I ZA VELIKE I ZA MALE:
Eteričnim uljima protiv dosadnih insekata
Ubodi i ugrizi insekata znaju biti neugodni, pa čak i bolni budući da crvenilo, otekline i svrbež mogu potrajati i do nekoliko dana. Problem je tim veći ako ste osjetljivi na ubode, ali i na sredstva za zaštitu od insekata. Rješenje problema možete potražiti u prirodnoj zaštiti, točnije eteričnim uljima koja mogu poslužiti kao repelenti i sredstva za njegu kože koja se nanose na mjesta uboda ili ugriza
Da biste se zaštitili od dosadnih komaraca najbolje je koristiti eterična ulja lavande, citronele, geranije, cedra ili čajevca.
Glavni sastojak proizvoda s insekticidnim ili repelentnim učinkom je tzv. deet, koji može nadražiti oči i kožu te izazvati reakcije na koži poput osipa, iritacija i čireva. Posebno problematični znaju biti proizvodi koji kombiniraju zaštitu od insekata i sunca. Da bi zaštita od sunca bila učinkovita, potrebno ju je redovito i često obnavljati (skida se znojem i vodom), a repelentna sredstva preporučljivo je nanositi što rjeđe. Stoga se prirodna sredstva zaštite nameću kao najzdravije rješenje.
Repelenti na bazi eteričnih ulja jednostavni su za pripravljanje i nemaju štetnih nuspojava. No, treba znati da su neka eterična ulja fototoksična (čine kožu osjetljivijom na UVA i UVB zrake), pa se ne nanose neposredno prije izlaganja suncu. U protivnom bi se mogla pojaviti hiperpigmetacija, što se često događa kod primjene parfema s izraženom gornjom notom. zato pripazite koristite li ulja bergamota, limuna, tagetesa, anđelike...
Repelentni sprej za zrak
Za pripremu repelentnog spreja za zrak i sredtstva za njegu kože potrebna su vam čista eterična ulja Primavera life.
Sastojci:
20 ml alkohola
30 ml vode
7 kapi ruže geranije
6 kapi cedra
4 kapi peperminta
Način pripreme:
U smeđoj bočici volumena 50 ml pomiješajte alkohol i vodu te dodajte navedena eterična ulja ili njihovu mješavinu. Bočicu zatvorite i snažno je protresite prije svake upotrebe.
Repelentno ulje za njegu kože
Sastojci:
100 ml baznog ulja koje biramo prema stanju kože
12 kapi lavande
10 kapi limun trave
8 kapi ruže geranije
Način pripreme:
U smeđoj bočici volumena 100 ml pomiješajte navedena eterična ulja ili mješavinu iz recepta za pripremu repelentnog spreja te dodajte 100 ml baznog ulja. Bočicu zatvorite i blago rotirajte kako bi se sadržaj potpuno pomiješao.
Ulje od lavande djeluje umirujuće i koristi se kod uboda komarca, pčele, ose, mrava i opeklina od meduza
Želite li zaštititi kožu djece, potrebno je koristiti manje koncentracije. Za djecu od dvije godine naviše koristi se 0,75-postotna koncentracija tj. predložene količine eteričnih ulja smanjimo na pola.
Ako ste malo zakasnili s pripremom repelenta ili vas je insekt ipak nekako uspio ubosti, preporučljivo je bolno ili nadraženo mjesto namazati uljem. Nadraženo mjesto mora se tretirati ovisno o vrsti insekta koji vas je napao, a eterična ulja za njegu kože ublažit će bol i ukloniti osjećaj neugode.
Na mjesto gdje vas je bocnuo komarac najbolje je nanijeti nerazrijeđeno ulje lavande, čajevca ili njihovu mješavinu, a svakih sat vremena možete ponavljati postupak. Ukoliko je mjesto nateklo i iziritirano, stavite hladne obloge od destilirane vode i nekoliko kapi lavandina ulja.
Recepti za tretiranje uboda ili ugriza komarca, krpelja, pijavice, pčele i meduze mogu se primjenjivati i kod djece starije od dvije godine.
Na mjesto gdje vas je ugrizao krpelj ili pijavica nanesite čisto eterično ulje čajevca. Nakon dvadeset minuta krpelja ili pijavicu odstranite prstima (ako nisu sami otpali). Eterično ulje čajevca se nanosi tri puta dnevno tjedan dana kako bi se izbjegla infekcija.
Kod uboda pčele potrebno je pincetom odstraniti žalac, a zatim na ubodeno mjesto staviti hladan oblog pripremljen od jedne žličice (5 ml) sode bikarbone i jedne žlice (15 ml) cvjetne vodice lavande ili destilirane vode pomiješane s nekoliko kapi eteričnog ulja kamilice ili lavande. Obloge treba mijenjati sve dok oteklina ne splasne, a ovaj recept pomaže i kod ugriza mrava.
Ukoliko ste imali neugodan susret s meduzom, prvo je potrebno pažljivo ukloniti pipke, a nakon toga zahvaćeno mjesto temeljito oprati vodom i sapunom. Potom treba nanijeti čisto eterično ulje lavande te zahvaćenu zonu ohladiti ledom.
Na mjesto gdje vas je ubola osa stavite hladni oblog natopljen mješavinom jabučnog octa i dvije kapi eteričnog ulja lavande ili čajevca. Oblog mijenjajte dok oteklina ne splasne, a za djecu koristite samo eterično ulje lavande bez dodavanja jabučnog octa.
T-Portal
srijeda, 13.6.2007.