Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 110 od 110

Tema: Vegani - postrojimo se! :-)

  1. #101

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Ha, čuj, ex-time, ovisni smo mi o mnogo čemu, nismo to birali. Što je, tu je. Tvoj izbor prehrane je legitiman i nemoj misliti da ga potcjenjujem, samo uzmi u obzir da evolucija nije uvijek etična.

    Što se tiče priče o neiskoristivosti cijanokobalamina, nije to tako jednostavno. Aktivne forme B12 u humanom metabolizmu zbilja su metilkobalamin i 5'-deoksiadenozilkobalamin, oni su tzv. esencijalni kofaktori za dva enzima koji kataliziraju dvije važne biokemijske reakcije u humanom organizmu (btw. zna se točno koje), ali imaju nezgodnu osobinu da su nestabilni na zraku. Da bi obavili svoju funkciju, važno je da se metil odnosno adenozil koji su vezani na kobalt u kobalaminu mogu lako odvojiti od kobalamina (to je osnova B12 kemije, pucanje veze ugljik-kobalt). Drugim riječima, ta veza je slaba s razlogom, i upravo zbog toga su te molekule nestabilne.
    S druge strane, cijanokobalamin je zbilja vrlo stabilan na zraku, međutim, potrebno je da pređe u metil- odnosno 5'-deoksiadenozilkobalamin u organizmu. Nisam stručnjakinja za fiziologiju - samo sam kemičarka, ali koliko znam, taj proces nije problematičan ukoliko je s jetrom sve OK.

    U prilog iskoristivosti cijanokobalamina svakako ide činjenica da se pacijentima koji boluju od perniciozne anemije daju injekcije CN-cbl, i da im to omogućava da ostanu zdravi.

  2. #102
    ex_time avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    73

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa
    Ha, čuj, ex-time, ovisni smo mi o mnogo čemu, nismo to birali. Što je, tu je. Tvoj izbor prehrane je legitiman i nemoj misliti da ga potcjenjujem, samo uzmi u obzir da evolucija nije uvijek etična.
    Etika je osnovni razlog zasto sam vegan ali sve gubi smisao ako u isto vrijeme nismo eticni i prema sebi i svojoj djeci

    Citiraj Danka_ prvotno napisa
    U prilog iskoristivosti cijanokobalamina svakako ide činjenica da se pacijentima koji boluju od perniciozne anemije daju injekcije CN-cbl, i da im to omogućava da ostanu zdravi.
    Znam osobu koja je godinu dana primala te injekcije i nije bilo poboljsanja
    Pokusali smo nabaviti metilkobalamin injekcije ali bez uspjeha, cak ih ni oni na Dolcu nisu mogli nabaviti.

    Za mene tablete i injekcije nisu rjesenje, prije cu jesti meso
    Ali jos nisam odustao od trazenja veganskog prirodnog rjesenja
    Svaka pomoc je dobrodosla!

  3. #103
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Znaš li možda da li je dovoljno samo povremeno konzumirati meso ili ribu da bi se osigurao B12?

  4. #104
    ex_time avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    73

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Znaš li možda da li je dovoljno samo povremeno konzumirati meso ili ribu da bi se osigurao B12?
    Srdele su navodno bogate B12 vitaminom, 100g ima oko 9mcg
    To je oko 200-300% dnevnih potreba
    Znaci 2-3 puta tjedno po 100g bi trebalo biti dovoljno

  5. #105
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj ex_time prvotno napisa
    Znam osobu koja je godinu dana primala te injekcije i nije bilo poboljsanja
    Ako je pri tome istovremeno bila na spirulini, algama i sličnoj makrobiotičkoj pseudohrani onda to i nije veliko čudo.

    Uzgred, netko je prije spomenuo B12 iz tla, a vjerojatno se radi o nespretnom prijevodu - night soil nije noćna zemlja nego ljudska kakica. Doslovno. Isto tako school of fish nije škola srdela nego jato i murder of crows nije ubojstvo vrana nego opet jato.

    U gore spomenutoj noćnoj zemlji ima stvarno krcato pravog B12 zahvaljujući bifidobakterijama koje tamo žive.

  6. #106
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Znaš li možda da li je dovoljno samo povremeno konzumirati meso ili ribu da bi se osigurao B12?
    Dovoljno je povremeno konzumirati mliječne proizvode

    Ili kakav farmaceutski "dodatak".

  7. #107

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    190

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Citiraj ex_time prvotno napisa
    Znam osobu koja je godinu dana primala te injekcije i nije bilo poboljsanja
    Ako je pri tome istovremeno bila na spirulini, algama i sličnoj makrobiotičkoj pseudohrani onda to i nije veliko čudo.

    Uzgred, netko je prije spomenuo B12 iz tla, a vjerojatno se radi o nespretnom prijevodu - night soil nije noćna zemlja nego ljudska kakica. Doslovno. Isto tako school of fish nije škola srdela nego jato i murder of crows nije ubojstvo vrana nego opet jato.

    U gore spomenutoj noćnoj zemlji ima stvarno krcato pravog B12 zahvaljujući bifidobakterijama koje tamo žive.
    ili kindness of ravens

  8. #108
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    Da podignem temu

    Vegetarijanka 22 godine - tu i tamo zgriješim i pojedem sir

    Razlog vegetar./veganstva: isključivo etički

    "Ne ubij!" - to je Božja zapovijed, kaj ne ?

  9. #109

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    183

    Početno

    ja sam 3 godine vegetarijanka bila, bila sam jako zadovoljna i nije mi bio problem od danas do sutra preć na totalno drugačiju prehranu...u te 3 godine sam 2 puta zgriješila, naime jednom sam srneći gulaš smazala, a jednom teletinu ispod peke...što se tiče zdravlja i energije u tom periodu mogu se samo pohvalit, a jedina negativna iskustva su mi bila s ljudima u tom periodu, pogotovo kad sam putovala po zagorju, slavoniji, lici...imala sam osjećaj da ti se domaćini nađu uvrijeđeni kad kažeš ne, hvala, ja to ne jedem, ja ću samo krumpire i salatu, ili slično, a bilo je i ljudi koji ti na silu nešto pokušavaju uvalit u tanjur s izgovorima ma to ti je domaći picek, to ti je zdravo, ili nemoj pričat gluposti djete i jedi, ili te pokušavaju preobratit s glupostima da tvoj dida nije jeo meso dok je u polju radio nebi ni tebe sad bilo i slično...sad jedem povremeno, 1 -2 puta tjedno meso, i jeden mesne juhe i ribu, ali u skorijoj budućnosti se planiram vratit vegetarijanstvu

  10. #110
    seven of nine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zagreb, Mlinovi
    Postovi
    135

    Početno

    Podizem temu! Veganka sam odnedavno ( zadnja tri mjeseca ), jedino cega se jos ne mogu odreci su kolaci i cokolade... s vremenom cu izbaciti i taj junk, znam da cu moci- kao sto sam i veganka postala preko noci ( nisam prije toga bila vegetarijanac ). Osjecam se divno, predivno, a krvna slika, i moja i bebina, su savrsene!

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •