super ideja
svidja mi se :D :D

http://www.jutarnji.hr/clanak/art-20...skola,77118.jl

Datum objave 03.06.2007 19:02
Zadnja izmjena 03.06.2007 19:02
Pošalji na mail Ispiši Komentiraj

--------------------------------------------------------------------------------


Riječka Osnovna škola Vežica želi prva u Hrvatskoj uvesti uniforme, učenici su 'za'


--------------------------------------------------------------------------------




RIJEKA - Riječka Osnovna škola Vežica mogla bi postati prva u Hrvatskoj čiji će učenici nositi jednoobrazne školske uniforme.

Na takvu su ideju došli sami učenici, a predstavili su je i na nedavno održanoj državnoj smotri u Zagrebu iz područja Nacionalnog programa odgoja i obrazovanja za ljudska prava i demokratsko građanstvo s projektom “I školske uniforme mogu biti moderne”.

Provedena anketa donijela je pomalo iznenađujuće rezultate - gotovo dvije trećine ispitanika zauzelo je pozitivan stav prema uvođenju uniformi, odnosno ustvrdili su da nemaju ništa protiv obaveznog jednoobraznog odijevanja.

Nakon prikazivanja projekta i pozitivnog odjeka krenulo se u njegovu provedbu i u tijeku je izrada idejnog rješenja uniforme. Prema riječima Violete Nikolić, ravnateljice škole, u ovoj je priči sve krenulo od samih učenika.

- Oni su proveli anketu među svih 450 polaznika škole i njih 65 posto izjasnilo se da su spremni nositi uniformu ako bude njima prihvatljivog izgleda i ne bude im narušavala osobnost. Moram priznati da sam i ja malo pripomogla jer sam sa svojih putovanja donijela fotografije djece u raznim školskim uniformama - kaže ravnateljica Nikolić.

U ovom trenutku još nemaju rješenje izgleda uniforme, a kaže da će pomoći učenicima i zatražiti nekoliko stručnih savjeta i prijedloga. Hoće li OŠ “Vežica” doista biti prva u Hrvatskoj koja će po uzoru na privatne škole uniformirati svoje učenike, ravnateljica za sada ne želi prejudicirati.

- Tek ako se većina učenika složi oko izgleda uniforme, idemo s projektom do kraja - ustvrdila je ravnateljica na kraju.

Socijalne razlike

O uniformama se provode i debate na internetskim forumima, a glavni razlog podržavanja je da se među djecom smanje socijalne razlike, najočitije u odijevanju


U anketi među svih 450 polaznika škole njih 65 posto izjasnilo se da su spremni nositi uniformu ako bude prihvatljivog izgleda i ne bude im narušavala osobnost

'I uniforme mogu biti moderne'

RIJEKA - Projekt “I uniforme mogu biti moderne” proveden je u sklopu izborne nastave Odgoj za ljudska prava i demokratsko građanstvo koji se u školi Vežica poučava neprekidno od 1998. godine za učenike 7. i 8. razreda. Cilj predmeta je edukacija učenika za život i djelovanje u demokratskom civilnom društvu i razvijanje demokratskih vrijednosti, a program je verificiran i dio je Nacionalnog programa odgoja i obrazovanja za ljudska prava. Voditeljica je nastavnica Gordana Frol koja sa svojim učenicima svake godine predstavlja jedan školski projekt na državnom susretu i već su dobili 1. nagradu hrvatskog UNICEF-a.