Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: Recept za biskvit ?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    107

    Početno Recept za biskvit ?

    Kako nam se blizi 4. -ti rođendan treba mi recept za biskvit za tortu. Za kremu znam što ću (tiramisu + parfe), ali mi biskvit uvjek ispadne nekako tanak ili recimo kod kolača ledene kocke bude na dnu zelenkast. (ne kužim zašto, definitivno je ispečen ali opet...) Pomoć.
    Hvala.

  2. #2
    Dream avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    966

    Početno

    Mamaniki, za biskvit ti je najbolje znati omjer sastojaka, pa si onda prilagoditi količinu veličini kalupa u kojemu pečeš. Uglavnom, zapamtiš da u biskvit idu jaja, šećer, brašno i ulje i to u omjeru - koliko jaja ( srednje veličine), toliko žlica šećera i toliko žlica brašna. U brašno umiješaj malo praška za pecivo. Postupak je dalje sljedeći: Najprije uključi pećnicu na 200 stupnjeva, da bude vruća kad izmiješaš smjesu.
    Jaja dobro izmiksaš sa šećerom (eventualno dodaj i vrećicu vanilin-šećera), sve dok ne dobiješ gustu, svijetlu , pjenastu smjesu, a šećer je potpuno rastopljen. Tada umiksaj i nekoliko žlica ulja (do pola dl). Zatim izvadi metlice iz miksera, pa dalje ručno umiješaj pripremljeno brašno (s PZP) - ne predugo miješati jer ćeš uništiti mjehuriće. Izlij u nauljeni ili papirom obloženi kalup i stavi u pećnicu. Smanji temp. na oko 180, tj. na neku srednju temp. ( ako nemaš oznake stupnjeva na pećnici) i peci dok čačkalica zabodena u sredinu biskvita ne iziđe čista van. Ovako općenito govoreći teško je reći koliko dugo se treba peći jer to ovisi o debljini kolača - ako je deblji treba se peći duže na nižoj temp. a za tanji je dovoljno i 12-15 min. na srednje jakoj temp.

    Eto, to bi ti bilo najjednostavnije, a može se lako zakomplicirati dijeljenjem jaja, pa posebnim miksanjem žutanjaka i bjelanjaka... no, nemoj se time opterećivati jer će dobro ispasti i ovako .

    Eh, zaboravih naglasiti - ovim postupkom ćeš dobiti žuti biskvit. Ako želiš tamni, samo polovicu žlica brašna zamijeni žlicama kakaa (ili rogača ako voliš njegov okus ).

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    107

    Početno

    Dream thanks

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    meni je najbolji biskvit
    sa dolcelinog praška za pecivo
    iako je to ustvari mramorni vijenac
    ali ispadne super

  5. #5
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Ja uvijek kad mutim jaja za biskvit radim to odvojeno- prvo bjelanjke pa onda dodam jedan po jedan žumanjak i na kraju šećer. Brašno prvo pomiješam sa praškom za pecivo i onda ga kroz malo cjedilo prosijem u smjesu jaja i šećera. Potom lagano promiješam i stavim u nauljen lim peći. Važno je da je brašno prosijano. Onda dobije zraka i biskvit se lijepo dogne. Pečem na 175 stupnj.

  6. #6
    Mery avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    18

    Početno

    Ovo ti je link od moje torte sa jagodama. Biskvit je odličan i stvarno do sada mi je uvijek uspio.
    Možeš i smanjiti količinu na pola ako ti je previše.

    http://www.coolinarika.com/recept/703159

  7. #7
    LeeLoo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,657

    Početno

    ..ma,glede biskvita..-za razliku od moje mame čiji su svi recepti ...što će reć-ne piše koliko dugo peći,na koju temp. i slično ( ona kaže " to ja odoka"")....-ja u receptu MORAM imati koliko dugo treba peći i na koju temp...-tako da za biskvit ide , provjereno,-13 min na 180 stupnjeva.
    eto.

  8. #8
    LeeLoo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,657

    Početno

    ..ma,glede biskvita..-za razliku od moje mame čiji su svi recepti ...što će reć-ne piše koliko dugo peći,na koju temp. i slično ( ona kaže " to ja odoka"")....-ja u receptu MORAM imati koliko dugo treba peći i na koju temp...-tako da za biskvit ide , provjereno,-13 min na 180 stupnjeva.
    eto.

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,983

    Početno

    Biskvit:
    - 5 zlica secera
    - 5 jaja
    - 5 zlica mekanog brasna
    - 1 vrecica praska za pecivo
    - ribana korica od limuna
    - 1 zlica vode

    - Istuci bjelanjke s prstohvatom soli
    - Zamutiti secer sa zumanjcima i zlicom vode i tuci, masa mora postati kremasta i svjetlo zuta
    - Dodati ribanu koricu od limuna i promjesati
    - Pomjesati bjelanjke (moraju tako biti cvrsto istuceni da ostanu u zdjeli kad se okrene naopacke) u kremu i skroz lagano promjesati
    - Kroz sito dodati brasno i prasak za pecivo i opet lagano mjesati (NIKAKO S MIKSEROM)
    - Masu istresti u pleh (mislim da je ovo dovoljno za veci okrugli pleh)
    - Po jajetu peci 5 minuta + 5 minuta ekstra, znaci 30 minuta na 175C. S cackalicom se moze provjeriti dali je biskvit dobro pecen
    - Biskvit ostaviti da se ohladi prije rezanja

  10. #10
    LeeLoo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,657

    Početno

    ...upsss..moj je neki kratkopekući biskvit..hmmm..neznam ima li to veze što ja na mojoj pećnici za biskvit odaberem funkciju da peče sa uključenim ventilatorom-tada ide brže....

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    1,292

    Početno

    mene mama učila ovako ko vas, ali mi je rekla (nakon šta posebno izmješam bjelo i žuto) u žuto žlicom dodati bijelo, ali NE miksati, već žlicom dizati...ne padne...

  12. #12
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    Znam da je svakome njegov najbolji. Evo ti jedan link, samo za biskvite, pa biraj, hoćeš žuti, kako, vodeni, ovakoav, onakav... svi su isprobani i svi valjaju!

    http://www.kolaci.net/forum/viewtopic.php?t=320

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    107

    Početno

    Haj cure, torta je bila odlicna, biskvit sam radila ovako: 4 jaja (razdjelila sam žumanjke od bjelanjaka), 4 žlice šećera, 4 žlice brašna i malo vanilin šećera. Posebno sam miksala bjelanjke. Od jaja sam dobila finu pjenastu masu koju sam na kraju umijesla u izmiksane bjelanjke. Jedino što sam milsila da ću bisvit moći prepoloviti na dva dijela, ali nije bio tako visok, pa sam napravila jos jedan. Fila je bila red tiramisua, red parfea. Na kraju sve premazano Hola šlagom (od slatkog vrhnja). Moje dijete si je zaželilo lava pa sam jos skuhala puding od vanilije s kojim sam nacrtala i popunila lavovu facu, a griva je bila crna (pomjesan šlag s otopljenom čokoladom). Ma, super je izgledalo i bilo je jako ukusno. Stavim sliku čim budem mogla.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    1,292

    Početno

    :D
    jedva čekam sliku

  15. #15

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    biskvit koji uvijek odlicno uspije:

    3 jaja
    6 dkg secera
    6 dkg brasna

    zumanjci+secer+snijeg od bjelanjaka+brasno

    ako radite tami, dodate malo kakaa...i to je to...

  16. #16
    Betty avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Sverige
    Postovi
    577

    Početno

    Biskvit koji mora da uspije :

    koliko jaja toliko supenih kasika brasna i secera .
    Prvo umutiti zumanca sa secerom .Mutiti ih toliko dugo dok ne postanu skoro bijela . Dodati brasno predhodno izmjesano sa praskom za pecivo i lagano izmjesati ( ne mikserom )

    Umutiti snijeg od bjelanaca i dodavati lagano kasiku po kasiku u predhodnu smjesu .
    Ugrijati rernu na 250 , ubaciti pleh , smanjiti na 180 stepeni C i peci .

  17. #17
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Citiraj Maxime prvotno napisa
    Po jajetu peci 5 minuta + 5 minuta ekstra, znaci 30 minuta na 175C. S cackalicom se moze provjeriti dali je biskvit dobro pecen
    :shock: Meni se to nekak čini predugo... pogotovo ak je bisvkit tanak.

    Meni najbolje funkcionira tak da pratim biskvit kad se peče i kad u sredini biskvita više nije udubljenje, provjerim čačkalicom te ako je suha - to je to!

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    krivo sam napisala!

    znaci prvo bjelanjak od 3 jaja umutiti, sa 6 dkg secera, pa dodati zumanjak od 3 jajeta, pa 6 dkg brasna...to peci na 180 C, kratko..cca 6 min...

    ps-da, previse je 5 min po jednom jajetu!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •