Pokazuje rezultate 1 do 22 od 22

Tema: Testovi senzibilizacije

  1. #1
    Becky avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    ...gdje je srce, tu je dom...
    Postovi
    358

    Početno Testovi senzibilizacije

    Jedno praktično pitanje- moram napraviti t.senz., ići ću u Petrovu u Zavod za transf., a zanima me koliko se čekaju nalazi?
    I drugo, mogu li urinokulturu napraviti u Petrovoj također?
    Thanks

  2. #2

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    160

    Početno

    Ja sam nalaz testa senzibilizacije dobila za 3-4 dana a za urinokulturu i Petrovu ti ne znam odgovor.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    11

    Početno

    kak se vrši to testiranje? :?

  4. #4
    Nina2007 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    239

    Početno

    hany, test senzibilizacije radi se da bi se ustanovilo eventualno neslaganje resus faktora (Potencijalni problem nastaje ukoliko žena koja ima Rh negativnu krv nosi dijete koje ima Rh pozitivnu krv, što se naziva Rh inkompatibilnošću. Za vrijeme trudnoće ili poroda Rh pozitivna krv djeteta može se pomiješati s Rh negativnom krvi majke, nakon čega imunološki sustav majke počinje proizvoditi antitijela. Taj odgovor organizma majke, odnosno stvaranje antitijela, naziva se Rh senzibilizacijom, zbog koje, ovisno o tome kada nastupi, može doći do uništenja crvenih krvnih stanica djeteta.)
    Testiranje Rh faktora radi se se na uzorku krvi uzete iz vene (prilikom prvog pregleda trudnice i u 8. mjesecu trudnoće)
    Ukoliko žena ima Rh negativnu krv, daje joj se cjepivo koje se naziva Rh imunoglobulin, koje gotovo uvijek sprječava pojavu senzibilizacije.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    11

    Početno

    Citiraj Nina2007 prvotno napisa
    hany, test senzibilizacije radi se da bi se ustanovilo eventualno neslaganje resus faktora (Potencijalni problem nastaje ukoliko žena koja ima Rh negativnu krv nosi dijete koje ima Rh pozitivnu krv, što se naziva Rh inkompatibilnošću. Za vrijeme trudnoće ili poroda Rh pozitivna krv djeteta može se pomiješati s Rh negativnom krvi majke, nakon čega imunološki sustav majke počinje proizvoditi antitijela. Taj odgovor organizma majke, odnosno stvaranje antitijela, naziva se Rh senzibilizacijom, zbog koje, ovisno o tome kada nastupi, može doći do uništenja crvenih krvnih stanica djeteta.)
    Testiranje Rh faktora radi se se na uzorku krvi uzete iz vene (prilikom prvog pregleda trudnice i u 8. mjesecu trudnoće)
    Ukoliko žena ima Rh negativnu krv, daje joj se cjepivo koje se naziva Rh imunoglobulin, koje gotovo uvijek sprječava pojavu senzibilizacije.
    thank you!...

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    11

    Početno

    Citiraj Nina2007 prvotno napisa
    hany, test senzibilizacije radi se da bi se ustanovilo eventualno neslaganje resus faktora (Potencijalni problem nastaje ukoliko žena koja ima Rh negativnu krv nosi dijete koje ima Rh pozitivnu krv, što se naziva Rh inkompatibilnošću. Za vrijeme trudnoće ili poroda Rh pozitivna krv djeteta može se pomiješati s Rh negativnom krvi majke, nakon čega imunološki sustav majke počinje proizvoditi antitijela. Taj odgovor organizma majke, odnosno stvaranje antitijela, naziva se Rh senzibilizacijom, zbog koje, ovisno o tome kada nastupi, može doći do uništenja crvenih krvnih stanica djeteta.)
    Testiranje Rh faktora radi se se na uzorku krvi uzete iz vene (prilikom prvog pregleda trudnice i u 8. mjesecu trudnoće)
    Ukoliko žena ima Rh negativnu krv, daje joj se cjepivo koje se naziva Rh imunoglobulin, koje gotovo uvijek sprječava pojavu senzibilizacije.
    thank you!...

  7. #7
    filip avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    1,030

    Početno

    mene zanima zasto ja moram raditi test senz.ako sam rh.pozitivna,krvna grupa B,i ja i suprug imamo isti rh i krvnu grupu...

  8. #8
    filip avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    1,030

    Početno

    i dali moram biti nataste...

  9. #9
    crvic avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    386

    Početno

    testovi senzibilizacije se rade zato sto, osim nepodudarnosti rh, postoje i neke druge, rjedje, nepodudarnosti koje dovode do unistavanja eritrocita.
    uglavnom lijecnici rh+ trudnice ne salju na kontrolu u 8 mjesecu trudnoce jer se ta nepodudarnost jako rijetko javlja.

    za taj nalaz ne trebas biti na taste. i ako ga ides raditi u petrovu, najbolje je doci oko 10,30h

  10. #10
    mamal avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    231

    Početno

    zna li netko išta o testu senzibilizacije, u kojem su se pojavila antitijela M koja mogu izazvati HBN i još nešto...
    uglavnom, 21 tjedan trudnoće, druga trudnoća.
    nešto su mi objasnili (ne meni nego mm) kao da ja imam nešto NN, i da bih opet trebala vadit krv, ali ako mm ima MN onda će biti ok.
    inače, krvna grupa mi je b+, od mm 0+...

    sorry, nalaz mi je doma pa lupam bezveze, ali nadam se da laboranti znaju o čemu govorim

    hvala

  11. #11

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    4

    Početno

    i mene ovo zanima. indirektni antiglobulinski test pozitivan; direktni negativan. pozitivan je antigen N i prisustvo anti-M antitijela. U napomeni stoji da su prisutna antitijela iz MNS sustava krvnih grupa specifičnosti anti M, koja mogu izazvati posttransfuzijske hemolitičke reakcije, a rijetko HBN.
    ovo mi je druga trudnoća; u prvoj je test bio negativan, ali sam izgubila bebu u 32. tjednu. naravno, sad paničarim.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    4

    Početno

    e, i da, krvna grupa mi je A+.

  13. #13
    mamal avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    231

    Početno

    vista, meni je doktorica nešto objašnjavala, ali nisam je puno skužila. stvarno ne znam ništa o krvi...bitne su valjda vrijednosti tih antitijela, kolike su njihove veličine. meni je bio odnos 1:2 pa 1:1, a paniku dižu tek ako dođe 1:64...
    što i kako ne znam, najbolje da ideš na transfuziju i da ti tamo direktno objasne, tj. umire te...mene je umirila, ali moram svaki mjesec vaditi krv da prate razinu.
    i meni je ovo druga trudnoća, imala sam ta antitijela i u prvoj, ali ne ovako detaljno obrađena.

    sretno

  14. #14

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    4

    Početno

    hvala puno mamal. sutra ću ja do gina svakako.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Postovi
    4

    Početno

    dobar dan,
    evo malo podižem temu
    dakle,ja sam A negativna,prvo dijete je negativno na mene
    a drugo je bilo pozitivno i dobila rhogam cijepivo..
    sad sam trudna 13 tjedana i obavila prvo vađenje na transfuziji i nalaz pokazao da sam senzibilizirana
    poludila sam i pitala se kako je to moguće ako sam primila zaštitno cijepivo..onda su mi objasnili da
    to nema veze sa Rh grupama već nekim podgrupama iz kell skupine
    i još su mi rekli da je važno da taj titar ne raste,meni zasad u nalazu piše da je protutijela iznimno malo i da zbog toga nije moguće titar izvesti,to je dobro.zanima me ima li koja žena,trudnica koja je ovo prošla il prolazi da me malo smiri jer sam baš u banani
    navodno spadam u 0.01% trudnica kojima se to zna dogodit

  16. #16

    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Postovi
    4

    Početno

    dobar dan,ima koga?prije napisala post pa nestao
    nova sam,pa se baš ne putim u ovaj forum

  17. #17

    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Postovi
    4

    Početno

    jao,ipak nije nestao..eto bila bi zahvalna kad bi se netko javio

  18. #18

    Datum pristupanja
    Sep 2011
    Postovi
    4

    Početno

    nitko?

  19. #19

    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    136

    Početno

    Podižem temu s kratkim pitanjem:

    Moj dr me zbunio jer je rekao da se za test senzibilizacije moram naručiti. Iz Zagreba sam, znači idem u Petrovu. U prvoj trudnoći prije 6 godina nisam se naručivala (u drugoj me zaboravio poslati). Zna li netko treba li se zaista naručiti, ako da, ima li netko broj telefona? Ako ne, koje im je radno vrijeme, kada je najbolje doći?
    Hvala!

  20. #20

    Datum pristupanja
    Sep 2016
    Postovi
    551

    Početno

    I mene zanima, ako mozda netko zna detaljcice!

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    90

    Početno

    Nisu potrebne narudzbe.
    Ja sam bila u 10 mj. 2016 g.
    To je moguce napraviti svaki radni dan od 7h, bez prethodne najave.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Sep 2016
    Postovi
    551

    Početno

    Hvalaa!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •