Pokazuje rezultate 1 do 32 od 32

Tema: Variococele gr.III - operacija ili ne??

  1. #1
    zelimo_bebu avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Vallis Aurea
    Postovi
    1,510

    Početno Variococele gr.III - operacija ili ne??

    Još jedna loša vijest..najnovija dijagnoza je asthenoteratozoospermia i Varicocela..
    MM i ja u nedoumici za operaciju...pošto sam čitala da se nekim M nije popravilo stanje nakon operacije....dilema još veća...
    ...da li je ičiji M išao na tu operaciju, može li se to rješiti ikako drugačije nego operacijom, kakva je to opeeracija - rutina ili..., koliko dugo oporavak traje....još 1000000 pitanja imam...pa ako netko ima ikakvo iskustvo, bila bi zahvalana na kojem odgovoru....

  2. #2
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,980

    Početno

    Operacija je rutina, ali je MM nakon toga ležao jedno 10 dana (a prije toga mislio ić na skijanje jer mu je dok rekao 6 dana bolovanje - ispalo je mission impossible). Ništa mu nije pomoglo, ali ne znam koliko je teška bila. U Mariboru nemaju neko dobro mišljenje o operacijama varikokele, sve ti ovisi koliko imate godina, ako ste u sredini 20.-tih operirajte se i čekajte ima li poboljšanja, ako ste u sredini 30.-tih rađe odmah na IVF. Naravno, ako ti muž ima subjektivnih poteškoća onda bi se trebao operirat. Koliko ja pratim forum odokativno mi se čini da ta operacija pomaže u jako malom broju slučajeva. MM-a operirao dr. Parazajder na Duhu, i nekako ga je tako i prirpemio da ne mora doći do poboljšanja, ali ne sjećam se koja je težina bila. Spermiogram bio i ostao za AIH, varirajući, ali smo ipak na IVF-u.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,137

    Početno

    zelimo bebu napisala sam ti na odb. sto se tice op.

  4. #4
    talia7 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    466

    Početno

    Ono što ti mogu sa sigurnošću tvrditi je da NE donosite odluku o operaciji bez razmišljanja i navrat na nos, samo da nešto odradite i vidite hoće li biti poboljšanja ili ne. Tako možemo odlučivati s vitaminskim terapijama ili čajevima valjda, ali mislim da operacija varikokele nije rutinska.
    Dobro možda je rutinska urolozima kiruzima i struka je vjerojatno definira kao rutinsku.
    Nama je urolog odmah preporučio operaciju jer su navodno bile dvije debele vene i rekao nam je morate od nečeg početi. Inače MM ima teški oblik oligoastenozospermije, narodski rečeno samo poneki spermij u ejakulatu. Nakon operacije nije bilo nikakvih pomaka.
    Kako smo mi pohodili dosta klinika većina mišljenja je bila da je operacija bila potpuno nepotreba. Lječnik MPO-ovac u Belgiji nam je rekao da oni to uopće više ne rade, da se varikokela operira samo kad se otkrije mladim dečkima ... tipa 17, 18, 19 godina da bi se izbjegla mogućnost prouzročenja štete. U Mariboru su nam također rekli da su poboljšanja nakon operacije neznatna.
    Ako je dijagnoza takva da svakako morate na potpomognutu onda je apsolutno glupo ići na operaciju.
    Da ne pametujem previše, malo prosurfaj po pdf ima i super iskustava da su cure prvi mjesec nakon operacije ostale trudne, ali svakako nemojte na brzinu odlučivati o operaciji nego se raspitajte i ispregledavajte pa tek onda.

  5. #5
    zelimo_bebu avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Vallis Aurea
    Postovi
    1,510

    Početno

    Meni je zadnja opcija operacija...prvo travari, alternativa i strpljenje...kojega mi fali u zadnje vrijeme ...

  6. #6
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,980

    Početno

    I ja potpisujem taliu7 - mislim da je trend da se ta operacija na zapadu sve manje radi, zadnje čega se sjećam je bila neka cura na Beti iz BIH kojoj su to preporučavali, a drugo je ako muškarac ima neke bolove pri mokrenju ili neke druge subjektivne tegobe. Ta operacija, iako rutinska, je npr. neusporediva s mojom dg. laparaskopijom di sam se ja digla maltene sa stola kao ptičica, a MM je jedva prohodao idući dan, sve mu se vrtilo i otprilike proležao 2 tjedna, a bezveze smo na to gubili vrijeme, trebali smo odmah na IVF-ove. Doduše, to je bilo 2003. ali stvari se mijenjaju - 2003. se još valjda i na VV-u ležalo 2 sata nakon transfera, stvari se mijenjaju i znanost napreduje...

  7. #7

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    89

    Početno

    želimo_bebu poslala sam ti pp.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    244

    Početno

    mm ima oligozoospermiju, doktor je rekao da nema smisla gubiti vrijeme na operaciju i čekanje poboljšanja koje ako do njega dođe će biti minimalno, tako damo odmah krenuli s icsi i eto ja sam 17 tj. trudna.
    želim vam da što prije uspijete

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    178

    Početno

    zelimo_bebu i mm ima istu dijagnozu i nama su rekli na vv da necemo na operaciju i da se spremamo na postupak

  10. #10

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    St
    Postovi
    422

    Početno

    MM operirao varikokelu u 33. godini, nalaz se nije poboljšao.
    Što god odlučili SRETNO!

  11. #11
    nadda avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    505

    Početno

    Nemoj draga paničariti,MM je operirao sa 32 godine,nalaz je kasnije bio lošiji,tako da dobro odlučite,a bitno vam je da imate bar nešto ,a biolog će naći par njih i oploditi jajne stanice,zato draga dok god ih ima nije kraj svijeta,a nije ni onda.
    Sretno vam u svemu!

  12. #12
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,980

    Početno

    Da, evo da se pridružim statistici - i moga operiraše u 33.-oj - bez poboljšanja.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    192

    Početno

    Da se i ja prijavim...i MM ima varikokelu ali zbog jako lošeg spermiograma nisu nam niti preporučili operaciju...MPO i tako ne bismo izbjegli

  14. #14
    zelimo_bebu avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Vallis Aurea
    Postovi
    1,510

    Početno

    ...puno vam svima hvala na podršci - odlučili smo NE !
    ....počinjemo sa alternativom, čajevima...ma bilo čime samo ne pod nož!
    ...postupak nam ne gine prema tome...nabrusiti žic+vce za čekanje i to je to....svima

  15. #15
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,980

    Početno

    Dobra odluka ! Sretno!

  16. #16
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,980

    Početno

    S bioastinom i onim antioksidansima kod MM-a se stvar malo poboljša, ali ne treba ni s time pretjerivati u smislu da se uzima tipa 6 mjeseci bez prestanka jer to zna dignut jetrene probe - MM-u našlo na sistematskom povišen ALT, AST itd., takvo iskustvo mi je prenijela jedna forumašica farmaceutske struke , ali je dokica MM-a odmahnula rukom kao ne može bit od toga, ali ja sam sklonija vjerovat mojoj farmaceutici jer mi smo svi ipak u tome, a dokica MM-a valjda prvi put čuje takvo što jer joj je većina pacijenata penzioneri pa se ne bave poboljšanjima spermiograma i nuspojavama.

  17. #17
    zelimo_bebu avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Vallis Aurea
    Postovi
    1,510

    Početno

    Trenutno MM pije Bioastin ali 10-tak dana....znam da je rečeno 3 mjeseca pa pauza...tako da se toga držimo...a počet će i marulju piti...

  18. #18
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,980

    Početno

    Super, i mi tako nekako i nije ta pauza bez vraga.

  19. #19
    zelimo_bebu avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Vallis Aurea
    Postovi
    1,510

    Početno

    Ina33.....koliko TM pije Bioastina dnevno?...nekima su muževi imali alerg. reakciju pa me bilo frka...ali sada bi mogli 2 dnevno...što misliš?

  20. #20
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,980

    Početno

    Ups, ne pačam se u njegove stvari, morala bih ga pitat pa ću ti javit - on se sam o tome brine ja samo reagiram ako vidim da je bočica predugo na kuhinjskom šanku i ako mislim da bi trebalo napravit pauzu. Dugo smo mi u ovome pa imamo strategiju da svako sam sebe prati - ja sebi plodne dane, sluz itd., a on sebi spermiće, a povremeno se ivzještavamo rezultatima. Zvuči sad ovako napisano kretenski, ali tako je to kod nas, ja njemu ugl. kažem - hej, lakše malo, jer znam da će ih za ICSI uvijek naći kod njega (mi smo više-manje idiopati do na sitne momente, ali ipak zbog duljine trajanja neplodnosti, naših godina i dugotrajnog liječenja idemo po preporuci doktora na ICSI .

  21. #21

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    265

    Početno

    Drage moje nakon neuspjesnog ivf preporuceno nam je ipak da M uradi operaciju varicocele, s obzirom da nema drugog uzroka koji doprinosi oligoastenospermiji. mi sad cekamo operaciju 14.06. ali kontaktirali smo i kliniku u mariboru jer se tamo na postupak ceka godinu dana pa da ne gubimo vrijeme. Ne znam sta da mislim, ali bilo je slucajeva koji su popravili nalaz poslije operacije, ali vise je onih koji nisu. MM ipak insistira na operaciji jer mu je bilo zao sto sam se ja patila na punkciji koju su radili bez anestezije a imala sam veliki broj jajnih stanica (bas me bolilo).
    Dr nam je rekao da nije kriza s obzirom da ja imam 23 godine, ali to mi nije utjeha. Nadam se da ce se nalaz popraviti bar za inseminaciju.

  22. #22
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,980

    Početno

    lanaa, uvijek čovjek radi u ovoj priči ono što želi i onda ga nemoj sprječavat. Vjerojatno se niste s prof. V-om iz MB-a konzultirali oko varikokele, njegovo ti je mišljenje da to ne može pomoći. S druge strane, ja sam npr. htjela na laparaskopiju i nije mi žao, iako su mi rekli da će mi vjerojatno bit sve v redu i bez nje. Sretno TM-u na operaciji i dao Bog da on bude jedan od onih malih x posto kojima bude bolje!

  23. #23

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    265

    Početno

    Dijelim misljenje s tobom i u pravu si oko konsultacija. Urolog iz Tuzle i Sarajeva preporucio je operaciju , a ne dr iz Maribora. Ali eto bar nada postoji kao i za sve ostalo.
    hvala ti

  24. #24
    Suzzy avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    TT
    Postovi
    317

    Početno

    MM je operirao varicocelu jer smo zaključili da nemamo što izgubiti. I nismo. Nakon 4 mjeseca spermiogram je doslovce isti. Iako kažu da treba čekati 9 mjeseci od operacije kako bi dobili rezultat koji će pokazati što se zaista s operacijom dobilo, sumnjam da će brojčice drastično porasti.
    I još nešto... u cijelu priču smo dodali i antioksidanse, vitamine i Bioastin - ništa nije pomoglo.
    Nikako da nas krene.

  25. #25
    Suzzy avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    TT
    Postovi
    317

    Početno

    Zaboravila sam napomenuti da je u pitanju bila variccocela I. stupnja

  26. #26
    talia7 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    466

    Početno

    I mi smo išli logikom nemamo što izgubiti, ali operacija nije baš tako jednostavna. Radi se pod totalnom anestezijom traje nekih četrdesetak minuta. MM si je navukao i hidrokelu iako je mirovao, nije dizao ništa teško i ponašao se prema uputama. I sada nakon dvije godine još ponekad osjeća bol u jednom testisu od te hidrokele, a urolozi su mu rekli nešto u stilu ... live with it, valjda će proći nekad ....
    Za sve one koji razmišljaju o operaciji ja bih bez imalo dvoumljenja savjetovala: ako ste manje više sigurni kandidati za IVF/ICSI opracije varikokele NE.

  27. #27
    talia7 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    466

    Početno

    I mi smo išli logikom nemamo što izgubiti, ali operacija nije baš tako jednostavna. Radi se pod totalnom anestezijom traje nekih četrdesetak minuta. MM si je navukao i hidrokelu iako je mirovao, nije dizao ništa teško i ponašao se prema uputama. I sada nakon dvije godine još ponekad osjeća bol u jednom testisu od te hidrokele, a urolozi su mu rekli nešto u stilu ... live with it, valjda će proći nekad ....
    Za sve one koji razmišljaju o operaciji ja bih bez imalo dvoumljenja savjetovala: ako ste manje više sigurni kandidati za IVF/ICSI operacija varikokele NE.

  28. #28
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,980

    Početno

    Moj nije ništa navukao tj. natukao je cca 10 kg jer je to bilo za Božić i umjesto planiranog skijanja (kao oporavit će se on nakon varikokele i huspat će po hupserima) nije bilo ništa nego je otišao mojima u Damaciju i samo je bidan ležao, smješkao se i jeo pršutića. Nakon operacije, koja je bila teža od svih mojih gino operacija i dijagnostika (HSG, histeroskopija, laparoskopija, IVF-ovi) i trajala tipa isto oko sat vremena, i nakon tog oporavka od cca 2-3 tjedna (ne sjećam se više - 2003. je u pitanju) nije imao nikakvih takvih smjetnji koje opisuje talia7 ni bolova. Nama je tad bilo predstavljeno da bi to bilo pametno uradit (urolog, moja priv. gini) i to je bilo još prije naše ere dolaska na VV. Istu operaciju je otprilike u isto doba radio i muž moje sisterice, ali zbog subjektivnih problema prilikom mokrenja (već su imali prvo dijete) i isto nisam čula da ima nekih subjektivnih problema ili bolova. I mi svejedno završismo na IVF-u, a koji put ta operacija samo u biti produljuje čekanje za IVF, bespotrebno. Ali, svako nek' radi kako je odlučio, samo nek' to bude ono ko' iz američkih serija - informed decision. Sretno i plodonosno i bez komplikacija bilo!

  29. #29
    zelimo_bebu avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Vallis Aurea
    Postovi
    1,510

    Početno

    laaanaa..sretno TM-u.....po priči nekih cura, neće biti lako ali ako ste se odlučili na to onda good luck!

    Pisala sam na odbrojavanju malo prije o liječniku-travaru kojega sam pronašla a nije šarlatan i koji isto kaže NE operaciji jer znanstveno nije dokazano da ima efekta....kaže da se čajem može rješiti ako nije genetsko oboljenje....i to imam kolegicu-liječnicu koja ima od 2 g i u svojoj pupi...sve uz pomoć dotičnog gospodina!

  30. #30

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    265

    Početno

    hvala ti na podrsci, a potrazicu tog travara....za svaki slucaj

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    33

    Početno

    Evo pridružujem vam se i ja, MM je dijagnoza oligozoospermia i asthenozoospermia, broj spermija - 15,8 u 106/ ml, pokrenih brzih 10, sporijih 20%.Prije 6 godina preporučen spermioram radi varikokele, tada ignorirali jer nismo ni razmišljali o bebici.E sad me zanima o kakvim se rezultatima radi kod kod vas boljim ili lošijim? Jeli uz ovo tko uspio prirodno ili je i ovo za neku vrst umjetne. Moj ginekolog rekao da su za prirodno začeće šanse male, preporuča urologa zatim operaciju. Ja neznam, prvo bih htjela probat s vitaminima. Trenutno koristi neki komplet - forever multi maca+forever pro 6+aloa vera + cink.Unutra ima l-arginina, selena,Vitamina E itd.To mi je preporučila žena u apoteci navodno je to dosta njih pomoglo i da to nabavljaju iz klinike za neplodnost.Mislila sam ovo probat nekih mjesec pa da ponovi spermiogram i tek onda kod urologa.Može li mi tko još poslat broj tog travara, ja sam iz Splita, može i privatnom porukom. Još moram nadodat da ste stvarno divne imate toliko volje pomoć.

  32. #32
    Osoblje foruma BHany avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    5,203

    Početno

    Evo me nakon puno dana na forumu, pa samo da ti pošaljem

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •