Pokazuje rezultate 1 do 14 od 14

Tema: kolitis

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    137

    Početno kolitis

    rodila sam prije 2,5 mjeseca blizanke carskim rezom - odmah nakon poroda pojavili su se simptomi upale crijeva - kolitisa - ceste stolice - u pocetku sam mislila da je to neka posljedica carskog pa da ce se smiriti medutim nakon gin. pregleda doc mi je rekao da obavezno podem gastro enterologu jer da to nije posljedica carskog...

    ukratko sad imam dijagnozu i buduci da dojim doc je rekao da cemo prvo probati sa strogom dijetom ako se ne smiri moram na lijekove i tada bi trebala prestati dojiti...

    uzrok pojave kolitisa je trudnoca kaze da je to rijetko ali se dogada...

    e sada da li netko ima iskustva s tim i sto od prirodnih stvari preporucujete - jasno da pokusavam sada na sve nacine bez lijekova to smiriti a opet uz strogu dijetu mlijeko mi se smanjuje a potrebe blizanki su velike - svaki savjet rado cujem :?

  2. #2
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    lumpar zaista mi je zao da te kolitis snasao

    evo jedan topic na kojem su se javile neke od cura koje imaju iste probleme kao i ti http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...651&highlight=

    Sto se dojenja tice, bitno je da se saznas koje lijekove bi trebala konzumirati. Postoje terapije koje su kompatibilne s dojenjem, tako da se dobro treba raspitati.

    Nadam se da ces spontano uci u period remisije i da ti nista od lijekova nece trebati

  3. #3

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    189

    Početno

    Imam Cronovu bolest (već 2. put danas o tome ). Nisam dobro skužila, imaš ulcerozni kolitis ili ...? Uglavnom, ja već 6 godina pijem ljekove zbog Crona, zadnje 3-4 Salofalk. Pila sam ih tijekom cijele trudnoće i sad kad dojim, svi doktori su rekli da je to OK. bila si kod gastroenterologa?

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    375

    Početno

    Lumpar, nisam doktor ali nakon 10 godina suživota sa Crohnovom ponešto se i nauči pa da te pitam za početak sljedeće
    - Dijagnozu kolitisa ti je postavio baš gastroenterolog i ako da na temelju kojih pretraga? Naime, i Crohn i kolitis je jako teško dokazati i potrebno je puno više od jednog simptoma poput poremećaja stolice. Ako je samo o tome riječ, to može biti i nešto drugo.
    Za početak savjetujem da posjetiš stranice udruge HUCUK (samo ukucaj u tražilicu i izbacit će ti), tamo ćeš dobiti pregršt utemeljenih informacija pa ako još šta zatreba pitaj.
    Inače, nikad čula da je uzrok kolitisa trudnoća, to jednostavno ne može biti!!! Blizu toj teoriji je jedino da se ženama koje prije trudnoće obole zna desiti pogoršanje odmah nakon poroda.

  5. #5
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Moja je frendica nakon dijegnoze UK-a prešla na makrobiotičku ishranu i sad se bolest javi samo kad je pod užasnim stresom. Od tad jednom. Makrobiotičar je 7 godina.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    137

    Početno

    hvala cure.

    da odgovorim švedi...bila sam kod gastroenterologa koji me poslao na pretrage krvi i stolice za vrijeme cekanja rezultata dobila sam visoku temp pa su se svi prepali da je od toga pa sam opet radila sve pretrage - cim je prestala radila sam djelomicnu kolonoskopiju doc je rekao da je to kolitis - laksi oblik jer je dio zadnjih 20tak cm - za finalnu dijagnozu cekam ovaj tjedan analizu uzorka tkiva koji su uzeli za vrijeme pretrage.

    krivo sam se izrazila nije trudnoca uzrok ali je moguci okidac tako se izrazio - cinjenica je da nikad do sada nisam imala nikakvih problema te vrste i da se to pojavilo odmah nakon carskog jos u bolnici i postepeno se pogorsavalo - e sad ja nista neznam o kolitisu tek sad pocinjem se upoznavat s time ali meni se cini da je jako vezan sa zivcima jer od kad mi je data dijagnoza i dijeta ja se jako trudim smiriti i stvarno djeluje puno mi je bolje - sto se tice dijete najbolje mi djeluje acidofil ili bioaktiv - i doc mi je rekao da neki smatraju da se s LGG moze zamijeniti lijek...

    ono sto mi je najteze je da imam 2 male bebe koje jako zelim dojiti i super nam je islo uz sve moje probleme e sad uz ovu striktnu dijetu bez mlijeka bez sirovog voca i povrca dojenje mi pocinje stekati ....

    hvala za info o forumu - odoh tamo malo vidjeti

  7. #7
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ja cu se samo osvrnuti na ovaj dio o dojenju

    Citiraj lumpar prvotno napisa
    ono sto mi je najteze je da imam 2 male bebe koje jako zelim dojiti i super nam je islo uz sve moje probleme e sad uz ovu striktnu dijetu bez mlijeka bez sirovog voca i povrca dojenje mi pocinje stekati ....
    Dojenje moze poceti stekati ukoliko tebi padne samopouzdanje i ti pocnes sumnjati da je tvoje tijelo u stanju prehraniti tvoje bebice (mnoge mame prestaju dojiti iz subjektivnog dojma iako objektivno sve stima), i moze poceti stekati ako ti se uslijed stresa teze pocne otpustati mlijeko iz dojki.

    Kolicina se ne moze smanjiti uslijed promjene rezima tvoje prehrane, niti kvaliteta tvog mlijeka pogorsati. Hormoni su ti koji reguliraju kolicinu mlijeka, a te hormone poticu tvoja mala dva sisavca praznjenjem tvojih dojki. Znaci, bitno je samo da se dojke dobro prazne. I koliko se prazne toliko se mlijeka kod tebe pravi - to nikad nemoj zaboraviti. I ako si u trenucima sumnje, nedoumice i nedostatka sigurnosti da ce biti dovoljno mlijeka, jedno je sigurno, stavi dijete na dojku neka sisa, jer sisanjem povecava kolicinu mlijeka

    A to sto ne mozes piti kravlje mlijeko... oko toga se zaista ne trebas opterecivati.. nit je pretjerano zdravo i nezamjenjivo, nit utjece na proizvodnju mlijeka kod tebe (kad si vidjela drugog sisavca da pije necije mlijeko da bi imao mlijeko? )

    Dakle, i za uspjeh u dojenju je nuzno da se probas opustiti i prepustiti bebicama da i dalje diktiraju ritam dojenja i sve ce biti ok (a ako nesto zapne, mi smo tu )

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    375

    Početno

    lumpar samo se ti drži i ne daj! Istina LGG ti može jako pomoći, a što se tiče prehrane dok ti je akutna faza papaj lagano a poslije kad uđeš u remisiju vidjet ćeš malo po malo što ti smeta a što ti godi. I doista, čuvaj živce i probaj se prešaltat na nivo da se ne sekiraš previše jer je bolest doista povezana sa psihičkom i emocionalnom nestabilnošću.
    Super što su ti napravili kolonoskopiju, nadam se da su gledali i upalne parametre u krvnim nalazima (npr. visoki CRP je glavni pokazivatelj upalnog stanja).


  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    189

    Početno

    lumpar, jesi probala piti sojino mlijeko? Ja sam ga pila kad mi je kravlje jako škodilo i bilo mi je OK. Sad sam u remisiji pa mi ne smeta kravlje u manjim količinama.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Lumpar, mislim da taj tip colitisa imam i ja. I smiješ koristiti sulfasalazin, salofalk tijekom dojenja i trudnoće. I bitnije je da se ti liječiš, nema šanse da akutnu upalu riješiš prirodnim putem. Terapija ti obično traje dva-tri mjeseca.

    Imaš u apotekama probiotike, Acidosalus i Acidoverus (dragom Bogu svejedno), 107kn ti je litra, to je kao jogurt pa se pije deci dnevno.

    Moja je frendica nakon dijegnoze UK-a prešla na makrobiotičku ishranu i sad se bolest javi samo kad je pod užasnim stresom. Od tad jednom. Makrobiotičar je 7 godina.
    Koliko često je prije imala akutnu fazu bolesti?

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    137

    Početno

    hvala cure,

    švedica vadili su i CRP i bio je 62 što mislim da je dosta gadno jer smije biti do 5 ...

    ali evo zadnjih 7 dana od pocetka dijete i puno LGG-a mi je puno bolje -

    a anchi imaš pravo samopouzdanje je glavno za dojenje - meni je stvarno potonulo kad sam posla na sve pretrage - taj dan kad sam gorila od temp i isla na sve pretrage - pitala sam doc koja me 1. primila da li smijem dojiti zbog svega a ona mi je rekla da misli da zbog takve upale to i nije zdravo za bebe jer ko zna sto imam u krvi - poslije mi je gastro ent. rekao da nije bas tako i svi su nalazi na bakterije dosli negativni ali ta me doc bila stvarno smrdala....

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    189

    Početno

    Taj CRP je lagano povišen, ali nije strašno. Ne uzrujavaj se. Švedica će se vjerojatno složiti. Meni je u akutnim fazama bilo i preko 200.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    375

    Početno

    Da, CRP od lumpar je jedan od pokazivatelja prisutnosti upale, i istina, može biti i puno puno viši, i često i u fazi mirovanja bolesti zna ostati blago povišen, ali sve to skupa nije strašno.
    Super je što se već nakon par dana osjećaš bolje i što nisi prekinula dojenje.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    14

    Početno

    Pozdrav Lumpar! Evo još jedna s UC, da znaš da nisi sama! Ja sam ga dobila prije 3 godine, par mjeseci nakon poroda, isto sam dojila, u početku sam imala oko 4 stolice, a kasnije se povećao broj, najviše jer sam se zapustila, nisam se informirala o bolesti, jela sam uglavnom sve, nisam htjela nikakve lijekove... Cijelo to vrijeme sam se naravno živcirala, zašto ne prolazi, zašto bi sad morala prestat dojiti a super nam je išlo, i to je pospješilo razvoj bolesti sigurno. Kad je Hana bila 7 mj.moj gastrić mi je prepisao terapiju, salofalk, ali obavezno prestat dojit, tada sam već imala oko 8 stolica, anemična, smršavila... Obavezno provjeri i željezo, ako te još zadesi i anemija to je gadno. Prije toga sam pokušala stavljati i salofalk čepiće, ali smo primjetili kod Hane krv u stolici, pa sam prestala, pa možda da i ti prvo probaš sa čepićima, jer oni djeluju lokalno tj. puno manja količina štetnih sastojaka za bebu dolazi u krv, tj mlijeko. Uz salofalk, i nesposobnog liječnika, sam se vukla još godinu dana, dok nisam došla do 15 stolica, bolove, povremene visoke temperature... Tada sam prvi put otišla u bolnicu, Hana je imala godinu i pol. Tek kad sam se vratila, počela sam se informirat, tj. otkrila sam na netu udrugu HUCUK i njhov forum, i ostale izvore iz kojih sam saznala sve o bolesti i metodama liječenja, pa je super što si ti već tu, a nadam se i na HUCUKu.
    Puno će ti pomoći iskustva drugih, a dobit ćeš pomoć i podršku za sve svoje nedoumice.
    Koliko imaš stolica, imaš krvi i sluzi? Kako si podnijela kolono. i gdje si ju radila? Što se tiče hrane, vjeruj anchie, i ne brini za dojenje! Bitno je da sama skužiš što ti odgovara, sve što te protjera pokušaj izbaciti, barem zasad. Kravlje mlijeko nije nužno, a užasno je teško probavljivi pogotovo za bolesna crijeva, pa bi ti moglo i naškoditi, ja koristim rižino. Trebala bi uzimat vitamin c, b, folnu kiselinu, kalcij, o tome ima dosta na forumu HUCUKa.
    Ja se razvezala, nadam se da ti je nešto pomoglo. I nadam se da imaš samo početni lakši oblik kolitisa, i da će se brzo, smirit, važno je odmah se počet liječiti. Držite se ti i tvoje bebice!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •