Stranica 5 od 25 PrviPrvi ... 3456715 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 201 do 250 od 1249

Tema: Što kad naši teenageri puše?

  1. #201
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,300

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    I ja sam imala u glavi što kad..ono, popizdit ću, napravit ću scenu, bit će svega...Na kraju a što možeš? Možeš zaprijetiti, razgovarati, staviti pokoju kaznu, biti ljuta par dana i vrlo ozbiljna i to je to. nećeš ga izbaciti iz kuće, strpat ga na psihijatriju, zvati policiju. Mislim, koje su to krajnje mjere kad ono stvarno poludiš na alkohol, cigarete i travu?
    Teško je u ovoj dobi primijeniti "oštre mjere".

    I ja sam za otvoreni razgovor kao s odraslim. Štajaznam, jesi li probala sinu reći da iz vlastitog lošeg iskustva znaš kako je JAAAAKO TEŠKO okaniti se cigareta i kako bi bila sretnija da nikad nisi ni počela? A ostale stvari (cuga, trava itd) su još puno gore.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 31.08.2016. at 08:50

  2. #202
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    ali što znači: vrag je odnio šalu: za mene je to kada petnaestogodišnjak puši, napije se ili proba travu (ne 17.godišnjak)
    u tome se razlikujemo
    Vrag je odnio šalu kad to više nije eksperimentiranje, nego je povratak u normalu teže zamisliv. Ako je dijete od 15 godina samo probalo nešto od navedenog, nije da sam sretna ali dogodi se - to je situacija za ozbiljan razgovor. Dalje može ići ukidanje džeparca i zabrana izlazaka (i planinarenje - kao cvijeta ), ali ono što se svakako treba spriječiti je gubitak kontrole nad sobom - ako vičem, dramatiziram ili previše tupim, to za mene znači vjerojatan prekid komunikacije. Nije nikako laka tema, naravno, i ne garantiram da ne bih poludjela, za sad sam na teoriji. Nevolja je što Trinin sin ima svoj novac i u godinama je kad mu se teško može bilo što zabraniti - eventualno izlaske ali uz žestoku borbu. Još veća nevolja što i roditelji puše - odmah imaš manje argumenata u raspravi.

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Sto se tice ostalog, prodaja cigareta i alkohola maloljetnicima je zabranjena.
    Ocito su klinci u nekom prekrsaju kad nabavljaju nedozvoljena sredstava. Ja bih se u prodici drzala toga jer je to jedino uporiste ( moj jako voli logiku) .
    mislim, potpuno je jasno da te nece poslusati, ali nesto moras reci.
    Taj argument mu može čak biti plus - radi nešto što je zabranjeno, prkosi društvo i roditeljima, a opet mu se ništa (kratkoročno) ne može dogoditi. Koje su posljedice? Pred zakonom mogu biti odgovorni oni koji su mu prodali nedozvoljena sredstva, pa čak i roditelji što nemaju nadzor nad njim - a on? Zapravo nema zakonskih posljedica.

  3. #203
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,391

    Početno

    Posljedice su takve da si moze ( skupa sa obitelji) navuci socijalnu sluzbu i nadzor na vrat.
    Nije da su apsolutno imuni pred zakonom.

  4. #204
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    nema zakonskih posljedica ali može upast u žrvanj CZSS...

    u dobi Trininog sina sam i ja imala svoje novce pa mi nije padalo na pamet ne pridržavati se obiteljskih pravila....

    što ja znam, ja imam osjećaj da još puno toga mogu s mojim...većina ih s 15 još nije tako samostalna i svoja...jučer smo opet malo o ovim temama, naravno da na riječima svi rade sve (svi puše, svi piju...do droge nismo došli ), ali kad ideš detaljnije, koji su to svi? onda su to i dalje dva dečka iz generacije koji puše i piju od 7. razreda, ostali ne...naravno da se u ovoj dobi situacija mijenja iz mjeseca u mjesec, ja se nekako nadam da će sada, kada počne škola i obaveze, i manje izlazaka, nastupiti manje krizno razdoblje

  5. #205
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,300

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    Vrag je odnio šalu kad to više nije eksperimentiranje, nego je povratak u normalu teže zamisliv. Ako je dijete od 15 godina samo probalo nešto od navedenog, nije da sam sretna ali dogodi se - to je situacija za ozbiljan razgovor. Dalje može ići ukidanje džeparca i zabrana izlazaka (i planinarenje - kao cvijeta ), ali ono što se svakako treba spriječiti je gubitak kontrole nad sobom - ako vičem, dramatiziram ili previše tupim, to za mene znači vjerojatan prekid komunikacije. Nije nikako laka tema, naravno, i ne garantiram da ne bih poludjela, za sad sam na teoriji. Nevolja je što Trinin sin ima svoj novac i u godinama je kad mu se teško može bilo što zabraniti - eventualno izlaske ali uz žestoku borbu. Još veća nevolja što i roditelji puše - odmah imaš manje argumenata u raspravi.


    Taj argument mu može čak biti plus - radi nešto što je zabranjeno, prkosi društvo i roditeljima, a opet mu se ništa (kratkoročno) ne može dogoditi. Koje su posljedice? Pred zakonom mogu biti odgovorni oni koji su mu prodali nedozvoljena sredstva, pa čak i roditelji što nemaju nadzor nad njim - a on? Zapravo nema zakonskih posljedica.
    Kako ne bi bilo zakonskih posljedica? Ima ima...

    Evo, kopiram sa stranica mup.hr o načinu postupanja kad policija zatekne osobe mlađe od 16 godina vani nakon 23 sata, bez pratnje roditelja (čl. 95 Obiteljskog zakona)

    Primjena odredbe o propuštanju roditeljske skrbi i zabrani noćnih izlazaka djeci mlađoj od 16 godina

    Postupak policije:

    • zapažanje maloljetne osobe na javnom mjestu u vremenu od 23 do 5 sati
    • ukoliko se utvrdi da se radi o osobi mlađoj od 16 godina bez pratnje roditelja, dovodi ju se u prostor policije
    • pozivanje roditelja u prostor policije radi preuzimanja djeteta
    • policijski službenik upozorava roditelja o njegovim propustima
    • policijski službenik upoznaje roditelja da buduće propuštanje skrbi može dovesti do kaznene odgovornosti zbog zanemarivanja roditeljske dužnosti
    • ukoliko roditelj odbije pristupiti u policijski prostor radi preuzimanja djeteta, dijete će preuzeti socijalni radnik
    • policija o svakom slučaju kršenja čl. 95. Obiteljskog zakona obavještava centar za socijalnu skrb
    • roditelju koji ne skrbi o (štetnom) druženju djeteta ili njegovim noćnim izlascima, centar za socijalnu skrb može sukladno Obiteljskom zakonu izreći neku od mjera za zaštitu dobrobiti djeteta:
      • mjera upozorenja na pogreške i propuste u skrbi i odgoju djeteta
      • mjera nadzora roditeljske skrbi
      • mjera oduzimanje prava roditelju da živi sa svojom djecom i odgaja ih.
    Daklem, ima posljedica. Moji sinovi ovo dobro znaju. Bome je sin naših prijatelja iskusio nešto od toga i bilo je baš gadno, jer nije bio u pitanju samo noćni izlazak nego i tučnjava s fizičkim ozljedama...a mi smo se doma potrudili da naši sinovi saznaju za to.

    Što se tiče nedozvoljenih sredstava, prodaja alkohola i cigareta osobama mlađim od 18g također je zabranjena. Osoba koja proda alkoholo osobi mlađoj od 18 godina podliježe kazni od 5000 do 10000 kn (evo tu ima detaljno: http://www.mup.hr/UserDocsImages/PU_...NE%20HVALA.pdf ) pa mislim da se država baš ne bi odrekla tih prihoda, a trgovci/ugostitelji pojedinci baš ne bi riskirali da ih se uhvati i kazni.

    Kod nas doma je kao kod sirius - postoji zakon koji brani izlazak nakon 23h, pa je to limit za noćne izlaske. Postoji zakon koji brani alkohol i cigare osobama mlađim od 18, pa to vrijedi i za moju djecu.

    Eh, sad - hoće li to povremeno prekršiti - vidjet ćemo. Za sad nisu, koliko ja znam.

  6. #206
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Ja ću vam probat olakšat malo.
    Spadam u mlađu generaciju, imam divne roditelje koji su me odgojili doista divno, što se vidi sada ali nije se vidjelo u pubertetu.
    Unatoc njihovoj brizi, zabranama i svim mogucim roditeljskim metodama, ja sam slusala samo sebe. Probala sam sve sto sam zeljela probati, bila sam gdje god sam zeljela biti, a nista od toga nije bilo ono sto su oni zeljeli.
    Izdivljala sam se toliko da sam sa 20 godina mogla reci da sam toliko toga prosla da mogu slobodno imati dijete bez da ce mi biti zao da nesto propustam.

    A opet, s druge strane, u svemu sto sam radila imala sam pametnu glavu koju sam dobila od njih. Iako ih nisam slusala, ipak sam tu di jesam, ziva, zdrava i pametna - zbog njih, zbog njihovih ucenja i brige.

    koliko god nama kao roditeljima bilo tesko, moramo pustiti djecu da prozive ono sto moraju prozivjeti, a biti spremni reagirati kad je to sto rade opasno za zivot ili druge. Cigareta nece nikog ubiti, nece ni joint, nece ni izlazak do 7 ujutro. Ubit moze sjedanje sa pijanima u auto, skakanje pijan sa mosta, itd. To su moji uspjeli sprijeciti, bolje da sam pjeske sa pljugom u ruci isla doma nego da me vozio netko napusen. I bolje da sam se vracala u 7 ujutro po danu a do tad bila na sigurnom (u klubu, kod nekog doma, u vecem drustvu), nego da sam se vracala u 3 u noci po mraku dok pijani ljudi hodaju i voze okolo.

    Tesko je kad se odjednom izgubi kontrola nad djetetom, al treba ih (kontrolirano) pustiti da budu najpametniji u svojoj gluposti pa ce se mozda manje opirati i smatrat nas prijateljima a ne kokošima koje samo kvocaju a oni znaju najbolje

  7. #207

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Potpisujem Apsu i dodajem da i samo dijete tu može imati ulogu, ako ima svoje JA i ne povodi se se za onim što društvo kaže da mora ili ne mora učiniti da bi bio(la) odrastao(la).
    Moji nisu bili neki liberalni roditelji, ali niti prestrogi. Meni je moj tata sam predlagao da izađem negdje van i zabavim se i davao mi novce za izlazak. Bit svega je povjerenje. Moji su znali da neću napraviti nikakvu glupost i da ću se držati dogovora. Ista stvar je bila i s mojim bratom. Ni on niti ja nismo nikad pušili, možda se jednom napili(Nova godina) i to je to.

    Nadam se da ću i ja imati sreće s mojim klincima. Još su mali i to me sve još čeka. Samo da budu upola slični meni, ja ću biti zadovoljna.
    Posljednje uređivanje od Diana72 : 31.08.2016. at 11:20

  8. #208
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,180

    Početno

    Citiraj Apsu prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ću vam probat olakšat malo.
    Spadam u mlađu generaciju, imam divne roditelje koji su me odgojili doista divno, što se vidi sada ali nije se vidjelo u pubertetu.
    Unatoc njihovoj brizi, zabranama i svim mogucim roditeljskim metodama, ja sam slusala samo sebe. Probala sam sve sto sam zeljela probati, bila sam gdje god sam zeljela biti, a nista od toga nije bilo ono sto su oni zeljeli.
    Izdivljala sam se toliko da sam sa 20 godina mogla reci da sam toliko toga prosla da mogu slobodno imati dijete bez da ce mi biti zao da nesto propustam.

    A opet, s druge strane, u svemu sto sam radila imala sam pametnu glavu koju sam dobila od njih. Iako ih nisam slusala, ipak sam tu di jesam, ziva, zdrava i pametna - zbog njih, zbog njihovih ucenja i brige.

    koliko god nama kao roditeljima bilo tesko, moramo pustiti djecu da prozive ono sto moraju prozivjeti, a biti spremni reagirati kad je to sto rade opasno za zivot ili druge. Cigareta nece nikog ubiti, nece ni joint, nece ni izlazak do 7 ujutro. Ubit moze sjedanje sa pijanima u auto, skakanje pijan sa mosta, itd. To su moji uspjeli sprijeciti, bolje da sam pjeske sa pljugom u ruci isla doma nego da me vozio netko napusen. I bolje da sam se vracala u 7 ujutro po danu a do tad bila na sigurnom (u klubu, kod nekog doma, u vecem drustvu), nego da sam se vracala u 3 u noci po mraku dok pijani ljudi hodaju i voze okolo.

    Tesko je kad se odjednom izgubi kontrola nad djetetom, al treba ih (kontrolirano) pustiti da budu najpametniji u svojoj gluposti pa ce se mozda manje opirati i smatrat nas prijateljima a ne kokošima koje samo kvocaju a oni znaju najbolje
    Sve potpisujem, osim ovog dijela s mlađom generacijom

  9. #209
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Apsu, super za tebe, a jesu li starci preživjeli?

  10. #210
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Apsu ali toliko je tanka linija između "dobro sam prošla" i "nisam dobro prošla". Ja sam počela izlaziti sa 12, iste godine se prvi put opila i nastavila tim ritmom dok njega nisam dobila. Bilo je tisuću situacija di sam sjela s nekim pijanim u auto, di sam se i s policijom susretala, družila se sa sumnjivim nepoznatim osobama i kad malo razmisliš, dovoljan je bio nečiji krivi potez da sve ode kvragu. A moja mater je bila strašno naivna, ona pojma nije imala di sam ni s kim sam ni što radim. Dok god sam kući u dogovorenu uru, njoj je sve bilo ok. Pa valjda vođena iskustvom umirem od straha za svoju djecu. Iako postoji razlika- kad sam ja bila njegovih godina bio je rat i najveće brige bile su neke druge prirode i mater je valjda smatrala da je u takvim uvjetima bolje da budem bezbrižna a ona fleksibilna. S druge strane, bilo je puno djece strogih roditelja i svima njima je zajednička ta jedna stvar-da su se ta djeca prvom prilikom kad su se odvojili od roditelja ponašali gore od svih nas skupa. Živila sloboda.

  11. #211
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ali, što znači strogi? ne postoje valjda samo te dvije krajnje granice: pustit dijete da izlazi s 12 i biti strog roditelj čije dijete kada izađe van se razulari...

    ja mislim da nisam strog roditelj, to sigurno misli i moja obitelj, ali neke osnovne granice moraju postojati i očekujem da se poštuju...Ne mislim da sam stroga ako dijete od 15 godina ne puštam pola noći vani ili mi je normalno da popije 2,3 pive vani...

  12. #212
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,300

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Apsu ali toliko je tanka linija između "dobro sam prošla" i "nisam dobro prošla". Ja sam počela izlaziti sa 12, iste godine se prvi put opila i nastavila tim ritmom dok njega nisam dobila. Bilo je tisuću situacija di sam sjela s nekim pijanim u auto, di sam se i s policijom susretala, družila se sa sumnjivim nepoznatim osobama i kad malo razmisliš, dovoljan je bio nečiji krivi potez da sve ode kvragu. A moja mater je bila strašno naivna, ona pojma nije imala di sam ni s kim sam ni što radim. Dok god sam kući u dogovorenu uru, njoj je sve bilo ok. Pa valjda vođena iskustvom umirem od straha za svoju djecu. Iako postoji razlika- kad sam ja bila njegovih godina bio je rat i najveće brige bile su neke druge prirode i mater je valjda smatrala da je u takvim uvjetima bolje da budem bezbrižna a ona fleksibilna. S druge strane, bilo je puno djece strogih roditelja i svima njima je zajednička ta jedna stvar-da su se ta djeca prvom prilikom kad su se odvojili od roditelja ponašali gore od svih nas skupa. Živila sloboda.
    U pravu si da je tanka linija...

    Jer odrastanje je proces, a u to su umočeni i roditelji i potomci (da ne kažem klinci, gospoda bi se uvrijedila ). Oni samo trebaju znati da imaju zaleđe u roditeljskom domu. Vježbaju oni svoje jezike na nama, bez brige, ali tako dugo dok to ne rade u školi ili sličnim mjestima, uredno to podnosim i pokušavam kanalizirati kako znam.

    Nema druge nego živjeti dan po dan, govoriti što mislimo da treba, ponekad popustiti, ponekad pritegnuti. I oni su u istom loncu - ponekad će poslušati, ponekad napakostiti... Moj mlađi ništa ne podnosi teže nego kad se pokaže da smo mm ili ja bili u pravu. Stariji je drugačiji - taj ne razbija glavom zidove i on je lako odgojivo dijete, pa se na neki način za njega čak više bojim jer ne vidim da isprobava bunt u sigurnoj okolini.

    Tja, ponekad ćemo pogriješiti, ponekad pogoditi. I klinci isto.

  13. #213
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    ali, što znači strogi? ne postoje valjda samo te dvije krajnje granice: pustit dijete da izlazi s 12 i biti strog roditelj čije dijete kada izađe van se razulari...

    ja mislim da nisam strog roditelj, to sigurno misli i moja obitelj, ali neke osnovne granice moraju postojati i očekujem da se poštuju...Ne mislim da sam stroga ako dijete od 15 godina ne puštam pola noći vani ili mi je normalno da popije 2,3 pive vani...
    Pa evo npr opisat ću ti situaciju kod moje prijateljice. Mi smo svi smjeli biti na plaži ako treba i čtav dan, samo smo trebali doći kući jesti. Živjeli smo na moru, do plaže je bilo 3 minute. Bila je ekipa od nas 20,30, mi smo bile namlađe a najstariji su imali do 20 godina. (pričam ti o dobi kad smo imale 12,13 godina). Ona se nikad nije smjela početi kupati prije 15.6., makar vani bilo tisuću stupnjeva. Na plažu je smjela uvijek par sati nakon nas a mogla je biti možda dva sata i to je bilo to. Navečer smo se opet skupljali na plaži kad smo bili stariji, družili se, mi bi smjeli npr do ponoći, ona do 10. Svi vani na igralištu igraju košarku, nju mater zove da dođe peglati. Svi u šetnju, nju mater zove da dođe čuvati mlađu braću i sestre. Jedna pogreška i ide brati šibu samu za sebe da je se išiba. I sto dana kazne, ne smije nigdje. Kuhala, prala, peglala, čuvala djecu. Njene matere sam se i ja bojala. I moja mater *****ti koliko je stroga bila. (a pričam o školovanoj osobi na bitno funkciji na poslu, nije to bila neka seljanka s tri razreda osnovne škole). Mi smo svi za nju bili neandertalci koji kvare njeno dijete. Onda je ova moja pošla u srednju u drugi grad i sve to nadoknadila. Kad b došla kući sve po starom, mila, draga i poslušna. Kad bi se vratila u školu pila do besvijesti, pušila jedno i drugo, bila vani dokle oće, imala momke kakve oće...Bez kontrole. I bez cenzure. Ispala je ona super, i dalje mi je najbolja prijateljica ali mogu reći da joj je duže trebalo da se skrasi, da nadoknadi sve ono što je uvijek imala osjećaj da je propustila. Onda još jedna susjeda. Mama aždaja, šefica, generalka, uvijek ju je odgajala na visokoj razini, mi isto seljačići, ona genijalna. I postala je genijalna-šefica jedne svjetske firme, zvjerka u poslu. Spetljala se s nekim tipom i sad ta ista mama odgaja dijete dok mama putuje po svijetu. Nakon 10 godina mama odlučila da bi ipak živjela s djetetom pa sad baba prati nju po svijetu, svaku godinu u drugu državu i puna kapa joj je i elite i svijeta i kćeri i unuka. Eto, ženska živi na visokoj nozi kako je i htjela.

  14. #214
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Oću reći, čemu negiranje tih potreba u tim godinama kad to svatko mora proći?

  15. #215
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    sve ja tebe kužim
    mislim da se samo ne slažemo o kojim godinama je riječ

    naravno, ja mogu naći i suprotnih primjera, npr. moji roditelji su bili nešto strožiji (ne baš tako ko ovi tvoji iz primjera) pa se ja nikada nisam razularila...
    nema tu puno pravila...

  16. #216
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,575

    Početno

    ja mislim da ću imat čvrste granice al isto tako nikako ne bih voljela da imam dijete koje u tim godinama sjedi doma i čuva mene ili je knjiški moljac koji se samo druži s knjigama umjesto sa živim bićima.

    ja bih da su odlični đaci ali vragolani koji se vole i žele zabavit (ko mater i ćaća). ja već sad pomalo ispitujem kćer i frendice jel imaju kakve zgodne momčiće u razredu da ih malo "pokrenem", sve godine nose svoje i trebaju se proživjeti (u nekim razumnim granicama) a ne nadoknadjivati propušteno iza 20te ili još gore 30te.

    apsolutno sam za to da ih se stimulira da izlaze i zabavljaju se, a zabavljat se možeš i pribran a ne pijan, oni koj ise ne znaju nikako drugačije opustit propuštaju općenito puno toga u životu.

    nama su često znali mislit dok plešemo i ludiramo se da smo pijane a mi samo mlade, vesele i opuštene, šta će mi ikakv alkohol kad sam dovoljno otkačena sama po sebi?

  17. #217
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,575

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    sve ja tebe kužim
    mislim da se samo ne slažemo o kojim godinama je riječ

    naravno, ja mogu naći i suprotnih primjera, npr. moji roditelji su bili nešto strožiji (ne baš tako ko ovi tvoji iz primjera) pa se ja nikada nisam razularila...
    nema tu puno pravila...

    eh da i moj tata je bio strog i jako protiv cigareta i alkohola, ni ja se nisam nikad razularila al sam dolazila doma u zaadnjoj sekundi dozvoljene minute

    od 17te sam bila u đačkom domu, bježali smo preko prozora na 2.katu nekim vatrogasnim stepenicama u disko i vraćali se noću al ne'š ti, niej to tako strašno. Kad su nas otkrili, odgajatelji mene uopće ne bi ni spomenuli ne vjerujući da tako divno i pametno dijete koje ima stipendiju bi moglo bježat naveče u disko. A što ću kad sam voljela jako plesat

  18. #218
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,651

    Početno

    naravno da nema pravila.

    Evo, moj je isto rano (i za moj pojam prerano) počeo izlaziti, i da, teško nam je - i njemu, i MMu i meni. Svakakvih situacija smo već imali. A kako guramo, pa guramo. iako je moje mišljenje najbliže Trininom, Zuskinom i cvijetinom- ne znam što me čeka. Moji roditelji su bili tolerantni, ali samnom i nisu imali nekih većih problema. Možda s bratom više. Meni i drugo dijete polako ulazi u "te" godine. A bome sam i ja u nekim godinama - i kaj ja znam, jedva čekam da sve prođe - a budem se načekala.
    Da, i nadam se da će izaći na dobar put.
    meni su najbolji oni savjeti -- ma pusti ga vidiš da je dobar u školi. a jje, ak nemaš problema sa školom i ocjenama, imaš s ponašanjem. Lišo rijetko koji roditelj prođe.
    Mi smo ga čak na moru pustili u klub - za punoljetnom djecom. Ali na kraju ipak nije uspio, jer su ga na ulazu skužili i nisu pustili.
    Koliko čujem, u Zagrebu se ulaz lakše riješi

  19. #219

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,147

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    ja mislim da ću imat čvrste granice al isto tako nikako ne bih voljela da imam dijete koje u tim godinama sjedi doma i čuva mene ili je knjiški moljac koji se samo druži s knjigama umjesto sa živim bićima.
    Nikako ne bi voljela, ali što ako ipak dobiješ takvo dijete? Jer to nije više do odgoja, nego do karaktera. Što bi onda, tjerala ga van?
    Jedna od najčešćih zamjerki moje mame svojedobno bila je: "Zašto ne izlaziš van i družiš se s vršnjacima". Meni to tada nije trebalo, a zbog njezinih prozivki osjećala sam se kao da nešto sa mnom ne valja. Trebalo mi je dosta godina da shvatim da mi ništa ne fali - neki ljudi imaju drukčije potrebe za druženjem i to drugačije artikuliraju. Ne moraju svi tinejdžeri po defaultu tulumariti. I ne, nisam imala potrebu "nadoknaditi" to u 20-tima ili kasnije

    Kad je o vlastitoj djeci riječ, ne znam što me još čeka, moj sin je tek navršio 12 i, iako voli društvo, toliko je i oprezan i bojažljiv, definitivno nije još dosegao onu točku kad mu društvo vršnjaka postaje važnije od vlastitih interesa. Zasad čitam temu i skupljam iskustva (i nadam se najboljem). Malo mi je teško izvući mu svoj primjer za bilo što, jer ni MM ni ja nismo bili tipični pubertetlije u svoje doba, pa zbilja ne znam što će nas zadesiti u godinama koje slijede...

  20. #220
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,623

    Početno

    Kad su moje cure krenule van, meni su moji branili. To je bio 7-8 razred, izlazak u lokalni disco od 20-23. Ja se potužila baki. Baka je podigla 3 kćeri. Pozvala je svoju kćer i zeta na red: Pa kad će dijete izlaziti ako ne sad? Ako ide društvo, nek i ona ide s njima!
    Nakon toga sam krenula, al nikad mi nisu rekli kad moram biti doma. Dolazila sam u 23, kao i ostali, iako sam mogla biti do jutra, al zašto i s kim? Vrlo brzo su mi izlasci dosadili. Moji su znali ići na viksu, mene ostaviti samu doma, al nikad to nisam iskorištavala. Mogla sam cijele noći biti vani, tulume raditi, al nisam imala ni želje ni potrebe za time.
    Krajem srednje sam htjela planinariti, al nisam uspjela povući društvo. Otišla sam sama u planinarsko društvo i upoznala novo društvo. Moje cure su pušile, pile, al mene nikad ni jedno nije privlačilo. Kasnije mi bio veći gušt ostati doma da se u nedjelju mogu rano ustati i cijeli dan planinariti s ekipom.
    Nisam bila povodljiva niti sam mislila kaj bu društvo reklo i mislilo i bila sam svoja, birala svoj put, makar sama.

  21. #221

    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    392

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    ali, što znači strogi? ne postoje valjda samo te dvije krajnje granice: pustit dijete da izlazi s 12 i biti strog roditelj čije dijete kada izađe van se razulari...

    ja mislim da nisam strog roditelj, to sigurno misli i moja obitelj, ali neke osnovne granice moraju postojati i očekujem da se poštuju...Ne mislim da sam stroga ako dijete od 15 godina ne puštam pola noći vani ili mi je normalno da popije 2,3 pive vani...
    I nisi. Radim s djecom i oni mi kazu da ne idu vani u toj dobi. Kino, šetnja, pizza...i da im je to dovoljno. Nikakva opijanja, izlasci do jutra i sl., nemaju snage za to nakon škole i šk. obaveza.

  22. #222
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,623

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku

    šta će mi ikakv alkohol kad sam dovoljno otkačena sama po sebi?
    Slažem se!

  23. #223
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,623

    Početno

    Ja sam isprobala, izlazila par godina, nakon toga krenula u druge vode, ne smatram da sam išta propustila i ostala neiživljena. Dok su se moje cure opijale, ja sam bila u čvrstoj stabilnoj vez.
    Kako Tanja kaže, neki drugi interesi i ne smatram da sam išta propustila i da bi trebala nadoknaditi.
    Naravno da ću svojima dozvoliti izlaske, znam da će probati i piti, morti i pušiti, morti i joint... Za sad su još klinci, al brzo će stasati. Skupljam vaša iskustva, od iskusnijih frendica, pričam i odgajam. Nadam se najboljem, al vidjet ću kaj mi budućnost donosi...

  24. #224
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Moj sin je specifičan i u školi. Upisao je školu koju je htio, da bi na kraju toliko negativnih skupio da sam svaki tjedan ili išla na informacije ili zvala razrednicu da zajedničkim snagama nešto pokrenemo ali ništa. Poludila sam i nisam znala što da više napravim. Na kraju sam ga pitala želi li se ispisati iz škole jer nemam više ni volje ni snage boriti se s tim. Naravno da smo se pomirili s tim da pada razred. Nije se htio ispisati jer je uvijek tvrdio da on pasti razred neće. Mrdnuo se s mjesta nije, ispravi jednu, dobije još pet jedinica. Do dva tjedna pred kraj imao je osam kritičnih predmeta za pasti. Ispravio je šest a zadnji tjedan je bilo odlučeno da pada jedan definitivno a drugi skoro pa sigurno. Sve je riješio sa profesoricom predmeta koji sigurno pada, da mu da zadnju šansu i u dvije serije, dva šk sata ispravio je kompletnu gramatiku iz čitave godine iz latinskog. Nakon toga je tražio drugog profesora, kucao u učionice viših razreda di je on predavao i dogovarao se s njim za termine kad bi ga mogao ispitati. 4 Cjeline iz matematike. Ja mu osigurala instrukcije, shvatio sve iz prve, ispravio i to i prošao razred bez ijednog popravnog. Kad je taj zadnji petak došao kući i to mi rekao ostala sam blijedo buljeći u jednu točku, samo što tikove nisam dobila, nisam imala snage ništa reći, došlo mi je da plačem. Od muke što sam godinu dana proživila toliki stres, toliko mi je krvi popio, toliko sam bila jadna i svakakva a on mi je na kraju samo rekao-"Pa jesam ti rekao da neću pasti razred?". Eto, tako on funkcionira.

  25. #225
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    A nakon svega ovoga (a pazite, moj sin ima 15,5 godina tek), ja i mm smo zaključili da ćemo, dok nam najmlađe odraste, sigurno biti nesposobni za išta. Kad mi mala bude imala 20 godina, ja ću imati više od pedeset.

  26. #226
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,531

    Početno

    nadam se trina da takvih šokova neće biti u novom razredu

  27. #227
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,531

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    A nakon svega ovoga (a pazite, moj sin ima 15,5 godina tek), ja i mm smo zaključili da ćemo, dok nam najmlađe odraste, sigurno biti nesposobni za išta. Kad mi mala bude imala 20 godina, ja ću imati više od pedeset.
    a ja ći kad bu najmanji imo 20 biti skoro pa u penziji

  28. #228
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,300

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    A nakon svega ovoga (a pazite, moj sin ima 15,5 godina tek), ja i mm smo zaključili da ćemo, dok nam najmlađe odraste, sigurno biti nesposobni za išta. Kad mi mala bude imala 20 godina, ja ću imati više od pedeset.
    Ma nema šanse da ti svi piju krv na isti način i u istoj količini.

    A kad smo već kod godina - ja sam sad u pedesetpetoj i potrefio se moj klimakterij s njihovim pubertetom. Eksplozivna kombinacija.... Sve to čovjek preživi. Rekao bi John Lennon "Život je ono što se događa dok ti kuješ druge planove."

    * * *
    Kad smo kod ocjena - to što ti je priuštio (i sebi) je tipična kriza prelaska u srednju školu. Nije iznimka, samo kod svih ne prođe jednako teško. Ja sam se za starijeg pomirila da će proći s 4, a on je ipak navukao peticu, ali on je savjestan i za njega je pitanje 4 ili 5, a ne negativna ocjena. Ali nas ista priča ove godine čeka s mlađim sinom. Nadam se da će biti ok, ali on nema bratove radne navike.

    Kad je birao školu, pitala sam susjedu kako je njezin sin u toj školi prošao (generacija mog starijeg, znači lani krenuo u srednju i sad će u drugi razred, a u osnovnoj je bio odlikaš s par četvorki). Daklem, priča je gotovo ista kao tvoja. Do pred kraj godine hrrrrpa negativnih ocjena, a onda se u zadnjih 2 tjedna sve razbistrilo. Prošao je s 4. Izgleda da u toj dobi imaju potrebu utvrditi gdje je granica. Samo što to nas košta živaca...uffff.... Nadam se da ju je tvoj našao i da će sad ipak biti lakše i bolje. Sretno!

  29. #229
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,623

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    a ja ći kad bu najmanji imo 20 biti skoro pa u penziji
    I ja!

  30. #230
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ma nema šanse da ti svi piju krv na isti način i u istoj količini.

    A kad smo već kod godina - ja sam sad u pedesetpetoj i potrefio se moj klimakterij s njihovim pubertetom. Eksplozivna kombinacija.... Sve to čovjek preživi. Rekao bi John Lennon "Život je ono što se događa dok ti kuješ druge planove."

    * * *
    Kad smo kod ocjena - to što ti je priuštio (i sebi) je tipična kriza prelaska u srednju školu. Nije iznimka, samo kod svih ne prođe jednako teško. Ja sam se za starijeg pomirila da će proći s 4, a on je ipak navukao peticu, ali on je savjestan i za njega je pitanje 4 ili 5, a ne negativna ocjena. Ali nas ista priča ove godine čeka s mlađim sinom. Nadam se da će biti ok, ali on nema bratove radne navike.

    Kad je birao školu, pitala sam susjedu kako je njezin sin u toj školi prošao (generacija mog starijeg, znači lani krenuo u srednju i sad će u drugi razred, a u osnovnoj je bio odlikaš s par četvorki). Daklem, priča je gotovo ista kao tvoja. Do pred kraj godine hrrrrpa negativnih ocjena, a onda se u zadnjih 2 tjedna sve razbistrilo. Prošao je s 4. Izgleda da u toj dobi imaju potrebu utvrditi gdje je granica. Samo što to nas košta živaca...uffff.... Nadam se da ju je tvoj našao i da će sad ipak biti lakše i bolje. Sretno!
    Nadam se i ja. Rekao je da sebi ove godine neće priuštiti isti princip rada a zna da sam mu ja na raspolaganju za učenje (da, da, ja sam i učila s njim. Sve ono što sam se prošvercala kroz svoje školovanje, sad sam bila prisiljena naučiti).
    Posljednje uređivanje od Trina : 31.08.2016. at 15:29

  31. #231
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,575

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Nikako ne bi voljela, ali što ako ipak dobiješ takvo dijete? Jer to nije više do odgoja, nego do karaktera. Što bi onda, tjerala ga van?
    Jedna od najčešćih zamjerki moje mame svojedobno bila je: "Zašto ne izlaziš van i družiš se s vršnjacima". Meni to tada nije trebalo, a zbog njezinih prozivki osjećala sam se kao da nešto sa mnom ne valja. Trebalo mi je dosta godina da shvatim da mi ništa ne fali - neki ljudi imaju drukčije potrebe za druženjem i to drugačije artikuliraju. Ne moraju svi tinejdžeri po defaultu tulumariti. I ne, nisam imala potrebu "nadoknaditi" to u 20-tima ili kasnije

    Kad je o vlastitoj djeci riječ, ne znam što me još čeka, moj sin je tek navršio 12 i, iako voli društvo, toliko je i oprezan i bojažljiv, definitivno nije još dosegao onu točku kad mu društvo vršnjaka postaje važnije od vlastitih interesa. Zasad čitam temu i skupljam iskustva (i nadam se najboljem). Malo mi je teško izvući mu svoj primjer za bilo što, jer ni MM ni ja nismo bili tipični pubertetlije u svoje doba, pa zbilja ne znam što će nas zadesiti u godinama koje slijede...
    pa ne znam točno što bi, čitala stručne knjige i slušala savjete ali bih tražila načina da zavole zabavu i društvo

    koliko mi se čini zasad karakterom su "živahni i znatiželjni", al pustimo vremenu.

    Poanta mog posta je bila da ne bih bila kao neke mame happy što joj dijete ne izlazi i ne zabavlja se s vršnjacima tipa kloni se nepodopština i inoga, ja bih baš htjela da se djeca zabavljaju sukladno svojoj dobi a ne da mi s 30 žive sa mnom a nikad nisu ni izlazili ni imali dečka/curu, toga se užasavam. Nekoliko mojih starijih kolegica ima djecu te dobi od 30 a nikad se za ruku držali s osobom suprotnog spola grrr....o nečem većem da ni ne govorim, s vremenom se povuku u sebe i eto belaja. teško kasnije ispravit.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 31.08.2016. at 17:13

  32. #232
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,575

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Nadam se i ja. Rekao je da sebi ove godine neće priuštiti isti princip rada a zna da sam mu ja na raspolaganju za učenje (da, da, ja sam i učila s njim. Sve ono što sam se prošvercala kroz svoje školovanje, sad sam bila prisiljena naučiti).
    uh Trina on je stvarno malo jači "specijalac", jako si ti s njim strpljiva u svim sferama njegovog života.
    ne znam jel bih ja tako mogla uh....

  33. #233
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,391

    Početno

    Trinin nije nikakav poseban specijalac. Prilicno je prosjecan kad se gleda globalno ( malo podalje od Rodinog foruma).

  34. #234
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,300

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Trinin nije nikakav poseban specijalac. Prilicno je prosjecan kad se gleda globalno ( malo podalje od Rodinog foruma).
    Kad pomislim na ekipu iz OŠ, moram priznati da je ovo točno.

  35. #235
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,575

    Početno

    Ali cekaj koliko djece iz jednog razreda prosjecno padne razred ili ima nekoliko jedinica do pred sam kraj? + cigarete alkohol i trava. Sve s 15 god. I sve to zajedno u jednom djetetu.

    samo hocu reci da Trini nije lako i da je to bas izazov i testiranje njenih zivaca cijelo vrijeme a nema naznaka napretku.

    kod nas nor u razredu je uvijek bilo samo jedno takvo dijete.al ozbiljno.
    ja sam mat.gimnazija.

  36. #236
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    baš sam došla to napisati, kao sirius
    pa svi se sjećamo takvih iz srednje škole.
    trina, jel lijep?
    mislim, sve što si napisala, ne bih ja to okarakterizirala kao ono, težak pubertet. znaš ono, baš je bio težak u pubertetu, teško smo prošli to razdoblje.
    meni se ne čini tako. ovo mi je sve poznato i nekako se znaš nositi s time. problem je, barem meni, kad ih ulovi nešto što je meni nepoznanica. npr us*ala bih se da se zatvore u sebe, da su mračnjaci, u nekakvim depresijama, oće pobjeć od kuće i sl. mene toga isto recimo strah.
    a i tu se nekako opet snađeš, šta ćeš.

    a lili, ti si mi najgenijalnija. sve po ps-u, da se zabavljaju, da su živahni, da nedaj bože piju i puše, da rade sitne nepodopštine, al ne i velike, da su super u školi, al ne i da samo uče...
    moguće da baš takve budu, ko zna, al nije baš uvijek tako, ma znaš i sama.

  37. #237
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,391

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ali cekaj koliko djece iz jednog razreda prosjecno padne razred ili ima nekoliko jedinica do pred sam kraj? + cigarete alkohol i trava. Sve s 15 god. I sve to zajedno u jednom djetetu.

    samo hocu reci da Trini nije lako i da je to bas izazov i testiranje njenih zivaca cijelo vrijeme a nema naznaka napretku.

    .
    takve je djece puno vise nego sto mislis. Nekom puhne u prvom srednje , nekom u trecem srednje, nekom nakon 15 godina braka.
    i ne vjerujem da on testira Trinine zivce. Mislim da je trenutno prezaokupljen sobom da bi mislio na Trinu i njezine zivce. Pa ne radi to zbog nje ili protiv nje.

  38. #238
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    da me se krivo ne shvati, da banaliziram. nije lako i stalna je borba, to sigurno. i biti će još neko vrijeme. ajd, možda održi obećanje samom sebi i ne dozvoli si opet ovaj razred isti cirkus.

    da je casa tu sad bi ti rekla - a šta i da je pao, i to je za ljude, mora se naučiti sam brinuti o školi

  39. #239
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Apsu prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ću vam probat olakšat malo.
    Spadam u mlađu generaciju, imam divne roditelje koji su me odgojili doista divno, što se vidi sada ali nije se vidjelo u pubertetu.
    Unatoc njihovoj brizi, zabranama i svim mogucim roditeljskim metodama, ja sam slusala samo sebe. Probala sam sve sto sam zeljela probati, bila sam gdje god sam zeljela biti, a nista od toga nije bilo ono sto su oni zeljeli.
    Izdivljala sam se toliko da sam sa 20 godina mogla reci da sam toliko toga prosla da mogu slobodno imati dijete bez da ce mi biti zao da nesto propustam.

    A opet, s druge strane, u svemu sto sam radila imala sam pametnu glavu koju sam dobila od njih. Iako ih nisam slusala, ipak sam tu di jesam, ziva, zdrava i pametna - zbog njih, zbog njihovih ucenja i brige.

    koliko god nama kao roditeljima bilo tesko, moramo pustiti djecu da prozive ono sto moraju prozivjeti, a biti spremni reagirati kad je to sto rade opasno za zivot ili druge. Cigareta nece nikog ubiti, nece ni joint, nece ni izlazak do 7 ujutro. Ubit moze sjedanje sa pijanima u auto, skakanje pijan sa mosta, itd. To su moji uspjeli sprijeciti, bolje da sam pjeske sa pljugom u ruci isla doma nego da me vozio netko napusen. I bolje da sam se vracala u 7 ujutro po danu a do tad bila na sigurnom (u klubu, kod nekog doma, u vecem drustvu), nego da sam se vracala u 3 u noci po mraku dok pijani ljudi hodaju i voze okolo.

    Tesko je kad se odjednom izgubi kontrola nad djetetom, al treba ih (kontrolirano) pustiti da budu najpametniji u svojoj gluposti pa ce se mozda manje opirati i smatrat nas prijateljima a ne kokošima koje samo kvocaju a oni znaju najbolje
    Tu sam i ja, samo se bojim da vise nisam mladja generacija, iako mi je i dalje 17 godina.

    Rijetko sto nisam probala i/ili napravila tamo negdje do moje 24-te. Cesto znam reci da svaka cast mami (i ostalima) koji su morali proci kroz sve to -- nisam dovodila ni nju, ni ostatak obitelji u bilo kakve situacije, vec vise mislim na to sto je sigurno znala sto radim ili ne radim, ali pustila me da mislim svojom glavom i vjerojatno joj nije bilo nimalo lako.

    Znam da je, ovo sto Trina kaze, tesko podvuci neku crtu izmedju "dobro sam prosla i/ili ispala... ili nisam", ali opet, mislim da mi te neke lude teen i post teen godine nisu nesto osobito nastetile. Mogla sam ranije zavrsiti faks, eventualno, ali ta odluka da ga pustim na miru neko vrijeme nema puno, ako ikakve veze s ovim ostalim.

  40. #240
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,391

    Početno

    Što se srednje skole tice, naš ima samo jednu naredbu: zabranjeno je padanje razreda.
    Prvo : nista on iz toga ne bi naucio.
    Drugo:agonija skolovanja bi se i nama produzila za jednu godinu!
    ovo drugo je puno gore od prvog.

  41. #241
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    baš sam došla to napisati, kao sirius
    pa svi se sjećamo takvih iz srednje škole.
    trina, jel lijep?


    trina, vjerujem ti da si se nasekirala, ali činjenica da je on to sve na kraju sam riješio, da je on taj koji je tražio mogućnost odgovaranja, mi govori da će vjerojatno sljedeća godina bit puno lakša
    malo će se ranije sjetit da koga mu vraga sve to opet treba

  42. #242
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ja sam bila grozna u srednjoj skoli; bilo mi je dosadno. No nakon popravnog ispita (iz fizike) u prvom razredu, vise mi nije padalo na pamet unistavati si ljeto.

  43. #243
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,575

    Početno

    Cvijeta a znas da ja uvijek sve vidim u pink verziji ja bih bas onako kako si ti mene interpretirala al mogu probat alkohol i cigarete al onqko jq bi svega pomqlo probat a ne navuc se na nista . Ako ne probas kako ces znat kako je to. ah moj sareni svjjet....u njemu vlqda uzivancija ali i samokontrola!

    sirius ni je misoim da on testira mamine zivce nego jednostavno zbog situacije u koje te dovede ne mozes se ne zivcirat.
    a vidis da si i ti svome dalataj jedqn jedini kriterij. Razlog 2 mi je zakon!

  44. #244
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,300

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Što se srednje skole tice, naš ima samo jednu naredbu: zabranjeno je padanje razreda.
    Prvo : nista on iz toga ne bi naucio.
    Drugo:agonija skolovanja bi se i nama produzila za jednu godinu!
    ovo drugo je puno gore od prvog.
    Ovo drugo ti je odlično. Na sreću, slično razmišljaju i profesori, pa rijetko koga ruše. Ne zbog učenika, nego zbog sebe da si skrate agoniju. Bar se meni tak činilo zadnjih par godina, dok sam gledala kako prolaze neki beznadni jediničari.

    I bez brige, nije tvoje dijete u toj vreći. Iako mu se ne da, zna on da je manje zlo nešto malo učiti nego da mu dišeš za ovratnik cijelo vrijeme. Ovo govorim iz iskustva, vlastitog. Kad ganjam sina učiti, u ušima mi zvone riječi kojih sam se naslušala od svog tate u osnovnoj i početku srednje škole.

    Bome, puno mi je toga došlo na naplatu ali ne mogu reći da se nije isplatilo. A dalje, nekak već bude...

  45. #245

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,147

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    problem je, barem meni, kad ih ulovi nešto što je meni nepoznanica. npr us*ala bih se da se zatvore u sebe, da su mračnjaci, u nekakvim depresijama, oće pobjeć od kuće i sl. mene toga isto recimo strah.
    U pravu si, s tim da bi se us*ala i da ti to nije nepoznanica dugoročno, to su veći problemi od tulumarenja.

  46. #246
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,391

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo drugo ti je odlično. Na sreću, slično razmišljaju i profesori, pa rijetko koga ruše. Ne zbog učenika, nego zbog sebe da si skrate agoniju. Bar se meni tak činilo zadnjih par godina, dok sam gledala kako prolaze neki beznadni jediničari.

    I bez brige, nije tvoje dijete u toj vreći. Iako mu se ne da, zna on da je manje zlo nešto malo učiti nego da mu dišeš za ovratnik cijelo vrijeme. Ovo govorim iz iskustva, vlastitog. Kad ganjam sina učiti, u ušima mi zvone riječi kojih sam se naslušala od svog tate u osnovnoj i početku srednje škole.

    Bome, puno mi je toga došlo na naplatu ali ne mogu reći da se nije isplatilo. A dalje, nekak već bude...
    Peterlin , vrijeme ce pokazati u kakvu ce kategoriju pubertetlija upasti moja djeca.
    Ako Svemir bude fer taj njihov pubertet necu niti osjetiti.
    Mislim da sam to zasluzila.

  47. #247
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    A jel vi imate prijatelje koji nemaju djecu i koji svako toliko kazu nesto u stilu kako jedva cekaju s vasom djecom se napit i pricat im sta su sve radili nekoc s njihovim roditeljima?
    I ako imate, kako im odgovarate na te bisere?

  48. #248
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    pa svi se sjećamo takvih iz srednje škole.
    I što je bilo s "takvima" iz srednje škole?

    Obično čujem kako su završili kao poduzetnici i danas su puni love, za razliku od nas štrebera koji smo sve po ps-u, a danas jedva krpamo kraj s krajem (manje-više)..

    Ali ipak takav put svojoj djeci ne bismo baš poželjeli, zar ne?

  49. #249
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,300

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    A jel vi imate prijatelje koji nemaju djecu i koji svako toliko kazu nesto u stilu kako jedva cekaju s vasom djecom se napit i pricat im sta su sve radili nekoc s njihovim roditeljima?
    I ako imate, kako im odgovarate na te bisere?
    Pa ne baš... Oni koji imaju djecu dijele iste brige, a oni koji nemaju, obično imaju drugog posla nego se družiti s našom djecom.

    Imamo prijatelje s kojima komentiramo što smo sve mi svojevremeno prošli, a o čemu ne smijemo zucnuti pred djecom (djeca su nam približne dobi) da nam se ne bi obilo o glavu. Imat će naša djeca svoje vlastite demone, ne moraju isprobavati naše.

  50. #250
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Tangerina, dok tvoji dođu u neku dob za napit se, valjda će i ovi tvoji frendovi bez djece imat svoju, pa ima takve, s oproštenjem, budalaštine neće padat na pamet. .

Stranica 5 od 25 PrviPrvi ... 3456715 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •