Pokazuje rezultate 1 do 38 od 38

Tema: Konzerviranje sokova

  1. #1
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno Konzerviranje sokova

    Spremamo se napraviti veću količinu sokova za od svježeg voća (višnje, jagode i marelice), a budući da bismo željeli da budu što prirodniji i zdraviji, prvenstveno radi djece, kako ih konzervirati?
    Koliko su i u kojoj količini štetni kupljeni konzervansi ili vinobran? Jesu li po sastavu svi isti, bez obzira na proizvođače? Postoji li prirodan način konzerviranja?

  2. #2
    jele blond avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    452

    Početno

    Po receptima moje bake: koliko si stavila vode, toliko stavi šećera i ako je sve dobro kuhano, odnosno gotovo ulij u prokuhane flaše.
    Ja tek ove godine to isprobavam.....
    Sretno!

  3. #3
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Postoji samo jedan prirodan način konzerviranja, ali sam siguran da ti se neće svidjeti: kiseljenje. Nekad su se tako spremali krastavci i paradajz, ali baš nikad sokovi. Postupak se ne razlikuje bitno od spravljanja jabučnog octa.

    Najbliže onome što (mi se barem čini da) te zanima je askorbinska kiselina, a postupak je često napisan na pakiranju. Ide 1/2 do cijelog grama na litru.

    Voće se može i sušiti. Postoje ventilacijske sušilice u tu svrhu.

  4. #4
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno

    jele blond, nekako me ipak strah ne staviti baš ništa, jer nemam neko hladno mjesto gdje bi mi stajali, već će biti na balkonu u ormaru, a budući da se radi o većoj količini sokova, trebali bi ostati na životu mjesecima. Prošle godine smo radili sok od bazge- u većinu smo stavili običan konzervans i on je ostao svjež do ovog proljeća, a nekoliko litara smo ostavili bez ičega radi djece i taj se ukiselio bez obzira što smo ga držali u frižideru.
    Inače, kad radim pekmez, paradajz sos, pinđur, ajvar... u sve sam stavljala konzervans i nikad se ne bi pokvario, a u međuvremenu sam čula svašta lošeg o tome, pa bih nas poštedjela konzervansa ako je to ikako moguće.

    Davore, da li ta askorbinska kiselina mijenja okus, odnosno da li od toga bude jako kiselo ili podnošljivo? Ionako stavljamo limunsku kiselinu, pa možda to i nije tako loše. Znaš li gdje se može nabaviti? I budući da si ti znalac na tom području, reci mi svoje mišljenje o konzervansima- koliko si štetni?
    Što se tiče sušenja voća, svake godine sušimo šljive, a ovaj put nije da nemamo kud s voćem, nego baš želimo sami napraviti sokove. Ja i djeca zapravo možemo bez njih, ali mm je lud za sokovima, pa je ovo svakako zdravija varijanta od kupljenih prepunih aditiva i boja.

  5. #5
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Askorbinska kiselina = (nešto kao) vritamin C
    Kiselost jednog grama u litri ~ kao limunada.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Mkd
    Postovi
    1,667

    Početno

    a da probas sve to ljepo iskuhati. Ja i mama radimo ovako ljepo napravimo sok i onda flase oblemimo starim novinama ili pamucne tkaenine i onda to iskuhamo 40 minuta nakon sto voda provri. Ostaje puno, to je neki vid pasterizacije.
    Hrvatski mi nije maternji i nisam ljepo objasnila znam.

  7. #7
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Linda:
    Koliko su i u kojoj količini štetni kupljeni konzervansi ili vinobran? Jesu li po sastavu svi isti, bez obzira na proizvođače? Postoji li prirodan način konzerviranja?
    Evo najkraćeg mog objašnjenja.
    Konzervans je najčešće natrijev benzoat , vinobran je kalijev metabisulfit. Jedno i drugo čista kemija.
    Ne bih ovdje navodila dozvoljene količine jednog i drugog jer će možda doći do krivog tumačenja, nego je bitno drža<ti se uputstva na deklaraciji na pakovanju istih.
    Prirodno konzerviranje je malo teže ali moguće .
    Konzerviranje sa askorbinskom ili " C " vitaminom nije dobro ako će biti termičke obrade, jer je vitamin C na višoj temp. nestabilan- uništava se ( dozvoljena temp. je 35-40 stup.)
    S obzirom da sokove trebaš čuvati na balkonu, ja bih napravila slijedeće.
    Na litru tekućine dodala bih 1 kg. šećera, limunske kis. po ukusu. Kad se to otopi zagrijala bih to do vrenja ( a da ne provri ) i tako držala 15-tak min.
    Prethodno oprati boce i njih staviti u pećnicu na 100 stupnjeva, držati tako 15-20 min.
    Vrel sok sipati u vrele boce i dobro zatvoriti.( Postoje i boce koje imaju sistem sa hermetičkim zatvaranjem ) To postepeno hladiti ( pokriti nekim krpama.
    Ako imaš veće količine soka za cijelu godinu, jedan dio napravi bez konzervansa i troši prije, a u drugi prije sipanja u boce u vrel sok dodaj konzervans ali manje od preporučenog.
    Treća varijanta dio soka hladanog, sipati u plastične boce i zamrznuti.
    Za djecu zamrznite, a odrasli pijte sa konzervansom

  8. #8
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Tjah, imam brimjedbu. Ispada da se vritamin C brže gubi smrzavanjem nego kuhanjem pa mi je nekako no-go dugoročno smrzavanje namirnica.
    Za piće je voda sasvim OK, a voća u zadnjih 10-tak godina ima kroz cijelu godinu za kupiti. Ako je stvarno nešto posebno i treba pričuvati na duži rok - ostaje jedino sušenje kao opcija.

  9. #9
    Ivke avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Pozega
    Postovi
    283

    Početno

    Mi smo radili prirodni sirup od jabuka tako da smo jabučni sok duuugo kuhali i vruć spremili u boce. Održi se i nekoliko godina.

  10. #10
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno

    Ivke, može recept?! Jel' fin?

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    prirodno konzerviranje jest da se vrući sok nalijeva u vruće boce i zatvara.
    za to su ti najbolje manje flašice koje kad otvoriš moraš potrošiti u par dana.

  12. #12
    Ivke avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Pozega
    Postovi
    283

    Početno

    Citiraj Linda prvotno napisa
    Ivke, može recept?! Jel' fin?
    Linda, mi imamo puno ekoloških jabuka koje se ribaju(ne ručno) pa se iz njih tiska sok. Od dijela soka pravimo sirće, jedan dio soka zamrznemo a drugi dio se jaaaako dugo kuha(satima i ništa se ne dodaje) i bude sirup(nismo ga radili od drugog voća).
    Zar nemaš nekakvu podrumsku prostoriju za zimnicu, na balkonu je česta promjena temperatura, možda se zbog toga kvari.

  13. #13
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno

    Citiraj Ivke prvotno napisa
    Zar nemaš nekakvu podrumsku prostoriju za zimnicu, na balkonu je česta promjena temperatura, možda se zbog toga kvari.
    Ma kakvi , stan na petom katu. Nemamo čak ni špajzu.
    Bojim se da nam konzervans ipak ne gine, bar za većinu. Jedan dio ćemo smrznuti.

    Citiraj dolega prvotno napisa
    prirodno konzerviranje jest da se vrući sok nalijeva u vruće boce i zatvara
    To apsolutno, drukčije ni ne dolazi u obzir. Ipak, bojim se da nije dovoljno za duži period.

    Savjetovala nas je jedna iskusna kuharica da je dobro zaštititi pekmez tako da se na vrh nalije malo kipućeg ulja. Ima li netko iskustva s tim?

  14. #14
    Dream avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    966

    Početno

    Citiraj Linda prvotno napisa
    Savjetovala nas je jedna iskusna kuharica da je dobro zaštititi pekmez tako da se na vrh nalije malo kipućeg ulja. Ima li netko iskustva s tim?
    Nekako mi čudno zvuči taj spoj pekmez+ulje :/ , ali žlica meda po površini pekmeza zasigurno će ga zaštititi od infekcije bilo bakterijama bilo gljivicama.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Citiraj Linda prvotno napisa
    Citiraj Ivke prvotno napisa
    Zar nemaš nekakvu podrumsku prostoriju za zimnicu, na balkonu je česta promjena temperatura, možda se zbog toga kvari.
    Ma kakvi , stan na petom katu. Nemamo čak ni špajzu.
    Bojim se da nam konzervans ipak ne gine, bar za većinu. Jedan dio ćemo smrznuti.

    Citiraj dolega prvotno napisa
    prirodno konzerviranje jest da se vrući sok nalijeva u vruće boce i zatvara
    To apsolutno, drukčije ni ne dolazi u obzir. Ipak, bojim se da nije dovoljno za duži period.


    Savjetovala nas je jedna iskusna kuharica da je dobro zaštititi pekmez tako da se na vrh nalije malo kipućeg ulja. Ima li netko iskustva s tim?
    moja mama godinama radi pekmez i sokove bez konzervansa i nikad se ništa nije pokvarilo.
    u pekmez ne stavlja ulje.

  16. #16
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Pekmez i sok se nece kvariti ako se ulije vruc u tople staklenke (ugrijete u pecnici) i odmah zatvorite. Poklopce i boce treba pazljivo i detaljno oprati.

    Kako se pekmez hladi (i smanjuje volumno) tako se stvara vakuum u boci. Isto vrijedi i za kiseljenje povrca, ajvar i sl.

    Meni se nikad nista nije pokvarilo prije otvaranja.

  17. #17
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno

    Citiraj dolega prvotno napisa
    moja mama godinama radi pekmez i sokove bez konzervansa i nikad se ništa nije pokvarilo
    Kužim, ali mislim da je ipak jako važno gdje te staklenke stoje. Nije isto imate li prohladnu smočnicu ili podrum ili naš balkonski ormar u kojem zna biti prilično toplo.
    I ja uvijek steriliziram staklenke poslije iscrpnog pranja i pri punjenju ih vadim direktno iz pećnice jednu po jednu pazeći da poklopac bude besprijekorno stavljen, ali ipak nam se znao ukiseliti sok ako je bio bez konzervansa.
    A ono s uljem se ni meni nikako ne sviđa. Samo sam pitala, budući da je teta koja mi je to savjetovala prava majstorica u kuhinji.

    Kupili smo puno jagoda, pa se za vikend bacamo na posao- sok i pekmez s fruktozom. Oko konzervansa se još nismo dogovorili.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Mkd
    Postovi
    1,667

    Početno

    nemojte konzervans...

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Mi smo isto u zgradi a sok od bazge i džem držimo u podrumu,ništa se ne pokvari a ni slučajno ne stavljamo konzervanse.
    (doduše,sok od bazge toliko volimo piti da nema šanse da bi se i pokvario )

  20. #20
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno

    Napravili smo sok i džem od jagoda i konzervirali askorbinskom kiselinom. Na kutiji piše da je to čisti vitamin C- dakle, osim što konzerivira, još je i ljekovit. Magistra u ljekarni kaže da joj je poznato konzerviranje a. kis. i svakako ga je preporučila. Vrijeme će pokazati hoće li se pokvariti.

  21. #21
    Provincijalkaa avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    174

    Početno

    @ Linda
    Meni je sad ova tema aktualna pa me zanima jeste li uspijeli bez konzervansa?

  22. #22
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Mene zanima zna li netko gdje kupiti dobar sok od bazge?

  23. #23
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mozda u Austriji?

  24. #24
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Predaleko Traži se domaći

  25. #25
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    ja sam probala neke s opg-a koji su bili na prodajnom štandu na imanju Bio zrno, bili su fini

  26. #26
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Provjerio sam već brojne OPG-ove na www.institutdobrobiti.hr i 0 bodova

  27. #27
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    Mene zanima zna li netko gdje kupiti dobar sok od bazge?
    kaj ti je problem to napravit?

  28. #28
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    pričekj još 15-20 dana i to je to!

  29. #29
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Nemrem. Frendica iz Amerike je sada tu i hoće obradovati klinca sokom od bazge. Znam da će za tri tjedna toga biti svugdje, ali mi to ne pomaže ni mrvicu

  30. #30
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    moli Rozu jednu bocu

  31. #31
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    davore, imaš pp-ac

  32. #32
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Akcija je urodila plodom, riješeno. Hvala svima.

  33. #33
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    prijavljujem da sam jucer vidjela rascvjetanu bazgu...

  34. #34
    SunčicaVŽ avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    649

    Početno

    A moja princeza i ja smo u subotu radile sirup od maslačka Sad se bacamo na koprivu i čekamo bazgu

  35. #35
    iki avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,675

    Početno

    Imate li ideju kako pasirati bez pasirke?

  36. #36
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj iki prvotno napisa Vidi poruku
    Imate li ideju kako pasirati bez pasirke?
    Ovisi što pasiraš.
    Možeš uzeti ono veče sito (cjediljku) i staviti u to i kuhačom tjerati kroz rupe.
    Ako su ogromni komadi koje želiš izbaciti, možeš uzeti mrežicu od friteze.
    Ako je totalno sitno, možeš kroz gazu pokušati.

  37. #37
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Stavis u mikser/blender. Ako nema kostica.

  38. #38
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj iki prvotno napisa Vidi poruku
    Imate li ideju kako pasirati bez pasirke?
    Drobilicom za čvarke, ako imaš.

    Ako nemaš, onda šefljom u cjedilu (teže ide, ali ipak ide).

    Ja sam lijena, pa se priklanjam štapnom mikseru bez ikakve grižnje savjesti.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •