Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: 4-godišnjak i raspoznavanje boja

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    107

    Početno 4-godišnjak i raspoznavanje boja

    Moj mališ ima 4 godine. Više ni sama neznam da li me on zeza ili stvarno ne raspoznaje boje.
    Bila je faza kada je točno rekao o kojoj se boji radi.....no bilo je i dana kada nije znao.

    Npr. kada ga pitam koje je boje mamin auto (koji je inače crveni) točno mi kaže crvene boje. Par dana kasnije kaže da je žuti (zeza me?).

    Ima drvene lego kockice u plavoj, crvenoj, zelenoj i žutoj boji. Dam mu zelenu i kažem da mi da istu takvu kockicu, da mi crvenu (uvjek se na kraju smijulji).

    Možda je on skužio da forsam pa me zeza. Jucer smo lijepo crtali i učili pisati slova, crta on s plavom i kaže da je žuta (opet smijeh). Kada ga netko drugi pita za boju nekad pogodi a nekad ne.

    Više neznam da li se radi o zezanju ili i kad pogodi samo bubne pa uspije. Pitala sam danas tetu u vrtiću kako je on s bojama, no rekla je da će ga danas malo propitati. Možda je daltonist.

    Malo je zbrkana poruka, nije mi danas dan. Kako vaši stoje s bojama?

    p.s. Za našeg psa koji je crno-bijeli kaže da je plavo-žuti i opet smjeeeeeeh (???)

  2. #2
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Tako je i meni moj sin znao raditi, ali kada bi mi rekao za crvenu da je plava i poceo se smijati (dakle zeza me) ja bih se pocela smijati i rekla mu: vidis da ne znas, pa to je zuta.
    Onda bi se on prestao smijati i napravio facu :? i kaze: ne nije zuta nego je crvena

    Ali ipak bi trebalo provjeriti, vidjet ces sto je teta u vrticu saznala.

    Iskreno se nadam da te samo zeza

  3. #3
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Ja sam primijetila kad ispitujem klinca o stvarima za koje znam da on zna da me zafrkava - ili kaže 'ne znam' ili nekaj bezveze. Kad se igramo i usput ga nešto priupitam ali da ne zvuči kao ispitivanje, obično odgovori bez greške.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    107

    Početno

    I ja probam da ne ispadne kao ispitivanje, nego onako usput.
    Nekad pogodi a nekad ne. Više ni sama neznam.

    Cure

  5. #5
    P&A

    Početno

    Po njegovom smijehuljenju ja bi rekla da se mali samo dobro zeza. I mene je moj izlučivao, ali sa sluhom. Uvijek je izvrtao riječ i pravio se da dobro ne čuje. To me izluđivalo. Testirala sam ga kroz igru tako da i ne shvača da ga testiram i jako brzo se uvjerila da je to njegova nova igra. Kad sam prihvatila to kao igru, njemu više nije bilo zanimljivo i odusto je :D

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    2,299

    Početno

    vjerojatno se zeza; ako je daltonizam u pitanju - obično se brkaju zelena i crvena..

  7. #7
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    noa ce pet za dva mjeseca. zna nazive boja. ne pogodi skoro nikad koja je koja...

    ali ih uredno dijeli na - muske i zenske

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    107

    Početno

    litala, ajd utješila si me.

  9. #9
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Janko će za 3,5 mjeseca imati 3 godine. i zna, sali stvarno zna sljedeće boje, nabrajat ću ih redom kako ih je naučio: zelena, cervena, žuta, roza(ljubičasta), plava, crna, siva, bijela...I uvijek kada ga se pita koja je neka boja on kaže točno. Nekako je sve te boje najviše naučio s autićima jer ih obožava i stalno se s njima igra. Jučer ga je jedna teta pitala "Janko, kakav je ovo auto?" misleći pritom na model, a dijete joj kaže "zeleni" .
    Ne znam, meni se čini da je dosta rano naučio boje, ne zna ih još baš sve ali za njegovu dob mislim da ih zna puno. I kad nešto želi bia to po bojama....Recimo hoće crveni sladoled jer je jagoda crvena a on voli jagode i sl.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    107

    Početno

    ana.m, bravo za Janka . I moj je s tri godine znao koja je koja (više-manje), no kad smo počeli kroz sve provlačiti boje kako bi ih usvojio što prije on se počeo zezati. Jedino mi nije jasno kako nekad zna (možda samo pogodi), a onda opet kaj bi se zezao s nekim koga vidi prvi put. Neznam gdje je granica zezanja a gdje granica kad on to stvarno misli.

    Mislim da sam previše zabrijala

  11. #11
    mirje avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    763

    Početno

    Moj KS (2,6) raspoznaje i zna boje i to bolje nego Ivana. Nekako je više zainteresiran za tu vrstu igre (propitkivanja ). Ona obično "provocira". To je ta faza

  12. #12

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,712

    Početno

    ja sam to provjeravala na naćin da fino s njima sjednem na pod, prosipam kockice raznih boja i onda kad se ufuramo u igru, ja kažem ovo su moje i uzmem crvenu i zelenu, a njemu dam žutu i plavu kockicu, ja sad idem na wc, a ti na moju hrpu stavi moje, a na svoju tvoje kockice i oni bi sve napravili kak spada.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,712

    Početno

    i mislim da je još rano očekivati da znaju povezati naziv boje i samo boju.

  14. #14
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    noa ce pet za dva mjeseca. zna nazive boja. ne pogodi skoro nikad koja je koja...
    Tako je i moj stariji... jedne prilike sam mu valjda baš dozlogrdila sa ispitivanjima kakve je što boje, pa kad sam ga pitala kakve je boje crijep na kući, poslao me van da sama pogledam

    Mala je prije tri godine bez greške raspoznavala i imenovala boje.

  15. #15
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    H je pocela raspoznavati boje sa 1.5g. Zna: plavu, zelenu, crvenu, ljubicastu, crnu, smedju, zutu, bijelu, lila (nesto izmedju roze i crvene)...Naucila je u 2 dana, kroz igru, kada sam skuzila da je zanima. Jedino sto ih jos ne izgovara, samo prva 2-3 slova.

  16. #16
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Lea isto zna boje od godinu i pol, i zna valjda svaku boju (okej žuta mi je favorit). MM baš ne raspoznaje boje najbolje pa sad pita Leu kad ne zna jel nešto rozo ili ljubičasto

    Al ovo sa zezanjem - moglo bi biti, ja mislim da mene Lea tako zeza sa slovima, brojanjem, a posebno sa znakovima za brojeve, ako npr. kažem pokaži broj dva ona će ga pokazati zadnjeg od pet A moja mama kaže da Lea zna sve brojeve. Zato je ponajbolje da ga teta iz vrtića ispita.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    107

    Početno

    Evo mali feedback:
    teta mu je u četvrtak dala zadatak da razvrsta kockice po bojama. Nije niti jednu pomješao s drugom, sve su bile na hrpama po boji (znači da nije daltonist). Dalje mu je dala zadatak da joj doda crvenu, plavu i sve ostale koje su bile tamo.....nije niti jednom pogriješio , ali kada je kasnije tražila da imenuje u kojoj je boji neka stvar - pogriješio je.
    Tetin zaključak je da on raspoznaje boje ali ih ne imenuje. Uglavnom sve je to ok za njegovu dob.

  18. #18
    P&A

    Početno

    :D :D :D
    nadam se da si sad puno mirnija. Bravo za tetu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •