Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 87 od 87

Tema: "Ručni" pregledi pri porodu (pregled otvaranja)

  1. #51
    jenny avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb,centar
    Postovi
    314

    Početno

    Citiraj Lucija Ellen prvotno napisa
    Molim i ja da napisete pls koja su rodilista u pitanju.
    I jos nesto: spominjete da dr gura RUKU. Kaj zaista gurne cijelu ruku unutra ili samo prst ili dva? Mene vec sad sve vise bole redoviti pregledi otvorenosti usca, ovo o cemu pisete mi djeluje uzasno. Imam li pravo unaprijed odbiti tako sta?
    ma kad ti gurne te prste,izgleda ko da ti je gurnuo cijelu ruku.mislim,stvarno boli,ali nikad ne bih odbila te preglede.

  2. #52

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Sarajevo/Zagreb
    Postovi
    436

    Početno

    Mene nikad niš ne boli kod tih pregleda, a još me pita jel možda bio grub.

    Ipak mi je dobar doktor.

  3. #53

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    imate pravo odbiti bilo što, a pogotovo ako boli
    S tim da će većina dr. na spomen da boli i da li se to može izostaviti, vjerojatno predložiti da će probati biti nježniji (onih normalnih) ... a onima drugima se treba dići sa stola i tražiti drugog dr.

  4. #54

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    443

    Početno

    E, tog dijela poroda se itekako sjećam jer boli ko vrag. Ja onak lijepo skoncentrirana na trud i na disanje kak nas je sestra Erika učila, dođe doktor i veli :" da vidimo koliko smo otvoreni ". Ja sam ga samo ovlaš pogledala misleći da bude POGLEDAL s očima a dok je gurnul ruku vjerujte mi da sam zaboravila i trud i disanje i sve ostalo. Još dok ju je mical unutra stvarno mi je malo falilo da ga s nogom ne odgurnem. Na drugom porodu budem pametnija. 8)

  5. #55

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Ne znam kaj je meni došlo da par dana prije termina čitam ovakav topic

    Ja sam baš jučer bila na pregledu (39 tj.) i otvorena sam cca 1 cm.
    Što se tiče rukavica: moj doktor (privatni) svaki put uzme zapakirane rukavice i zadnja dva puta kad je išao probati da li sam otvorena je na prst stavio mali komadić sterilne gaze ili tak nešto. Prema tome ne vjerujem da tu baš postoji neka mogućnost infekcija. Nadam se samo da tak rade i u rodilištu.
    Nije bilo ništ neugodnije od bilo kojeg drugog gin. pregleda.

  6. #56

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    nemoj se živcirati, definitivno neki znaju napraviti bezbolan pregled, a neki ne znaju napraviti bezbolan pregled.

    Sad barem znaš ako te slučajno dopadne onaj koji ne zna napraviti bezbolan pregled, da ga trebaš fino zamoliti da prestane, a ne se grčiti od bolova i gristi mužu ili sebi ruke, ili refleksno raspaliti nekoga u facu ...

    Uz samo malo nježnosti i obazrivosti, svaki dr. može izvesti normalan relativno bezbolan pregled, a o tome koliko su i ti potrebni i koliko ometaju porod nije tema ovog topica ) pa nećemo o tome.

    Čak i od mojeg ginića, koji je super nježan i pažljiv, u bolnici sam naišla na jednoga koji je za nevjerovati bio još nježniji. Eto, može se kad se hoće.

  7. #57

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    austrija
    Postovi
    489

    Početno

    Poradjala sam se 15 sati,za to vrijeme babica me pregledala stalno,nije doktor ni dolazio,nije me bolilo uopste a pregledala me sigurno 20 puta

  8. #58
    Elinor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    North
    Postovi
    1,490

    Početno

    Meni su najgori bili pregledi+amnioskopija u iščekivanju poroda. Imala sam tri takva pregleda; prvi doduše nije ništa bolio, a poslije drugog i trećeg sam užasno krvarila i nisam mogla hodati pola sata (a nije bilo nikakvog ručnog otvaranja). :/ Na slijedeći sam bila naručena na dan poroda i samo sam molila boga da ne moram više na takve preglede. Tu noć sam završila u rodilištu, thank god. Kod prijema su me još jednom pregledali i napravili amnioskopiju (plodna voda je već curila) i još dva puta poslije, bez amnioskopa. Sve malo neugodno, ali ne posebno bolno. Zadnji pregled sam imala 6 sati prije izgona, na 4,5 cm otvorenosti.

  9. #59

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    299

    Početno

    Mene to ništa nije bolilo.
    Doduše, ja sam došla u rodilište otvorena 7cm jer se nisam dala od doma, a u pripremi se otvorila još 2cm.
    Nije nitko niš nasilno otvarao...

  10. #60

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    299

    Početno

    p.s. ja nisam išla ni na jednu amnioskopiju. u bolnici gdje sam rodila sam bila samo na jednom pregledu u 36. tjednu i to mi je bilo neugodno jer je doc bio živčan. odustala od toga i sve uredno obavljala kod mog privatnog doca. i pojavila se roditi u bolnici u koju ne spadam

  11. #61

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Citiraj Leta prvotno napisa
    p.s. ja nisam išla ni na jednu amnioskopiju. u bolnici gdje sam rodila sam bila samo na jednom pregledu u 36. tjednu i to mi je bilo neugodno jer je doc bio živčan. odustala od toga i sve uredno obavljala kod mog privatnog doca. i pojavila se roditi u bolnici u koju ne spadam
    pametna žena

  12. #62
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja nikad nisam bila na amnioskopiji. Niti cu.

  13. #63
    cvijetak avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Antunovac
    Postovi
    1,132

    Početno

    Neposredno prije poroda došla ja na pregled kod svog doca (ništa nije boljelo). Kaže da sam prst otvorena i da moram sutradan otići bar na jedan pregled u bolnicu u kojoj namjeravam roditi. Dođem ja u bolnicu jutro poslije, prestojim cca tri sata (prepuuuuuna čekaonica raznoraznih trudnica, ne znaš kome je gore) i onda me prvo sestra dočeka na nož, kao, što sam dolazila ako me dan prije pregledao moj doktor i "kao da se samo tako prvi puta rodi". Preko volje me ipak primi. Tad me prvi put pregledavala žena ginekolog, umirala sam od bolova (sestra isto nasilu gurala moje noge kako im je trebalo), a kad sam jauknula pita me doktorica "kako se vi mislite poroditi kad vas ovo boli?".
    Pa ti onda dođi smiren jutro poslije roditi u tu istu bolnicu ... Srećom, rodila sam točno kad je bila smjena doktora pa sam, kad je Gestapovica došla raditi (riječ je o Merkuru), već fino ćorkala na svom ležaju u hodniku (i slušala kako mrcvari druge žene).

  14. #64

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    ali nemreš vjerovat, i meni su najgori pregledi u životu bili od strane žena ... kao da muškarci ipak imaju dozu poštovanja prema tom majčinstvu, a žene prema drugim ženama valjda kao prema komadima mesa za rađanje ...

  15. #65

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    e da, ostalo mi je u sjećaju da je Saradadevii čini mi se, jednom napisala da ginekolozi prstima mogu prilikom pregleda "razmaknuti" plodove ovoje, i na taj način umjetno potaknuti početak poroda ...
    Ako si se drugi dan porodila, a pregled te tako bolio :?

  16. #66

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    split
    Postovi
    33

    Početno

    Ja sam izgleda ovdje rekorder, u dvije trudnoće 14 amnioskopija. Tijekom prvog poroda nije bilo manje od 15 ručnih pregleda, pola njih u toku truda, sad mi se čini da koji je god doktor prošao pored boksa pregledao me ručno. Drugi put samo par puta, ali i porod je trajao upola kraće.

  17. #67

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    je li oni išta uče o psihologiji poroda, hebote da te netko 15 puta pregleda dok heklaš, to bi te valjda izbacilo iz takta i dekoncentriralo

  18. #68
    yasmin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    1,779

    Početno

    na 1. porodu su mi namještali bebu, valjda je malo okretali i to je bolilo kao ništa do tada u životu

    na ovom porodu toga nije bilo, doktor me u par navrata pregledao ali to uopće nije boljelo

    1. put sam ga kad me pregledavao da utvrdi koliko sam otvorena zamolila da me pregleda kada prođe trud
    ja sam se pripremila na nesnosnu bol, no ona je iozostala, a kad je vidio moje zgrčeno lice pitao me jel mi to on prouzročio bol

    još me pred sam porod par puta pregledao i premještao po krevetu, valjda kako bi se beba dobro namjestila, niti jednom me nije zabolio pregled
    kad je rekao to je to, došla babica ja sam dva puta stisla i luce je bila vani

  19. #69
    Asimon avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    378

    Početno

    I ja imam iskustvo slično yasmininom.

    Na prvom porodu, pregled koji je strahovito bolio, otvorena 1 prst. Nakon par sati sam doktoru, kad me ponovo htio pregledati, bježala po stolu - opet otvorena samo 1 prst. I opet je gadno bolilo.

    Ovaj put došla u rodilište otvorena 4 prsta, pregled skoro upoće nije bolio.
    Tako da vjerujem da otvorenost i bolnost pregleda imaju veze?

  20. #70
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Citiraj Asimon prvotno napisa
    I ja imam iskustvo slično yasmininom.

    Na prvom porodu, pregled koji je strahovito bolio, otvorena 1 prst. Nakon par sati sam doktoru, kad me ponovo htio pregledati, bježala po stolu - opet otvorena samo 1 prst. I opet je gadno bolilo.

    Ovaj put došla u rodilište otvorena 4 prsta, pregled skoro upoće nije bolio.
    Tako da vjerujem da otvorenost i bolnost pregleda imaju veze?
    Mene nije bolilo ni s 1 prst ni sa 10. Mislim da ima veze s tim tko te pregledava i kako.

  21. #71
    dambo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    476

    Početno

    Ako mislite da se to gleda očima naravno da boli, a ima i veze tko i kako to radi. Same si možete pomoći jedino tako da čim je doktor ispred čučice UVIJEK duboko udahnuti i opustiti se.

  22. #72

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Citiraj dambo prvotno napisa
    Ako mislite da se to gleda očima naravno da boli, a ima i veze tko i kako to radi. Same si možete pomoći jedino tako da čim je doktor ispred čučice UVIJEK duboko udahnuti i opustiti se.
    dambo, ovo zvuči kao dobro poznata floskula tipa - kako ste mislili roditi ako vas ovo boli. Nema opuštenijeg stvorenja od mene na prvom porodu, pogotovo kad dođeš od privatnog ginekologa koji je i pažljiv i nježan, i bol kod pregleda je prilično nepoznata riječ. Dakle, opušteno očekuješ isti takav pregled. I onda te netko počne raskapati na živo, na ovaj ili onaj način. A onda dođe drugi gin kod kojeg opet pregled ne boli. Je li tu kriva opuštenost ili način na koji to pojedini "stručnjak" radi.

  23. #73
    bfamily avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    694

    Početno

    Ja sam bila prilično opuštena ali je bolilo kao ...... uh.
    Iako sam rodila na carski, pregledao me 2 puta dali sam se što ipak otvorila i svaki put sam pokušala iskočiti iz one sjedalice.
    Prvi put uopće nisam bila spremna pa sam od bola instinktivno izpružila nogu i udarila medicinsku sestru u glavu.

  24. #74

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Citiraj bfamily prvotno napisa
    JPrvi put uopće nisam bila spremna pa sam od bola instinktivno izpružila nogu i udarila medicinsku sestru u glavu.
    ovo sam već čitala par puta, i uvijek mi izmami osmijeh , iako su nekada valjda zbog toga vezali ženama noge kod poroda, ne vidim drugi razlog, tako da ih mogu raskapati do mile volje.

  25. #75

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Sarajevo/Zagreb
    Postovi
    436

    Početno

    ma niš ne boli taj pregled.

    valjda ovisi o grubosti doktora.

  26. #76
    paci avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    752

    Početno

    Citiraj TinnaZ prvotno napisa
    ali nemreš vjerovat, i meni su najgori pregledi u životu bili od strane žena ... kao da muškarci ipak imaju dozu poštovanja prema tom majčinstvu, a žene prema drugim ženama valjda kao prema komadima mesa za rađanje ...
    X

    i zato bježim od ženskih ginekologa, policajki i carinica - SVE RASKOPAJU!

  27. #77

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno



    Inače:
    I moje iskustvo kaže da nije do moje opuštenosti nego do ginekologa

    Može li mi tko opisati amnioskopiju ovdje:
    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...693&highlight=

  28. #78
    Asimon avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    378

    Početno

    Citiraj Honey prvotno napisa
    Citiraj Asimon prvotno napisa
    I ja imam iskustvo slično yasmininom.

    Na prvom porodu, pregled koji je strahovito bolio, otvorena 1 prst. Nakon par sati sam doktoru, kad me ponovo htio pregledati, bježala po stolu - opet otvorena samo 1 prst. I opet je gadno bolilo.

    Ovaj put došla u rodilište otvorena 4 prsta, pregled skoro upoće nije bolio.
    Tako da vjerujem da otvorenost i bolnost pregleda imaju veze?
    Mene nije bolilo ni s 1 prst ni sa 10. Mislim da ima veze s tim tko te pregledava i kako.
    joj, nisam napisala najvažniju stvar: sve ove preglede koje sam prije spomenula je napravio isti liječnik. Zato sam razmišljala o vezi otvorenosti i bolnosti.

    Naravno, slažem se da bolnost pregleda ovisi o tome tko te pregledava!

  29. #79
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Da malo dignem temu iz zaborava jer me zanimaju iskustva drugih. Mene je moj dr (inace dom zdravlja, dakle soc ginekolog koji nam vodi i rodiliste) pregledao samo 2 puta vaginalno u trudnoci, 1. Put da ju potvrdi i sad 2 tjedna pred termin, samo da vidi jesam li otvorena. Covjek stavio rukavice, gel neki i s 2 prsta lagano popipao ima li ikakvih znakova, kaze sve o.k. vidimo se za 2 tjedna. Nije nista bolilo cak nije bio ni neugodan pregled, valjda je samo popipao rodnicu i skuzio da je sve zatvoreno. Vidit cemo sto ce bit na samom porodu. Al nekako imam dojam da on nece puno prckat nego sve laganini.
    Mislim da to ima veze s tim da smo malo mjesto, malo je rodilja u rodilistu i skoro nikad nije frka pa ljudi pomalo i polako obavljaju posao.

  30. #80
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Sad ne kužim kaj te brine, ali moju kumu je svekrva ginekologica inače privatnica stalno gledala ručno, možda koji ultrazvuk ubacila, ali se sjećam da je rekla da je bilo više ručno, večinom ili doma kod kume ili kod svekrve, oni su pješice udaljeni maximalno 10 minuta hoda, ta ista kuma je rodila drugo dijete na naplatnim kućicama prema zagrebu

  31. #81
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj VeraM prvotno napisa Vidi poruku
    Nije nista bolilo cak nije bio ni neugodan pregled, valjda je samo popipao rodnicu i skuzio da je sve zatvoreno. Vidit cemo sto ce bit na samom porodu.
    Ne rodnicu, ona ih ne zanima kod trudnica Pregleda cerviks, tj onaj dio maternice koji "viri" u rodnicu. To je najbitniji dio, jer upravo cerviks drži maternicu zatvorenu cijelu trudnoću i upravo cerviks se mora otvoriti 10 cm, da bi beba prošla iz maternice, kroz rodnicu u vanjski svijet.

    Pregled ne bi trebao biti bolan. Oni samo popipaju cervix, ne guraju ni ne otvaraju. Čak ni amnioskopija nije bolna ako je cerviks već prirodno otvoren 1-2 cm i ako stave pravi tubus za gledanje.
    No, postoji jedan postupak koji znaju primijeniti tokom poroda, zove se ručno otvaranje, i boli prestrašno. Bar sam ja tako percipirala tu bol, jer sam ju doživjela nepripremljena, mislila sam da je to samo običan vaginalni pregled na početku poroda, a profesor je divljački otvorio cerviks da sam skoro pala sa stola, na glavu. Rekla sam mu što ga je išlo, a on se opravdavao da ću tako brže roditi. Inače, poštujem odluke med. osoblja u porodima, ali moraju upozoriti što namjeravaju. To sam doživjela na trećem porodu, ni na prethodnima, ni na idućem nije bilo toga. No, taj porod je bio induciran ( trajao 6 sati) a ostali posve prirodni ( i puno dulji )

  32. #82
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Rucno otvaranje boli, ali moze se izvesti tako da je podnosljivo. Ja sam pristala, uz detaljne upute sto i kako, da babica otvori tzv. lip of cervix u trudu, negdje tamo u 64-om satu poroda. Beba je bila sunny side up, a cervix na 9.5 satima. Bol je trajala mozda par sekundi, ako i toliko, i to je bio jedini uistinu bolan dio prvog poroda.

  33. #83
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Sad ne kužim kaj te brine, ali moju kumu je svekrva ginekologica inače privatnica stalno gledala ručno, možda koji ultrazvuk ubacila, ali se sjećam da je rekla da je bilo više ručno, večinom ili doma kod kume ili kod svekrve, oni su pješice udaljeni maximalno 10 minuta hoda, ta ista kuma je rodila drugo dijete na naplatnim kućicama prema zagrebu
    Nije da me nešto baš puno brine, više htjedoh svoje iskustvo podijeliti. Iako je tema pri porodu, ipak sam sad pred porodom, pa kontam da mora dr i vaginalno pogledat. A OffT jako sam zadovoljna što gotovo cijelu trudnoću nije bilo vaginalnih pregleda, samo UZV i koji put vađenje krvi. Nije me puno gnjavio to mi je olakšanje i neka mala utjeha za sam porod.

  34. #84
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Iako u vecini slucajeva vaginalan pregled ne sluzi nicemu, osim zadovoljenju neke cudnovate potrebe osobe koje ga zeli napraviti, jos su vise besmisleni na samom kraju trudnoce. Sto trebaju vidjeti? Sto ce s tim podatkom? Otvorena ili ne u trenutku poroda, zena ce roditi kad dodje vrijeme za porod.

  35. #85
    lady.x avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    813

    Početno

    Pregledali su me vise puta tokom oba porodjaja, nije mi smetalo niti bih odbila, cak me uvek interesovalo kako napreduje. Zato je rucna dilatacija nesto najbolnije sto sam dozivela, brrrrr... od toga me nista nije vise zabolelo. Na drugom porodjaju je nisam osetila zbog epidurala, ali na prvom - jeza me prodje i sad.
    Posljednje uređivanje od lady.x : 22.08.2016. at 17:10

  36. #86

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    165

    Početno

    Kod moje ginice ni amnioskopija ni pipanje cerviksa nije bilo bolno, ali kad sam došla u bolnicu , u prvoj trudnoći , nakon što me pregledao muški gin. mislila sam da ću il umrijet il rodit taj dan. U prvom porodu , nakon 7 sati trudova u bolničkoj sobi i samo 3 cm otvorena , gin me otvorio ručno na 8 cm i poslao u rađaonu. BOOOLJELO JE užasno , al sam bila sretna što konačno idem u rađaonu. Mislim da nije do spola ginekologa nego pažnje koju uloži u sam pregled. Osobno preferiram ženske gin.

  37. #87

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    728

    Početno

    Jedini neugodni dio mog drugog poroda je bio kad je dr.rekla da ce mi pogledati je li puknuo vodenjak.
    Ne znam sto je zaista radila unutra ali ja sam doslovno vristala od boli da su im vjerojatno napukle plocice u rađaoni.
    Trudovi su naspram toga bili mala beba.
    Grozno...

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •