Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 68

Tema: što s tikvicama?

  1. #1
    Hannah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Bjelovar
    Postovi
    300

    Početno što s tikvicama?

    Kako pripremate tikvice? Imamo ih puni vrt, a one klasične pripreme su mi već dosadile (pohane, popečci, umak). Ako ima netko neki zanimljiv recept...

  2. #2
    Lukina mamma avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    1,238

    Početno

    Ja ih volim raditi kao umak za tjesteninu. popržim malko luka na ulju, dodam pelate i tikvice nasjeckane na oveče kockice. Pustiš da pirja i dodaš peršin, češnjak ili neke druge začine po volji i to je to. Preliješ preko tjestenine i .... dobar tek. Može malo i parmezana na vrh.

    Inače, malo veće tikve (buče) su meni izvrsne kao bučnica. Naribam ih, dodam svježeg kravljeg sira, jedan žumanjac. Bjelanjak istučem u snijeg i polako umiješam u smjesu. Poslažem na listove tijesta za štrudle. Stavim sve na protvan, namažem malo kislim vrhnjem i zapečem na 200.

  3. #3
    Lukina mamma avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    1,238

    Početno

    Joj, sorry, sad vidim da si napisala da ne bi na umak.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    split
    Postovi
    251

    Početno

    ja radim rižot od tikvica koji bude gotov za 20-ak min.

    prodinstam kapulu, dodam vode da se kapula skuha (tako ne pada teško na želudac ) dodam tikvice isjeckane na kockice i kuham ih 6-7 min dodam začine po želji - sol, papar, vegeta i u to skuham rižu, znači još jedno 10-ak min. poslije pospem parmezanom.

  5. #5
    mirje avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    763

    Početno

    Najbolje su "lešo" s krumpirom, maslinovim uljem, soli i nasjeckanim češnjakom. Inače, Ivana i KS dok su mlatili kašice obožavali su kombinaciju kuhana tikvica i banana (jednom sam s gađenjem pročitala taj recept a onda pokušala i ostala :shock: )

  6. #6
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Rostiglio!

  7. #7
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Moja dva omiljena jela sa tikvicama, ujedno jedina jela bez mesa koja Lea hoće jesti su rižoto sa tikvicama i maneštra od tikvica.

    rižoto: na maslinovom ulju popržim vezicu nasjeckanog mladog luka, dodam tikvice narezane na kockice, rižu i podlijevam temeljcem od Alnatura kocke dok riža ne omekša. Dodam parmezana i pustim da odstoji 10-ak minuta.

    maneštra: na maslinovom ulju pirjam nasjeckani mladi luk, pa mrkvicu, pa tikvice, zalijem temeljcem, pred kraj kuhanja dodam kuhanog paradajza. Posebno skuham sitno tijesto i umješam, pustim da zajedno malo prokrčka.

  8. #8
    luni avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    130

    Početno

    Dajte već kada smo kod tikvica, ja ih inače ne volim ali jela sam jednom pohano tikvice i sir naribano ili tako nešta i bilo je super. Kako se to pravi jel netko zna.

  9. #9
    sasana avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    493

    Početno

    Ja pravim i punjene šunkom, šampinjonima, sirom (gauda, a ponekad mozzarela) i pospem parmezanom.
    Nekada sa mljevenim mesom.

  10. #10
    talia7 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    466

    Početno

    Ja radim rižot, krem juhu i te pohance od tikvica.
    Naribam tikvice, iscjedim ih, te dodam 1-2 jaja, 2 žlice brašna, krupno nasjeckanog peršina i sjeckanog bijelog luka. Hmm teško mi je dati mjere, ali otprilike trebala bi biti neka smjesa gušća od palačinki i rjeđa od fritula :? Valjda?
    Zahvati se žlicom za juhu i prži na vrelom ulju tako da se razlije u neku šniclu od tikvice. Recept je super za one koje tikvice doživljavju kao bljutave i bezukusne jer ovako to svakako nisu.

  11. #11
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Meni su na pohane tikvice najomiljenije jelo (odmah iza pohanih patliđana).
    Tanke šnitice posoliti,pustiti da pusti vodu,dobro ižmikati i pohati (jaja,mrvice). Mljljljac!

  12. #12
    Lukina mamma avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    1,238

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa
    Meni su na pohane tikvice najomiljenije jelo (odmah iza pohanih patliđana).
    Tanke šnitice posoliti,pustiti da pusti vodu,dobro ižmikati i pohati (jaja,mrvice). Mljljljac!
    Njami......

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    tikvice na rostilju! Stavis ih u vegetu i maslinovo ulje i na rostilj, preokrenes i uzivas!

    Jucer sam ih bas jela pohane, ubrane iz naseg vrta :D

    ...a napravit kao satarash? Onako luk, rajcica, paprika i tikvice...uz to stavis rizu...

  14. #14
    Hannah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Bjelovar
    Postovi
    300

    Početno

    Sada tek vidim koliko sam nemaštovita
    Hvala svima na idejama! Tikvice napadam!
    Slažem se da su na roštilju najbolje, i da je po volji mm svaki dan bi bio roštilj

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Matulji - Opatija
    Postovi
    369

    Početno

    Može i musaka od tikvica. Ja dodam i patlidžane da malo podignu jer tikvice same po sebi su malo dosadne.

  16. #16
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Prodinstati luk, tikvice, par minuta i dodati kuhani proso, kus kus, palentu, soliti i mljac.

  17. #17
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    Citiraj lailah prvotno napisa
    Može i musaka od tikvica. Ja dodam i patlidžane da malo podignu jer tikvice same po sebi su malo dosadne.
    isto!

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    aa...mozes udubiti tikvice, onako maknuti ono iznutra u jednu posudu, tome iznutra dodati sto god zelis (meso, povrce), vratis to na udubljenu tikvicu, dodas gore naribani sir, i zapeces u pecnici..ako imas povrce dosta ti je 20 min, ako stavis i neko mljeveno u taj fil, onda nekih 30 min...

  19. #19

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Svugdje pomalo
    Postovi
    201

    Početno

    Moze i pita od tikvica, sir, jaja i sl., sta volis, savijes i peces.

    Ja ih obozavam na kockice, posoliti, izmikati dobro, i onda kockice uvaljati u brasno ( kombinacija bijelog i kukuruznog), ono skroz, da se svaka odvaja i staviti peci. Kad porumene izvaditi, ohladiti i zaliti jogurtom sa bijelim lukom
    To obozavam

    Ili skuhati krompir - vece kocke, i tikvice malo manje velike , zaciniti po zelji, dobro promjesati i eto super predjelo.

  20. #20
    maaja79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    bih
    Postovi
    178

    Početno

    moja mama ih nariba, nasoli, doda jaje i malo brasna
    budu super ustipci

  21. #21

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    Citiraj maaja79 prvotno napisa
    moja mama ih nariba, nasoli, doda jaje i malo brasna
    budu super ustipci
    mmm, ovo je meni super za nosit na more

  22. #22
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj LeaB prvotno napisa
    Prodinstati luk, tikvice, par minuta i dodati kuhani proso, kus kus, palentu, soliti i mljac.
    Dodati proso ili...


    Kakav bi lonac trebao za ovo?

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Matulji - Opatija
    Postovi
    369

    Početno

    Ja ih i ovako napravim: tikvice naribam i posolim da puste vodu i onda ju istisnem, dodam u tijesto za palačinke koje je dosta gusto, ubacim naribani sir, neki put ubacim i šunkicu na kockice i sa žlicom stavljam u ulje.

    Kao što kaže Paulitaza nosit na more su super jer su i hladne odlične.

  24. #24
    Lelas

    Početno

    Kako bebi spremiti tikvice?

  25. #25
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Moj omiljeni umak od tikvica - na luku se poprži piletina narezana na trakice ili kockice, prethodno posoljena i posipana s vegetom twist piletina (daje mi super aromu). Na to ide crvena mesnata paprika narezana na kockice, a kad omekša, stavljam ribane tikvice. Posolim prema potrebi, popaprim. Kad su tikvice skoro gotove, zalijem vrhnjem i ubacim malu limenku kukuruza, prekipim, posipam peršinom i gotovo.
    To najbolje paše uz trobojne šarafiće (barem nama), a po tijestu je super naribati sir (ne parmezan, nego mekši sir).

    PO želji se može k piletini i luku staviti malo na rezance narezane šunke.

  26. #26

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    1,228

    Početno

    Citiraj Lukina mamma prvotno napisa
    Citiraj rosa prvotno napisa
    Meni su na pohane tikvice najomiljenije jelo (odmah iza pohanih patliđana).
    Tanke šnitice posoliti,pustiti da pusti vodu,dobro ižmikati i pohati (jaja,mrvice). Mljljljac!
    Njami......
    I ja ih tak obožavam, ali mi se uvijek raspadaju. Kad ih okrečem počnu se trgati, a kad ih vadim s ulja potrgaju se. Ne mogu ih jesti bez žlice. Što radim krivo?

  27. #27
    diči avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    557

    Početno

    Ovi su recepti baš ono što mi je trebalo! Hvala cure!

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Preporučam Lazanje s tikvicama i patlidžanima

    Potrebno:
    12 zelenih integralnih lazanja
    100 grama pinjola
    700 grama tikvica
    500 grama svježeg kravljeg sira
    25 grama maslaca
    1 čajna žličica naribanog muškatnog oraščića
    1 žlica maslinova ulja
    1 veći patlidžan
    2 - 3 žlice umaka od soje

    Priprema: Lazanje preliti kipućom vodom i ostaviti 10tak minuta. Pinjole popržiti na suhoj tavi oko 2 minute, a tikvice narezane na ploške pirjati na maslacu. Pomiješati tikvice, pinjole i sir te dodati muškatni oraščić i odložiti sa strane.
    Patlidžan narezati na ploške i posoliti, te ostaviti 10tak minuta da se "odgorči". Ploške patlidžana zatim pirjati na maslinovom ulju 4 - 5 minuta. Dodati 1, 5 dcl vode i umak od soje, te pirjati dok patlidžan ne omekša. Potom patlidžan miksati uz dodatak malo vode da se dobije umak.
    Četiri lazanje posložiti na dno vatrostalne posude, a odozgo staviti pola mješavine s tikvicama. Na to još posložiti četiri lazanje, pa pola umaka od patlidžana te ostatak tikvica i sira. Pokriti preostalim lazanjama, premazati drugom polovicom umaka od patlidžana, te po želji posuti parmezanom. Peći oko 40 minuta na 190 stupnjeva.

  29. #29
    suzyem avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    620

    Početno

    Citiraj brigita2 prvotno napisa
    Citiraj Lukina mamma prvotno napisa
    Citiraj rosa prvotno napisa
    Meni su na pohane tikvice najomiljenije jelo (odmah iza pohanih patliđana).
    Tanke šnitice posoliti,pustiti da pusti vodu,dobro ižmikati i pohati (jaja,mrvice). Mljljljac!
    Njami......
    I ja ih tak obožavam, ali mi se uvijek raspadaju. Kad ih okrečem počnu se trgati, a kad ih vadim s ulja potrgaju se. Ne mogu ih jesti bez žlice. Što radim krivo?
    U čemu ih pohaš? Da li ih stavljaš u brašno, jaja pa mrvice? Jesu li ti pretanko narezane?
    Ja ih poham u voku, tamo se nikad ne zalijepe, mora biti dosta ulja, i vadim ih onom širokom rupičastom žlicom i nikad se ne raspadnu...

  30. #30

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,650

    Početno

    Ja teroriziram ukućane i eventualne goste s tikvicama nekoliko puta tjedno, a posljednje otkriće su mi njoki od tikvica.
    U originalnom receptu ide 600 g tikvica, 150 g brašna i 1 jaje. Tikvice se izdinstaju, izmiksaju, i umijese s brašnom i jajetom. Od toga se oblikuju njoki, koji se prokuhaju.
    Meni naravno to baš ne ispadne tako, jer su tikvice prevodene, i ne mogu ih dovoljno ocijediti, pa sam pomiješala sve sastojke, ulila u tepsiju, po tome stavila puuuno sira (gauda, feta, parmezan), i zalila vrhnjem za kuhanje. Ispalo je presavršeno.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    A jeste li probale salatu od tikvica?
    Uzmu se sasvim mlade tikvice, one duguljaste s tamno zelenom ili svijetlo zelenom korom. Mogu se oguliti ili ne, narežu se na ploške nekoliko mm debele. Meni su ljepše uzdužne ploške kod stvarno mladih tikvica (do pedalj dugačkih) ali s poprečnim okruglim šnitama je lakše rukovati.
    Prokuha se kratko, možda 5' u slanoj vodi. Pazite, brzo se raskuha! Dotle u lončiću napravite mješavinu octa i ulja, može i malo papra. Tikvice ocijedite i još tople slažite u keramičku zdjelicu red tikvica, pa žlicom po njima stavite mješavinu octa, red tikvica, ocat, i tako do vrha. Pospete sitno sjeckanim listom peršuna. Poklopite keramičkim tanjurom ili folijom. Kad se ohladi spremite u frižider.
    Ova salata može stajati danima, paše uz "prava jela" i uz suhe večere s narescima.

  32. #32

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    1,228

    Početno

    Citiraj suzyem prvotno napisa

    U čemu ih pohaš? Da li ih stavljaš u brašno, jaja pa mrvice? Jesu li ti pretanko narezane?
    Ja ih poham u voku, tamo se nikad ne zalijepe, mora biti dosta ulja, i vadim ih onom širokom rupičastom žlicom i nikad se ne raspadnu...
    Poham ih u onoj jako teškoj tavi (gril tavi) na 1 cm ulja. Možda je premalo ulja. A režem ih na otprilike 1 cm debljine. Jel to premalo?

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Vlvl, to ti se inače zove tikvice na lešo

  34. #34
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj Lukina mamma prvotno napisa
    Citiraj rosa prvotno napisa
    Meni su na pohane tikvice najomiljenije jelo (odmah iza pohanih patliđana).
    Tanke šnitice posoliti,pustiti da pusti vodu,dobro ižmikati i pohati (jaja,mrvice). Mljljljac!
    Njami......

    Ne volim standardno pohane, vec posoljene i samo umaljane u brasno (ko lignje) - uhhh... to mi je prefino!
    Pa uz to isto tako spremljeni patlidjani, paprika (il isto przena na ulju, il s jajima), te rajcica poprzena s jajima -->
    moje najdraze ljetno jelo!!! x 100


    Prekjucer sam na malo maslinovog ulja poprzila snicle, izvadila ih, stavila na to naribane tikvice, zacinila jos malo (po ukusu) i stavila vrhnje (moze i obicno kiselo, ili ono za kuhanje).
    Umak je bio zakon!

    I fino mi je kad ih narezem na kockice, stavim da se dinstaju s narezanom paprikom i na kraju dodam rajcice. Malo modificirani sataras, zapravo

  35. #35

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    405

    Početno

    napravim ovak:
    luk/češnjak prodinstam na maslinovom sa malo soka iz pelata ili još bolje na malo domaćeg pasiranog paradajza. dodam tikvice i ostatak pasiranog. stavim kopar... mmm, fini i jednostavni čušpajz gotov za cca 20ak minuta.

    često radim i raaazne umake za špagete, zapečenu tjesteninu/njoke ili lazanje. al' ne pamtim recepte.
    stavim unutra i zelenog papra i tunu i mrkvice, ponekad i papriku, kapare, može i patlidžan.

    fino je i kada se naprave sa patlidžanom kao složenac u pećnici.

    a obožavam ih i kao prilog u kombinaciji sa drugim povrćem na pari...

    isto ih imamo puuuuuuno u vrtu i svima nam već idu na uši van

  36. #36
    dora_marin

    Početno

    Moj recept za savršeni umak od tikvica: nasjeckam glavicu crvenog luka i 2 češnja bijelog i to predinstam na malo maslinovog ulja. Kad porumeni dodam
    2 tikvice narezane na kockice i jedno 4 zelene paprike narezane na tanke trakice, posolim, malo predinstam i zalijem s vodom da sve zajedno prokuha. Zatim dodam malo vegete, bijelog papra, bosiljka i vrhnje za kuhanje i ostavim da opet prokuha. Na kraju kad je gotovo umiješam tunu. Poslužim uz špagete

    super je i hladno

  37. #37
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Meni je najbolji čušpajz od tikvica kak ih rade moja baka i mama:
    prodinsta se luk, pa se dodaju naribane tikvice i još se malo prodinsta, dodati jednu ili dvije svježe paprike, pošatubati s malo brašna (ili napraviti zapršku, ovisi kak više volite) i zalijati kiselim mlijekom (najbolje je domaće s vrhnjom). Stavi se malo paradajza (domaći umak od paradajza ili onaj kupovni iz tetrapaka), začini po želji (sol, papar) i prokuha. Ako ne volite raskuhane tikvice onda se doda i malo octa.
    Fenomenalno mi je to kiselo mlijeko jer kak se ono kuha tak se formiraju kao male mrvice sira. Čušpajz je fini i topli i hladni. Moji to obično jedu uz pire krumpir, a ja tamanim samo.

    Kod nas se bučnica radi sa sirom, a u Međimurju sam bučnicu jela s makom i to me oborilo s nogu jer obožavam mak. Imam negdje i taj recept, pa ako vas zanima mogu ga prepisati.

    Ali čušpajz... Svu sam tastaturu zaslinila

  38. #38
    modesty71 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb, kvatrić
    Postovi
    481

    Početno

    Mi toliko volimo tikvice da ja svoju malu od milja često zovem "tikvica moja mala"

    Radimo ih na roštilj, pohane, u svim mogućim povrtnim kombinacijama, u kombinaciji s mljevenim mesom kao umak... Mislim da je to jedno povrće kojeg uvijek ima u mom friđu, jer ih "moja tikivca" voli odmalena.

    Prvo smo ih na roštilju pekli samo za nju, a sad se već svi tuku oko njih tak da ih spečemo po 6-7 komada (ako nas ima više na roštiljadi).

  39. #39

    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    54

    Početno

    enela
    upravo tako i mi klopamo tikvice
    koliko recepata-mmm
    moj malisan obozava popecenke od tikvica(ribane tikvice u tijestu od palacinki)

  40. #40
    Gioia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    189

    Početno Punjene tikvice

    Mi ih jedemo punjene, slično kao što spremamo punjene paprike.
    Nadjev je kao za punjene paprike, s tim da fino ide muškatni oraščić unutra, i obavezno malo riže da sve nabubri. Tikvice se izdube žličicom, a prije toga ih se prereže da su sve iste visine, recimo 8cm. Izdubljene "otpatke" poslažeš u lonac uokolo njih, naliješ vode da sve pokrije, dodaš pelate, kocku, papra... i kuhaš sve oko pola sata. Uz to pire ide - savršeno. Njam.

  41. #41

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    1,335

    Početno

    evo, danas sam isprobala ovaj recept i oduševljena sam:

    ŠNICLE OD TIKVICA (ali ne na ulju nego iz pećnice!)

    potrebno:
    50 dag tikvica
    1 mala glavica luka
    1 režanj češnjaka
    1 jaje
    5 dag sira
    3 žlice griza
    1/2 žlice nasjeckanog peršina
    malo naribanog muškatnog oraščića
    sol
    papar
    krušne mrvice

    1. Tikvice ogulite, naribajte, posolite, ostavite desetak minuta da puste sok pa ih nakon toga dobro iscjedite (ožmikajte) rukom.
    Luk i češnjak sitno nasjeckajte, sir naribajte.

    2. Dodajte tikvicama sve sastojke i dobro promješajte. Pustite stajati dvadesetak minuta da griz nabubri. Ako je smjesa još uvijek jako mekana (ovisi koliko su tikvice pustile soka) dodajte žlicu ili dvije krušnih mrvica.

    3. oblikujte okruglice, lagano spljoštite, uvaljajte u mrvice i gotove stavite na lim obložen papirom za pečenje.

    Pecite ih u pećnicu koju ste prethodno zagrijali na 200°C, otprilike 20 minuta

    ja sam recept malo modificirala tako da sam stavila manje griza, a dodala malo zobenih pahuljica (sitnih, alnaturinih)...


    Mljac ...

  42. #42

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    zagreb/dugave
    Postovi
    330

    Početno

    imam i ja dvije ideje za tikvice:
    1. Tikvice narežeš nakoso na ploške debljine malog prsta, krumpir isto narežeš na ploškice. U vatrostalnu zdjelu slažeš tikvicu, krumpir, tikvicu krumpir...ne jedno na drugo nego kao vjenčić jedno pokraj drugog. To lagano posoliš (vrlo malo) mozarellu narežeš na tanko i ubaciš tu i tamo među krumpir i tikvice....pečeš nepoklopljeno jer tikvice same puste dosta tekućine....tek pred kraj radi jooooš boljeg okusa možeš nabacati malo pancete ili buđole po tome...
    davimo se doma u tome....NJAM NJAM,....

    2.Palačinke sa ribanim tikvicama i sirom.
    Klasika..na palačinke staviš malo naribanih tikvica i sira, to zmotaš, poliješ vrhnjem i zapečeš u pećnici...njunjum

    3.Ovo mi je sad palo na pamet...kajgana s tikvicama...prvo na ulju popržim tikvice na kockice, na to nalijem jaja i klopam sa zelenom salatom...

  43. #43
    Djenka avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    311

    Početno

    Štrudl od tikvica i dimljenog tofua.

    Umotati u lisnato tijesto, prodinstan, usitnjen kašasto, dimljeni tofu i nasitno sjeckane tikvice, začinjene s masl. uljem, kakvim mediteranskim začinima. Zapeč ko štrudl
    I još sam ga ja jela umotanog u domačim korama. Što je to bilo dobro...

  44. #44
    wana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,262

    Početno

    Citiraj snjež prvotno napisa
    2.Palačinke sa ribanim tikvicama i sirom.
    Klasika..na palačinke staviš malo naribanih tikvica i sira, to zmotaš, poliješ vrhnjem i zapečeš u pećnici...njunjum
    modificirala sam malo tako da sam na 1. red složenih palačinki naribala gaude i malo gorgonzole, na 2. red isto malo gaude+vrhnje za kuhanje.
    SAVRŠENO i gosti bili oduševljeni

  45. #45
    Pepe2 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    362

    Početno

    Ja znam tikvice napuniti kao i paprike...ako su deblje i vece prepolovim ih na pola ( ne po duzini nego po sirini), izdubim zlicicom sredinu i napunim smjesom za punjene paprike..kuham ih zajedno s paprikama i redovito se potucemo tko ce iz teće zgrabiti tikvicu...( ogule se naravno prije punjenja i kuhanja)

  46. #46
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    i mi to radimo, ali bez guljenja.
    zalije se kiselim vrhnjem u koje se može dodati češnjaka.
    ili kiselim mlijekom.

  47. #47
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Još jedno naše jelo sa tikvicama:

    Pola kg pilećeg filea se nareže na kocke i isprži na maslinovom ulju.
    Doda se glavica luka nasjeckanog na kockice; poklopi se i pirja.
    Doda se 3-4 veće tikvice, narezane na kockice, pirja se.
    Pred kraj se doda ili oguljeni i nasjeckani paradajz, ili kuhani pa se dalje pirja dok ne ispari tekućina.
    Skuha se bešamel umak od pola l mlijeka, u njega se doda parmezana.
    Umak se pomiješa sa smjesom mesa i tikvica, dio se namaže po vrhu i sve se zapeče u pećnici.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    620

    Početno

    Mima ovo zvuči jako fino

  49. #49

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    56

    Početno

    salata od tikvica:
    narezes tikvice (neoguljene) na ploske, stavis na lim, polijes po nijma maslinovo ulje + aceto balsamico i u rernu, oko 200, na nekih pol sata.
    ohladis u frizideru.
    ja ne stavim ni sol ni papar, nego ako treba jos naknadno dodam ulje i aceto.
    jaaaako fino i jednostavno.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    sezona je počela .... podižem topic... danas spremam prve iz vrta... vjerovatno na lešo s krumpirima je mi je to najlakše i najbrže gotovo...

    mislim da nisam vidjela gore ali tikvice se mogu filat isto kao i paprike s time da se izdubaju a dio toga što se izduba stavi se u fil.... kuha se na isti način a moj secret sastojak je špek i u fil i u toć....

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •