Pokazuje rezultate 1 do 24 od 24

Tema: Dijetna prehrana?

Hybrid View

prethodna poruka prethodna poruka   sljedeća poruka sljedeća poruka
  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno Dijetna prehrana?

    Trebam savjet - Andrej je friško odradio nekakvu crijevnu virozu s proljevom i temperaturom koji su trajali 2 dana. Nismo išli doktoru. Sad je, naoko, zdrav, ali po noći cvili kao da ga boli trbuh i loše spava. Stvar je u tome da ne znam što mu uopće smijem dati jesti, a što ne. Sjećam se iz vlastitog iskustva sa strogim dijetama, dvopekom, rižom, čajem od šipka i sl., a on, naravno, ništa od toga neće ni probati jesti. Danas smo imali cijelu dramu, jer traži da jede svoja omiljena jela (knedle, štrukle, njoke i sl.), a ja mu se to ne usudim dati jer mislim da je premasno. Jučer je, uostalom, pojeo jednu knedlu i navečer je opet dobio proljev i cijelu noć je procvilio od bolova u trbuhu.
    Koliko treba inzistirati na "dijetnoj prehrani" i kakva se uopće dijeta preporučuje za umjereni proljev?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,264

    Početno

    ako voli tjesteninu... a da probate sa svim tim čudima od tjestenine ali da su integralni i samo skuhani u vodi?

  3. #3
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    riža, mrkva i bijelo pileće meso na kockice - skuhati u malo zasoljenoj vodi. to može jesti bez problema. (i meni su dvopek i čaj bljak... ).

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    riža, mrkva i bijelo pileće meso na kockice - skuhati u malo zasoljenoj vodi. to može jesti bez problema.
    To znam i to sam mu i skuhala, pa neće jesti.
    Inače jede i mrkvu i juhu, ali sad je valjda skužio da mu je to jedina opcija, pa se buni na nju.
    Mene zapravo zanima koliko stroga trebam biti u prehrani. Da li smije jesti/piti:
    -običan kruh (iz pekača)?
    -jogurt?
    -banane, jabuke? U kojem stanju, sirove ili kompot (jabuke)?
    -hladnu vodu? (pije ju u velikim količinama, a imam dojam da mu je nakon nje lošije)
    Što mu nikako ne smijem dati?
    I koliko dugo tako paziti na prehranu? Imam dojam da je gladan i frustriran od "specijalnog" režima, a bojim se dati mu ono što traži... (jučer je pojeo jednu knedlu od sira i grisa, pa smo vidjeli koje su posljedice )

  5. #5
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    smije sve, samo da nije slatko i masno.
    već dugo je odbačen taj pristup sa dijetalnom prehranom.

    daj mu što god želi, ali neka se ne pretrpava (ne bih rekla da mu je ta knedla naškodila: vjerojatno bi posljedice bile iste i da je pojeo rižinu sluz)

  6. #6
    andrea avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,380

    Početno

    ja bojanu uvijek dajem da sve jede (dobro, osim masnog i slatkog, al to ionako rijetko jede);

    taj stav o "dijetalnoj prehrani" je odavno out, pa se ja nikad nisam zamarala time što neće, npr., dvopek i čaj od šipka, jedino što bi me eventualno brinulo, je da ne unosi dovoljno tekućine u organizam, a ostalo... 8)

  7. #7

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    već dugo je odbačen taj pristup sa dijetalnom prehranom.
    Ovog zapravo nisam bila svjesna. Moje sjećanje seže do dvopeka i crnog čaja bez šećera Hvala, apricot!

    Btw, znači li to da smije i mlijeko i mliječne proizvode?

  8. #8
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    odbačen ili neodbačen - mene je stav "da nije slatko i masno" skoro odveo u zaraznu.

    tko zna kakav će "stav" biti za par godina. do tada - ja probleme rješavam na bazi iskustva, tj. onog za što znam da djeluje.

  9. #9
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    evo prepisujem s jednog papira kojeg sam "pokupila" jednom kod doktora, kad je M. imala proljev:


    DIJETA ZA AKUTNE PROLJEVE PREDŠKOLSKE I ŠKOLSKE DJECE

    I STUPANJ
    šipkov čaj+ Nelit ili Rehidromix
    rižina sluzava juha
    prežgana juha bez masnoće
    kuhana riža na vodi
    ribane jabuke

    II STUPANJ
    sve iz I stupnja plus:
    svježi kravlji sir bez vrhnja
    bjelanjak tvrdo kuhanog jajeta
    juha od mrkve s krupicom
    dvopek, banana

    III STUPANJ
    sve iz I i II stupnja plus:
    dinstana riža
    pšenična krupica na ulju
    pasirana mrkvica
    pire od jabuke bez šećera
    kuhana piletina ili teletina
    rezanci na ulju
    tvrdo/meko kuhano jaje
    štapićči
    čokolada za kuhanje

    IV STUPANJ
    sve iz I, II i III stupnja plus:
    riža na mlijeku (2,8% mm) s čokoladom za kuhanje
    jogurt ili kakao (2,8% mm)
    teleća/pileća nezamašćena juha s tjesteninom
    pasirana variva (mrkva, cvjetača, grašak)
    voćni puding
    bijela kava (ječmena), biskvit
    nabujak od dvopeka s jabukama



    Stupanj prehrane ovisi o intenzitetu proljeva/povraćanja (I stupanj kod jačih, IV stupanj je već kod završne faze kad prolazi)

  10. #10
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    zapravo ja sam ga se rijetko koristila, jer mi tu neke namirnici skoro ni nemaju smisla (jaje :shock: )


    Ono što sam u praksi kod Marte naučila je da joj dajem puno piti i to po mogućnosti šipkovog čaja (nikako voćne ni kamilicu), iako ga nije ljubitelj. Vodu sam izbjegavala jer bi joj voda pojačavala proljev.

    Štapiće i dvopek nije htjela nikako, rižu na ljutu muku, ali bi je prisilila da malo pojede (rižu- barem da popije na žlicu onu sluz iz kuhanja)

    jela je ribane jabuke (odstajale), bananu.
    Dala bi joj i Bioaktiv
    Prolife ili Linex kapsule, ako bi bio kronični proljev
    Nakon dan-2 uvela bih juhu, mrkvu, čokolino na rižinom mlijeku, griz

  11. #11
    paci avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    752

    Početno

    Također smo nedavno imali crijevnu virozu, obje curke + ja, pa mi je friško. Mlađa je jela isključivo štapiće, bioaktiv, bijelo meso s kruhom i malo juhe, i vodu sa Rehidromixom,par dana. Jer nije ništa drugo htjela. Starija je jela sve osim mlijeka i slatkiša jer joj ih nisam dala. Ja nisam jela ništa (ja bih mogla i češće tako 8) .

  12. #12
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    odbačen ili neodbačen - mene je stav "da nije slatko i masno" skoro odveo u zaraznu.
    mi nismo jeli ništa, pa smo završili u zaraznoj...
    svatko neka proba, pa neka vidi što mu odgovara, ali nema više onoga apriori stava: rižina sluz, kuhana mrkva, ruski čaj i dvopek.

  13. #13
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Kad je kod nas bila frka, badava mi prežgane juhe, riže sa ili bez sluzi i sl. kad on to nije htio jesti nego je tražio (eventualno, i još sam bila sretna da je uopće tražio nešto za jesti) čokolino ili neke pahuljice i onda sam mu dala. Trudila sam se da pije što više da ne dehidrira (naravno, čaj u tragovima, ugl. vodu), nutkala ga štapićima i krekerima, ali niti to baš nije prolazilo. U biti, tada generalno niti nije bio zainteresiran za klopu...
    Od prošle godine u naš život ušao je i ProLife pa mu to dam u sličnom slučaju...

  14. #14

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Hvala vam svima na odgovorima.
    Da, nije problem u onoj akutnoj fazi kad ionako ništa neće jesti, nego onda kad mu je malo bolje i kad osjeti glad, pa bi jeo svašta, a ja ne znam što da mu dam.
    Već bih mislila da je viroza s proljevom iza nas, ali nije. Već 4 noći ne spavamo ni on ni ja, po cijelu noć se grči, stenje, cvili i plače. Po danu uopće nema stolicu, a onda "procuri" oko 23 h, u snu. Stvarno više ne znam što mu smijem dati, a što ne (jedina sumnjiva hrana koju je jučer pojeo bio je kruh s Dukatela sirnim namazom, ali ne mogu vjerovati da od toga ima takve bolove, i zašto samo po noći).

  15. #15
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    tanja, niste nosili uzorak stolice na analizu?
    možda nije viroza, možda je došla kakva beštija: orka je prije dvije godine fasovala salmonelu.
    dva dana temperatura, pa nekoliko dana proljev.
    nismo išli našoj pedijatrici nego stolicu nosili u Dom zdravlja... kaksezovetajodjelnemampojma :?

  16. #16

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Pa razmišljala sam i o tome... iako, svi koji su imali salmonelu zaklinju mi se da to izgleda puno gore nego ovo kod nas. Ipak, nakon zadnje dvije noći, pitam se i ja da nije kakva prokariotska beštija :/
    Kako se uopće nosi uzorak stolice, u kakvoj ambalaži, kome (na koji odjel - pretpostavljam mikrobiološki), ide li to bez uputnice?
    Postavljam glupa pitanja, ali fakat nikad dosad nismo imali takvih problema - svi dosadašnji proljevi bili su kratki (jednodnevni) i bezazleni.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,264

    Početno

    uzorak se stavi u kutiju za šibice, sa uputnicom...
    ako je bez plaćaš oko 20tak kn

  18. #18
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    U svakoj apoteci ima za kupiti malena plastična posudica sa žličicom za uzirmanje uzoraka, mislim da košta kunu i pol. Ja ih uvijek imam doma za svaki slučaj.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    590

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa
    U svakoj apoteci ima za kupiti malena plastična posudica sa žličicom za uzirmanje uzoraka, mislim da košta kunu i pol. Ja ih uvijek imam doma za svaki slučaj.
    tako i mi.
    (friški) uzorak nosiš ili mikrobiološki laboratorij u dz baruna filipovića, odmah u prizemlju je (primaju uzorke samo do 9h) ili cijeli dan u kalićevu.

  20. #20
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    tanja, ima različitih simptoma kod salmonele: u mojoj obitelji se na jednim krstitkama otrovalo njih 14 (zauzeli su cijeli odjel koprivničke bolnice).
    kod dvoje je bilo strašno: zatajenje bubrega i svašta, kod većine samo temperatura i proljev. stricu nije bilo ništa, on je kolače zalijevao rakijom

    orka je pretprošle godine imala temperaturu i dva dana proljev, nije povraćala, ništa je nije boljelo, bila je odlično raspoložena osim kad se temperatura popela na 39,5... tada je malo klonula.

    Posudice za uzorak smo kupili u apoteci, i onda smo svi iz kuće morali nositi.
    Dijete u vrtić može ponovo krenuti kada su tri nalaza negativna (može ići dan za danom).
    Ako jest salmonela, obavezno se treba prijaviti ustanovi u koju dijete ide (Andrej ne ide, na sreću)

  21. #21
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    stricu nije bilo ništa, on je kolače zalijevao rakijom

  22. #22

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Hm... nakon svega ovoga, mislim da ćemo popodne svratiti do pedijatra da čujemo i njegovo mišljenje :/

  23. #23

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,264

    Početno

    ma u kojim vi to ljekarnama kupujete?
    osjećam se kao da živim u drugoj državi kraj vas...

    mm su u ljekarni (Dugave) rekli da oni nemaju ništa slično...
    a u Sigetu u domu zdravlja piše velikim slovima:
    Stolice primamo isključivo u kutiji od šibice
    :?

  24. #24
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    :?
    travno ti je blizu: u obje ljekarne na mamutici imaš za kupiti posudice .
    a možeš ih dobiti i tamo gdje nosiš uzorak: oni ti daju tri kutijice po osobi.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •