Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 91

Tema: Utjecaj glazbe na razvoj djece

  1. #1
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno Utjecaj glazbe na razvoj djece

    Pedagogija: glazbom postižeš da si pametniji

    ZA INSTRUMENTE DJECO !
    SVE VIŠE ZNANSTVENIH STUDIJA DOKAZUJE
    DA SE MOZAK, AKO UČITE SVIRATI GLAZBENI INSTRUMENT,
    NA MNOŠTVO NAČINA RAZVIJA!!!


    Glazbena poduka poboljšava dječje pamćenje novih riječi. Do tog zaključka došli su znanstvenici Sveučilišta u Hongkongu. Psiholozi su proučavali devedesetero djece starosti od 6 do 15 godina. Polovica djece bili su članovi jednog orkestra i učili su svirati instrument a druga polovica nije imala glazbene poduke. Kod testova trebala su sva djeca po pamćenju ponoviti riječi koje su prije toga pročitala na jednoj listi. Ispostavilo se da su mali glazbenici premoćno pobijedili one druge jer su mogli ponoviti daleko više riječi.

    Slušanje određenog glazbenog djela, pogotovo nekog koji ima jasnu glazbenu strukturu, izaziva definirane i u prosjeku trajne pozitivne promjene električnog zemljopisa mozga. Pri slušanju ili vježbanju glazbe uključuju se obje polovice mozga, a pojedine regije i frekvencije posebno često.

    I drugi efekt sviranja instrumenta dokazan je s više znanstvenih studija: glazbenici se lakše snalaze u matematici, konkretno kod rješavanja zadaća s predodžbom prostora. Prof. Petsche:“Glazbena poduka je sasvim sigurno važan pokretač razvoja inteligencije. Mi sad znamo da svaka vježba može poboljšati mogućnosti svakog dijela tijela a to razumljivo vrijedi i za tako kompliciran organ kao što je mozak. Mozak treba stalno trenirati, kako bi donio optimalan učinak“.

    Vise info mozete naci ovdje http://glazbenistudiocerovac.blog.hr

  2. #2
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno


  3. #3
    Lukina mamma avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    1,238

    Početno

    Potpisujem!!!
    Iz osobnog iskustva.

  4. #4
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno Re: Utjecaj glazbe na razvoj djece

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    glazbenici se lakše snalaze u matematici, konkretno kod rješavanja zadaća s predodžbom prostora.
    e, ovo ti neću potpisati . unatoč sviranju dva instrumenta - snalaženje u prostoru je bila jedina stavka koja je bila manje uspješna na testiranju.

  5. #5
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    ja se katastrofalno ne snalazim u prostoru

  6. #6
    Nice avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    572

    Početno

    A ja se savršeno snalazim u prostoru ali mi je slon prdnuo u uho

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    1,292

    Početno

    Citiraj Nice prvotno napisa
    A ja se savršeno snalazim u prostoru ali mi je slon prdnuo u uho

    ne znam za snalaženje u prostoru, ali mislim da glazba duhovno upotpunjuje...iskustvo ..pa ću to pokušati ukazati svojoj djeci. kako nam je želja oduvik bila da sviramo klavir (MM-gitara, ja-violina) valjda će tu volju nasljedit jedan od njih dva

  8. #8
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    U svakom slučaju, glazba jako dobro utječe na razvoj i odgoj djece, ako baš i ne razvija prostornu inteligenciju kod svakog . Glazba pruža djetetu otkriva novu dimenziju, nove svjetove koji jesu vezani uz brojeve i posebnu vrstu socijalizacije, nemoguću u drugim disciplinama. Ne znam što će M. postati kad bude velik, ali mi je važno da ide u glazbenu školu.

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    45

    Početno

    Glazba u svakom slučaju iznimno povoljno utječe na razvoj dječjeg uma a napose klasična glazba jer je u svojoj biti ''matematička forma'' (nebrojene su studije napisane o tome, a i povijest to potvrđuje...).
    Relaksira, upotpunjuje...ma, glazba je zvonka radost, radujmo se zajedno!

    Ja bi samo pozornost skrenuo na ''ritmične'' udaraljkaške instrumnte koji su djeci prvenstveno interesantni i zabavni (to smo se uvjerili i nakon rodinog prosvjeda ), poticajni, dokazano opuštaju, ritmovi su matematičke forme, razvijaju motoriku i kordinaciju, a to su u biti najstariji instrumenti (poslje glasa) - sve jeritam, otkucaj srca je ritam!

    Postoji u zagrebu udaraljkaška radionica (djembei) za skroz male kikače/ce, na kojima ja mislim i izrađuju udaraljke... potrudit ću se nać link pa koga interesira...

  10. #10
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Off topic,
    Dedi Kul, aj pls promijeni avatar, umrem od straha svaki put kad te vidim :shock:

  11. #11

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Moje iskustvo s glazbenom školom više je nego dobro. Iako nisam profesionalni glazbenik, mislim da mi je učenje glazbe u školskoj dobi jako koristilo - i to sam baš primijetila u matematici, ali i u finoj motorici i koordinaciji. Jedino mi je žao što nisam imala prilike birati instrument, ali nadam se, ako moje dijete poželi učiti glazbu, da ću mu moći omogućiti da prije konačnog odabira instrumenta vidi i čuje više njih i da sam donese odluku.

  12. #12
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Off topic,
    Dedi Kul, aj pls promijeni avatar, umrem od straha svaki put kad te vidim :shock:
    OT
    Anchie...kad mi je koma dan idem si u dk profil..samo zbog avatara.

  13. #13
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Bas si mislim kako bi svi trebali staviti takve avatare.

  14. #14

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    45

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Off topic,
    Dedi Kul, aj pls promijeni avatar, umrem od straha svaki put kad te vidim :shock:
    OT
    Anchie...kad mi je koma dan idem si u dk profil..samo zbog avatara.
    Vidiš anchie da neke i razveselim, a mamma san nije jedina, mala Tamara (slatkica od Ivance) umre od smjeha svaki put kad moj avatar iskoči!!

    Ma na toj fotki sam ispo malo loše, nepočešljan, ma uvatilo me onako na prepad + blic, ma kužiš me... tražim bolju 8)

  15. #15
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa
    Moje iskustvo s glazbenom školom više je nego dobro. Iako nisam profesionalni glazbenik, mislim da mi je učenje glazbe u školskoj dobi jako koristilo - i to sam baš primijetila u matematici, ali i u finoj motorici i koordinaciji. Jedino mi je žao što nisam imala prilike birati instrument, ali nadam se, ako moje dijete poželi učiti glazbu, da ću mu moći omogućiti da prije konačnog odabira instrumenta vidi i čuje više njih i da sam donese odluku.
    Najbolju priliku za to pruža glazbeni vrtić. Naš, (GU Elly Bašić) je za svaku preporuku.

    P.S. Kad vidim Dedijev avatar uvijek mi dođe da se idem oprat.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    Citiraj ~Dedi Kul~ prvotno napisa
    Glazba u svakom slučaju iznimno povoljno utječe na razvoj dječjeg uma a napose klasična glazba jer je u svojoj biti ''matematička forma'' (nebrojene su studije napisane o tome, a i povijest to potvrđuje...).
    Relaksira, upotpunjuje...ma, glazba je zvonka radost, radujmo se zajedno!

    Ja bi samo pozornost skrenuo na ''ritmične'' udaraljkaške instrumnte koji su djeci prvenstveno interesantni i zabavni (to smo se uvjerili i nakon rodinog prosvjeda ), poticajni, dokazano opuštaju, ritmovi su matematičke forme, razvijaju motoriku i kordinaciju, a to su u biti najstariji instrumenti (poslje glasa) - sve jeritam, otkucaj srca je ritam!
    dedi, (btw odvaljujem na avatara ) bas sam to htjela napisati - jer frendica je bas pisala diplomski o utjecaju udaraljkaskih instrumenata na razvoj djece...


    a navodno jako je dobro djecu i cim prije izloziti pravim, 'zivim' instrumentima... po mogucnosti od prirodnih materijala... znaci, ne samo slusanje i ne samo s cd-a, kazica...
    luka je vec skoro rasturio jednu od tatinih klasicnih gitara (tata ju je onda ipak odnio kod sebe) - pa sad gledam da cim prije naletim na kakvu na buvljaku pa nek moj mali jimy navali
    al u medjuvremenu ima zvecke, bubnjeve, ksilofon (drveni i plasticni), i jednu plasticnu gitaru ali cist solidnog zvuka sa metalnim zicama...
    nevjerojatno koliko mu je to draga igracka - no on je odrastao uz tatino svakodnevno vjezbanje pokraj njega jos otkad je bio beba... i, kao sto rekoh, do nedavno je i sam tambirao po njoj - dok nije toliko ojacao da ju moze ozbiljno strgati...
    a ja si planiram opet uzeti neki polovni pianino - pa cemo svirati i to...

    sto se mene tice, luka ne mora ici u glazbenu skolu - zbog vlastitog iskustva u istoj (iako u principu pozitivnog) - nisam sigurna da je pristup glazbi koji klasicari nude nuzno dobar za sve muzikalce... niti u svim fazama glazbenog razvoja...
    morat cu vidjeti kakve ce mi signale luka slati s vremenom...
    al da ce bit izlozen - hoce...
    cisto zbog m(b)m-ovih i mojih interesa...

  17. #17

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    45

    Početno

    I velika prednost udaraljki je što ih ''svirat'' mogu praktički jednogodišnjaci i super je za formu ''imitiram sve što vidim/čujem'' jer je jednostavno i smisleno.

    Slažem se sa djelom o izlaganju live instrumentima...

    A što se tiče glazbenih vrtića ja sam npr. čuo dosta loša, ma naprosto traumatičana iskustva mojih bliskih prijatelaj (koji su doslovno zaplakali prisjećajući se tih iskustava, doduše tome je kumovao i alkohol , ali...) tako da nisam načisto sa tim....

    Mene roditelji nisu forsirali, pitali su me, ja nisam iamo interesa (bio sramežljiv u toj dobi), ali kad sam iskazao interes (2. osnovne) omogućili su mi to (privatno), i od onda sam zaljubljen u glazbu u svim pojavnim oblicima a to je ponajviše rezultiralo diskofilskom ovisnošću zbog čega nam je cca. 3 kvadrata stana ''čudno'' iskorišteno ( sori draga, ali jače je od mene...)

  18. #18
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    evo moj piano je preko svicarske dosao u jugoslaviju, pa onda iz bosne koridorom do srbije i preko madjarske dosao do hrvatske, tj. glavnog grada, zatim se uputio dalje za istru, pa se nedavno vratio ponovo u zagrebacku zupaniju...

    sve u nadi da ce kad tad netko opet na njemu zasvirati... prije toga moramo naci nekog tko bi ga nastelovao... :/ ja sam razmisljala o tome da uzmem neku mladu (nadobudnu ) studenticu koja bi imala interes mom djetetu pribliziti taj instrument i inace malo glazbu tj. glazbenu kulturu/povijest... cisto da bude i na tom polju educirana... a i da razvije ljubav prema glazbi...

    sto mislite o toj ideji? i kad bi trebalo s tim poceti? poznam cerovca, al dugo selo mi je malo daleko. :/

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    pa mozes vec sad... samo,eto, mozda pripazi da osoba nije samo faca od zanata nego da svoju ljubav prema glazbi zna i prenijeti drugome - odnosno potaknuti ju...

    a mozes jos vec i sad zapjevati!

    to sam htjela dodati: bitno je djetetu, pogotovo dok je malo - pjevati (i to je 'zivi' instrument ) pa makar to vise slicilo njakanju nego pjevanju...
    pogotovo ako osoba voli pjevati...
    pogotovo uspavanke...

    meni je cudno koliko se koristi tehnika za djecje uspavanke...

    ja npr. ne volim pjevati djecje pjesmice tj. malo su mi dosadile i mislim da se to cuje i u mom pjevanju (a pokusavam prenijeti svoju ljubav prema istoj, jelte)... ali sevdalinke obozavam pjevati i luka svakodnevno dobiva 2 puta dnevno ulazi u san uz 'telal vice', 'kraj tanana sadrvana' (iliti 'azra') i 'snijeg pade na behar na voce' a ako ne zaspe do tad dobije jos 2-3... no-frks!

  20. #20
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    ooo, meni se dedijev avatar sviđa ... samo čekam da zapjeva... đelem đelem...

    IHAAAA!!!!! :D :D

  21. #21
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    ma ja nemam uopce sluha, i uzasno fals pjevam (a ginem za pjesmom), al procitah negdje da to nije ni bitno, da majcin glas je najljepsi za dijete, pa udri po njemackim djecjim pjesmicama... tipa: still, still, still, weil's kindlein schlafen will... ili guten abend, gut' nacht... nikad nisam koristila tehniku kod uspavljivanja...

    e sad, koje su dugorocne posljedice ovog mog pjevanja na moje dijete... :/ kao kod cjepiva.. je premalo istrazeno.

    inace, meni najdraza je "zute dunje". (pa onda: emina, tamburalo momce, bembasa)

    ima li netko za preporucit studenticu ? koliko bi me to zadovoljstvo otprilike kostalo ?

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    mc, mislim da je za tvoju kcerkicu bitno da ti gines za pjesmom ...
    i, khm, da joj nisi jedini izvor glazbe - iako mislim da slobodno mozes biti najveci za sad...
    ne znam puno o teoriji ali meni cinjenica da je namjerno pjevanje falsh - izuzetno tesko - i treba imat dobar sluh da se to cini - kao da mi govori da je prepoznavanje dominantnih glazbenih uzorka slobodno od gresaka... no dobro necu brijati vise... osjecam al stvarno ne znam...

    eto, nije mi poznato da se sluh moze pokvariti (moze se eventualno -zapustiti - kao i svaki drugi talent) ali mi je poznato da se moze razviti, cak i 'formirati' (iz, valjda po nekim standardima - 'nicega')...

  23. #23

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    236

    Početno

    Citiraj ~Dedi Kul~ prvotno napisa
    Glazba u svakom slučaju iznimno povoljno utječe na razvoj dječjeg uma a napose klasična glazba jer je u svojoj biti ''matematička forma'' (nebrojene su studije napisane o tome, a i povijest to potvrđuje...).
    Relaksira, upotpunjuje...ma, glazba je zvonka radost, radujmo se zajedno!

    Ja bi samo pozornost skrenuo na ''ritmične'' udaraljkaške instrumnte koji su djeci prvenstveno interesantni i zabavni (to smo se uvjerili i nakon rodinog prosvjeda ), poticajni, dokazano opuštaju, ritmovi su matematičke forme, razvijaju motoriku i kordinaciju, a to su u biti najstariji instrumenti (poslje glasa) - sve jeritam, otkucaj srca je ritam!

    Postoji u zagrebu udaraljkaška radionica (djembei) za skroz male kikače/ce, na kojima ja mislim i izrađuju udaraljke... potrudit ću se nać link pa koga interesira...

    .....jesi li našao link ? avtar je odličan......

  24. #24

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    45

    Početno

    Ovako, OVO OVDJE nije ono na što sam mislio, jer to na što sam mislio ne mogu iskopat ali Drum ti dam radionice (link koji je ovdje) vodi čovjek po imenu Kreško Oreški (svirao u Legenu a sad u Kriesu sa Mojmirom Novakovićem) njegov kontakt je : 091/ 50 49 224 ili mail: kreso_kries@yahoo.co.uk pa najbolje njega kontaktirat i pitat za radionice za klince koje je vodio izvjesni tip pod pseudonimom KREMENKO (tak i izgleda ) - da se ne shvati krivo, ja ne reklamiram nikoga samo pokušavam pomoć i uputit u nešto što smatram da je korisno, a sve sam informacije našo na netu!!

    Razmišljao sam i sjetio se da bi za prvi susret sa live glazbom ko stvorene bile ETNO RADIONICE Dunje Knebl - tradicionalan (međimurska) glazba, prekrasan vokal, akustično znači ne preglasno, jako pamtljivo i ritmično a zvuči kao pjesme za djecu/uspavanke i žena to perfektno radi!! S obzirom da to radi u Močvari i navečer što nije ni vrijeme ni mjesto za djecu predlažem RODI da pokuša dogovorit takve radionice sa Dunjom koja je jako draga žena i koja bi se sigurno odazvala - npr u rodinom gnjezdu! Klinci bi se oduševili sigurno!

    MC - moje mišljenje je da djte ne treba forsirati, upoznavati ga sa glazbom a kad vidiš da ono pokaže interes onda akcija! Imam frenda na akademiji (doduše na kontrabasu) ali ću ga zamolit da se raspita ili preporuči nekoga on sigurno ima kandidata pa ti javim!!

    OT - (oftopičarit su počeli admin i mod- pa sad anarhija!! ) - sve pohvale i pokude šaljite na Dedi Kul (svi me znaju) Kozari put bb, ili me možete vikendom nać na Hrelji, pa kad ćujete: ''štipalice, štipalice, bićovi, nožovi od rošvlaja, kupi, kupi'' e to sam ja pa samo priđite pa ćemo zabećarit!
    P.S. da neko krivo ne shvati ovo je sprdnja sa stereotipima a nikako predrasude!!

  25. #25

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    236

    Početno

    Hvala ti puno, već sam mu poslala mail, ideja sa Dunjom ti je super !!

  26. #26
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj ~Dedi Kul~ prvotno napisa
    MC - moje mišljenje je da djte ne treba forsirati, upoznavati ga sa glazbom a kad vidiš da ono pokaže interes onda akcija! Imam frenda na akademiji (doduše na kontrabasu) ali ću ga zamolit da se raspita ili preporuči nekoga on sigurno ima kandidata pa ti javim!!
    To je ključno, jer dok dijete ne zagrize ništa od toga. Druga stvar je rano izlaganje glazbi - ovo što kaže lucky day, pjevanje, slušanje glazbe, instrumenti igračke, pravi instrumenti, to smo sve prošli, ali neobavezno, kroz igru. I u glazbenom vrtiću su djeca učila kroz igru - uopće nisu niti svjesni što su sve kroz te dvije godine naučili. Meni je najdraži rezultat toga razvijeni glazbeni ukus kod M. Inače, preporuka iz glazbene škole je da je idealno upisati dijete u prvi razred muzičke u 2. razredu OŠ.

  27. #27
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    MC,
    Rekla bih da je bitno da dijete čuje intonativno čisto pjevanje...ako mu pjevaš 2 pjesmice stalno "falš", a dvije "čisto" rezultat će biti upravo takav: obzirom da dijete s dobrim sluhom reproducira onako kako čuje, naučit će ove prve dvije pjesmice nečisto pjevati, a prirodni sluh mu tu neće pomoći. Ako nemaš sluha, pjevajte zajedno uz CD.
    Inače dobar sluh može biti "prikriven", a može se i razviti. Često nam u muzičku dođu djeca koja u početku pjevaju "na istom tonu", a zapravo se samo radi o tome da doma nikad nisu pjevali, pa niti ne znaju "pronaći" visinu tona.
    Sluh nije crno-bijela kategorija (ili čuješ ili ne čuješ), nego postoji puno nijansi - od glazbenika s apsolutnim sluhom koji doslovno pate kad čuju određeni ton na krivoj frekvenciji, do onih kojima je sve ravno (i koji obožavaju pjevati ).

  28. #28
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    čoksa, unaprijed se preporučam da mi razviješ prostornu inteligenciju, pamćenje i sluh kod djeteta jer ja sam od onih kojima je sve ravno, pa se ni instrumentima ne igramo često iako ih imamo.

  29. #29
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Ivy, može .
    svatko ima neki problem ... moj je taj što sam zasićena zvukovima, pa kad dođem doma najradije slušam tišinu... A.zasad pjeva ne ravno, nego sve u obrnutom smijeru (melodija se penje, a ona ju spušta), možda ipak češće moramo slušati CD-e...
    Inače voli "svirati" na clavinovi (elektr. klavir), jer može uključivati/imitirati jako puno raznih instrumenata...ali s pjevanjem slabo stoji.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,135

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Inače, preporuka iz glazbene škole je da je idealno upisati dijete u prvi razred muzičke u 2. razredu OŠ.
    Ovako su i nas učili u GŠ, i ta preporuka mi ima smisla.

  31. #31
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    mislim da postoje i americka istrazivanja koja pokazuju/dokazuju da sviranje na instrumentima sa tipkama (naglaseno tipkama) razvija matematicke sposobnosti i inteligenciju.

    no bez obzira na to, ja nalazim svijet glazbe predivnim. kad je ina imala 3.5 - 4 godine krenuli smo na "frühmusikalische erziehung" po jamaha metodi - 6,7 djece u grupi sa mamom, tatom ili nekom drugom odraslom osobom. pjevali su, slusali pjesmice, igrali ritmicke igre, sviruckali na keyboardu, ina je bila odusevljena.
    i sada je nastavila sa sviranjem klavira u skoli i jako mi je lijepo vidjeti kako uziva u glazbi, slusa i klasiku (voli mozarta, vivaldija i khachaturyana)i djecije zborove i malo mobya , coldplay, arcad fire......rhcp je momentalno in - tata stavi mi jupiter! vice ina.

    moram pohvaliti i bec. on imaa zaista odlicnu ponudu za djecu. jeunesse abonemoni - 6 konzerata na godinu za razne dobne skupine - prekrasno pripremljeno za djecu.
    musikverein ima isto djecije cikluse. zadnje je bio divan konzert "peter und der wolf". opera ima takode opere za djecu..itd...

    mm je prije mjesec dana kupio akusticnu gitaru ( i iz zg donio svoju staru elektricnu fendersicu - sjecnje na njegov bend u miocu ) i onda ina i on vikendom sviraju, improviziraju i super se zabavljaju.

  32. #32
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    ja ne bih nista forsirala... vidim da je klavir u njenoj sobi zanima... da oko njega obilazi... da bi svirala na njemu... (ja sam na zalost zaboravila svirati, tj. znam tehniku, al ne znam skoro pa nijednu pjesmu vise, mada sam 6 godina ga ucila). mm cesto s njom igra onu igricu "carobna frula" recimo. al bih voljela da joj netko mlad, glazbeno educiran i tko zna s djecom, kroz igru, maksimalno u nekih pola sata za pocetak (a kasnije i duze i ozbiljnije, zavisno ako se ljubav prema glazbi razvije), recimo dva puta tjedno (zavisno i koliko bi to sve kostalo, mozda i cesce) priblizi glazbu. razvije glazbeni ukus, sluh il sto vec. ja cu onda kasnije ici s njom na koncerte i sl. al da meni ta osoba i sama malo posavjetuje gdje i sto u zagrebu treba posjetiti.

    recimo znam za to elly basic skolu, al valjda, ako sam dobro shvatila. to tek s 5 godina mogu dijete upisati?? a ona je sad tri i pol.

    moj rodjak ima odlican sluh, kad cuje pjesmu, odmah ju zna ponoviti na gitari. on je meni jednom (prije rata jos) rekao da ja pogrijesim u pola note mislim, nije meni bed pjevati, ja pjevam s njom (ne pjevam pod tushem hehehe ). u autu slusamo samo njene pjesmice i sve to. al ja niti imam sluha, niti znanja pribliziti joj glazbu onako kako bih ja to htjela...

  33. #33
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    recimo znam za to elly basic skolu, al valjda, ako sam dobro shvatila. to tek s 5 godina mogu dijete upisati?? a ona je sad tri i pol.
    Da, najranije s 5. Pokušaj se raspitati na akademiji, sigurno ćete naći neku studenticu.

  34. #34

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    45

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Citiraj mama courage prvotno napisa
    recimo znam za to elly basic skolu, al valjda, ako sam dobro shvatila. to tek s 5 godina mogu dijete upisati?? a ona je sad tri i pol.
    Da, najranije s 5. Pokušaj se raspitati na akademiji, sigurno ćete naći neku studenticu.
    ko što rekoh mogu ja frenda zamolit da se raspita među kolegama...ali mislim čak da za malu djecu (prije 5 ili 6) bitnije da sa njima radi vrhunski pedagog koji zna osnove muziciranja (pojedinog instrumenta) nego vrhunski muzičar apsolutna sluha bez znanja pedagogije i tanašnih živaca.... Možda bolje tražit studenticu na učiteljskoj koja zna malo više o muzici (a svi oni moraju proći i osnoveplesa i glazbe)...

  35. #35
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Najbolju priliku za to pruža glazbeni vrtić. Naš, (GU Elly Bašić) je za svaku preporuku.

    P.S. Kad vidim Dedijev avatar uvijek mi dođe da se idem oprat.
    može malo detalja o vrtiću, otvoreno ili PP.

    Kod moje dvoje djece starije je pokupilo tatine gene kaj se tiče glazbe, a mlađe, žalost, moje.

  36. #36
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    dedi kul, hvala na savjetu... posto ne poznam ni u jednoj ni u drugoj struci nekog... molila bih tebe, a i ostale, da se malo raspitaju... mozda ipak nadjemo savrsen spoj osobe koja ima smisla (a i zivaca ) raditi s djecom a i s instrumentima (piano)... zavisno od obostranih simpatija, prema osobi i prema instrumentu, mozda se tu razvija dugogodisnja suradnja (sto bi ja osobno jako voljela)... mala mi je jako otvorena i elokventna, nije sramezljiva i kao sto rekoh ima tri i pol godine... ja bih to negdje onda mozda na jesen pocela...

    posaljem ti na pp nekoliko podataka o nama...

  37. #37
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    meni se ovo sto kaze dedi kul o pedagoskom aspektu cini pametnim (a avatar me sasvim prestravi )

    inace, sto u zagrebu ne postoji nesto slicno ovom "ranom glazbenom odgoju" u becu (malo nespretan prijevod, ali cini mi se da ti mc vladas njemackim)?
    nekakva glazbena igraonica?

    meni se to cinilo zaista odlicnim.
    to je bila mala grupa 6,7 djece. posto su djeca bila mala bile su uvijek mame ili tete ili bake sa djecom
    sve je bilo kroz igru. ulla(uciteljica) mlada, simpaticna, draga. klinci su naizmjence isprobavali razne ritmicke instrumente (triangel, ksilofon, male bubnjeve, onda malo pjevali, pa opipavali violinski kljuc od papira, pa malo svirali na keyboardu, pa onda uz pratnju muzike skakutali ili stupali oko stola, ili u ritmu glazbe dizali ruke na do,do, crtali na temu glazbe, povlacili crte po ritmu i slicno.
    45 minuta je prolazilo tako brzo, bilo je puno smijeha i veselja i igre. pa su toj igri naucili i note i ljestvicu i povislice i violinski i bas kljuc, neki i svirati s dvije ruke...i najvaznije uzivanje u glazbi.

    ps. zdenka, krasan ti je sin.

  38. #38
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    je, postojala je njemacka glazbaonica (mada nismo ucili ovo sto i vi, a nije da ne bih voljela).. pun pogodak za nash uzrast. i glazba i njemacki jezik i teta koja je jako simpaticna... i mame i djeca koja pjevaju (ja sam uvijek govorila da mi ovo dodje ko pilates te ustani, te chuchni, te ovako te onako), al zena je ostala trudna i za sada nemamo tog vise. a i to je bilo jednom tjedno... premalo za nas

    i da, zdenkin mali - tocno sam ga takvog zamisljala. predivan.

  39. #39
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    OT, seni i MC, top, top, topim se, . Kaj sam ga tako dobro opisala?

  40. #40

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,235

    Početno

    i mi puno sviramo i pjevamo, a uskoro nam stize i klavir :D bez obzira sto m. ima tek tri godine, jako je zainteresirana, a moje znanje klavira je taman toliko da je mogu uciti, te da znam koji je to fenomenalan filing svirati...svakako treba djeci pruziti priliku za to.
    inace sam puno cula za skolu elly basic, ali na webu nisam puno pronasla o tome pa bi me jako zanimalo iskustvo nekoga tko tamo ide u vrtic. moze i na pp.

  41. #41
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    ja bih samo napomenula da se glazbeni ukus u djece ne kreira samo aktivnim bavljenjem glazbe nego najvećim dijelom slušanjem. zato obratite pažnju na to kakvu glazbu djeca slušaju. puštajte im umjetničku glazbu od najranijih dana pa čak i kao laganu pozadinu dok se igraju. tako će te najbolje utjecati na budući glazbeni ukus svojih malaca.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    i zacepite im usi u 'kauflandu'!

  43. #43

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    45

    Početno

    Citiraj dorotea24 prvotno napisa
    ja bih samo napomenula da se glazbeni ukus u djece ne kreira samo aktivnim bavljenjem glazbe nego najvećim dijelom slušanjem. zato obratite pažnju na to kakvu glazbu djeca slušaju. puštajte im umjetničku glazbu od najranijih dana pa čak i kao laganu pozadinu dok se igraju. tako će te najbolje utjecati na budući glazbeni ukus svojih malaca.
    Tako je!! Živija govornik!! Prevenciju napasti šunda i kiča zvane cajke treba počet u baby gymu!!

    OT MC - ne ignoriram te, nego pokušavam nešto saznat, pa kad saznam nešto konkretno ti javim pp-om! Pozdravček.

  44. #44
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    dedi kul - 8) ja sam kul, budi i ti samo kul kad saznas, javis se. nije nikakva frka. hvala ti jos jednom.

    Prevenciju napasti šunda i kiča zvane cajke treba počet u baby gymu!!
    o, da... i raznih mate bulica i ekipe mu... proslog petka slucajno se zadesih u takvom drustvu... i na kraju, nakon svih hrvatskih domoljubnih, pustishe arkanovu cecu... udri!

    jos uvijek se oporavljam od tog shoka.

  45. #45
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Citiraj lucky day prvotno napisa
    i zacepite im usi u 'kauflandu'!
    ...konzumu, kafićima itd.
    pa to je strašno kakav glazbeni neukus trenutno vlada u našem društvu. trebalo bi uvesti nekakvu policiju za glazbu
    ponuda stvara potražnju i obratno zato mi trebamo odgojiti djecu koja će prekinuti taj lanac.
    dobro dedi kul kaže...još od baby gyma, jer dijete kada krene u školu već jednim dijelom ima kreiran glazbeni ukus pa će biti teže kasnije ispravljati.

  46. #46
    sanja74 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb - Trešnjevka
    Postovi
    1,578

    Početno

    MC, kad sve saznaš, molim info i za širi puk

    (jedino moje dijete može podnjeti kako pjevam, i čak me traži svaki put ponovo. ne znam jel bi me to trebalo razveseliti ili rastužiti.. )

  47. #47

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Vrbovec
    Postovi
    1,797

    Početno

    Ja sam završila osnovnu glazbenu školu za klavir. Nisam bila niš posebno, ali jako volim pjevati. Rekla bih za sebe da imam sluha, ali nemam neki poseban glas. Pia i Dora su oduševljene s pjesmicama. Pia ih zna cca 40 ( od početka do kraja kada joj se hoće pjevati ). Dora je tek sada počela ponavljati dvije-tri riječi zaredom.

    Kod Pije me iznenađuje, osjećaj za ritam . Inače, jedna i druga su rokerice u duši i same izaberu pjesmu na Otvorenom koja im se sviđa.

    Nadam se da će ih zanimati sviranje nekog instrumenta ( pa makar to bili bubnjevi )....

  48. #48

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    45

    Početno

    Citiraj spooky prvotno napisa
    ( pa makar to bili bubnjevi )....
    :shock: molim?? Ima nekih koji su/sviraju bubanj!! Kad smo već kod sprdanja sa bubnjarima (najraširenija pojava među muzičarima u pop glazbi - bubnjari glupi, bubanj nije instrument...) jedan muzički vic:

    Kako znaš da ti bubnjar kuca na vrata?
    Ubrzava!


  49. #49
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    moj necak svira bubnjeve. i to prilicno dobro.

    (ne sprdajte se s bubnjevima)

  50. #50
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj sanja74 prvotno napisa
    MC, kad sve saznaš, molim info i za širi puk

    (jedino moje dijete može podnjeti kako pjevam, i čak me traži svaki put ponovo. ne znam jel bi me to trebalo razveseliti ili rastužiti.. )
    mogli bi cak oformiti malu grupicu ?

    eh, uzivaj jos dok mozes... moja meni vec sad zna reci: nemoj mama vise pjevati

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •