Stranica 2 od 25 PrviPrvi 123412 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 1249

Tema: Što kad naši teenageri puše?

  1. #51
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    i? Pušenje je štetno za zdravlje, ti možeš dijete educirat, objasnit, u nekom trenu se samo nadaš da neće pušit i gotovo.Zabranit?Na koji način, kojim sredstvima i što ćeš time postić?
    Da moje dijete, koje inače savršeno poštuje MOJE norme povremeno zapali ja se nebi nervirala. Iskreno. U društvu na piću ili s frendom u sobi. Popričali bi o tome koliko je zapravo štetno i ćao.
    Da je pravi redovan pušač, zabrinula bi se...pokušala bi otkrit zašto?
    Neki ljudi nerijetko zapale, uz kavicu, piće, vani...iz hedonizma. Drugima je cigareta NUŽNA, tu postoji malo jača podloga. ZAšto se netko navuče odmah, a netko puši na tulumima i uz frendovsku kavu i nikad se ne navuče?

  2. #52

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Iza ćoška
    Postovi
    135

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa
    i? Pušenje je štetno za zdravlje, ti možeš dijete educirat, objasnit, u nekom trenu se samo nadaš da neće pušit i gotovo.Zabranit?Na koji način, kojim sredstvima i što ćeš time postić?
    Da moje dijete, koje inače savršeno poštuje MOJE norme povremeno zapali ja se nebi nervirala. Iskreno. U društvu na piću ili s frendom u sobi. Popričali bi o tome koliko je zapravo štetno i ćao.
    Da je pravi redovan pušač, zabrinula bi se...pokušala bi otkrit zašto?
    Neki ljudi nerijetko zapale, uz kavicu, piće, vani...iz hedonizma. Drugima je cigareta NUŽNA, tu postoji malo jača podloga. ZAšto se netko navuče odmah, a netko puši na tulumima i uz frendovsku kavu i nikad se ne navuče?
    Svi se oni prije ili kasnije navuču na cigaretu. Bilo da je prva zapaljena uz kavu, piće, društvo ili bilo što. Poslije se to pretvori u ovisnost, htjeli mi to priznati ili ne.

  3. #53
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    ne bih rekla. baš sam nekidan pila kavu s jednom 65godišnjom osobom koja čitav život puši samo uz kavicu s frendicama, na izlasku i odmoru.
    Mene zanima sve o tome zašto se netko navuče, a netko nikad ne (ja nikad nisam, npr.)

  4. #54

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    222

    Početno

    Ne znam odgovor, ali evo mog primjera.
    Svojedobno sam bila pušač. U obje sam trudnoće odmah prestala pušiti, i nisam pušila ni dok sam dojila. Imala sam period u životu kada nisam pušila po par godina (ni jednu cigaretu), pa sam opet počela. Pa prestala i tako u par navrata. Sada sam u fazi kada se zna dogoditi da na kavi popušim par cigareta, a onda danima i tjednima ni jednu. I nemam potrebu za cigaretom, i ne fali mi. To što tu i tamo popušim koju ipak ne smatram ovisnošću, nego guštom - kao nekom čaša vina pa nije odmah alkoholičar. Moja djeca ne znaju za taj moj tu i tamo gušt, i mislim da je bolje tako.
    Iskreno se nadam da je moj junior samo eksperimentirao s cigaretom i da neće pušiti. Svi klinci probaju (čast iznimkama), saznali to roditelji ili ne. I ne mislim da je smak svijeta. On zna posljedice pušenja (di su nestale one famozne reklame s oštećenim organima :? ) i mislim da zbog te 4 cigarete neće postati ovisan...

  5. #55
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    alizeja - stvar je roditelja da prepozna znatiželju.

    kad je kikica tražila da proba alkohol - ja sam joj dala, ali doma. da ne isprobava vani. kad je tražila cigaretu, i to sam joj dala. oboje uz "šlaufzaispiranjemozga" priče...

    bolje da proba uz moju kontrolu, nego da tko zna gdje isprobava "zabranjeno voće". ja joj ne mogu zabraniti ni da pije ni da puši, ali joj mogu objasniti štetne posljedice. isto tako, važna mi je iskrenost. ako je nešto popila, želim da mi to i kaže...

    alizeja, ja se nisam navukla u toj dobi. još gore - navukla sam se kad sam trebala razmišljati svojom glavom (na poslu)...

  6. #56

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Iza ćoška
    Postovi
    135

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    alizeja - stvar je roditelja da prepozna znatiželju.

    kad je kikica tražila da proba alkohol - ja sam joj dala, ali doma. da ne isprobava vani. kad je tražila cigaretu, i to sam joj dala. oboje uz "šlaufzaispiranjemozga" priče...

    bolje da proba uz moju kontrolu, nego da tko zna gdje isprobava "zabranjeno voće". ja joj ne mogu zabraniti ni da pije ni da puši, ali joj mogu objasniti štetne posljedice. isto tako, važna mi je iskrenost. ako je nešto popila, želim da mi to i kaže...

    alizeja, ja se nisam navukla u toj dobi. još gore - navukla sam se kad sam trebala razmišljati svojom glavom (na poslu)...
    U tome jest i problem da stvar roditelja je da prepozna znatiželju. Oni očito to nisu shvatili , bar po mom mišljenju. Možda se varam.
    Recimo, bratić ima drugu taktiku: jednom na ručku, dao je sinu da proba i popije pivo. I to ga je pustio. Nije se napio, nije mu držao prodiku, sin je dobio ''zabranjeno voće'', i vjerujem da su manje šanse da se opije ako doma dobi ''zabranjeno voće''. Ili recimo, organizira tulum u svom stanu: spraši ostatak familije u drugi grad(tata), on ostaje kak ti doma, a vjerojatno u nekoj drugoj sobi radi svoj posao i tko zna, možda im se pridruži poslije, što me iskreno ne bi ni čudilo. Bolje takav malo liberalniji način odgoja, nego konzervativan.
    Uvjerena sam da njeni roditelji misle da i ona ne puši i ne pije.
    Iskreno, i ja bi rađe da dobi sve ''zabranjeno voće'' uz njihovu kontrolu, nego da radi to ''iza leđa''. Prema meni se otvorila i povjerila, i ne neću izigrati njeno povjerenje. Jer znam kako je i meni bilo u toj dobi.
    E sada tko se navuče i kada, ovisi vjerojatno i o kolegama u radnoj sobi. Recimo, ispalo je slučajno da baš nas 4 koje zajedno dijelimo ured-nijedna ne puši-potrefilo se slučajno.

  7. #57

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    kopno i more skupa...
    Postovi
    94

    Početno

    Zapali pred nama, ima kutiju i do dva tjedna, i onda pauzu, mogu reći povremeno. Otvoreno nam je rekao da bi probao, nemamo tajni..puši povremeno i to super light. Prvu je zapalio sa 16g. i 2 mj. Nakon toga je počeo kašljati, ne uvlači dim. Znači oko 2mj.

    Vjerujem da će prestati..tako je u jednom razgovoru sam rekao, jako je uporan i odlučan.

    Ja nisam nikad pušila, samo jednom davvnnnno probala dim..nije mi se svidjelo..heh

  8. #58
    klara111

    Početno

    ćao,ja sam jedna od tennagera koja "ne puši".?!
    ja zapalim ali doslovno,jos sam mlada i neželim da mi to pređe u naviku,mislim da bi vam dobro došlo mišljenje nekog maldeg,zbog toga sam ovaj post i napisala!
    moji starci znaju da ja zapalim i da popijem,nisam najgore dijete na svijetu,iako to za neke starce tako izgleda.
    imam vrlo otvoren odnos s roditeljima i swe znaju,čak neke od moji pritaljeica pričaju s mojom mamo.
    tata mi je strastveni pusač a mama mi ne puši,tata mi je bio kao mali življi i uvijek je izlazio i radio gluposti a mama mi doslovno nije iz kuće izasla do 18.
    kada sam prvi put probala ja sam to mojoj mami rekla.
    iskreno mislim da je to normalno,ali swe ima svoje granici,i na mene je drustvo utjecalo da popijem prvi bambus i da zapalim prvi walter wolf,da je ali tako i neki ljudi iz mog društva zapale travu a ja to ne radim!
    mislim da bi se roditelji trebali brinut o životu tennagera ali da se nebi trebali t0klko zgrazati ako vam dijete zapali il popije.
    i ako vam to i kaze nebi ste trebali ga stavljat u neke kazne, jer iako mnogi od vas to ne shvaćaju tako gubiti povjerenje od svog djeteta!
    a kad vi izgubite povjerenje od djeteta,mnogo je gore nego kad on izgubi od vas.
    znam da se mnogi neče slagati s ovim postom,jer ipak je to misljene jedne cure koja ima 15 godina!

  9. #59

    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    397

    Početno

    hm, nisam čitala sve, ne da mi se. Ne tako davno sam i ja bila u toj dobi i mogu Vam reći da društvo s tim nema veze već roditelji. Moje je ciiijeeeeeeeeeeelo društvo bilo ko jedna parnjača, to je dimilo ko ludo i nikome od njih roditelji to nisu dozvolili. Meni je moj tata sa mojih 13 ponudio cigaretu i rekao mi da ako neću, ne moram, ali dok ću htjet probat da se njemu obratim da se ne moram skrivati. Probala sam i ono nije mi bila ni fuj ni super i onda mi je pokazao cijenu i rekao-za ovih 10 kn si svaki dan možeš kupi kinga ili skupljat novce pa na kraju mjeseca za 300 kuma kupiti kaj god hoćeš, a ako si kupiš cigarete s tim si si kupila smrad, žute zube, bolest i bacila si godišnji odmor tjedan dana u dim i sd si razmisli- hoćeš si svake godine radije otići na more i priuštiti sitnice ili cijeli život biti ovisna o dimu koji ne donosi dobro, sama odluči.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    1

    Početno

    Ja mislim da je to sasvim normalna stvar . Naravno teenageri nemaju dovoljno novca da se guse u tome iz moje perspektive a ako ce vec pusiti moraju se skupit po njih 3-4 znaci da im otpada po 5 cigareta ...

    To i nije toliko stetno ako vas sin / kcer vec pusi onda jednostavno neka pije kozje mlijeko i ono ce mu ocistiti pluca od nikotina .

    A ustvari kada pogledate okolinu i kad bi malo obratili pozornost na ono sto jedemo dali bi pusenje bilo neki problem ?

    Ja nemam nista protiv pusenja ako je to nekome zelja nek se drzi granica i to je to . A inace ljudi koji piju i preferiraju masnu hranu ili bogzna kakve sve "rekvizite" kojih imamo na pretek u trgovinama mislim da nemaju pravo govoriti nista protiv pusenja . O tome se raspravljati neda, a bizarno mi je kako neki roditelji zatezu svoju dijecu radi toga . Kada vidim sta se dogadja u okolini to je najmanji problem a vec za to pusenje ima lijek koji ce ublaziti utjecaj katrana i nikotina na vasa pluca i jetru .

    Inace ako vasa djeca vec puse ja bih vam preporucio da im predlozite prirodni duhan jer u njemu nema raznoraznih kemikalija kao sto ima u cigaretama .

  11. #61
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Ja se slažem sa krumpirićem skroz.
    Pušenje je još najmanje zlo. Netko je spomenuo građane drugog reda kao argument. To i nije neki argument jer tinejđeri se ionako često tako osjećaju, nitko ih ne razumije, nitko ih ne čuje, nemaju nikakva prava, vječno u buntu protiv svega i svačega.

    Ali mi smo još daleko od toga, ali opet brzo će doći i ne uzrujavam se uopće radi cigarete, puno više me brinu one teže stvari.

  12. #62
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Mene zanima sve o tome zašto se netko navuče, a netko nikad ne (ja nikad nisam, npr.)
    Ima čitava filozofija oko toga, od kemijske ovisnosti koja ti sprži mozak, pa ti mozak djeluje i šalje impulse kao i kod ovisnika o heroinu, pa do one da je nagon za pušenjem zapisan ustvari u genima, kao da je genetski nasljedan itd...

  13. #63
    šafran avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,085

    Početno

    A mame koje se previše uzrujavaju oko cigareta, kod nas barem nije legalizirana marihuana i kanabis ko u nekim usa državama, gdje ih uredno za privatno pušenje možeš nabaviti legalno.

  14. #64
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj šafran prvotno napisa Vidi poruku
    A mame koje se previše uzrujavaju oko cigareta, kod nas barem nije legalizirana marihuana i kanabis ko u nekim usa državama, gdje ih uredno za privatno pušenje možeš nabaviti legalno.

    hahaha, a ja baš došla poviriti o čem se radi, jer sam pročitala naslov teme "Što naši teenageri puše?", pa me baš zanimalo

    inače, slažem se s krumpirić...no, živi bili, pa vidjeli

  15. #65

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    608

    Početno

    kaj se nece sad trava uzgajati u medicinske svrhe i prodavati kao lijek, u apotekama?
    zato su je i prohibirali, da bi mogle farmaceutske kompanije na njoj zaradjivati. kao na margarinu i lijekovima koji su se nakon njega pojavili.
    Posljednje uređivanje od anledo : 05.08.2013. at 16:04

  16. #66
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    hahaha, a ja baš došla poviriti o čem se radi, jer sam pročitala naslov teme "Što naši teenageri puše?", pa me baš zanimalo

    I ja!

  17. #67
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Dižem staru temu jer su mi vaši odgovori baš interesantni. Moj sin (15,5) puši otkad je krenuo u prvi srednje. Otkrila sam ga tako što je došao kod mene i rekao :"Mamo, ja sam počeo pušiti." Nisam poludila, nisam pravila scenu, nisam ništa takvoga ali smo imali dugi razgovor u vezi toga. Ja i mm smo pušači i s jedne strane osjećam da mu nemam pravo soliti pamet, s druge strane troduplo mi je žao što se upustio u to i u tom nekakvom pravcu je išao naš razgovor.
    Htjela sam reći da roditelji uopće ne poznaju svoju djecu, ni ja svoje, da se razumijemo. On ima svoje tri bliska prijatelja i još nekoliko sa strane..sva ta djeca oduvijek se skupljaju u našoj kući. Sva ta djeca trenutno puše, svi su oni probali i travu (slobodni ste za komentirati), sve ja znam, kod mene su svi slobodni, osjećaju se dobro,ja i mm puno pričamo s njima, zezamo se, sviramo gitaru, slušamo muziku i zapravo kroz taj fin odnos saznajemo što rade i s čim se bave. Znači znamo da svi puše (predamnom se nitko ni ne sakriva), znamo da svi piju pivu u manjim količinama i znamo da su znali zapaliti travu. Na ovo zadnje sam naravno digla frku i obavijestila roditelje ove trojice najbliskijih. A njihova reakcija je bila filmska-"A ja sam počela sumnjati da on puši cigarete jer mu ruke smrde po njima". Znači oni su još u fazi sumnje da im dijete puši cigarete a dijete je prešlo taj nivo još prošle godine.
    Ta djeca meni govore kad lažu roditeljima da spavaju kod prijatelja a ustvari idu u noćni klub ili na tulum na koji ih ovi nikad nebi pustili. Pričaju mi takve stvari da postajem sretna što moj mali izgovori sve ono što mu je na umu, bez obzira koliko bolno (ili ilegalno) to meni bilo. Zbrčkan mi je post..nisam htjela otvoriti nvu temu da ne upada u oči ali sam htjela čuti vaše mišljenje u vezi činjenice da mi je dijete od 15,5 godina znalo zapaliti joint. Evo, želim znati što biste vi napravili u mojoj situaciji

  18. #68
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    I kao bi se postavili prema saznanju da i druga djeca to rade?

  19. #69
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Dižem staru temu jer su mi vaši odgovori baš interesantni. Moj sin (15,5) puši otkad je krenuo u prvi srednje. Otkrila sam ga tako što je došao kod mene i rekao :"Mamo, ja sam počeo pušiti." Nisam poludila, nisam pravila scenu, nisam ništa takvoga ali smo imali dugi razgovor u vezi toga. Ja i mm smo pušači i s jedne strane osjećam da mu nemam pravo soliti pamet, s druge strane troduplo mi je žao što se upustio u to i u tom nekakvom pravcu je išao naš razgovor.
    Htjela sam reći da roditelji uopće ne poznaju svoju djecu, ni ja svoje, da se razumijemo. On ima svoje tri bliska prijatelja i još nekoliko sa strane..sva ta djeca oduvijek se skupljaju u našoj kući. Sva ta djeca trenutno puše, svi su oni probali i travu (slobodni ste za komentirati), sve ja znam, kod mene su svi slobodni, osjećaju se dobro,ja i mm puno pričamo s njima, zezamo se, sviramo gitaru, slušamo muziku i zapravo kroz taj fin odnos saznajemo što rade i s čim se bave. Znači znamo da svi puše (predamnom se nitko ni ne sakriva), znamo da svi piju pivu u manjim količinama i znamo da su znali zapaliti travu. Na ovo zadnje sam naravno digla frku i obavijestila roditelje ove trojice najbliskijih. A njihova reakcija je bila filmska-"A ja sam počela sumnjati da on puši cigarete jer mu ruke smrde po njima". Znači oni su još u fazi sumnje da im dijete puši cigarete a dijete je prešlo taj nivo još prošle godine.
    Ta djeca meni govore kad lažu roditeljima da spavaju kod prijatelja a ustvari idu u noćni klub ili na tulum na koji ih ovi nikad nebi pustili. Pričaju mi takve stvari da postajem sretna što moj mali izgovori sve ono što mu je na umu, bez obzira koliko bolno (ili ilegalno) to meni bilo. Zbrčkan mi je post..nisam htjela otvoriti nvu temu da ne upada u oči ali sam htjela čuti vaše mišljenje u vezi činjenice da mi je dijete od 15,5 godina znalo zapaliti joint. Evo, želim znati što biste vi napravili u mojoj situaciji
    Trina, nadaj se da je faza...

    Ne znam što bih ja na tvom mjestu, ali znam što je MOJ tata napravio kad sam bila u dobi kao tvoj sin sada i kad smo prijateljica i ja eksperimentirale s cigaretama. Ponudio mi je cigaru, trajalo je jedno ljeto, a onda je ON prestao pušiti. Ja nikad nisam bila pušač koji nosi cigare u torbi (povremeno bih zapalila u društvu, sad već godinama ni to) ali moj tata je imao ozbiljnih zdravstvenih problema, kronične bronhitise i sl. pa je rekao "ne želim plaćati za uništavanje vlastitog zdravlja". Nekako je to prodrlo i do mog mozga. Olakšavajuća okolnost je ta što meni cigareta nikad nije bila onak baš fina, da čeznem za njom. Bila mi je zabava za kratiti vrijeme dok smo s društvom sjedili u parku ili u kafiću.

    Trava - nemam nekakvih značajnih iskustava, ali isto, nije toliko bitno što dijete radi, nego ZAŠTO to radi. U ovoj dobi oni time dokazuju da su odrasli. Moj tata je imao vrlo zdrav pristup - možeš dokazati da si odrasla tako da mi dokažeš da možeš zaraditi svoje novce. Pa mi je dao priliku da mu skoro svake subote operem auto i za to sam dobila neku lovu. Od početka srednje škole sam radila sezonske poslove i lova je bila samo moja, a onda mi je bilo žao to potrošiti na dim, doslovce. Svejedno je od čega, ali to je dim. Ništa ne ostane. Treba djetetu pokazati da postoje drugi načini kako se može osjećati dobro u svojoj koži. Da li imaš priliku naći sinu neki sitni poslić (tipa pranja šajbi od auta na benzinskoj pumpi) jer djeca posežu za cigarom i pićem kad imaju previše slobodnog vremena i kad ne znaju kamo bi sa sobom.

    Eto, nisam ti ništa pametno rekla. Ono što bi se meni činilo logičnim je da ti i tm isto prestanete pušiti kao primjer sinu, a i u korist vlastitog zdravlja i budžeta. Ako ne možete, onda automatski dijete ima primjer u blizini da je to ponašanje prihvatljivo. Tako bih ja, krenula od sebe. I stavila bih na vidljivo mjesto kasicu u koju bih ubacila sve što bih inače potrošila na cigare. (Ideja nije moja, tako je kolega s ženom napravio i uštedjeli su si preko zime za lijepi godišnji odmor...)

    Sretno!

  20. #70
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    nisam još ni blizu toga, pa sam još u teoretskoj fazi, ali niti tu se nisam odlučila
    recimo za to sa travom

    trava ko trava meni nije big deal
    al opet, nije mi isto kad dijete puši travu sa 14 ili sa 18
    i imam strah da ako se ja prema tome postavim kao "daj i meni seriju", da im to neće predstavljat dovoljan bunt i uzbuđenje, jer ima i nekog gušta kad radiš nešto što znaš da ti roditelji ne bi odobravali.
    Tako da se zasad namjeravam do određenog trenutka pravit da mi je nešto "šok i nevjerica"

    što se tiče ovog kad roditelji znaju da djeca puše pa im puste da puše s njima, lijepo je to, iskrenost otvorenost i sve
    ali sjećam se nekih dvojih prijateljica pušačica, kad su počele pušit otvoreno doma jer kao sve se zna, komentirale su kako su počele pušit vidljivo više. Tako da to je druga strana medalje, ako se nekad moraš suzdržat, na kraju dana popušiš manje.

    ali slažem se da vrlo vrlo mali broj klinaca će prestat pušit jer su roditelji protiv toga.

  21. #71
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Trina, mislim da je super da imaš takav odnos s sa svojom, a bogme i tuđom djecom. Zato jer imaš uvid u sr.nja koja rade, a i njima je super da imaju kanal prema nekom odraslom kojoj mogu doći ako zaglibe na bilo koji način. Nemoj im to oduzimati cinkanjem roditeljima, osim ako nešto ne postane ozbiljno (prekomjerno opijanje, teže droge, vožnja bez vozačke/pod akoholom itd.)

    Ja i velika većina mojih poznanika (a mnogi su bili baš žestoki), kao i većina onih koji su odrastali prije i poslije mene, a koje sam sretala vani su eksperimentirali s alkoholom, lakim drogama, cigaratama, lagali smo da spavamo jedni kod drugih, a išli van u drugi grad itd. Onaj tko je imao strože roditelje, lagao je i muljao više. Nema toga što ti roditelj može zabraniti, ako ti to namjeravaš učiniti. Ali ako imaš roditelja koji uvažava argumente, tvoje potrebe i razumije razdoblje u kojem se nalaziš, sve je lakše.

    Neki na neko vrijeme zaglibe više u alkohol, neki krenu prema sintetskim pa težim drogama, neki se ludiraju na druge načine. Moje iskustvo je da se većina vrati na neki normalan put i postanu ok ljudi i odgovorni roditelji. Mala manjina zaglibi, neki u ovisničkom filmu, a neki u neradničko-zgubidanskom pa s preko 30 godina još piju pivo na nekoj klupi. Ali rekla bih da je to povezano s načinom odgoja i prisutnošću roditelja u odgoju djece. Roditelj koji razgovara sa svojim djetetom i tu je za njega čak i dok on probija granice i žarko želi izludjeti sav odrasli svijet, radi dobar posao. Što, naravno, ne znači da im se ne treba ponavljati važne stvari oko života, opasnih radnji itd.

    Ako moji klinci budu radili samo pola onoga što sam ja radila, strahovat ću za njih. Ali ću se nadati da ću im to neko zrnce odgovornosti i zdravog razuma uspjeti usaditi da ne pretjeraju i da u dvadesete stignu živi, zdravi i sretni.

  22. #72
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Za moj pojam si preliberalna. Sigurno ne bih mogla "mirno" gledat kako si dijete od 15 godina uništava zdravlje. Možda bi on zapravo želio malo "čvršću" ruku nego što je ima. Znam da te strah da ćeš izgubiti povjerenje, ali mislim da si otišla u drugu krajnost. Ok, vi doma pušite, pa nije nije ti zato zabranjeno održati mu dobru bukvicu da si ne mora i on zato upropaštavati zdravlje, niije isto dimiti s 15 i sa 40. Jel baš kupuje cigarete?

  23. #73
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Djeca rade svašta.
    Ja svoje dijete itekako poznajem.
    Nisam pušač, muž je i znam da ona nikada neće jer je iz prve ruke vidjela kako se moj pokojni otac, a njen djed, tri godine borio za život i izgubio od karcinoma pluća.
    Što se tiče trave, ne znam uopće gdje bi došla do nje.
    Moja kći je još uvijek dijete kao i njene prijateljice i njima je najdalji domet odlazak u kino i na palačinke ili McD poslije.
    Alkohol ju ne zanima i zna da je nespojiv s njenim ljekovima, isto tako i cigarete, trava i ne znam kaj sve ne.
    Mislim da je puno i do okruženja u kojoj djeca jesu.
    U njenom razredu nitko ne puši, ne pije i nema dečka ili curu. Baš su svi skroz djetinjasti unatoč tome što imaju 16, odnosno 17 godina.
    To nam je i razrednik rekao na zadnjem roditeljskom.
    I baš mi je to ok i simpa.
    A inače, ona je informirana o svemu i ja joj ništa ne branim, a nemam ni što.

  24. #74
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Tanci, lijepo je čuti da stanje popravilo i da u MIOC-u danas postoje razredi u kojima nitko ne pije, ne puši, ne drogira se, nema curu ni dečka, ne seksa se, itd. Kad sam ja išla u MIOC, mi smo sve to radili u popriličnim količinama. I tako svih 13 razreda.

  25. #75
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Tanci, lijepo je čuti da stanje popravilo i da u MIOC-u danas postoje razredi u kojima nitko ne pije, ne puši, ne drogira se, nema curu ni dečka, ne seksa se, itd. Kad sam ja išla u MIOC, mi smo sve to radili u popriličnim količinama. I tako svih 13 razreda.
    Govori istinu.

    Moj sin je u paralelnom razredu i u drugom smjeru, a njegova razrednica je rekla da je ugodno iznenađena kako su se ponašali kad su bili u Gardalandu. Mislim da je to do generacije, jer i poznanica koja je prof. u VII gimnaziji pričala je istu stvar, da su zadnjih par godina djeca puno manje sklona piću, lumpanju i cigaretama.

  26. #76
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Inače, sad kad smo bili na ljetovanju, mm i ja smo htjeli malo dulje ostati navečer vani, a djeca su nas ne samo jednom odvukla doma u 22 h... Nisu oni oličenje dobrote, nego su se interesi promijenili. Doma je wifi.

    Moji ne izlaze noću (nije da ih ne bih pustila, ali jednostavno nisu tražili). S druge strane, za mlađega često ne znam gdje je po cijeli dan. Nadam se da smo im DO SADA uspjeli ucijepiti nekakve norme ok ponašanja. Zapravo, nemam primjedbi, pretjeruju samo s elektronikom a ostalo je ok. Eh,sad... Hoće li to tako ostati i kako će ići dalje - nemam pojma. Moj mlađi pokazuje tendencije da se skiće i ponaša kao ja (moja mama nije znala danima gdje sam ja s ruksakom, znam da smo uvijek ratovali za vrijeme ljeta da se moram javiti jednom TJEDNO, a to je bilo debelo prije ere mobitela i interneta). Stariji je na oca - nije skitnica. Ali naći će si oni već neke poroke... Sve u rok službe.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 29.08.2016. at 12:06

  27. #77
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Peterlin, on je radio otkad je škola završila do prije 4 dana i to trokratno. Svoju plaću je pola potrošio sebi na garderobu, dio na mobitel a ovaj ostatak mu ostavljam nek raspolaže s tim kako hoće. Čitavo ljeto se financira sam.

    Zuska, i meni je super što imamo tako dobar odnos i osjećala sam se grozno kad je došlo do toga čega je. Ali ja ne mogu i ne smijem preuzeti odgovornost za drugih troje djece.

    Dijana, možda jesam preliberalna ali ja stvarn ne znam kako se postaviti. Što misliš ako poludim zbog cigareta da će prestati pušiti, da mu prijetim, da ga provjeravam? Pa onda neće pušiti ispred kuće i neće se sva ta djeca družiti kod nas nego će ići negdje drugdje i pušiti. Meni to nema smisla nikakvoga.

    Tanči, i jašu na jednorozima na tjelesnom?

  28. #78
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Tanci, roditelj zadnji sazna. No, i ja se ne spustam iz svog baloncica i mislim kako ne rade nista izvan okvira godina, pa se sama sebi smijem...
    Moraju isprobati, bez toga nema odrastanja, i ja, koja sam bila stvarno dobro dijete, radila sam neke stvari koje bi mojim roditeljima digle kosu na glavi ( ili ne bi, i oni su bili u pubertetu).

  29. #79
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, on je radio otkad je škola završila do prije 4 dana i to trokratno. Svoju plaću je pola potrošio sebi na garderobu, dio na mobitel a ovaj ostatak mu ostavljam nek raspolaže s tim kako hoće. Čitavo ljeto se financira sam.

    Zuska, i meni je super što imamo tako dobar odnos i osjećala sam se grozno kad je došlo do toga čega je. Ali ja ne mogu i ne smijem preuzeti odgovornost za drugih troje djece.

    Dijana, možda jesam preliberalna ali ja stvarn ne znam kako se postaviti. Što misliš ako poludim zbog cigareta da će prestati pušiti, da mu prijetim, da ga provjeravam? Pa onda neće pušiti ispred kuće i neće se sva ta djeca družiti kod nas nego će ići negdje drugdje i pušiti. Meni to nema smisla nikakvoga.

    Tanči, i jašu na jednorozima na tjelesnom?
    Pa onda si na dobrom putu. Zuska ti je rekla da je to dio odrastanja. A zvocati mu možeš, ti si punoljetna i roditelj. Ja sam rekla da ga treba potaknuti da zarađuje, jer kad to ne bi radio, mogla bi mu reći da ti ne želiš financirati njegove cigarete. Ovako - pa ne znam. Probaj razgovarati s njim kao s odraslim. Ako kaže "i vi pušite" ja bih fakat rekla "e, probat ću mjesec dana bez cigare, a ti probaj isto pa da vidimo tko je bolji".

  30. #80
    KrisZg avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    4,173

    Početno

    Imam kaj reci na ovu temu. Gotova je godina i evo kaj imam za reci. Hendlali smo pokusaj kupovanja trave, pocetak pusenja i razmatranje o prvom popijenom alkoholu. Zanimljivo, pokusaj kupovanja je bio od maloga koji je faca u krscanskoj mladezi. Dok ne pomaze drugima dila travu. Nas je odustao nakon svega dogovorenog. Povod je bila cura iz graficke koja duva vec duze vrijeme. Cigarete su probane. Ja sam prestala pusiti i presla na elektricne. Dosao je u jednom trenutku i pitao za dopustenje da koristi elektricnu, nakon poduzeg razgovora smo rekli da mu branit ne mozemo ali da se ne slazemo. Odustao je na 6mj. Sada ceka da mu dode njegova uz dogovor da smije koristiti samo beznikotinsku tekucinu. Zasto? Zato kaj u njegovom razredu ih vec podosta njih to konzumira uz vec povecu bazdarenost alkoholom, njihovi jutuberi pare dok snimaju itd. Njima je to cool. Mi smo se pomirili sa time.
    Alkohol:nekoliko puta je bio u dobrim prilikama i nista, odustao je. Svaki put prije izlaska 2 dana mi pricamo. Mi ne konzumiramo alkohol niti prigodno. Citavu godinu je sve bilo ok iako je to bio dvosjekli mac. Otisao je na more kod oca(koji ima opak problem sa cugom) cuga je stajala u hodniku. Njemu je bilo dosadno. Popio je, bilo mu je zlo, izbacio dusu, osramotio se pred gostima i tak...ono nocna mora. Bilo mi je sasvim jasno zasto i kako.Obavili smo razgovor i posjetili ih na jedan dan. Cisto da zna da smo uz njega ali da nismo to očekivali. Prica sa nama puno, ispituje svasta, prenosi o frendovima i tak. A sa druge strane klinac je koji voli igrati igrice, voli kada se druzimo itd. Ne bi mi palo na pamet da je sva ta iskustva zbuksao u 1god. Imamo otvoren odnos sa cvrstim granicama. Pricamo o sexu, drogama, alkoholu najnormalnije a nama najbitnije od svega jest da se ne pravimo nevinasca nego svoje stavove pokrijepimo vlastitim iskustvom.

    Poslano sa mog LG-D855 koristeći Tapatalk

  31. #81
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    da manje puše, piju i rade gluposti i idu ranije doma radi wifija - vjerujem
    ali da se baš nitko u razredu ne seksa, to ne vjerujem

  32. #82
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Najviše me ta trava muči. Mislim, ja sam pušila i to dugo godina. Ali nikad nisam probala ništa drugo, u tome je poanta, ja se bojim da ne proba ništa drugo. Iako mislim da je njemu jasno koji je naš stav, mi smo napravili cirkus oko toga. Osim što sam obavijestila druge roditelje, rekla sam i svojima pa mu sad svi sole pamet
    Nisam htjela da sve to prođe premirno i pretiho a opet nisam htjela izjednačiti travu sa svom ostalom drogom jer je velika razlika. Jer ako to napravim onda će on imati osjećaj da je već ušao u taj krug droge, a to nije to niti to ima veze s ovim ostalim.

  33. #83
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Čini mi se da sve to puno ovisi gdje konkretno živiš. Kod nas na jugu je situacija puno drugačija.

  34. #84
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    U al ste brze, ja sam još Peterlin odgovarala.

  35. #85
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Očito mu lova nije neki faktor u životu, bar zasada (nije neki štedljiviji tip) . Znači motivaciju da se kane loše (loših) navika tu ne treba tražiti.
    Nisam mislila da poludiš, ni da prijetiš, ali mi se čini kao da si ti to prihvatila kao gotovu stvar. Možda je on to doživio i kao da si "digla ruke od njega."
    Mislim da nije dobro ufuravat se u tu priču da si ti tu napola-frend. Nisi, ti si roditelj. Dakle, nema veze ako ćeš to nazivati i zvocanjem. Zabrinutost za to što radi treba biti i zvučati iskrena kao i briga za njega i njegovo zdravlje. Jer i nije baš normala da djeca puše s 15 godina, iako može zvučati jako fora imati tako "cool" roditelje, pitanje je je li on u sebi sretan s tim.

    A hoće li pušiti manje ili više, tko to zna? Može baš biti kao što tang kaže, da puši više, jer nema nikakve ograde. Samo, i da to hoćeš, ne znam kako bi se ti sada sa svog ultraliberalnog stava prešaltala na malo drugačiji? Makar mislim da je i to moguće ako si ti tako posložiš stvari u svojoj glavi.
    Ja ti ovako direktno pišem baš onako kako mislim jer te stvarno smatram jednom pametnom ženskom, za koju bih i sama voljela da se mane cigareta jer truju život, o financijama da ne pričam, a kamoli ne kad je riječ o djetetu od 15.

  36. #86
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Meni se, iskreno rečeno, po mojim tinejdžerskim nećacima, a i djeci mojih prijateljica čini da su oni prilično blesaviji i djetinjastiji nego što smo mi bili u njihovoj dobi; puno više vezani uz roditelje, nesamostalniji itd.
    Npr. prijateljica mi priča da se njene cure (srednja škola) navečer na moru šeću s dedom i to im je izlazak - nama nezamislivo u toj dobi.
    Opet, naravno da to može biti samo dojam.

  37. #87
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Čini mi se da sve to puno ovisi gdje konkretno živiš. Kod nas na jugu je situacija puno drugačija.
    Slažem se. Kladim se da tu gdje ja živim roditelji puno više konzumiraju travu nego klinci. Ono, odgovorni ljudi, imaju klince, imaju firme, rade po državnim firmama, pišu magisterije ili doktorate itd., puno manje izlaze i piju nego prije, ali kad je prilika većina zapali.

    Mislim da je kod cigara ključno da shvate da si te troškove sami zarađuju, i da je najveći problem cigara to što ih je teško poslije ostaviti pa im ljudi doslovno robuju (čak i kad misle da ne).
    Što se tiče alkohola i lakih droga - stvar je pristupa i mjere. Neki su se opijali vikedom, a neki poslije škole. Neki nikad nisu otišli dalje od marihuane (nisu htjeli ili nije bilo), neki su bili spremni probati doslovno sve. Čini mi se da je to djelomice stvar karaktera, djelomice razdoblja u kojem dođu do nečega i njihove zrelosti, a djelomice i bunta, ogorčenja ili zbunjenosti koje u sebi nose dok odrastaju. Kvaliteta odnosa u obitelji i prisutnost roditelja tijekom odrastanja igra veliku ulogu i tu možemo doprinijeti najviše i najkvalitetnije. I to treba raditi mnogo prije puberteta jer tada često bude kasno za neke prodike i objašnjavanja jer tada roditelje više ne doživljavaju kao prije.

    Ovi koji misle da će strogim odgojem riješiti stvar...eh. Takva su djeca samo maštovitija, više lažu i često upravo oni rade više ili češće.

    Moju kolegicu iz osnovne starci nisu puštali u kino u grad jer su mislili da će si tako naći nekoga. I našla je u prvom srednje u vlaku razvedenog konduktera, odmah u prvom mjesecu kad je otišla u srednju u drugi grad. Napokon je bila puštena negdje i napravila upravo ono što se očekivalo od nje. Uglavnom, školu je napustila nakon prvog polugodišta, sa 16 se udala.
    O strogim starcima kolega iz srednje bih isto imala štogod pisati, a bogme i o tome kako smo se vječito sprdali sa starcima koji misle da mi nešto ne radimo.

  38. #88
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Svako gleda iz svojih cipela.
    Ja sam napisala kako je kod nas, odnisno u razredu koji moja kći pohađa.
    Da, Peterlin i kod nas je Gardaland isto prošao.
    Profesori ih nisu mogli dovoljno nahvalit.
    Trina, hvala na podj.....nju.
    Ja tvoje brige i strahove razumijem, ali ne razumijem bezobrazluk prema meni.
    No, svejedno ti hvala. Baš lijepo od tebe.

  39. #89
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    O strogim starcima kolega iz srednje bih isto imala štogod pisati, a bogme i o tome kako smo se vječito sprdali sa starcima koji misle da mi nešto ne radimo.
    Nema veze što ste se sprdali, ako ste izrasli u ok ljude. Sad je samo pitanje jeste li takvi izrasli zbog načina na koji ste odgajani ili unatoč njemu?

    Ugl. ne vidim ni neku sreću da dijete potapšam po glavi kad mi kaže ili skužim što se događa i pretvorim se manje ili više u još jednog člana "ekipe".
    Posljednje uređivanje od Dijana : 29.08.2016. at 12:52

  40. #90
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Dijana, naravno da trebamo biti roditelji koji im jasno dajemo do znanja što mislimo o čemu i da neka ponašanja ne toleriramo. Ružno mi je vidjeti da dijete od 15 godina puši sa starcima. Tužno mi je to vidjeti i kasnije. Ni ja ne bih voljela da moje dijete puši, srce će mi se slamati ako budu pušili i sad razumijem kako je bilo mom tati dok sam ja pušila. Ali zabrane ne donose ono što bismo mi htjeli. Da je tako, sve bi bilo lako....

  41. #91
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Svako gleda iz svojih cipela.
    Ja sam napisala kako je kod nas, odnisno u razredu koji moja kći pohađa.
    Da, Peterlin i kod nas je Gardaland isto prošao.
    Profesori ih nisu mogli dovoljno nahvalit.
    Trina, hvala na podj.....nju.
    Ja tvoje brige i strahove razumijem, ali ne razumijem bezobrazluk prema meni.
    No, svejedno ti hvala. Baš lijepo od tebe.
    Oprosti, nisam htjela biti bezobrazna. Samo ti to sigurno nije tako. Zašto bi se oni toliko razlikovali od svih ostalih? Ispričavam se još jednom.

  42. #92
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Dijana, naravno da trebamo biti roditelji koji im jasno dajemo do znanja što mislimo o čemu i da neka ponašanja ne toleriramo. Ružno mi je vidjeti da dijete od 15 godina puši sa starcima. Tužno mi je to vidjeti i kasnije. Ni ja ne bih voljela da moje dijete puši, srce će mi se slamati ako budu pušili i sad razumijem kako je bilo mom tati dok sam ja pušila. Ali zabrane ne donose ono što bismo mi htjeli. Da je tako, sve bi bilo lako....
    U tome i je stvar. Trebalo bi naći nekakvu mjeru u svemu tome, biti dovoljno tolerantan ali ne ostavljati dojam da ti je sve ok jer nije. Mi smo puno razgovarali s njim o cigaretama, o ovom drugom da i ne pričam. I gledajući tu drugu djecu o kojima roditelji misle da ne puše, ne piju, ne seksaju se i da kad izađu vani pojedu sladoled i pričaju o igricama....ne želim imati takav stav. Dijana, nije meni cilj biti cool roditelj uopće ali s godinama je postalo sasvim prirodno da su sva ta djeca kod nas i da se družimo, da ih slušamo, da se smijemo s njima. Najmlađi smo od svih ostalih roditelja iz njegove generacije, možda i u tome ima nešto. Jasno je mom sinu da smo mi roditelji a ne dio ekipe, ako i nije bilo, postalo mu je sad kad smo alarmirali ostale roditelje.

  43. #93
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Evo npr nedavno je mm vozio našeg sina i jednog njegovog prijatelja da odu sebi kupiti knjige za školu pa su usput sjeli u kafić. Taj dečko je naručio pivu, mm se šokirao. A njegovi roditelji su nedavno namirisali cigarete i napravili mu čitavu strku oko toga. Znači ne znaju ni desetinu stvarnosti.

  44. #94
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Ja ne pričam o zabranama, već o tome da ako stvarno iskreno mislimo da to nije ok, a mislimo, i sebe dobro informiramo o tome kakve posljedice pušenje u tako ranoj dobi može imati za zdravlje, a i općenito za budućnost jer će sigurno biti i manje zainteresirani za učenje, da nađemo načina da im to prenesemo, način da dopremo do njihovog mozga i duše, i da nas stvarno saslušaju. To nisu neinteligentna djeca, naprotiv, i treba im dati argumente, ne propovijedi. Barem pokušati. I mislim da je to puno teže i traži puno više angažmana od pukih zabrana.

  45. #95
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    moj je birao i birao škole, po fasadama, po uređenosti unutrašnjosti, po komentarima s foruma, svašta je pročital

    ja sam mu rekla da ne treba biti povodljiv, ako netko nešto radi nemora i on to raditi, to mu je za sad sjelo

    ali imaju oformljenu grupu na watsupu ( ili kak se to već piše) postoje par klinaca koji tam pričaju takve ..... da je za nepovjerovati, a u zbilji se ti koji pišu ne poznaju.

  46. #96
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    I gledajući tu drugu djecu o kojima roditelji misle da ne puše, ne piju, ne seksaju se i da kad izađu vani pojedu sladoled i pričaju o igricama....ne želim imati takav stav
    I mislim da ti je nepotrebno razmišljati o tome što drugi roditelji misle o svojoj djeci, niti uopće možeš biti sigurna da si u pravu. Jel i vi zapalite cigaretu sa svim tim klincima?

  47. #97
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    ne znam baš lijepo sročiti, ali moje mišljenje je najbliže Zuskinom.

    Moje poznanice niti s 40 godina nisu pušile pred svojim starcima. Ne znam niti što su one dobile tim, niti roditelji.
    Rane udaje cura strogih roditelja znam i ja. Rastale su se valjda prije neg sam ja faks završila, a kamoli pomislila na udaju.

    Ajme ovo za MIOC - pa moj bu pokvaril prosjek svog razreda.

    MM puši, ja ne, mislim da bu junior tatinim stopama, juniorka mojim - ili možda ipak bude obrnuto. Meni cigareta smrdi, kod nas doma se ne puši, ali i ja sam probala u OŠ, i nije mi se dopalo. vjerujem da i danas većina djece zašpali cigaretu u OŠ, no neki nastave, neki ne.

    A droga - e nje me frka, onak baš jako i to za početak najviše one sintetičke

  48. #98
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Pocela sam pusiti sa 11-12 godina i pusila do 22.
    Da mi mama nije pusila mislim da nebi ni ja.
    Nisam pocela zbog drustva nego zbog nje, njoj sam maznula prvu cigaretu i to je bio pocetak pusenja.
    Imala sam toliko postovanja da me nikad nije vidjela s njom u ustima (jer mi jevrea da ce me ubit ako me vidi), ali mi je bila smijesna kad mi je s pljugom u rukama objasnjavala da nije zdravo pusit.
    Ni malo me nije dirala, ne moze mi netko tko pusi biti autoritet da ja ne pusim.

    Prestala sam kad je prosao pubertet i kad sam odselila od nje.
    Nista strasno mi se nije desilo sto sam pusila, i to je nekima dio odrastanja

  49. #99
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa Vidi poruku
    I mislim da ti je nepotrebno razmišljati o tome što drugi roditelji misle o svojoj djeci, niti uopće možeš biti sigurna da si u pravu. Jel i vi zapalite cigaretu sa svim tim klincima?
    Pa znam što misle jer smo sd pričali o svemu kad smo imali onu situaciju

  50. #100
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Ma nije ni bitno ustvari, to su moji neki strahovi da svoju djecu vidim jedni olima a u stvarrnosti da su nešto sasvim drugo. Pa vidim da se to vrlo lako može dogoditi

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •