Pokazuje rezultate 1 do 16 od 16

Tema: Vaše vrhunsko jelo - najbolji recepti

  1. #1
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno Vaše vrhunsko jelo - najbolji recepti

    E ovako, zanima me koji je vaš naj naj recept, najukusnije jelo, ono u čemu ste najbolje (bilo slano ili slatko) i koji je vaše tajno oružje kada dođu gosti ili kada se jednostavno želite posebno počastiti?

    I, naravno, podijelite taj recept s nama

    Naš THE recept je patka.

    Kupimo patku u Mercatoru (razočarale su nas "domaće" patke s tržnica).
    Očistimo je, a od iznutrica stavimo juhu za kuhati (kuha se sa uobičajenim povrćem - luk, mrkva, peršin, celer... i što se kuha dulje, to bolje).

    Patku dobro napunimo voćem - jabukama i suhim šljivama, namastimo je i posolimo.

    Pećnicu zagrijemo na 200, tepsiju ili lim namastimo, najbolje svinjskom mašću, a može i ulje.

    Stavimo patku da se peče, a tijekom pečenja je zalijevamo bijelim vinom. Istodobno ona pušta svoj sok iz sebe, pa je zalijevamo i tim sokom, tj. mješavinom vina i soka. Peče se kao i koka - kada vidite da je dobro porumenila, to je to.

    Nakon pečenja izlijete umak od patkinog soka i vina u lončić, izvadite voće iz patke i propasirate ga u taj umak. Možete skuhati rezance kao prilog i tim umakom možete polijevati patku i rezance dok jedete. Juha, naravno, ide kao predjelo.

    Pisala sam u množini jer je obično zajedno pravimo MM i ja. Treba dosta "igranja" oko nje, ali rezultat je vrhunski.

  2. #2
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Hm, više toga je nama THE jelo , jer smo mm i ja pravi gurmani, ali izdvojila bih hobotnicu ispod peke, škampe na buzaru i brudet (što se tiče ribljeg menija), odnosno pašticadu i gravče na tavče (zapečeni grah) od ostalog. Slatko: pita od oraha i sira, piramida od višanja i bečki kuglof od maka i badema. Ali, mi volimo isprobavati nove stvari, pa što nam se svidi, skuhat ću to i gostima. Jedini kriterij za izbor menija jest jesu li gosti za ribu ili meso
    Posljednje uređivanje od Smajlich : 14.02.2011. at 15:06

  3. #3
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    mi smo mesojedi i the jelo nam je janjetina ispod peke s krumpirom i raznim povrćem...

  4. #4
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Vegetarijanska pastirska pita (Shepard's pie) - može i mesna,
    Pašticada sa domaćim njokama,
    Carpaccio od grdobine,
    i ima jedna mrak salata od tune, jabuke i još masu sastojaka, to svi padnu na dupe kad napravim.

    Kuha mi se blitva pa ne stignem pisat recepte, al budem

  5. #5
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Vegetarijanska pastirska pita (Shepard's pie) - može i mesna,
    Pašticada sa domaćim njokama,
    Carpaccio od grdobine,
    i ima jedna mrak salata od tune, jabuke i još masu sastojaka, to svi padnu na dupe kad napravim.

    Kuha mi se blitva pa ne stignem pisat recepte, al budem
    kad uhvatiš vremana, može recept za salatu?

    ja još razmišljam koje je naše the jelo, u muževoj pripremi je to sigurno purica
    a u mojoj: tortilje, meksička pita, ja više volim jela bez mesa

  6. #6

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    nl
    Postovi
    654

    Početno

    Citiraj RozaGroza prvotno napisa Vidi poruku
    Vegetarijanska pastirska pita (Shepard's pie) - može i mesna,
    Pašticada sa domaćim njokama,
    Carpaccio od grdobine,
    i ima jedna mrak salata od tune, jabuke i još masu sastojaka, to svi padnu na dupe kad napravim.

    Kuha mi se blitva pa ne stignem pisat recepte, al budem
    Dugo vec trazim nekakav zeleni umak koji ide s Shepards pie. Nemam pojma kakvi su sastojci, zapamtila sam samo intenzivno zelenu boju. Mozda menta, a mozda i ne?

  7. #7
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    U Asteriksu je umak od metvice

  8. #8
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj lunja prvotno napisa Vidi poruku
    Dugo vec trazim nekakav zeleni umak koji ide s Shepards pie. Nemam pojma kakvi su sastojci, zapamtila sam samo intenzivno zelenu boju. Mozda menta, a mozda i ne?
    Moram priznat da nemam pojma, al si me zaintrigirala, ajd ako nađeš, podjeli ovdje please.

    A evo recepta za salatu (koja je btw. extra i zdrava)

    1 konzerva tune u vlastitok soku (najbolje je ona koja je roskasta i komadi - ne komadići)
    oko 200-300 grama bijelog kuhanog graha
    1 crveni luk (ljubičasti) nasjeckan na sitno
    2 pice česna nasjeckane na sitno
    1 jabuka nasjeckana na sitno
    1 crvena paprika nasjeckana na sitno
    oko 1-2 žličice svježeg nasjeckanog petrusina

    Preljev:

    jogurt,
    1-2 žličice senfa
    1/2 žličica meda (može i bez)
    maslinovo ulje
    limunov sok
    sol i papar

    Sastojke pomješat u zdjelici i zaliti dresingom, fakat bude mrak!

  9. #9
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Mamice stalno ti želim napisat al nikako...Patka je mm-u Fav, ali kako je on lud za masti od patke, onda je ja pečem na rešetkama, a ispod u pleh skupljam mast, kasnije onda njemu na tome jaja ili što god već.
    Brijem da ću ipak jednom žrtvovat mast i napravit ovako kako je ti radiš jer mi zvući perfa. Inaće ja je samo lagano razrežem napravim mrežu po cijeloj patki, posolim i zavežem noge, krila zakvačim ispod i na 150. Na kraju kad je pečena (2-3 sata) je premažem medom i sokom od naranće, i još zapečem. Ispadne nekako crunchy i super boje. A mast u teglu i u frižider.

    Pusa curici

  10. #10
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    mm - cijelo pile u rostilju (posoljeno i peceno sa spustenim poklopcem, kao u rerni). razna druga mesna jela na rostilju... sataras... sogolj... i jos toga...

    ja - palacinke

  11. #11
    MariolaST avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Split
    Postovi
    293

    Početno

    Mi svi volimo papati i kod nas je pitanje jedino za što smo raspoloženi taj dan.
    Među favoritima od ribljih jela su škampi na buzaru sa zelenom manistrom, školjke, riba na gradele (najviše list, šampjer i škarpina), brujet od grdobine, ugora i grancigula. Meso isto svi vole a top je fazan na bijelo sa njokima od parmezana.
    Od slatkoga na periode, kako ih uvati, julkina pita (pa to par puta za redom dok ne dosadi), krempite, jaje na oko, ekleri, princes krafne i još puno kremastih varijacija......

  12. #12
    Dodirko avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,405

    Početno

    Recepte molim .... i kako to radite...



  13. #13
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Citiraj Dodirko prvotno napisa Vidi poruku
    Recepte molim .... i kako to radite...


    e baš tako

    Meni su jako fini njoki sa umakom od gorgonzole i gljive ili piletinu ovo je ful jednostavno i fino.
    Najprije se izdinstaju gljive ili piletina i onda se doda gorgonzola ( ja stavim pol trokut za nas 2) i kasnije vrhnje za kuhanje i to je umak za njoke

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Paaa, teško mi se odlučiti.

    Budući da sam ja na granici dozvoljenih kilograma, a mm mastan, ipak smo se odlučili ne jesti pečenog odojka, puricu i što manje tjestenine, pa smo se prebacili na ribe i morske plodove.

    The hrana u našoj kući je trenutno crni rižoto od sipe (blaženi ekspres lonac) iako se nadam da će netko od ekipe s mora "kritizirati" moj postupak (koji je turbo jer ovo obično spremam za večeru, pa nemam baš cajta) i navesti korisne tips&tricks za svakodnevnu uporabu. Ovaj ecept je inače od mog kolege s mora (klanjamsedozemlje, tko kaže da žene kuhaju bolje???) jer ja sam kontinentalna žena, pa sam ovo naučila tek u odrasloj dobi.

    1 sipa (ne znam, budu svakakve od pol kile do kile... svaka je dobra)
    1-2 čaše riže (mjera mi je neka čaša od 1,5 dl)
    povrtni temeljac (juha od grincajga skuhanog u slanoj vodi) cca 0,5 l, može i riblji, a ako baš nema poslužit će i voda s povrtnom kockom
    1 glavica luka (iliti kapule)
    3 češnja češnjaka
    svježi peršin, nekoliko grančica
    cca 3 žlice maslinovog ulja, koliko treba da posudi pokrije dno
    0,5 dl bijelog vina
    soli i papra od oka
    kriška limuna
    parmezan za serviranje

    Sipu očistiti, vrećicu s crnilom "spasiti" u posebnu posudu. Sipu izrezati na kockice/komadiće.

    Zagrijati maslinovo ulje u otvorenom ekspres loncu (ne smije biti prevruće), ubaciti kosani luk i pustiti da postane staklast. Dodati sipu i kratko prodinstati, pa zaliti temeljcem (ili vodom, ali bolja je juha) da ogrezne. Zadihtati lonac, pustiti ga da zapišti, smanjiti vatru i kuhati na pari cca 10-15 min, da sipa omekša. Vrijeme ovisi o količini sipe. Kad je gotovo, lonac skinuti s vatre, staviti pod hladnu vodu da se može otvoriti. Dodati rižu, podliti vinom i dodati još juhe ili vode koliko treba da bude "kao rijetko varivo" (ne znam opisati) te dodati polovicu sjeckanog češnjaka. Opet zatvoriti, prokuhati na pari cca 5 min (ili 10 min ako je baš velika količina). Otvoriti, pogledati gustoću, po potrebi doliti još tekućine i dodati crnilo + nekoliko kapi limunovog soka. Dobro promiješati i vrlo kratko prokuhati otvoreno dok se ne postigne željena gustoća. Dodati ostatak češnjaka, papar i zeleni peršin kosani. Rižoto treba biti sočan, ali ne pregust - riža brzo upija tekućinu. Servirati odmah, dok se nije "zagustilo".

    Valjda nisam ništa ispustila...

    Inače, ako nema sipe za kupiti (što je često u malim ribarnicama), uzmem ja crnilo u vrećici i bilo kakve smrznute lignje narezane na kolutiće. Isto je fino, ne tak jaaaako fino ko sipa, ali moji dečki bi i lonac pojeli samo ako vide crnilo.

  15. #15
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Peterlin mi skoro sve isto ko i ti radimo, samo vino zamjenjuje vodu Ali ja jako puno vina koristim u kuhanju, prefino mi je sve sa vinom. Ali pit ga mrzim. Apropo, mm obožava moju kozletinu u vinu, to je isto ovako zgodno za skuhat kad dolaze gosti, puno začinskog bilja da neki "fancy" šmek.


    A inaće, od onih jetra i srca patke koje se dobije unutra radim paštetu od patke koju mm apsolutno obožava.

  16. #16
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Peterlin i ja radim isti rižot i po meni si dobila 5-icu! Inače, ni ja ne pijem niti volim vino, ali u kuhanju-obožavaaaam! Stavljam ga u sve! Dobro, ne baš u kupus, al ono...skoro

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •