Pokazuje rezultate 1 do 21 od 21

Tema: razlikovanje i imenovanje boja

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zagreb, Donje Vrapče
    Postovi
    113

    Početno razlikovanje i imenovanje boja

    Malo sam zabrinuta jer Ivan uopće ne kuži koja je koja boja.
    Ja mu kažem da mi da crveni autić a on mi da plavi, tj. onaj koji mu je pri ruci. Zatim mu kažem da uzme plavu bojicu i da crta s njom a on opet uzme neku drugu. Probala sam napraviti mali testić tako da kada smo slagali Legiće odvojila sam posebno hrpicu s plavim, posebno s žutim i posebno s crvenim kockicama i rekla mu da mi pomogne i ostale tako složiti. I počeo je sabirati žute i stavljati ih na žutu hrpicu. Znači da ih razlikuje. Ali ne povezuje ime s izgledom.

    Zanima me dali ste vi imali sličnih iskustava s tim i kada su vaša dječica počela kužiti boje.

  2. #2
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    da su razlicite ida je kuzila. a da svaka ima svoje ime koje bas znaci tu boju i nije (ida je 12.10. napunila 5 godina)

    kad ih je pocela imenovati (negdje prije trece godine) zvala ih je vrlo opisno - morasta = plava, travasta = zelena, suncasta = zuta i tako dalje...

    onda je negdje oko cetvrte godine pocela govoriti kombinirano - plava kao morasta.... i tako...

    sad ima pet i sve boje zna

    nisam se nikad zabrinjavala, uveseljavali su nas njeni opisi i njena dovitljivost

    btw, brojati je isto pocela tek pred peti rodjendan... do tada je bacala brojeve svim mogucim redosljedom... a kad bi je ja zamolila da nesto prebroji prvo bi pitala: a koji je ono broj prvi???

  3. #3

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zagreb, Donje Vrapče
    Postovi
    113

    Početno

    O onda imamo vremena do pete godine! 8)

    Ma malo sam samo bila zabrinuta, ništa strašno.
    A baš me zanimalo kad klinci to počnu povezivati.

    Evo Ivan ZNA brojati do deset i to ide ovako: 1,2,3,5,7,9,10.

  4. #4
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    ma to ti je sve tako individualno. idin mladji brat, noa, koji je krajem osmog napunio dvije godine, ispruzi prste lijeve ruke i krene ih brojat kaziprstom desne: jena, da... mama, idi - jena, da... cetiri! (u prijevodu: jedan, dva, mama vidi - jedan, dva, cetiri!)


  5. #5

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zagreb, Donje Vrapče
    Postovi
    113

    Početno

    Ma znam da je sve to kod klinaca induvidualno.

    Evo primjetila sam da Ivan već par dana ima R. Pravo pravcato R.
    Kažem ja njemu da kaže RIBA. A on će meni Riba ribi grize rep. Sve s R.
    Kažem mu da kaže traktor. A on meni : traktor vuče prikolicu. :D Nisam mogla vjerovati. A frendica muku muči sa svojim 4,5-godišnjakom jer nigdje nema R. Još uvijek govori sve s L.

    Al sam ga RRRRRRRRRR.

  6. #6
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    e tu je ida rasturacica

    ona je od kad je pocela govoriti (a to je bilo oko godinu dana) imala sva slova, sve kvacice i pravo pravcato R.

    jedino gdje ga nije mogla odmah cisto izgovoriti bilo je izmedju dva suglasnika: mrkva = mikva, krpa = kipa, hrcak = hicak... onda je nakon nekog vremena usavrsila prijelaz pa je bilo: mirkva, kirpa, hircak... pa je onda nakon kratkog vremena skroz izbacila i...

    meni su strasno fascinantne te njihove razvojne faze. prosto me odusevljavaju i s velikim ih gustom pratim

  7. #7
    mashenjka

    Početno

    Probaj Teletubies oni imaju seriju za učenje boja, jako je korisna, zato sto ima ponavljanja i pjesma. Tako je moj kumče sa 3 godine naućio boje.
    Anastasia je znala sve s 2 godine, jer smo se jako puno time bavile-knjige, kocke i sl.
    Sada zna i desetak boja, nianse.
    Ali u vrtiću puno njih još neznaju osnovne boje, ima vremena.

  8. #8
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Nama je Ema prvo naucila boje na engleskom jer smo imali nekakvu knjizicu s raznoraznim slikama i nazivima na engleskom i onda je trazila da joj svaku sliku kazem na hrv. i engl.
    I onda je sve boje naucila na engleskom i trebalo joj je jos neka 2-3 mj. da ih nauci na hrvatskom.

  9. #9
    mashenjka

    Početno

    Joj, pa to je super. Jeli tvoja malička inaće govori engleski i hrvatski fluently? To je tako dobro kada djeca znaju od malena nekoliko jezika. Jeli ide negdje u englesku igraonicu ili to samo doma ući?

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    Luka je tek sad poceo raspoznavati boje, zna savrseno raspoznati (za sada) crvenu i plavu.
    I to od kako je krenuo u vrtic, valjda oni imaju neke metode koje ja ne znam jer sam se pretrgla da ga naucim boje

  11. #11
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Ja sam uvijek mislila da djeca počnu točno imenovati boje sa neke 4 godine. Međutim, Orka je sa 25 mjeseci znala sve boje, uključujući bež i bordo.
    Odakle, pojma nemam! Vjerojatno i nesvjesno stvari imenujemo uz boju.

  12. #12
    †marival avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    685

    Početno

    je ... po nekim pravilima sa 4 godine uče npr. u vrtiću boje ...
    pošto je Ivan tek sa 4 krenuo u vrtić teta se čudila kako zna sve boje
    Svojim dečkima sam uvijek pružala igračku i imenovala je bojom i vrstom ( i šareno je bilo šareno :D )
    Luka obožava igru boja i pogađanja i super ih zna
    načarana, cuvena, zuta, plava, zelena ... nebu fulal kada panično traži neki autić ....
    jer traži npr. bmw cuveni :D .... a ja mu dajem pougeot zeleni

  13. #13
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    meni je fascinantno kako je drugo dijete poticano od starijeg brata/sestre, u svemu - govoru, komunikaciji, igri ...

  14. #14
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    mashenjka, oprosti sto nisam odgovorila na pitanja, nisam se vise vracala na ovaj topic

    Ema jezik cuje u crticima (na TVu), u edukativnim PC igricama i eventualno kad citamo kakvu slikovnicu englesku pa pristane da je citam na engleskom, a ne na hrvatskom.
    Ne govori engleski, ali one rijeci koje zna, lijepo izgovara. Sve sto je naucila, naucila je kroz igru i postavljanje nama pitanja o tome kako se nesto kaze na engleskom.
    Ne ide u engleski vrtic.

  15. #15
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    Oskar ima ravno pet godina i par dana i jos uvjek ne kuzi koja je koja boja sto mene ponekad prilicno nazivcira.

    Crta tj. boja nekaj i onda me svako malo zove... Mamaaaaaa, a koja je ovo boja? ZELENA Oskar...
    A haaaaaa
    A koja je ovo (drzi uruci za nijansu svjetliju ZELENU)... pa Z E L E N A Oskar.. vidis da je ista ko i ova koju si do sad drzao...
    a haaaaaa
    Mamaaaaaaaaaa... a koja je ovo boja?... Plava??? Zuta???
    Zove me i drzi tamno zelenu lego kockicu u ruci...

    Ne mili... i TO je zelena...

    Hebemu!!!
    jel ja to nemam zivaca ili nemam razumijevanja ili kaj?

    Vec sam si mislila i da me zahebava i da se pravi kak ne zna tak da me izivcira, ali meni je njagore kaj on FAKAT ne kuzi koja je koja boja.

    Da poludis.
    Valjda bu naucio uz put...

    Ja ne znam. Vec sam stvarno svasta probala.
    Kad se ujutro oblacimo on vadi stvari iz ormara, a ja mu govorim.. daj mi CRVENU majcu... a on meni prstom na svaku majcu i govori jel ovu.. ne.. jel ovu?... ne .. daj mi CRVENU... NE ZNAM koja je crvena... i rasplace se...

  16. #16
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno

    moje dijete nema problema s bojama i nijansama

    neki dan smo nesto opisivali ljude kakvu tko ima kosu/oci pa ga ja pitam "a kakve je boje tvoja kosa?" (da razjasnimo ono "plava")

    a on ko iz topa: "zlatna"

  17. #17

    Početno

    Citiraj Mukica prvotno napisa
    NE ZNAM koja je crvena... i rasplace se...
    A mozda jadnik mali STVARNO ne razlikuje boje?

  18. #18
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Marijas 3,5 godine razlikuje sve osnovne boje + "rozastu", ta joj je najmilija.

    Danas se Tomislav (16 mj.) igrao s kockama (čitaj: rasturao što je Marija sastavila) i pokazao mi crvenu kocku. Ja mu kažem crvena zlato, crvena, a on iz hrpe raznobojnih kocaka izdvoji opet crvenu i kaže JOŠ :shock: !
    Učinilo mi se da čujem muziku iz Zone sumraka....

  19. #19
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    dille

    ma to sam se i ja pitala... mozda i je tak... al ja bas ne vjerujem jer s mojim Oskarom je osnovni problem kaj se nejmu ne da MISLIT ni o cemu
    pa tak ni o tome kak se zove koja boja

    TO je ono kaj mene zivcira... on uopce u nis ne ukljucuje mozak

  20. #20

    Početno

    Citiraj Mukica prvotno napisa

    TO je ono kaj mene zivcira... on uopce u nis ne ukljucuje mozak

    Da, da, to mi je poznato, imam i ja jednog takvog, samo je malo mladji od Oskara pa mu jos dosta toga oprastam i tjesim se da je jos mali i da ce to s vremenom proci.
    To su ti decki...tu nis ne mozes.

  21. #21
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Morala sam se nadovezati na temu.
    Moj stariji nećak je sa 2 i nešto godina (više prema tri) jaaaaakoooo dobro razlikovao boje. Jako rano je počeo crtati (godina dana), mješati boje (drvene pa vodene) tako da je već prije treće godine znao i koje boje nastaju mješanjem (tipa žuta i plava, itd....). Poznavao je i narančastu, rozu, smeđu, sivu, limun žutu itd...(čak je i zezao svog vršnjaka koji nije kužio par osnovnih boja...kao: Pokaže mu smeđu boju i pita ga: Tomislave koja je ovo boja? Žuta? mali odgovori DA! A Ivor se okrene mami i zakoluta očima i ispravi frenda: Smeđa!

    Tri godine mlađi (Ivorov) brat Sven do 4 godine nije pokazivao da zna IJEDNU boju. Pitamo ga kakve je boje kamion ? (žute) a Sven dogovori: Crvene! itd....Čak smo mislili da je daltonist...međutim, u jednoj igri se izdao...MALAC NAS JE DUŽE VRIJEME VUKAO ZA NOS! Normalno da je poznavao (mislim osnovne) boje! Ali mu je to sve bila jaaakooo dobra zeka...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •