Pokazuje rezultate 1 do 38 od 38

Tema: "Kašasta hrana štetna za bebe"

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    305

    Početno "Kašasta hrana štetna za bebe"

    U Jutarnjem.
    "Kašasta hrana štetna za bebe"


    Rapley smatra da kašice usporavaju razvoj sposobnosti žvakanja krute hrane te da kod djece koja jedu kašice često dolazi do prejedanja, a kod neke i do zatvora

    ZAGREB, NEW YORK - Davati dojenčadi kašastu hranu nakon šestog mjeseca života, prije prijelaza na usitnjenu hranu, neprirodno je i nepotrebno, smatra UNICEF-ova stručnjakinja za brigu o djeci i pojašnjava da takav način prehrane može biti uzrok raznih zdravstvenih problema u kasnijoj životnoj dobi djeteta, a prenose britanski mediji.

    Zamjenica direktora UNICEF-ove udruge Baby Friendly Initiative Gill Rapley izjavila je kako djecu do šestog mjeseca života, ako je to moguće, treba isključivo dojiti, a ako nije, treba je hraniti zamjenskim mlijekom i nakon tog razdoblja prijeći na usitnjenu krutu hranu. Među ostalim, rekla je Rapley, na taj način djeca postaju manje izbirljiva kada je riječ o hrani.

    Naša je dječja hrana napravljena prema visokim standardima. Za dijete od šest mjeseci imamo kašice, no već za ono od osam mjeseci nudimo krutu usitnjenu hranu. Nipošto roditelje ne uvjeravamo u neistinu

    Nino Šajatović iz Vivere
    Rapleyjeva se prehranom dojenčadi bavi 25 godina i izdala je priručnik o programu prehrane pod nazivom “Baby-Led Weaning”. U više je navrata istaknula kako su njezina istraživanja pokazala da tijekom prvih šest mjeseci dojenčad treba hraniti isključivo mlijekom.

    Ako je riječ o majčinu mlijeku, nije potrebna ni voda, a ako se dijete hrani mlijekom u prahu, tada mu se može dodati i nekoliko žličica vode. Istraživanje je također pokazalo da postupno dodavanje kašaste hrane prehrani u prvih šest mjeseci života dojenčeta samo umanjuje prirodnu vrijednost mlijeka te može naškoditi njegovu zdravlju u kasnijoj dobi.

    Rapley smatra da su nakon šestomjesečnog životnog razdoblja djeca sposobna primati usitnjenu, a ne kašastu hranu te je pomalo žvakati. Hranjenje djece kašastom hranom, prema njezinu mišljenju, ni u tom slučaju nije dobro jer može usporiti razvoj sposobnosti žvakanja krute hrane. Nakon šest mjeseci ona preporučuje kombinaciju mlijeka i krute usitnjene hrane koju će moći žvakati.

    Kao još jedan argument protiv kašaste hrane navela je nesposobnost djeteta da ocijeni koliku je količinu hrane konzumiralo, zbog čega dolazi do prejedanja, a u neke djece i do zatvora. Također okrivljuje industriju dječje hrane da zbog vlastitog profita tvrde da su kašice korisne.

    - Rezultati znanstvenih istraživanja u skladu su s mišljenjem mjerodavnih vladinih tijela kako nema nikakvog razloga da dojenčad nakon šestomjesečnog dojenja ne prijeđe na usitnjenu hranu - zaključila je američka znanstvenica. Britanski pedijatar gastroenterolog David Candy smatra da je zamisao Gill Rapley dobra, no upozorava kako je teško odrediti precizno vrijeme uvođenja usitnjene hrane u prehranu, jer je to vrlo individualno.

    Candy vjeruje i kako kašice u neke djece mogu olakšati prijelaz s mlijeka na usitnjenu krutu hranu. - Neka će se djeca lagano priviknuti na “grudice” i komadiće hrane, no u neke je oromotorna funkcija u toj životnoj dobi slabo razvijena pa će hranu odbijati. Prof Candy smatra i da svakom djetetu treba pristupiti kao individui, a glasnogovornica udruge Baby Friendly Initiative napomenula je kako je Gill Rapley svojim zaključcima istupila u vlastito ime, a ne u ime udruge.

    O izjavama Gill Rapley koja u istraživanju optužuje industriju dječje hrane da zbog vlastitog profita roditelje uvjerava da su kašice korisne, Nino Šajatović iz Vivere tvrdi suprotno. - Naša je dječja hrana napravljena prema visokim standardima. Za dijete od šest mjeseci imamo kašice, no već za ono od osam mjeseci nudimo krutu usitnjenu hranu. Nipošto roditelje ne uvjeravamo u neistinu - rekao je Šajatović.

    Tatjana Nosso: Hranu je bolje usitniti vilicom
    Zagrebačka pedijatrica Tatjana Nosso načelno je prihvatila teoriju Gill Rapley jer misli da je mnogo bolje hranu usitniti vilicom nego je samo izmiksati.

    Roditelji danas nemaju naviku kuhanja i iz tog im je razloga lakše kupiti kašastu hranu u trgovinama. No ta hrana nikako ne može zamijeniti domaću kuhanu hranu
    - Roditelji danas nemaju naviku kuhanja i iz tog im je razloga lakše kupiti kašastu hranu u trgovinama. No ta hrana nikako ne može zamijeniti domaću kuhanu hranu. Djeca te dobi sposobna su polako žvakati te bi im se jelo trebalo usitniti vilicom - rekla je Nosso.

    Ipak, Nosso za razliku od Rapley smatra da je svako dijete individua te da neko dijete od šest mjeseci može biti razvijenije od nekog koje ima sedam ili osam mjeseci. - Ponekad nekoj djeci treba da se nakon dojenja priviknu na druge okuse i drugu hranu pa se u tom slučaju daje više usitnjena hrana. Mi roditelje pokušavamo savjetovati kako hranti dijete, no tek kada vidimo kako dijete napreduje u razvoju.

    Roditelji ponekad djeci daju slatkiše ili smokije, što je mnogo gore od dvojenja o kašastoj ili krutoj hrani - zaključila je Nosso.


    anchie76 editirala naslov da bi bilo jasnije o cemu je topic

  2. #2
    clio180 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    908

    Početno

    ma i ja sam citala jutros... grrrr

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Totalno nesuvisli tekst koji mi nema neke prevelike logike. Nisam se ni najmanje zabrinula, ide mi u onaj rang "znanstvenih istraživanja" na koje samo odmahnem rukom.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    1,292

    Početno

    ma daj...

  5. #5

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Ja sam Lei davala kašastu hranu prvih nekoliko mjeseci dohrane, ali kod Lane to nastojim činiti što manje i stvarno joj nastojim samo malo propasirati li usitniti vilicom jer također smatram da je tako bolje.
    Desni su dovoljno oštri da usitne hranu, okusi ostaju autentičniji ako je hrana u konadićima nego ako je sve smiksano.

  6. #6
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Moj mali se doslovno davi ako ima iti jedan komadić nesmiksane hrane.Dok starijoj djeci nisam ni miksala jer im je bilo svejedno.

    Čista glupost

  7. #7
    cokolina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    mjesto rođenja
    Postovi
    912

    Početno

    bas sad citam. ali ne znam sto bih rekla, jer nemam jos bebaca koji papa. iako mi se cini da svasta izmisljaju o toj prehrani.

  8. #8
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno

    Hm, meni ipak u tome ima neke logike. :/

  9. #9
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    i meni ima itekako logike.

    miksana hrana promijeni okus, dok zgnjecena zadrzava izvorni okus. pasirani i miksano jednostavno nije isto.

    u to kakve su posljedice i ima li ih uopce osim eventualnog odbijanja zvakanja neko vrijeme ne ulazim, nit me briga.

  10. #10
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    dolje mix fud!
    ja dočekala

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    miks fud iznt gud 8)

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ma svakako bi bilo bolje ne miksati, ali ima djece kojima jako dugo treba dok ne počnu žvakati. Srećom nismo među njima, ali da treba, ja bih mu i dalje miksala.

    Ali u članku je bilo i pametnijih stvari za istaknuti (preporuka dohrane tek nakon 6 mjeseci, ne prije).

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    54

    Početno

    Ja i dalje miksam, malo manje, ali miksam.
    Kako ti dajes MartinaP sada?

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Minja prvotno napisa
    Ja i dalje miksam, malo manje, ali miksam.
    Kako ti dajes MartinaP sada?
    Gnječim vilicom.

    Činjenica je da sam miksala u fazi kad on definitvno nije bio spreman za dohranu, ni po čemu, ali tad sam imala u planu ići raditi sa njegovih 8 mjeseci, pa sam forsirala (naravno - uspjeh 0 bodova). Dohranu je prihvatio sa 8,5 mjeseci i tada je žvakao ko veliki. Sad zgnječim vilicom, ali ni to ne baš temeljito, tako da ostanu i neki neznječeni komadi kuhanog povrća.

  15. #15
    Roza avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,721

    Početno

    Pa evo, ni ja nisam miksala, nego gnječila vilicom. Nije bilo problema s žvakanjem i gutanjem - mislim, počela sam s povrćem i voćem, to je ionako mkano. Dok smo došli do mesa, princeza je već super žvakala. Meni je miksana hrana uvijek izgledala odurno.

  16. #16
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Meni se tekst sviđa i slažem se da nije dobro previše miksati hranu. Jedno vrijeme se Patrik gušio ako bi bilo grudica u hrani, ali on svejedno tada nije ni prihvaćao dohranu s oduševljenjem. Onda je počeo pokazivati interes za žvakanjem pa kad mu dam da glođe koricu kruha i ako mu se malo odlomi u usta on to lijepo sažvače. Sada mu sve manje miksam i ostavim veće komadiće i vidim da mu ide sve bolje.

  17. #17
    clio180 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    908

    Početno

    luna rocco, super ti je avatar!!!
    i ja jedva cekam da svog Jana tako uslikam!

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj clio180 prvotno napisa
    luna rocco, super ti je avatar!!!
    i ja jedva cekam da svog Jana tako uslikam!
    Hvala

    Ontopic, ni ja nisam miksala (osim kad radim voćni jogurt), ali mi je tekst ipak besmislica.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    i meni ima itekako logike.

    miksana hrana promijeni okus, dok zgnjecena zadrzava izvorni okus. pasirani i miksano jednostavno nije isto.

    u to kakve su posljedice i ima li ih uopce osim eventualnog odbijanja zvakanja neko vrijeme ne ulazim, nit me briga.
    to sam otprilike i ja htjela reći

  20. #20
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    meni se čini da će opet podizati granicu isključivog dojenja , kjrenuli su s 2mj, pa 4mj, pa 4-6mj pa 6mj .....
    meni tekst ima puno logike, jer za miksanu hranu trebaš misker i električnu struju koju imamo zadnjih 100-200g, a postojimo kao vrsta 10 000g, najmanje
    kako se bebe dohranjivale prije struje?
    jedino ako je mama sažvakala i dala iz svojih usta , a to je prije gnječena hrana a ne miksana

  21. #21

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    65

    Početno

    ja i miksam i gnjecim.krumpir,mrkvu,bananu uvijek gnjecim vilicom.Blitvu ,mladi grah i tikvice za sad miksam a i to necu dugo.ima neke logike u tom sto pisu.Frendice su mi se zalile u smislu kad se bebac navuce na kasice da ih je tesko prebaciti na normalnu hranu.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    65

    Početno

    Evo upravo nahranila malesnog .Ovaj put nisam nista miksala vec gnjecila ali sa priborom za pravljenje pirea.Malo ga opisem da ne mislite na krivu spravicu.Ima rucku a dole je kao mreza od kockica .Ja sam pritisnula sam samo par puta ,da se hrana dosta usitni al da se ne pretvori u pire.Dok gnjecim dodam par kapi domaceg maslinovog ulja.sve mi je smazao uz pravljenje grimasa al to je nevazno.Vise ne miksam.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    1,292

    Početno

    sve to stoji, al ne bi baš rekla da je štetna...možda odmaže djetetu da se navikne na krutu hranu, da razlučuje okuse...no za sve ima vremena.
    evo: Luka ima 10 misecu jede kašasto, gnječeno, u komadu, ma svakako...
    Duje, u drugu ruku, kad je ima 10 miseci nije hranu htio nikako.
    A opet ima dice koja se dave i povraćaju na bilo koji komadić u hrani...

  24. #24
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    jedino ako je mama sažvakala i dala iz svojih usta , a to je prije gnječena hrana a ne miksana
    e, to je sasvim nešto drugo! takva hrana bi bila već djelomično probavljena, jer u slini ima probavnih enzima.
    meni tekst ima logike i baš mi je dobro legao, jer sam u zadnje vrijeme počela - zbog jednostavnosti - povremeno davati kupovne kašice, pa je onda prešlo na svaki dan, kao, vruće je, ne da mi se kuhati, ali sad ću prestati s tim. to sam radila možda zadnjih tjedan dana, a prije nisam... hvala, barbie! vrlo korisno!

  25. #25
    thalia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,863

    Početno

    Citiraj jadranka605 prvotno napisa
    A opet ima dice koja se dave i povraćaju na bilo koji komadić u hrani...
    da, moj sin. i onda mi je grozno kad vidim ovakav tekst, jer si odmah prišijem epitet"nemajke"

  26. #26

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Vrbovec
    Postovi
    158

    Početno

    Ja Josipu zgnječim s vilicom, nisam mu još ništa miksala. Do sada smo probali bananu, jabuku, krušku, mrkvu i palentu. Jabuku i krušku mu izribam na ribež. Kašica imam nekoliko doma, ali ih papa samo u krajnjem slučaju.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    grad baroka i cvijeća
    Postovi
    337

    Početno

    nikad nisam miksala ništa klincima, nego gnječim vilicom. i starijem i sada mlađem. tj. mlađi sad par dana jede one sitne, rane kruškice, i to ogulim pa mu stružem sa žličicom. i definitivno sam odlučila da neću kupovati nikakve kašice kad imam friško i nešpricano povrće i voće na vrtu od svekija.

    samo kad se sjetim kak krumpir ima drukčiji okus zgnječen, a drukčiji izmiskan... :/

    koma mi je kad vidim dijete od godinu i pol, dvije, da jede izmiksanu hranu, jer "neće drugačije".

  28. #28
    thalia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,863

    Početno

    Citiraj kraljica85 prvotno napisa

    koma mi je kad vidim dijete od godinu i pol, dvije, da jede izmiksanu hranu, jer "neće drugačije".
    moj ima godinu. i neće drukčije. tj. povrati sve što je u komadu. pa mi reci kako.

  29. #29
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj thalia prvotno napisa
    Citiraj kraljica85 prvotno napisa

    koma mi je kad vidim dijete od godinu i pol, dvije, da jede izmiksanu hranu, jer "neće drugačije".
    moj ima godinu. i neće drukčije. tj. povrati sve što je u komadu. pa mi reci kako.
    uopce ne razumijem zasto bi nekom bilo koma sto dijete jede ovakvu ili onakvuu hranu. thalia, tvoj ce klinac sigurno jednog dana najnormalnije jesti i zvakati. to uopce nije u pitanju. tvoje je da nudis, a on ce odluciti kad ce poceti.

    to jel hranu miksas ili ne ne cini te ni majkom ni nemajkom. uglavnom, s majcinstvom veze nema. i ne brini se.

  30. #30
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    mi nikad nismo miksali hranu, nego smo je gnjecili. i kao sto netko i rece, pocne s gnjecenim vocem/povrcem i kasnije zavrsi na sitnim komadicima mesa il cega vec. al sam joj ponekad - kad bi bili na putu (a to smo i cesto znali biti u ono vrijeme) - znala dati i kasice i ne vidim nista lose u tome.

    odlučila da neću kupovati nikakve kašice kad imam friško i nešpricano povrće i voće na vrtu od svekija
    .

    pitam se da li bi osobe koje nisu u mogucnosti doci do friskog i nespricanog voca onda ipak trebale koristiti kasice. koliko vitamina moze imati kruska koja je stigla (recimo) iz paragvaja ?!?

    al ne bi baš rekla da je štetna...možda odmaže djetetu da se navikne na krutu hranu
    upravo to i nista drugo. od svega se pokusava napraviti senzacija.

  31. #31
    Olivija avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,049

    Početno

    Meni je ovaj tekst sol na ranu: bebmo je 18 mjeseci i guši se i pljuje svaku grudicu, a najradije bi bio samo na cici. I kaj da ja radim? Kupim čekić i lupam se po glavi?

  32. #32
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    olivija, a jeste li mu dali komadic kruha da zvace ?

  33. #33
    Olivija avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,049

    Početno

    Cmače ga satima, ali ne gricka. I to baš voli, čak me ponekad baš traži kruha...

  34. #34
    thalia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,863

    Početno

    Citiraj Olivija prvotno napisa
    Cmače ga satima, ali ne gricka. I to baš voli, čak me ponekad baš traži kruha...
    moj ne. odmah proguta. pa se davi :/

  35. #35
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj thalia prvotno napisa
    Citiraj Olivija prvotno napisa
    Cmače ga satima, ali ne gricka. I to baš voli, čak me ponekad baš traži kruha...
    moj ne. odmah proguta. pa se davi :/
    Moj isto.

  36. #36
    Olivija avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,049

    Početno

    Moj je pol godine stariji pa je valjda skužio da mu je tehnika cmakanja bolja... 8)

  37. #37

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Andrija super žvače i guta, ali ne kruh. Ne bi ga stavio u usta ni da je najgladniji, a ako mu ja stavim koju mrvicu u usta (doslovno mrvica-dvije) davi se kao da mu je u ustima pola fete kruha.

  38. #38
    puhovi obožavaju smokve avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    zgb.
    Postovi
    1,577

    Početno

    moj sinčić žvače kruh, a već tri puta je jeo salatu od svježih krastavaca. ne znam kako mu uspijeva progutati ih, ali uspijeva mu - mali piton!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •