pri čemu se najčešće radi o srčanim anomalijama. Ukoliko se uz mjerenje nuhalnog nabora istodobno radi i double test, u ovom ranom stadiju trudnoće moguće je otkriti gotovo 90% svih nasljednih bolesti."

  5. #5
    ponosnamama

    Početno

    hvala
    kako je ljudsko tijelo ubiti komplicirano
    i još jedno tutlek pitanje
    šta su centili
    tog se sjećam iz rodilišta al nitko od nas to nije znao

  6. #6
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

  7. #7

    Početno

    Jucer mi je na VV dr Alebic izmjerio bebu - 47mm, a nuhalni nabor je 2.2mm. Kako da si to protumacim??
    Naravno inzistira na amniocentezi.
    Sto da ocekujem??

  8. #8

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    50

    Početno

    Đurđa u kojem si tjednu??

  9. #9
    Just Me avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    152

    Početno

    Citiraj Đurđa prvotno napisa
    Jucer mi je na VV dr Alebic izmjerio bebu - 47mm, a nuhalni nabor je 2.2mm. Kako da si to protumacim??
    Naravno inzistira na amniocentezi.
    Sto da ocekujem??
    Koliko je meni poznato NN do 3mm se smatra normalnim. Jel ima još koja indicija za amnio?? jer po meni ako je sve ostalo ok ne vidim razloga da bi išla na amnio

  10. #10

    Početno

    Citiraj nebo22 prvotno napisa
    Đurđa u kojem si tjednu??
    U 12-om sam tjednu i nista drugo nije spomenuo kao problem. Insistira na amniocentezi i garantira da mi se ništa neće dogoditi, a najviše neće djetetu. Svejedno se bojim te pretrage. Da li ima tko kakvih iskustava? Inače, imam 36 godina, te mi je to i prva trudnoća, pa su moji strahovi još i opravdaniji. Da li možda znate kliniku, odnosno doktora gdje bi to bilo najsigurnije napraviti, ako moram. Hvala unaprijed.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    58

    Početno

    Definitivno dr. Kos, poliklinika Vili.

  12. #12
    Ana29 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    395

    Početno

    Citiraj again prvotno napisa
    Definitivno dr. Kos, poliklinika Vili.
    Pa zar to dr. Kos radi? Koliko ja znam nema uvjete za to u poliklinici. Znam curu koju je posalo u bolnicu.
    Ja sam isto IVF trudnica i odbila sam SVE testove i sad mi je drago, a ne znam zašto dr A. to inzistira? ( možda zbog godina ili obiteljske anamneze)

    U svakom slučaju-sretno!!

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    kos radi amniocinteze, barem je radio prosle godine. navodno je jedan od najboljih u tom podrucju.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    8

    Početno

    Evo jos jedne nove trudnice!Ja sam u 13+4 nedjelji trudnoce.Juce sam imala pregled ultrazvukom , vanjski.Prvi pregled je bio vaginalni u 6 nedjelji kad mi je ustanovljena trudnoca.Vanjski UZV je pokazao debljinu nuhalnog nabora 4 mm.Doktorica je rekla da je sve ok, ali kad sam dosla kuci i malo citala vase mjere,svakako da sam se zabrinula i odmah poslala MM doktorici da mu objasni o cemu se radi.Ona je rekla da vaginalni i vanjski UZV ne pokazuju iste vrijednosti,tj.istu debljinu nuhalnog nabora i da je sa mojom bebicom sve ok.Htjela bih vas pitati kad su vam radili mjerenje nuhalnog nabora kojim su vas UZV pregledali?

  15. #15
    bebeto avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    na otoku kristalnih zvijezda
    Postovi
    906

    Početno

    Meni je radjen u 11 tj. vaginalni a NN je bio 1,9 mm.

  16. #16
    Sandaaa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    96

    Početno

    Meni je također rađen u 11 tjednu, točnije 11+0, vaginalni i NN je bio 1,0 mm.
    Ali bez obzira na super nalaz išla sam raditi prenatalni probir. Kako je i on bio super, više se nisam o tome brinula.

    Inače, NN se mjeri isključivo vaginalnim UZV-kom od početka 11. do najkasnije početka 13. tjedna. Naime, u tome razdoblju ne bi smio biti veći od 3mm.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    8

    Početno

    Cure hvala vam!
    Ma ja sam se skroz smirila, mada bih voljela da mi je radjen vaginalni UZV. Dok. mi je rekla da na vanjskom UZV budu vrijednosti cak i do 6mm i da je to sasvim ok.Juce sam bila toliko ocajne da sam htjela ici kod dr. dok. da mi radi vaginalni UZV, ali sam se nakon detaljnog tumacenja razuvjerila i smirila.Prva mi je trudnoca , pa je valjda normalno biti zabrinut.

  18. #18
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Zašto se nuhalni nabor isključivo mora mjeriti vaginalnim UZV-om? Meni ga je dr. Kos mjerio vanjskim UZV-om.

  19. #19
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    meni je mjeren u 11.tj. vaginalnim uzv-om i bio je 1,2 mm
    nikakve druge testove nisam radila

    mislim da se treba raditi u 11. i 12.tjednu, tj. najkasnije do početka 13.tj.
    izvan toga vrijedosti nisu referentne - bar su tako meni rekli

  20. #20

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    8

    Početno

    Citiraj laura29 prvotno napisa
    Zašto se nuhalni nabor isključivo mora mjeriti vaginalnim UZV-om? Meni ga je dr. Kos mjerio vanjskim UZV-om.
    Laura29, molim te, i koliko je iznosio NN? Obicno su sve navedene vrijednosti one koje se mjere vaginalnim UZV, pa bih bas voljela znati koliki je bio kod tvoje bebe i u kojoj si nedjelji radila UZV?

  21. #21

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    38

    Početno

    NN u prvoj trudnoći kod mene je bio 3,3mm i sve je bilo ok. Ne sjećam se kad je rađen UZV i kakav. Sad, u drugoj trudnoći je 2,2 mm. Meni je dr. rekla da je sve ok do 4mm.

  22. #22
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Rađen mi je s 13+5 tjedana. NN je bio 1,2 mm, a CRL 77,2.

  23. #23
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    Meni je NN rađen dan prije 11 tj. T. i bio je 0,8 mm, a na 11 tj, sam vadila krv jer me dr. poslao na kombinir test.

    Da sam pročitala ovo što sam sad pročitala ne bih ni išla na kombinir, a sad kad već jesam podići ću nalaze u PON.

    Na amnio sam već odlučila da ne idem, užasavam se te igletine u plodnoj vodi (imam osjećaj da bi mi od tuge srce puklo), nakon postupaka i dilatacija dosta mi je invazivnih pretraga i postupaka, želim sve prirodno koliko je to moguće naravno.

  24. #24
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,500

    Početno

    a CRL je bio 43 mm.

  25. #25
    Ora avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,236

    Početno

    Imam jedno pomalo bedasto pitanje... gdje piše koliki je NN?

    Sada kopam po papirima i ne vidim igdje ili sam smotana pa ne kužim.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    8

    Početno

    Draga Ora,
    kod mene ne pise nigdje osim na slici sa UZV.Ostanu zabiljezene mjere isto kao i kada se mjeri CRL.Neki ljekari jednostavno ne skrecu paznju na to ukoliko je sve ok.Moja sestra ima dvoje djece i od mene je prvi put cula za NN.

  27. #27
    Ora avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,236

    Početno

    Dunja hvala ti

    Čula sam za NN, ali nigdje nisam nažla po papirima koliko je bio u trudnoći. Znam samo da mi je doc rekla kako je sve u redu i da je i on uredan... čisto me zanimalo koliko mu je bio.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    čakovec-zagreb
    Postovi
    220

    Početno

    Imam pitanje...

    Danas sam 10+5 ali je CRL 46mm i odgovara za 11+2 tjedna trudnoće te mi je napravljeno mjerenje nuhalnog nabora koji je 4mm...
    Slika varira tako da je u nekim dijelovima 2,5mm, ali je u nekima 4mm i preporučene su mi daljnje pretrage....

    Koje je pretrage najbolje napraviti. da li je bolji double ili triple test?

    Ima netko tko je imao nuhalni 4 mm a da je sve bilo ok?

    :?

  29. #29
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Friško o nuhalnom.

    Jučer sam bila na uzv, abdominalni, 12+1, izmjeren 1,3 mm.

    nova trudnica, gdje si radila uzv? Ja bih na tvom mjestu ponovila uzv kod nekog drugog, recimo u Vili, tamo svi preporučaju. Čisto da se umiriš ako te brine, ali ja mislim da je sve u redu.

  30. #30
    Točka avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    659

    Početno

    Citiraj nova trudnica prvotno napisa
    Imam pitanje...

    Danas sam 10+5 ali je CRL 46mm i odgovara za 11+2 tjedna trudnoće te mi je napravljeno mjerenje nuhalnog nabora koji je 4mm...
    Slika varira tako da je u nekim dijelovima 2,5mm, ali je u nekima 4mm i preporučene su mi daljnje pretrage....

    Koje je pretrage najbolje napraviti. da li je bolji double ili triple test?

    Ima netko tko je imao nuhalni 4 mm a da je sve bilo ok?

    :?
    Ja bih ti prije svega svakako preporučila drugo mišljenje, i to kod doktora koji ima što noviji UZV aparat.

    Sretno.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    čakovec-zagreb
    Postovi
    220

    Početno

    Kod redovnog (soc.) ginekologa u kojeg imam puno povjerenje.....vag. uzv je u pitanju

    Ići ću ponoviti i uzv nalaz ali svakako ću ići i na jedan od testova-ali je pitanje kaj je bolje double ili triple???

    Čitala sam da je onaj double kojeg radi Vinogradska oko 12 tjedna super pouzdan :?

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    90

    Početno

    Nova mama, ni double ni triple test nisu super pouzdani. To su ti uglavnom statistički podaci, npr. za double test ti se uzima uzorak od npr. 1000 trudnica tj. beba i cca 70 ih ispada rizično, od tih 70 samo 3-4 djece se rađa bolesno a od 1000 - 1 bolesno dijete im promakne. Imaš više na Poliklinici Harni, pa pogledaj.
    Ja sam radi toga odustala od triple testa jer ne želim drhtati cijelu trudnoću, stvarati stres sebi i djetetu pa na kraju sve bude ok. Iako je meni sa 12+3 nuhalni nabor bio 1mm, pa možda nisam mjerodavna po tom pitanju. Informiraj se bolje, čini mi se da ti je bolje napraviti kombinirani probir. Sretno!

  33. #33
    Točka avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    659

    Početno

    Citiraj nova trudnica prvotno napisa
    Kod redovnog (soc.) ginekologa u kojeg imam puno povjerenje.....vag. uzv je u pitanju

    Ići ću ponoviti i uzv nalaz ali svakako ću ići i na jedan od testova-ali je pitanje kaj je bolje double ili triple???

    Čitala sam da je onaj double kojeg radi Vinogradska oko 12 tjedna super pouzdan :?
    A napravi double u Vinogradskoj ali nisu ti ta dva testa super pouzdana. Najpouzdanija ti je amniocenteza, a ona ti je najinvazivnija. Za početak napravi ti double, pa ćeš vidjeti dalje ovisno o rezultatu. Pouzdanost je ako se ne varam oko 70 %.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    145

    Početno

    Citiraj nova trudnica prvotno napisa
    Slika varira tako da je u nekim dijelovima 2,5mm, ali je u nekima 4mm i preporučene su mi daljnje pretrage....
    Kakav je bio UZV vaginalni ili ? Zato sto sam negde procitala da ako nije vaginalni rezultati su malo veci nego kod vaginalni UZV.
    I naravno idi po drugo mislljenje i to kod doktora koji ima dobar UZV.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    čakovec-zagreb
    Postovi
    220

    Početno

    evo bila sam u petak izvaditi iz krvi slobodan bhcg i PAPP nalaz (to je ono što se radi u vinogradskoj i to od 11-13 tjedana i plaća se 317 kuna)...i lijepo se ja dogovorim s gospodom u vinogradskoj da mi pošalju nalaz na mejl jer bude gotov isti dan i oni uredno na to pristanu (kao standasrdna praksa) i zapišu si moj mejl....
    i eto ti ga danas ja dobijem mejl u kojem piše. "Molim vas da se javite svojoj doktorici u ponedjeljak"....

    Pa halooooo.....pa da mi je ne znam kako loš nalaz - pa nemoj me držati u neizvjesnosti do ponedjeljka!!!!! Sad si ja mislim koji vrag je u tom nalazu kad mi ga se niti na mejl na moj izričit zahtjev ne može poslati????

    Za poludjeti! Pa taman da mi napišu da su mi u nalazu šanse 1:1 da nešto nije u redu- pa zakaj mi ga nisu poslali? :? :? :?

    Znam da ranija pretraga od amniocenteze je analiza korionskih resica (csv ako se ne varam) i ona daje nalaze brže, a jednako je pouzdana...jedino je još rizičnija od amniocenteze...rizik je 2% da nešto pođe po krivu...

    ali o tom potom! prvo se moram dočepati tih mojih misterioznih nalaza!

  36. #36

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Vinkovci
    Postovi
    106

    Početno

    Nuhalni nabor se gleda i radi otkrivanja urođenih srčanih grešaka.

  37. #37
    Rency avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    tu negdje...
    Postovi
    601

    Početno

    ja sam ga isto radila u 12 tjednu,al se nemrem sjetit jel bilo vag. il abdo. ,bio mi je 1,5mm

    kazu da se uzv-om probirom moze utvrditi 80% sind.Down

  38. #38

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    čakovec-zagreb
    Postovi
    220

    Početno

    Citiraj Rency prvotno napisa
    kazu da se uzv-om probirom moze utvrditi 80% sind.Down
    To nije istina!

    Pa bila bi to divota kad bi se uzv probirom moglo otkriti 80% down sindroma, ali to nije točno!

    U 80% djece rođene s down sindromom je nuhalni nabor u trudnoći bio povećan, ali nije kod 80% djece s povećanim nuhalnim naborom riječ o down sindromu!

    Ista stvar ti je npr. ovo: kod 5% pušača postoji vjerojatnost da će oboliti od raka pluća, ali kod 80% oboljelih utvrđeno je da su pušaći -kužiš razliku? (podaci o postocima pušača nisu u ovom primjeru znanstveno temeljeni nego samo primjer razlike u tumačenju statističkih podataka)

    To su dvije jako različite stvari i nemoj brkati pojmove....vjerojatnost da uzv nalaz povećanog nuhalnog nabora ukazuje na down je puno puno niža (mislim da ne prelazi 50%, ali niti ovo nije provjeren podatak pa me nemojte držati za riječ)

  39. #39
    Rency avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    tu negdje...
    Postovi
    601

    Početno

    evo to procitala na papiru sto mi je dala ginicka,pise tim rijecima,a kazu da je s biokemiskim probirom moguce otkriti 60% slucajeva sindroma :/

  40. #40

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    čakovec-zagreb
    Postovi
    220

    Početno

    onda su na papiru to neprecizno napisali ili dvosmisleno pa si ga pogrešno protumačila...drugi dokaz za pogrešno tumečenje ti je činjenica da kombinir probir (znači i nuhalni nabor i test krvi) daju samo 60% vjerojatnosti....to znači da sami nuhalni nikako ne može davati 80% šanse...

  41. #41
    Diami avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    486

    Početno

    Kombinirani probir je trenutno najpouzdaniji od neinvazivnih testova. Radi se uzv kojim se gledaju 4 parametra kod ploda, a po mogućnosti isti dan treba izvaditi krv gdje se gledaju dva parametra (trenutno se kod nas za to vadi samo u Vinogradskoj krv). Zatims e rezultati obaju testova unose u kompjuter i dobiju konačni nalazi.

    Double test je čisto vađenje krvi i određivanje dva faktora u krvi, a triple test određivanje 3 faktora iz krvi. Oba su manje pouzdana nego kombinirani probir. Na temelju visine tih faktora koji se prate se određuje vjerojatnost da bi dijete moglo imati down.

  42. #42
    Rency avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    tu negdje...
    Postovi
    601

    Početno

    Citiraj nova trudnica prvotno napisa
    onda su na papiru to neprecizno napisali
    s obzirom da su nama mjere bilo ok, nisam puno citala o tome,al sad kad kazes ocigledno je da su neprecizno napisali,bas cu joj skrenut paznju na to...a ja bi bila u uvjerenju za onih 80%,thx

  43. #43
    iva_luca avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,905

    Početno

    Da riješimo nedoumice, lijepim izvadke iz teksta o kombiniranom probiru i na koji se način interpretiraju rezultati:
    Citiram: ........"Sumnja (rizik) se postavlja na temelju sljedećih pokazatelja:
    · Godine starosti trudnice
    · Ultrazvučni probir između 11. i 13.+6/7 tjedana (mjerenje nuhalnog zadebljanja, NT)
    · Biokemijski probir (analiza karakterističnih hormona u krvi trudnice između 10. i 13. tjedna: slobodnog ß-hCG i PAPP-A)

    Kombinacijom ultrazvučnih i koncentracija biokemijskih biljega u serumu trudnice, te rizika obzirom na godine starosti trudnice, moguće je izračunati statistički rizik (vjerojatnost) u pojedinoj trudnoći za pojavu sindroma Down i Edwards. Takav test predstavlja kombinirani ultrazvučno-biokemijski probir trudnica za spomenute trisomije. Prednost je ovakvog testa visoka osjetljivost i specifičnost. Drugim riječima, kombiniranim probirom moguće je otkriti oko 90% trudnoća sa sindromom Down i Edwards, uz 5%, odnosno 1%, lažno-pozitivnih nalaza.
    ..................
    Kombinirani probir nije obavezan, on je slobodni izbor trudnice i može biti proveden samo nakon informiranog pristanka pacijentice. On služi kao pomoć u odlučivanju o eventualnom invazivnom dijagnostičkom postupku (CVS, amniocenteza). Rezultat testa nije konačna dijagnoza pa će se svakoj trudnici, u koje je kombiniranim probirom ustanovljen povećani rizik sindroma Down, odnosno Edwards (1 u 300 ili veći) preporučiti daljnji dijagnostički postupak, kojim će se konačno odrediti kariotip ploda. Potrebno je naglasiti da se u slučaju pozitivnog nalaza (povećanog rizika) može, a to je i najčešći slučaj, raditi o zdravom i normalnom plodu. S druge strane, negativan nalaz ne isključuje mogućnost pojave tog poremećaja, nego ukazuje na mali rizik za pojavu sindroma Down."

  44. #44

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    čakovec-zagreb
    Postovi
    220

    Početno

    Citiraj iva_luca prvotno napisa
    Kombinacijom ultrazvučnih i koncentracija biokemijskih biljega u serumu trudnice, te rizika obzirom na godine starosti trudnice, moguće je izračunati statistički rizik (vjerojatnost) u pojedinoj trudnoći za pojavu sindroma Down i Edwards. Takav test predstavlja kombinirani ultrazvučno-biokemijski probir trudnica za spomenute trisomije. Prednost je ovakvog testa visoka osjetljivost i specifičnost. Drugim riječima, kombiniranim probirom moguće je otkriti oko 90% trudnoća sa sindromom Down i Edwards, uz 5%, odnosno 1%, lažno-pozitivnih nalaza.
    Ako ti test izbaci vjerojatnost da nešto nije u redu 1:100 to onda ne znači da imaš 90% šanse da ti dijete ima down sindrom! Nego da ulaziš u skupinu u kojoj bi 99 trudnica rodilo zdravo dijete, a 1 od njih bolesno! Prema tome tu ne možemo govoriti o 90% pouzdanosti da ti dijete ima down!!!
    Da ti test da nalaz 1:1 da ti dijete ima down onda bi se moglo govoriti o tome da je 90% pouzdan u utvrđivanju downa, ali ni u kojem slučaju nitko ne može napisati da se testom u 90% slučajeva otkriva down, a dobivaš nalaze vjerojatnosti u omjerima 1:50, 1:100 1:300 ili slično....prema tome opet pogrešna interpretacija ili nečija nepreciznost u izričaju....

    Dakle kombinirani test vam daje samo statističku vjerojatnost koliki vam je rizik da nešto ne valja...i ako je taj rizik manji od 1:300 (znači da spadate u skupinu u kojoj će se iz 299 trudnoća roditi zdrava djeca, a 1 će se roditi bolesno) preporučuju se pretrage tipa CSV ili amniocenteza....

    da ti citiram nastavak teksta sa stranice s koje si ti iskopirala prvi dio (stranica je "endokrinološki laboratorij Sestre Milosrdnice")
    :
    "Nalaz se izražava omjerom 1:n koji opisuje kolika je vjerojatnost da trudnica, koja se podvrgla testiranju, nosi plod ugrožen sindromom Down, odnosno sindromom Edwards. Granični omjer (rizik) pri kojem se rezultat izražava kao nisko-rizičan ili povećani rizik u većini je dijagnostičkih centara dogovoren i iznosi 1:300 (u prvom tromjesečju). Omjer zapravo ukazuje kolika je vjerojatnost da se razvija bolesni plod u ukupnom broju trudnoća trudnica iste životne dobi.

    A jedini točan način da se utvrdi da li dijete ima down ili neki drugi poremećaj su CSV ili amniocenteza sa svojom točnošću od cca 95-98%....

  45. #45
    bimba iaia avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    820

    Početno

    Citiraj nova trudnica prvotno napisa
    Ima netko tko je imao nuhalni 4 mm a da je sve bilo ok?
    Ne mogu ti reći kako će mi na kraju biti jer do kraja imam ohoho,ali mene ti je prije 10 dana moja gin(priv.) na smrt isprepadala
    jer je ona izmjerila nn 3,4-3,6mm,pa me u pon.poslala za Pulu gdje 2 dr to nisu vidjela (2mm),pa su me naručili opet za petak za svaki sl.,
    a tada je nn bio samo 1mm.
    U Puli mi je preporučeno(nigdje napismeno,nego samo radi sebe) ići napraviti test u Rijeku s 15 tjedana,ali mi to ne pada na pamet.8)
    Strah i brige mi ne trebaju.
    Bit će sve ok

  46. #46

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    čakovec-zagreb
    Postovi
    220

    Početno

    Da, mislim da ću poludjeti do sutra dok ne nazovem svoju gin. i dok mi ne kaže što je na stvari....

    I već sam si složila film u glavi da ću ići ponoviti uzv u Harni i onda opet vaditi krv u Breyer jer sam čitala na njihovim str. da i oni to rade....

    Pa ću onda imati dvije vjerojatnosti

    MIslim- i opet znam da mi neće biti svejedno jer i ako ću imati dvije potpuno različite vjerojatnosti- ajde budi faca pa sam sebi reci "ova lošija se ne važi!"....

    ma živce će mi sve pojesti već vidim....

    svaki put kad spavam -baš svaki put sanjam nešto vezano uz nalaze...od toga da će mi reći da su mi šanse 1:35 da nešto ne valja do toga da sam na CSVu i čekam rezultate.....baš me psihički ždere....izmjenjuju mi se periodi normale i plača.... :?

  47. #47
    njumi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    njumilend
    Postovi
    337

    Početno

    držim fige da nalaz bude dobar

  48. #48
    Rency avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    tu negdje...
    Postovi
    601

    Početno

    vibr za dobar nalaz

  49. #49

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    čakovec-zagreb
    Postovi
    220

    Početno

    Nalaz definitivno nije dobar.
    Spadam u skupinu s izrazito povišenim rizikom (odmah su iz Vinogradske zvali moju gin. da joj to priopće i radi toga mi valjda nisu htjeli mejlati nalaz što mi je bez obzira na sve notorna glupost!).
    Odlučila sam ići na Sv. Duh na biopsiju korionskih resica da vidimo sa 100% sigurnošću o čemu se radi.
    Ne znam kad ću dobiti termin za taj zahvat, ali nadam se čim prije.....

  50. #50
    Rency avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    tu negdje...
    Postovi
    601

    Početno

    draga bas mi je zao,al dobro ne treba gubiti nadu i treba biti pozitivan,drzi se

Stranica 1 od 6 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •