Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 120

Tema: Globalno zagrijavanje

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    447

    Početno Globalno zagrijavanje

    Možda ova tema ne spada na roditeljski forum, ali ponukana iskuhavanjem na današnjim temperaturama, pitam se kako će djeca moje djece to podnositi i kako li će im tada biti...

    Svi smo primjetili kako je svako ljeto sve toplije i toplije i kako je klima stvarno "pošemerena". Gledala sam film Al Gore-a, "Neugodna istina" i jako me se dojmio. Ono što sam zaboravila jest koje tips & tricks možemo koristiti u našem domu kako bismo što manje doprinijeli tom rastućem fenomenu. Iz tog filma se sjećam samo štednje struje i gašenja svjetla, kad je nepotrebno.
    Imate li vi neke cake koje znate i koje koristite u vašem domu?
    Bila bih zahvalna kad bi ih ovdje redom popisali....

  2. #2

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    i mene to zanima! Mislim da cak postoji i istoimena knjiga po kojoj je snimljen film, koju uredno gledam svaki put kad sam u Metrou i stalno zaboravim kupiti..

    Cuj, moje misljenje je-vrijeme ce nas ubiti-klimatske promjene, globalno zatopljenje..bilo je globalno zahladjenje, znamo kako je to zavrsilo..mislim da ce i ovo tako...

    Ljudi su unistili sve sto su mogli, a nas ce klima unistiti, nasom krivicom...

  3. #3

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    103

    Početno

    Potpisujem od riječi do riječi annie84 .
    Svake godine je sve toplije i toplije i pitanje je samo vremena kad će nam se priroda pokazati svoje zube

  4. #4
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Ili je pitanje vermena kad će se pojaviti kritična masa ljudi s vjerom u bolji svijet, u ljubav koja sve pokreće i mjenja; počevši od sebe, a nosi želju za promjenom, životom u skladu s prirodom.
    Ja stvarno vjerujem da je taj dan blizu.

    Nismo na rođeni samo da umiremo i izumiremo.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Ove zime uopće nije bilo snijega.

    Sjećam se priča mojih roditelja o zimama njihovog djetinjstva koje su bile duge i vrlo obilne snijegom...a sad je sve nekako napreskokce,toplo-hladno,iz jakni u kratke rukave i obrnuto,grozne su temperaturne amplitude u par dana.

    Isto tako,baš mi je tata pričao da se prije temperatura od 29-30 smatrala "pasjom vrućinom".A sad....

    Baš mi je zanimljiva ova tema.
    Ipak,ja nekako nisam totalni crnjak na tutemu.Mislim da se generacije sve više osvještavaju pop pitanju ekologije i zaštite našeg planeta,i da je situacija po tom pitanju nešto bolja nego pred 20 godina ,mislim stvarno ohrabruje vijest da se ozonska rupa ipak smanjuje.

    No opet,kad gledam klimu....

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    cuj, sto se tice onoga sto mi mozemo uciniti..prvo cu to napisati

    Ja vec 10 godina recikliram svaki, pa i najmanji papiric. Imam kos za papir uz kos za sve ostalo. Isto tako recikliram i svaki PET, od casice za jogurt do ambalaze za sampon, gelove..itd...staklenu ambalazu takodjer, od kava itd...

    Kad sam na gruntu, bio otpad stavljam na jednu hrpu i pustim ga da se napravi kompost s kojim onda dajem poticaj povrcu u vrtu... :D

    Ne palim svjetlo po danu, nego razmaknem rolete..sve do veceri...ne mogu se sjetiti sto jos...

    No, da rezimiram-jako sam ekoloski osvjestena, no mislim da je kasno za to. Klimatske promjene su se vec naveliko odigrale, i mi vise nista ne mozemo napraviti. Jeste gledale slike kako se ledenjaci otapaju? Pa i klimatolozi su rekli da ce se razina mora povecati za cca 20 cm u narednih 10-20 godina. Kako ce to podnijeti nizinske zemlje? Od cega cemo zivjeti ako ce biti suse? Ljudi ce umirati od vrucina, vec umiru.

    Lijek? Nema ga. Sjedi, cekaj, placi. Oprostite na realnosti...

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    1,292

    Početno

    bravo annie84...da su svi obzirni kao ti :D
    ja sam malo licemjerna šta se toga tiće, pa tako podržavam i upozoravam sve koji (ne)recikliraju, brinu o okolišu i sl, a sama sam nekako aljkava šta se toga tiće.
    jednostavno zaboravim dok me ne strefi...onda u glavi premećem i okrećem, pa prevlada ona moja ružna strana koja mi kaže da ja sama neću napravit veliku stvar... :/

    a klima će biti samo gora....blizu onim prizorima iz filmova katastrofe
    a jedna osoba može promjenit stvar

  8. #8
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj annie84 prvotno napisa
    Ja vec 10 godina recikliram svaki, pa i najmanji papiric. Imam kos za papir uz kos za sve ostalo. Isto tako recikliram i svaki PET, od casice za jogurt do ambalaze za sampon, gelove..itd...staklenu ambalazu takodjer, od kava itd...
    Ne baš deset al nekoliko unazad, da. Čak ako se potkrade nekome u smeću komad papira ja ga vadim i odlažem gdje mu je mjesto. Odvajam papirne djelove od plastičnih i na kutijama.
    Ne puštam vodu da curi bez veze. To je i Mija naučila.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Ma ja razmišljam ovako...
    Ja sam jedna,no mogu utjecati na svoju djecu i usaditi im neke navike i vrijednosti.Tako mi imamo tri kante za smeće,a moram reći da je i naš vrtić ove godine dobio status međunarodnog eko-vrtića i klinci u svojim grupama imaju po tri kante za smeće.
    Smiješno mi je vidjeti mog dvogodišnjaka kad kao mali robot drži plastičnu čašicu u ruci ,govori"platika"i baca je u pravu kantu.

    Ali sam onda baš ponosna.
    Isto tako ove je godine u našem vrtiću proveden pilot program Pazi sunce!i moram reći da su klinci baš ozbiljno shvatili opasnost izlaganja jakom suncu(no dobro,ovaj mali baš i nije) ,stariji nema šanse da ne stavi kapu,čak nosi onaj mali bedž što su dobili i promatra mu boju(poplavi na jako UV zračenje)

    Mislim,vidim kako stvari stoje,no svejedno mi je lakše kada razmišljam kako i jedna osoba može doprinijeti očuvanju okoliša,onda baš imam nekako još više motiva.

  10. #10
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    dok sam bila u ZG separirala sam otpad, sad ne , jer u ovom mom selu nema te opcije, jedan je kontenjer

    eto, hvala Goreu na tom filmiću pa se SAD napokon potpisale Kyoto sporazum

    znate onu: "kad se male ruke slože..."

    trenutno razmatram ekološku arhitekturu (graditi ću kuću), s kućama minimalnih zahtijeva energ, za grijanje i hl.
    moj profa s faksa je napravio (s nekom ekipom) 0-tu kuću koja je gubila min. energije s tim da je bila opremljena s fotonaponskim čelijama i ne samo da nije trošila puno struje nego je u neke dane imala struje na izvoz

    tehnologija budućnosti postoji, samo da se poćne primjenjivati
    postoje aute na hidrogenski pogon (pogon raketa), ne troše fosilna goriva, ne zagađuju, sve 5, ali .... naftna ind. je prejaka i neće dozvoliti izbacivanje s tržišta
    jednostavno otkupe patent i spreme ga u ladicu
    a s druge strane nafta je osnova današnje ekonomije, tako jaka promjena bi slomila tržište i izvala neravnotežu snaga i to bi 80% završilo još nekim općim ratom

    :/

  11. #11
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Da se samo nadovežem kratko jučer gledam neki malo stariji film (totalno glup, ali to sada nije bitno)...Frajer se vozi u autu a na radiju prognoza...L.A. grije visokih 27 stupnjeva, pakelno je vruće, vozači nervozni zbog vrućina... Mislim si ja...A mi na skoro 35.
    A kaj se tiče snjega...Čak se i ja sjećam dugih zima i puno snjega kojemu je trebalo dva mjeseca da se otopi, a nisam tak stara...

  12. #12
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa
    L.A. grije visokih 27 stupnjeva, pakelno je vruće, ..

    na toliko mi je klima namještena

  13. #13
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    :kahem:

  14. #14
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Klima se na Zemlji mnogo puta mijenjala. Dio tih promjena dolazi iz same prirode, no, opasan je onaj dio kojeg prouzročuje čovjek. Svjesna sam da ne mogu riješiti zagrijavanje koje prouzročuju "veliki potrošači", ali mogu krenuti od sebe.

    Dakle:
    - recikliramo apsolutno sve što se da reciklirati, otpad strogo odvajamo i odlažemo po kontejnerima, a opasni otpad odlažemo na za to predviđena mjesta
    - imamo etažno grijanje i duple prozore - ne trošimo energiju nepotrebno; gasimo grijanje kada zračimo prostorije zimi
    - ne točimo vodu nepotrebno i učimo dijete tome (kaže on meni neki dan: mama, u vrtiću taj i taj potroši rijeku vode da bi oprao zube, ja sam mu rekao neka zatvori pipu dok pere zube); perilicu uvijek napunim do kraja
    - jako pazim na to koja sredstva za pranje i čišćenje koristim, da ne budu agresivna i štetna po prirodu
    - nemamo drobilicu u sudoperu, jer ne želimo trovati rijeke organskim otpadom
    - kod kuhanja pazimo na racionalno trošenje plina
    - nemamo klima uređaj koji hladi unutarnji, ali jako zagrijava vanjski prostor i stvara circulus vitiosus
    - po cijelom stanu imamo štedne žarulje
    - vozimo auto na plinski pogon


    Grijesi su mi:
    - sušilica za rublje - živim u centru Zagreba i nemam gdje sušiti rublje; ne sušim sve u sušilici nego samo ono što je neophodno
    - pranje suđa na ruke - to je zato jer mi perilica za suđe ne stane u kuhinju, ali uskoro selimo, pa će i to biti riješeno

  15. #15

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Italija
    Postovi
    198

    Početno

    ja sam pak misljenja da sve male stvari koje pocini pojedinac znace puno i istovremeno nista ukoliko oni veliki ne promijene svoje metode zaradjivanja love.

    isto tako mislim da je jedan od velikih problema broj ljudi na svijetu, sve nas je vise, vece su potrebe, a istovremeno nas pokrece novac koji jos uvijek ne pita za ekologiju. samo zamislite kada se kina i indija, a onda redom i ostale zemlje koje jos uvijek nazivamo zemljama u razvoju, trecim svijetom itd. buknu sa industrijom. to ce tek biti veselo jer za sada se zna koje zemlje najvise oneciscuju zemlju. pa onda, tako gledano da cijela hrvatska stavi stedljive zarulje ili da se vrati na obradu plugom, promjena bi jos uvijek bila nikakva.

  16. #16
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    nije problem broj ljudi nego mogućnosti trošenja energenata
    šta mislite koliko prosječno energenata troši amerikanac a koliko kinez ili indijac

  17. #17
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa

    Grijesi su mi:
    - pranje suđa na ruke - to je zato jer mi perilica za suđe ne stane u kuhinju, ali uskoro selimo, pa će i to biti riješeno
    A zašto je ovo grijeh :? ...
    Pa ljudi su stoljećima prali ruke na suđe i to niej bio nikakav problem. Mislim fakat ne kužim...! Ja nemam perilicu i ne mislim j tako skoro ni imati i cijeli život perem suđe na ruke. Pa po meni je veći grijeh imati suđericu...

  18. #18
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    ana.m, troši se više vode, koliko ja znam. Ekološki je imat suđericu (Bogu hvala, inače bi i ja tu morala griješit).

  19. #19
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    ana.m, troši se više vode, koliko ja znam. Ekološki je imat suđericu (Bogu hvala, inače bi i ja tu morala griješit).
    pod uvjetom da je A klasa
    C klasa već nije baš eko

  20. #20
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    ana.m, troši se više vode, koliko ja znam. Ekološki je imat suđericu (Bogu hvala, inače bi i ja tu morala griješit).
    Pa ako ne pereš suđe pod mlazom vode onda teško da se može potrošiti više vode nego u suđerici...

  21. #21
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa
    Citiraj ina33 prvotno napisa
    ana.m, troši se više vode, koliko ja znam. Ekološki je imat suđericu (Bogu hvala, inače bi i ja tu morala griješit).
    Pa ako ne pereš suđe pod mlazom vode onda teško da se može potrošiti više vode nego u suđerici...
    ak pere moja baba, moš napunit bazen s tom vodom

    moja suđerica troši 15l, i smatram to prihvatljivim, s obzirom da vrt "guta" 100l dnevno (još nije pri kraju moj program smanjivanja zalijevanja)

  22. #22

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    543

    Početno

    Mislim da nam nema spasa dok "veliki", kojima je zarada najbitnija ne shvate da bez Zemlje neće biti moguća nikakva zarada. Ipak, pokušavam biti ekološki osvještena. I žalosti me činjenica da je već toliko toga bespovratno uništeno, a naša djeca će morati živjeti u takvim uvjetima. Odnosno preživjeti. Tužno. Jedino me tješi pričica, koju sam čula. U Londonu u prošlosti dok su konji i kočije bili glavna prijevozna sredstva najveći problem je postao konjski izmet. I tadašnji znanstvenici su se ozbiljno bavili tim problemom (računali su ako broj stanovnika bude rastao kako će se riješiti problem gomilanja izmeta itd). Tješim se da svako vrijeme nosi svoje probleme, pa možda se i ovi naši uspiju riješiti.

  23. #23
    roby avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Cherryville
    Postovi
    994

    Početno

    Što nas ne ubije to nas ojača... prilagodit ćemo se mi već-čudne životinje!?
    Gledam sebe, kad je 30 C, meni super, samo neka nije toplije. A nekad na 30 nisam dupe mogla dići.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    roby, ti to citiras moj potpis?

  25. #25
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno


  26. #26
    roby avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Cherryville
    Postovi
    994

    Početno

    jok, nisam ga niti vidjela. To je moj slogan!

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    klimatske fluktuacije nisu samo rezvirane za 20 i 21 stoljeće....

    npr Maunderov minimum

    http://www.geografija.hr/novosti.asp...d_novosti=1199

    glacijali i interglacijali ( upravo smo u jednom )....

    tako da iskreno baš i ne prihvaćam opciju -čovjek je kriv za sve

    da istina je da zagađuje i to poprilično i da se trebaju mijenjati neke navike ,ali da samo baš mi sve pošemerili, mislim da nismo

    i ne rasipam energiju, dapače štedim

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    336

    Početno

    Citiraj ronin prvotno napisa
    Ove zime uopće nije bilo snijega.

    Sjećam se priča mojih roditelja o zimama njihovog djetinjstva koje su bile duge i vrlo obilne snijegom...a sad je sve nekako napreskokce,toplo-hladno,iz jakni u kratke rukave i obrnuto,grozne su temperaturne amplitude u par dana.

    Isto tako,baš mi je tata pričao da se prije temperatura od 29-30 smatrala "pasjom vrućinom".A sad....

    Baš mi je zanimljiva ova tema.
    Ipak,ja nekako nisam totalni crnjak na tutemu.Mislim da se generacije sve više osvještavaju pop pitanju ekologije i zaštite našeg planeta,i da je situacija po tom pitanju nešto bolja nego pred 20 godina ,mislim stvarno ohrabruje vijest da se ozonska rupa ipak smanjuje.

    No opet,kad gledam klimu....
    Tako i moj otac priča da u vrijeme njegovog djetinjstva je snjega bilo toliko da kad bi ujutro htjeli izaći iz kuće nisu mogli, koliko bi ga napadalo.

  29. #29
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Potpisujem maria71.
    Sada se tope ledenjaci, onda su nestajala mora ( Panonsko ), možda mi slavonci opet dobijemo kakvo more. Malo šale.
    Čovjek ima sigurno utjecaja na to , ali ne u tolikoj mjeri da bi svojim ponašanjem znatno utjecao na te promjene.

  30. #30
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj kalimero prvotno napisa
    Čovjek ima sigurno utjecaja na to , ali ne u tolikoj mjeri da bi svojim ponašanjem znatno utjecao na te promjene.
    te stare klimatske promjene se nisu odvijale ni upola ove današnje brzine i definitivno je to posljedica djelovanja čovjeka

    problem kod otapanja leda nije povišenje mora nego izjednačenje topline mora što će zaustaviti tokove hladnih i toplih morskih struja o kojima ovisi život u moru

    Zemlju pregrijavamo: izbacujemo ogromne količine CO2, uništavamo šume (ni Amazonska šuma nije ono što je bila)...
    krivi smo

    al neće nas uništiti nikakvo globalno zatopljenje, samo ratovi

  31. #31
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj kalimero prvotno napisa
    Čovjek ima sigurno utjecaja na to , ali ne u tolikoj mjeri da bi svojim ponašanjem znatno utjecao na te promjene.
    nažalost, u krivu si. klimatske promjene uslijed djelovanja čovjeka su iz domene "ludih znanstvenika", pa onda "zlih znanstvenika koji žele užicati lovu za istraživanja" prešle u domenu "ups... ipak su bili u pravu".

  32. #32

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    eto, hvala Goreu na tom filmiću pa se SAD napokon potpisale Kyoto sporazum
    :/
    Moram te razuvjeriti jer su SAD, Kazahstan i Australija jedine 3 države svijeta koje još uvijek nisu potpisale i ratificirale Kyoto protokol uz napomenu da ga je Hrvatska ratificirala tek prije 2-3 mjeseca.

    Dalje, istina je da su velike tvornice i korporacije najveći zagađivaći, ali je pogrešan stav da mali čovjek ne može nimalo ili vrlo malo pridonijeti zaštiti okoliša. Reciklažom, odnosno sortiranjem pojedine vrste otpada (ja to volim zvati sekundarnih sirovina), štednjom vode i energije, pažljivim odabirom namjernica pri kupovini pa čak i korištenjem platnenih vrećica umjesto plastičnih (ovom prilikom pohvaljujem i RODIN projekt platnenih pelena) možete pridonijeti i više nego što mislite. Da ne spominjem odgoj djece u tom pravcu, jer time stvarate podlogu za ekološki osviještene buduće naraštaje, koje će od malih nogu naučiti i prihvatiti takav obrazac ponašanja prema okolišu kao nešto što se podrazumijeva samo po sebi. Često se u svom radu sjetim one poruke indijanskog poglavice bijelom čovjeku ovo je samo mali dio iz tog pisma iz 1854 .."Tako će oni poštovati zemlju, recite vašoj djeci da je zemlja s nama u srodstvu. Učite vašu djecu kao što činimo mi s našom da je zemlja naša majka. Što god snađe zemlju, snaći će i sinove zemlje. Ako čovjek pljuje na tlo, pljuje na sebe samoga. To mi znamo: zemlja ne pripada čovjeku; čovjek pripada zemlji. To mi znamo. Sve stvari povezane su kao krv koja ujedinjuje obitelj. Sve stvari su povezane. Što god snađe zemlju snaći će i sinove zemlje. Čovjek ne tka tkivo života; on je samo struk u tome. Što god čini tkanju čini i sebi samome..."

  33. #33
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj yaya prvotno napisa
    . Da ne spominjem odgoj djece u tom pravcu, jer time stvarate podlogu za ekološki osviještene buduće naraštaje,
    ovo je iznimno bitno, to je buduće glasačko tijelo

  34. #34

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    maunderov minimu mkoliko se ja sjećam klimatolgoje s pmf-a je razdoblje koje je relativno naglo došlo ,trajalo je 300 tinjak godina i onda je misteriozno završilo....

    nisam antiekološki raspoložena ni najmanje ,ali ponekad smatram da mi ljudi sebi nad prirodom pridajemo preveliku važnost

    ekološka ravnoteža i samo postojanje zemlje je toliko krhko da je dovoljan jedan meteor od par desetaka km ili prolazak nekog masivnijeg nebeskog tijela ( izgleda da neka zvijezda ide prema nama....nadam se da neće baš doć za 10 godina ) a i samo sunce bu eskplodiralo za 5 mil godina ,al bude....


    isto tako majka zemlja usporava rotaciju itd itd

    e za to nije nitko kriv nego gravitacija i trenje tj plima i oseka

  35. #35

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    Citiraj yaya prvotno napisa
    . Da ne spominjem odgoj djece u tom pravcu, jer time stvarate podlogu za ekološki osviještene buduće naraštaje,
    ovo je iznimno bitno, to je buduće glasačko tijelo
    Ovo ne kužim... kakve to sad ima veze :?

  36. #36
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    sječam se jednog dokumentarca o "Velikom potopu" koji se spominje u mitologijama (i religijama) na različitim mjestima na Zemlji u međusobno odvojenim kulturama
    pa su pronašli dokaze (arheološke) da je potopa bilo, ali i pronašli su dokaze da je antartika bila zelena, a ne pod ledom, izgleda da su polovi bili na drugomj mjestu: nešto je utjecalo na skok u rotaciji Zemlje i pomicanje polova, što je za sobom poteglo katastrofu
    e sad da li je to posljedica nekog meteora, ili Boga,.. ne znam

    ali znam da smo uzrok globalnom zatopljenju, da smo uzrok izumiranju živ. i bilj. vrsta (neke smo pojeli - dodo)

    možemo uništiti sav život na Zemlji, u par sekundi (osim žohara, oni su otporni na radijaciju)

  37. #37
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj yaya prvotno napisa
    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    Citiraj yaya prvotno napisa
    . Da ne spominjem odgoj djece u tom pravcu, jer time stvarate podlogu za ekološki osviještene buduće naraštaje,
    ovo je iznimno bitno, to je buduće glasačko tijelo
    Ovo ne kužim... kakve to sad ima veze :?
    ima veze, jer jedine promjene se dešavaju kad politika krene u tom smjeru, a politici su bitni glasači (iliti fotelja na još 4g)

    onda zelena orjentacija postane in, pa svi veliki proizvođaći počnu paziti na zelenu reciklažnu markicu, ... itd

  38. #38

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa

    ima veze, jer jedine promjene se dešavaju kad politika krene u tom smjeru, a politici su bitni glasači (iliti fotelja na još 4g)

    onda zelena orjentacija postane in, pa svi veliki proizvođaći počnu paziti na zelenu reciklažnu markicu, ... itd
    A sad kužim.... 8)

  39. #39
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    maria71,

    potpisujem tvoj posljednji post u potpunosti.

    bas prije dva tjedna na njemackom rtlu (nije sad bas neki kanal, al eto ) pokazivali su neki dokumentarac pod nazivom "laz o klimi", malo sam pogledala, nisam stigla sve... al uglavnom se radi o ovome sto si ti rekla... da treba malo vise od nas ljudi da unistimo planet zemlju i da nas malo previse plashe tim kataklizmama...

    inace, moj djed se sjeca da je jedan bozic bilo snijega do koljena a ni 7 dana kasnije za novu godinu da su bosi na travnjaku igrali nogomet... znaci i u ono vrijeme je znalo biti toplih zima...

  40. #40

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa

    bas prije dva tjedna na njemackom rtlu (nije sad bas neki kanal, al eto ) pokazivali su neki dokumentarac pod nazivom "laz o klimi", malo sam pogledala, nisam stigla sve... al uglavnom se radi o ovome sto si ti rekla... da treba malo vise od nas ljudi da unistimo planet zemlju i da nas malo previse plashe tim kataklizmama...
    Hmmmm....http://klima.mzopu.hr/default.aspx?id=4

  41. #41

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Pardonček ponovno sam traljavo stavila link pa evo opet

    http://klima.mzopu.hr/default.aspx?id=4

  42. #42
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    ... da treba malo vise od nas ljudi da unistimo planet zemlju i da nas malo previse plashe tim kataklizmama... ...
    nije baš da nas je 5-6, ima nas preko 6 miljarde, a se ne varam to izgleda ovako: 6 000 000 000
    globalno zatopljenje je direktan posljedica efekta staklenika, kojeg izaziva CO2
    tko izbacuje ogromne količine CO2 u atmosferu - čovjek (em sam em svojom tehnologijom)
    tko uništava glavne apsorbere CO2 - čovjek (spali, rskrči, betonira, zagadi...)

    neće biti kataklizma, one u 24 sata, kataklizma se već dešava a zove se poplave u Evropi, suše u Africi, Katrin u Americi ...

    vidjela sam dokumentarac o Amazoni, e pa pola te prašume ("pluća Zemlje") nema ,i svakim danom je sve manje

    vrućine i ledeno doba su najmanji problemi: imamo klime, centralno ...
    problem je što ugrožavamo izvore hrane, a kad glad nastupi onda ratovi počimaju

    hoće li i ove godine tuče uništiti usjeve u Slavoniji?

  43. #43
    kalimero avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Slavonija-Bistrinci
    Postovi
    1,424

    Početno

    Čovjek je najveći neprijatelj prirode, a time i neprijatelj samom sebi. Uništavanje šuma, ispuštanje CO2, pesticidi, i sve druge đakonije posljedica su razvoja tehnologije - proizvodili bi više, jeftinije, uvijek nešto novo i onda izgubimo kompas.
    Zamislite da najednom nema omekšivača, sprejeva, insekticida idr.
    I po cijenu zagađanja voda čovjek to koristi . Uvjek je u autu jer mu se žuri i td.
    Pobornik sam zdravog življenja i čuvanja prirode , ali mislim da se većina neće osvijestiti dok nas nešto ne zdrma.

  44. #44
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    cujte, ja samo rekoh da je bila na emisija, s znanstvenicima iz cijelog svijeta i poslije toga se cak u studiju razgovaralo. na zalost nisam je gledala dovoljno ozbiljno da bih mogla uci u raspravu.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    Nadam se da svi mi imamo potrebu nešto osobno učiniti za smanjenje potrošnje energije i resursa - bez obzira na to vjerujemo li da je čovjek uzrokovao, samo pripomogao ili je tek svjedok klimatskih promjena
    Evo naših malih doprinosa: štedne žarulje, ispravno postavljena rasvjetna tijela, razvrstavanje otpada (sve papiriće bacam u košaru za dućan i putem u kupovinu bacim u kontejner, minimum truda), kud možemo idemo pješice/biciklom, stolarija koja dobro dihta.
    Gradit ćemo kuću dobro izoliranu s kvalitetnom stolarijom koja će biti skoro "pasivna kuća" i nećemo trebati klimu u njoj, a grijanja malo. S vremenom vjetrenjača i fotoćelije.

    Za grijanje kao i za hlađenje strašno je bitno da kuća ima fasadu, a ne 20 godina gola. Mi ćemo zbog nedostatka love vjerojatno preselit u kuću bez parketa, ali fasade će bit.
    Za hlađenje gdje je moguće treba koristit pasivne metode: sjenila, tende, rolete. Posaditi drvo (listopadno ispred prozora, ljeti zaklanja zimi propušta svjetlost). Znate izreku: najbolje vrijeme za posaditi drvo bilo je prije 20 godina, drugo najbolje vrijeme je sad.
    U vrtu postoje brojni načini za smanjenje potrošnje vode ali osnovno je: posaditi biljke kojima podneblje, taj položaj i tlo odgovaraju. Zeleni travnjaci koje treba zalijevati nisu dobar izbor za sušna područja.

    Podsjetila bih na princip 3R: reuse, reduce, recycle, tj. ponovo upotrijebi, reduciraj i recikliraj. Budite svjesni da mi u cijeni proizvoda ne plaćamo punu ekološku rentu tj. cijenu štete nanesene prirodi uzimanjem sirovine i potrošnjom energije za proizvodnju i transport proizvoda.
    Zato je jedan od načina da se očuva priroda oduprijeti se porivu kupovanja nepotrebnih stvari, npr. novog modela dok je stari još funkcionalan i radi. Drugi je način ne kupovati stvari koje su preko cijelog svijeta putovale da stignu do nas, ako postoji alternativa. Treći je način prenamijeniti ili proslijediti upotrebljivo, Rodina rasprodaja mi se čini super primjer.
    Oprostite, baš sam se zalaufala. Ova mi tema puno znači.

  46. #46
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Vlvl prvotno napisa
    Gradit ćemo kuću dobro izoliranu s kvalitetnom stolarijom koja će biti skoro "pasivna kuća" i nećemo trebati klimu u njoj, a grijanja malo. S vremenom vjetrenjača i fotoćelije. .
    raditi ćete zemne kolektore? dizalice topline?
    i meni je u planu pasivna kuća, sa solarnim kolektorima ....

  47. #47

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    Nećemo raditi zemne kolektore, projekt kuće je je rađen prije. Osim toga jako nam se žuri počet gradit, a bojimo se da bi sam spomen tako nečeg produžio izdavanje građevinske.
    Nećemo imati ni ono cirkuliranje zraka kroz zidove, jer stalno lagano huči, i jer sam ja osoba koja bi svejedno otvarala prozore.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    375

    Početno

    Što se reciklaže tiče, čula sam sa više strana da sve to kaj mi razvrstavamo po kontejnerima da na kraju sve završi na istoj hrpi na Jakuševcu? Pa dajte, kaj je to fakat moguće?!!! Pa ćemu onda sve to? Zna neko?

    I ima još jedna mogućnost štednje: mi uvijek stavimo prati veš u vešmašini iza 22 h navečer, i UOPĆE ne koristim omekšivače, baš mi niš ne fali.

  49. #49
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    reciklažni materijal je sirovina
    zašto bi itko taj otpad bacio ako za njega može dobiti novce?
    ja prva ne bi

  50. #50
    vitekova mamuška avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    846

    Početno

    Sori na upadu, ali moram napisati kako se u Rijeci "zbrinjava" otpad: kontejneri su odvojeni pa se neki ljudi vjerojatno ipak trude razvrstavati otpad, onda dođe "Čistoća" i pobaca smeće iz svih kontejnera u isti kamion i ode Moram se smijati sori, tragi-komično je

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •