Pokazuje rezultate 1 do 22 od 22

Tema: molim pomoć - izrada boja za krečenje

  1. #1
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno molim pomoć - izrada boja za krečenje

    Krečila bih dvije prostorije. Jedna treba biti boja VANILIJE, druga svijetla boja KAJSIJE.
    Bilo bi mi korisno ako netko da kakve smjernice u tom mućkanju boja. Koja boja treba prevladavati , a koja je u tragovima . Lane sam jednu prostoriju krečila u boji narandže. Dva dana sam eksperimentirala sa dodacima i omjerima , pa krečenje na pokusnoj površini dok nisam dobila što sam htijela.
    Sad mi je muka od pomisli na to.

  2. #2
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    u Zagrebu na nekoliko mjesta kompjuterski mješaju boje.

    Mi smo kupili u Bauhausu.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    ja bi ti preporučila da radije odeš u neki dučkas, izabereš boju iz ton karte i daš da ti oni smučkaju. cjenovno je tu negdje, a dobiti ćeš točno ono kaj hoćeš; ovak buš se zezala, a onda kad se osuši postaje sasvim druga boja :/

  4. #4
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    I mi smo kupili u Bauhausu, ali ja sam shvatila da Kalimero ipak želi sama miješati boju.
    Mi smo naranđastu pokušavali dobiti na sve mile i moguće načine, ali dobili smo neku "jaču" žutu koja je jedva naznačavala da bi (u prigodnom spoju sa još nekom bojom) dala naranđastu. Dodavanje crvene nam je "rozilo" postojeću boju :shock: Intenzitet boje koji smo željeli, ne bi dobili još slijedećih sto miješanja.
    Onda smo odlepršali u Bauhaus, i riješili stvar. Mada mi je kupljena boja mrvicu bila "prejaka" za moj ukus. Ne znam, da li bih ubuduće mogla tražiti da mi u postojeće omjere doda malo više baze pa tako ublaži jačinu?
    Inače, boja je nemjerljivo gušća i postojanija od one koju miješamo doma i manje je treba. Prilikom razrijeđivanja, radije ne razrijeđivati odmah svu količinu. Jedino ako majstor nije tako odredio. Nama je dosta razrijeđene ostalo.

  5. #5
    SNOOPY avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZAGREB, Novi Zagreb
    Postovi
    387

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    Mi smo naranđastu pokušavali dobiti na sve mile i moguće načine, ali dobili smo neku "jaču" žutu koja je jedva naznačavala da bi (u prigodnom spoju sa još nekom bojom) dala naranđastu. Dodavanje crvene nam je "rozilo" postojeću boju :shock: Intenzitet boje koji smo željeli, ne bi dobili još slijedećih sto miješanja.
    U toj varijanti se doda kap-dve crne boje, koja onda "zagasi" boju.

  6. #6
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Nebih da mi oni mješaju boju iz razloga što je to jako gusta boja, i nanošenjem takve boje za par godina počinju se zidovi ili strop ljuskati. Ako razrijedim onda to nije to. Možda nisam u pravu, ali kod prijatelja a i i kod mene na poslu krečili su majstori, jednim premazom sve prekriju i sad je to groblje po zidovima, pogotovo strop. Mene su učili da je bolje ići sa rijeđom bojom pa makar i dva puta i ne sušiti prenaglo zidove.

  7. #7
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj SNOOPY prvotno napisa
    U toj varijanti se doda kap-dve crne boje, koja onda "zagasi" boju.
    Jesmo. Nije pomoglo.

  8. #8
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Kalimero, OK ako ne želiš razrijeđivati, ali s onom gustoćom katrana koju smo mi donijeli kući MM nikada ne bi htio krečiti, tako da smo mi to po difoltu razrijedili, bez puno razmišljanja. Ja sam čak mislila da se to podrazumijeva, ne znam...
    Kvaliteta razrijeđene boje kojom smo potom farbali je potpuno zadovoljavajuća, evo curi treća godina i nigdje se ne ljuska. Periva je do boli, za razliku kada ostatke komarca mičeš vlažnom bebi maramicom sa običnog Jupola gdje na maramici ostaju tragovi boje.
    Ostaje ono što ne znam, a to je kako teško se skida sa zidova? Kako ispod nje imamo dva sloja obične farbe, nadam se da ne bude problem.
    Ili prekrečavanje preko te kupovne boje... da li je netko već prekrečavao, da li nova boja dobro pokriva? I da li (ako se odlučimo ponovno) obični Jupol ima snage pokriti tu boju? To bih ja voljela znati.

  9. #9
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    Ja sam jesenas krečila kuhinju u narančasto.
    Na jednu kantu bijele, pripremljene za krečenje (razrijeđeno, tako da ti se među prstima napravi kao plivaće kožice) smo ubacili 2 tube narančastog koncentrata (Jupolov Dipi koncentrat je u tubama, oni u bočicama nisu koncentrati) i ispalo je baš kao breskva. Mislim i da smo dodavali koju kap crne, da se ubije sjajnost, da malo matira (da ti ne svijetli u mraku).

    Za vaniliju bih ja uzela barem 3 takve tube žute boje i možda koju kap narančaste i svakako malo crne.


    Anyway, dodaješ po pola tube, pa razmješaš dobro, pa obojaš jedan dio zida i pričekaš da se osuši, jer drugačije nikako ne možeš znati.

  10. #10
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

  11. #11
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Rene2
    (razrijeđeno, tako da ti se među prstima napravi kao plivaće kožice)
    Eh tako i ja pravim boju, a narandžastu sam dobila mješajući žutu, crvenu i malo crne. Čak sam si te omjere negdje i zapisala i znam da su te boje bile u nekim manjim pl. bočicama.
    Za vaniluju ću probati :
    Za vaniliju bih ja uzela barem 3 takve tube žute boje i možda koju kap narančaste i svakako malo crne.
    Za kajsiju valda svijetla narandžasta sa malo više crvene :/

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    Citiraj kalimero prvotno napisa
    Nebih da mi oni mješaju boju iz razloga što je to jako gusta boja, i nanošenjem takve boje za par godina počinju se zidovi ili strop ljuskati. Ako razrijedim onda to nije to. Možda nisam u pravu, ali kod prijatelja a i i kod mene na poslu krečili su majstori, jednim premazom sve prekriju i sad je to groblje po zidovima, pogotovo strop. Mene su učili da je bolje ići sa rijeđom bojom pa makar i dva puta i ne sušiti prenaglo zidove.
    ja imam tak smuckane guste boje, nisam primjetila ljustenje i bla bla

    ak te tak opuca maljanje u vise slojeva ti si razrijedi boju vodom

    ako paniras staviti neki intenzivniju nijansu stvarno odi da ti zbuckaju jer ti se moze dogoditi da na pojedinim mjestima di predjes duplo imas tamnije (vidila sam kod susjede kak to ispada)

  13. #13
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    kalimero, stvarno ne znam koja se to boja ljušti :?
    mislim, može se ljuštiti ako podloga nije dobra, ako ima vlage...
    ali da se ljušti iz čista mira... stvarno još nisam vidjela.

    ja ti svakako savjetujem da ti boju kompjuterski izmiješa stroj jer nije svejedno koja je baza ni koji je pigment.
    Ako uzmeš bazu pogrešne oznake, možeš dodavati pigmenta koliko hoćeš... neće biti onako kako si zamislila.
    a veća količina pigmenta uništava kvalitetu boje...

    ako je boja prerijetka, izgleda jeftino i nezavršeno, ma koliko puta da prijeđeš...

  14. #14

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Lux
    Postovi
    905

    Početno

    Mi prije ravno 3 godine krečili Dulux bojama, jako su guste, pa i ako piše da tako ide, nama su to majstori neznatno razrijedili jer im nije ostajalo glatko. Boja se ne ljušti nigdje, ja opet kupila Dulux, malo su skuplje ali nema greške i šarenila...Meni su za broj premaza i pokrivanje rekli da je važniji intenzitet boje koja se nanosi, nego boja podloge, tako da je kod jačih boja ponekad premazati dva puta.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    161

    Početno

    Toplo preporučam Bauhaus -miksaju boje i odlične su ,super se primaju na zid, ravnomjerno nema mrlja..samo izaberš koju želiš ,a imaš kaj birati i začas striček zmiksa..bez ikakve muke i nauke...sretno :D

  16. #16
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Hvala na savjetima. Pošto su zidovi tek omazani i izdletovani , ovo će biti prvo krečenje, valda je onda podloga dobra :? , i kako veli apricot, ne bi smjelo bili ljuskanja. Onda možemo na varijantu da kupim izmješanu boju pa šta ispadne .

  17. #17
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ako je dobro ožbukano i gletano, ako se zidovi dobro osuše i ako je dobro riješena izolacija cijele kuće... neće biti problema.

    a ako nije... onda je ljuštenje farbe najmanji problem koji će vas brinuti

  18. #18
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Vlage nema - sve izolirano, mazano prije godinu dana , gletano ovih dana , sve O.K.
    Znači možemo startati sa mućkanjem i bojanjem

  19. #19
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    o, da!

  20. #20
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    o, da!

  21. #21

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Zar nije prije potrebno premazat sa impregnacijom-to je ono što nije boja nego bjeličasta "vodica" koja sprečava da se miješa stara sa novom bojom i da se u friško napravljen zid upija suviše boje

  22. #22
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    to će ličioci prosuditi, ovisno o podlozi i njezinoj konzistenciji.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •