Pokazuje rezultate 1 do 11 od 11

Tema: PROSVIJETLITE ME !!!

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    193

    Početno PROSVIJETLITE ME !!!

    Daklem, hm,.. kuham sve živo i volim kuhati, ali nemam pojma:
    1. što je temeljac?
    2. kako se radi temeljac?
    3 gdje se sve može koristiti temeljac?

    PLiiiiz, nemojte me popljuvat, što ću, aj, zakopajte me temeljcima..

  2. #2
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    Temeljac je bistra juha od mesa/povrća/ribe koja služi kao temelj za neko jelo. U nedostatku vremena i sastojaka možeš ju zamijeniti juhom od kocke. Mesni temeljac se radi kao bistra mesna juha, a povrtni od povrća, soli i vode ofkors.

  3. #3
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Dakle kao što Joe reče, u slanoj vodi iskuhaš meso/povrće/meso i povrće i to ti je to. Onda viškove zamrzneš u plastičnim čašicama i vadiš po potrebi.
    Gdje se koristi? U supama, u varivima, za umake, gdje god ti treba kvalitetna tekučina sa finom aromom (tj da nije obična voda), osim za kolače

  4. #4
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    P.S. zaboravile smo reći da se čvrsti sastojci izvade iz temeljca.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    193

    Početno

    P.S. zaboravile smo reći da se čvrsti sastojci izvade iz temeljca
    e, to me mučilo... a, ne znam zašto, pretpostavljala sam baš obrnuto-da je to neš gusto, onako kao da radiš krem juhe..

    jadan moj mm..

  6. #6
    Mum2Be avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Zd
    Postovi
    654

    Početno

    Moj MM, npr. kad kuha rizot, sa strane stavi vodu i u nju baci kocku i to cijelo vrime laganini kuha i s time zalijeva rizot.

  7. #7
    suma avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Lokacija
    u sumi
    Postovi
    193

    Početno

    Kao prvo ja bih da se naslov ove teme pretvori u: temeljac

    http://istineilaziohrani.blogspot.hr...-ili-juha.html
    http://www.volim-meso.hr/temeljac-od-pecenih-kosti/

    Znaci pricam o temeljcu, a ne o juhama.
    Nisam ni znala da je toliko koristan za organizam i zdrav. Ameri koji briju na eko i zdravo ga skroz hvale, tako sam i saznala za njegova svojstva.

    Kosti se dugo kuhaju, ja sam vidjela (virtualno, na faceu ) da ga zenska kuha 48h, znaju i ispeći prvo kosti zbog jace arome.
    Imamo svoje meso, poceti cu to raditi od kostiju, kuhati ih dugo, na peći na drva, cca 8h.

    Da li je to netko radio, mogu li npr. od pecene koljenice kost staviti kuhati, ili je bolje da se kost prvo ne peće 1,5h?

  8. #8
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ovo mi zvuči kao hrpa neprovjerenih, nedokazanih tvrdnji. Stalno proglašavaju neku hranu čudotvornim lijekom svega, da bi se ispostavilo da su iako jesu zdrave, ipak ne liječe ono za što se tvrdi da liječe.

  9. #9
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    ne ulazim o osobito zdrava svojstva, ali da- pekla sam kosti i kuhala ih satima- dobije se divni želatinozni temeljac- smeđi. taj koristim za beouf bourguignon.
    ali taj mi je prejak za juhe i rižota. za njih koristim kokošji temeljac. imam još i riblji u zamrzivaču. i azijski (soja sos, cimet, zvjezdasti anis, rižino vino).

  10. #10
    suma avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Lokacija
    u sumi
    Postovi
    193

    Početno

    Kostiju imam da ne znam gdje cu s njima, pura, koka, pile... Tako da cu sigurno kuhati i dodavati jelima.
    Mislim da skoditi ne moze.

    Sasa hvala na iskustvu.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    248

    Početno

    Temeljac se moze dodatno reducirati (onaj od telecih ili govedjih kostiju) i rezultat je ono sto se u francuskoj kuhinji zove demi glace; nesto kao sos svih soseva
    Temeljci se kuhaju od kosti i povrca, otopiti kocku u vodi je silovanje kuhinje i ta splacina se ne moze nazvati temeljac.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •