Pokazuje rezultate 1 do 33 od 33

Tema: Promjena prezimena

  1. #1
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno Promjena prezimena

    Za promjenu prezimena (riječ je o vraćanju na staro prezime poslije razvoda braka) - gdje trebam ići - na općinu rođenja ili općinu gdje stanujem?
    (I, što mi sve treba od papira?)

  2. #2

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    križevci
    Postovi
    37

    Početno

    trebaš ići u matični ured koji se nalazi u općini gdje ti je prebivalište (tamo sam ja išla), a jedino što ti treba je pravomoćno rješenje o razvodu braka, to je sve što sam ja trebala 2004.

  3. #3
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    ...i mislim da trebaš promijeniti podatke u rodnim listovima klinaca... :/

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    a moze li se promijeniti prezime ako nema razvoda? mislim, maknuti dodano prezime?

  5. #5
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    može..ali to ti je puno kompliciraniji postupak. Moraš se raspitati.

  6. #6
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    ...i mislim da trebaš promijeniti podatke u rodnim listovima klinaca... :/
    da, to mi je netko rekao, ali to je korak poslije, nije li?
    to ionako idem na općinu gdje su oni rođeni?
    pomoć! i oko ovoga

  7. #7
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    E, da, za kolko bude gotovo?

  8. #8
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj ivana7997 prvotno napisa
    a moze li se promijeniti prezime ako nema razvoda? mislim, maknuti dodano prezime?
    može, i nije komplicirano nego vrlo jednostavno. odeš u općinu u kojoj živiš, poneseš vjenačni list, ispuniš zahtjev u kojem ukratko objasniš zašto mičeš prezime (npr. u poslu koristiš samo svoje) i platiš nekih 70kn biljega (koliko se sjećam). rješenje ti mogu poslati i poštom, nakon cca dva mjeseca.

  9. #9
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Maja prvotno napisa
    Citiraj mamma san prvotno napisa
    ...i mislim da trebaš promijeniti podatke u rodnim listovima klinaca... :/
    da, to mi je netko rekao, ali to je korak poslije, nije li?
    to ionako idem na općinu gdje su oni rođeni?
    pomoć! i oko ovoga
    da, otprilike kao što si rekla. No, savjetujem ti da pronađeš tel. broj matičnog ureda u općini gdje su ti klinci prijavljeni i pitaj za postupak.

  10. #10
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    Citiraj ivana7997 prvotno napisa
    a moze li se promijeniti prezime ako nema razvoda? mislim, maknuti dodano prezime?
    može, i nije komplicirano nego vrlo jednostavno. odeš u općinu u kojoj živiš, poneseš vjenačni list, ispuniš zahtjev u kojem ukratko objasniš zašto mičeš prezime (npr. u poslu koristiš samo svoje) i platiš nekih 70kn biljega (koliko se sjećam). rješenje ti mogu poslati i poštom, nakon cca dva mjeseca.
    ne mogu vjerovati da je to sad tako jednostavno..svojevremeno (prije nemam pojma kojeg vremena) sam čula da je to malo kompliciraniji postupak koji se treba voditi sudski. Pa onda, ukoliko sud uvaži razloge, mijenja se prezime (isto kao i ime). :/

  11. #11
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    puuuno jednostavnije od mijenjanja svih dokumenata, kartica...

  12. #12
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Citiraj Maja prvotno napisa
    Citiraj mamma san prvotno napisa
    ...i mislim da trebaš promijeniti podatke u rodnim listovima klinaca... :/
    da, to mi je netko rekao, ali to je korak poslije, nije li?
    to ionako idem na općinu gdje su oni rođeni?
    pomoć! i oko ovoga
    da, otprilike kao što si rekla. No, savjetujem ti da pronađeš tel. broj matičnog ureda u općini gdje su ti klinci prijavljeni i pitaj za postupak.
    san, da me malo boljepoznaš, nikad mi ne bi savjetovala da telefonom tražim informacije

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    aha. sad pocinjem u poslu koristiti samo svoje, pa cu vidjeti jel mi to dosta 8)

  14. #14

  15. #15
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno

    i trebas odmah nositi i rodne listove djece (to sam ti vec rekla )

  16. #16
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,748

    Početno

    Citiraj egemama prvotno napisa
    i trebas odmah nositi i rodne listove djece (to sam ti vec rekla )
    ma jesi, odmah, da, ali ne na isto mjesto nego tamo gdje su oni rođeni, ili? (znam, znam, tebi je sve to na istom mjestu )

  17. #17
    blis avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    705

    Početno

    Ako u nekom roku, ne sjećam se kojem, ali cca 6 mjeseci, nakon što je razvod postao pravomoćan želiš vratiti svoje prezime trebaš ići na matični, dati izjavu i to je to.
    Ako ne reagiraš na vrijeme (kao ja) onda je postupak kao da mijenjaš osobno ime. Naravno da ti uvaže promjenu prezimena, ali procedura traje puno dulje jer, između ostalog, mora neko vrijeme na oglasnoj ploči visiti tvoja želja o promjeni imena na koju se netko može i žaliti.
    Kada sam ja vraćala svoje prezime za sina nisam ništa napravila. Prvi idući put kada sam dizala njegov izvod u njemu je pisalo moje novo staro prezime i napomena da su roditelji rastavljeni.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    99

    Početno

    blis sad sam u komi

    Nisam znala da je rok cca 6mj
    Od moje rastave je prošlo 9 mj i sutra krećem u borbu s papirima.
    Još k tome radim i novu osobnu(zbog gubitka),što znači da ću opet imati vjenčano prezime u O.I.

    Baš sam jadna

  19. #19
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Rok je 6 mj. od dana prestanka braka, i tada je dosta samo izjava.

    Nakon toga je postupak vraćanja starog prezimena malo dugotrajniji (cca 2-3 mj).

  20. #20
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    dizem ovu prastaru temu, al izbacio mi ju google

    jel mozda netko u zadnje vrijeme mijenjao prezime nakon razvoda pa da mi veli kaj i gdje trebam?

  21. #21
    casper avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    moje malo selo
    Postovi
    1,203

    Početno

    Ako je unutar 6. mj od rješenja ideš s riješenjem u općinu i tražiš novu (staru) domovnicu i nemaš velikih problema.
    Ako je prošlo više od 6.mj onda podnosiš zahtjev koji stoji na oglasnoj ploči općine 14 dana. Ono naj gluplje je kaj se netko s ceste može žaliti i eto ti problema.
    Ako nema žalbe, nakon 14 dana možeš dalje.

    Osim toga više se ne sjećam.sorry

  22. #22
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    ma unutar 6 mjeseci je, jucer je doslo rjesenje
    na koju opcinu idem, jel znas? tam di vadim inace izvode iz maticne ili?

  23. #23
    casper avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    moje malo selo
    Postovi
    1,203

    Početno

    sad su ti općine povezane tak da je svejedno ali možeš u tu svoju

  24. #24
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    tenk ju veri meni, bejbi

  25. #25
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ostajes samo na onom urnebesno smijesnom prezimenu?

    nadji hitno jos jedno koje ce ga ublazit

  26. #26
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    bas mi to jos treba u zivotu
    iduci puta mijenjam prezime jedino ako ce promjena bit u Ecclestone pa mi Bernie u brakorazvodnoj (ili oporucno, sto prije dodje) ostavi dovoljno para da bez brige izvadim novi komplet dokumenata

  27. #27
    lola10

    Početno

    imam i ja pitanje... ostala sam udovica sa malim djetetom, i zelim promjeniti prezime u djevojačko sebi i djetetu, jel zna ko koja je procedura i što trebam prvo napraviti?

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    1

    Početno

    ee samo da pitam...jel moguce promijeniti prezime...uzeo bi prezime od staritelja a ne od oca.. je to moguce???

  29. #29
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    za sve zainteresirane oko promjene imena i/ili prezimena... našla sam na ovaj file! http://www.pravnadatoteka.hr/pdf/Pos...bnog_imena.pdf

    i sa stranica samohrani.hr preuzela sam ovaj dio teksta:

    Postupak određivanja osobnog imena uređen je Zakonom o osobnom imenu (Narodne novine 69/92).
    Svaka osoba ima pravo promijeniti osobno ime i prezime.


    Dokumenti koje je potrebno priložiti :



    • zahtjev (zahtjev mora sadržavati razloge zbog kojih se promjena traži i 70,00 kn upravne pristojbe)
    • izvadak iz matice rođenih
    • domovnica
    • vjenčani list (ako je stranka u braku)
    • dokaz o prestanku braka
    • rodni listovi i domovnica za malodobnu djecu

    Zahtjev se podnosi Gradskom uredu za opću upravu prema prebivalištu podnositelja, a koji sukladno odredbama zahtjev za promjenu osobnog imena objavljuje na oglasnoj ploči kao i novo osobno ime koje podnositelj predlaže. Svaki građanin ima pravo, u roku od 30 dana od dana objave, iskazati svoje protivljenje i navesti razloge zbog kojih smatra da promjenu osobnog imena ne treba odobriti.


    Rješenje o promjeni osobnog imena donosi se u roku od dva mjeseca od trenutka uredno predanog zahtjeva.

    Rješenje o promjeni osobnog imena dostavlja se odmah po njegovoj pravomoćnosti nadležnom matičnom uredu. Nakon izvršenog upisa promjene osobnog imena u matičnim knjigama, matičar je dužan odmah dostaviti obavijest o promjeni osobnog imena organima koji vode evidencije o građanima.



    Za maloljetno dijete zahtjev za promjenu osobnog imena podnose roditelji (otac i majka zajedno).

    Za dijete rođeno izvan braka kojemu je utvrđeno očinstvo, zahtjev za promjenu osobnog imena podnosi roditelj kod kojeg dijete živi, uz suglasnost drugog roditelja( osobno ili izjavom ovjerenom kod javnog bilježnika).

    Ukoliko drugi roditelj ne da suglasnost za promjenu imena maloljetnog dijeteta, odluku donosi nadležni centar za socijalnu skrb. Odluka nadležnog centra priložit će se zahtjevu za promjenu osobnog imena. Takva suglasnost nije potrebna kada je roditelju oduzeto roditeljsko pravo.
    Za dijete starije od 10 godina suglasnost za promjenu osobnog imena mora dati i samo dijete.


    Promjena prezimena nakon prestanka braka

    Ako se jedan od supružnika nakon rastave braka odluči vratiti na prezime koje je imao prije sklapanja braka, može u roku od 6 mjeseci od prestanka braka o tome dati izjavu matičaru u mjestu svog prebivališta. Podnositelj zahtjeva dužan je priložiti i dokaz o prestanku braka.


    Preuzeto iz N.N.69/92

  30. #30

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1

    Početno

    zna li netko dali je moguce da nakon rastave braka,supruznik odluci ostaviti prezime iz tog braka i kasnije sa tim prezimenom stupiti u novi brak a da se nemora vratiti na djevojacko prezime..Nadam se da razumijete pitanje :D

  31. #31

    Datum pristupanja
    Apr 2020
    Postovi
    1

    Početno Mene isto zanima jedna stvar o mjenjaju prezimena tjekom udaje.

    JA IMAM 2 IMENA I 2 PREZIMENA. Anatacha Filimone Kević Zandamela i zanima me dali ja mogu izbrisati Kević i umjesto njega stavit muževo. Ili moram izbrisat oba prezimena i Kević i Zandamela i uzet muževo. Mislim ja želim 1 opciju. Pls neko odgovor ❤❤❤

  32. #32
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj nepoznata350 prvotno napisa Vidi poruku
    JA IMAM 2 IMENA I 2 PREZIMENA. Anatacha Filimone Kević Zandamela i zanima me dali ja mogu izbrisati Kević i umjesto njega stavit muževo. Ili moram izbrisat oba prezimena i Kević i Zandamela i uzet muževo. Mislim ja želim 1 opciju. Pls neko odgovor ❤❤❤

    Mislim da možeš, jer ionako ne možeš imati tri prezimena, nego samo dva,pa je ta opcija koju želiš u okviru zakona. Nespretno mi je stavljati link s mobitela, ali probat ću.

  33. #33
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno


Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •